Slachtoffer op tweede rang Tekening van een lezer Commentaar shirtreclame 'OUW eV mkelredenering Ifti ommentaar van anderen Rol verkrachte vrouwen in strafproces doet vragen rijzen Aller ogen gericht op de dader Speciale hulp aan Colombia voortgezet 'geef kinderen ruimte' Oma rijke arme nadelig ERDAG 21 DECEMBER 1978 BINNENLAND TROUW/KWARTET >tte heeft het kabinet-Van to cunnen volbrengen hetgeen eeds door het kabinet-De en. was voorzegd: er is een wets- 2 21 rp tot stand gekomen, dat de voor de meerderjarigheid te- ■toa^ngt van 21 naar 18 jaar. tis, 1 zologische stap, want het is dui- go, ten eerste dat de hele maat- jelijke ontwikkeling er toe heeft dat wij de mensen op de jeugdiger leeftijd als mon- 1 jn gaan beschouwen en daar l i4 praktijk ook naar handelen tweede dat elke leeftijds- 1 voor de (juridische) mondig- len ran de mens een willekeurige j}®1 >k 21 is zomaar een uit de lie g geplukt getal. jk'a de nu aangevoerde leeftijd 'httien jaar zijn trouwens wel argumenten aan te voe- Iet is zo'n beetje de leeftijd ®nSpp de mens van school komt n si de maatschappij intreedt óf lat bepaalde beroepsopleiding tier. olgen en enige jaren geleden onla achttienjarige ook politiek Ian,1 g verklaard, toen hem het derdjkiesrecht werd toegekend. enm ltte ivera enkel bezwaar dus wat het 'an de leeftijd aangaat. Meer 2 21 e hebben we met de weinig }uente en weinig principiële no^r waarop de regering de lij- en eeft doorgetrokken of be- juist geweigerd heeft bekoen door te trekken. Want de l^:njarigen mogen zich dan ersdian voor de rest van hun kelij volledig handelingsbekwaam ;n gDuwen: het mag de regering cent kosten en dus is in het 2 20 ïtwerp vastgelegd dat de ou- net als nu het geval is O^ht zijn hun kinderen te on derhouden tot zij 21 jaar zijn. Wat daarachter steekt, is niet moeilijk te raden: voorkomen moet worden dat meerderjarigen van 18, 19 of 20 jaar in een voorko mend geval zich tot de gemeente zouden richten met het verzoek om bijvoorbeeld een bijstandsuit kering te ontvangen. De gemeente mag dan nu volgens het wetson- werp zeggen: „je bent dan wel meerderjarig, maar wendt je voor lopig voor je onderhoud maar even tot je vader of moeder dat is onze zaak niet." Het ironische van het geval is, dat het kabinet-Van Agt onbedoeld met di£ wetsont werp een illustratie voor de stelling van de marxisten, namelijk dat de ideeën en opvattingen van mensen in hoge mate bepaald worden door de economische omstandigheden en toestanden. „Alles goed en wel met onze idealen over meerderja righeid, maar wij zullen toch voortaan twee categorieën meer derjarigen moeten onderschei den", zo zegt in feite deze regering met dit wetsontwerp en hoeveel begrip je ook kunt opbrengen voor de noodzakelijkheid van een be zuinigingsoperatie als „Bestek '81" op dit punt heeft de rege ring in feite niet veel meer dan een kronkelredenering kunnen op brengen, waarmee zij zich zelf wel van nieuwe zorg ontslaat, maar dat slechts bereikt door alle mogelijke zorgen door te schuiven naar de gezinnen. Halfslachtige maatregelen hebben vaak tot gevolg, dat op onverwafch- te plaatsen al even onverwachte moeilijkheden de kop opsteken. Daar zullen we nu ook rekening mee moeten houden. halisering JN heeft het altijd moeilijk ge haat plaatsbepaling tussen t en Peking. Het commentaar t Waarheid op het aanknopen jplomatieke betrekkingen tus- Verenigde Staten en China Jeert hoe moeilijk het kan zijn issen twee klippen door te »on anknopen van volledigq diplo- jjce betrekkingen tussen de Ver- AQ% staten en de Volksrepubliek lal is een logisch gevolg van de lijlside realiteit. Die maakte ook hl4* 72 door Washington gevoer- .i_p itiek van twee China's (Taiwan lKe Volksrepubliek) onhoudbaar. ntwlkkeling als deze is van positieve betekenis. Natuurlijk \merika zijn eigen, imperialis- belangen op het oog. Maar het el van een zeer verkrampte jt Y\ietuigen om de normalisering ildeJde USA en China aan te mer uiteen succes van Amerikaanse ien.)55- Bezwaren tegen de Chinese ooi Icrndse politiek kunnen zo'n vi- dbf wettigen. positief