9% 8*9% amro bank I) rdige reacties van bekroonde auteurs Boek van de Maand: Bijna honderd veel gelezen schrijvers brengen spanning en ontspanning, humor en ontroering in hetTotale Leesboek Je weet niet watje leest!' g geen maatregelen tegen Huize Assisië Zwembad zondag open in uitbreiding taak Hardinxveld-Giessendam vrouwe,ijke igent Politici treft geen blaam voor gratis KLM-kaartjes f2/O ire prijzen Jan Campertstichting sleiders en bureau „Je weet niet wat je leest" in speciale Boek van de Maand oplage f 1830. Na 6 januari 1979 f32,50. op de ai6 breda richting rotterdam staat voor de van brienenoordbrug een file van 5 km Soms is de trein zo gek nog niet.^> ctie komt met voorlopig verslag 'Geen moeite met Vondeling na onderzoek: 1DAG 21 DECEMBER 1978 BINNENLAND TROUW/KWARTET RH 11 ADVERTENTIE van Deel \G Dinsdagavond Den Haag de lite- :zen 1978 van de Jan stichting uitgereikt, r om de dichteres Eli- pybers, die de belang- lonstantijn Huygens- eg voor haar gehele Cees Nooteboom, zijn poëziebundel een schelp, dicht steen" de Jan Cam- ontving, om F. B. voor zijn verhalen- Ernstvuurwerk" de kprijs, en om Maar die voor zijn essay- De som van misver- de Jan Greshoff- g. Eén hoofdprijs e prijzen naar genre, lt Borgers de juryrappor ten had voorgelezen en wethouder Van Lier de prijzen had overhandigd, kregen de auteurs gelegenheid een dankwoord uit te spreken. Verbaasd Elisabeth Eybers toonde zich „ver baasd en ontroerd" dat haar werk de eer te beurt viel: „Gezien mijn her komst beschouw ik het als een gebaar van gastvrijheid" zei deze uit Zuid- Afrika afkomstige dichteres. Het ju ryrapport had er al op gewezen dat haar oeuvre tot het zuiverste behoort dat in het Afrikaans geschreven werd en tot het beste dat het Nederlands taalgebied als geheel aan moderne poëzie te bieden heeft.Sinds 1961 ver blijft Elisabeth Eybers in Nederland, maar al voor die tijd publiceerde zij gedichten in Nederlandse literaire tijdschriften. Haar latere werk is ook in ons land uitgegeven. Zeer recente lijk verscheen de verzamelbundel „Gedichte 1958 1973." In haar dan kwoord herinnerde zij eraan dat het Afrikaans zich ontwikkelde uit het 17de-eeuwse Nederlands van Huy- gens en dat het „een bondigheid en- soepelheid" bezit die zich goed leent voor poëzie. Cees Nooteboom was, zei hij, erg blij met deze Haagse prijs. „Als ik geen Spanjaard ben. ben ik een Hagenaar, want een Nederlander zal ik wel nooit worden," zo varieerde hij een uit spraak van Couperus. Nooteboom' werd in Den Haag geboren. Niet zon der bitterheid stelde hij vast dat „Open als een schelp, dicht als een steen" tot dusver in de vaderlandse literaire kritiek nauwelijks bespro ken is. Tenslotte wilde hij nog wel even kwijt wie hij zijn vaders in de poëzie vond, n. 1. Vallejo, Montale, Pessoa en Seferis. F. B. Hotz reageerde in zijn toespraak op de herhaaldelijk telefonisch ge stelde vraag: wat bedoelt u eigehlijk met uw verhalen? Hij herinnerde aan Paul Whiteman, die in 1926 op deze zelfde vraag over zijn muziek ant woordde: „Just music." Zo zou hij willen zeggen: het zijn maar „lees- stukjes." Hij legde de nadruk op'stijl, die hij met KomriJ omschreef als „een weerbarstig evenwicht." Een Groningse vrouw had hij het eens zo horen formuleren: „Als het er maar mooi knarserig op komt te staan" Maarten 't Hart ten slotte hield een amusant betoog waarin biologie en literatuur hand in hand gingen. Hij stelde vast dat er op de wereld meer dan genoeg goede literatuur is, „zeg maar gerust overvloed." Hij ging op gezag van het Kindler-lexicon uit van 18.000 werken en stelde de vraag: waarom nog nieuwe toegevoegd? In zijn thans bekroonde essaybundel wees hij op die overvloed, maar zo zei hij guitig ik beveel niet èlles aan. „Alles wat ik niet de moeite waard vind, mag ik zelf proberen be ter te doen." En na enige berekening kwam hij op