ankementen van 'Hollandse school' feroemd kinderboek achtig verfilmd Uit Rusland, Duitsland en België an dit, van dat, van alles wat - .qi qffPÉK, %[im^ Dokter ^GEBROEDERS LEEUWENHART Mooie films in de filmhuizen Prolongaties en reprises DECEMBER 1978 TROUW/KWARTET 11 Wielek-Berg :ter" is, na „Blindgangers", de tweede lange speel de nog zeer jonge regisseur Ate de Jong (25). Als zijn onl (en stut en steun, neem ik aan) treedt op Fons oofeers, een oude rot in het vak van regisseren (The Kouds 'ilr1onal Film Guide koos hem als een van de vijf Ijts van het jaar), doch als producer een debutant. allebei dokter en daarbij ook nog naaste familie: de een is de schoonva der van de ander. Bernard Delfman staat op het toppunt van zijn carriè re, Jimmy Sanders begint pas en weet alleen maar dat hij het zijn schoonva der niet na wil doen. |e Jong uitgaat van eigen Jich niet baseert op ander- Ifen is verheugend, dat hij ikt tot „kleine" films die losten (al is „Dag Dokter" |k duurder dan „Blind- sympathiek. Hij moet doorgaan met filmen, lige dingen, hij heeft zijn ïdré van den Heuvel, Kit- iJonique van de Ven en de ?isind wonende Amerikaan enl spelen de hoofdrollen) be- neJ de hand, hij vindt vaak beifergangen maar krim- it heeft hij nog veel te jiokter" vervalt hij helaas wl weer in alle fouten van de „Hollandse speelfilmschool" als we het ding zo mogen noemen. En dat zijn: gebrek aan onderbouw van de intrige, gebrek aan inleving in de figuren, wankel moedigheid in het doorzetten van een eigen, persoonlijke stijl en lijn, een veel te grote ontvankelijkheid voor Ideetjes en invalletjes die op zichzelf misschien best leuk zijn, maar de constructie van de film ondermijnen en een soort angst of minachting voer het pure realisme, dat toch de kracht is van de Nederlandse kunst. Ook van de Nederlandse film: niet voor niets zijn onze documentaires internatio naal vermaard. In „Dag Dokter" wor den twee echtparen naast en tegeno ver elkaar gesteld. De mannen zijn De Delfmansen voeren een huwelijk waarin de koude zijn intocht heeft gedaan, de vrouw van Sanders ver laat haar man om bij een schimmig soort vlerk van een vent in te trekken, zonder dat Jimmy daar blijkbaar (of schijnbaar) erg onder lijdt. In het begin van de film doet de vader zich kennen als een geneesheer van de zeer oude stempel: een ten dode opge schreven hartpatiënt brengt hij met een ferme stomp weer tot lijden. Maar als hij zelf (na een vakantie met een vriendinnetje) met een hartaan val in het ziekenhuis belandt, gekluis terd aan allerlei apparaten, smeekt hij zijn schoonzoon hem naar huis te brengen. Die coet dat ook (rijkelijk onverstandig, lijkt me, tenslotte is schoonpa nog maar vijf-en-vijftig jaar en heeft hij een redelijke kans om redelijk aangenaam te overleven, aangezien hij het eerste halfuur na zijn aanval ondanks veel gezeul heeft doorstaan) hij sleurt hem maar naar de auto en onderweg sterft de man. Irritatie Helemaal niet zo'n slecht verhaal, maar naarmate de film zich ont plooit, ontvouwt zich ook de irritatie. En de onverschilligheid. Want hoe kun je in vredesnaam meevoelen met dokters, die hun patiënten slechter behandelen dan een boer zijn hoorn vee? In hun praktijk hebben ze trou wens louter boertige querulanten als patiënt, die voor de vrolijke noot wor den afgescheept met potten vol kleu rige vitamines. En hoe kun je geloven aan de barokke hollebollegijzen- praat die