KLM opnieuw op zoek naar man die smeergeld kreeg 'Onderste steen boven in zaak-Menten' Tweehonderdduizend mensen vrezen baan te verliezen Acht doden bij twee ernstige ongelukken Friezen komen in actie voor Indonesisch gezin rrouw Commentaar Rita irse tegenvaller ina heeft VS nodig n ndmacht-eenheden sterker Miljoen werkers zonder plezier Geen verblijfsvergunning 'Volstrekt ontoelaatbaar' Tips voorFeestdageï7\ Bandenprikker bij Echtpaar politiebureau actief lUitupeUjens ie meisjes dood tor kolendamp Tweeduizend mensen vinden elkaar op protestbijeenkomst: Slirie inbraken in f* mburg opgelost Lubbers: rekenen met realiteit in abortus-kwestie Alcoholcontrole: Rijverbod voor 221 mensen AANDAG 18 DECEMBER 1978 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 ministers voor oliezaken van de bij PEC aangesloten landen hebben ten de olieprijs »e verhogen. Een luit dat niet bij verrassing is geno- Algemcen werd namelijk ver- it dat aan de sedert begin 1977 lande toestand van één op 12,70 ar per vat van 159 liter „bevroren" prijs dit maal een einde zou ten. verhoging die thans uit de bus is >men vijf procent per 1 januari en nadien verspreid over het jaar eens 9,5 procent kan als een e tegenvaller worden gekenschetst. aal,e prijsverhoging, die voor geheel etSt' °P gemiddeld tien procent kan eineden gesteld, ligt immers duidelijk ïersien hetgeen verwacht was. De ge ne ging toch uit naar een prijsstij- in de orde van vijf tien procent. i,d< iet pst in*' lant late rer.>. m te ij he nelijk hebben de meer gematigde IC-landen, waaronder de grootste ixporteur Saoedi-Arabië niet vol len jnde weerstand kunnen bieden aan rlangens van de njinder gematig- aracljOPEC-leden, waartoe landen als en Libië mogen worden gerekend, zijn deze laatste landen geweest, ditmaal kans hebben gezien hun enl[ ii erdoor te krijgen dat er nu maar compensatie diende te komen de almaar verder gaande daling de dollar en de gevolgen van de et ie tie in de wereld. Ontwikkelingen hun olie-inkomsten steeds meer 'P® Dlden en ertoe bijdroegen dat hun ambitieuze ontwikkelingspro- ima's steeds meer op de tocht dejmen te staan. ;en, iet wat betreft de kant van de oliepro ducerende landen. Daartegenover staan de industrielanden. Met ingang van het nieuwe jaar zullen zij vijf procent meer moeten neertellen voor hun ruwe olie. Deze stijging zal, zoals gezegd, in het verdere verloop van het jaar nog groter worden. Voorwaar geen prettig vooruitzicht voor deze landen, waar de economi sche ontwikkeling toch nog altijd niet zo is als deze wel zou moeten zijn. Voor de hand ligt de verwachting dat de economieën van de industrielanden door de besluiten van de OPEC-lan- den in Aboe Dhabi opnieuw een slag krijgen toebedeeld, waarvan het her stel vermoedelijk maar langzaam in zijn werk zal gaan. Dat de arbeidsplaatsen ^an velen in deze industrielanden daardoor wel eens ernstig in gevaar zullen kunnen komen lijkt geen al te boude bewering. Dit nog afgezien van de vraag hoe men erin zal slagen een nieuwe toeneming van de inflatie, als gevolg van de kostenstijgingen die welhaast zeker uit de prijsstijging van de ruwe olie zullen voortvloeien, zal kunnen tegengaan. Op het eerste gezicht lijkt het niet ongunstig dat door een over het hele jaar gespreide prijsverhoging de indu strielanden zich wat op de verwachte kostenstijgingen zullen kunnen in stellen. Het blijft echter een schrale troost. Beter en voor de industrielanden in de wereld en voor de OPEC-Ianden ware het geweest indien de Iaatsten erin waren geslaagd, hun verlangens naar een prijsverhoging voor ruwe olie wat te matigen. besluit van de Verenigde Staten en nië: Volksrepubliek China om begin end jaar volledige diplomatieke :kkingen aan te knopen is eerder laai '°8'SC'1C staP 'n ontwikkeling l0et de relatie tussen