ollar door duurdere |ie weer op drift Muntunie EG kan starten Duitse economie flink in de lift baksteenindustrie eest klei-tekort Heffing bedreigt bloembollensector inder gevulde repen 5fi tabletten gegeten jiers in Amsterdam net boven twee gulden pgrondingsbeleid bedreiging ,<|>or prijsstijging chocolade Betere tijden voor koopvaardij fi ier exportorders Dr. Oort in bestuur ABN Brief van minister over aantekeningen bij arbeidsbureaus De Koning: India is teleurgesteld in Noord-Zuid-gesprek Hoger dividend Stad Rotterdam (AG 19 DECEMBER 1978 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET PS 11 RH 13 'ERDAM (ANP, Reuter, UPI) De komende prijsstijging van de olie eind volgend in totaal 14,5 procent heeft de dollar opnieuw op drift doen slaan. De Amerikaanse Slt, die zich de laatste week eindelijk wat rustiger gedroeg, zakte in Amsterdam bijna vijf m van 2,0540 tot 2,007$. Dollarbankbiljetten kosten bij aankoöp van de bank 2,07 en bij pop aan de bank 1,97 (was 2,11+2,01). ben zelf vrijwel geen olie en moeten 99 procent van deze grondstof impor teren. Ondanks de hogere "oliereke ning zal Japan volgend jaar toch weer een overschot op zijn betalingsbalans hebben, zo nemen deskundigen aan. Naast de VS en Japan is Ook de Europese Gemeenschap een grote klant. Van de al genoemde 14,5 mil jard dollar aan meeropbrengsten voor de OPEC-landen komt 5 miljard uit de EG, Het economisch belang rijkste land van de EG, West-Duits- land moet 3. miljard mark 3,3 mil jard) meer betalen voor zijn olie maar de betalingsbalans zal de prijsverho ging van de olie wel weten te dragen, zo verklaarde de Duitse minister van economische zaken, graaf Lambs- dorff. esluit van de OPEC-landen in Dhabi is op de geldmarkten angekomen. Ook daar had men een wel een prijsstijging ver- maar de omvang viel tegen, ivolg was een stevige ruk naar en voor de dollar. Zo verloor Amerikaanse betaalmiddel in fort vier pfennig om terecht te ïen op DM 1,8570. De Westduit- ntrale bank kocht 48 miljóep op in een poging de koers" van nunt te ondersteunen. Zo'n in- op één dag was.zelfs tijdens de sche dagen van oktober jongst- niet voorgekomen. De grootste entie van dit jaar vond plaats februari: 60,5 miljoen dollar. dat als gevolg van het tijdsver- iltijd als eerste de valutamarkt had al laten zien dat de dollar egen het OPEC-besluit bestand )e koers ging enkele yens naar en ondanks het ingrijpen van panse centrale bank die naar ing 200 miljoen dollar uit de nam. Bijzonder opvallend was lat het Amerikaanse centrale ysteem op de Japanse geld- tussén beide kwam om een van de dollar af te remmen. De kanen deden dit ook in Hong- en Singapore. Mogelijk is het ltvloeisel van de afspraken die 5 eind oktober maakten met Duitsland en Zwitserland waar- ze landen kortlopende leningen schikking stelden. Amerika kan leningen gebruiken om op de imarkten te kunnen ingrijpen. tetalingsbalans e dollar een dreun kreeg van de ere olie, -vindt zijn oorzaak in de gevolgen die de prijsstij- leeft voor de Amerikaanse eco- De Verenigde Staten verbrui- eel meer olie dan ze zelf voort- en, een situatie die als een van langrijkstë oorzaken moet wor+ e2ien van het grote tekort op dé ikaanse betalingsbalans. t' v. at de OPEC-ianden in Aboé De 10 procent extra inkomsten die ook Koeweit zal ontlenen aan de in Aboe Dhabi afgesproken prijsstij ging zal het land 800 miljoen dollar opleveren. Dat hebben vertegen woordigers van het ministerie van oliezaken megedeeld. Koeweit zegt echter in de afgelopen twee jaar een miljard dollar te hebben verloren als gevolg van de waardedaling van de Amerikaanse munt. Dhabi bijeenkwamen had de regering in Washington al gezegd dat iedere vijf prpcent prijsverhoging van de olie het'tekort op de handelsbalans in 1979 met twee