de schoonzoon uitslaat als hij zijn sterverde schoonvader ver voert? En waarom moet die schoon zoon na de dood van de oude zo nodig in dienst huid kruipen en hartstoch telijk zijn vriendinnetje achtervol gen? Van zoveel verering is voordien toch niets gebleken? Het is natuurlijk om tal van redenen veel moeilijker om als filmregisseur geheel je zelf te blijven dan als schrijver of schilder. Toch moet Ate de Jong dat in het vervolg met alle macht proberen: de Intensiteit, die voor elk kunstwerk onontbeerlijk is, ontbreekt in deze film nog veel te zeer. Overigens valt het camerawerk van Paul van den Bos nogal tegen, maar is de muziek van Willem Breuker voortreffelijk. Amsterdam-Tuschinski 2; Arnhem- Luxe; Eindhoven-Rembrandt; Den Haag-Metropole 4; Nijmegen-Carolus 2; Utrecht-Rembrandt, a.l. «eders Leeuwenhart erb 5Pl °ge gebroeders Leeuwenhart" van de beroemde schrijfster Astrid Lindgren is vooral in en Duitsland nogal wat te doen geweest, omdat het probleem van de dood erin zou aangesneden. lt nd^eigenlijk niet waar: de klei- ull«ke Karei of Kruimel en de ieejne, stralend gezonde Jana- en' sterven inderdaad (Jona- alle verwachtingen in het it hij zijn broertje uit een huis redt) maar zowel de Is wat later volgt speelt af in de fantasy-sfeer, dat lijk over een uiteenzetting >od en het leven erna kunt e zou „De gebroeders Leeu- met recht en reden een tlonroman voor kinderen >emen. Jonatan komen terecht in in het Kersendal waar de og leven in de tijd van de 11 n en sprookjes en je van's roeg tot 's avonds laat mid- avonturen zit. Maar, zegt ommige avonturen zouden „aj en gebeuren en hoe waar gre jkt alras, want naast het tba ligt het Bramendal en erl,iten de mensen onder de t r knoet van de wrede Tengil die wordt bijgestaan door zoiets verschrikke lijks, dat niemand precies durft te zeggen wat het is. Welnu, in de strijd tegen Tengil verwerven Jonathan en Kruimel de erenaam Leeuwenhart, maar daarna moet Kruimel weer be wijzen „dat hij een mens is en geen lor". Hij neemt zijn verlamde broer op de rug en springt met hem in de afgrond naar het land Nangilima waar het leven eindelijk echt simpel is en goed. Prachtig maar wel eng Het boek van Astrid Lindgren is droe vig en griezelig en spannend en ook wel gezellig en vrolijk, net wat een kinderboek moet zijn. Regisseur Olie Hellbom heeft het met behulp van cameraman Rune Erricson, prachtig verfilmd: idyllische dreven wisselen af met woeste watervallen en berg passen, genoegelijke kout in de mid deleeuwse herberg met gevaarlijke André van den Heuvel en Billy Ward in avonturen. De veldslag waarin de boze Tendril en zijn handlangers wor den verslagen is zonder geluid ge filmd en dat geeft een schitterend effect: er is geen sprake van een fris se, vrolijke strijd, droefenis om de gesneuvelden dempt de vreugde om de overwinning. Zoals het hoort verheerlijking van geweld is er al ge noeg in de wereld en zeker op de televisie. Maar ouders die met hun kinderen de film gaan zien, misschien nadat ze het boek gelezen en ervan genoten hebben, moeten wel bedenken, dat griezeligheid en treurigheid op het doek veel zwaarder overkomen dan op papier. De zwarte soldaten van Tendril zijn wel zeer angstaanjagend. Dus geen kleine kinderen meenemen (ze zouden er overigens ook weinig aan hebben, de film is ondergetiteld) en ik zou zeggen: ook geen kinderen die overgevoelig zijn. Amsterdam City 4, a.l. De filmhuizen