ire Straits sluiten jaar winnend af Weekendpuzzel Vit brieven van lezers Kerstoploswedstrijd Dammen 'm m"m m n m it m.m.m m f§ iêjêj1 bAG 22 DECEMBER 1978 TROUW/KWARTET H17 ag allemaal. Vandaag Is het weer lover. Het popkantoor van deze p-ant geeft zich over aan een oude aditie, die verlangt dat aan het nde van het jaar een lijstje |?ordt samengesteld met de naar iet inzicht van de betreffende opdeskundige twintig beste el- es uit de produktie van de voor taande maanden. het popkantoor is daarover heel t afgestreden. Het jaar 1978 had 'el zoveel aardigs te bieden, dat le op zich natuurlijk volstrekt "ekeurige grens van twintig ilaten herhaaldelijk overschreden eigde te worden. Echter, om on- lergetekende uit de wedstrijd te len, dient men van zeer goeden luize te komen, zodat uiteindelijk iet navolgende klassement dank enige overredingskracht en, let te vergeten, een gezonde por- sibe manipulatie er toch nog vrij makkelijk kon worden doorge- ikt. En zo hoort het ook. Men ;an allemaal wel zijn eigen lijstje "en maken, en zich daarbij al Jan niet beroepen op democrati- lëche rechten etc., maar er is na tuurlijk maar één opvatting de 1 juiste en deze dient dan ook te sitegevieren. Met alle daartoe geëi gende middelen. 793ilet klassement voor 1978 komt er 2°3jo als volgt uit te zien: Hl. Dire Straits - „Dire Straits" 379I2. Neil Young „Comes A J Time" 3. Rick Danko „Rick Danko" Little Feat „Waiting For 4 9, Columbus" 9 i|5. The Band „The Last Waltz" —,6. Bruce Springsteen „Dark- 'j ness On The Edge Of Town" 2*7. Rolling Stones „Some si Girls" Bintangs „Bintangs" lsj9. David Johansen „David Jo- hansen" 1l0. Bob Dylan „Street-Legal" Jl. Television „Adventure" §2. Dave Edmunds „Tracks On Wax" 7J3. South Side Johnny The As- M bury Jukes „Hearts Of Stone" Elvis Costello „This Years M Model" 9l5. Bob Seger „Stranger in 9, Town" Ü6. Warren Zevon „Excitable 1 Boy" io|7. Patti Spiith „Easter" 918. Atlanta Rythm Section 2 „Champagne Jam" 919. Kate Anna McGarrigle H „Pronto Monto" 30. Levon Helm „Levon Helm" de beschouwingen werd ook het rolgende pakket platen betrok- :en. Geen daarvan is terug te vin- len in het klassement. Bekijken e per geval wat daarbij de over- 'egingen zijn geweest. Allereerst daar dan Alice Cooper met ,From The Inside" (Warner Bros. SK 3263). Een onthullende plaat die zin, dat Alice fiks uitpakt ilan4. Zij wonnen de medailles: Dire Straits goud (boven), Neil Young zilver (linksonder) en Rick Danko brons (rechtsonder). 'over zijn verblijf in een kliniek teneinde zijn massieve alcoholge bruik tot aanvaardbare proporties terug te brengen. Prachtig natuur lijk, die openheid, ik ben daar zeer voor, maar intussen wil het oor ook wel wat en daar laat de heer Cooper het eigenlijk afweten. De begeleiding bij alle ontboezemin gen komt zelden boven de middel maat en toont aan, dat Alice Cooper zich muzikaal nauwelijks ontwikkelt. Het hier ten gehore gebrachte materiaal wijkt weinig af van hetgeen in de tijd van „Bil lion Dollar Babies" etc. op de agenda stond, en dok toen al was dat niet veel bijzonders. Zeuren Voorts is er dan het uit vroeger dagen bekende trio Peter, Paul Mary, dat het aardig leek om nog eens ep. .ep. n keer bij elkaar te komen en een plaat te maken. Het resultaat heet heel toepasselijk „Reunion" (Warner Bros. WB 56 554), maar allemachtig, wat zijn die lui oud geworden. Zeker, zo een tien Jaar terug kon hen ook geen razendsnelle aanpak verwe ten worden en werd er vooral dap per doorgeneuzeld bij het geluid van een paar akoestische gitaren. Op „Reunion" evenwel zijn PP&M in het