itslag leiding SV gevraagd Sé er èn milieu: hoopgevende nieuwe stroming Coca Cola volgend jaar in China "Geen boete,geen opzegtermijn! Maar wel een premie van een De maand. Zodat je dan bijna 6°/o rente maakt?" Bel goenén' noemen boek 'Omstreden landbouw' verouderd idf; Licht herstel voor de dollar 020-5204911 BANQUE DE PARIS ET DES PAYS-BAS NV brief Industriebond CNV: een puinhoop' «rijs wordt g»ter nageleefd emen bij ing van ten tot EG Hypotheekrente per 19 december Voor mensen die beter weten. 9l IAG 21 DECEMBER 1978 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET PS 15 - RH 17 onzer verslaggevers gT De Industriebond CNV dringt er bij de leiding »-Schelde-Verolme (RSV) op aan ontslag te nemen, jrille van het behoud van zoveel mogelijk werkgele- (bU het scheepsbouwconcem. brief schrijft de CNV- .ondanks de miljarden gul- Ittende steun van de over- i de steun en de inzet [ntrale ondernemingsraad, t voofrdeel van de twijfel, teweging gunde" de RSV- ien puinhoop" van heeft i lebond CNV vermoedt, dat k RSV de scheepbouwacti- iver kwijt dan rijk is. D. tsbestuurder van de Indu- CNV en schrijver van de lit toe door te wijzen op de van een beleid, dat is ujo De Economische Con- 3Jt heeft zijn speciale contro- Tprijs van het zakje patat omdat de patatverkopers iaan de prijsregels zijn gaan De controle-actie was ge- bOfat gebleken was dat vele --ippers zich niet hielden aan September door de minister 'nsimische zaken uitgevaardig- lat voor 150 gram patat niet 80 cent in rekening mocht tbracht. il controlee, dat de ambte- 1|n j de Economische Controle- de patatbranche ultvoer- [aagt meer dan elfhonderd |j zijn nogöil wat procegsen- pgemaakt. In vele gevallen ïstateerd, dat er te weinig zakjes zat. t van de patatbranche tegen jgel is allengs zwakker ge- lenslotte is een situatie be- ferin op de patatverkopers Spere controle meer nodig is Ie overige sectoren van het yen, die onder een prijsregel gericht op produktvernieuwing (Inno vatie), martkvergroting en investerin gen. Verder verwijt de Industriebond CNV het RSV-concern de afspraken, gemaakt in Commissie n en in de Beleidscommissie Scheepsbouw, niet na te komen. In de Commissie-n zijn RSV en Van der Giessen-De Noord gekomen tot afspraken over de marktverdeling. RSV zou zich toeleggen op de bouw van grote schepen en Van der Gies- sen-de Noord op middelgrote sche pen. In het kader van de marktverde ling werd de RSV-werf Verolme-Al- blasserdam overgedragen aan Van der Giessen-De Noord in ruil voor een RSV-aandeel in het aandelenkapi taal. Ook werd overeengekomen, dat RSV en Van der Giessen hetzelfde arbeidsvoorwaardenbeleid zouden voeren. Deze afspraak wordt door RSV niet nagekomen, aldus Bijl in een toelichting op zijn brief. Hinderlijk L (ANP, Reuter) De Euro- neenschap is opnieuw met id gaan praten over toetre- dat land tot de EG. De lelingen moeten vandaag {zijn, maar er doen zich nog oeilijkheden voor. ind wil binnen vijf jaar bij (horen, terwijl sommige EG- limiet van acht jaar heb- 1 met betrekking tot inte- de landbouw en het vrije i Griekse werknemers. (st dat bij toetreding van fnd tot de EG, een golf van 1 ers uit dit land zich zal ver- aover de rijkere EG-landen. - u x De jongste ontwikkelingen in China brengen typisch westerse consumptiegoederen binnen de grenxen van dit lange tijd nogal afgesloten land. Coca Cola is een van de eerste Amerikaanse ondernemingen die zich weer op de Chinese markt van spijzen en dranken zal begeven, al zal dat aanvankelijk vooral zijn ten bate van westerse toeristen. In januari gaan de eerste Coca Cola bottelarijen in China open. Topman J. Paul Austin maakt hier het plan bekend. AMSTERDAM (ANP, Reuter) Op de Amsterdamse