De tekening van een lezer rouw Commentaar "UmtOOORT I kerstboom kan in leven blijven lijjatis vliegen Commentaar van anderen CDA zoekt contact (1) CDA zoekt contact (2) Geen nieuws (1) Geen nieuws (2) Motie-stroom (1) Motie-stroom (2) Agenda hulp voor help rijke kater aaah er zwaait wat agent kadaffi SDAG 19 DECEMBER 1978 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 'PARLEMENT? ARLEMËNTAIRPARLËMËNTARTËRSPARLEMENTARISMEPARLEMENTENPARLEMENTERËN Redactie: Ferry Mingelen, bijdrage: Theo Koele ïlgië )e Belgische taalkwestie is met parlementsverkiezingen van lag niet opgelost. Natuurlijk want problemen met zo'n e, emotionele historie laten niet oplossen door vervroegde [iezingen waarbij de normale ijpolitieke schermutselingen Qpn doorgaan. t l-premier Leo Tindemans heeft ifgelopen weken bij herhaling idgd dat de Belgen voor de ngrijkste verkiezingen stonden de Tweede Wereldoorlog. ïeten naar dit retorisch geweld e uitslag van de stembusstrijd mager. De Belgen hebben niet historische verschuivingen' >rgd. Niet de taalstrijd, maar ociaal-economische problemen atie, werkloosheid, te hoge be- V ngdruk) lijken het zwaarst te ben gewogen. De partij die het st wQn (de Vlaamse liberalen), •k de partij die het hardst om stingverlaging riep en het :htigst tegen het sociaal-econo- :h beleid van de vorige rege- opponeerde. daaruit nu worden geconclu- d dat de taalkwestie niet zo bij de Belgische kiezers? De gelijkheid is waarschijnlijk te wikkeld om deze vraag met ja lee te kunnen beantwoorden, werkelijkheid is dat België één is met twee naties en een te doorgegroeide hoofdstad die jeen van beide naties hoort. De imse en Waalse gemeenschap chillen te zeer van elkaar om binnen het verband van een injieidsstaat te kunnen passen. 1 lemans heeft in de afgelopen iezingscampagne gezegd dat oude België na 17 december dag van de verkiezingen) niet le r zou bestaan. Daar heeft hij in urlijk gelijk aan, maar het jyfc België bestond vlak voor de ntiende december ook al niet Isi emans beseft al jaren dat het ige staatkundig bestel van Bel- Uj heeft afgedaan. België heeft we spelregels nodig voor de gratis KLM-plaatsbewijzen prins Aschwin en zijn gezin een normale zaak, omdat prins itoin als broer van een com- iris van de KLM daar recht op zo heeft staatssecretaris :-Kroes aan de Tweede Kamer weten. tril roen belangwekkende medede al i i samenwerking tussen de Vlaamse, Waalse en Brusse]se gemeenschap. Daarom streefde Tindemans naar een zo breed mogelijke parlemen taire basis voor zijn vorige kabinet. Het was de basis die hij nodig had om België een nieuwe grondwet te geven. Al in de eerste fase van dat proces is hij vastgelopen en daarom waren zondag verkiezingen nodig in Bel gië, die vervolgens door de Belgen zijn aangegrepen om hun ongenoe gen over de sociaal-economische politiek van de regering-Tinde- mans te laten blijken. Daarmee is de kern geschetst van het probleem waarvoor België staat: het land heeft een ingrijpen de staatkundige hervorming nodig, maar die hervorming moet worden uitgevoerd door de ministers en parlementariërs die ondertussen krachtens de regels van het oude bestel het gewone regeerwerk moeten verzorgen. Net als in Nederland bestaat er in België een zware procedure voor grondwetswijzigingen die volko men recht doet aan het belang van een goede grondwet. Net als in Nederland werkt die procedure in de praktijk erg onbevredigend om dat zij ondergaat in de veelheid van het normale parlementaire werk. Het is een probleem dat in Neder land buiten de kring van beoefena ren van het staatsrecht geen kwes tie is, maar dat zich in België nu wreekt. Nu daar werkelijk de grondwet moet worden gewijzigd blijkt de oude procedure niet te werken. Eigenlijk zou het Belgi sche parlement nu eerst een nieuw staatsbestel moeten scheppen en het parlementaire handwerk maar even moeten laten liggen. Maar dat kan in de praktijk van vandaag natuurlijk niet. Misschien dat de Belgen daarom de belangrijke grondwetswijziging het best kunnen beginnen