geheel niet meer vooruit te branden. Men zeurt maar wat aan, allemaal heel lief lijk bedoeld misschien, maar niet in de laatste plaats door de aanwe zigheid van horden plakkerige strijkers naar uitwerking weinig meer dan slaapverwekkend. Op het randje Uit het diepe Zuiden van de States daama Sea Level met een derde elpee onder het motto „On The Edge" (Capricorn 2429 177). Een titel die, enigszins vrij vertaald, precies aangeeft waar de betref fende heren (zes in getal) zich mo menteel met hun muziek bevin den: op het randje (van het toe laatbare). Kon deze afsplitsing van de Allman Brothers Band des tijds worden verwelkomd als een potentiepyie injectie van energie in de vastgelopen .southern rock", gaandeweg is de „rock" uit het programma geschrapt en werd via (nog te verteren) „Jazzy" uit stapjes de situatie van het mo ment bereikt, die getuige het ma teriaal van „On The Edge" nog slechts een paar schreden verwij - ders is van het gevreesde feno meen „disco". Dat zijn verwijderd ontwikkelingen, maar veel is er niet aan te doen. De „southern rock" lijkt definitief te zijn uitge- poept. Het uitbrengen van een verzameling oudere hoogtepunten onder de titel „The South's Grea test Hits/ Volume II" (Capricorn Stereo 2429 175) maakt dat nog eens pijnlijk duidelijk. En ja, dan hebben we ook nog een portie muziek uit de beweging, waar het vorig jaar zoveel om te doen was. „Punk" en aanverwan ten dus. Een bijna vergeten bewe ging alweer. The Jam (All Mod Cons" -Polydor POLD 5008), Sham '69 („That's life" -Polydor POLD 5010) en Siouxsie And The Banshees („The Scream" -Polydor POLD 5009) moeten dan ook als volhoudertjes worden beschouwd. Opmerkelijk is, dat men de overle vingskansen heeft getracht te ver groten door af te stappen van de al te eenvoudige aanpak van weleer. Of de muziek er nu zoveel leuker door is geworden, is weer een an dere zaak. Jim Morrison Daarmee hebben we het wel zo'n beetje gehad voor dit jaar. Op de plank liggen nog „The Best Of David Crosby And Graham Nash" (Polydor 2344 117), enig machinaal geproduceerd „disco' geweld on der de noemer „C'est Chic" (Atlan tic ATL 50 549) en een serie ge dichten van de hand van Jim Mor rison, op muziek gezet door zijn oude begeleiders The Doors, dit alles compleet met foto's en tek sten naamgegeven als „An Ameri can Prayer" (Elektra 5E-502 Ste reo). Voor mij hoeft het allemaal niet, maar er zijn nog steeds men sen die de overleden Morrison heel bijzondere kwaliteiten toeschrij ven en aan hem wordt op deze manier een leuke dienst bewezen. Best hoor. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor korte reacties op in deze krant gelezen berichten, artikelen en commentaren, en niet voor open brieven, gedichten, oproepen of reacties op advertenties (deze laatste dienen tot de directie gericht te worden). De redactie behoudt zich het recht van bekorting voor. Hierover of over het niet plaatsen (meestal door ruimtegebrek) kunnen wij helaas niet corresponde ren. Brieven adresseren aan Secretaris hoofdredactie Trouw, Postbus 859,1000 AW Amsterdam. Bij publikatie worden naam en woonplaats van de schrijver vermeld. RS?e >0 al vele jaren het geval is, komer a ook dit jaar weer in flink aan- 3 jstadministraties „kerstzegels" ij zijn er thans 36 bekend; een ideld aantal dat de laatste jaren ifsbij dragen voor een verzameling 9tmis op postzegels" levert. Ik i, omwille van de ruimte, alleen emissies van de Europese nader informeren. Belgiepij in het Bethlehem-portaal van 9 llegiale kerk van Hoei een fraai J flf van een geboorte-scepine uit 9ertiende eeuw