een aantal van 82 boe ken. „Ik zal m'n best doen," zo be sloot hij. Juist door de aardige reac ties van de vier bekroonde auteurs was de uitreiking van de Haagse prij zen de moeite waard. Wie meer wil weten kan terecht in het boekje „Jan Campertprijzen 1,978" dat BZZTóH uitgaf en waarin over elke auteur een gedegen beschouwing staat, met bio (biblio)grafie. Voor maar tien gulden. Jammer genoeg ontbreken de jury rapporten erin. Een 24 groepsleiders dal in Den Dolder hebben n het bestuursbureau lem Arntsz-stichting bezet, jivrede over de toepassing clement slaapwacht, zoals 'f Inrichting voor zwakzlnni- toegepast. De groepslei- i een slaapwacht draaien 1 uur, die wordt gehono- i achturige actieve wacht, nog een onregelmatig- komt. De directie staat interpretatie van de it voor ogen. Deze komt it vergoeden van een twaalf- pwacht als een zesurige ac- |st, inclusief de onregelma- pslag. pmber is deze regeling inge- ir het verschil van twee uur, oor ontstaat wordt op het vrije dagen van de groeps- bepaald verhaal of fragment? Achterin kijkt u even wie het heeft geschreven. Zo leert u lezenderwijs de weg kennen in de wereld van het boek. Dat is heel wat waard. Veel meer dan de f 18,50 die u gedurende de actieperiode voor. Je weet niet watje leest" betaalt. Dit is een Boek van de Maand voorjaren. leiders ingehouden. Ook zouden deze groepsleiders. gesprek met het bestuur om hun be er honderd tot tweehonderd gulden De bezetting werd om twaalf uur zwaren tegen de regeling nader toe te per maand In Inkomen op achteruit-' beëindigd en de actievoerders heb- lichten, gaan, aldus een woordvoerder van de ben laten weten bereid te zlin tot een Het nieuwe Boek van de Maand is het eerste Totale Lees boek dat er is verschenen. Het is dan ook een lekkere, dikke pil geworden, waarvoor zelfs de langste winteravonden te kort lijken. Liefst meer dan 430 pagina's dik. Ouderwets degelijk ingebonden in fraaie linnen band. Er staan korte verhalen en afgeronde fragmenten in van bijna honderd veel gelezen auteurs. Nederlandse en in het Nederlands vertaald. Van Couperus tot Leni Saris, van Multatuli tot Olaf J. de Landell.| van Visser-Roosendaal tot Robbins. van Jan de Hartog tot Jan Cremer, van Godfried Bomans tot Simon Carmiggelt. Al lezend ontdekt u wie voor taan uw favoriete schrijvers gaan worden. U bent geboeid dooreen De aanbieding is geldig van 7 december t/m 6 januari 1979. Echter zolang de voorraad strekt. ADVERTENTIE Nieuw CDA-raadslid geeft doorslag: Minister Wiegel: Van een onzer verslaggevers HARDINXVELD-GIESSENDAM Na jarenlang politiek touwtrekken over de openstelling op zondag van het zwem bad De Duikelaar heeft de raad van Hardinxveld-Giessendam met negen tegen acht stemmen besloten het zwembad voort aan ook op zondag open te houden. 01 tuil onzer verslaggevers G Het bestuur van de Daniël de Brouwerstich- iet van plan tussentijds maatregelen te nemen tegen rkers van Huize Assisië, het zwakzinnigeninstituut in it dat in opspraak is gekomen. rouwen in de medewerkers richting is bijzonder groot nen niet meer doen dan die ondersteunen", aldus dr. i, voorzitter van de Daniël erstichting, waaronder Hui- ressorteert. Huize Assisië is gebeurd, is laan uit een oogpunt van de zwakzinnigen. Dat was Intentie die erachter stak. ;t uit kwaadaardigheid ge- meent hij. „We moeten nog achten of die handelingen ppelijk of medlsch-ethisch verkeerd zijn geweest". Zolang het onderzoek van de inspectie voor gees telijke volksgezondheid niet is afge rond, wil de oud-staatssecretaris van volksgezondheid geen oordeel geven. De officier van justitie in Breda, mr. J. van Leeuwen, heeft nog geen be slissing genomen over een eventuele strafvervolging in de kwestie-Assisië. Hij zegt op dit moment nog over. onvoldoende gegevens te beschikken. Verslag De adjunct-inspecteur voor de gees telijke volksgezondheid