met de vraag: moeten we de procedure voor wijzigingen eerst niet eens wijzigen? ling, die ons met verlangen doet' uitzien naar de publikatie van een volledige lijst van alle broers en zusters, eventueel nog levende ou ders en schoonouders, kinderen en via broers, zusters enz. aange trouwde relaties van de KLM.Pu blikatie van zo'n lijst zal het inzicht van de buitenstaanders stellig scherper maken. >mL chtelingen x' Provinciale Zeeuwse Courant te het probleem van de miljoenen n ^telingen over de hele wereld en iti r in het bijzonder de bootvluchte- en voor de kusten van Maleisië Thailand. vei wordt een steeds harder stand- un t ingenomen als het gaat om de s, us van deze bootvluchtelingen en mieren die nu nog uitwijken uit va ien als Vietnam, Laos en het van vi buitenwereld geïsoleerde Cam us ia. Kunnen ze als politieke vluch- roi igen worden erkend? Of zijn het s mensen, wie om wat voor reden to< ook de grond onder de voeten te I geworden is? De opvanglanden de menselijke ellende worden m< ieze hardvochtige houding en om ;ie onmacht, op te treden tegen dl- Bfci misdragingen tegenover de •ril htelingen scherp veroordeeld. int geval met de 2500 mensen die Het botert niet erg tussen het CDA en de vakbeweging. De reden is duidelijk. Het CDA als grootste regeringsfractie steunt een kabi net dat zich met zijn beléld tot nu toe, weinig populair heeft ge maakt bij de werknemers-organi saties. Op gezette tijden klinken daarover woorden van teleurstel ling met name ook vanuit de chris telijke bonden. Zo waarschuwde onlangs Wabe Wieringa, voorzitter van de christelijke ambtenaren bond NCBO (onderdeel van het CNV) dat het CDA zich verwijdert van de „christelijk sociale gedach ten van het CNV." Dit was niet aan dovemansoren gericht. Wieringa ontving vorige week een uitvoerige, maar niet namens de fractie geschreven, laat staan ge publiceerde, brief van het Tweede Kamerlid en oud-vakbondsman Steef Weljers, de „ambtenaren- specialist" van de CDA-fractie. Deze blijkt Wieringa's vrees te de len. „Mijn mening is dan ook dat er beslist een bezinning van het CDA en in het bijzonder van de CDA-Tweede Kamer fractie op deze verschijnselen alleszins gebo den is." schrijft hij. Volgens Weijers moet die bezin ning wederzijds plaatsvinden en zich niet tot de leiders beperken. „Daarbij moeten we niet de illusie hebben dat als bij wijze van voor beeld Ruud Lubbers en Wim Spit op één politieke lijn zitten, dat daarmee het CDA met de vakbe weging goede relaties heeft De vakbeweging zijn mensen overal in het land. Vandaag aan de dag is het zo dat veel georganiseerde en ongeorgani seerde werknemers het CDA hun vertrouwen hebben gegeven bij de stembus. Naar mijn mening moet dat CDA dat op zijn minst behou den, wil zij de pretentie voeren om een volkspartij te zijn," aldus Weijers in zijn brief. Wieringa heeft, in afwachting van nader overleg met CNV-vooizitter Harm van der Meulen over de con tacten met het CDA, Weijers' brief nog niet beantwoord. Hij is er wel blij mee want „het blijkt dat de leden van mijn bond mijn zorgen delen." Weijers vindt in ieder geval dat de bezinning in de CDA-fractie niet hoeft te wachten op de toegezeg de. maar in zijn ogen veel te lang uitgebleven notitie van het CDA- bestuur over de relaties met het maatschappelijk leven, in het bij zonder met de vakbeweging. Die notitie zal omstreeks de jaar wisseling gereed zijn, zo vernemen wij van CDA-secretaris Krajen- brink. Van ongeduld binnen de CDA-fractie hierover, is hem niets bekend. „Daar is," vindt hij, „ook geen aanleiding toe." Krajen- brink: „een speciale commissie werkt nog aan de notitie. Het gaat daarin met name om de vraag hoe de relatie met de geestverwante organisaties eruit moet zien. De partijen die in het CDA samen werken hebben elk hun eigen con tacten en nu de fusie naderbij komt, rijst de vraag: wat betekent de bundeling van KVP, AR en CHU op dit terrein." Of, zoals Weijers het formuleert: „het CDA moet zijn bedding nog vinden in de relaties met allerlei maatschap