^NV wil compensatie oor laagste inkomens Academische raad tegen een toelatingsexamen Ï3leen reden tot zorgen over christelijk onderwijs Gelijk loon voor zelfde werk in gezondheidszorg iabinet ontziet de grote jongens yritiek minister tvoering pioonwagenwet Vrouw aangereden Voorkeur aan gewogen loting leactie op opgaan van de ARP in het CDA 1 ISDAG 19 DECEMBER 1978 BINNENLAND TROUW/KWARTET be n onze sociaal-economische redactie O'l 1STERDAM De Federatie Nederlandse Vakbeweging wil met een aanvullende looneis Drkomen dat de laagste inkomens een extra aderlating moeten ondergaan. De federatie *jj kt op een loonsverhoging met een voor iedereen gelijk bedrag of op een extra verhoging van se vloer in de prijscompensatie. bri re: l In nj|> die manier krijgen ook de men- met de laagste sociale uitkerin- die gekoppeld zijn aan de n- Iging van het minimumloon een ipensatie voor wat de regering, eund door WD en CDA ze nu ikt of onthoudt." aldus FNV-voor- er Wim Kok gisteren op het drie- rlijkse congres van de federatie in iterdam. gens Kok wekt de regering de ruk dat het verschil van mening t de FNV is teruggebracht tot zo'n vijf gulden per maand minder, ar in werkelijkheid wordt de men- tie» met een minimum-uitkering vol- •Aj hem veel meer onthouden. FNV-vooraitter rekende voor dat dri nimumloners en sociale uitke- ve gstrekkers per 1 januari aanstaan- vo leen half procent moeten inleveren, nj irtvloeiend uit Bestek '81, nog eens ei i half procent door het niet verwer en^ van de effecten van de bouw- 0 en 1,6 procent door het achter- je laten van de structurele verho- i g g van het minimumloon. Samen trij; 2,6 procent. )- k wees erop dat ook minister Albe- heeft uitgerekend dat de sociale jüma volgend jaar een helf tot één thjcent bij de minimumlonen zullen i iterblijven. OP die manier maakt regering in ieder geval niet waar, er geen onderscheid zal worden Strfigebracht in de ontwikkeling van in koopkracht van de werkenden en niet-werkenden. Voor de FNV is onaanvaardbaar S nsgin januari zal de FNV-federatie- igtd bi elkaar komen om zich te be- tm en over de vraag of de extra loon- aj er moet komen en hoe hoog die lid dan zou moeten uitvallen. Al eerder heeft de FNV evenals trouwens het CNV laten weten dat bij die vraag ook de verhoging van allerlei gemeen telijke tarieven zal worden be trokken. Toeschouwer De FNV wil het liefst nog deze week contact met de werkgevers over de vraag of zij bereid zijn een deelak koord te sluiten met de vakbeweging over de aftopping van de prijscom pensatie vanaf 45.000 gulden. Dat geld zou gebruikt kunnen worden voor de financiering van arbeidstijd verkorting. Behalve ,van de werkge vers die naar zijn gevoel tot nu toe te veel de rol van toeschouwer heb ben gespeeld wil de FNV ook nade re informatie van minister Albeda. Van hem wil de federatie weten welke voorwaarden er worden gesteld aan de mede-financiering van arbeidstijd verkorting zoals bij voorbeeld ver vroegde uittreding door de over heid. Op de uitnodiging van minister Albe- da om het overleg tussen regering, werkgevers en werknemers op cen traal niveau te hervatten wil de FNV op dit moment niet ingaan. Pas wan neer er duidelijkheid is over de hou ding van de werkgevers die tot nu toe deelakkoorden hebben afgewezen wil de FNV bekijken of het weerzin heeft om met regering en werkgevers samen aan tafel te gaan zitten. Egoïsme evl a i onze parlementsredactie %EN HAAG Minister Garde- j rs van cultuur, recreatie en maat- 1Q appelijk werk heeft gisteren ern- Te kritiek laten horen aan het es van die gemeenten, die niet •werken aan het oplossen van het ndplaatsenprobleem van woonwa- bewoners. 