gevonden. Zowel 9 Duitsland als West-Berlijn ko- oor hun velletjes toepasselijke stocjldingen van glas-in lood ramen O. L. Vrouwekerk van Mupijn- Zeer geslaagd zijn de vier-ze- van Groot-Brittanniepij waarop Dude Christmas-carols aandacht 10 in. We zien een kerstviering uit Victoriaanse tijd; een midde- 's scepme met nachtwakers; ca- igers die na het verbod van iwel in 1647, een eeuw later de ie weer in ere herstellen en de nde „zwijnkop-carol". al gezon de 16e eeuw op Queen's college iord (zie foto). n Finse zegel een kleuter, die in rinters landschap de vogels een 1 maaltje graan geeft. Fraaie af- lingen zijn te zien op twee Oliek op igels; ze zijn ontleend aan 16e se ikonostasen uit het Stavroni- 1 klooster op de berg Athos: een Dnna en de doop van Jesus. Een tekening van moeder en kind, eld als studie voor een altaar- l van Francesco Giovanni Bar- (1591-1666) siert drie Ierse zegels. Italiepij putte uit het rijke nationale arsenaal van schilderijen gewijd aan kerstmis. Men nam er details van werken van Barbarelli Giorgione (1478-1510): een madonna met kind en de aanbidding der wijzen. Voorts Liechtenstein, dat op zijn drie „kerstzegels" de aanbidding der her ders, Maria en Josef en de aanbidding der wijzen uitbeeldde, ontleend aan glas-in-lood ramen, uit de nieuwe kerk van Triesenberg. De ramen zijn in 1939 door vorst Frans-Joseph n ter gelegenheid van zijn 40-jarig rege- rings-juileum geschonken. Een kleu rige geboorte-scepine op glas geschil derd en afkomstig uit het Zwarte Woud (19e eeuw) kunt u op de kerst zegel van Luxemburg vinden. Oud speelgoed uit de vorige eeuw, afkom stig uit het Nationaal Folkloristisch Museum van Oslo: een houten pop, een miniatuurstad en een houten paard siert drie zegels van Noorwe gen. Oostenrijk koos een madoona- beeld van de Italiaan Martino Alto- monte (17e eeuw), dat op een zijaltaar in de stiftkerk van Wilhering (Opper- Oostenrijk) is opgesteld. Takjes hulst, sterren en ijskristallen zijn de symbolen op drie zegels van San Ma rino. Spanje koos twee reliëfs uit de kerk Santa Mari^ de Nieva en Spaans Andorra twee fresco's uit de Santa Maria-kerk van Encamp. Als laatste Zweden dat postzegel boekjes en rolzegels uitgaf waarop ook speelgoed uit vroeger jaren is afgebeeld. Een erg interessante bij drage voor een verzameling „kerst mis op postzegels". Het drama in Guyana Hoewel het drama in Guyana een kolfje naar de hand van de sensatie- en boulevardpers is geweest, trekken de overige sekten geen conclusies uit de wraakzucht van dominee Jones, die enige garantie biedt voor jonge ren, ouders en opvoeders. Hoe meer schandalen er loskomen en beschre ven worden in de „pers van satan" hoe sterker de sekten zich wapenen met het harnas van hun eigen dog ma's. Als hun leider vervolgd wordt zoals Mozes David Sun Moon dan krijgt hun geloof in de messias des te meer kracht en betekenis. Wordt hij veroordeeld of doodgescho ten door een handlanger van de Sa tan, dan is er kans op aanslagen, zoals wij gehoord hebben uit India en Australië wat de Ananda Marga Be weging betreft. Wat de bekerings drang in ons land betreft kan gezegd worden dat naast de Jehova's Getui gen en de andere sekten, het uitslui tend orthodox-protestante bewegin gen zijn uit de Billy Graham School voor Evangelisatie. Onder de slogan „Kent u Jezus wel?" vertellen deze jonge christenen je precies op welke manier je Jezus in je hart kan vragen, waarna de Heilige Geest zich verder over je zal ontfermen. Alle andere godsdiensten hebben de weg tot God afgesloten, want er is Immers maar één weg! Vindt u het dan zo