pelijke organisaties." PARLEMENT? ARLEMENTAIRFARLEM Tekeningen, bij voorkeur in liggend formaat, sturen aan Trouw, jury politieke prent, postbus 859,1000 AW, Amsterdam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. wneNkorzr zaten samengepakt aan boord van de „Hai Hong" en die aanvankelijk in Maleisië werden geweigerd, heeft de wereld tenminste voor een ogen blik aangesproken. Plotseling besef ten landen in Europa, Amerika en Australië hoe het zat met hun gewe ten ten opzichte van de vluchtelin gen. Nederland heeft nu ook besloten om na een eerder gemaakte uitzonde ring. twee jaar terug, opnieuw enige tientallen Vietnamezen toe te laten. De methodieken die Thailand en Ma- leisië gebruiken om het vluchtelin genvraagstuk te brengen waar het hoort op het internationale vlak waar internationale oplossingen moeten worden gezocht zijn verre van sympathiek. Maar ze hebben er mee te maken dat deze landen van de eerste toevlucht langzamerhand geen raad meer weten met de almaar wassende vluchtelingenstroom. reive UHceeR-em w&eASK Maar liefst tien uur hebben de Tweede Kamerspecialisten voor buitenlandse zaken en defensie af gelopen vrijdag met de ministers Van der Klaauw (buitenlandse za ken) en Scholten (defensie) over de kernwapenproblematiek ge praat. Veel wijzer zijn ze er echter niet van geworden. De ministers bleken niet erg informatief. Om te beginnen was daar de heer Van der Klaauw. Deze bewees dat zelfs een minister van buitenland se zaken niet twee dingen tegelijk kan, namelijk veel reizen en zich toch grondig voorbereiden op een belangrijke gedachtenwisseling met het parlement. De minister, net terug uit het Midden-Oosten, leek weinig eigen kennis paraat te hebben en moest zich gedurig ant woorden laten influisteren door Zijn medewerkers. Zijn antwoord nam het dubbele van de geplande tijd, maar veel vulling voor de discussie resulteerde daar niet uit. Vervolgens kwam de heer Schol ten. Zijn bijdrage werd na afloop door het PSP-Kamerlid Van der Spek trefzeker aangeduid met de woorden: „Weinig informatie, maar veel flair." Flair heeft de minister zeker. Handig speelde hij in op het ongenoegen aan CDA- kant dat zijn kernwapennota zo weinig ethische bewogenheid ver raadt, en dat nog wel van een CDA-minister. De CDA-heren wer den op dit punt op hun wenken bediend. Op passende, gedragen toon, zette Scholten omstandig uiteen dat ook dit kabinet zwaar aan de ethi sche aspecten van de atoombom tilt, dat het respect heeft voor christenen die de atoombom ge heel afwijzen, dat het evenzeer echter respect vraagt voor christe nen die tot een andere overtuiging komen, dat het zelf meent dat atoomwapens voor de voorko ming van oorlog niet gemist kun nen worden en dat het voor de afschrikking nodig is het mogelijk gebruik van atoomwapens zo zorgvuldig mogelijk voor te be reiden. In deze opzet wil Nederland terug dringing van de rol van kernwa pens wel blijven nastreven, maar hoe dat concreet moet, daarover bleven beide ministers zeer ondui delijk. In Scholtens nota wordt die terugdringing gekoppeld aan het bereiken van een conventioneel (niet nucleair) evenwicht tussen- NAVO en Warschau-pact. Hoever NAVO en Warschau-pact nog uit balans zijn, wat er moet gebeuren om die te herstellen en met name of daar werkelijk op gewacht moet worden alvorens de terugdringing van atoomwapens een aanvang kan nemen, het bleef vrijdag be hoorlijk vaag. Een reden daarvoor is dat deze koppeling meer van binnenlands-politieke dan inter- nationaal-militaire oorsprong is. De koppeling werd door de WD in het regeerakkoord vast gelegd om al te drastische anti-atoombom acties van het CDA te voorkomen. Dat is overigens maar ten dele gelukt, bleek vrijdag. De CDA- woordvoerders stelden concreet voor, af te zien van nucleaire ta ken voor de 155 mm kanonnen, de Neptune opvolgers bij de onder- zeebootbestrijding, de opvolgers van de Nike-Hercules luchtdoelra ketten en de mijnendienst van de landmacht. Vooral voor de 155 mm kanonnen ligt dit gevoelig omdat een atoomtaak