FNV: één jongerenorganisatie rd Meer dan 30 reacties 'Pachters en bewoner in bestuur waterschaj Bel 020-936868 'Vrije meningsuiting niet aantasten' Scholier laat kogel in klas ontploffen Conclusie commissie Merkx Grote schade door brandstichting in ISW, betrouwbare bron van kennis Opleidingen LH Bedrijfstrainingen L_ Of'n fluwelen Kerst? Of'n lieve bloemetjes Kerst? Zacht rose of donker rood? Witte broderie of fonkelend met glittertjes? 'n Hemelsblauwe Kerst of dennegroen met rode ruches? Er is zoveel aandoenlijke kindermode voor Kerst. De kinderafdeling van C&A is helemaal klaar voor 't feest. Vooralle leeftijden. WOENSDAG 20 DECEMBER 1978 TROUW/KWARTET Van onze sociaal-economische redactie AMSTERDAM De Federatie Nederlandse Vakbeweging wil dat het NW-jongerencontact en de Katholieke Werkende Jeugd begin volgend jaar beginnen met besprekingen over de j'. vorming van één FNV-jongerenorganisatie. De nieuwe jongerenorganisatie zal er uiterlijk - 1 januari 1981 moeten zijn. Tegelijkertijd heelt de FNV ultge- sproken dat de jongerenorganisaties opvattingen naar buiten mogen bren gen. die afwijken van het officiële FNV-standpunt, maar over het wijze van presenteren dienen zij de federa tiebestuur in te lichten. Verder zal het federatiebestuur zich nog beraden over de „gedragsregels", die de jonge ren in acht dienen te nemen bij het naar buiten brengen van afwijkende standpunten. Aan deze afspraken, die gisteren op het drie-jaarlijkse congres van de FNV in Amsterdam werden gemaakt, ging een principieel debat over de vrijheid van menings uiting vooral. Aanvankelijk schreef het federatie bestuur in de congresstukken dat het NW-jongerencontact en de KWJ zich dienen te onthouden van directe kritiek op de FNV. Met name de bij de FNV aangesloten Nederlandse Vereniging van Journalisten protes teerde fel tegen deze bepaling. De NVJ liet weten onoverkomelijke be zwaren te hebben tegen deze aantas ting van de vrijheid van meningsui ting. „Wij kunnen geen beperkingen aanvaarden die essentieel in strijd zijn met de statutaire doelstellingen de bevordering van de vrijheid van meningsuiting van de journalisten vereniging", aldus NVJ-voorzitter Aart van Cortenberghe op het congres. Straatvechten Even daarvoor had FNV-bestuurder Herman Bode al een poging gedaan om aan het congres uit te leggen waarom het federatiebestuur zich wenst te beschermen tegen „straat vechtersmethoden". Hij wees erop dat de KWJ en het NKV in het verle den herhaaldelijk met elkaar in bot sing zijn gekomen. Dat gebeurde vooral wanneer de jongerenorganisa tie zich bemoeide met de werkpositie van de arbeidsvoorwaarden van de werknemers; het werkterrein van de bonden bij uitstek „In de woorden wisselingen over dit punt werden bondsbestuurders wel eens uitge maakt voor vertegenwoordigers van de maffia en ondanks alle begrip voor de zelfstandigheid van de Katholieke Werkende Jongeren ging dat ons te ver", aldus Bode. Ook FNV-bestuurder Piet Damming meende dat het er niet om ging de jongeren monddood te maken, maar dat het vriendschappelijke verkeer binnen de FNV nu eenmaal beperkin gen met zich meebrengt, wanneer het gaat om het kenbaar maken van een afwijkende mening. Toen de NVJ zich ten slotte op principiële gronden ook verzette tegen het conjpromis-voor- stel „dat alle betrokkenen zich zou den onthouden van destructieve kri tiek" besloot het federatiebestuur de bepaling geheel te laten vallen met dien verstande dat er verder zal wor den gewerkt aan „gedragsregels" voor de jongerenorganisaties. „Waarom het gaat. zei