beide landen dan verrassing. Deze ontwikkeling op gang gebracht door het gehei- nswbezoek van de toenmalige Ameri- danjise minister van buitenlandse za- Henry Kissinger en de daarop rei van president Richard in naar Peking in 1972. ingi eid. r zover er van verrassing sprake is, siasdie in de snelheid waarmee beide ringen uiteindelijk tot een over- ;omst zijn gekomen. En deze snel- heeft alles te maken met de bin- indse ontwikkelingen in China, lelijker dan ooit hebben de Chine- eiders de afgelopen maanden te hen gegeven dat het hun ernst is *5 China een moderne industriële te maken. Chinese delegaties !J>en de westerse landen afgegraven oek naar moderne technologie en t enlands kapitaal. Hun successen a n er niet om. Met tal van landen ttei ondernemingen, onder meer met S^ferland, zijn overeenkomsten ge- die allemaal één doel dienen: lia moet zo snel mogelijk worden enomen in de rijen van welvaren- geïndustrialiseerde naties. Daar- is in het binnenland orde, rust en iliteit nodig. En duidelijker dan heeft vice-premier Teng Hsiao- de afgelopen maanden laten blij- dat die stabiliteit in eigen land pj irandeerd zal worden. te begrijpen dat de Chinese ,g trs om hun doel te bereiken het N HAAG (ANP) Minister Schol van defensie heeft zaterdag In Haag aangekondigd, dat zo mo lk op korte termijn concrete atregelen zullen worden genomen aanzien van de nationale territo- e verdediging. Bij de koninklijke dmacht zullen de huidige eenhe- t, die met de territoriale verdedi- g in oorlogstijd 21 jn belast, op ver oog gericht hebben op die westerse landen die vooraan lopen in de techni sche en industriële ontwikkeling. Na dat met Japan de relaties hersteld waren was de meest geavanceerde on der de geïndustrialiseerde landen aan de beurt. Met het aangaan van diplomatieke relaties met de Volksrepubliek laten de Verenigde Staten het bewind van Tsjian Sjin-kwo op Taiwan vallen. Pre sident Carter heeft onomwonden laten weten dar er voor de Verenigde Staten maar één China bestaat en één rege ring. Lange tijd was Taiwan het struikelblok voor volledige diplomatieke betrekkin gen tussen Peking en Washington. Voor China was Taiwan een interne zaak, waarmee de Verenigde Staten zich niet hadden te bemoeien. China heeft steeds geweigerd de Verenigde Staten de verzekering te geven dat het niet met wapengeweld Taiwan aan zich zou onderwerpen. Die verzéffiëffirtg is ook nu formeel niet gegeven. Maar het lijkt er op dat de Verenigde Staten nu genoeg vertrouwen hebben in de „re delijkheid en de realiteitszin" van de Chinese leiders, dat ze een gewapende inval niet meer verwachten en dus hun troepen uit Taiwan kunnen terug trekken. Na de uitroeping van de Chinese Volk srepubliek in 1947 heeft China inder daad weinig expansionistische neigin gen vertoond. Getuigen daarvan zijn de Britse kroonkolonie Hongkong en de Portugese enclave Macao, voor China welkome vensters op het wes ten. De mogelijkheid is niet uitgeslo ten dat de Chinese leiders voor Taiwan een vergelijkbare status in het achter hoofd houden. schillende plaatsen versterkingen on dergaan. De bewindsman zei dit bij de opening van het symposium over „territoriale verdediging" georganiseerd door de stichting volk en verdediging in sa menwerking met het defensie-studie centrum (DPC) en de adviesraad voor defensie-aangelegenheden. UTRECHT (ANP) Twee honderdduizend mensen in ons land achten de kans groot dat ze binnen een jaar hun baan kunnen ver liezen. Bovendien werkt een kwart van de beroeps bevolking alleen voor het geld. Dat betekent dat een miljoen mensen geen ple zier hebben in hun werk. Dat zijn de uitslagen van een opi nie-onderzoek dat gepubliceerd is in „De vakbondskrant anders", -een speciale editie van de FNV- vakbondskrant ter gelegenheid van het driedaags FNV-congres dat