belang Is immers, de Amerikaanse regerende vaifn niet langer mogelijk is het id tin van de Volksrepubliek Chi- sch fetwisten. Het loslaten van Tai- nd 1 etekent ook de erkenning dat derifiterventie in een socialistisch p dpeen heil te verwachten is. en van diplomatieke rela- zen issen de USA en China kan hpa van belang zijn voor het na brengen van de oplossing vdn Rationale vraagstukken. Met C(1 wanneer gebeurt wat al zo Bo door de Sowjet-Unie is bepleit, heL betrekken van China vesties van atoomontwapening ercj ternationale ontspanning. Het dié wt ook zeer kortzichtig zijn, de 2ij ontwikkelingen alleen te wil- en). 'oordelen vanuit de optiek van 'neningsverschillen tussen de smb t-Unie en China. Het is juist doe de blik vooruit te richten ook irrol e verhouding tussen deze lan- door onze juridische medewerker mr N. D. Jörg Er is de laatste tijd een levendige belangstelling voor de rol van verkrachte vrouwen in een strafproces. In het verleden werd haar wel eens dubieus of zelfs wel uitlokkend gedrag in de schoenen geschoven. Maar, zeker door toedoen van vrouwengroepen, ls er wat verkrachting betreft een herbezinning aan het ontstaan, en wel vanuit de seksuele zelfbestemming van de vrouw (of welke naam men ook wil geven aan de vrijheid van de vrouw om zelf te beslissen of en met wie zij seksueel contact wil hebben). Wanneer zij zelf een verleidelijke situatie creëert of zich daarin begeeft wettigt dit nog niet dat een man haar mag dwingen tot het verrichten of ondergaan van seksuele handelingen. den betreft. Pogingen om een soort collectieve veroordelingen van Chi na op touw te zetten, nota bene op een moment dat de USA voor de realiteit moet wijken, vormen geen bijdragen tot een oriëntatie op de toekomst. Ook de ontwikkelingen in China zelf bevestigen dat. Blijkbaar zijn in dat land krachten werkzaam, die be paalde veranderingen tot stand wil len brengen, zoals naar voren komt uit de kritische geluiden over ver starring in dat laatste periode van het oorzitterschap van Mao. Zeker is daf deze interne ontwikkelingen, waarvan de betekenis van buitenaf moeilijk te beoordelen is, tijd nodig hebben en door inmenging alleen in een ongunstige richting gedreven, kunnen worden. Deze constatering betekent aller minst dat gezwegen zou moeten wor den over schadelijke standpunten van de Chinese Volksrepubliek. On zerzijds zijn de Chinese standpunten waarvan wij uit eigen oordeel de schadelijke werking kunnen vast stellen, steeds bekritiseerd, met name de Chinese opvattingen over de NAVO-bewapening, de neutronen bom, de fascistische dictatuur in Chi li, en dergelijke. En het is begrijpe lijk, dat dergelijke meningen van Chinese zijde ook om zichzelf vol strekt gerechtvaardigde diplomatie ke stappen verdacht zouden kunnen maken. Vooral de fervente bestrij ding van de Sowjet-Unie als een „oorlogzuchtige" of „imperialisti sche" macht om het negeren en tegen werken van de doelstellingen van de vredeskrachten in de kapitalistische landen, van degenen die hier vechten tegen de NAVO-politiek en het oor logsgevaar, kan de jongste ontwikke ling in een dergelijk licht plaatsen. Maar de vredeskrachten die streven naar ontspanning zijn bij een norma lisering in de internationale verhou dingen, bij het vestigen ook van di plomatieke betrekkingen die zich niet tegen anderen richten, gebaat. De zaak van de vrede is bovenal gebaat bij het betrekken van alle belangrijke machten in de wereld in het proces van ontspanning." Een groot probleem rijst hier. Dat ls dat verkrachtingen in de regel niet openlijk plaatsvinden, zodat er geen getuigen zijn die bij kunnen dragen aan het vinden van de ware toedracht van het gebeurde. Daardoor is het veelal nodig, om tot een veroordeling van de man te komen, dat de vrouw, dat is dus het slachtoffer, komt getui gen, hetzij bij de politie, hetzij ook later ter terechtzitting. Daarbij speelt dan trouwens nog het probleem vin de bewijsregel: één getuige, geen ge tuige. Aanvullend bewijs is dus, als de verdachte ontkent, vereist. Voor vrouwen echter blijken die verhoren