1 iterland in teken van wraak f a® B Zuid-Afrika zorgt voor verdeeldheid Toetreding China tot IOC naderbij 4? artkruis moet weer concessies doen en veel praten ^anje: K met landen B, In Nieuw Zeeland Killanin: „Situatie niet meer dezelfde" (PK n zoj ,G 19 DECEMBER 1978 SPORT TROUW/KWARTET PS 13 RH 15 Johan Woldendorp en T! Omdat vriendschappelijk voetbal tegenwoordig neer bestaat, heeft het er alle schijn van, dat het lands elftal morgenavond nauwelijks (prestige) winst oeken. Waar de Duitse bondscoach Jupp Derwall op de prste Hansi Müller na gretig in een grabbelton vol Iers kan graaien, is zijn collega Jan Zwartkruis weder- noodzaakt om een soort vreemdelingenlegioen te laten ren. Hij is het niet anders gewend, wijst daarom ook male op de brede laag potentiële internationals, die land rijk is, maar de situatie moet hem zo langzamer- wel frustreren. 24 „buitenlanders" die in de gecompleteerde selectie 0|ien zijn opgenomen, arriveer- i gisteravond in het KNVB- itrum in Zeist, zodat Zwart- ,£mogelijk een elftal kon for- ,De vorige week moest ik met op veel mogelijkheden, nu laliteit. Ik heb moeten lijden, en experimenteren om mor- sterkst mogelijke team het te kunnen sturen. Het wach- Vnog op Rep, Rljsbergen en is", sprak Zwartkruis na een nen met een dus incom- groep. „Topsport op zijn ls in dit verband een al even >-901 n cliché als de kreet „de bal is ikruis lijkt tussen diverse n te zitten. De exodus van nds talent naar het, alle tech- ten spijt, moeilijk bereikbare eder geval onoverzichtelijke md heeft tot gevolg gehad, ondscoach in feite iedere keer moet wachten, wie genegen ir „huis" te reizen. „Wanneer jorbeeld een wedstrijd van de club van Rep en Rijsber- red.) wil zien, moet ik daar live dag voor uittrekken. Jo- kens is praktisch onbereik- ndat hij geen telefoon heeft Je wel zeggen, dat er een ids elftal zonder buitenlan- ;in(j>et worden opgebouwd, maar je jongens als Rensenbrink, Veeskens niet aandoen. Daar- <4 bben ze te veel verdiensten 1t voetbal hier gehad. Al die leiden trouwens ook tot mis- den, Johan Neeskens meende [egeven ogenblik te begrijpen, igenlijk niet gewenst is. On gesprek van zes minuten was de om hem tot andere ge- atie i te brengen." artkruis moet door zijn con- aan Nederlanders in buiten dienst veel praten. Te veel 921 ^k. Vandaag is Bastla, inmid- kleurloze middenmotor in de competitie, zo vriendelijk om 464detten" af te staan, maar eist cht zijn „Ollanders" op, mor- iet andersom. BIJ gebrek aan is de keuze van Johnny Rep en te rechtvaardigen, het is of RID Het Spaanse orga- ecomité van het eindtoer- om het wereldkampioen- i voetbal 1982 zal de FIFA tellen 24 landen tot dit ooi toe te laten. Het organi- :omité heeft dit besluit in id genomen. Volgens Rai- lo Saporta, de voorzitter iet comité, zijn er voor de ase van het toernooi 19 sta in 16 steden beschikbaar, 'oorstel van de Spanjaarden april van volgend jaar met ÏFA worden besproken. orsing ïRADO Twee Joegosla- voetballers zijn door hun voor het leven geschorst ns hun aandeel in een inko- affaire. Hetzelfde lot trof ce-voorzitter van de tweede- iclub Radnicki, Jovan Si- >vic. Lasko Demovski, spe- an Tikves, liet zich door het lurslid van Radnicki zo'n gulden betalen om de wed- tussen de twee clubs te floeden. Hij werd uit het gestuurd en Radnicki won ■0. De tweede speler, Djord- ikolovski van Lirija, had geboden aan tegenstanders. 