wisselmarkt heeft de dollar zich woensdag, na een aan vankelijk lagere opening, licht kun nen herstellen. Bij aanvang van de handel noteerde de dollar 1,9750, ruim een cent beneden het slot van dinsdag 1,9890). In de ochtenduren had de handel volgens valutakringen een rumoerig karakter. Het laatste punt van de dag werd bereikt op 1,9720. Gedurende de middaguren werd de handel kalm en begon de koers aan te trekken tot 1,9880, hetgeen tevens de slotnotering was. De omzetten wa ren niet groot in Amsterdam en de koersfluctuaties werden door de valu tahandelaren toegeschreven aan de geringe omvang van vraag en aan bod. De notering voor bankpapier is vandaag onveranderd 1,95-2,05. Op de belangrijke valutamarkten van Tokio ondervond de dollar een zeer geringe teruggang nadat de da ling in de ochtenduren aanvankelijk iets groter was geweest. De goudprijs zakte in Londen ca. vier dollar tot 216,60 per ounce (31,1 gram). In Am sterdam was goud per kilo 110 goed koper op 13,700/14,100. Naam bank Rente vast gedurende: Afsluitprov. (procenten) Rentepercentage met zonder gemeentegarantie ABN 5 jaar 1 jaar 1.5 1.5 9.25 9.0 9.25 9.0 AMRO-Bank 5 Jaar variabel 1.5/2 1.5/2 9.25 9.0 9.25 9.0 Bouwfonds 30 Jaar 5 jaar 2 Jaar 1.5 1.5 1.5 9.8 9.25 9.0 9.8 9.25 9 0 Centraal Beheer 5 jaar 1- 9.0 9.0 Ennia 10 jaar 8.9 8.9 Nat. Nederl. 10 Jaar 8.9 8.9 NMB 5 Jaar 2 Jaar 1.5 v 1.5 9.4 9.2 9.4 9.2 Rabobank (adviesrente variabel 1.25 9.0 9.0 Rabo-Hyp. Bank 5 Jaar 1.5 ,9.4 9.4 RPS 5 jaar 1.— 9.0 9.0 Spaarbank R'dam 5/3 jaar 1 jaar 1.— 2 90 8.0 '9.0 8.0 Stad A'dam 5 jaar 1.— 9.0 9.0 Westland/Utrecht standaard no risk budget 5/10 jaar 5 jaar variabel 2 2 2 9.0 9.4 9.0 9.2 9.6 9.0 Geldt voor alle levensverzekeringsmaatschappijen die lid zijn van de NVBL Zoals te verwachten was hebben thans alle banken hun percentages tot 9 9,25 procent opgetrokken. Voor de komende weken zijn er nauwelijks voorspellingen te doen. (Publikatie samengesteld door de Vereniging Eigen Huis Amersfoort) In de Beleidscommissie Scheeps bouw is overeengekomen, dat de acti viteiten en personeelsleden van IHC- Gusto (offshorewerf) verkleind zou den worden geconcentreerd in de RSV-werf VDSM in Rotterdam. Bij deze herstructurering zijn 2.200 men sen betrokken en in de qpen brief vraagt de Industriebond CNV zich af wat RSV aan de herplaatsing van die 2.200 man doet. „Slechts door uw voortdurend voor de voeten te lopen en uw directies hinderlijk te volgen moet in samenwerking met de kader leden groter onheil worden voorko men". Bijl: „er vindt helemaal geen concentratie plaats. De Gustoactivi- teiten worden versnipperd voortgezet op de diverse locaties van RSV. De Ingenieursafdeling van Gusto bij voorbeeld zit ergens apart in Schie dam, maar wil je een goed beleid voeren dan zet Je, dunkt me, de den kers en doeners bij elkaar." Verder verwijt de Industriebond CNV het scheepsbouwconcem, dat het de samenleving wil laten opdraaien voor een gedeelte van de kosten doorvan de bonusregeling een feestdagen uit kering te maken. Bijl: „bij een bonus regeling moeten ook belastingen en sociale lasten worden betaald, terwijl een feestdagenuitkering vrij van las ten is. Als je het een in het ander omzet dan onthoud je de gemeen schap een flink bedrag." De Industriebond CNV wijst erop, dat vakbeweging en ondernemingsra den de leiding van RSV hebben trachten te overtuigen van het foute beleid. „Er is behoefte aan een krach tig beleid en visie op de toekomst." „In dit licht gezien, aldus besluit de open brief, zijn wij benieuwd wanneer uw groot-aandeelhouder, de over heid, datgene doet wat wij al eerder hebben gevraagd: te zoeken naar een andere raad van bestuur voor het RSV-concem. Bij RSV was gisteren de