vreemd, dat de sekten van deze trend mis bruik hebben gemaakt, door er van alles bij te verzinnen, en met nog meer psychologische tijdbommen te gooien, om jongeren tot een totale overgave te dwingen? De kinderen van God die iedereen tot de bedelstaf willen brengen, hebben in de eerste vijf jaar van hun bestaan ook veel steun gekregen van de gevestigde kerken en instanties, en alleen omdat de leer afstotend werd voor de eer baarheid, worden zij opeens als sekte veroordeeld. Het kan jongeren niet kwalijk worden genomen, dat zij een messias zoeken, en voor hun idealen alles over hebben, wat hun gevraagd wordt. De kerken van de establish' ment hebben het af laten weten, en de wereld is met een dubbele moraal opgescheept, waardoor alles bij het oude blijft. De sekten profiteren van deze trend en sluiten aan bij oosterse stromingen, mystiek, occultisme, reïncarnatie en liefdesgoeroes. Veel jongeren zijn bereid tot een totale overgave en een radicaal geloof en discipline, en d3t is ook de kiem die de Rote Armee Fraktion in stand houdt. De logica van Moon en zijn Nieuwe Testament is voor velen dui delijker dan de echte Bijbel, omdat alles meteen verklaard wordt op een indringende wijze. En voor gelovige mensen op zich moet je toch respect hebben vind ik, want de moonies zijn constant op hun manier met God bezig. Dat maakt indruk op ouders op den duur, met het resultaat dat hele horden ouders omzwaaien naar Moon als zij de crisis in het begin hebben overwonnen. Er is dan ook meer no-' dig om dogma's en onzinnige logica te bestrijden, dan alleen de sekten de schuld te geven en paniek te zaaien met zelfmoorden. Er zal onderwijs moeten komen over het ontstaan van sekten, dictatuur, theocratieën, on derdrukking, en over de technieken van hersenspoeling in de politiek, re ligie en propaganda. Tot slot een practical joke: als Aantjes zich bij Moon aansluit komt hij veel leden tegen, wiens achternaam op -tjes ein digt. Verder komen veel meisjes bij Moon uit de verpleging en uit boeren families. Zandvoort aan Zee Henry van Engelen Menten vrij (10) Het heeft me in niet geringe mate verbaasd dat het Tweede Kamerlid mr. Zeevalking (D'66) t.a.v. het vonnis inzake de heer M(enten), tijdens een kamerdebat als zijn mening te ken nen gaf dat „de rechtsspraak met het bovenvermelde vonnis een deuk heeft opgelopen. Volgens hem is kri tiek op zijn plaats wanneer rechterlij ke uitspraken niet stoelen op het rechtsgevoel van een grote meerder heid van de bevolking en van weinig inzicht getuigen voor de maatschap pelijke gevolgen" (Trouw van 13-12- 1978). Het heeft me verbaasd, want waarop is het rechtsgevoel van een grote meerderheid van de bevolking in het algemeen, en ten aanzien van de zaak M. in het bijzonder, gestoeld? Mijns inziens op informatie afkom stig van de nieuwsmedia, die niets nagelaten hebben om M. in een zo zwart mogelijk daglicht te stellen. Media die er meer dan eens niet voor terug geschrokken zijn vermoedens en geruchten tot feitelijkheden te verheffen. Het rechtsgevoel van een grote meerderheid van de bevolking, dat op een dergelijke wijze tot stand gekomen is, kèn bij zulke delicate rechtzaken geen stem in het kapittel krijgen! Utrecht J. Vaart Menten vrij (11) In het hoofdartikel van dinsdag i2 december staat o.a. dat de journalist Horizontaal: 1. snoekbaars, 5. roofvo gel, 10 voor, 12. jongensnaam, 13. wa ter in N.Br., 15. roeipen, 17. vlokkige stof op bier enz. 18. viskuit (Z.N.), 20. viskorf, 22. afnemend getij, 23. water in Friesland, 25. idem (afk.), 26. mu zieknoot, 27. slepende houden, 31. he den, 