1W 90- RLEM De Koninklijke dat volgend jaar honderd I bestaat en naast dit jubi- ook het feit van „100 jaar ial" viert, heeft zijn feest- ramma nagenoeg rond. In kader van het jubileum zal Nederlands amateurelftal wedstrijd tegen Middlesex derers spelen terwijl de HFC in een erewedstrijd >mt tegen PSV. 5 september, de oprichtings in. zal een delegatie van het uur van KHFC en de KNVB Set stadhuis van Haarlem len ontvangen door het ge- itebestuur. Mogelijk zal ook i-voorzitter Joa Havelange 7>lj zijn. De gemeente Haar- zal KHFC een kunstwerk 'ieden. dat in de omgeving het veld wordt geplaatst. Ier zal de PTT een bijzonde- '"«tzegel met als opschrift jaar voetbal" laten ver- nen. Jichester 'CHESTER Het bestuur Manchester United heeft 'ten geen contract te zullen tn met de Argentijnse voet- rs Ubaido Fillol en Daniel ^ella omdat de heren te zijn. op zijn minst discutabel om Iemand als Adrie van Kraay op te offeren aan Wim Rljsbergen. De PSVer heeft zich in Argentinië als een voorbeeldige prof gedragen door zonder morren in de dug-out of op de tribune plaats te nemen, maar het afgelopen weekend was hij op zijn zachtst gezegd veront waardigd over het „dwaalspoor", waarop Zwartkruis hem nu weer heeft gerangeerd. De bondstrainer: „Ik heb liever een Adrie van Kraay die in het B-team speelt dan een Adrie van Kraay, die reserve van het A-elftal is. Het is niet waar, dat ik Rljsbergen persé moet opstellen, om dat hij moeilijk voor niets uit Bastla kan overkomen. Ik selecteer op grond van prestaties, niet op grond van naam. Van Kraay dicht ik een rol als leider ln het B-team toe. Aanvanke lijk was het de bedoeling om een versterkt Jong Oranje tegen Duits- land-B te laten spelen, maar op basis van allerlei informaties is mij geble ken. dat dat elftal fysiek veel te sterk voor een formatie met jeugdige spe lers is. Daarom zet ik er een schaduw- team tegenover." Het B-elftal past ook prima ln de lijn, die Zwartkruis voor de (nabije toe komst heeft uitgestippeld. Het voet- balvlaggeschip moet niet langer van toevalligheden in elkaar hangen, re den waarom de technische staf van de KNVB een inventarisatie van ta lentrijke eerste divisiespelers wil ma ken (de C-groep), met daarboven een schaduwelftal (eventueel annex Jong Oranje; in zijn totaliteit de B-groep) en uiteraard het A-elftaL Zwartkruis: „Na nieuwjaar gaan we aan dat eerste divisie-team (het komende voorjaar sparring-partner van Jong Oranje en Nederland-B red.) werken. Ik wil er eerlijk voor uitkomen, dat ik te wei nig eerste divisiewedstrijden zie. Daarom hebben alle coaches met el kaar afgesproken, dat we na de vorst periode massaal op pad gaan om de talenten uit dat milieu te obser veren." De wedstrijd tegen West-Dultsland valt uiteraard bulten het kader van een gestroomlijnde opbouw (waarbij het zinvol is om Je af te vragen wat er van opbouw terecht kan komen, zo lang van Zwartkruis wordt verwacht, dat hij zo optimaal mogelijk pres teert). Sterker, de confrontatie ls niét WELLINGTON De al Jaren slepende discussie ln Nieuw Zeeland of er al dan niet rugby gespeeld moet worden tegen Zuid-Afrika heeft tot grote onenigheid geleld in het nieuwe kabinet van premier Robert Muldoon. De minister van Maori-zaken (een inlandse bevolkingsgroep). Ben Couch, die zelf behoort tot die minderheidsgroep en tevens rugby speelt, nam openlijk stelling tegen minister van buitenlandse zaken, Brian Talboys, die voorstander ls van het boycotten van sportwedstrijden tegen Zuid-Afrika vanwege de apartheidspolitiek in dat land. Couch, die pas een uur ln functie was na zijn benoeming door Muldoon. verdeelde het kabinet in twee kampen door zich uit te spreken vóór sportieve banden met Zuid-Afrika. „Ik geloof heilig ln het onderhouden van sportieve betrekkingen met welk land dan ook, of het nu Zuid-Afrika. China of de Sovjet Unie is," zei Couch. „Bovendien komt de meeste kritiek op Zuid-Afrika van mensen die er nog nooit zijn geweest." Oppositieleider Rowling zei dat Couch zich moet conformeren met het regeringsstandpunt of zijn ontslag moet