'ng >e minister deed dat gistermiddag haar departement bij het installe- van de commissie van advies voor ^uitvoering van de woonwagenwet. loals de naam al zegt zal die com- •j isie de overheid van advies dienen es, het uitvoeren van deze van 1975 r 11 terende wet. Voornamelijk krijgen ministeries van CRM, binnenland- Mi zaken en volkshuisvesting te ma- n met deze commissie. d oor de standplaatsenproblematiek A|n ik u zeggen dat mijn geduld genoeg op is. Met name de gemeen- moeten op een aanhoudende n Jik van het departement rekenen," romius de minister. LnU \edl lgens de wet moeten gemeenten op ujrte termijn een plan presenteren er de wijze waarop woonwagenbe- lers zullen worden ondergebracht. ;al wat gemeenten verzuimen zo'n i in te dienen. commissie moet beraadslagen er algemene maatregelen van be- iiur, die het gevolg zijn van de wet- ving. Deze wet zegt dat voordat rgelijke maatregelen worden geno- allereerst met deze advies- mmissie moet worden overlegd. Kok overlaadde het kabinet in zijn openingstoespraak tot het FNV-con- gres met kritiek. Zo verweet hij het kabinet dat het met Bestek '81 egoïs me aanwakkert en dat het de solidari- teitszin in de kiem smoort. „De grote massa van de Nederlanders is in be ginsel best bereid tot een pas op de plaats, zelfs tot stapjes terug, als we dat dan ook maar allemaal doen. En naar draagkracht," aldus Kok. Volgens de FNV-voorzitter heeft het kabinet door gebrek aan durf en visie de grote massa van de werknemers niet voor zijn plannen weten te win nen. „Integendeel, het heeft de men sen verder van zich vervreemd," al dus Kok. Hij konidgde verder verzet aan tegen de ombuigingsplannen. Ook omdat het kabinet „de grote jongens ontziet en de mensen met lage inkomens te weinig pijn be-, spaart. Wie dat zegt vergiftigt volgens de minister-president de samenleving. Maar ik houd staande, dat de rege ring onvoldoende doet om de pijn echt naar draagkracht te verdelen." zei Kok. Volgens de FNV geeft het kabinet blijk van grote lichtzinnigheid door ervanuit te gaan, dat hogere winsten van de bedrijven een van de hoofd doelstellingen van Bestek '81 tot meer werk gaan leiden. „Bestek '81 houdt in," betoogde Kok. „dat de regering wel kruiersdiensten verricht om de winsten van de bedrijven te verhogen, maar de moeite niet neemt om het proces van omzetting van die winsten in werk effectief te begelei den. Daarmee maakt zij zich met een Jantje van Leiden af van wat juist onder deze omstandigheden haar eer ste taak zou moeten zijn," aldus Kok, die het scheppen van arbeidsplaatsen in het onderwijs, de gezondheidszorg en welzijnsvoorzieningen bepleitte, vooral omdat daar nog veel onvervul de wensen zijn. Kok waarschuwde dat de werkne mers niet tot grote offervaardigheid bereid zullen zijn, wanneer zij zien dat de regering de winsten van de bedrijven wil opvoeren zonder dat met een keihard werkgelegenheids beleid gepaard te laten gaan. Wat dat betreft heeft het kabinet volgens hem voor de slechts denkbare uitgangspo sitie voor de CAO-onderhandelingen '79 gezorgd. En dat terwijl straks toch op „een stevige confrontatie" mag worden ge rekend met de werkgevers, die tot nu toe vastberaden arbeidstijdverkor ting hebben afgewezen als het geld kost. Kok herhaalde dat de werkne mers best bereid zijn zelf een duit in het zakje te doen mits er met de ondernemers harde afspraken kun nen worden gemaakt over het schep pen van arbeidsplaatsen via arbeids tijdverkorting. Kok miste ten slotte maatschappij- hervormende maatregelen „de VAD-gedachte is vermoord" en vooral een verdere inkomensherver deling. „De grote jongens hebben kansen te over om allerlei slimmig heidjes uit te halen. En de kleine man moet bloeden. De arbeidsongeschikte en het bejaardenechtpaar krijgen hun uitkering niet uitbetaald in vlieg tickets. Die hebben geen onroerend goed-schnabbels," aldus de FNV- voorzitter. Fusie Na drie jaar federatief te hebben sa mengewerkt zetten NVV en NKV op het congres een eerste stap op weg naar een volledige fusie. Op het eerst volgende congres in 1981 zal aan de aangesloten bonden de vraag worden voorgelegd of NW en NKV kunnen worden opgeheven om plaats te ma ken voor de nieuwe, door fusie ge vormde, Federatie Nederlandse Vak beweging. Kok wees erop dat behalve de indu striebonden en de ambtenarenbon den alle NW en NKV-bonden federa tief samenwerken sommige zijn zelfs al gefuseerd en dat het niet lang meer zal duren of ook de twee laatste bonden zullen federatief gaan samenwerken. Ook op het terrein