miljard dollar zou ver- groten. De fasegewijze prijsverhoging komt, gemiddeld gezien, neer op een tien procent hogere olierekening over 1979 wat volgens de berekening van Washington dus zou meerkomen op vier miljard dollar. Dollars die wordt toegevoegd aan de omvangrijke hoe veelheid aan Amerikaanse munten die al buiten de VS zit. De olieprijs wordt in de VS behalve voor de betalingsbalans, ook nadelig geacht voor de inflatiebestrijding. Minister Schlesinger van energieza ken becijferde het effect van de OPEC-besluit op een 0,5 procent stijr ging van het binnenlandse prijspeil. Overigens meent de Saoedi-Arabi- sehe minister van oliezaken sjeik Ja- mani dat de dollar in 1979 ook zonder prijsverhoging van de olie wel iets naar beneden zou gaan. Jamani zei te hppen dat de dollar niet al te erg zou zakken en hij verwacht dat het Ame rikaanse betaalmiddel zich tegen het einde van volgend jaar zou herstellen door de stabilisatiemaatregelen van president Carter. De olie-inkomsten van de OPEC-lan den bedragen dit jaar 142 miljard dollar. Uitgaande van de gemiddeld 10 procent prijsverhoging over 19.79, komt dit neer op een toeneming van de inkomsten met 14,2 miljard dollar. Daarvan brengen de VS zoals ge zegd ruim 4 miljard dollar op en, Japan 2,3 miljard. De Japanners heb- De goudprijs heeft gisteren heftig ge reageerd op de daling van de dollar. In Londen steeg de notering van 205,060 dollar vrijdag tot 212,90 dollar. In de Londense Regent Street is door prins Charles de Kerstverlichting ontstoken. De verlichting, door de ontwerper „de geest van Kerstmis" genaamd, bestaat uit elf lijnen, dwars over de straat tussen Oxford Street en Picadilly Circus. De versiering heeft 240 duizend gulden gekost. een onzer verslaggevers HEM Het ontgrondingsbeleid van de overheid vormt "tt 'ezenlijke bedreiging voor de baksteenindustrie. De (109) ra ifabrieken verbakken jaarlijks namelijk méér klei, dan likbaar komt uit nieuwe ontgrondingsvergunningen. tegen 169 miljoen in 150 miljoen, 1977. feei drs D. Wésseling, voorzitter n v le vereniging De Nederlandse (DNB) gisteren op lersconfereptie in Arnhem, in TTïtvftpr nd met de „Baksteendag", die unvwci g wordt gehouden. wa mu ar rughoudendheid in het afgeven itgrondingsvergunningen heeft idukens nog niet tot gevolg gehad, larfr steenfabrieken in de proble- zijn gekomen. Maar, zo waar- Wde de heer Wesseling, die kans nenjde toekomst niet uitgesloten, ren tenfabrieken blijken intussen dit jaar verder te hebben opgevoerd. De iktie voor 1978 wordt geraamd nd250 miljoen stenen tegen 2.189 en in 1977. Daarentegen blijkt oduktie van straatklinkers ver zijn teruggelopen. Voor 1978 zal lantal beperkt blijven tot zo'n De uitvoer van metselbaksteen, die vele jaren tussen de tweehonderd- en driehonderd miljoen lag, is na de stij ging in 1976 weer tot dat peil gedaald. Dé invöér van metselbaksteen is ver der gestegen en ligt thans bovën de honderd miljoen. Vooral door de toenemende mechani satie yan de produktie, is het perso neelsbestand van de steenfabrieken teruggelopen. Het aantal, direct bij de produktie betrokken werknemers ligt thans onder de 4.200 (in het top jaar 1952 nog 12.300). Het overige personeel is geleidelijk teruggelopen tot 660 man, terwijl jaren geleden nog ruim 1.000 mensen in de „indirecte sfeer" werkten. vert Cl BTERDAM (ANP) Als gevolg van de prijsstijging van tolade is de consumptie in ons land verder gestagneerd. ers voor 1978 dient derhalve rekening te worden gehouden gi een daling van de binnenlandse consumptie van chocola at rodukten. scj rend van de binnenlandse afzet van deze produkten. Dit heeft de gevulde repen en tabletten is in voorzitter van de Nederlandse Cacao l sl plotseling gewijzigd. De stijgen- en Cacaoprodukten Vereniging, de ing in