vandaag in de RAI in Amster dam begint. „Huiveringwekkend en dramatisch" noemt de FNV- krant de uitslagen van het onder zoek dat werd uitgevoerd door het centrum beleidsadviserend onder zoek (Cebeon) en het NIPO. On dervraagd werden 903 Nederlan ders tussen de 18 en 65 jaar. die achtmiljoen Nederlanders in de zelfde leeftijdsklasse vertegen woordigen. Het blijkt dat er van de 3,2 miljoen mensen met werk amper de helft (1,7 miljoen) vindt dat er helemaal geen kans is op het verliezen van zijn of haar baan. Van de 1,2 mil joen werknemers die de kans op werkloosheid niet uitsluiten, vre zen er 470.000 dat de kans op nieuw werk binnen twee maanden klein of nihil is. Zonder verlies aan loon wil 56 pro cent van de werkenden korter wer ken. De rest wil daar niet van weten. Als de 3,2 miljoen mensen die een baan hebben, nu zouden mogen stoppen en tot hun 65e een waardevaste uitkering van tachtig procent van hun salaris zouden krijgen, dan zouden 415.000 van hen onmiddellijk ophouden met werken. Waarschijnlijk stoppen er bovendien nog eens 225.000 werk nemers. De rest ziet niets in op houden. Als werktijdverkorting verplicht zou worden, dan kiest 1.1 miljoen voor drie jaar eerder met pensioen gaan. Ze willen dan genoegen ne men met minder AOW. Bij een loonsverlaging van vijf procent zouden 225.000 mensen een uur korter per dag willen werken; 735.000 geven dan de voorkeur aan een halve vrije dag per week; 575.000 werknemers hebben liever twintig dagen langer vakantie. (Van die 20 zouden er tien niet betaald hoeven te worden). DOKKUM (ANP) Vertegenwoordigers van politieke partij en en kerken zijn dit weekeinde in Dokkum op stap gegaan om handtekeningen op te halen voor het Indonesische gezin Kolamban. De familie kwam twee jaar geleden naar Dokkurü, maar kreeg van staatssecretaris Haars geen verblijfsvergun ning. De handtekeningen zijn bedoeld om de staatssecretaris te bewegen terug te komen op haar besluit. Het gewest Friesland van de Partij van de Arbeid protesteerde al eerder bij justitie te gen de mogelijke uitwijzing. Kamer leden van PvdA en CDA hebben de zaak Kolamban bepleit bij mevrouw Haars. De 37-jarige Nlkolaas Kolamban kwam naar Nederland voor familie bezoek. Zijn moeder en stiefvader wo nen in Dokkum. Zij hebben destijds gebruik gemaakt van een spijtoptan tenregeling. Hun zoon maakte van het familiebezoek gebruik om zijn Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De directie van de KLM zal opnieuw alles in het werk stellen om achter de naam te komen van de functionaris, die geld zou hebben aangenomen van de Ameri kaanse vliegtuigfabriek McDonnell Douglas. Dit heeft de KLM-directie gezegd in een commentaar op de publikatie van de lijst met landen, waarin McDonnell Douglas voor zo'n vijftien miljoen dollar aan steekpenningen heeft uitgedeeld. ADVERTENTIE 1) Gamalencocktail Verdeel 150 gr gepelde garnalen over 4 glazen MaaK saus van 1 dl. tomatenketchup. 2 eetl tomatenpuree, 1/81. geklopte slagroom. 1/2 theel selderiezout en id. paprikapoeder Voeg scheutie sherry toe. Glazen garneren met schiitie citroen. 2) Mosselen-sate 10 gekookte mosselen aan saté-stokje rijgen en in dampend frituurvet dompelen Opdienen met saté saus. 3) Paling snack Crackers beleggen met plakjes gefileerde paling. Eventueel garneren met schijfjes augurk. 