voor dit ge schut al jarenlang een NAVO- wens is. Scholten heeft in zijn nota op alle genoemde wapensystemen de mogelijkheid van wel of geen atoomtaak opengehouden. Vrij dag deed hij dat weer, door ge woon niet concreet in te gaan op de voorstellen van het CDA. Schamper zei hij na afloop: „Oh. is het CDA tegen die atoomtaken, nou, ik heb er nog geen CDA- motie over gezien." Het was inderdaad opvallend dat het CDA (in tegenstelling tot de oppositie die de ene motie na de andere indiende) zelf niet met een motie kwam om de afwijzing van genoemde atoomtaken vast te leg gen. Of dat nog komt; kan pas in het nieuwe jaar blijken als de dis cussie in de Kamer wordt voortge zet. In het CDA-kamp waarschuw de men wel: „Als Scholten denkt ons met zijn ethische preek ge wonnen te hebben, vergist hij zich, hij zal ons nog een stuk verder tegemoet moeten komen." De veertien elkaar deels overlap pende moties die afgelopen vrij dag over de kernwapennota wer den ingediend, illustreren waardig de problemen rond het verschijn sel motie. Een motie, ingediend door één of meer kamerleden, is, indien door de kamermeerderheid aanvaard, een uitspraak van de Kamer over het gevoerde of nog te voeren regeringsbeleid. De rege ring wordt geacht zich daar wat van aan te trekken. Doet ze dat niet, dan kan er een conflict met de Kamer ontstaan, in het uiterste gevai leiaend tot het vertrek van een minister of van het hele kabi net. Of dat laatste gebeurt, hangt van veel dingen af. Een kabinet wordt in ieder geval niet naar huis gestuurd als de motie over iets onbelangrijks gaat. Oorspronkelijk werden moties zel den ingediend. Gebeurde het, dan was dat een indrukwekkende zaak. Tegenwoordig gaat het wel anders. Moties bij bosjes te kust en te keur, belangrijke en onbe langrijke door elkaar, daardoor verliest de motie aan gewicht en dus aan effect. In de Kamer maken sommigen zich daarover al enige tijd zorgen. Een daarvan is de anti-revolutio nair Schakel. Hij heeft wel eens gedreigd over al die moties afzon derlijk tijdrovende mondelinge stemmingen te vragen, waarbij ie der kamerlid persoonlijk vóór of tegen moet zeggen. Normaal ge beuren de stemmingen bij zitten of opstaan van blokken vóór- of tegenstanders, „ochtendgymnas tiek, waaraan de buitenwereld voorbij gaat," zoals Schakel on langs schamper opmerkte. De Kamer zal vandaag weer heel wat tijd aan deze ochtendgymnas tiek moeten besteden want er moet over niet minder dan 66 (zes enzestig) motie ingediend over verschillende onderwerpen, ge stemd worden. Schakel is bereid „de hand diep in eigen CDA-boe- zem te steken" want de meeste zijn van het CDA afkomstig: 21 exclusief, en nog eens vijf samen met de WD. De commissie voor de werkwijze van de Kamer heeft onlangs beslo ten het nut van openbare commis sievergaderingen (OCV) alsmede het motieprobleem te gaan bekij ken. In OCV's worden belangrijke onderwerpen door de betrokken Kamerspecialisten en de minis- ters(s) besproken. De bedoeling is hiermee langdurige debatten in de Kamer zelf overbodig te maken. De Kamer hoeft dan alleen nog maar over de tijdens de OCV inge diende moties te stemmen. De praktijk is echter anders. De discussie in de OCV blijkt vaak in de Kamer, aan de hand van de pakken ingediende moties, nog eens dunnetjes over te worden ge daan. Daardoor ontstaat tijdver*, lies in plaats van de beoogde tijd winst. De groeiende motie-stroom heeft volgens het VVD-Kamerlid me vrouw Kappeijne van de Coppello, lid van de commissie werkwijze twee oorzaken: „Ten eerste de be hoefte aan publiciteit, veel men sen hier in de Kamer moeten vech ten voor hun politieke bestaan (en dat van hun partij). Ze voelen zich daarom gedwongen zoveel moge lijk vragen en moties op hun naam te krijgen. Die ontwikkeling wordt versterkt doordat de regering steeds vaker nota's indient over het toekomstig beleid. Wil je als Kamer mee beslissen dan kan dat nu alleen maar via moties, waarin je suggesties of wenselijkheden vastlegt. Die moties hebben ech ter geen rechtskracht, niets