FNV-voorzit ter Kok. is dat we als leden van één grote familie op een bepaalde manier met elkaar dienen om te gaan. Met handhaving van de vrijheid van me ningsuiting moet het mogelijk zijn af te spreken dat we elkaar niet onnodig door het slijk zullen halen". Het congres besloot ten slotte tot de instelling van een FNV-secretariaat Jongeren en van een Contactcommis sie jonger enz aken. Secretariaat en commissie zullen onder andere tot taak krijgen de samenwerking tussen NW-jongerencontact en de KWJ te bevorderen. Mochten de besprekin gen over een fusie of een federatieve samenwerking geen resultaat heb ben. dan zal de FNV zelf een FNV- jongerenorganisatie oprichten. Het FNV-congres deed gisteren ook een beroep op de Vrouwenbond NW en de meer zelfstandig opererende Vrouwenbeweging NKV om in de ko mende tijd nauwer te gaan samen werken. De Vrouwenbond NW heeft momenteel 13.500 leden, de Vrouwen beweging NKV bijna 40.000. Balen Bij de bespreking van de congresver klaring „Werken aan werk" een programma voor werkgelegenheid en democratisering van het economisch leven stelde de voorzitter van de Voedingsbonden FNV, Cees Schel ling. een ruil tussen werkenden en werklozen voor. „Er zijn in ons land honderdduizenden mensen die hun werk negatief ervaren, die er van ba len. Anderzijds zijn er talloze mensen die om werk zitten te springen. Be kijk nou eens of er tussen deze twee groeperingen geen wellicht tijdelij ke ruil mogelijk is," aldus Schel ling. Volgens hem gaan er zeer veel Neder landers met de smoor in naar hun werk. terwijl er ook veel mensen met de smoor in thuis zitten. Als noodop lossing leek het de bondsvoorzitter de moeite waard om eens te onderzoe ken of een andere verdeling van het werk mogelijk is. „Misschien brengt het de eindoplossing een eerlijker verdeling van het werk wat dich terbij," aldus Schelling. EPE (ANP) Een veertienjari ge scholier in Epe heeft giste ren een mitrailleurkogel in de klas laten ontploffen. De Jon gen verhitte de kogel onge merkt boven een gasvlam, waarna een explosie volgde. De Jongen had de zware kogel van zijn broer, die er thuis nog twee had. De granaat was af komstig van het militair schiet kamp 't Harde. Vorige maand nog verloor een scholier uit Epe een hand toen een granaat die op hetzelfde terrein was gevonden ontplof te. Bij de explosie in de klas gisteren werd niemand ge wond. Er ontstond volgens de politie alleen wat materiële schade. Van een onzer verslaggevers BREDA Naast vertegenwoordigers van de eigenai onroerend goed en de lozers van afvalwater zullen bestuur van de waterschappen ook andere belanghebj] zitting moeten hebben, zoals pachters en bewoners. ROTTERDAM In Rottcrdam- Delfshaven hebben vandalen ge tracht het gebouw van de Wolfert van Borselen Scholengemeenschap aan de Rözener Manzstraat in brand te steken. Door het vernielen van een ruit ver schafte men zich toegang tot het pand. Een docentehkamer op de eerste eta ge werd in brand gestoken. De kamer brandde geheel uit en in het hele pand ontstond grote rook- en water schade. Dit ls een van de conclusies van de commissie-Merkx (genoemd naar de voorzitter ir. W. J. L. J. Merkx, burge meester van Breda), die twee jaar geleden opdracht kreeg te adviseren over de samenstelling, de verkiezing en het functioneren van het water schap in deze tijd. Het rapport van deze commissie is gisteren door de commissie in Breda overhandigd aan de voorzitter van de Unie van water schappen, mr. Th. A. J. Vosters. In de meeste gevallen zijn de bestu ren van de waterschappen (die