van scholing en vorming, propaganda, districtenwerk, de juridische dienst verlening, binnen de jongerenorgani saties en de Vrouwenbonden NVV en NKV zal er worden aangestuurd op samenwerking. Verder zal er een spe ciaal FNV-secretariaat „Levensover tuiging en vakbeweging" worden- in gesteld, dat zich bezig gaat houden met zaken op het gebied van geloof en levensbeschouwing. Dat secretari aat zal ook contacten gaan onderhou den met de kerken en levensbeschou welijke organisaties als het Humanis tisch Verbond. Eigen identiteit Kok constateerde dat de FNV in de praktijk nu reeds de trekken van een nieuwe vakcentrale vertoont, die snel een geheel eigen identiteit aan het opbouwen is. Met nadruk zei Kok dat de FNV ruimte biedt aan personen en groepen om vanuit geloof en levens beschouwing een inbreng in het vak bondswerk te leveren. „De FNV wijst dan ook met kracht de arrogante suggestie van de hand als zou er na de integratie tussen NVV en NKV nog maar één vakcentrale zijn, waar een werknemer van christelijke huize echt op zijn plaats is, namelijk bij het CNV," aldus Kok. Volgens Kok her bergt de FNV honderdduizenden ac tieve christenen, die daar niet als tweederangs burgers worden be schouwd en zich zo ook niet voelen. Van een onzer verslaggevers UTRECHT De leden van de Nederlandse vereniging voor ambulante geestelijke gezondheidszorg (NVAGGi hebben zich gisteren op hun jaarvergadering in Utrecht in grote meerderheid uitgesproken voor een gelijke salariëring voor hulpverleners, die binnen een psychotherapeutisch team het zelfde werk doen, ongeacht of zij psychiater of maatschappe lijk werker zijn. FNV-voorzitter Wim Kok in gesprek met CDA-fractievoorzitter Lubbers tijdens het FNV-congres in Amsterdam (foto boven). Als gasten waren onder meer aanwezig, op de foto onder van links naar rechts de ministers Peijnenburg en Albeda en burgemeester Polak van Amsterdam. Het salaris moet volgens de NVAGG niet, zoals nu bijna altijd het geval is, worden gebaseerd op de vooroplei ding en de dienstjaren. Vooral in de psychotherapie komt het namelijk vaak voor dat binnen een bepaald team hetzelfde werk wordt verricht door psychiaters, psychologen, en psychiatrisch geschoolde maatschap pelijk werkers. Men vindt het niet verantwoord om mensen die in de praktijk hetzelfde werk doen en daardoor dezelfde ver antwoordelijkheden dragen, op grond van hun vooropleiding een ver schillend salaris te geven. Binnen bepaalde teams, zoals IMP'S, is het soms al gebruikelijk dat de hulpverleners een zelfde salaris krij gen. Daardoor zijn er binnen die in stellingen bijvoorbeeld maatschap pelijk werkers, die een maandsalaris van ongeveer 9400 gulden verdienen, aangezien zij gelijkgeschakeld zijn met de psychiaters binnen het team. De salarissen van de psychiaters wor den weer vastgesteld aan de hand van de inkomens van andere medi sche specialisten in ons land. Overigens is het na het nemen van dit besluit nog niet gezegd dat deze ni vellering van salarissen binnen de SON (ANP) De 45-Jarige mevrouw A. Knoef-Besselse uit Son is gister middag bij een verkeersongeval in haar woonplaats om het leven geko men. Het slachtoffer werd op een kruispunt aangereden door een trek ker met oplegger en was op slag dood. psychotnerapie er komt. De NVAGG zal haar besluit kenbaar maken aan de andere partners, die mede moeten beslissen over de salarissen: de werk geversorganisaties in de ambulante geestelijke gezondheidszorg (WAGG), de vakbonden en de over heid. Aparte positie Een ander besluit dat op deze Jaar vergadering werd genomen, was de vaststelling dat de psychotherapeut binnen het geheel van de hulpverle ning in de geestelijke gezondheids zorg voorlopig geen aparte positie zou gaan Innemen. Hij hoort gewoon onder de grote groep hulpverleners die allemaal sa men bezig zijn met het lenigen van allerlei vormen van psychosociale nood. Het hangt vim de problemen en de persoon af, welke vorm van thera pie gekozen wordt voor iemand. Wel wilden de leden van de NVAGG een onderzoek laten instellen naar de functie van de psychotherapeut bin