open brief nog niet ontvangen. In verband daar mee onthield men zich van commen taar. ADVERTENTIE „Inderdaad, meneer van Houwelingen, van zo'n „resewegeld-rekening" kunt u per maand* tot f5.000,- vrij opnemen, daarboven geldt een opzegtermijn van één maand. **De normale rente van zo'n resewegeld-rekening is op het ogenblik 5'A%, zonder boete, retourrente of opnamekosten-En als u gemiddeld over een heel jaar gezien, minder dan de helft van uw gemiddelde jaarsaldo opneemt, ontvangt u in januari 1/12 van de jaarrente extra (13e maand). Dit is bijna 'A% meer! (de werkelijke rente wordt dan 5,9583%)." Spaar bij de Banque de Paris et des Pays-Bas N.V. via uw bank-, post- of gemeentegirorekening. Ook telefonisch kunt u zo'n reservegeld rekening openen. Bel 020 - 5 20 4911 en vraag naar afdeling Télébanque (Wij bellen u terug). afdeling; Télébanque (Dat is snel en modem) PARI BAS Amsterdam (Herengracht, van Baerlestraat, Willem van Weldammelaan, Stadionweg)-Amhem-Breda-Dordrecht-Eindhoven-Enschcde-Groningen- Den Haag-Haarlem-Heerlen-Hengelo-Maastricht-Nijmegen-Roermond- Rotterdam (van Vollenhovenstraat, Oostplein)-Tilburg-Uttccht-Venlo-Weert. ilebe Algra en Marijke M. A. Brunt er' I voorwoord van het boek „Omstreden Landbouw" blijkt dat de tie vooral is samengesteld om de kritiek van „de Groenen" te Na een inleidend hoofdstuk worden negen hoofdstukken aan etsing gewijd. In acht van deze negen hoofdstukken staan de 'acetten van de landbouw, zoals energiegebruik in de landbouw, Ifulistrie en cultuurtechnische maatregelen, centraal. Het resteren- Idstuk gaat over „De landbouw als ecologisch risico". Daarin rtj, dat de landbouw een bedreiging vormt voor natuurlijke 1 emen. Daarom zijn speciale maatregelen nodig voor het behoud ervaten, ecosystemen en landschappen. ek? e hoofdstuk had, gezien de ver die het voorwoord schept, een ilaats dienen te krijgen in het boek cader moeten aangeven voor de ing van de verschillende facetten. B t gebeurd. Elk facet wordt zelfstan- jn tïsoleerd behandeld, met het groot- feg voor economische factoren en {ische ontwikkelingen. bouwontwikkelingan hoeven vol- samensteller van het boek niet te imgebogen, de enkele rimpels kun- ïakkelijk worden gladgestreken, et van het boek versterkt in feite ium dat inmiddels door de werke- s achterhaald. Dat adagium luidt: in landschapsbehoud enerzijds en anderzijds zijn altijd eikaars vij- nis heeft van de gedachtenvoor- nnen de kringen van ,,de G roe- in binnen die van de landbouw*, iter dat beide momenteel zoeken samenlijke oplossingen voor de ie het huidige landbou.wstructuur- ide, boer èn milieu, berokkent. Van n rept niet van deze hoopgevende intwikkelingen. Siebe Algra en Marijke M.A. Brunt zijn medewerkers van de Stichting Natuur en Milieu in 's-Graveland. De stichting is een landelijke organisatie op het gebied van natuurbehoud, landschapsbescherming en milieubeheer, waarin elf provin ciale milieufederaties en een aantal landelijke organisaties samenwerken. ten punt van discussie dat de weten- ét schappelijk en technologische vindingen op het gebied van de voedselproduktie een bijdrage leveren aan het oplossen van het wereldvoedselvraagstuk.Dat is echter geen vrijbrief om elke produktieverhoging en ra tionalisering in de landbouw goed te praten. Daarmee wordt namelijk voorbijgegaan aan de vele maatschappelijke en politieke implicaties van het weteldvoedselvraag- stuk. De stelling dat iedere verhoging van de landbouwproduktie in de rijke landen het probleem van de derde wereld alleen maar vergroot, is lang staande te houden, hoe paradoxaal hij ook klinkt. Wat de Ne derlandse situatie aangaat: we mogen niet uit het oog verliezen dat de doelstelling van het