nemen. Voorts heeft hij kritiek op Muldoon die hij verwijt geen partij te kiezen ln het conflict. Beeld van de training van de Nederlands elftal-selectie op het KNVB-sportcentrum in Zeist. Bondscoach Jan Zwartkruis instrueert Hugo Ho venkamp. Pierre Vermeulen, Ernie Brandt en Ruud Krol zijn de luisteraars. ZEIST Pierre Vermeulen van Roda JC is uit de B-selectie overgeheveld naar de A-selectie van het Nederlands elftal, dat woensdagavond in Dussel- dorp een vriendschappelijke interlandwedstrijd tegen West-Dultsland speelt. Vermeulen neemt de plaats in van Jan Peters (AZ'67), die griep heeft en af moest zeggen. Ralner Bonhof van FC Valencia zal woensdagavond in het Duitse elftal de plaats van voorstopper innemen. Uli Stielike, die bij Real Madrid onder contract staat, keert terug in het Westdultse elftal als middenvelder. Bonds coach Jupp Derwall maakte maandag na de ochtendtraining in het Rheinsta dion in Dusseldorp de volgende opstelling bekend: Doel: Dieter Burdenski (Werder Bremen). Achter: Manfred Kaltz (Hamburger 8V), Gerd Zewe (Fortuna DÜsseldorf), Rainer Bonhof (FC Valencia) en Bernhard Dietz (MSV Duisburg). Midden: Uli Stielike (Real Madrid), Bernd Cullmann (FC Köln) en Klaus Allofs (Fortuna DÜsseldorf). Voor: Rüdiger Abramczik (Schalke '04), Klaus Fischer (Schalke '04) en Karl- Heinz Rummenigge (Bayem München). Reserves: (Sepp Maier (Bayem München), Herbert Zimmermann (FC Köln), Karl-Heinz Förster (VFB Stïlttgart), Rolf RÜssmann (Schalke '04), Klaus Toppmöller (FC Kaiserslautera) en Ronald Borehers (Eintracht Frankfurt). meer dan een keiharde prestlgeslag. Jammer, maar waar. Tijdens het we reldkampioenschap voetbal in Ar gentinië was Nederland de Duitsers de baas, maar toch is de stemming zodanig, dat uitgerekend de oranjese lectie naar Dusseldorp reist om re vanche te nemén. De correcte wed strijd, die Bayem München op 7 no vember tegen een lanterfanterend AJax* speelde, vraagt kennelijk om een weerzinwekkende wraakexpedl- tie op nationaal niveau. Zwartkruis:' „JdiJn collega Derwall heeft al gezegd, dat het geen vriendschappelijke wed strijd wordt. Het is een prestlgeslag, niet meer en niet minder. Daar kun nen we niet met een grote boog om heen lopen. Ik geloof, dat de Duitsers de schade van het WK-toernooi zo snel mogelijk ongedaan willen ma ken. Als dat via Oranje kan, is het voor hen mooi meegenomen. De les van het afscheid van Johan Cruyff moet door ons begrepen worden. Al wil ik het niet zo scherp stellen, dat vriendschappelijk voetbal überhaupt niet meer mogelijk is." Voor Johan Neeskens lijkt genoeg doening na het 8-0 echec van zijn oude club zelfs voorop te staan. „Die uitslag zit me steeds niet lekker. Het wordt echt geen vriendschappelijke wedstrijd." Hoewel de karaktervolle middenvelder zondag na een charge van de voor Espanol acterende Ar gentijn Pavon van het veld werd ge dragen, ls Neeskens morgen wel be schikbaar. „Ik heb het binnen de club zelfs hard gespeeld. Als het niet goed schiks was geregeld, dan maar kwaadschiks. Ik had er een boete voor over gehad om in Dusseldorp te kunnen spelen. Mijn medespelers vonden het geen probleem. Trou wens, na de gewonnen wedstrijd te gen Espanol zette mijn trainer Muller zijn bezwaren toch nog opzij." PARIJS/LONDEN De toetreding van China tot het Interna tionaal Olympisch Comité (IOC) lijkt door de politieke ont wikkelingen van de laatste dagen naderbij gekomen te zijn. De normalisering van de diplomatieke betrekkingen tussen China en de Verenigde Staten, een politieke aangelegenheid, werkt op sportgebied zover door, dat de deelneming van China aan de Olympische Spelen daardoor een lelt kan worden. Lord Killanin, die sinds het begin van zijn voorzitterschap van het IOC in 