nen de geestelijke gezondheidszorg. Mocht uit een dergelijk onderzoek de conclusie komen dat de psychothera peut toch een aparte functie zou moe ten gaan innemen binnen de hulpver lening, dan kan dat altijd alsnog wor den bekeken. Van onze onderwijsredactie DEN HAAG De academische raad heeft zich gisteren uitgesproken tegen een toelatingsexa men voor de universiteit. Voor studierichtingen met een studentenstop blijft de raad de voorkeur geven aan selectie via het systeem van gewogen loting Dat betekent, dat de kans op toelating groter wordt naarmate het gemiddelde eindexamencijfer hoger is. De academische raad is het overkoe pelend orgaan van de dertien univer siteiten en hogescholen in ons land. Bij wetswijziging is de minister van onderwijs verplicht, de raad om ad vies te vragen. Het besluit van de raad gaat in tegeh het plan van minister Pais (onder wijs) om het systeem van de loting af te schaffen. Dit voornemen was ook opgenomen in de regeringsverklaring van het kabinet-Van Agt. De academische raad voelde niets voor het voorstel van de commissie- Wiegersma om een toelatingsexamen in te voeren. Deze commissie heeft in juni voorgesteld, één derde van het aantal beschikbare plaatsen automa tisch toe te kennen aan kandidaten met een gemiddeld eindexamencijfer van bij voorbeeld 7,5 of meer. Nog eens een derde van de plaatsen zou vervolgens via een toelatingsexamen in twee kernvakken verdeeld moeten worden. Het resterende derde deel zou dan via loting kunnen worden toegewezen. De raad wees de plannen van de commissie-Wiegersma op alle hoofd punten af. Een toelatingsexamen zou het principiële recht op toelating voor alle geslaagden van gymnasia of athenea nog meer aantasten dan nu reeds het geval is. Voor het voortge zet onderwijs vreesde men een toene mende cijferjacht. Kwaliteiten die niet in cijfers zijn uit te drukken, zouden te veel worden verwaarloosd. Om die laatste reden was de raad ook fel gekant tegen het voorstel om het schoolonderzoek niet meer mee te' laten tellen voor het examengemid delde. Volgens de commissie-Wie gersma zou het schoolonderzoek te subjectief zijn. Alleen het landelijk, schriftelijk eindexamen zou een be trouwbare maatstaf zijn. Maar de academische raad ziet in het school onderzoek toch een waardevolle aan vulling op de uitkomsten van het landelijk examen. Bij de stemming bleek, dat zeven van de dertien instellingen voor handha ving van het systeem van gewogen loting zijn. De Vrije Universiteit en de Technische Hogeschool Delft stem den blanco. De Universiteit van Am sterdam, de Landbouw Hogeschool te Wageningen en de rijksuniversiteiten van Leiden en Groningen zouden het liefst een systeem van ongewogen lo ting willen. Dan zou elke gegadigde, ongeacht zijn of haar eindexamencij- fers, een even grote kans hebben. Dit systeem is destijds ook verdedigd door de vroegere PvdA-staatssecreta- ris Klein. De Tweede Kamer koos toen evenwel voor het compromis van de gewogen loting. Nu de academische raad het plan- Wiegersma heeft afgewezen, is het de vraag, wat minister Pais gaat doen. Waarschijnlijk zal hij eerst het resul taat afwachten van het onderzoek naar de mogelijkheid van een toela tingsexamen in twee vakken. Dit on derzoek wordt thans uitgevoerd door het Centraal Instituut voor Toetsont wikkeling (CITO). Van belang is ver der, of de regeringsfracties in de Tweede Kamer na de uitspraak van gisteren zullen vasthouden aan de toezegging uit de regeringsverkla ring. Aan onze abonnees Ook in 1979 zijn, wegens stij ging van de kosten, alle Neder landse dagbladen genoodzaakt hun abonnementsprijzen met tien cent per week te verhogen. Het ministerie van Economi sche Zaken verleende hiervoor zijn toestemming De prijzen worden: per kwar taal 47,70, per half jaar ƒ95,40, per jaar 188,60 Van abonnees, die Trouw/ Kwartet een machtiging heb ben verstrekt tot automatische periodieke afschrijving van het abonnementsgeld van hun re kening, nemen wij aan, dat zij ermede akkoord gaan dat wij bij de eerstvolgende afschrij ving de nieuwe abonnements prijs van hun rekening laten