is omgebogen, doordat de con- heer E. Roosègaarde Bisschop, ge- )gst Dtie van deze produkten in de Zegd in de jaarvergadering, i d Kte januari-september is ge- onl d, ondanks de gestegen invoer Wat betreft de invoer van chocolade BRUSSEL (ANP, Reuter) De ministers van financiën en van economie van de EG-lld- staten hebben gisteren in nauwelijks anderhalf uur de regelingen vastgesteld voor het Europese Monetaire Sys teem (EMS), dat per 1 januari in werking zal treden. Alleen Groot-Brittannie zal niet aan de muntunie deelnemen. „Eigenlijk was deze ministerraad een anticlimax, nadat we Zoveèl maan den aan het stelsel hebben gedok terd", aldus de Nederlandse minister van financien, Frans Andriessen. Hij verklaarde, dat nog niet alle proble men zijn opgelost en zei het nog steeds jammer te vinden dat het Ver enigd Koninkrijk vooralsnog niet aan het EMS deelneemt. ,(Aan de andere kant is het toch ge lukt een communautair systeem op te zetten en als we erin slagen de economieen van de EG-lidstaten dichter bijeen te brengen, dan heb ben we met de gemeenschap een wer kelijke stap vooruit gedaan", aldus het commentaar van Andriessen. Gisteren is definitief bepaald, dat al leen Italië gebruik zal maken van de mogelijkheid om voorlopig een munt- schommëllngsmkrge van zes procent aan te houden. Voor de huidige slang- landen is die marge 4,5 procent en dat is ook de marge die in het nieuwe systeem geldt en die Frankrijk en- Ierland zullen hanteren. Besloten is ook, dat de nieuwe munt, die gebruikt zal worden voor het Eu ropese Fonds voor Monetaire Samen werking, de ECU (Eurodaalder) zal bestaan uit het totaal van de volgen de bedragen: 0,828 DM, 0,0885 pond sterling, 1,15 Franse frank, 109 Itali aanse lire, 0,286 Nederlandse gulden, 3,66 Belgische frank, 0,14 Luxem burgse frank, 0,217 Deense kroon en 0,00759 Iers pond. De spilkoers waarop de „zwevers" (de EG-landen, die nu nog zwevende munten hebben, maar die tot het EMS gaan toetreden) het EMS zullen binnenkomen, zal op 29 december worden vastgesteld. Het gaat daarbij om de spilkoers van de Franse Frank, het Ierse Pond en de Italiaanse lire. Landen, die nu reeds aan het slangar rangement deelnemen, komen het EMS binnen met de spilkoers die him' munten nu hebben. Eventueel zal er op 22 januari een nieuwe ministerraad zijn om te zien hoe het nieuwe stelsel marcheert. Maar in elk geval komen de ministers op 19 februari weer bijeen. Beperkingen Ierland heeft met ingang van gisteren het vrije verkeer van geld tussen Ier land en Groot-Brittannie beperkin gen opgelegd. Inwoners van Ierland krijgen drie maanden de tijd om een eventuele Britse bankrekening te sluiten. Bij een reis naar Groot-Brittannie mag 600 pond worden meegenomen, hetzelfde bedrag als geldt voor de overige EG-landen, zo heeft de Ierse minister van financien, George Col- ley, meegedeeld. Met deze beperkin gen is een einde gekomen aan de oudste Westeuropese muntunie: de vaste koersverhouding tussen Ierse en Britse pond, die 152 jaar heeft bestaan. In Dublin werd vernomen dat de ont koppeling van „Londen" als een his torische gebeurtenis wordt ervaren. De kleine Ierse economie, die het snelst groeit in vergelijking met ove rige Westeuropese landen, heeft een stap gezet naar onafhankelijkheid van Groot-Brittannië. Scherpe kritiek Gisteren kon nog geen duidelijk beeld worden gevormd van de koers ontwikkeling van het Ierse pond ten opzichte van het pond sterling. De centrale bank en de (bescheiden) aan- delenbeurs in Dublin waren gesloten. De handelsbanken waren wel nor maal open. Verdere ontwikkeling afhankelijk van loononderhandelingen De Britse minister van buitenlandse zaken, David Owen, heeft gisteren voor de Westduitse radio scherpe kri tiek geuit op de nieuwe muntunie. Het