brengen deze week drie voortreffelijke pre mières uit Film Internatio nals festival-reservoire van dit jaar. Waarschijnlijk onder het motto „opgeruimd staat knappies vóór de nieuwe vloedgolf komt", maar het is wel jammer dat het in de kerstweek moet gebeuren, want met alle goede wil blijft de ruimte beperkt. De Boom der Wensen Uit Rusland, nauwkeuriger gezegd uit Georgië, dat zich allang heeft doen kennen als filmrepubliek van betekenis, komt „De Boom der Wen sen" van Tenghiz Abdouladze, een lyrische film, spelend rond de eeuw wisseling. Op welhaast ideale wijze wordt hierin het meesterstuk verricht om het verleden in zijn waarde te laten en toch de noodzaak tot ver nieuwing volstrekt aannemelijk te maken. Direct in het begin worden deze twee gegevens al natuurlijk ver mengd: een paard sterft, het bijgeloof wil dat het heeft gegeten van gras, vergiftigd door te veel bloed van vij anden. Daarom wordt een mals stuk weide taboe verklaard. Maar toch is dan de idylle van het natuurlijke le ven nog vrijwel onaangetast. De Tsje- chow-achtige, manke anarchist die door het dorp waart en met hardnek kige hartstocht zijn theorieën van bevrijding en technische vooruitgang verkondigt, doet bijna absurd aan, want alles heeft zijn plaats en zijn regelmaat en dat lijkt goed. Het wordt pas ernst, wanneer een lief, mooi, kinderlijk meisje, dat van een dorpsjongen is gaan houden aan een ander wordt uitgehuwelijkt. En de idylle onthult zijn middeleeuwse, nachtmerrie-achtige ondergrond, als zij, na betrapt te zijn op een kus met haar vriend, omgekeerd op een ezel door het dorp wordt gevoerd en met klodders modder doodgegooid. De stomme, onbegrijpende wanhoop van de grootmoeder, die zelf krachtig heeft meegeholpen aan de huwelijks verkoop, is een van de ontroerendste scènes die ik de laatste tijd heb ge zien. Prachtige fotografie van mooie mensen en karakteristieke types in een indrukwekkend landschap door alle seizoenen, ingqtogen intensiteit die tot volstrekte identificatie leidt met iets dat ons toch zo vreemd is ga dat zien. In 't Hoogt in Utrecht of in Filmhuis Groningen, de hele week. Beeld uit „De boom der wensen' Jarie bleibt Jane De Duitse film „Jane bleibt Jane" is een aangrijpende film, al is er een krachtige dosis humor in verwerkt. Jane is een oude vrouw, die zichzelf ziet als de gezellin van Tarzan. Zij heeft zich een levensfantasie aange meten, die haar behoedt voor algehe le vergrauwing van ouderdom en een zaamheid. Door de in de film ver werkte dramatiek begrijp Je, dat de Tarzan-verbeelding een reddende vlucht is. De vrouw (een meesterlijke creatie van de filmmaker Walter Brockmayer, via de figuur Johanna König) is in het bejaardentehuis (ver moedelijk aan haar opgedrongen) een vreemde eend in de bijt. Haar burger lijk uiterlijk is in tegenspraak met haar oorspronkelijke geest. Een le vendige geest, die het liefst aan de ouderdom wil ontkomen en daarom wegdroomt naar „haar tehuis dat- Afrika is". Zij wekt de nijd op van minder met fantasie en stille humor begiftigde medebewoonsters. Jane wordt dan ook „gestraft." De mense lijkheid die in de film verscholen ligt komt zo overtuigend bij Je over, dat je het beeld van de ontroerende naie- ve Jane niet makkelijk meer kwijt zult raken. De hele week in Cinetol 2, Amsterdam. Je tu il elle De Belgische cineaste Chantal Acker- man, bij filmliefhebbers bekend door haar „Jeanne Dielman" maakte „Je tu il