Tekening ?an een lezer Student mist perspectief Q)ge Raad verwerpt mssatie van Folkerts kerst het leukst na de afwas 'OUW Commentaar Proefschrift 'De vergruisde universiteit' wijst op groeiend aantal conflicten eerst betalen wakker gezinsjaar warm n schamele verbetering (1) schamele verbetering (2) y m BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 HAAG (ANP/Reuter) De laad heeft het cassatieberoep ;n van het RAF-lid Folkerts ;en de beslissing van de Maas rechtbank dat ook een aan- uitleveringsverzoek van luitsland toelaatbaar is. De ping was conform de conclusie advocaat-generaal mr. J. elink. ts werd op 17 oktober, na voor We keer in hongerstaking te gaan, aan de Duitse Bondsre- overgedragen. De Utrechtse ank veroordeelde hem een jaar tot twintig jaar voor moord brigadier en poging daartoe op [jlofdagent van de Utrechtse po- verband met deze straf is ts tijdelijk ter beschikking ge- West-Duitsland voor be- DePi uit?ei ld( ,en ga i ingk iet a' me ;d aan rechting daar. Het aanvullend uitleveringsverzoek betrof de verdenking van Folkerts' medeplichtigheid aan een mislukte aanslagpoging op het parket van de procureur-generaal bij het Bundesge- richtshof in Karlsruhe in augustus 1977. Om Folkerts ook voor dit feit in de Bondsrepubliek te kunnen vervol gen, was het juridisch noodzakelijk daarvoor aan Nederland een aanvul lend uitleveringsverzoek te doen. De broer van Folkerts, Uwe, is na zestien maanden gevangenschap in de Stammheimgevangenis in Stuttgart vrijgelaten. Uwe Folkerts had zijn' auto uitgeleend aan twee andere ter roristen. Volgens de rechtbank moet Uwe Folkerts geweten hebben dat zijn auto gebruikt werd om wapens te smokkelen. EUROPA MEUBEL Omdat u niet elke dag meubelen koopt Van de 427 ondervraagden kopen er 320 een kerstboom, 75% dus, één kwart (107) doet dat niet; 48 namaakbomen zullen daarbij zijn. De meeste mensen (252) eten thuis met de kerst, de rest gaat minstens één keer buitenshuis di neren. Kerstcadeaus horen er voor 383 niet bij. Zo viert Dronten het kerstfeest, althans een jaar geleden ging dat zo en dat zal dit jaar wel zo'n beetje hetzelfde worden. We we ten dit dankzij een enquête die de eersteklassers van de christe lijke MAVO 't Lichtschip (die nu natuurlijk tweedeklassers zijn) vorig jaar in hun woonplaats hiel den en de uitslag later in hun schoolkrant ('t Roer) zetten. On geveer in dezelfde tijd lieten eer steklassers, nu dus ook een jaar tje verder, van de Professor Van der Leeuw MAVO in Amsterdam, in hun schoolkrant hun gedach ten gaan over de kerstviering. Wat ze toen vonden en dachten zal wel niet zoveel afwijken van wat ze vandaag opgeschreven zouden hebben, vandaar dat we er hier met een gerust hart wat uit citeren: Als de kerst afgelopen is, gooit mijn moeder de boom weg en is dan blij dat de kerst om is, want dan moeten al die naalden weer opgezogen worden en dat is een heel werk. Als wij hier op school kerst gaan vieren denken we aan de geboor te van Jezus, hoe en waar hij geboren is, hoe lang hij leefde, wanneer hij doodging, wanneer hij opstond. Maar thuis doen we dat anders: we halen een kerst boom in huis en tuigen hem op met kerstballen en andere ver siersels, zetten er lichtjes in, dat fleurt ons een beetje op! Ik ben een keer met de school kerstfeest gaan vieren in dé kerk. Je mag het best weten, ik vond er geen klap an! 