systeem, zo zei hij, mist beweeg lijkheid en legt te weinig gewicht in de schaal. Volgens Owen is er een oorspronke lijk element uit het EMS verdwenen, namelijk de samensmelting van rij kere en armere economieen teneinde de armere landen te helpen. Het ge heel is teruggebracht tot een tech nisch systeem voor de schepping van evenwicht op de valutamarkten. „De politieke visie, die het EMS aanvan kelijk inspireerde, is vrijwel geheel verwaterd", zei de minister. Groot-Brittannie kan op dit ogenblik niet toezeggen dat het eventueel zal toetreden tot het EMS. Owen zei te hopen dat het stelsel in de loop der jaren aan volume wint en de nodige beweeglijkheid krijgt om het een wer kelijk project van de EG te laten zijn. Hetmoet een gemeenschappelijk sys teem worden dat zowel aan rijke als aan arme landen verplichtingen op legt ten aanzien van de betreffende valuta's. Het zal nog meer winnen als het zichzelf in een internationaal ka der plaatst, rekening houdend met de dollar en andere valuta's. FRANKFURT (DIA) De Westduitse economie heeft gedu rende de herfst een krachtige opleving vertoond. De Westduit se centrale bank signaleert in haar jongste maandelijks economisch overzicht een forse groei van de binnenlandse vraag en van de investeringen. Of deze ontwikkeling zich ook in de nabije toekomst voortzet zal voor een deel afhangen van de mate waarin de lonen worden verhoogd. Een toeneming van de vraag uit het binnenland heeft bij de westduitse producenten in de maanden septem ber en oktober gezorgd voor een 6,3 procent dikkere orderportefeuille dan ln de voorafgaande twee maan den. Uit het buitenland werd voor 2,8 procent meer aan opdrachten ont vangen. Zoals ook in de voorafgaande periode blijft de binnenlandse vraag de belangrijkste aandrijf kracht voor de economie. De vraag richt"1 zich vooral op auto's, huisraad en vakan tiereizen. In het derde kwartaal werd daar 5,5 procent meer aan uitgegeven in vergelijking met het derde kwar taal van 1977. In dezelfde periode steeg het beschikbare inkomen met zeven procent. De groeiende vraag blijkt de investe- rtngslust te hebben aangewakkerd, zo schrijft de Bundesbank. In het derde kwartaal werd voor produktie- middelen 8,5 procent meer uitgege ven dan in het derde kwartaal van 1977 en vier procent meer dan in het tweede kwartaal van dit jaar. De be drijven die produktiemiddelen fabri ceren kregen in september en oktober tien procent meer opdrachten uit het binnenland dan in de voorgaande tweemaandelijkse periode. Ooizaken voor deze groei zijn volgens de Bun desbank de stijging van de winsten, de verwachting van grotere omzet ten, verwachte verdere belastingver lagingen en de gunstige situatie op de kapitaalmarkt. Graantje De banken konden een graantje mee pikken van de groeiende bereidheid tot consumeren en investeren. In het derde kwartaal werd voor 23,5 mil jard mark kredieten verstrekt aan personen en bedrijven. Daarbij komt nog 14,1 miljard aan leningen aan de overheid. In het derde kwartaal van 1977 werd respectievelijk 19,5 en 6.3 miljard mark uitgeleend. De duurzaamheid van al deze positie ve ontwikkelingen hangt volgens de bank vooral af van de uitkomst van de huidige loononderhandelingen. De vakbonden wensen een verhoging van de lonen en salarissen en een vermindering van de arbeidstijd om de werkloosheid te bestrijden. Dit zou de lust tot investeren kunnen bekoelen, waarmee de motor van de economie wordt afgeremd, zó meent de Bundesbank. ROTTERDAM (ANP) Voor de zee handelsvaart, die ln de afgelopen ja ren sterk achteruit was gegaan, bre ken betere tijden aan. Tientallen schepen, die vanwege gebrek aan werk waren opgelegd, zijn binnen en kele weken weer in de handelsvaart ingezet. Daarmee is de opgelegde ton nage van de wereldhandelsvloot