ver hindert kamerleden op hetzelfde punt ongeveer gelijkluidende mo ties in te dienen." Mevrouw Kappeijne ziet als moge lijke oplossing dat de Kamer over nota's duidelijke conclusies trekt en die ook vastlegt. De Kamer krijgt dan een meebeslissende rol. Moties worden dan minder nodig. Zover is de commissie in haar ge heel echter nog niet. Wel staat vast dat aan de motie-inflatie zo snel mogelijk een eind moet komen. Uit tijdnood is de Tweede Kamer gisteren al met de gewone verga dering begonnen. Er moet nog van allerlei voor de kerstvakantie wor den afgehandeld. Daaronder val len de politieke pensioenen, de kinderbijslag, de vervanging van de Neptune patrouille vliegtuigen, de begroting van onderwijs en een debat over de milieuproblemen in het Eems Dollard-gebled. PARLEMENTPARLEMENTAIRPARLEMENTARIËRSPARLEME I Het heeft heel wat voeten in de aarde, voordat elke kerstboom en iedere tak groen een plaatsje in een huiskamer heeft. Letterlijk, want al die bomen moeten in de bossen gekapt worden en daar stampen dus heel wat voeten rond. Honderdduizenden sparre tjes zijn het er elk jaar weer, schat de Bomenstichting. Een stedeling stelt zich daarbij mis schien voor dat er na de kerst Alleen nog maar kale bossen over zijn met hier en daar een zielig stompje spar, want honderddui zenden bomen, dat is nogal wat. Maar het blijkt mee te vallen met de kaalslag. Meestal worden de „kerstbomen" speciaal gekweekt met het oog op een vroegtijdige dood in de huiskamer. Net als van groenten en snijbloemen dus wordt er een voorraad voor de verkoop van aangelegd, maar voor de kerstboom is het einde triester dan voor een krop sla. De laatste is tenslotte altijd een kort leven beschoren, maar zo'n boompje heeft er tussen de vijf en vijftien jaar over gedaan om groot te worden. De bossen hebben dus niet onder de officiële handel te lijden. Wèl onder de mensen die het bos in trekken om gratis voor niks een boompje af te zagen. Het zijn die stiekeme bomenkappers die echt schade aanrichten, omdat ze door hun onoordeelkundige aan pak voor lelijke open plekken zorgen en bomen onherstelbaar vernielen door er zomaar wat tak ken af te halen. Het hoeft ook niet zo. Na overleg geeft de be heerder van een bos volgens de Bomenstichting vaak toestem ming om onder zijn toeziend oog een boompje uit te zoeken of een paar mooie takken te knippen. Bovendien hoeft een kerstboom, gekocht of niet, nog niet tot doodgaan gedoemd te zijn. Wie een tuin of groot balkon bezit, en iets meer over heeft voor een boompje mèt kluit kan 'm met een beetje geluk in leven houden. De boom kan dan eerst in een emmer met aarde in de kamer staan. Hij moet goed vochtig maar niet kletsnat blijven en regelmatig besproeid worden om te voorkomen dat hij uitdroogt en naalden verliest. Bij zacht weer kan de boom naar buiten niet direct na kerst of nieuwjaar, omdat de overgang van de warm te naar de kou dan te groot is en als alles goed gaat kan ie dan jaar in, jaar uit binnen of buiten als kerstboom dienst doen. Goedkoop zijn de sparren niet, maar voor ons nog wel te betalen. Voor een Rus is een kerstboom die daar trouwens nieuwjaars boom genoemd wordt een pure luxe die de meesten niet in huis kunnen halen. Vaak gebruiken ze daar dan ook plastic namaaksels, maar omdat er zoveel in bossen en parken groeien, proberen heel wat mensen stiekem een boomp je weg te halen. Eind vorig Jaar werden er alleen al in Moskou meer dan tweeduizend mensen betrapt met de boom nog onder de arm. Dat kwam op een boete van een kleine honderdduizend gulden te staan. Dit Jaar zal er nog strenger op het illegaal kap pen van bomen worden toege zien, schrijft de in Moskou ver schijnende krant Komsomolets. De boete is meer dan verdubbeld, van dertig tot vijfenzestig gul den, en wie gestolen bomen aan de man probeert te brengen kan zelfs een gevangenisstraf van een jaar verwachten. Oor De eiser kwam de recht zaal in Keetmanshoop (Zuid-Af rika) binnen met zijn eigen linkeroor op zak. Tijdens de be handeling van zijn zaak legde hij het dor letterlijk aan de rechter voor als bewijs dat de beklaagde het er onder het vechten af had gebeten. Zo gauw de uitspraak gevallen zal zijn, mag de eigenaar zijn oor desgewenst weer mee naar huis nemen. Joan Shenton is geen mannequin die laarzen showt, maar een Britse t.v.