's Avonds halen we mijn oma en mijn tante op. Dan gaan we kip of konijn eten, lekker hoor! Met alles er op en er aan. en dan 's morgens vroeg op om te eten, wassen en aankleden en dan de pakjes openmaken, en gelijk de koffie met gebak erbij natuurlijk. Wij hebben twee honden, die vin den kerst ook prachtig. Ze krij gen ieder een pakje dat ze zelf open mogen maken. Je krijgt wel een geweldige rotzooi, overal lig gen snippertjes papier. Maar als ze het dan eindelijk open hebben, dan komt er een groot bot tevoor schijn. Kerstmis vind ik gezellig, je bent dan erg aardig voor elkaar En als we klaar zijn met eten gaan we met de hele familie rond de versierde kerstboom zitten en gaan dan eerst liedjes zingen en daarna de cadeautjes uitpakken. Je kan je ook op die kerstdagen vervelen. 's Avonds vind ik het altijd het leukst, na de afwas natuurlijk. Wij hebben géén kerstboom want anders denk je alleen maar aan gezelligheid, lekker eten en zo, dan denk je dus niet zo erg meer dat de Here Jezus is geboren. Die laatste overpeinzing is nog maar pas op papier gezet, door Joop Begeer die op de basis school „Livingstone" in Gouda zit. Op „zijn" schoolkrant die we nét ontvingen, komen we binnen kort terug om u door te geven welke droomwensen de leerlin gen van die Goudse school voor het komende jaar koesteren. steeds aan en de gemeente moet daar maar wat aan doen, vindt zijn baas. Het gemeentebestuur vindt dat niet, weet in elk geval niet hóe. De twee „hondse" arti kelen in de plaatselijke politieverordening zijn in dit ge val niet te gebruiken. „We advise ren de man dus eerst maar eens om zelf met die wandelaars te gaan praten", aldus b. en w. van Dodewaard. „Niemand is tenslot te verplicht om er een waakhond op na te houden die bij nacht en ontij zijn eigen baas uit de slaap houdt". In België hebben ze ook een me thode ontdekt om voor niks van uit een telefooncel te bellen. Wel iswaar niet zoals bij ons voor Een inwoner van Dodewaard heeft zich bij gemeentebestuur en -raad beklaagd over zijn eigen waakhond. Het dier houdt hem en zijn gezin 's nachts wakker, niet doordat het zo'n lastige hond is, maar doordat er zoveel wande laars met loslopende honden pas seren. Om die rondsnuffelende honden slaat de waakhond Zo'n olifant, waarvan het karkas tentoongesteld is in een museum in China, vind je tegenwoordig niet meer. Het versteende skelet is acht meter lang en vier meter hoog en is gevonden in de provincie An-wei in het oosten van het land. Chinese oudheidkundigen schatten dat het dier dat ze een pentalophodont noemen een jaartje of driehonderdduizend geleden geleefd heeft. een kwartje de wereld rond, maar wel in stad en land zonder een rooie frank te betalen Vanaf vol gende maand zal dat, hoopt de Belgische telefoondienst althans, onmogelijk worden. Dan worden de cellen voorzien van wat men ..telekaarten" noemt. Dat zijn kaartjes die je in een apparaat moet stoppen om te kunnen bel len. En die kaart moet eerst be taald worden, anders kun je flui ten naar je telefoontje Het komende jaar is door de Ver enigde Naties uitgeroepen tot het Jaar van het Kind, maar de Fran se premier Valéry Discard d'Es- taing heeft er iets aan veranderd: het jaar van het gezin met min stens drie kinderen zal het wor den, heeft hij bekend gemaakt. Alleen in Frankrijk natuurlijk, en daar is het volgens de premier ook hard nodig Het geboortecij fer daalt zo snel, dat de toekomst van de Franse samenleving en de plaats van Frankrijk in de wereld op het spel staan, zoals hij het dramatisch uitdrukte. Zijn ern stig verontruste regering gaat daar nu bliksemsnel iets aan doen. Het gezin met drie of meer kinderen zal diverse voordeeltjes krijgen, waaronder een hogere kinderbijslag. Die ligt nu op on geveer 600 francs (zo'n driehon derd gulden) per maand, maar wordt per 1 juli wel duizend' francs, beloofde Giscard, alleen voor