rchitecten weigeren e zondebokken te zijn Bierverbruik nadert top Goede cv ketel geeft besparing op de gasrekening )ollar zakt verder Domo en Frico gaan samenwerken Onvoorstelbare prijsverschillen Meer kerstboter gevraagd ostenstijging sociale woningbouw pikerproduktie nieuw record Heineken minder optimistisch dan Skol Amsterdam beneden twee gulden Op installatiekosten nog méér te 'verdienen' Handleiding bij aankoop zonwering JENSDAG 20 DECEMBER 1978 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET 11 enz n een onzer verslaggevers èn v NHEM „Bij de oproep ord kostenbewust ontwerpen, geet de overheid gemaks- ve politiek duidelijk te ma- op welke basis in de soci- woningbouw verder ge- runitkt moet worden." Dit zei e" uzitter ir. C. de Wit van de id van Nederlandse Archi- wajten gisteren op de „Bak- indag" in Arnhem. keerde zich tegen het feit, dat nsej |euw de architect als hoofdschul- ien van <je hoog opgelopen bouw- n ei ten wordt aangewezen. Hij zette ilan| in felle bewoordingen af tegen door staatssecretaris Brokx Jlkshuisvesting) „zonder enige be ziel king of kennis van zaken gedane ei praak". Volgens de staatssecreta- komen in woningbouwplannen kie%ijis zeer ingewikkelde construc- voor, die de bouw onnodig duur watten. Hij wil „dat de ontwerpers n onthouden van overdrijving in vormgeving en dat zij een grote e van kostenbesef zullen hante- bij het ontwerpen van plannen de sociale woningbouw." ■e been minister Beelaerts van Blokland k zij het in minder pijnlijke het zere been van de architec- te hebben geraakt. Volgens de De Wit ziet de minister het bre- (dan zijn staatssecretaris?) ninister drukte namelijk niet al- de architecten op het hart min- gedifferentieerde bouwplannen op tafel te leggen, maar ook de toe komstige bewoners en de initiatiefne mers (de woningbouwverenigingen) werden door de minister gevraagd „zich dringend bewust te zijn van de begrenzing, die de financiering uit het overheidsbudget kent" Voorts uitte de heer De Wit grote bezwaren tegen het onlangs gepubli ceerde rapport van de Stichting Bouwresearch over de (sterk geste gen) kosten van de sociale woning bouw. Hij noemde dat rapport mislei dend, omdat daarin de suggestie wordt gewekt, dat de kosten van de sociale woningbouw door de variaties in de plannen, met twintig procent zijn gestegen. Dat zou, uitgedrukt in geld, neerkomen op tienduizend tot twaalfduizend gulden per woning. Opgeschroefd Zijn grote bezwaar was, dat het rap port van de Stichting Bouwresearch met name buiten beschouwing laat, welk deel van de kostenstijging het gevolg is van „opgeschroefde" techni sche eisen. In dit verband noemde hij de warmte- en geluidsisolatie, de mo- delbouwv^rordening, de voorschrif ten en wenken, de tweede telefoon aansluiting, de zwaardere eisen van de openbare nutsbedrijven en de „zwaardere" procedures. Onderzoek hiernaar zou, aldus de heer De Wit, wel eens tot opmerkelijke inzichten kunnen leiden. Voorts had hij bezwaren tegen de studie, omdat daarin de vraag wat variëren kost, niet wordt beantwoord. Evenmin wordt antwoord gegeven op de vraag, hoe men kostenbewust moet variëren. Ziekteverzuim De voorzitter van de vereniging De Nederlandse Baksteenindustrie, drs. D. Wesselling zei, dat de steenfabrie ken problemen met de produktie be ginnen te krijgen omdat het nogal moeilijk is om aan personeel te ko men en door het toenemend ziekte verzuim. Er wordt, zo zei hij, veel