landbouwbeleid nog steeds is zoveel mogelijk inkomen „uit de markt" te halen. Hieritiee wordt in de eerste plaats de be schermde EG-markt bedoeld. Door het steeds verder verlagen van de produktie- kosten in de rijke landen krijgen de arme landen geen reële kans een plaats op de wereldvoeselvmarkt te veroveren. Zij mis sen hierdoor een potentiële grote deviezen- bron en de politieke stimulans de eigen voedselproduktie daadwerkelijk aan te pakken. Daar komt nog bij dat vooral de EG er niet vies van is grote landbouwover schotten tegen dumpprijzen op de wereld markt af te zetten, met alle marktbederven- de gevolgen van dien voor de arme landen. Afgezien van het lenigen van acute noodsi tuaties als gevolg van natuurrampen, is er voor de produktieve sector van de Neder landse landbouw in het kader van het daad werkelijk oplossen van het wereldvoedsel- vraagstuk geen taak weggelegd. Landbouw- voormannen doen er dan ook verstandig aan dit valse argument maar achterwege te laten; zij weten heel goed dat de oplossing van d&t probleem weinig of niets heeft te maken met de OMVANG van de produktie. maar alles met de (politieke bereidheid tot) rechtvaardige verdeling. Ziekten Volgens Van der Molen „is het een sprookje dat de ziekten en plagen pas een probleem zijn geworden na de invoering van de mo derne landbouwmethoden". Daarmee sug gereert hij dat ,de Groenen' dit beweren. Een halve waarheid. Natuurlijk kwamen er vroeger ook ziekten en plagen voor in land en tuinbouwgewassen en natuurlijk vorm den deze soms een ernstig probleem. Dat zal niemand ontkennen ook „de Groenen" niet. Wat Van der Molen niet vertelt is dat door de grootschalige cultures, die overigens ook maar al te vaak in de derde wereld worden bevorderd, de schade die planteziekten veroorzaken, veel groter is dan vroeger. Het toetsingsbeleid in Ne derland van bestrijdingsmiddelen is tame lijk streng. Groente en fruit worden gecon troleerd op residuen. Toch zijn er proble men. Bestrijdingsmiddelen worden ge bruikt om een zo groot mogelijke produktie in de land- en tuinbouw te bewerkstelligen, terwijl de volksgezondheid streeft naar zo weinig mogelijk residuen van die bestrij dingsmiddelen in het voedsel. Dit leidt in de praktijk tot compromissen. Bio-industrie Als paradepaard van de moderne technolo gische landbouw wordt vaak de piet grond gebonden bio-industrie opgevoerd. Gebruik makend van meestal elders verbouwde voe dergewassen worden hier op industriële wij ze kippen, mestkalveren en varkens gehou- dep. Vleesproduktie is een uitzonderlijk dure en omslachtige methode van voedsel produceren. Een groot deel van het voedsel dat het dier eet, wordt weer uitgescheiden, slechts een gering deel wordt omgezet in vlees. Een koe moet ruim 21 kilo eiwit verorberen, wil zij één kilo eiwit voor men selijke consumptie produceren. Eiwitrijke produkten, zoals granen en sojabonen, wor den (uit de derde wereld en uit de westerse landen aangevoerd) als veevoer gebruikt. Het is duidelijk dat het veel effectiever en goedkoper is om zulke produkten direct voor menselijke consumptie te gebruiken zonder het dier als verspillende tussen schakel. Door de geweldige concentratie van de bio- industrie in Noord-Brabant, Noord-Lim burg en Gelderland en door de slechte mi lieuhygiënische bedrijfsvoering kampen grote gebieden nu met een vrijwel perma nente stankoverlast. Doordat de mest (zgn. drijfmest) op anaërobe wijze wordt be waard, heeft deze stank niets gemeen met de zo vaak aangehaalde landelijke geuren. De boer zelf is uiteindelijk de dupe van de bio-industrie geworden. Het houden van enkele honderden kippen of een tiental var kens was zo'n jaar of tien terug nog een goede (bij)verdienste