ouders die minstens drie kinderen kunnen tonen dus. President Carter voelt zich warm worden van binnen als hij het Amerikaanse volkslied hoort spe len Op een persconferentie was hem gevraagd of hij niet vond dat het lied een beetje te vaak gespeeld wordt, waardoor het aan waarde zou kunnen verlie zen. Integendeel, antwoordde de president „Hoe vaak het volks lied ook gespeeld wordt, altijd weer voel ik me trots dat ik een Amerikaan ben, en ik denk dat ons volkslied een goede invloed op alle Amerikanen heeft." Hoe vaker hoe beter dus, daar komt het wel op neer De president had ook moeilijk kunnen zeggen dat hij het volkslied niet meer kan hóren. Vriendin Niemand kon Kim een kolossale zwaardwalvis in de zeedierentuin van het Franse An tibes van zijn nervositeit afhel pen. Daarom was er maar één oplossing: een vrouwtjesorka. Kims nog naamloze vriendin (1200 kilo) is er nu. Ze is in Lis- land gevangen en op weg naar Antibes (per vliegtuig en vracht wagen) voortdurend goed nat en vet gehouden om gezond en aan trekkelijk voor Kim te kunnen verschijnen. en VVD willen de kinder voor eerstgeboren kinderen en de twee jaar halveren, wordt het mogelijk de be- r gfaig van de meervoudige bij- sti voor 16- en 17-jarige scho- J|n' en invalide kinderen te ver- hti n. t ui ?rh nden het idee van CDA en ipyJeen kleine verandering ten in een overigens slecht voor- n het kabinet. De besparing rai iderbijslag voor 16- en 17- I vermindert van 700 naar he iljoen gulden per jaar. He- rvi ebben de regeringspartijen tans meer gezien het kabi- orstel grondiger om te in c; ienf 1 <1 m „helaas"? In april, nadat binet zijn voorstel had aan- digd, hebben wij op deze onze bezwaren ertegen uit- I et. In de eerste plaats is er toe nst aan'e'd'ng te bezuinigen )we iderbijslagen wanneer men ële end zou letten op een recht- hijge verdeling van collectieve 'j® Gezinnen met opgroeiende ar en, vooral wanneer die de c< bare school bezoeken, kun- paald niet gerekend worden .sterke schouders" in verge- tot, met name, echtparen kinderen die vaak een dub- iomen verwerven en dan aan d van het jaar ook nog eens de door de vrouw betaalde premies aow/aww (grotendeels) terug ont vangen. Maar goed, onze economische pro blemen worden thans niet veroor zaakt door te lage belastingen voor bepaalde groepen, maar door te snel stijgende collectieve uitgaven. Er moet derhalve bezuinigd wor den, en dan is het, gezien het algemene welvaartspeil, niet onre delijk eerder te denken aan de kinderbijslagen dan aan vele ande re sociale voorzieningen. Zowel het vorige als het huidige kabinet was op die gronden van mening dat er zo'n miljard gulden op de kin derbijslagen bespaard moest worden. Naar onze mening heeft het huidi ge kabinet echter bij de uitwerking van zijn besparingsplan teveel een rechtvaardige lastenverdeling uit het oog verloren. Wij zien eerder aanleiding om de bijslagen voor 14- en 15-jarigen wat te verhogen, dan om die voor 16- en 17-jarigen zo drastisch te verlagen. Het lijkt immers onbetwistbaar dat de on kosten van het kind in het alge meen toenemen met de leeftijd. Daarom is het acceptabel te den ken aan lagere bijslagen voor heel jonge kinderen. Daarom vinden wij het idee van CDA en VVD een verbetering ten opzichte van het kabinetsvoorstel. et h a deze schamele verbetering j»t eindresultaat de toets van chtvaardige lastenverdeling, isjmze overtuiging, niet door- Kinderen van 16 en 17 jaar ïen vooral in gezinnen waar Iers tussen 35 en 50 jaar oud elen van hen zullen behoren lagere middeninkomens oep voor wie belastingen en premies stijgen terwijl ge- ig allerlei subsidies (verla- :hoolgeld, studietoelagen, :idies, en wat niet al) een ide lijn vertonen. ii n bijna tragisch dat juist deze het gelag betaalt van de van het kabinet om juist de igroepen te ontzien bij de ing in de kinderbijslag. Het n het vorige kabinet hield een sterke vermindering iderbijslag in zodra het in de grens van modaal begon 'schrijden. an van het vorige kabinet iderdaad wat dat betreft te et is, uit oogpunt van recht se verdeling van lasten, ook om een gezin met 80.000 gulden inkomen en vijf kinderen dezelfde lasten te laten dragen als een gezin met hetzelfde inkomen maar één of geen kind(eren). Het nieuwe kabinet is echter te ver doorgeschoten in de andere rich ting. Het juiste midden zou zijn geweest om de kinderbijslagen toch in enige mate inkomensafhan kelijk te maken. Niet omwille van het nivelleren, maar omdat anders de bezuinigingslast te veel terecht komt bij groepen lagere en middeninkomens met opgroeiende kinderen waar die last nu, in het kabinetsvoorstel, voor een te groot deel wordt gelegd. Helaas staat er te veel druk achter de ombuigingsoperatie om uitstel van de bezuiniging op de kinder bijslag zinvol te kunnen bepleiten. Staatssecretaris De Graaf van soci ale zaken heeft zich echter al be reid verklaard tot een grondige studie naar een andere opzet voor de kinderbijslagen. Wij hopen dat het daar snel van komt. Dan zal er een nieuwe kans komen voor een opzet die meer recht doet aan het beginsel „zwaarste lasten op de sterkste schouders". Uit de combinatie van historische en actuele gegevens komt het beeld naar voren van een versplinterde universi teit. waarbinnen de studentenbewe ging op zoek is naar een nieuwe koers en de individuele student steeds meer moeite heeft om de zin van zijn studie en zelfs van zijn leven in te zien Onzekerheid, dat lijkt het meest ty perende trefwoord te zijn. Een belangrijke oorzaak hiervan is de toenemende druk op de universiteit. De aantallen studenten blijven toe nemen, maar de overheid stelt daar slechts bezuigingen tegenover. Het universitaire onderzoek komt in de knel. De democratisering wordt be dreigd door een terugslag. De studie verkorting werpt zijn schaduwen vooruit. De tegenstelling tussen link se. theoretisch geïnteresseerde en meer behoudende, praktische inge stelde studenten (de eersten o.a. in de sociale faculteit, de laatsten bijvoor beeld in beroepsgerichte studies als medicijnen en rechten) is verscherpt Het toekomstperspectief van de indi viduele student wordt steeds somber der door de groeiende werkloosheid. Uit de enquête blijkt dat dit alles zijn terugslag heeft op de studenten. De meeste studenten zijn links (62 pro cent van de Nijmeegse studenten is linkser dan de vader), maar een dui delijk perspectief voor politieke actie ontbreekt. De meest uitgesproken opvattingen komen voor bij die stu denten die het katholieke geloof van thuis vaarwel hebben gezegd. De linkse ideologie is voor hen niet een reactie op, maar wel een alternatief voor de afgezworen levensbeschou wing. Zinloos leven Ook in andere opzichten zijn studen ten zoekend. In kleine groepjes wordt vriendschap gezocht en ongeveer de helft van de eerstejaarsstudenten ;aat binnen een jaar een min of meer vaste relatie aan met iemand van de andere sexe. Toch komen relatiepro blemen veelvuldig voor. De onkerke lijkheid is groot, maar de interesse voor religieuze vragen eveneens. Het gevoel dat het eigen leven zinloos is blijkt wijd verbreid. Onder jongere- jaars studenten nam het percentage dat geplaagd werd door gevoelens van zinloosheid in één jaar toe van vijf tot zesentwintig. Voor velen is de