32. boom, 34. toezicht, 41. voor zetsel, 42. water in N.Br., 43. of derge lijke (afk.), 44. bevestiging, 45. snuif tabak, 47. levenslucht, 49. handeling, 51. bitter vocht, 53. kaasworm, 55. gebergte op Kreta, 58. buitenhaven, 59. borg, 60. halsgordel. Verticaal: 1. zalfspaan, 2. behoeftig, 3. water in LimURG, 4. oude lengte maat, 6. rund, 7. aanw. voomaamw., 8. bid (Lat.), 9. plooi, 11. muzieknoot, 14. deel van een schip, 15. lidwoord, 16. maanstand, 17. aanlegplaats, 19. godin van de aarde, 21. voorkomen, 24. voegwoord, 27. touw om iets vast te leggen, 28. boom, 29. ieder, 30. ontkenning, 33. gevat, 35. voeg, 36. vruchtenat, 37. landbouwwerktuig, 38. vod, 39. hetzelfde, 40. specerij, 45. vreemd, 46. landbouwwerktuig, 47. reeds, 48. tijding, Holl. gravin, Holl- gravin, 52. klaar, 54. rivier in Enge land, 56. voorzetsel, 57. vogel. Oplossing vorige puzzel Hor.: 1. motto, 5. slip, 7. ampel. 11. mare, 12. toe, 14. Eem, 16. edel, 18. aak, 20. sneer, 23. ene, 24. N.T., 25. lek, 27. sen, 28. lap, 30. ge, 31. palet, 33. moker, 34. es, 36. kater, 38. leven, 39. lt. 40. in. 42. genet, 44. lei. 45. do, 46. Amer, 48. poten, 50. taks, 52. gom, 53. serie, 54. eed, 55. meel, 57. belet, 59. leer, 61. en, 62. rad, 63. nevel, 66. li, 67. ik, 68. koker, 69. later, 71. st., 73. sedes, 75. kogel, 76. do, 78. Gen. 79. log, 81. nek, 82. eg, 83. erf. 85. garen, 87, adé, 88. reep, 90. ros, 91. eik, 93. kiel, 94. lelie, 95. til. 96. toorn. Vert.: 1. maat, 2. ork, 3. te. 4. Ot. 5. lens, 6. peen, 7. A.M., 8. p.e., 9. Ede, 10. leng, 11, manie, 13. os, 15. er, 17. leest. 19. gelag, 21. eer, 22. lakei. 25. lak, 26. keten. 28. loven. 29. pen, 32. ten, 33. melee, 35. sim. 37. repel, 39. lok, 41. negen, 43. toren, 45. dadel, 46. arm, 47. rol, 49. titel, 50. tel, 51. sar, 53. sedes, 56. eek. 57. baken, 58. beton, 60. eis, 62. rodeo, 64. vak, 65. leges, 67. ieder, 68. keg. 70. rek. 72. tegel, 74. oor. 77. Orel, 79. last, 80. geel, 82. eden, 84. fee, 85. go, 86. Ni. 87. air, 89. pl.. 90. re, 92. kt. 93. k.o. Oplossing per briefkaart tlm woens dag a.s. zenden naar: Trouw/Kwar tet, Postbus 859, Amsterdam. Links boven vermelden: Weekendpuzzel. De prijswinnaars zijn: de heer Tj. Kuipers, Oostertuinen 79, Bever wijk; de heer W. Voogd, de Ruijter- straat 39, Maasdijk; mevrouw J. P. Nijkamp-Raes, Doorsneeweg 45, Nw. Pekela. „zijn plicht zou verzaken als hij zelf censuur zou toepassen". Hij mag ook de lezer niet „bevoogden". De lezer neemt aan dat de journalist goede gronden heeft waarop zijn bewerin gen steunen. Die goede gronden zijn zeker niet de wilde taal van Menten en diens „niet te controleren beschul digingen". Ik hoop dat de journalist niet alleen bang is om de lezer te bevoogden, maar ook om de goede naam van zijn naaste aan te tasten. Zwolle J. M. Enklaar-Reulman Bio-industrie Ds. Bouma signaleert weer eens de misstanden in de bio-industrie en zeer terecht. Maar treft de consument ook geen schuld? Alleen vind ik het stukje wat eenzijdig. De nadelen zijn bijzonder groot voor het dier. Maar leven in het wild is ook een hard bestaan. Denk maar eens aan de Sa- hel-landen waar duizenden beesten creperen van de honger. En waarom vestigt ds. Bouma ook niet eens de aandacht op de vivisectie, hoeveel dierenleed vindt hier plaats en vaak onnodig. Gelukkig hebben we een minister Pais, die deze zaak eens on der de loupe neemt. En de dierentui nen met de kooien, waar de dieren ook geheel afhankelijk zijn gemaakt van de mens en waarvoor? En wat me ook een doorn in het oog is: het ritueel slachten wat nog steeds onver minderd voortgaat, en nog