4) Hartige hapjes Dun gesneden plakjes gerookte makreel of bokking op sneetje witbrood Ansjovisrolletje op schijfje hard gekookt ei op toast. Doe meer met vis, omdat 't zo lekker is. Produktschap voor Vis en Visorodoklen. s-Gravenhage „We hebben al eerder via alle be schikbare kanalen, waaronder de Ne derlandse overheid. geprobeerd klaarheid in de zaak te krijgen. De thans vrijgegeven informatie is voor de KLM-directie een dringende reden om de naam van de functioriaris vast te stellen, aangezien het hier om vol strekt ontoelaatbare handelingen gaat," aldus de KLM. De Amerikaanse vliegtuigfabriek heeft buiten de rechter om een rege ling getroffen in de zaak betreffende steekpenningen aan een groot aantal landen om de verkoop van vliegtui gen te bevorderen. Als deel van de regeling heeft McDonnell Douglas nu zonder mogelijke schuld te beken nen de namen van een aantal lan den genoemd, waaraan tussen 1969 en 1976 geld zou zijri gegeven. Deze landen zijn West-Duitsland, de Filip pijnen, Zuld-Korea, Kenia, Oeganda, Tanzania, Oostenrijk, Italië, Mexico, Zaïre, Venezuela, Pakistan, Japan, Argentinië, Iran, Koeweit en Neder land. Besanson In de klacht die was ingediend door de beurscommissie SEC (security and exchange commission) was gesteld dat geld was uitbetaald aan rege ringsfunctionarissen, personeel van staatsluchtvaartmaatschappijen en functionarissen van burger-lucht vaartmaatschappijen. Noch in de aanklacht, noch in de nu getroffen regeling waarover nadere bijzonder heden ontbreken, zijn namen van personen genoemd. Wat de KLM betreft is al eerder de naam van Ir. Frits Besangon ge noemd, die als „hoge functionaris" van McDonnell Douglas steekpennin gen zou hebben ontvangen. Besangon die sinds 1974 met pensioen is werd ook genoemd in de Lockheed-affaire. Hij zou toen als technisch directeur van de KLM 25.000 dollsir hebben ontvangen. Nu zou het gaan om een bedrag van 70.000 gulden, dat tussen 1969 en 1976 is uitbetaald. Het Tweede-Kamerlid H. Rienks (PvdA) wil van de regering ophelde ring over de mogelijkheid, dat het personeel van de Rijksluchtvaart dienst (RLD) goedkoop of gratis met de KLM reist. Rienks is „sinds kort" van die faciliteiten op de hoogte en zegt daar zo zijn twijfels over te heb ben. „De RLD controleert onder meer het doen en laten van de KLM en het bieden van reisfacillteiten heeft iets van beïnvloeding in zich," aldus het PvdA-Kamerlid. Hij zal de kwestie deze week ter sprake brengen in het overleg tussen de vaste Kamercom missie voor verkeer en waterstaat en staatssecretaris mevrouw Smit- Kroes. Rienks is zeer slecht te spreken over de manier, waarop de staatssecreta ris zijn meer dan tweehonderd schrif telijke vragen heeft beantwoord. Die vragen gelden met name activiteiten van de KLM in Amerika, maar ook het gratis reizen met deze maat schappij van onder meer politici. „Ik ben nog al geschokt door de manier, waarop de staatssecretaris zich ervan wil afmaken. De vaagheid van veel antwoorden is heel droevig. Als zij niet alsnog met meer informatie komt, moet de Tweede Kamer zelf maar een onderzoek instellen," zei hij gisteravond verontwaardigd. Het Kamerlid vindt het „waanzin", dat de staatssecretaris geen inzicht kan geven in de gebruikte mogelijk heden voor gratis of goedkoop reizen. „De KLM en de overheid moeten toch ongeveer weten welke bedragen daar mee gemoeid zijn." HENGELO/NOORDWIJKERHOUT (ANP) Bij twee ernsti ge verkeersongelukken zijn dit weekeinde in totaal acht mensen om het leven gekomen. Op de Bomseweg tussen Hengelo en Borne even buiten Hengelo kwamen zaterdagmorgen vier mensen om, toen twee wagens frontaal op elkaar reden. De slachtoffers zijn een taxi chauffeur, de 21-Jarige S. J. G. Kroeze uit Hengelo, die alleen in zijn auto zat, en drie inzittenden van de andere atuo, de 22-jarige A. Doldersum, de zestienjarige E. Buist en de zeven tienjarige J. Reichert, tdlen uit Almelo. Een tweede ongeluk, waarbij vier mensen het leven verloren, gebeurde zaterdagavond op de provinciale weg in Noordwijkerhout. Een verkeerde inhaalmanoeuvre zou de oorzaak van dit ongeluk zijn. In één van de twee bij het ongeluk betrokken auto's kwamen de 27-jarige I. Mioch uit Lei den en de 49-jarige D. Milovanovic uit Noord wijk om het leven, in een twee de auto de negentienjarige