onder meer zorgen voor de waterkering, wa terbeheersing en vaak ook de water kwaliteit) samengesteld uit degenen die de kosten voor deze taken dragen; de eigenaren van onroerend goed en de huishoudelijke en industriële lo zers van afvalwater. Volgens de com missie hebben echter ook anderen belang bij het waterschap. Zo hebben alle inwoners in het gebied van een waterschap belang bij de bescher ming tegen overstromingen en bij de zorg voor de kwaliteit van het water. Dit geldt ook voor de pachters. Verkiezingen Wat de verkiezing van de bestuursle den betreft, stelt de commissie voor de vertegenwoordigers van| delgenaren als vanouds reel te laten kiezen. Waar mogelij ook van toepassing moeten i verkiezing van eigenaren va gen en andere gebouwen èn ters. Voor de vertegenwoordig fc alle inwoners acht de commi g( kiezing door de leden van de ter aden in het gebied (met o V( dldaatstelling door de inw meest aangewezen methode. Twee leden van de commi rk Tweede Kamerlid Alvers en )r; bantse milieu-gedeputeerd man) zijn het niet met dat st nc eens. Zij menen dat de watfle pen volledige organen van bestuur dienen te worden en ten rechtstreekse en algemei schapsverkiezingen wenseï |pt kandidaten zullen wordenfc door de politieke partijen bij uitzondering door belanfjj pe ringen. De Tweede Kamer heeft ziefcij in afwachting van het nu vei rapport, niet uitgesproken samenstelling en de verkieïkrij het bestuur van het waterscl v< bestuur van de Unie van wat tei pen zal zich de komende c over het rapport beraden. Ik zou graag nadere informatie ontvangen over de hieronder aangekruiste avondopleidingen, die in januari beginnen. Economie Marketing O Praktijkdiploma Bedrijfseconomie O Marketing Praktijk O Marketing Assistent (MMA-A) O Auhlnil Econoom O Marketing Manager (NIMA-B) O M.O. ffonomic O Sales Engineering O Bedrijfsec ontiom Openbaar bestuur O Sales Management Overige Opleidingen O Ambtelijk leidingneten Management O Commerciële Praktijk O Academische Studie Rechten O Middle Management O Leergang Personeelszaken O Management voor non-profit organisaties O Makelaar o.g. O Notuleren O Voorbereidend Hoger Management O Vrouw Actueel O Persoonlijke Vorming en Presentatie O Hogere Bedrijfsleiding O Public Relations O Praktijkgericht Belastingrecht O Organisatiekunde O Strategisch Management Bel voor inlichtingen(070» 2*4<lNI of zend dc/e hun naar hel ISW. Antwoordnummer 40. 2560 XP Den Haag. Postzegel hoeft mei Pinltwk plajtv Instituut voor Sociale Wetenschappen. Wassenuarscweg W4|. Den Haag. Tel. 1070» JA40KI Dat mini-advertenties snel succes opleveren, kan de heer Knaap. Haarlemmerdijk 172 in Amsterdam bevestigen Hij plaatste op 12 december onder staande mini-advertentie, kosten 30.75. Deze mini-advertentie trok een overweldigende be langstelling. Er kwamen meer dan 30 reacties van mensen die graag een telefoonbeantwoorder wilden hebben. Die belangstelling is er nog steeds, omdat de heer Knaap maar één telefoonbeantwoorder te koop had. Heeft u nog zo n telefoonbeantwoorder die u niet meer gebruikt? Verkoop hem dan via een mini- advertentie bi CtJLutbtAtortdbiljeX! (kleine oude man met lang baard in besneeuwde mantel): "Ik vind het toch zo ontro#4°' rend als ik in mijn arrestee voor kom glijden en de kinderen staan me op te wachten in hun feestelijk#^ kleren. Dan zou ik ze wel allemaal tegelijk willen knuffelen. Kerstkinderen stralen iets uit waar ik helemaal warm van word. c En dat heb je nodig na zo'n ritje in de slede

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 10