1972 geijverd heeft voor terugkeer van China ln de Olympische bewe ging zonder Taiwan te benadelen, toonde zich maandag tevreden. Het herstel van de relatie Washington- Peking „kan de houding van zekere personen wezenlijk veranderen", zei hij. Zonder namen te noemen, richtte Kil lanin de aandacht op twee Ameri kaanse leden van het IOC, Douglas Roby en Julian Roosevelt, en hun sympathisanten, die zich altijd als verdedigers van Taiwan en de Olym pische benaming „Republiek China" voor het afgescheiden eiland hebben opgeworpen. President Jimmy Carter stelde vorige week „dat er slechts één China ls en dat Formosa een deel van China is". Het zal dus moeilijk wor den voor de Amerikaanse leden van het IOC om zich te verzetten tegen een naamsverandering van Taiwan, dat zich zo gelooft men daarbij niet zal neerleggen en zich zal terug trekken. De opengevallen plaats is dan voor Peking. Om het vervolg van de onderhande lingen niet te verstoren, blijft Killa nin echter voorzichtig. Hij weigert een verklaring ai te leggen voor de eerstkomende bijeenkomst van het bestuur in Lausanne op 31 Januari. Daar brengt een driemans-delegatie verslag uit van een onlangs onderno men reis naar Peking. „De situatie is niet meer dezelfde", gaf Killanin toe. „Maar ik wil niets zeggen voor ik het rapport van onze commissie bestu deerd heb". De beslissing zal geno men worden tijdens de 81ste algeme ne vergadering van het IOC, die in april ln Montevideo (Uruguay) gehou den wordt. De veronderstelling, dat China al in april zal toetreden en zal deelnemen in Moskou lijkt prematuur. Enerzijds omdat Peking dat pas wil als Formo sa eruit gaat en anderzijds omdat de Chinezen zo'n snelle terugkeer op het internationale Olympische plan niet ambiëren. De Aziatische 8pelen die op het ogenblik in Bangkok gehou den worden wijzen uit dat China op sportgebied weliswaar hard vooruit gaat, maar dat de aansluiting met het wereldniveau er nog niet is. Zeker ls wel, dat 1979 voor sportlef China een belangrijk Jaar wordt. ETEN(1) Het leek warempel wel alsof het sneeuwde. De kleine Jean Claude veegde de aanslag van de ruit. „Ja hoor, ja hoor", galmde hij door de kamer. „Sneeuw". Alleen jammer dat die niet meer bleef liggen 2oals vroeger. Nou ja, de atoombom was wel zo'n veilig gevoel. „Kom er eens bij zitten JC", sprak vader, terwijl hij de vierde boeken bijlage van die dag terzijde legde. Die weekbladen scheelden tegen woordig aardig in de aanschaf van boeken. Hoewel zo'n boekenkast hèd toch wel wat Meer dan zo'n stapel boekenbijlagen in de hoek. Voor je goed fatsoen kon je die niet wegdoen, anders leek het helemaal wel alsof je barbaar geworden was. Jean Claude was erbij komen zit ten. Sinds vader eigenhandig de zit- kuil in een eigentijds bankstel anno 1932 had omgebouwd, was het moeilijk de juiste kuil in het zitje te vinden. Jean Claude schoof nog wat. Moeder reikte hem de ranja aan in een champagneglas dat ze vanwege de feestdagen en de prijs niet had kunnen laten staan. „JC", sprak vader, „het is binnen kort weer kerst Boom, ballen, ad- ventshuisje en eten. En over dat laatste wilden mam en ik het nu eens met Je hebben". „Goed", zei Jean Claude, die wel begreep dat vader weer zou koken, „wat eten we"? „We eten", sprak vader en haalde Het Parool erbij. „We eten, Les trois mousses légères, dan de Compóte de lapereau au basilic, dan de Lotte au fenouil, daarna hebben we de Marcassin Braisé au sage, daarbij de Salade tlède de salsifis en toe hebben we de Pomrae d'or la vapeur de canelle". Sindse de nouvelle cuisine had toe geslagen heette boerenkool ook chou frisé d'hiver au lard avec sau- cisson la bonne femme. „En als we er een Bordeaux 1976 bij nemen dan kunnen we de kosten aardig