met 20 procent teruggelopen. Dit meldt het Instituut voor Maritieme Econo mie in Bremen. In de laatste twee weken van oktober en de eerste helft van november zijn 55 zeeschepen met een tonnage van 9,8 miljoen weer in de vaart gekomen. Een dergelijke opleving is nog nooit eerder gesignaleerd. Er zijn in de ge hele wereld nog 682 zeeschepen met een tonnage van 37,6 miljoen opge legd. waarmee thans het niveau van juli vorig jaar is bereikt. Sinds die datum is het aantal werkloze schepen telkens toegenomen totdat het in Juli van dit jaar een top bereikte. Er was toen ongeveer 55 miljoen ton opge legd. Daarna nam het aantal opgeleg de schepen gestadig af. Van de 55 opnieuw ingezette zeesche pen betreft éénderde vaartuigen voor het vervoer van massagoederen en eenvijfde olietankers. De schepen, die nu weer varen, zijn voornamelijk afkomstig uit Noorwegen, Zweden, West-Duitsland en Libië. di de Ev HAAG (ANP) De totale order- t van de Nederlandse indus- de fheeft in november enige toename en gegeven, zo blijkt uit de con- les tuurtest van het CBS over die een nd. Deze toename was voorna- iie! )k het gevolg van gestegen ex- ur orders. De bedrijvigheid van de aen iriandse industrie is in november i h 'ei gelijk gebleven. Voor de raa nden december, januari en febni- dif wordt, eveneens nagenoeg geen d ndering verwacht kan van een opvallende ontwikkeling worden gesproken. In 1977 werd 26.000 ton chocoladeprodukten inge voerd tégen 17.000 ton in 1975. Op de binnenlandse markt zag men een po sitieve ontwikkeling van de artikelen chocolade-broodbeleg en gevulde chocolade, wier marktaandeel zich in de afgelopen jaren in stijgende lijn beeft bewogen „Hoewel wij niet over exacte cijfers beschikken nemen wij aan dat in analogie met gegevens uit andere Eu ropese landen de gemiddelde ca- caoprijs over de eerste drie kwartalen van 1978 op basis van importen circa 2f) tot 40 pet boven 1977 ligt", aldus de heer Roosegaarde Bisschop. fusiebesprekingen tussen Uit- aaI rsmaatschappij ELSEVIER en lg tfandse Dagbladunie vinden len fv°ortgang. Het Iaat zich thans lai#. '5 Januari 1979 zullen worden 'ekt. Deze stijging manifesteerde zich in. hogere consumentenprijzen, hoewel de stijging niet zo drastisch was als vorig jaar Stegen toen de prijzen van «h dat definitieve mededeling chocoladeprodukten met circa 18 pet, j Idit jaar wordt de stijging geschat op 8 pet. HILLEGOM (ANP) Dat er ernstige problemen zijn ont staan met de vakheffingen in de bloembollenwereld kan de ondernemers in die branche in ieder geval geld, mogelijk zelfs zeer veel geld gaan kos ten. Het gevaar bestaat dat een aantal voor het vak on misbare voorzieningen op de tocht komt te staan of duur der gaat functioneren. Deze mening uitte voorzitter J. P. M. de Jonge van de Koninklijke Algeme ne Vereniging voor bloembollencul tuur tijdens de algemene vergadering van zijn organisatie ln Hillegom. Vol gens de heer De Jonge heeft de bloemboll^nwereld zelf de stenen aangedragen voor de problemen met de vakheffingen maar had een ver standig beleid van het produktschap voor siergewassen de huidige moeilij ke situatie kunnen voorkomen. Zijns inziens moeten er waarborgen komen om situaties als die van <Jit ogenblik te voorkomen Voorzitter Be Jonge doelde op de situatie, ontstaan doordat het college van beroep voor het bedrijfsleven in mei jJ. een, aantal op bloembollen betrekking hebbende heffingsveror deningen van het schap onverbin dend heeft verklaard, nadat het Euro- pees Gerechtshof in Luxemburg strij digheid met EG-recht had geconsta teerd. Het ging in hoofdzaak om hef fingsverordeningen geldend voor de periode juli 1973-juii 1975. Proefproces Het produktschap heeft nu een rege ling op touw gezet Voor het terugbe talen van heffingsgelden aan onge