meestal een ellendige ervaring te zijn, zodat zij alleen al om zich die erva ring te besparen, ervan afzien aangif te bij de politie te doen, of hun mede werking in de latere strafprocedure verder te weigeren. Dat wordt hun ook wel door vrouwen zelf aange raden. Wanneer men kan constateren dat politie en justitie door het optreden van slachtoffer eerder bedreigd dan bevrijdend wordt ervaren zit daar iets mis. Immers, is het niet zo dat het aan slachtoffers van misdaad verboden is eigen rechter te spelen, omdat de overheid de taak van opsporing en vervolgirfg heeft overgenomen en te vens zorgt dat er een rechterlijke macht is die de misdaad kan berech ten? De overheid moet deze taak dan Ook goed vervullen. De politie en het openbaar ministerie kunnen daartoe deugdelijk geïstrueerd worden. De overheid treedt op ver beneden het peil waarop zij behoort op te treden, of ook op kan treden wanneer vrou wen redenen hebben om politie of openbaar ministerie te mijden van wege hun optreden, wat kan voortko men uit ongeloof of soms ook uit sensatie. Beleid Als het goed is ligt vervolgens aan de beslissing van de officier van justitie om verdachten al dan niet te vervol gen een zeker beleid ten grondslag, waarvoor hij zich heeft te verant woorden bij zijn superieuren en waar over de minister van justitie politiejc aangesproken kan worden. Wanneer een officier van justitie vervolgt, kan men tenminste zeggen dat dit om meer redenen gebeurt dan alleen van wege de wens van het slachtoffer: er moet een algemener belang zijn om het zware geschut van het strafrecht in stelling te brengen. Wanneer de zaak bij de rechter belandt wordt de rol van het slachtoffer nog meer naar de achtergrond gedrongen. Een straf zaak ls een zaak tegen een verdachte, niet tegen een slachtoffer, zelfs niet vóór een slachtoffer, hoezeer ook de wraakgevoelens van een slachtoffer, zeker van verkrachting, reèel kunnen zijn, en ook niet te bedaren kunnen zijn door allerhande vormen van psy chische hulp. De dader Anders dan in de regel in een civiel proces gaat het dus in een strafproces om andere belangen dan die van de klager alleen. Dit maakt meteen dat het strafproces voor het slachtoffer dat een klacht of aangifte heeft ge daan een scheve zaak gaat worden. Niet zfjn belangen staan centraal, maar aller ogen zijn gericht op de dader. Wat is zijn achtergrond, waar om heeft hij het gedaan, wat is zijn toekomst? Het slachtoffer speelt daar alleen de rol van degene die bij kan dragen aan de verheldering van de vraag waarom de dader deed wat hij deed, en eventueel een rol in de strafmaat. Het lichamelijke of geeste lijke letsel van het slachtoffer kan de rechter beïnvloeden in zijn keuze van de soort en omvang van de straf. Het slachtoffer staat tijdens de be handeling van een strafzaak dus aan zienlijk minder centraal dan de ver dachte. Het slachtoffer is geen pro cespartij tegenover de verdachte, het openbaar ministerie is dat wel. En vanwege het feit dat niet het slachtof fer maar de dader terecht staat, ont breekt het slachtoffer zelfs aan rech ten of mogelijkheden om zich tegen aantijgingen aan zijn adres te verde digen. Het gaat niet om hem maar om de dader. De dader riskeerde met zijn gedrag een straf, het slachtoffer niet. Tweederangs Daarbij komt dat wij er op gesteld zijn dat mensen die verdacht worden de wet te hebben overtreden en daar door de kans lopen gestraft te wor den, in gelegenheid worden gesteld hun onschuld te verdedigen of an derszins aan te voeren wat in hun voordeel pleit. Daarom is het ook niet goed denkbaar dat slachtoffers in strafprocessen die van overheidswe ge worden aangespannen de eerste viool gaan spelen in plaats van de tweede. Alleen een heel anders geor ganiseerd strafrecht zou het slachtof fer kunnen herstellen in zijn aanvan kelijke positie van startmotor van gerechtelijke activiteiten en in de rol van procespartij. Dat zou intussen maar een gedeeltelijke oplossing van het probleem van de tweede-rangs positie van het slachtoffer in het hui dige strafproces zijn, óf er komen andere