drukken. Lekker, lijkt je niet"? „Mij ook", vond Jean Claude, „mij ook". „Maar", ging vader alweer verder, „waar mam en ik het met Jou over wilden hebben JC: wie zal dit Jaar onde speciale gast aan tafel zijn. We hebben de afgelopen jaren een een zame vrijgezel gehad, we hadden een gastarbeider die z'n treinkaar tje verloren was, we hebben een weesje uit Vietnam gehad en vorig jaar hebben we namens een onder voed kleutertje uit Togo zitten te eten. Voor dit Jaar hadden we eens gedacht aan een zielige Nederlan der. Wat denk je JC"? „Gewone zielige Nederlanders"? „Ja, origineel niet? En dan mag de gast een stukje voorlezen uit het kerstverhaal volgens een door hem zelf te bepalen boekenbijlage. Kom op JC, denk eens mee". ,.cv V- H ETEN(2) „Als we Dé Stoop eens vroegen". „Die is inderdaad zielig genoeg voor ons feestmaal. Alleen, JC, weet jij wat die man achteraf allemaal gaat vertellen over hoe het smaakte? En dat is, hoewel in mijn eigen tijd en op eigen kosten, zoveel zat te drin ken. En dat jij te stom bent om op niveau te discussieren met een in briefjes van honderd denkende lift boy? Nee, JC. Je zit ln de buurt, maar Stoop liever niet". „En Zwartkruis"? „Nou mam, zie je hoe positief onze JC kan denken. Wat aardig van Je, Jongen, om aan meneer Zwartkruis te denken. Maar ben je ook niet bang dat die man van de positievig- heid zelf in tranen zal uitbarsten. En dat we de hele tijd maar vooruit moeten kijken. Of dat hij nou zelf ook eens een keertje wil afzeggen? Dan zitten wij met de aangebrande pomme d'or. Nee dus, maar denk rustig even door". „Barry Hughes"? „Hè nee JC. Dan moet de televisie ook langs komen want anders is er helemaal niets aan. Ik moet er niet aan denken dat die man hier in die rare vermomming en met dat toe- tertje carnaval komt zitten te spe len en steeds maar roept: o wat ben ik weer lollig vandaag. En dan be gint hij vast ook te roepen dat hij niet begrijpt waarom heel Haarlem hier niet is komen eten. Nee JC, goed idee, maar liever niet". „En Oeorg Kessler"? „Nederlanders JC, Nederlanders. Hij is wel wat zielig maar hij voldoet niet aan ons uitgangspunt". „De gebroeders Molenaar"? „Het is hier niet de zoete inval, hoor. Twee tegelijk is één teveel. En dan nemen ze een cadeautje mee, maar pas na het eten krijgen we te horen of het gratis was of dat we het alsnog moeten betalen. Liever niet". „Gerrie Knetemann"? „Dat is toch die enige straatmaker. Die het allemaal zo aardig kan zeg gen. Dat zou best eens een leuk kerstdiner kunnen worden. Mam, bel jij hem even? Dan brainstormen wij nog even door". ETEN (3) „Wat te denken van Tom Okker"? „Goed idee JC. Tom Okker en hoe heet dat vrouwtje van hem ook weer? Betty Stöve, precies. Als die maar tijd hebben. Want ik denk dat Okker 's morgens nog even in Dus seldorp moet verliezen van Gerulai- tis, tussen de middag heeft hij die nederlaag tegen Connors in Stock holm, om drie uur gaat hij in Tokio ten onder tegen Borg en om vijf uur moet hij in Kaapstad in de tweede ronde verliezen van de volkomen onbekende Hans-Jürgen Bossfin- ger. Nog even afgezien van drie dub bels die hij in de Verenigde Staten moet verliezen. Dat zal dus niet lukken. Al iets van Knetemann mam"? „Het schiet op. Er zijn nog 31 kerst diners voor ons". „Johan Cruijff'? „Dat gaat niet. Die zit in Amerika vanwege de hoofdrol ln een educa tieve film over voetbal in een waren- huls. En hij moet ook nog een boek schrijven terwijl Jaap ter Haar niet zo best is in Engels, dus dat zal niet gaan". „Ties Kruize". „Die geblesseerde profhockeyer? Die kan het toch wel zelf betalen"? „Jantje Lammers"? „Dat is zo'n onzeker gedoe met die autocoureurs. Je moet altijd maar afwachten of ze nog komen. Hoe is 't met Knetemann, mam"? „Er