PLO bindt zich aan Hoessein lieprijs fors omhoog (Ges uw 1 Tindemans faalt in verkiezing België Ajax 'winterkampioen' - - "Xjt deze krant tNiemvc Haagse/Nieuwe Leidse Courant trouw Droog weer ,/J» Gelovigen verdedigen zich KLM zoekt ontvanger smeergeld Miljoen werken zonder plezier _4 Tekstpierement ging door Netvlies bij Appel lv1 Israël leert van Taiwan Kleine Prins op de planken Geheim akkoord erkent gezag koning Jordanië vier etappes in totaal 14,5 procent Nog geen direct gevolg aiwan reageert woedend op besluit Carter üodsoorzaak inzen onduidelijk Anderhalve ton buit bij overval Twee dorpen in het donker Nv--1 immmz Bezorg Trouw een nieuwe abonnee i Lees een krant met overtuiging: TrOUW rouw 36STE JAARGANG NR 10635 - MAANDAG 18 DECEMBER 19/1 HET WEER Vandaag: Droog weer mei zonnige perioden en maximumtemparaturen ongeveer -1 graad. Weinig wind. Morgen en overmorgen: Eerst nog hcMe vorst, later hogere temperaturen en plaatselijk neerslag. Morgen: zon op 8.44, onder 16.30; maan op 21.42, onder 11.23. i'flL W/tl "xV Iedere vrijdag nuttige wenken voor een aangename vakantie Advertenties voor deze rubriek kunt u opgeven tot donderdagmorgen iouur Tel 020-913456 (toestel 631 LOSSE VERKOOPPRIJS 60 CENT n. PO PAGINA 2: PAGINA 3: PAGINA 4: PAGINA 5: PAGINA 6: door James Dorsey en Herman Amelink AMMAN De Palestijnse Bevrijdingsbeweging (PLO) ïs nog voor de stichting van een eigen Palestijnse staat bereid een staatkundige band aan te gaan met Jordanië. Dit blijkt uit het verleden maand geslo ten, maar nog steeds geheim gehouden akkoord tussen de PLO en Jordanië. Het ver groot de Jordaanse rol bij de oplossing van het Palestijnse vraagstuk. Het akkoord, dat nog door de Pales tijnse Nationale Raad, het Palestijn se parlement In ballingschap, moet worden goedgekeurd, zet de besluiten van de Arabische topcorilerentie van Rabat van oktober 1974 op losse schroeven. Tijdens deze top werd Hoessein gedwongen om de PLO als enige wettige vertegenwoordiger van het Palestijnse volk te erkennen. In Rabat liet Jordanië formeel zijn aan spraken op de westelijke Jordaan- oever vallen. De besluiten van de Arabische top in Rabat betekenden dat ln Arabische ogen niet Jordanië, maar de PLO de aangewezen partner was voor Israël bij de gesprekken over de toekomst van het ln 1967 bezette gebied. Formeel werden de besluiten van Ra bat tijdens de begin verleden maand in de Iraakse hoofdstad Bagdad ge houden Arabische topconferentie be- krachUgd. Bij de nadere uitwerking van deze besluiten in het akkoord tussen de PLO en Jordanië blijken de zaken echter anders te liggen. De PLO belooft „de Jordaanse wet ten te eerbleden en zich niet ln de binnenlandse aangelegenheden van Jordanië te mengen". Bovendien er kent de PLO dat „alle Jordaanse staatsburgers voor de wet gelijk zijn en dat alle politieke activiteiten in het koninkrijk aan de wetten onder worpen zijn" en door de Jordaanse autoriteiten goedgekeurd moeten worden. De PLO erkent hiermee vol gens Palestijnse zegslieden de soeve reiniteit van koning Hoessein en daarmee het feit dat Hoessein de één miljoen Palestijnen met Jordaanse paspoorten vertegenwoordigt. Eén standpunt In ruil hiervoor belooft Jordanië „de onafhankelijkheid van de PLO" te eerbiedigen en zich „niet ln de Interne aangelegenheden van de PLO te mengen". Jordanië belooft bovendien „ervoor te zorgen dat de PLO niet onder enige invloed komt die de onaf hankelijkheid van de PLO zou kun nen verminderen". In Palestijnse kringen wordt dit uitgelegd als een Palestijnse belofte om zich niet aan Syrië of Irak te binden. De Jordaanse Invloed op de PLO blijkt uit het feit dat „het niveau van de vertegenwoordiging van de PLO ln Jordanië bepaald zal worden ln over eenstemming met de eisen van de gemeenschappelijke toenadering". Hoewel de PLO en Jordanië voor het eerst sinds de bloedige Jordaanse burgeroorlog van 1970 met elkaar gaan samenwerken, blijft Amman de PLO op deze manier binnen de per ken houden. In het nu gesloten akkoord beloven de PLO en Jordanië bovendien elkaar „rechtstreeks en onmiddellijk te raadplegen over