voor in de plaats. Wat te doen met delicten zonder slachtoffer? Wat te doen wanneer slachtoffers uit angst voor repressail- les geen proces durven beginnen, een angst die hen nu soms reeds van aangifte of klacht weerhoudt. Wel licht is niettemin zo'n ontwikkeling van het strafrecht gewenst, om te voorkomen dat de overheid die de „eigen richting" (eigen rechter spe len) van de burgers heeft overgeno men, zelf een eigen richting inslaat die te ver van concrete slachtoffer- situaties afvoert. Bijvoorbeeld wan neer het maken van plannen om een misdaad te begaan, strafbaar zou worden gesteld. Keren wij terug tot het begjn: een verkrachte vrouw ais slachtoffer in een strafproces. Ondanks alle seksue le revolutie is dit geen onderwerp dat zich in het openbaar op dezelfde wijze als een diefstal en zelfs niet op dezelf de wijze als een oorlogsmisdrijf laat behandelen. Ieder delict waarbij het slachtoffer een bepaalde rol heeft moeten spelen (zie behalve verkrach ting ook oplichting) doet vragen rij zen over de precieze rol van het slachtoffer. Dat maakt dat in de hui dige vorm van strafprocessen het voornamelijk van de tact en de wijs heid van de functionarissen die zulke terechtzittingen leiden (rechters dus,) afhangt, in hoeverre het slachtoffer meer of minder tot zijn „recht" komt. Structureel ligt vast (dat wil niet zeg gen dat dat zo moet blijven) dat de verdachte de persoon is om wie het draalt en dat ter zitting en erna be slissende stappen worden genomen over zijn toekomst. Daarbij komt dat bij de berechting van een verdachte tevens een oordeel wordt gevormd over de juistheid van het optreden van politie en openbaar ministerie tegen de verdachte. Hoe vervelend het ook voor het slachtof fer ls: een verdachte die bij voorbeeld pas na een derde graads verhoor door de politie bekent dat hij heeft gedaan wat het slachtoffer bij zijn klacht of aangifte heeft verteld, loopt kans vrijuit te gaan. Op zichzelf Ls dat goed, omdat het niet aangaat dat de politie op wie dan ook een derde graads verhoor toepast gesteld even dat dit zou gebeuren Daar ls iedere burger bij gebaat. Alleen in het concrete geval pakt het onbevredi gend voor het slachtoffer uit. Van daar dat het ook maar beter is bij slachtoffers geen verwachtingen te gekken over een proces. ADVERTENTIE maandelijks familie-film- magazine met gratis bioscoop kaartje deze maand BARBARA BACH wil meer dan alleen de buitenkant laten zien ATE DE JONG: Monique van de Van heett geen stcrallurds LUCKY LUKE schiet raak Voor je een lilm pikt, pak je Première. Nieuw van Het Spectrum Tijdelijke "film-prijs" 19,50 binnenkort 24.50 Uw voerdeel nu 5r Tekeningen, bij voorkeur in liggend for maat. sturen aan Trouw, jury politieke prent, postbus 859, 1000 AW Amster dam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. Oe film nu in vele bioscopen, Dus onmiddellijk verkrijgbaar: da f llm-adltla van Richard Adams' baatsallar WATERSCHAPS HEUVEL Het fascinerende verhaal, bewonderenswaardige beeldenaktie en treffende dialogen (Lezers van het filmblad Première hebben bij aankoop recht op gratis poster plus speciale prijs) Ook verkrijgbaar van Richard Adams: Watarschapshauval, de integrale uitgave: als pocket 9.75 gebonden 29,25 TWaahondan,zijn nieuwste bestseller: 32,50 Nu in de boekhandel! Originele soundtrack van de film met de song "Bright Eyes" gezongen door Art Garf unkal te verkrijgen op CBS 70161.' Composities Angela Mortey Compositie "Bright Eyes" Mike Batt Prijs 20,25 (een idee van lezer, uitgevoerd door onze tekenaar Len Munnik) Van onze parlementsredactie DEN HAAG Minister De Koning (ontwikkelingshulp) zal de speciale hulp aan Columbia tegen zijn zin in voortzetten. Dit is het gevolg van een motie van het CDA-Kamerlid Braks, die gisteren in de Tweede Kamer rui me steun kreeg. Alleen WD, D'66 en de kleinere fracties ter rechter zijde stemden tegen de motie die enkele weken geleden bij het debat over de begroting voor ontwikkelingshulp was ingediend. De minister had de Kamer ontraden de motie aan te nemen maar dit was voor zijn eigen