zijn nog 6 kerstdiners voor ons". „Kom op JC, denk, denk, denk". „Frans Henrichs"? „Dat kunnen we de buren niet aan doen". „Sjaak Hogewoning"? „Die ls niet zielig". „Eric Vilé dan"? „Die komt volgend Jaar aan de beurt als we ten bate van door de mand gevallen Nederlanders eten". ETEN (4) „Die gestopte tumstertjes"? „Die zijn eindelijk thuis". „Die niet gestopte tumstertjes dan"? „Die mogen niet eten want anders worden ze te oud van een afstandje. Heb Je 'm mam. En, en? Hoezo, wat betaalt dat? Het eten is toch gratis. Heb Je 'm dat gezegd? En alleen het toetje? Nee, dat is me ook te prijzig in vergelijking met de wijn". „Hans van Helden". „Nee JC dan krijg je ook die Rlnl Wagtmans over de vloer om te kij ken of hij wel met twee woorden spreekt want daar gaat hij sneller van schaatsen". „Jan Hein Donner". „Voor die heeft uitgelegd waarom hij wel komt is het eten al koud. Dat is niks". „Frans Derks". „Die is te oud". „Nou, dan ben ik bang dat ik 't niet weet". „Wat jammer JC. Het had zo gezel lig kunnen zijn. We hadden er zo'n lekker warm gevoel van binnen van kunnen krijgen, nou moeten we weer eerst naar een nachtmis, als er nog kaartjes te koop zijn. Nou Ja, we hebben het geprobeerd. Ik stort wel een tientje ergens, dan kunnen we toch nog lekker eten". Zie je nou wel. De sneeuw was ook al niet blijven liggen. STRAF (1) Nu we het toch over de vrede heb ben: Joop Wildbret van FC Utrecht liet al weer twee weken geleden enige vuiligheid uit zijn mond neer dalen tijdens de wedstrijd tegen FC VW. Maar in plaats van het beken de excuus („Nee scheidsrechter, ik zei: wat een dikke harde grond"), verklaarde Wildbret niet op de scheidsrechter te hebben geschol den maar op een tegenstander. De zaak is twee keer voor de straf- commissie gekomen. Beide keren verklaarde arbiter Van Ettekoven dat Wildbret op hem schold. Wild bret had echter een IJzersterk be wijs bij zich: de videobeelden van het Incident. Helaas lukte het twee keer niet om het apparaat aan het werk te krijgen. En dus kreeg Wild bret van de strafcommissle honderd gulden boete wegens het bezigen van onwelvoeglijke taal. Echt? Echt. Wildbret bewijst niets en krijgt dus zijn gelijk. STRAF (2) Wegens het hoe zullen we dat eens noemen zonder een lading boze brieven uit te lokken? we gens het slaan naar de onderbuik van Twente-doelman Van Gerven is Feyenoords Aad Mansveld voor vier wedstrijden geschorst. Feyenoord zeer boos. Want Mans veld hing, wegens berichten in de kranten, wegens een rapportje van een bondswaarnemer en wegens de getuigenverklaringen van spelers van FC Twente. Vooral dat laatste neemt Feyenoord de Twentenaren zeer kwalijk. Oncollegiaal, net wat u zegt. Feyenoord denkt dat het gekomen is omdat Feyenoord-spelers een paar jaar geleden getuigenverkla ringen tegen de Twente-speler Overweg aflegden waardoor Over weg een stevige schorsing opliep. Oog om oog, zogezegd. Tand om tand laat Feyenoord het er niet bij zitten. De strafcommissle zal erop geattendeerd worden dat die Van Gerven in dezelfde wed strijd een klap gaf aan Melis van Feyenoord. Of die man ook nog even gestraft kan worden. Want als de strafcommissle het voetbal niet schoon krijgt, dan zul len de spelers dat zelf wel doen. STRAF (3) Die streaker bij Haarlem-AZ'67 is tóch gegrepen, zegt de politie. Heeft Studio Sport helemaal voor niks de dader middels alle toespe lingen op paal en potlood aan de schand-eh-paal genageld. Maar dat zal de dader een zorg zijn; Studio Sport zond z'n act tenminste hele maal uit. En Hugo Hovenkamp hangt ook. Die act werd eveneens helemaal uit gezonden. Een ordinaire kopstoot tegen de Haarlemmer Reuser die Hovenkamp even tevoren lik op stuk had gegevea De scheidsrechter zag niets. Maar