elle". Een vreemde intrigerende titel, die men pas kan interpreteren als de film gezien is, en ook dan zal de interpretatie waarschijnlijk per indi vidu verschillend zijn. Het is een film van één persoon, een jonge vrouw (door Chantal Ackerman zelf ge speeld). Maar „gespeeld" dient dan wel tussen aanhalingstekens te wor den gezet, want van spel is ternau wernood sprake. Het gaat uitsluitend om iemand die er is. Er mysterieus, raadselachtig is. Als een onbekende. Vooral onbekend voor zichzelf. De Jonge vrouw bevindt zich in een kale kamer. Ze schrijft brieven aan „hem". Wie dat is, wat de relatie is tussen „hem" en de vrouw blijft geheim. Ook de inhoud van de brieven blijft ge heim. Deze uitbeelding van volstrek te zelf-vereenzamlng duurt geruime tijd. De kracht van Chantal Acker- mans kunst blijkt vooral uit het feit dat Je, ook al gebeurt er niets en krijg Je nauwelijks inzicht in het denken van de vrouwelijke figuur, geleidelijk een diepe belangstelling voor haar gaat voelen. Die belangstelling blijft ook, als de vrouw de kamer verlaat, meelift met een vrachtwagenchauf feur en aanbelt bij een vriendin, met wie ze een lesbische relatie heeft. Die wordt uitgespeeld, maar dat veran dert niets aan het beeld dat de film kijker zich gevormd heeft: het beeld van een zo totale desolaatheid, dat de huiver voor menselijke eenzaamheid tot diep in je wezen gaat doorwerken. Een sterke film, de hele week te zien in Filmhuis, Rotterdam. Interiors De nieuwste film van Woody Allen en de eerste zonder hemzelf in de hoofdrol en zonder grappen en grollen, maar hij levert een overtuigend bewijs van zijn genialiteit. De gehele week in Al- hambra 1, Amsterdam en Euro, Eindhoven. Herfstsonate De nieuwste film van Ingmar Bergman met Ingrid Bergman en Liv Ullmann in de hoofdrollen. De gehele week in Uitkijk, Amsterdam; Uitkijk, Den Haag; Movies, Groningen; Movies, Utrecht; Lumière 3, Enschede. l'Affiche Rouge Briljante film van Frank Cassenti over een verzets groep in de oorlog, waarbij verle den en heden ongemerkt in elkaar overvloeien. 25 dec. De Boomspij ker, Amsterdam. Te gek om los te lopen Ontroeren de en schokkende film van Itali aans collectief over nieuwe wegen om krankzinnigen te integregen in de maatschappij. 22 dec. B. C. Broekhem, Roermond. Het Mes in 't Water De eerste lange speelfilm van Roman Po- lanski, nog altijd een psycholo-' gisch meesterstuk. 24 dec. Film huis Velsen; 22 dec. Filmhuis As sendelft; 26 dec. Filmhuis Am sterdam-Noord. De geest van de bijenkorf Moedi ge en fascinerende film van de Spaanse regisseur Victor Enrice uit 1973, waarin het merkwaardige kleine meisje Ana Torrent de hoofdrol speelt. De gehele week in Movies 2, Amsterdam. mi bioscoopprogramma is deze >er zo overladen, dat we onmo- s alle films apart kunnen be- ;a* ten. Daarom moet het maar h: !t kort: hier volgen er vijf. J iy Luke en de Ballade van laltons ■dii ee, ars van het werk van de beroemde blii ikenaar en tekenfilmer René Gos- a de schepper van „Asterix", kunnen k b&tste film zien die hij samen met maakte: Goscinny overleed verle- .aar. In „Lucky Luke en de Ballade fl3e Daltons", (voortreffelijk nagesyn- seerd) volgen we de wegen van de lige cowboy en de vier boze, domme irs (overigens afgeleid van authen- Western-figuren) van gevangenis gevangenis. De Daltons moeten jen ien om aan een erfenis te komen, ,en Luke zorgt ervoor dat alle slachtof- Pectaculair