CDA-fractie onvol doende reden er van af te zien. Het PvdA-kamerlid Pronk zei namens zijn fractie het in feite niet zo juist te vinden om een afzonderlijk land weer op de hulplijst te zetten maar mede omdat minister De Koning zich tegen de CDA-motie had uitgesproken, zou de PvdA de motie toch steunen. Minister De Koning had in totaal vijf landen van de lijst van speciale hulp- landen afgevoerd: Columbia, Peru, Cuba, Jamaica en Tuneslö. Columbia zet hij nu dus alsnog op de lijst want, zo zei hij na afloop van de stemming: „Je moet je wel driemaal bedenken voordat je een motie die zo'n brede steun in de Kamer krijgt, niet zou willen uitvoeren." Moties van de PvdA om het nieuwe beleid van mi nister De Koning ten aanzien van de concentratlelanden in zijn geheel te wijzigen, kregen in de Kamer geen meerderheid. Minister De Koning heeft bij zijn optreden nieuwe criteria voor de keu ze van concentratlelanden voor de hulp vastgesteld. Een daarvan ls het gemiddelde inkomen per inwoner van een derde wereldland. Dit is een om streden criterium omdat het gemid delde inkomen niets zegt over de wer kelijke armoede van delen van de bevolking. Heel wat ouders willen hun kin deren beslist geen schaatsplank geven. Niet alle kinderen sprin gen zo behendig met zo'n ding om als die op de foto, en zelfs al zouden ze het wèl zo kunnen, dan nog blijft de plank een ding dat levensgrote risico's meebrengt: nauwelijks bestuurbaar, zonder remmen, met een veel te hoge snelheid en behoorlijk wiebelig voor een beginneling. Bijna over al kom je ze (nog) tegen: op trot toirs, op fietspaden, op asfaltwe gen, op (metro-)stations. Wie niet vlug ter been meer is, een kinder wagen of een volle boodschap pentas bij zich heeft, moet maar zien hoe ie weg komt. Niet dat alle kinderen op schaats- planken zo vaak tegen voetgan gers op rossen, maar die voetgan gers. fietsers en automobilisten krijgen wel schrik op schrik te verwerken, al was het alleen maar omdat je je hart vasthoudt als zo'n schaatser rakelings langs een ander scheert. Geen wonder dat zoveel ouders bang zijn voor brokken en evenmin een wonder dat de politie niet blij is met deze rage. Hier en daar zijn er al maat regelen tegen dit „droogsurfen" genomen. In de provincies Gro ningen en Drente hoef je je niet met de plank op de openbare weg te vertonen, anders word je schaatsplank zonder pardon af gepakt en boven de twaalf krijg je bovendien een proces-verbaal. „Openbare weg" betekent niet al leen de rijweg of het trottoir, maar alle terreinen waar verkeer (ook voetgangers dus) mag ko men zonder eerst een kaartje te hoeven kopen of een hek of slag boom door te moeten. In Amster dam is sinds een paar weken de zelfde regeling van kracht, en zo zijn er al meer plaatsen. En dan duikt tussen al die ang sten en bepalingen ineens een protest tegen het verbod op van zeven Amsterdamse groeperin gen. Daar staat onder meer dit in: „Pa kan in de hele stad dag en nacht alle stoepen op knarren, niemand die hem zijn speeltje afpakt. Nu de kinderen in die chaos ook met hun speeltje wil len rondrijden, vliegen de politie verordeningen plotseling als broodjes de pan uit en lopen de dienders weer als vanouds heel dapper achter de kinderen aan te rennen. Nu niet meer om hun bal, maar om hun schaatsplank af te pakken. Men is kennelijk alleen zo dapper als het kinderen be treft en neemt in het geheel geen moeite om voor een redelijk al ternatief te zorgen De actie voerders willen „in verband met de leefbaarheid van de stad, ook voor onze kinderen, dat parken, doodlopende straten en trottoirs beschikbaar blijven voor plank- schaatsende kinderen." Menen ze dat nou echt? Ja en nee. Ze willen wel ruimte voor de kinderen, maar het protest moet eerder ironisch opgevat worden, aldus een woordvoerster van wijkcentrum „d'Oude Stadt": ..De strekking is dat een oneven redig groot deel van de openbare weg in beslag wordt genomen door automobilisten. Die mogen alles. Maar als er eens Iets als een fietspad of speelplaats nodig is, dan doet de gemeente niets." De actievoerders hebben de