veer zestig bollenhandeiaren die in dertijd in beroep zijn gegaan. De na men van handelaren, die geld terug ontvangen. worden gepubliceerd. Dat geeft bollentelers, die via een korting op hun nota's aan de handel in feite een belangrijk deel van deze heffin gen hebben betaald, de gelegenheid de handelaren voor hun deel aan te spreken. Zelf kunnen die telers niet bij het produktschap of bij het Colle ge van Beroep in beroep gaan. Zij moeten hun recht zoeken vla de ge wone rechter of een scheidsrecht. Po gingen van het produktschap tot uit vaardiging van „reparatieverordenin gen" ter vervanging van de onverbin dend verklaarde zijn tot nu toe mislukt. Voor het scheidsgerecht voor de bloembollenhandel is Inmiddels een proefproces aanhangig gemaakt, waarin moet worden uitgemaakt of telers ook heffingsgeld kunnen terug vorderen van handelaars die niet in beroep zijn gegaan. In dat geval zou het produktschap volgens eigen bere kening veertig tot vijftig miljoen gul den aan de handel terug moeten beta len: geld dat al besteed is aan activi teiten ten behoeve van het boilenvak, zoals wetenschappelijk onderzoek, afzetbevordering en kwaliteitskeu- ring. De vakheffingsverordening voor het oogstjaar 1977/'78 ligt inmiddels ook al weer ter beoordeling bij het College van Beroep. Op initiatief van een aantal vakorganisaties ie nu een rege ling tot stand gekomen waardoor de vakheffing over dat jaar niet aan het produktschap hoeft te worden over gemaakt. In plaats daarvan kan een cautie worden gestort op een speciale rekening van een door die organisa ties gevormde beheerscommissie. De cautiebedragen zijn niet vatbaar voor eventuele aanspraken op het pro- duktschapsvermogen. Het ministerie van landbouw heeft zich, tot maxi maal het gestorte cautiebedrag, ga rant gesteld voor een door het pro duktschap te sluiten lening ter finan ciering van de normale produkt- schapsactivitelten ln de bloembollen sector. Op de volgende twee manieren heeft het vak volgens De Jonge tot het ontstaan der problemen bijgedragen, ten eerste is dat door de historisch gegroeide structurering: veel hande laren zijn ook bollenkwekers, veel bollenkwekers ook handelaren en/of telers van bolbloemen bij vele indivi duele vakgenoten een doorweverxheid ontstaan van verschillende belangen. Dat verduistert een duidelijke profi lering van de na te streven belangen per afzonderlijke geleding in het vak. Ten tweede belijdt men hartstochte lijk het principe van „gelijke monni ken. gelijke kappen": men heeft angst om ook maar een cent meer vakheffing te betalen dan een ander, waardoor het probleem ontstaat van de verdeling van heffingen tussen kwekers en handelaren, groepen die veelal allen maar theoretisch te schei den zijn. Dat heeft heffingsverordeningen doen ontstaan, die zo ingewikkeld waren dat niemand de juiste bedoe ling. de werking en de rechtvaardig heid ervan meer kon overzien. Boven dien werd de uitvoering duur. AMSTERDAM De raad van com missarissen van de ABN zal dr. C. J. Oort, thans adviseur voor internatio nale financiële zaken en fungerend directeur-generaal liquiditeltsbeheer. benoemen tot lid van de raad van bestuur. De benoeming zal ingaan op 27 april 1979. Drs R. C. A. Jongstra te Breda is benoemd tot voorzitter van het Ne derlands Instituut van Registerac countants (NTVRA). Hij is 53 jaar en vennoot van de Nederlandse Accoun tants Maatschap. De heer Jongstra volgt hierbij de heer J. A. Burggraaf op die het voorzitterschap twee jaar heeft vervuld. In de in mei te houden jaarlijkse algemene aandeelhoudersvergade ring van Unilever NV en Unilever Ltd zal de heer T. Thomas worden voorge dragen als lid van de raden van be stuur. De heer Thomas, Indiër van geboorte, is sinds 1973 voorzitter van de directie van Hindustan Lever in Bombay, een belangrijke onderne ming van Unilever. Hij is in totaal meer dan twintig jaar aan deze onder neming verbonden geweest. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Minister Gardeniers van CRM heeft de Kamer geschreven dat er op dit ogenblik gewerkt wordt aan een circulaire, die naar de gewes telijke arbeidsbureaus wordt ge stuurd. Daarin wordt gesteld dat deze bureaus onmiddellijk moeten stop pen met het maken van aantekenin gen voor werkgevers, die geen Surina- mers in dienst willen nemen. Voorts deelde zij per brief mee dat de rege ring best bereid is om ernstig te over wegen een „anti-discriminatie insti tuut" in te stellen. De brief vormt een antwoord op vra gen. die de Kamercommssie vorige maand stelde bij de bespreking van de nota „positie migranten uit Suri- namers in Nederland op middellange termijn." SCHIPHOL (ANP) Minister De Ko ning is zaterdag op Schiphol terugge keerd van een bezoek van tien dagen aan India. De bewindsman heeft on der meer gesproken over het uitblij ven van enige vooruitgang in de Noord-Zuid-dialoog. De minister noemde de teleurstelling en de gevoe lens van verbittering hierover in de ontwikkelingslanden, zoals hij ook in India heeft kunnen vaststellen, wel gerechtvaardigd. De minister zei dat deze gevoelens mogelijk zouden kun nen leiden tot het volgen van een confrontatiepolitiek door de ontwik kelingslanden. „Ik vind dit een onge lukkige ontwikkeling die mogelijk ge vaarlijk zou kunnen zijn", aldus mi nister de Koning. De minister heeft in India een aantal projekten bezocht die mede met Ne derlandse steun worden uitgevoerd. Volgens de bewindsman zullen er op korte termijn geen wijzigingen plaatsvinden in de Nederlandse onfc- wikkelingshulp aan India. ROTTERDAM Assurantieconcern Stad Rotterdam Anno 1720 verwacht, dat het bedrijfsresultaat over 1978 een winststijging zal vertonen van 11 procent, zowel bruto als netto. Het is de bedoeling het contante dividend over dit jaar te verhogen van 4 gulden tot 4,50 gulden en opnieuw 10 procent in agio-aandelen uit te keren Het bestuur voor 1979 gematigd optimis tisch. De brutowinst komt dit jaar na voor zieningen op 51,2 miljoen (v.j. 46,2 miljoen). De concernomzet stijgt met circa 14 procent van 592 tot ongeveer 675 miljoen gulden. De vliegtuigfabriek Fokker-VFW heeft in Alphen a/d Rijn een bureau geopend voor het omzetten van admi- nistratiegegevens in informatie, die voor de computer „leesbaar" is. Het „data-entry"-bureau geeft op deel tijdbasis werk aan 23 vrouwen. Hun taak is door middel van beeld schermen met toetsenborden de in formatie vast te leggen ln een schijf geheugen, waaruit de centrale com puter van Fokker de te verwerken gegevens oproept. ENN1A heeft in de eerste negen maanden van dit Jaar de omzet zien stijgen met 14 pet tot 1487 miljoen gulden. De kostenstijging werd be perkt tot 6,3 procent. De nettowinst ging omhoog met 21 procent tot 39,7 miljoen gulden. ARNHEMSCHE SCHEEPSBOUW MAATSCHAPPIJ heeft in het per eind Juli afgesloten boekjaar 1977- 1978 een verlies geleden van 1,5 mil joen, waardoor het dividend opnieuw moet worden gepasseerd (v.j. 4,2 mil joen verlies). De tot dusver uitgeoe fende bedrijfsactiviteiten zijn Intus sen volledig beëindigd. Met de liqui datie van de activa is reeds begon nen. De openbare veiling van werk tuigen en gereedschappen zal ln het eerste kwartaal 1979 plaatsvinden. De onderhandelingen over de ver koop van de terreinen zijn in een vergevorderd stadium. Deze verkoop is onderworpen aan de goedkeuring van het ministerie van Economische Zaken. Met B. en W van Arnhem is inmiddels een eerste oriënterende bespreking geweest over een mogelijk toekomstige be stemming van de terreinen

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 13