ontsnappen. Soms erg ">ms wat flauw, bijzonder aardige Amsterdam Cineac Reg. Breestraaat,. Cinetol en City 5, verder nog in zeven' theaters in het gehele land, a.l. r m, J°' Even en oneven Zo omstreeks 1970 maakten twee Italiaan se acteurs, Carlo Pedersoli en Mario C 'rot- ti, onder de Amerikaanse namen Bud Spencer en Terence Hill furore in een aantal slapstick Westerns met een sociaal tintje: de „Trinity"-reeks geregisseerd door Enzo Barboni, die zich ook al op zijn Amerikaans had vermomd, als E. B. Clu- cher. Het waren erg aardige films, vooral de eerste, maar tja, als een genre wordt uitgemolken krijg je slappe pap. De lang zame reus met de onverbiddelijke vuisten en de zwarte baard en de blonde jongeling met de flitsend blauwe ogen zijn door de jaren heen bezig gebleven met lolbroekig vechten, maar ze verlegden hun operatie- terrein naar het moderne Amerika en in „Odds and Evens" kregen ze ook een andere regisseur, Sergio Corbucci. De ver rassing is er allang af, alleen de bikkelhar de fans van het sympathieke paar zullen ook aan hun nieuwe film plezier beleven. Amsterdam Cineac Damrak 1, Nögge- rath en City 2 en verder in 27 theaters, overal in het land, a.l. Bambi Disney's hartveroverende hertje Bambi is terug van weggeweest, en heeft nu een uitstekende na-synchronisatie gekregen. Voor de rest is alles bij het oude: de idyllische lente in het bos, de enge brand, het malle konijn 8tamper De herinne ring bedriegt niet: hij is best leuk voor het hele gezin. Amsterdam Rlalto, City 1 en Flora' Disney en verder in zeventien theaters' overal in het land, a.l. Force Ten from Navarone Nog zo'n sabbelaartje op oud succes ls „Force 10 from Navarone", want. wie kent niet de „Kanonnen van Navarone?" Het enige verband met de oorspronkelijke film ligt overigens in de naam en in het feit dat Robert Shaw (Intussen overleden) er een grote rol In speelt. En verder is er dan ook nog de ongeloofljke stupiditeit van de Duitsers, die zich voor en na als zuigelingen In de luren laten leggen. De film heeft de spanning van veel voorgan gers in zijn genre. Een genre, waarin de oorlog wordt ontdaan van zijn ombarm- hartige realiteit en omgeturnd in een ro mantisch heldenavontuur Je zou je kun nen voorstellen dat er ook nog bij gezon gen werd: oorlog als opera of musical. Amsterdam Bellevue Cinerama en ver-- der nog dertien theaters, overal in hei land. 12 jr. Warlords of Atlantis In grote filmstudio's hangen ongetwijfeld monsters rond. die gebruikt zijn in eerdere produkties en nog niet afgedankt Een ruime handvol van dat goed waggelt en wiebelt rond in „Warlords of Atlantis" van Kevin Connor: zij belagen vroeg-negen- tiende-eeuwse zoekers naar het verzonken Atlantis. Met een duikerklok dalen die af naar de diepte in de beruchte Bermuda driehoek en alras is het raak! Op het legendarische continent vinden ze oude bekenden, zoals de opvarenden van de .Marie Celeste". een schip dat door alle zeemansverhalen waart. De meesters van Atlantis hebben van hen een soort water dieren gemaakt, en uit kijkjes in de toe komst blijkt, dat deze gestrande bewoners van een andere planeet nog tot veel meer in staat zijn om de heerschappij over onze wereld te verwerven. Hitier zal een van hun trawanton worden, raar maar waar! En toch loopt de film goed af. hoe is het mogelijk! Amsterdam Rembrandtpl.th.; Rotter dam Corso, a.l.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 11