op het kleine gemeng de landbouwbedrijf op onze zandgronden. Grote en zéér grote bedrijven nemen echter in aantal toe. Hiertegen is een kleine boer niet opgewassen. Hij heeft geen geld, kre diet of gespecialiseerde ondememerskennis genoeg en wordt vrijwel volledig buiten spel gezet. De Toekomst Ondanks de grote technologische vooruit gang en de vergroting van de afzetmarkt is de Nederlandse boer er de laatste 20 jaar in vergelijking met zijn medeburgers financi eel op achteruitgegaan. Door het ministerie van landbouw is enkele jaren geleden uitge rekend dat momenteel 70 procent van de boeren een inkomen op het zgn. referentie niveau niet haalt. Van de hele „groenopera- tie" waarover Van der Molen zo enthousiast doet, is in feite alleen de consument beter geworden. Die betaalt namelijk in verhou ding tot twintig jaar geleden aanzienlijk minder voor zijn voedselpakket. De gevolgen v£?i dit beleid voor de boeren stand liegen er niet om. Tussen 1950 en nu verdween meer dan de helft van het aantal boeren. De schaalvergroting eiste haar tol; de middelgrote bedrijven van toen zijn de kleintjes van nu of, met andere woorden, er komen steeds weer nieuwe wijkers bij. Een race zonder finish, waarbij velen alleen met steeds meer (vreemd) kapitaal, ondeme merskennis en energie een pover bestaan kunnen opbouwen. De toekomst ziet er niet veel beter uit. Tot 1990 zal nog eens de helft van de boeren (ca. 65.000) moeten afvloeien. Veel zal dit overi gens niet oplossen, want de verwachting van de beleidsmensen van het ministerie van landbouw is, dat dan (in 1990) nog steeds 65 procent van de boeren het referen tie-inkomen niet zal halen. Wel zal de melk- produktie met 35 procent stijgen er is al 10 procent structureel te veel en zullen nogmaals 500.000 ha land via ruilverkave lingen op de schop gaan. Landschap Het door Van der Molen zo geprezen land bouwsysteem heeft niet alleen boeren pro blemen gegeven, ook natuur en landschap zijn het kind van de rekening. Door het wegwerken van verschillen ln bodem vruchtbaarheid, vochtvooreiening en reliëf liep de natuurlijke verscheidenheid en rijk dom van de cultuurlandschappen sterk te rug. Onze graslanden voorheen samen gesteld uit vele gras- en kruidensoorten zijn veranderd in monocultures van maar enkele hoogproduktieve soorten. Door de intensivering van de produktie komen onze weidevogels in de knoei. Door het vroege maaien worden de broedsels van deze vogels verstoord. Van een aantal wei devogelsoorten tureluur, kemphaan, wa tersnip zijn buiten de kleine reservaten nog maar enkele procenten over van wat eens is geweest. Omstreden Het landbouwbeleid zal als men op deze weg voortgaat steeds meer te maken krij gen met spanningen en kritiek. Het EG- zuivelbeleid staat immers op springen, de alternatieve werkgelegenheid voor uitgesa- neerde boeren wordt steeds minder en de druk op milieu, natuur en landschap steeds groter. Het totale landbouwbeleid zal vroeg of laat wel „om" moeten; maar als de wal van werkloosheid, energieschaarste en mi lieuschade het schip keert, is het voor de natuur te laat. Niet het handhaven van onze concurrentiepositie zal hoofddoel van het landbouwbeleid moeten zijn; ook zaken als maatschappelijk verantwoorde produktie, werkgelegenheid, energie en natuur en landschap zullen een wezenlijk onderdeel van het beleid moeten worden. Aan zo een wérkelijk modern beleid levert „Omstreden landbouw" helaas geen bijdrage. *Men leze o.m. „Het dilemma van de natio nale landschapsparken", uitgave van de Stichting Natuur en Milieu, 1977. Men leze o.m. „Boer blijven", uitgave van het Nederlands Agrarisch Jongeren Kon- Ukt, 1978.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 17