gedaan aan de humanisering van de arbeids plaatsen. Intussen kunnen de steen fabrieken nog wel zo'n vierhonderd man gebrüiken, temeer omdat het ziekteverzuim rond de dertien pro cent ligt. Niettemin zei hij te ver wachten, dat de produktie van bak steen volgend jaar iets zal toenemen en de verkoop even groot zal zijn als dit Jaar. Het blijkt dat de Economi sche Commissie van de Baksteenin dustrie, ter voorbereiding op een mo gelijke daling van de verkoop in de jaren tachtig, de eerste „excercities", is begonnen ten aanzien van marktre- gulerende maatregelen in het geval het aanbod de vraag weer gaat over treffen. Wanneer dat het geval zal zijn, kon de heer Wesseling niet zeggen. Dat de markt gaat „kantelen", is voor ons echter een vaststaand gegeven, zo voegde hij hieraan toe. DA Door de goede kwaliteit I de suikerbieten en. het gunstig kergehalte, zal de suikerproduktie I de oogst 1978 boven de 950.000 I uitkomen. Daarmee zal de pro- ie bijna zeven procent hoger lig- dan in het vorige recordjaar toen het areaal nog zeven pro- groter was. Dit zei voorzitter drs van Kempen van de Coöperatie ver Unie gisteren in Breda op vergadering, grote produktie geeft echter ex- iroblemen bij de toepassing van ntractenstelsel waarop dit jaar 't een overgangsregeling is gestapt In deze opzet krijgen de en voor de bieten niet meer al- dezelfde mengprijs op grond van SG-prijsgarantie. In plaats hier- wijst de industrie de hoeveelheid er die met EG-garantie geprodu- d kan worden toe aan de indivi- telers, op grond van de hoeveel- en die zij in vorige jaren hebben eld. Ie produktie groter wordt dan de 000 ton suiker waarvoor de EG dit volledige of gedeeltelijke prijsga- ie geeft, zal Suiker Unie ernaar ven, voor de telers die in dit jrgangsjaar" een meer dan ge- delde hoeveelheid niet-gegaran- Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De leiding van Heineken verwacht niet dat het bierverbruik in Nederland nog aanzienlijk zal stijgen. Daarmee verschilt Heineken van mening met de directie van Skol, die onlangs verklaarde dat de bierconsumptie nog wel tot 120 liter per hoofd van de bevolking kon toenemen. In de periode 1 oktober 1977 tot. 30 september 1978 dronk de Nederlander gemiddeld 84,9 liter. Het Heineken-aandeel in het bierver bruik steeg een kleinigheid tot 57,9 procent van het totaal wat betekende dat Heineken in Nederland 6,8 mil joen liter bier verkocht. Dat is overi gens nog geen derde van alle bierver kopen van het concern. Heineken- brouwerijen of produktiebedrijven die onder toezicht van de maatschap pij staan, verkochten samen 23,4 mil joen liter tegen 22,1 miljoen in het boekjaar 1976/77. Verhoudingsgewijs was de groei het sterkst op het westelijk halfrond. On danks een havenstaking aan de Ame rikaanse oostkust groeide de afzet in de VS met 31 procent tot 1.6 miljoen de suiker leveren, de gevolgen hectoliter waarbij Heineken zijn rvan te verzachten. marktaandeel van importbier in de JÊ i een onzer verslaggevers 9 ISTERDAM De koers van de Amerikaanse dollar is f sdag opnieuw gedaald. De forse verhoging van de olieprij- i, waartoe de OPEC het afgelopen weekeinde besloot, 1de op de valutamarkten tot een groot aanbod van dollars, centrale banken namen gisteren grote hoeveelheden dol- uit de markt, maar konden een forse teruggang niet irkomen. icharrelei-besluit in werking op 17 januari >EN HAAG (ANP) Het q -andbouwkwaliteitsbesluit scharreleieren treedt