alle informatie en politieke aanbiedingen die een van beide partijen officieel of onofficieel ontvangen, met het doel om een ge meenschappelijk standpunt in te ne men aangaande alle zaken die ver band houden met het Arabisch-Israë- llsche conflict en de Palestijnse zaak". Zie verder pagina 5 OE DHABI (UPI, AP, Reuter) De prijs van ruwe olie gaat volgend Jaar in vier etappes "b hoog van 12,70 dollar tot 14,54 dollar per barrel (vat van 159 liter). Dit betekent een «int sverhoglng van 14,5 procent. Voor het gehele jaar 1979 komt dat uit op een gemiddelde san hoging van ongeveer 10 procent, omdat de prijsverhogingen telkens op de eerste van elk irtaal ingaan. werd gisteren, na afloop van de tersconferentie van de Organi- van Olie-Exporterende Landen doteC), die twee dagen duurde, in bezfe Dhabi meegedeeld. Ai 1 januari wordt de prijs met 5 pal ent verhoog'd tot 13,335 dollar 3rar vat, op 1 april met 3,809 procent 13,843 dollar, op 1 juli met 2,294 «nt tot 14,161 dollar en op 1 okto- met 2,691 procent tot 14,542 besluit heeft in alle landen van de zull< ld tot teleurstellende reacties ge il d< Minister Andriessen (Financiën) i de laarde gistermiddag voor de ra- igge dat de verhoging met bijna 15 :ent hem is tegengevallen. Hij zei stekkend te hebben op een prtjsver- Ing tussen de 5 en 10 procent. dei leilijker iuws minister zei nog niet te kunnen da plen, welke gevolgen de olieprijs- iging op het binnenlands beleid oor (hebben. Hij volstond met de con- ROTTERDAM Volgens de Shell zal de verhoging van de olieprijzen door de OPEC-landen geen direct gevolg hebben op de prijzen van olie- produkten In Nederland. De oliemaatschappijen hebben in het recente verleden al rekening ge houden met een prijsverhoging van vijf tot tien procent van het ruwe produkt. Omdat de verhoging nu ho ger is uitgevallen dan men had ver wacht, zal deze In de komende Jaren wel enig effect hebben op de prijzen van de olieprodukten. statering, dat daardoor de ombui gingsplannen van Bestek '81 worden bemoeilijkt. „Reden waarom de uit voering daarvan des te noodzakelij ker is," zo voegde hij hieraan toe. (Opmerkelijk is, dat de minister met geen woord repte over de hogere aardgasbaten die ons land mag ver wachten, omdat de exportprijzen van aardgas zijn gekoppeld aan de prij zen van ruwe olie red.) Het Tweede-Kamerlid Van der Hek (PvdA) zal vandaag, zo zei hij ons gisteravond, in schriftelijke vragen aan de regering informeren naar de gevolgen van de olieprijsverhogingen voor ons land. Van der Hek: „Tegen over een duurdere invoer van olie, staan hogere opbrengsten uit Neder-' lands aardgas. Ik verwacht, dat het effect op onze betalingsbalans nade lig zal zijn. En dat heeft weer onaan gename gevolgen voor het financie ringstekort. Iedereen Is het er wel over eens, dat we met dit tekort nu een kritische grens hebben bereikt." Ongunstig Een woordvoerder van het ministerie van economische zaken zei gisteren, dat de forse olieprijsverhoging een men, nadat zij met grote bezorgdheid hadden kennis genomen van de ster ke inflatie en van de koersdaling van de dollar. Daardoor zagen de olielanden zich geconfronteerd met een omvangrijke uitholling van de olie-inkomsten, wat weer nadelige effecten had op de eco nomische en sociale ontwikkeling van deze landen. Economen van de OPEC-landen heb ben becijferd, dat de dertien aange sloten landen de afgelopen twee jaar ruim de helft van de olie-opbrengsten hebben zien „vervliegen", door de ge volgen van de inflatie en de waarde daling van de dollar. Tóch, zo bleek uit de woorden van olieminister Yamani van Saoedl-Ara- bië, was er niet zo'n grote prijsstij ging uit de bus gekomen, als zijn land en ln mindere mate de Verenigde Arabische Emiraten hun zin hadden gekregen. Ondermijnd Olieminister Yamani van Saoedi-Arabië glimlachend tussen de leden van iljn delegatie tijdens de geheime tweedaagse bijeenkomst van de dertien OPEC-landen. Yamani zou zijn zin niet krijgen. ongunstige uitwerking zal hebben op de economie. „Het zal moeilijker wor den om de economische ontwikke ling, die al traag verloopt, beter