in Noord- Brabant, drs. mr. J. Hubben, zal ove rigens vandaag tussentijds verslag uitbrengen aan staatssecretaris Ve- der-Smlt over de gebeurtenissen in Huize Assisië. Aan de hand daarvan zal de bewindsvrouwe moeten bepa len of bepaalde onderdelen ervan al in de openbaarheid kunnen worden gebracht. Het Kamerlid Frits Castri- cum (PvdA) heeft naast schriftelijk ingediende vragen, aangekondigd vandaag tijdens het mondelinge vra genuurtje deze kwestie te zullen aan snijden. De heer A. Pullens, voorzitter van de oudervereniging van Huize Assisië, verklaarde gisteren dat het onder zoek van de inspectie tot nu toe niet heeft aangetoond, dat er na 1973 in het instituut nog ontoelaatbare han delingen zijn gepleegd. Dit is hem gebleken uit een onderhoud, dat het bestuur van de vereniging heeft ge had met de adjunct-inspecteur. Veel wijzer is het bestuur hier overi gens niet van geworden. De heer Pul lens zei dat de contacten van de vere niging met de directie en het bestuur „heel erg goed" zijn. „We hebben nooit de indruk gehad, dat er dingen voor ons werden verzwegen". Op de jongste ontwikkelingen heeft de ou dervereniging nog geen commentaar. „Zo lang ik niet op de hoogte ben van de juiste gegevens voel ik me niet geroepen enige uitspraken te doen. Het zou de zaak alleen nog maar erger kunnen maken", aldus voorzit ter Pullens. De stem van een nieuw CDA-raadslid zorgde ervoor dat de weegschaal dit maal in het voordeel van de „open houders" doorsloeg. Tot aan dat mo ment gaven de stemmingen steeds een kleine meerderheid aan voor de raadsleden die het bad op zondagen gesloten wilden houden. De burge meester en één wethouder steunden het voorstel: de beide andere wethou ders stemden tegen. In de afgelopen jaren is het zwembad De Duikelaar op gezette tijden in het nieuws geweest. De kwestie leidde ertoe dat een aantal kerken in Har dinxveld-Giessendam een gezamen lijke verklaring opstelden waarin het gesloten houden van het zwembad op zondagen „gezien het gebod Gods tot heiliging van de rustdag" als Juist werd aangenomen. De kerken wezen ook de talrijke kraakacties af. Behalve kraakacties. waaraan ook werd deelgenomen door Tweede Ka merleden, heeft het bad te lijden ge had onder een kikkerdrilplaag. Onbe kenden loosden een grote hoeveel heid kikkerdril, kroos en waterplan ten in het zwembad waardoor het bad enkele dagen wegens schoonmaak gesloten moest blijven. Ook na de wijziging van de zondags wet in 1976 bleef de meerderheid van de raad, gevormd door SGP, GPV en CDA, op het standpunt staan dat men het gemeentepersoneel niet op zondagen kon laten werken. Het des betreffende raadsbesluit werd even wel door de Kroon vernietigd. Een meerderheid van de PvdA, de WD en CDA (één voorstemmer) zorg de er deze week voor dat het zwem bad in het vervolg op zondagen open mag. Voornaamste argument was de dreiging dat de overheid Hardinx veld-Giessendam zou dwingen een dergelijke maatregel te nemen. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Minister Wiegel van binnenlandse zaken meent dat de twijfels van de burgemeester van Weststellingwerf over de praktische inzetbaarheid van vrouwelijke poli- tie-agenten ongegrond zijn. In ant woord op vragen van WD-kamerle- den zegt hij, dat hij de burgemeester heeft voorgehouden dat er geen enkel bezwaar tegen is vrouwelijke agenten op andere dan tot voor enkele jaren als typisch vrouwelijk beschouwde terreinen in te zetten. „Met name de laatste jaren is een duidelijke ontwikkeling gaande ook in kleine korpsen om vrouwe lijk politiepersoneel op meer terrei nen in te zetten dan voorheen voor mogelijk werd gehouden", aldus de bewindsman. De burgemeester had eind november gezegd, dat hij hoewel geen principi ële bezwaren koesterend tegen de aanstelling van vrouwen bij de politie twijfels had over de inzetbaarheid van vrouwen in ziln kleine koros. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Kamervoorzit ter Vondeling meent na een onderzoek dat geen enkele politicus of oud-politicus ADVERTENTIE Hoge rente! De Amro Spaarbiljetten. Spaarbiljetten zijn waardepapieren met een vaste looptijd, die in 2,3,4 of 5 jaar aangroeien tot f 1.000,- of f 10.000,-. Het aankoopbedrag is afhankelijk van de looptijd en het bijbehorende rentepercentage. De rentebetaling in één bedrag aan het einde van de looptijd kan fiscaal gunstig zijn. Nog een voordeel: de Spaarbiljet ten staan niet op naam. U kunt ze dus eventueel cadeau doen. De rentepercentages zijn met een looptijd van 2 jaar: 7>/2%, 3 jaar: 7%%,4 jaar: 8%, 5 jaar: a De Amro Klimspaarbiljetten. Klimspaarbiljetten vertonen veel overeen komst met de Amro Spaarbiljetten. De belang rijkste kenmerken zijn: tussentijds verzilver baar en oplopende rente gedurende de loop tijd van maximaal 5 jaar. Het zijn waardepapie ren aan toonder, verkrijgbaar in coupures van f 1.000,- en f 5.000,-. In 5 jaar groeit een biljet van f1.000,- naar f1503,27 en een biljet van f 5.000,- naar f 7516,34. Met het Amro Klimspaarbiljet zet u uw geld alleen de eerste twee jaar vast. Als u wilt kunt u er daarna aankomen. Want na 2,3 en 4 jaar looptijd kunt u het Klimspaarbiljet gedurende één maand verzilveren. De rente percentages: na 2 jaar 7'/2%, na 3 jaar 7%%, na 4 jaar 8%, na 5 jaar De8Vi% Amro Spaarbrief '78-84. Net als de Amro Spaarbiljetten is deze Spaar brief een waardepapier aan toonder. Tussen tijdse verkoop gedurende de looptijd is moge lijk via de beurs tegen de koers van dat mo ment. Het nominale bedrag van een Spaarbrief '78-'84 is f1.000,- en per 26 oktober1984 krijgt u er f 1.625,- voor terug. Na datum van eerste afgifte wordt het aankoopbedrag steeds iets hoger omdat de inmiddels verstreken rente er dan in verwerkt is. Bij de huidige koers is het rendement blaam treft voor het krijgen van gratis tickets van de KLM. Hii heeft de staatssecretaris van ver- keer en waterstaat mevrouw Smit- Kroes en de Kamercommissie voor verkeer en waterstaat geschreven, „dat uit de overgelegde gegevens hem helemaal niets is gebleken van laakbare gedragingen, niet door poli tici en evenmin door de KLM." Eigenlijk krijgt alleen de KLM een veeg uit de pan van Vondeling. Om dat de maatschappij op het lijstje van „verdachte" politici twee namen had staan, Waarvan later bleek dat hier sprake was van nog openstaande rekeningen, die kort daarna werden afgedaan. Voor wat de heer Van Zeil (CDA) betreft: „hij heeft het merendeel van zijn reizen als dienstreizen gemaakt. De KLM bood hem slechts vervoer voor het werk dat hij voor de maat schappij verrichtte, dat is niet meer dan normaal," aldus Vondeling. Hij heeft twee tickets ais geschenk gekre gen bij zijn afscheid als vakbondsbe stuurder. Hoewel het voor het onderzoek goed uitviel, heeft Vondeling wel kritiek op het feit dat de KLM gegevens over personen zo lang bewaart. Hij meent dat het risico niet denkbeeldig Is dat derden kennis krijgen van die gege vens. „Het zou beter zijn, dat de KLM dat soort gegevens zo snel mogelijk vernietigt," zegt Vondeling. Het ticket dat mevrouw Klelsterlee gratis van de Surinaamse Luchtvaart Maatschappij SLM kreeg door be middeling van de heer Van Zeil is evenzeer gezuiverd van alle smet. Het ging hier om de reis die CDA-Kamer- lid Klelsterlee maakte naar Suriname om het carillon, het Nederlandse ge schenk bij Suriname's onafhankelijk heid te installeren. Van Zeil riep toen de hulp in van de directeur van de SLM om mevrouw Klelsterlee de reis mee te kunnen laten maken. De heer Vondeling zegt daarover dat Klelsterlee de ticket ook vergoed had kunnen krijgen door de Kamer en in een nog ander geval het ticket van zijn belasting had kun nen aftrekken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 11