op 17 ja- mari in werking. Dit besluit, waarin normen zijn vastgesteld voor eieren die onder de naam .scharreleieren" op de markt 'orden gebracht, is tot stand (ekomen op voordracht van ninister Van der Stee van andbouw en visserij en staats secretaris Hazekamp van eco- lomische zaken. let besluit komt erop neer, dat eieren slechts als scharreleie- O en mogen worden verhandeld, indien zij afkomstig zijn van op de grond lopende kippen of an- fS Igierszins loslopende kippen. L||flDaarb:j mogen per vierkante meter ten hoogste acht kippen ang worden gehouden. Er zal, aldus het ministerie van landbouw en visserij min of fneer preventieve controle wor- ro© den uitgeoefend op de her- lee komst van scharreleieren, daarmee is belast de Stichting Icharreleierencontrole. Alleen dj. die aangesloten zijn bij ijk© deze controle-instelling en zich aan het toezicht van de stich- ing onderwerpen, mogen de landuiding „scharreleieren" op het ei aanbrengen, dan wel op de verpakking ervan. Ook 'd. de Algemene Inspectiedienst o'n Van het ministerie kan toezicht uitoefenen op de naleving van d° regels, ook in de detail- tandel In Amsterdam zakte de dollar dins dag beneden de psychologische bar rière van twee gulden. Geopend werd op 2.0025 tegen een slot van 2.0075 op maandag. Na enkele uren werd echter nog maar 1,9960 betaald. Het slot bedroeg 1.9885. Voor dollars in bankpapier werd de notering vastge steld op 1.95 (bij koop door de bank) tot 2.05 (bij verkoop door de bank). De Westduitse centrale bank kocht bij het officieel vaststellen van de koers 59,85 miljoen dollar op, het hoogste bedrag sinds de interventie van 24 februari (60.5 miljoen mark). Desondanks werd een koers vastges teld van 1,8390 mark. Dat is 1.80 pfen nig lager dan maandag en ruim vijf pfennig lager dan het slot van vrij dag. In Frankfurt werd een dergelijk lage notering niet meer opgemaakt sinds de steunmaatregelen, die op 1 november zijn genomen. Ook in Parijs werd het laagste peil voor de dollar bereikt sinds 1 novem ber, toen de centrale banken van de Verenigde Staten, West-Duitsland, Zwitserland en Japan besloten de koersval van de Amerikaanse munt niet langer leidzaam aan te zien. Bij nerveuze en soms levendige handel werd 4,2050-4,2125 frank per dollar betaald vergeleken met 4,2560-4,2585 frank bij de opening. De onrust op de valutamarkt heeft op de markt voor edel metaal weer voor een gouden tijd gezorgd. Dinsdag steeg de goudprijs met bijna acht dollar pe^ ounce (van 31,1 gram». In Londen werd de officiële prijs vast gesteld op 220,35 dollar per ounce, vergeleken met de slotnotering van 212,90 dollar maandag. Vooral van Zwitserse zijde werd veel goud ge vraagd. VS wist te vergroten van 35 naar 45 procent. Het bier voor de VS wordt voornamelijk in Den Bosch gebrou wen. Heineken heeft geen plannen in de VS zelf te brouwen. Voorzitter A. H. Heineken van de raad van bestuur sprak in positieve zin over de ontwikkelingen in Neder land. Niet alleen bij bier, ook bij frisdranken, wijn en gedistilleerd werd het marktaandeel groter. In de loop van de tweede helft van 1979 wordt de nieuwe distilleerderij in Zoetermeer in gebruik genomen. De distilleerderijen van Coebergh (Schiedam) Hulstkamp (Rotterdam) en het produktiebedrijf van Reuchlin (eveneens Rotterdam) zullen daar voor worden gesloten. Voor de 160 werknemers van de drie vestigingen betekent dit overplaatsing. Het be stuur verwacht voor het lopende .boekjaar geen afwijkingen in de winstontwikkeling. Die winst steeg in 1977/78 van 109,6 tot 118,7 miljoen. De omzet kwam van 2,47 op 2,67 miljard. Van dit laatste omzetcijfer kwam ƒ2,02 miljard uit bierverko pen, 203 miljoen uit frisdranken en 282 miljoen uit gedistilleerd en wijn. Heineken wil het boekjaar samen la ten vallen met het kalenderjaar. Daarom zal het huidige boekjaar (op 1 oktober begonnen) vijftien maan den duren. Vanwege de lengte van die periode komt er een extra tussentijds bericht. DE HERMANS GROEP in Soest, houdstermaatschappij van o.m. Jac. Hermans Prijsslag, zal dit jaar nog alle aandelen van Foto Kino Strik Bussum verwerven. Bij Foto Kino, dat beschikt over een modern ont wikkel- en afdruklaboratorium als mede 21 eigen foto- en filmzaken on der de naam Filmpost, werken onge veer 140 personen. De omzet van de Hermans Groep zal dit jaar ongeveer 600 miljoen bedragen. De vakbonden gaan met de fusie akkoord. JACQUES IBOREL NEDER LAND, AHOLD EN OGEM gaan sa menwerking op het gebied van be- drijfscatering. Hiertoe zal Ahold via haar restaurant- en recreatiegroep voor 40 pet en het OGEM-concern voor 10 pet deelnemen in het kapitaal van Jacques Bof el Catering Neder land (tot voor kort Generale de Res- tauration Stucliffe Catering. De omzet van genoemde vennoot schap bedraagt 15 min en het aan tal personeelsleden is 350. De activi teiten omvatten voornamelijk het be heer van restaurants in fabrieken en kantoren. Dagelijks maken ruim 15.000 mensen gebruik van de 55 be- drij f srestaur ants De koers van uitgifte van de 8,75 pet 10-jarige obligatielening van 50 min ten laste van de Nederlandse Credietbank is vastgesteld op 100 pet. KONINKLIJKE EMBALLAGE INDUSTRIE VAN LEER heeft het gehele aandelenkapitaal overgeno men van Lurex in Amsterdam. Onder de handelsnaam Valvaco zal zij de activiteiten op het gebied van onder meer verpakkingen en verpakkings materialen verder uitbreiden. De overneming past in het üitbreidings- plan van Van Leer op het terrein van flexibele folies. Van een onzer verslaggevers GRONINGEN De zuivelindustrie FRICO in Friesland en DOMO in Groningen en Drente gaan samenwerken. Wat de afzet van kaas en boter be treft zal de DOMO lid worden van de coöperatieve FRICO. Een van de con sequenties is dat de 45.000 ton kaas die de DOMO nu via de nationale zuivelverkoopvereniging (NCZ) te Amsterdam verkoopt aan die NCZ wordt onttrokken. De omzet in kaas van de NCZ daalt hierdoor van 120.000 naar 75.000 ton en omgekeerd stijgt die van de FRICO van 75.000 tot 120.000"Ion, wat neerkomt op 30 procent van de totale Nederlandse kaasproduktie (400.000 ton). Veel ligt overigens nog in het duister Zo is nog niets bekend over de juridi sche basis van de nieuwe samenwer king en wordt vooralsnog volstaan met de mededeling dat een reeds eer der uitgegeven intentieverklaring nu zal worden geëffectueerd. Ook is niet bekend hoeveel schadevergoeding moet worden betaald aan NCZ, die ondermeer in een nog vrij recent ver leden kostbare investeringen in Mep- pel heeft gedaan ten behoeve van de Drentse boeren. Met de NCZ zou zo heet het „overleg worden geopend over de ma nier waarop de uittreding op de meest harmonieuze wijze kan worden gerealiseerd". De samenwerking moet in drie jaar zijn beslag krijgen met als doelstelling dat de bruto- melkprijzen van DOMO en FRICO gelijk wordt. Wat de commercialisa- tie van kaas en boter betreft blijft de DOMO