afschrijven. Zij die zelf het Girokantoor van de Gemeente Amsterdam of de Postcheque* en Girodienst hebben gemachtigd het abon- nements-geld automatisch op onze rekening over te schrij ven, moeten deze instellingen niet van de wijziging op de hoogte brengen. De wijziging zal namelijk ambtshalve op ons verzoek geschieden. Abonnees die opdracht aan een bankinstelling hebben gegeven tot periodieke betaling van het abonnementsgeld verzoeken wij de betrokken bank van het gewijzigde maand/kwartaal jaar-bedrag in kennis te stellen. Onze administratie verzoekt u voor de betaling van het abon nementsgeld eerste kwartaal 1979 uitsluitend gebruik te ma ken van de te zijner tijd toe te zenden accept girokaart Een en ander bevordprt een vlotte afwerking van uw beta ling in onze administratie. Met dank voor uw medewer king. Directie Trouw/Kwartet oor prof. mr dr I. A. Diepenhorst et gesprek met drs T. M. Gilhuis (in Trouw van donderdag 14 december 1978) past uitnemend het stelselmatig uitmeten van de bezwaren tegen het Christen Democratisch Appèl, zoals t door verschillende „vormers" der publieke opinie geschiedt. Met de grootst mogelijke adruk verklaar ik dat de voorzitter van de Unie School en Evangelie zich vergist en er geen r den is om zich vanwege het opgaan van de Antirevolutionaire Partij in het CDA over het tei iristelijk onderwijs ongerust te maken. anneer men bezorgdheid v)il uiten et betrekking to* de Scholen met de Jbel kan dit ook op dit ogenblik, nu drie confessionele partijen nog be- ian en ieder apart veel zwakker is in de Partij van de Arbeid en min- r groot Christelijk Historische üe en Antirevolutionaire Partij slechts in beperkte mate omvang- ker de Katholieke Volkspartij n de liberalen. Steeds is er reden n te zeggen: we zijn er nog niet met is onderwijs. Het geldt ook voor het zin; het is van toepassing op de Mc; naar vanzelf spreekt, staat het een partij niet anders. Gemeten g *ar de evangelische maatstaf is er voortdurend tekortschieten voeg er aan toe dat het dwaasheid ►u zijn te beweren dat de christelijk' 'len, het christelijk gezin "istelijke kerk of de christelijk' ftij er helemaal niet waren. Verdei het duidelijk zijn dat iemand die ze zoekt, dit niet moet doen bij n neutrale school, een niet-religieus gezin, een humanistisch geestelijk verbond of een zich ten opzichte van evangelie en van evangelische over tuiging van positie-keuze onthouden de partij. Maar dit „christelijk" zijn verschilt voor school, gezin, kerk en partij op bepaalde punten, zo goed als er in andere opzichten overeenstemming is. Een kerk belijdt, een school doet dit niet. Zij worden alle twee door gelovige mensen gedragen, maar ik kan onmogelijk vanuit dé schoolge meenschap zielszorg oefenen of vra gen stellen van de meest persoonlijke aard. zoals dit in de kerk gebruikelijk is. In een christelijk gezin wordt een met het ,K.ristendom brekende zoon n riet het huis uit gezet. Een ;ioo1t stellen buiten een - *chool heeft haar uit- u.ir grondslag of doel- Dit is ook met een partij net geval. De kerk stelt de persoonlijke geloofsvraag en mag dit doen. School en partij die christelijk zijn, vergen instemming met hun streven. Van hen die zich aansluiten, wordt aangenomen, tot dat tegendeel blijkt, dat zij het ernstig menen. Als aanstonds duidelijk is dat er iets of dat er veel niet klopt een vurig voorstander van openbaar onderwijs sluit zich aan bij een christelijke schoolorganisatie om invloed te oefe nen of een toegewijd lid van een reli gieus neutrale partij als die de poli tiek radicalen wil tevens tot het Christen Democratisch Appèl toetre den moet de deur op slot worden gehouden; dat spreekt vanzelf Prof. Diepenhorst zijn of ik hst meen. Niet minder, maar ook niet meer mag een politieke par tij verlangen. Terecht betracht de commissie soberheid op dit punt. In de christelijke school liggen de zaken nog weer iets anders dan bij een politieke organisatie. Een bijbel les is geen politiek betoog; het is ook geen variatie van wat de „zondags school" was of een evangelisatie jeugdclub is. De „eigenaardheid" van