zijn grensrechter wel. Volgens de scheidsrechter zag die man dat Ho venkamp „een beweging met zijn hoofd" maakte. De botsing van bel de hoofden zag hij echter niet. On2in dus. Angsthazerij. Want die hoofdbeweging wès de botsing. Dat Hovenkamp zich twee tellen be dacht en uit veiligheid vervolgens zelf slachtoffertje ging liggen spelen zag zelfs nog iemand die eens per twee jaar een voetbalwedstrijd van af de tribune bekijkt. Hovenkamp voorlopig gered door de grens rechter. Georg Kessler zal Hovenkamp wel adviseren hetzelfde te doen als hij: weigeren nog op de televisie te ko men omdat hij die mannen niet vertrouwt. NOS In het korfbalverbond is enige on enigheid ontstaan over de rechten van de bondssponsor. Die sponsor heeft een ferm bedrag betaald om het korfbaljubileum mogelijk te maken, maar tegelijk het exclusie ve recht op reclame geëist bij wed strijden waar televisieopnamen van worden gemaakt Korfbal kent in Nederland in feite soft-sponsoring. Clubs die een geld schieter hebben gevonden kunnen zo Iemand weinig in ruil bieden. Weinig meer in ieder geval dan het recht om langs de rand van het veld een reclamebord neer te zetten. Dank zij de rechten van de bonds sponsor komen de clubs nu .hele maal in de knoop met hun eigen sponsor. Want hoe gaat zoeits in z'n werk? Volgens Jan Koopman, baas van de sponsor van Allen Weerbaar (waar hij vroeger zelf speelde en waar hij bestuurslid was tot hij sponsor werd), gaat dat ongeveer zo. Drie weken geleden speelde Allen Weerbaar tegen Archipel en Studio Sport zou daar beelden van uitzen den. Tien minuten voor de wed strijd begon, terwijl de hele NOS equipe al klaar zat, werden de bor den van de bondssponsor geplaatst Geen reactie van de NOS-ploeg. Kort daarop ontrolden supporters van Allen Weerbaar een spandoek waarop behalve de naam van de club ook de naam van de clubspon sor stond. En zie: NOS-verslaggever Frans van Dusschoten spoedde zich onmiddellijk naar de supporters en eiste dat het spandoek werd opge rold anders zouden er geen beelden worden uitgezonden. De supporters jzwichtten voor zijn dreigement. Maar sindsdien twijfelen Allen Weerbaar en Jan Koopman ten sterkste aan de integriteit van NOS Studio 8port. Ongetwijfeld wordt daar Inmiddels weer aan het samenstellen van een gecompliceerde smoes gewerkt (Deze week gaan de korfbalclubs zich onderling beraden over hun aan te nemen houding ten opzichte van de bond en zijn sponsor.) PLAN Jij nog wat Brak? Onze J. C. Brak: Jazeker. Ik heb namelijk weer het maandblad van AZ'17 in m'n bus gekregen. En weet Je wat daar op de voorkant staat? AZ met daarnaast de kerstman met de Europa Cup in z'n handen. Woe- oehaha. De vliegende gekte zit weer in de lucht. De Europa Cup. Daar kunnen ze bij AZ'17 naar fluiten. Weer een mislukt plan van ik en m'n broer. Net zoals dat plan voor gratis grabbelen. Een stereotoren kost weer gewoon ƒ2499 niet thuisbe zorgd en handje contantje. En een krulset. want die hadden ze vast ook wel willen hebben, kost weer gewoon 79 contant. En de moder ne oud-Hollandse hanglamp kost 199. Alleen de club zelf is definitief afgeprijsd tot AZ'17. Verder nog iets. Onze J. C. Brak: 'n Kleinigheidje. Ik hoorde namelijk dat Feyenoord Jaarlijks 35.000 gulden aan Van Ha- negem moet betalen omdat ze dat eens een keer hebben afgesproken. Dick Schneider had nog recht op vier jaar uitkering maar dat heeft Feyenoord met twee ton afgekocht. Zeker modern management? Mis schien kan het BBI nog uitvinden of Brox ook tot 1988 op de loonlijst staat. Dat was 't? Onze J. C. Brak: Dat was het. Op naar Schwlndlerwald voor de frohe Weihnachten, Wein, Weib und Qe- sang undsowelter undsoweiter.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 15