-presentatrice. In haar programma „Help" deed ze on langs een oproep om laarzen te sturen voor vluchtelingen uit Namibië. De kijkers reageerden spontaan: binnen korte tijd had Joan al meer dan duizend paren grote en kleine laarzen ontvan gen, vandaar die luchtsprong. Engelands rijkste kater, Blackie uit Sheffield, is op z'n negentien de jaar overleden. Hij was de oogappel van zijn bazin die drie jaar geleden overleed en Blackie als enige erfgenaam benoemde. Van de 150.000 die er voor de kater overschoot moest de be heerder een bankinstelling het dier volgens het testament zo lang mogelijk in haar villa laten wonen. Inflatie dwong de bank het huis dit jaar augustus te ver kopen en de kater in eèn kennel onder te brengen, waar hij een comfortabel onderkomen kreeg. Nu Blackie dood is, is het restant van het kapitaal naar de dieren bescherming gegaan. Dr. Michael Bennett, een Britse wetenschapsman, zegt hèt mid del gevonden te hebben om een huilende baby stil te laten wor den: eerst diep ademhalen boven de wieg en dan twintig seconden lang tegen het kind „aaaaah" zeggen. Uitgezonderd wanneer de baby nat of ziek is of honger heeft, helpt het altijd, zegt hij, en dat komt doordat de kleine z'n eigen stemmetje even niet meer kan horen. Dr. Bennett kwam achter zijn uitvinding terwijl hij in het Londense Hillingdon-zie- kenhuis bezig was te onderzoe ken, hoe pasgeboren kinderen op geluid reageren. Tot nu toe is het niemand anders in het zieken huis nog gelukt om een huilende baby stil te krijgen door alleen maar langgerekt „aaah" te zeg gen. „Mij ook niet," bekende een verpleegster van de baby-afde ling, „maar ik heb het dr. Bennett zien doen en alle baby's waren onmiddellijk stil. Ik denk dat het alleen lukt als je hem precies imiteert." Als de Deense minister van on derwijs. mevrouw Ritt BJerre- gaard, volgende maand uit China terugkomt, zwaait er wat voor haar In het parlement heerst grote opwinding over haar be zoek aan Parijs kort geleden, of beter over het geld dat ze daar heeft stukgesmeten. Haar uitga ven, heeft premier Jörgensen ver klaard, stijgen ver uit boven wat een minister doorgaans is toege staan. De regering heeft het pe perdure Parijse hotel Rltz om een specificatie van de rekening ge vraagd. Daar logeerde mevrouw Bjerregaard toen ze voor verga deringen van de Unesco en de OESO in de Franse hoofdstad moest zijn. Die rekening een kleine twintigduizend gulden het ze naar de Deense ambassade in Parijs sturen, maar die vond 'm zo krankzinnig hoog dat de nota linea recta naar Kopenha gen ging. volgens de oppositie in het parlement moet de minister maar gauw opstappen als blijkt dat ze echt alles heeft opgegeten en opgedronken wat er op de rekening staat Kolonel Kadaffi, Liblë's rege ringsleider, ergerde zich zo mate loos aan de verkeersopstoppin gen en de slechte manier van autorijden in de Libische hoofd stad Tripoli, dat hij volgens het Egyptische blad Messa een paar dagen geleden in een van de drukste straten van de stad uit zijn auto sprong om persoonlijk het verkeer te regelen. Het blad schrijft dat Kadaffi de automobi listen bovendien een lesje gaf hoe ze zich in het verkeer horen te gedragen Overbodig Als alle te dikke Amerikanen tot normale propor ties zouden afslanken, zouden hun auto's volgens het Ameri kaanse Journal of Public Health bijna zes miljard liter benzine minder opslorpen (waarmee het blad vermoedelijk een jaarlijkse hoeveelheid bedoelt) Net zoveel dus overbodige energie wordt er gebruikt om een te veel aan voedingsstoffen te produce ren, genoeg energie althans om Washington. San Francisco, Chi cago en Boston voor hetzelfde geld van elektriciteit te voorzien.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 5