toeneemt door de komst van gastarbeiders. Ook dit dierenleed is niet te peilen. Dus, ds. Bouma, er ligt nog een groot arbeidsterrein voor u open. Mijdrecht D. Engel Bio-industrie (2) Diep geschokt door het artikel van Wim Jansen in Trouw van 14 decem ber over de verschrikkelijke folterin gen in Uruguay, waar zelfs zwangere vrouwen niet ontzien worden, moet ik onwillekeurig terugdenken aan het artikel van ds. Bouma (Trouw 12 dec.) over de bio-industrie. Hij beschrijft daarin in gezwollen taal de martelin gen die een varken moet ondergaan. We zijn met ons allen verantwoorde lijk en de veehouder is de sadist die er zijn brood mee verdient. Nu kan ik me onmogelijk voorstellen dat er één zinnig mens is die deze onzin gelooft en ik doe zoiets meestal af met: hij is niet wijzer, hij kan het ook niet hel pen. Maar toen ik het herlas ln het licht van Wim Jansen's artikel werd ik toch echt kwaad. Toegegeven, er liggen soms duizenden varkens ln één stal. Ik ben zelf ook niet gelukkig met de blo-industrie. Allerminst. Maar wat denkt ds. Bouma van die toren flats waar duizenden mensen op, on der en naast elkaar gepakt wonen? Is daar de mens voor geschapen? Een varken wés al een kuddedier, een mens is tot kuddedier gemaakt. Ak koord, het leven van een varken is kort, 6 maanden, maar die zes maanden heeft het dier een pad op rozen, in lijnrechte tegenstelling tot hetgeen ds. Bouma beweert. De vee houder, bijgestaan door een staf van deskundigen, voorlichter, dierenart sen e.d. doen al het mogelijke om het Zoals gebruikelijk is, vindt u ook deze keer weer een kerst-oploswedstrijd in uw krant. Dit jaar bestaat deze uit een viertal problemen van Russische makelij, die niet al te moeilijk zijn en u ongetwijfeld een paar aangename uurtjes zullen bezorgen. De oplossin gen kunt u, wilt u meedingen naar een vijftal boekwerkjes, opsturen aan ondergetekende, Hertog van Saxen laan 2, 8801 ES, Franeker. door Frank Drost In alle vier de gevallen Is het wit, die speelt en wint. Veel succes. M M I SL, aHp 1 n M. i 'm, e b leven van het dier zo comfortabel mogelijk te maken wat betreft voe ding, huisvesting, isolatie, ventilatie, vochtigheidsgraad e.d. De veehouder heeft daar het grootste belang bij nog afgezien van de ethische motieven. Dominee, mag ik u een goede raad geven: laat de boeren met rust. Heus we zijn geen beulen en we hebben het allemaal al moeilijk genoeg. Aalten B. II. Westerveld december ln het artikel over Schakel dat blijk geeft van etiketten-plakkc Utrecht Henk Statem Jan Wagner Naschrift red.: De mededelingen over de heer Scha kel en de loyalisten beschouwen wij niet als „interpretatief commentaar" maar als mededelingen van feitelij ke aard. Schakel Protest tegen de tendentieuze be richtgeving op de voorpagina van Trouw van 14 december onder de kop: „Schakel (AR) tweede man CDA-fractie". Verscholen tussen za kelijke informatie staat daar inter pretatief commentaar („behoudende element") en nauwelijks verholen ge jammer over de loyalisten die in kracht achteruit zouden gaan. Trouw moet zijn voorkeur voor de CDA-loyaltsten niet tersluiks bij de lezers de keel ingieten. Stel deze voor keur, indien nodig, aan de orde ln een hoofdartikel of in een duidelijk opi-' nie-artikel, maar niet zó als op 14 Willy-Nilly in Chiltup De Rotterdamse New-Wave band Willy NUly Komt zaterdag 23 december naar het open jeugdcentrum Chillup aan de Groene Kruisweg 90. Het con cert begint om 21.00 uur. De formatie bestaat uit Phil Owens, Huub Sinatra. Henry Simson en Jan Lindemans

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 17