Remco Muller uit Amsterdam en de zeven tienjarige Cor van de Brink uit Amersfoort, die beiden deel uitmaak ten van de voetbalclub Ajax, resp. van de B- en A-selectie. LEKKERKERK Twee mensenle vens eiste een auto-ongeluk in Lek- kerkerk zaterdagnacht; een auto waarvan de bestuurder waarschijn lijk door een tegenligger verblind was, botste tegen een boom. Om het leven kwamen de 27-Jarige Ph. van der Berg uit Rotterdam en zijn twin tigjarige vrouw M. L. P. van der Berg. DINTELOORD De negenjarige Cornells Borgo uit Steenbergen ver loor het leven toen de auto waarin zij met haar moeder en haar broertje van vijf zat tegen een boom reed. De moeder en het broertje werden zwaar gewond. ZEVENHUIZEN De 24-jarige L. Kazemier uit het Groningse Zeven huizen kwam in zijn woonplaats om het leven toen zijn auto in een bocht over de kop sloeg. OEG8TGEEST De twaalfjarige Henk Lempers uit Voorhout kwam om, toen hij in Oegstgeest op zijn racefiets reed en door een auto ge schept werd. Volgens de politie had de fiets geen licht. AMBT-DELDEN De 33-Jarige O Vaanholt uit Hengelo overleed nadat hij in Ambt-Delden met zijn auto frontaal op een tegenligger gebotst was. ROTTERDAM (ANP) Een onbe kende heeft in de nacht van zaterdag op zondag de voor- en achterbanden van twaalf polltiefletsen leeg laten lopen. De fietsen stonden geparkeerd voor het hoofdbureau van politie aan het Doelwater in Rotterdam. Tevens werd een band van een politieauto kapot gestoken. De politie had de dader gisteren nog niet gevangen. ADVERTENTIE de Nederlandse Likeur van K\asse_sS^= 'n DE KUYPER-product T^TkUY''^ MEGEN (ANP) - Drie Turkse sjes (15, 19 en 21) zijn zaterdag d aangetroffen in de woning van A ouders aan de Kraaijenhoflaan he< 'ijmegen. Koolmonoxydevergifti- ten gevolge van een niet goed itelde geiser in de keuken was de t dsoorzaak. meisjes waren op 14 oktober naar land gekomen in het kader van de idir "sberenlBtoB- Het gezin Suicmez So1 laat uit vader, moeder en tien wieren. Vij kinderen verblijven nog ïirklje. De vader en een achttien- ge zoon wonen al geruime tijd in negen. De moeder, een elf-jarig .0 ntje en de drie nu overleden meis- kwamen over in oktober. De drie va sjes werden aangetroffen in de |t ken en hun slaapkamer. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG In een massale en geëmotioneerde protestbijeenkomst hebben tweeduizend Nederlandse oud-verzetsmensen en vervolgingsslachtoffers za terdagmiddag lucht gegeven aan hun verontwaardiging over de vrijlating van Pieter Menten. Het voormalig verzet bleek elke vorm van richting en strijd te hebben overwonnen in de doelstelling, die op een groot spandoek boven het podium in het Nederlandse congresgebouw in Den Haag prijkte: recht in de zaak-Menten. v« JkRADE (ANP) Een serie In- *en gepleegd op tal van plaatsen Zuid-Limburg, waarover in mei dit jaar grote onrust onder de olking ontstond, te meer doordat een van die Inbraken een negen tal 1^arlg meisJe levensgevaarlijk ti gewond, is opgelost lini irresteerd is de 24-Jarige Duitser jar 8die in de gevangenis van Rhein- kef ih verbleef en tijdens een proefver- wi naar Nederland uitweek. Daar U^gde hij zes Inbraken en een Istichtirg in Geleen en in die *ts kon hij worden aangehouden. Vrijwel alle sprekers betoog den dat Pieter Menten vrij kwam op grond van een vol strekt onbewezen belofte, waarmee de belofte aan de slachtoffers van het nazi-regi me dat recht zou worden ge daan werd uitgewist. Geëist werd dat de onderste steen boven zou komen. Na de toe spraken van Hans Teengs Gerritsen, voorzitter van het centraal orgaan van verzets- en vervolgingsslachtoffers, mevrouw E Furth-Halver- stadt van het Auschwitz-co- mité, mr. J. van Zaaijen van de Nederlandse vereniging ex- politieke gevangenen (Expo- gé) en mr. H. Geleijnse van de