als Frico-lid zijn eigen zelf standigheid behouden. De samenwerking op het gebied van consumptiemelk afdelingen zal ech ter veel nauwer zijn en een fusie bena deren. De afdelingen zullen in een gemeenschappelijke exploitatie wor den voortgezet. Wat de sector gecon denseerde melk betreft zal overleg worden geopend over toetreding tot de coöperatieve condensfabriek Friesland <CCF) De plannen moeten formeel nog door de leden worden goedgekeurd. De FRICO heeft een jaaromzet van 900 miljoen gulden, de DOMO van 800 miljoen gulden Het verwarmen van het huis, wordt met de stijging van de aardgasprijs steeds duur der. Aangezien een gezin per jaar gemid deld zo'n 3.500 kubieke meter gas ver stookt waarvan circa 120 kubieke meter opgaat aan koken betekent dat bij de huidige prijs, een bedrag van ongeveer 1.050 gulden per jaar. Gezien de al aange kondigde gasprijsverhoglngen in de ko mende drie jaar, is het dus voordelig en verstandig het gasverbruik zoveel moge lijk terug te draaien. Het scheelt in de portemonnee en het draagt bij tot de zo nodige zuinigheid met energie. Zuiniger omgaan met energie kan op verschil lende manieren en met name door een beter iso leren van de woning, wat zuiniger stoken èn door een zuinige cv-ketel te kiezen. Uit een recent on derzoek van de Stichting Vergelijkend Warenon derzoek naar veertien gasgestookte ketels blijkt namelijk, dat de zuinigste ketel ln verge lijking tot de minst zui nige, een besparing van 135 gulden per jaar kan opleveren. Daarnaast zijn er nog méér besparingen te be reiken. Dit door de waak vlam aan het einde van het stookseizoen te do ven (bij het grootste ver bruik levert dat onge veer 35 gulden per jaar op) en door de pomp stil te zetten (een besparing van 50 tot 70 gulden per jaar). Hierbij wordt wel het advies gegeven de pomp wel regelmatig, bij 'oorbeeld een keer per maand, tien tot vijftien minuten te laten lopep. Dit om te voorkomen, dat de pomp door be zinksel vast gaat zitten. Beoordeling De resultaten van de tien staande ketels en de vier wandketels die zijn ge test, staan in de brochu re „cv-ketels" die voor 2,50 te koop is. Een paar kanttekeningen derhalve: Hoe groot de capaciteit van de ketel moet zijn, is afhankelijk van de grootte van het huis, de ligging, de bouw materialen, de raamop- pervlakken, de mate van isolatie en de gewenste kamertemperaturen. De benodigde capaciteit wordt door de installa teur berekend. Is die be rekening al eens eerder gemaakt en is het huis intussen geïsoleerd, dan is het nuttig bij de ver vanging van een cv-ketel een nieuwe berekening te laten maken. De mo gelijkheid bestaat name lijk, dat een cv-ketel met een lagere capaciteit vol doende is. De meeste ketels kunnen worden uitgebreid met een warmwater-installa tie (geiser). In het geval dat hiervoor wordt geko zen, kan het in verband met de ruimte nodig zijn rekening te houden met de verschillen in afme tingen van de ketels. Hinderlijk De plaatsing van de ke tel is in elk geval belang rijk uit het oogpunt van geluid. Een cv-ketel doet het werk niet geruisloos, al zijn er grote verschil len. In het geval de ketel zeer lawaaiig is. valt plaatsing daarvan in het trappenhuis of in de buurt van de slaapkamer af te raden. Van alle ke tels is de sterkte van dat geluid gemeten bij zowel het aanslaan, als bij het branden. Op het punt van de elek trische veiligheid, vol doen niet alle ketels aan de eisen. Onvoldoende veilig