het christelijk onderwijs en het zelf standig karakter van de christelijke politieke partij eisen dat zij zich be zighouden de school met het bijbrengen van kennis en vaardig heid en de politieke organisatie ,met het dienen van het publieke be lang. beide malen vanuit de christelij ke overtuiging, vanuit de eisen die het evangelie stelt aan het „algemeen menselijke leven", dat zonder uitoe fening van geestelijk imperialisme zo „christelijk" mogelijk moet worden gemaakt. Rapport Thans dient de zaak nog iets scherper te worden gesteld. Persoonlijk, maar men heeft het mij nooit gevraagd, had ik het rapport van het Christen Democratisch Appèl over de grond slag van politiek handelen wat an ders en niet alleen korter wat voor mij heel wat zegt geschreven. Maar wat drs Gilhuis wenst, wijs ik af ik zou zelf in de Antirevolutionaire Par tij nimmer de vraag naar de „eigen persoonlijke betrokkenheid bij het evangelie" hebben beantwoord Ik onderschrijf wat het beginselpro gram zegt en met volle overtuiging, ieder mag mij daaraan houden. Het zal uit mijn optreden helder moeten Richtsnoer Het Christen Democratisch Appél heeft nu getracht een bevredigende oplossing te vinden voor de ..gebon denheid" en de ..ruimte" welke alle twee in een christelijke partij nodig zijn Men aanvaardt het Evangelie de Heilige Schrift als richtsnoer en de desbetreffende commissie Van Verschuer zegt dan ook nadrukkelijk dat de oproep vanuit dit evangelie in de politieke overtuiging voorop staat. Het is naar mijn mening een grote vertekening van zaken om uit te spre ken dat in het rapport de christelijke mens wordt vervangen door het chris telijk systeem en dat aldus de „struc tuur" de persoonlijke overtuiging naar achteren schuift. Wie zich op Kuyper beroept, moet goed begrijpen dat in bepaalde situaties met de per soonlijke. de christelijke overtuiging, als het in de kerk niet tot een belijde nisuitspraak en in de partij niet tot een programformulering komt. heel weinig te beginnen valt. Dit heeft met verzakelijking, met een vergrauwing „waarin het christelijk bewustzijn wordt gesteriliseerd in het kader van een program" niets te maken. Wie de methode van drs Gilhuis te genover de commissie Van Verschuer zou willen volgen en hem eens in een ..gekleurde" uitleg voor wat hij schreef, zou proberen te pakken zon der met zijn bewonderenswaardige bedoelingen rekening te houden, had materiaal genoeg ter beschikking voor de stelling dat de voorzitter van de Unie een subjectivistische, een et hische kant uitgaat. Het ware inmid dels onbillijk dit te doen Maar drs Gilhuis mag op zijn beurt de commis- sei Van Verschuer niet wat anders laten zeggen dan ze uitspreekt, de gevaren waartegen hij waarschuwt, hebben niets met het rapport te ma ken en mogen onder geen beding te gen het Christen Democratisch Appel worden aangevoerd Het is in protestantse kring gebruike lijk onderling van mening te verschil len. Dit moet niet te vaak en zeker niet gelijk in dit geval nodeloos gebeuren. Zo wordt de eenheid gebro ken. De „Unie" het i& buiten kijf - heeft behoefte aan een krachtlgè, gro te christelijke partij, die anders dar de even grote Partij van de Arbeid verwantschap kent met het christe lijk onderwijs. In het jongste verleden is wel tegeno ver de socialisten, is ook tegenovei hun onderwljsspecialisten, te weinig terughouding bewaard. Het afkam men van minister Pais en het op een voetstuk plaatsen van zijn voorgan ger Van Kemenade gingen te ver Mocht vanuit de Antirevolutionaire Partij of waar weinig kans op be staat -- vanuit de Christelijke Histo rische Unie. de eenheid van het Chris ten Democratisch Appèl worden ver stoord. zo betekende dit naar een goed Kuyperiaanse uitdrukking „het breken van christelijke volkskracht", het trekken van een diepe scheur in de partij welke het werk van Kuyper was. die tegelijk als „smeder" van de coalitie beschouwd mag worden .als grondlegger van het ..Appèl" voor zijn tijd Prof. mr dr I. A. Diepenhorst is lid van de Eerste Kamer voor het DA.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 9