werkgroep recht en openheid in de zaak-Menten, werd een stille tocht gehouden. Bij het bevrijdingsmonument op het Burgemeester de Monchy- plein werd een krans gelegd met 27 rood-wit-blauw ge kleurde linten met daarop de namen van de deelnemende organisaties. Aanwezig waren dr. L. de Jong, directeur van het Rijksinstituut voor Oor logsdocumentatie, en de Tweede-Kamerleden Van Thljn en Voogd. Aan het eind van de bijeenkomst in het Congresgebouw werd een mo tie voorgelezen, gericht aan de minister van justitie. In de motie werd gewezen op het sterk geschokte rechtsgevoel en het beschadigde aanzien van Nederland als rechtstaat. Aangedrongen werd op ver nietiging door de Hoge Raad van het vonnis tot vrijlating van Menten. In een telegram aan het Israëlische parlement, de Knesseth, werd dank uitge sproken voor de uitspraak té gen de vrijlating van Menten en werd het een erezaak voor de Nederlandse samenleving genoemd de berechting van Menten zelf tot stand te brengen. 'Recht' De eerste spreker, Hans Teengs Gerritsen, zei dat het goed is dat „wij in eensgezind heid ervan getuigen, evenals in de oorlogstijd, het gevecht niet te schuwen". „Wij beplei ten geen acties die In strijd zijn met de democratie of de rechtsstaat, wel komen wij op voor ons recht," aldus Teengs Gerritsen. „Menten had ook nog de euvele moed zich te beroepen op de rechten van de mens. een brutaliteit die hij van zijn S3- en Gestapo- vrienden heeft geleerd. Wij vinden het bovendien een his torische en politiek onmoge lijke uitspraak van de Haagse rechtbank zich voor de vrijla ting van Menten te beroepen op verklaringen als die van mevrouw Kortenhorst," aldus deze spreker. Hij bepleitte nog de dossiers van destijds vooraanstaande Nederlandse collaborateurs te openen, „op dat chantage met duister be wijsmateriaal niet meer au se- rieux behoeft te worden ge nomen" Februaristaking Mevrouw Furth-Halverstadt herinnerde aan de Februari staking van 1941 in de hoofd stad. waarin zij een actief aan deel had. „Bij terugkeer uit Auschwitz in 1945 bleek mijn gehele familie te zijn uitge moord, Dit ter informatie van degenen die beweren dat Auschwitz een leugen is." ZIJ zei naar die tijd te verwijzen omdat „wij tot protesteren verplicht zijn aan hen die om kwamen, aan de miljoenen Jo den die de marteldood vonden in de gaskamers en aan de slachtoffers van Menten in Podhorodce en Ulrice. ZIJ stel de voor de jongeren van de organiserende „werkgroep recht en openheid in de zaak- Menten" een krans te laten leggen: „Onze generatie wordt oud, de gelederen dunnen. La ten wij daarom de fakkel van de vrijheidsstrijd aan hen overdragen." De journalist Hans Knoop zei dat de Haagse rechters wel rekening hadden gehouden met de verwachting die bij Menten was gewekt, dat hij niet meer zou worden ver volgd. maar dat voor hen niet de uitspraak van koningin Wllhelmina uit 1941 van be lang was, dat er in dit land geen plaats meer zou zijn voor heerschappen als Menten. 'Schiettent' Mr. Van Zaaijen onderstreep te dat de sfeer om Menten op een „schiettent" begint te lij ken. Hij stelde de vraag of het wel Juist is de schuld op de Haagse rechters te schuiven. Volgens Van Zaaijen. die niet twijfelde aan de eerlijkheid van de Nederlandse rechters, moeten Hoge Raad en Haagse rechtbank toch wel een bij zondere reden hebben gehad om tot zo een uitspraak te komen. „En ook voor Menten geldt in een rechtsstaat als de onze, dat hij een eerlijk proces moet hebben." Na deze op merking werd hij onderbro ken door boegeroep, gefluit en kreten als „klassejustitie". Mr. Van Zaaijen vervolgde; „Wat is in 's hemelsnaam de reden geweest om deze zaak in 1952 te laten liggen? Waar om is dit gebeurd? Ik dacht dat nu deze vraag aan de orde is. Als volk hebben we er recht op te weten wat er toen is gebeurd." vrouw