bleken in dit op zicht de Buderus (niet goed afgeschermde dra den) en de Burnham (op de kamerthermostaat kan 220 volt komen staan). Voorts werd bij de Rodiac de vloer onder de ketel heter dan is toe gestaan (de gebruiksaan wijzing zegt, dat de ketel op een onbrandbare vloer moet worden ge plaatst). Oaranties Als een ketel deel uit maakt van een compleet geleverde installatie, is de installateur verant woordelijk voor de deug delijkheid ervan. Als deze installateur lid is van de ACI (adres Suri- namestraat 24 Den Haag), geeft die garantie ten aanzien van de bruikbaarheid, deugde lijkheid. capaciteit en temperaturen gedurende twee winters. Bij de ACI zijn ongeveer 650 van de ongeveer 1.200 bedrijven ,op dit gebied aange sloten. Daarnaast geeft de fa briek of importeur, be halve bij Burnham. nog rechtstreeks garantie op de ketel Keus genoeg Wie een staande ketel wil kopen, doet een goede keuze met de AWB G 16.05 (1.010 gulden). Cra ne 0916 (730 gulden), In tergas G 16 R (850 gul den), Remeha Gas 1 A <1.085 gulden) en Rheem HG 17 EZ (1.000 gulden). Voor een gaswandketel kan een keus worden ge daan uit AWB O 18 12 (1.050 gulden) en Fasto- mat S 16-2 (1.020 gulden). Globale afstelling ketel- thermostaat per maand September Oktober November December Januari Februari Maart April Mei 66C 6ÓC 60-70C 70-80C 80-9ÓC 80-9ÓC 60-70C 6ÓC 60C Echter niet lager dan 6oC. dit i.v.m. conden satie. Wat de aanleg van een cv-ketel kost, is niet te zeggen. Vooral niet, als behalve de ketel ook de complete installatie wordt geleverd. Het be drag hangt af van de prijs van de nieuwe ke tel. de omvang van het karwei en de installatie- kosten (arbeid) die daar mee is gemoeid. Laat u adviseren, maar hou er ook een eigen me ning op na. Het is ver standig door méér dan een installateur een kos- tenbegroting te laten maken met een specifi catie van wat er wél en eventueel niet uvde prijs is begrepen. Dat kan, zo als de ervaring leert, dui zenden guldens schelen. Wat dit betreft kan een recent voorbeeld dit ad vies ondersteunen. Een particulier nodigde drie installateurs uit, om de oude cv-ketel te vervan gen door een nieuwe cv- gaswandketel met (inge bouwde) geiser. een warmwaterleiding naar het aanrecht aan te leg gen en verder de gehele installatie op lekken na te kijken. Eén nam er niet eens de moeite om te komen, maar de overi-. ge twee zagen er kenne lijk wél een boterham in en kwamen het karwei opnemen. Onvoorstelbaar De offertes die vervol gens werden gedaan, ga ven onvoorstelbaar grote verschillen te zien. De een kwam met een offer te van 2.650 gulden (ex clusief ƒ477,— btw); de ander met een offerte van niet minder dan 5.425 gulden (exclusief 976,50 btw), en daar mee met meer dan het dubbele bedrag! Voor precies dezelfde ketel en precies dezelfde werk zaamheden. Er zal wellicht niet altijd een prijsverschil van een kleine 3.300 gulden zit ten tussen de offerte van het ene en die van het andere bedrijf. Maar elke honderd gulden die op deze manier kan worden ^.verdiend" is toch mooi meegenomen. Bijna ƒ3.300,- verschil is onvoorstelbaar, maar waar! Het bouwcentrum in Rotterdam heeft een brochure samengesteld over zonwering. Het lijkt misschien niet de meest voor de hand liggende tijd van het jaar om over zonwering te praten, maar toch is deze perio de goed gekozen omdat in deze maanden in alle rust een keuze kan wor den gemaakt. Dikwijls, zo zegt het Bouwfonds* wordt zo'n besluit