gemeen te al om een echt schaatsplank- terrein gevraagd, maar daar is nog geen reactie op gekomen. Die parken, doodlopende straten en trottoirs zijn dan ook maar een lapmiddel. Zo bedoelen ze dat. Koud 's Winters is het toch al vreselijk koud in de Centraal- Aziatische Sowjetstaat Kirgizië, en nü is de inwoners ook nog opgedragen extra zuinig te doen met energie. Wegens een ver wacht tekort aan energie ls hun dringend gevraagd zo min moge lijk licht aan te doen, zo weinig mogelijk warm water te gebrui ken'en de kamertemperatuur zo laag mogelijk te houden. En dat terwijl het 's winters in de Kirgi- zische hoofdstad meestal wel 15 graden onder nul is en in de grensgebieden bij China 22 gra den vorst heel gewoon is. Voor zulke demonstraties op het „skateboard" zoals kort geleden in Amsterdam te zien was moet je geen beginneling op de plank zijn. jOok dit gebeurde overigens niet op en schaatspiankterrein, want dat heeft de hoofdstad nog niet. „De populairste oma van de we reld, omdat ze de mooiste verha len bedenkt" noemt Televizier haar: de Zweedse schrijfster Astrid Llndgren; naar haar boe ken brengt de Duitse televisie dit seizoen niet minder dan twintig films. Ze ls Intussen 71 jaar en behalve „oma van alle kinderen" ook de grootmoeder van haar ei gen zeven kleinkinderen, maar daar heeft ze haar inspiratie niet van. „Je hoeft zelf geen kinderen te hebben om kinderen te begrij pen. Hoe meer ik er over nadenk, hoe meer ik geloof dat hoe oud we ook worden, we in wezen de zelfde mensen blijven als die we zijn geweest: kinderen. Het mag je dan nog zo hebben tegen geze ten, de kern blijft er". Schrijft ze haar verhalen dan niet In de eer ste plaats voor haar kleinkinde ren? „Noem het egoïstisch," zegt ze, „maar ik heb altijd voor maar één kind geschreven en dat kind ben ik." Nooit eerder heeft iemand zo rijk weten te worden van sociale uit keringen. zei de rechter tegen een vrouw uit Compton (in de Ameri kaanse staat Californië), moeder van vier kinderen die de staat voor een half miljoen gulden had opgelicht. Ze had er een huis en een zilverkleurige slee van een wagen van aangeschaft. Ruim zes jaar heeft ze ambtenaren om de tuin weten te leiden door acht valse namen te gebruiken en be halve haar eigen viertal dertig niet bestaande kinderen op te geven. Dat waren er nogal wat. vierendertig in totaal, maar nog niets vergeleken bij wat een Spanjaard presteerde. Die deed een aantal ambtenaren los van elkaar natuurlijk. -- geloven dat hij de gelukkige vader van drie duizend kinderen was en tegelijk ook 197 gezinshoofden. Zijn slachtoffer was de sociale dienst van de Franse stad Marseille, waarvan hij tussen 1960 en 1968 kapitalen aan uitkeringen inde. De vroegere arme zwerver heeft zich in een fraaie villa in zijn geboorteland Sjïanje gevestigd, met enkele miljoenen guldens achter de hand die hij aan al zijn niet bestaande vrouwen en kin deren verdiend heeft Nu 'de Fransen eindelijk achter zijn op lichterij zijn gekomen schijnen ze de zwerver niet meer in zijn kraag te kunnen grijpen, zodat de zwen delaar van een rustige en vooral comfortabele oude dag kan ge nieten. Duizenden liters brandspiritus houdt Zwitserland jaarlijks over aan wat binnenkomende toerla- ten en andere reizigers bij de dou ane achterlaten. Niet dat ze alle maal met liters brandspiritus naar huls of vakantieadres ko men. Het gaat om zo n tiendui zend flessen dure sterke drank, die nog duurder worden door de hoge invoerrechten die Zwitser land op spiritualiën heft. Van daar dat de eigenaars hun drank jes dan maar liever bij de douane laten staan. Alles, zelfs de ultzon- derlijkste champagne, de beste cognac en de prijzigste whisky, wordt tot brandspiritus verwerkt en dat vinden sommige parle mentariërs maar doodzonde. Is het niet veel voordeliger, hebben ze gevraagd, om die uitgelezen drankjes bij opbod te verkopen? Integendeel, heeft de betrokken minister geantwoord; dat zou niet voordeliger, maar nadeliger zijn. Nadelig voor de volksge zondheid wel te verstaan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 5