en drie kinderen (7, 11 en-M Jaar oud) te laten overkomen. Kolamban vond werk in Dokkum en wil met zijn gezin blijven, omdat hij naar eigen zeggen gediscrimineerd wordt in zijn vroegere woonplaats Tandjong Prlok. Dat gebeurt, zegt hij, omdat zijn vader KNIL-militair was en omdat de Kolambans gerefor meerd zijn. Het gezin heeft alles gedaan om een permanente verblijfsvergunning te krijgen. Vorige week wees de Raad van State een beroep van Kolamban op de Kroon af. Daarop zijn de plaat selijke politici in actie gekomen, aan de staatssecretaris zullen morgen de opgehaalde handtekeningen over handigd worden. DEN HAAG (ANP) CDA-fractielei der Lubbers meent dat men de op roep van de Nederlandse bisschop pen over abortus, die zich op eer standpunt hebben gesteld van „ei genlijk nooit", moet onderscheider van de specifieke taak van politici om te zorgen dat er een goede wetgeving op dat punt is. Lubbers zei dit zondag voor de AVRO-radlo. De bisschoppen hebben in hun ver klaring over abortus een morele norm gesteld, aldus Lubbers. Volgens hém moet men echter rekening houden met de realiteit. Willen we dg bescha ming van het ongeboren leven han den en voeten geven, dan moeten Jje dat doen via wetten, aldus de CDA- lelder. Lubbers kan weinig beginnen met (Je uitspraak van bisscop Gijsen Van Roermond dat iemand die meewerkt aan abortus zich eigenlijk geen chris ten meer mag noemen. „Als die uit spraak gericht is tegen politici, dan geloof ik dat hij de plank volkométa misslaat," aldus Lubbers. Nietsdoen in deze zaak zou volgens hem gedrag van zeer twijfelachtige aard zijn. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Bij een alcoholcontro le in Amsterdam. Rotterdam, DAi Haag en Utrecht heeft de politie in de nacht van vrijdag op zaterdag bijifta achtduizend voertuigen aangehou den. Aan 221 bestuurders (2,8 prb- cent) werd een rijverbod opgelegd. 82 automobilisten (1,2 procent) kregen een procesverbaal, omdat zij een hó ger promillage alcohol in hun bloed hadden dan de toegestane 0,8. In Amsterdam hielden tweehonderd agenten, die een ring rond de binnen stad hadden gelegd, 5300 automobi listen aan. Er werden 62 processea- verbaal opgemaakt. Een woordvoer der van de politie noemde dit eenze^r groot aantal In de nacht van zater dag op zondag hield de Amsterdamse politie opnieuw een alcoholcontrole, waarbij in totaal 216 auto's werden aangehouden. Tweehonderden tien bestuurders moesten een blaastest ondergaan en tegen achttien van hgh werd proces-verbaal opgemaakt we gens dronken achter het stuur zittefl. Nog eens dertig automobilisten kre gen een rijverbod voor acht uur opge legd. In Rotterdam werd in de nacht van vrijdag op zaterdag proces-verbaal opgemaakt tegen tien van de 1639 automobilisten en in Den Haag was dit tegen tien van de 1020 aangehou den bestuurders. De voorgenomen controle in Utrecht kon slechts op zeer beperkte schaal plaatsvinden wegens gebrek aan mankracht in ver band met een groot aantal vechtpar tijen die nacht Er werd dan ook een gering aantal bestuurders aangehou den. Eén van hen weigerde de blaas- proef te ondergaan en kreeg vervol gens op het politiebureau een proces verbaal. 'Schenden grondwet' Mr. Geleijnse oefende vooral kritiek uit op de Juridische sir gumenten van de Haagse rechtbank. Zo zei hij dat de Hoge Raad tot cassatie van het vonnis tot vrijlating van Menten zal moeten overgaan wegens „vormfouten, name lijk schending vsm de grond wet". Volgens Geleijnse is Menten in vrijheid gesteld op grond van een geheime af spraak, die een schending is vsm de parlementaire demo cratie Gedurende de bijeen komst werden tientallen ad hesiebetuigingen uit binnen- en buitenland voorgelezen. „Hebt u vroeger nooit met sneeuw ballen gegooid?"

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 3