drank een middel om aan dat gevoel te ontsnappen. Voor anderen is de actie een manier van zingeving, al lijkt daarmee in tegenspraak dat met name linkse studenten aan gevoelens van zinloosheid lijden. De vergruisde universiteit. Het is een somber beeld. Het lijkt een goede voedingsbodem voor acties om het onbehagen af te reageren. Maar de vele bezettingen van de laatste Jaren worden toch door kleine aantallen studenten uitgevoerd. Wel bestaat er bij veel grotere groepen studenten sympathie voor dit soort acties. Daar uit kan voorzichtig worden geconclu deerd dat acties op grotere schaal niet onmogelijk zijn. Toch zal dat niet gebeuren zolang er geen nieuw perspectief komt, waardoor de be staande versplintering kan worden overwonnen. ADVERTENTIE ADVERTENTIE door Piet Hagen NIJMEGEN Hoewel de stu dentenbeweging op dit mo ment een versplinterde in druk maakt, is het niet on waarschijnlijk dat zij ooit weer een even massale om vang zal krijgen als in 1969. Daarvoor ligt aan de universi teit reeds voldoende conflict- stol opgetast. Tot deze voorzichtige voorspelling komen Jacques Jansen en Paul Voes- termans halverwege hun boek „De vergruisde universiteit", waarop zij gisteren samen aan de Katholieke Universiteit te Nijmegen zijn gepro moveerd tot doctor in de sociale we tenschappen. Het 651 pagina's tellende boek van Jansen en Voestermans valt in twee delen uiteen: een historisch overzicht van de Nederlandse studentenorgani saties sinds het eind van de vorige eeuw en het verslag van een enquête onder 1350 Nijmeegse studenten om trent opvattingen over politiek, stu die, studentenacties en levenshou ding. Jansen en Voestermans zijn niet de eersten die zich gewaagd hebben aan een geschiedschrijving over de Ne derlandse studentenbeweging. De laatste tien Jaar zijn tal van boeken over dit onderwerp verschenen. Het voordeel van deze studie is echter dat meer afstand kon worden genomen van de 'piek-ervaring' van 1969. De studentenacties van die tijd kunnen nu geplaatst worden in een breder verband. Uit het historisch overzicht dat de beide auteurs geven blijkt duidelijk, dat de in 1963 opgekomen studenten beweging geen totaal nieuw gegeven was. Ook in de vorige eeuw kwam het wel voor dat studenten handtekenin gacties voerden om een bepaalde do cent benoemd te krijgen. Kritiek van studenten op al te eenzijdige colleges werd ook toen al gehoord. Socialisme Belangstelling voor de politiek en met name voor het socialisme blijkt omstreeks 1890 uit studentenbladen als het Delftse 'Stemmen' en het Am sterdamse 'Propria Cures'. In 1891 richten de gebroeders Triebeis de „Socialistische Studenten Vereni ging" op. Hoewel de beweging in 1891 al is verlopen, zien sommigen in deze 'socialistische organisatie van Hee- ren' toch een wegbereider van de nieuwe socialistische partij, de SDAP. In 1898 volgt de oprichting van het Socialistisch Leesgezelschap te Am sterdam. Tot de initiatiefnemers be hoort Troelstra. Vooral de weten schappelijk status van het marxisme spreekt de studenten aan. Lieb- knecht, mevrouw Aveling-Marx (dochter van Marx), Domela Nieu- wenhuis en Karl Kautsky houden le zingen. Tot ongeveer 1920 blijft deze stroming van belang. Bij de oprich ting van de Sociaal Demokratische Partij (de latere CPN) zijn opvallend veel studenten betrokken. Daarnaast tekenen Jansen en Voes termans een andere lijn, die op meer religieuze sociale en soms ook politie ke belangstelling duidt. De oprich ting van confessionele organisaties (in 1886 de reformatorische SSR, in 1889 de Nederlandse Christen Stu dentenvereniging NCSV en in 1907 de Unie van Roomsch