onder druk van de situatie (de zonne warmte) wat overhaast genomen, of wordt de be slissing sterk beïnvloed door reclames. De brochure geeft een overaicht van alle soor ten zonweringen met daarbij dé voor- en nade len die er aan vast kun-( nen zitten. Daarnaast wordt een aantal nuttige tips gegeven, zoals de suggestie bij een paar) bedrijven prijsopgave te vragen en uitdrukkelijl te informeren naar de ga rantie. De uitgave is af te halen (prijs dan 5.50) of te bestellen (prijs 7.20 on der vermelding van de gewenste uitgave), bij het Bouwcentrum, Wee na 700 Rotterdam of Gel- kingestraat 6 Groningen. Het postgironummer van het Bouwcentrum is 357696 Gezien de goede kwali teit van de kerstboter (de onderzochte monsters werden als goed tot uit stekend gewaardeerd) en het bestaande boterover- schot, heeft de Consu mentenbond er bij mi nister Van der Stee (Landbouw) en bij de Eu ropese Commissie op aangedrongen, op veel grotere schaal tegen lage prijzen roomboter aan de consumenten binnen de Europese Gemeen schap te verkopen. De Consumentenbond ondersteunt met dit ver zoek de door het Europe se Consumentenbureau (BEUC) gestelde eisen. Met het oog op de ko mende onderhandelin gen over de landbouw prijzen heeft de BEUC er opnieuw op aangedron gen, bij de vaststelling van die prijzen niet al leen rekening te houden met de belangen van de boeren, maar daarbij ook rekening te houden met de belangen van de consumenten In dit verband wordt erop gewezen dat in de huidige economische si tuatie, waarin geen spra ke meer is van vermeer dering van koopkiacht, het juist van het grootste belang is dat de voedsel prijzen niet verder stij gen. Het wordt onaan vaardbaar geacht dat, terwijl er voor diverse produkten grote over schotten bestaan, de prijzen steeds meer stij gen en de lasten zwaar der worden. Protest De BEUC tekent voorts protest aan tegen de ver koop van grote voorra den boter aan landen buiten de Europese Ge meenschap (waaronder de Sowjet-Uniei tegen prijzen, die maar een derde bedragen van het geen de Europese huis vrouw moet betalen. „Het is ongerijmd, dat de Europese consument eerst een hoge prijs voor zijn boter moet neertel len en dan ook nog eens een steentje moet bijdra gen aan de subsidiëring van de export naar ande re landen. Zo draait de consument twee keer voor de lasten op en wordt dus dubbel ge pakt", aldus het Euro pees Consumentenbu reau. Trouwboekje kaas en wijn Onder de titel „Kaas. kaas en nog eens kaas", is bij Uitgeverij Lotus in Antwerpen een boekje uitgekomen met 126 kaasrecepten. Voorts wordt een aantal vuistre gels gegeven, welke wijn daarbij het best kan wor den gedronken. Vandaar dat de samenstellers. Eike L^nnich en Pieter Taselaar, het een „trouwboekje" noemen van kaas en wijn. Het is een aardige uitgave, al vraag ik me af waarom als illustratie nu juist cartoons van Janosch zijn opgenomen. De vrouwenemancipatie zal dat bepaald niet waarde ren De prijs bedraagt 24 gulden. Mening over reclame Witn Crouwel (grafisch ontwerper): Mijn standpunt t.o.v. reclame is dat hij, zo weinig mogelijk verpakt, maximaal informatief behoort te zijn en minimaal overredend, uitgaande van de overtuiging dat men sen zelf moeten beslissen. Ik besef dat dat gemakke lijker gezegd is dan gedaan, maar voor het bereiken van. sommige doelen is enig idealisme gewettigd. (Bijeengebracht door FIIV/BBDO)

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 11