Katholieke Stu denten Verenigingen in Nederland) is in eerste instantie bedoeld om de geloofsovertuiging te verdiepen en uit te dragen. In de SSR en de roomse Unie speelt ook het gezelligheidsas pect een rol, net als in de meer elitaire corpora. Maar in dit soort verenigin gen en met name binnen de NCSV bestaat ook een sterke sociale be langstelling. Behalve voor het socia lisme is er ook sympathie voor het pacifisme. Een deel van de katholieke studenten in Amsterdam en Nijmegen is in de jaren dertig gecharmeerd van het fas cisme. Maar volgens Jansen en Voes termans is dit niet in de eerste plaats een uiting van reactionair denken Voor katholieke studenten zit in deze nieuwe beweging iets van nonconfor- misme, van een zich ontworstelen aan de katholieke zuil. De aanhang voor (soms onschuldige vormen van) fascisme is beperkt ge bleven en bovendien van korte duur geweest. In de oorlog hebben studen ten een niet onbelangrijk rol gespeeld in het verzet. Daaruit blijkt dat het politieke bewustzijn niet ontbrak, zo als eenzijdige verhalen over het tradi tionele studentenleven ons sugge reren. Niettemin blijft de snelle opkomst en stormachtige groei van de studenten- vakbeweging (opgericht in 1963) een opmerkelijk verschijnsel. De SVB zag de student als een jong intellectueel werknemer die recht had op studie- loon. Een gedachte die de toen in Nijmegen studerende Ton Regtien had afgekeken van de Franse studen tenorganisatie UNEF. In Nederland was het studieloon reeds bepleit van uit de PvdA. Op het moment dat de SVB werd opgericht was de materiële positie van de student al aanzienlijk verbe terd. Het percentage studenten dat op kosten van het Rijk studeerde was snel toegenomen. In Nijmegen was het percentage beursstudenten nog aanzienlijk hoger (41 procent) dan het landelijk gemiddelde (29 procent). Toch willen Jansen en Voestermans daarin geen verklaring zoeken voor het feit dat de SVB juist in Nijmegen ontstond. Zij zien dat meer als toeval. Bureaucratie In de jaren zestig groeit de universi teit stormachtig en de positie van de student verandert snel De academi sche studie is niet langer de weg waarlangs de elite zichzelf reprodu ceert. Studeren wordt steeds meer een voorbereiding op een goede baan in een 'verwetenschappelijkte' maat schappij. De universiteit zit nog wel ruim in de middelen, maar komt toch reeds onder de druk van de maat schappelijk eisen te staan. De over heid gaat zich meer met de voordien autonome academische wereld be moeien. De bureaucratie neemt toe. Efficiency en rendement worden nieuwe sleutelwoorden. Tegen die achtergrond moet de ex plosie van 1968 en 1969 worden ge zien. De studenten hebben zich ont wikkeld tot 'klasse', niet in marxisti sche zin, maar in de betekenis die de Duitse socioloog Dahrendorf daaraan toekent, namelijk van een groep met een gemeenschappelijk belang, die in conflict is met andere groepen, in dit geval de overheid en de universitaire hiërarchie. Tegenover management- model van de overheid en het profes sionele model van de traditionele uni versiteit (de oppermachtige hoogle raar) stellen de studenten het ideaal van democratisering. De massale beweging van 1969 heeft aanzienlijke successen geboekt. Toch is de beweging daarna snel ingezakt De oppositie waaierde uiteen over tal van kleine groepjes, variërend van uiterst links tot gematigd progressief. Wel heeft de studentenbeweging zich na 1971 enigszins hersteld. Tekeningen, bij voorkeur in liggend for maat, sturen aan Trouw, jury politieke prent, postbus 859, 1000 AW Amster dam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 5