op gang te krijgen." Hij zei voorts te verwachten, dat de prijsverhoging ons land volgend jaar ongeveer 800 miljoen gulden extra gaat kosten. In hun verklaring hebben de minis ters van oliezaken van de dertien OPEC-landen nog laten weten, dat de beslissing om de olieprijzen te verho gen na een onderbreking van twee Jaar (de laatste prijsverhoging da teert van 1 Januari 1977) werd geno- De heer Yamani verklaarde „niet ge lukkig" te zijn met de beslissing van de OPEC. HIJ voegde hieraan toe. dat de huidige schaarste aan olie zijn positie had ondermijnd. Dat tekort is ontstaan, door een daling van tachtig procent in de olieproduktie van Iran. welk land, na Saoedl Arablë, de be langrijke olleleverancier binnen de OPEC is De minister zei voorts dat hij zal trachten de olieprijs voor 1980 te be vriezen. Vervolg op pagina 7 Commentaar op pagina 3 wijl binnen de Amerikaanse diplomaten hun koffers al aan het pakken zijn, betogen voor de ambassade van de eriigde Staten in Taipei woedende Taiwanezen. Zij vinden dat president Carter hen heeft verraden door omatieke betrekkingen met de Volksrepubliek China aan te gaan. Want als uitvloeisel daarvan moet Amerika eind maken aan de vanouds hechte band met de nationalistisch Chinezen. Ook het defensieverdrag van de VS Taiwan zal met ingang van 1 Januari eenzijdig worden afgezegd. YJ Amerikaanse militairen raakten gisteren licht gewond toen jonge Taiwanezen hen met stenen bekogelden, tenlanders op het eiland kregen de raad zich niet op straat te begeven. Amerikaanse mariniers verjoegen later ie dag demonstranten bij de ambassade met traangas. De vijftigduizend man sterke strijdkrachten van Taiwan i in volle staat van paraatheid gebracht. Vice-minister van buitenlandse zaken Fredrick Tsjien zijn chef trad m "dag af na Carters aankondiging zei te geloven dat „onze vijand door deze nieuwe ontwikkeling kan worden ,'ie (emoedigd tot een actie tegen ons". Zie verder pagina 5. R om deze tijd is er altijd met ons Van onze sportredactie AMSTERDAM Ajax begint als „winterkampioen" aan de drie vrije voetbalweken. Twee doelpunten in de slotfase van de wedstrijd tegen FC Twente gescoord door Tscheu La Ling brachten de Amsterdamse ploeg na een 2-0 achterstand nog de onverwachte 2-3 winst. Met Ajax staat ook Roda JC op 26 punten uit 17 duels, maar het doelsaldo van Ajax Is aanzienlijk beter. Verrassend in dit voetbalweekeinde was het verlies van het kapitale AZ'67 bij Haarlem (3-2), waardoor alle fraaie „Plan 17"-denkbeelden van de Alkmaarse leiding werden verstoord. Problemen kende traditiege trouw aan de vooravond van een interland ook bondscoach Jan Zwartkruis weer. Jan Peters (AZ'67) zegde af voor de woensdagavond in Dusseldorp te spelen vriendschap pelijke interland tegen West-Duits- land. Een zware griep hield hem in bed. Zwartkruis voegde voorlopig Tscheu la Ling aan de selectie toe. Ook het meespelen van Johan Nees- kens werd weer eens onzeker. Per brancard werd hij van het veld ge dragen tijdens de derby in Barcelo na tussen de club van die naam en Espanol. In principe vliegt Nees- kens morgen naar Nederland. Onrustig was het gisteren na afloop van de wedstrijd tussen Haarlem en AZ. Nadat zich voor de wedstrijd een 20-jarlge man meende te moe ten ontkleden, werden na het duel op weg naar het station en in de trein richting Alkmaar vernielingen aangericht. Tegen zeven mannen is proces-verbaal opgemaakt. Oók te gen de exhibitionist. BRUSSEL (ANP, AP) Bij de verkiezingen in België zijn gisteren weinig verschuivin gen opgetreden. Het meest verrassende was dat ex-pre mier Leo Tindemans van de (Vlaamse) Christelijke Volks partij er niet in is geslaagd belangrijke winst te boeken. Vannacht weigerde hij daar commentaar op te geven. Ook over de vorming van een nieu we coalitieregering wilde hij toen nog niets zeggen. Verrassend was voorts de winst van de Vlaamse Liberale partij van Willy de Clercq. Deze stelde direct zijn ei sen: „We zullen geen zitting nemen ln de regering als er geen vijf procent belastingverlaging komt." De Vlaam se Volksunie is zoals verwacht achte ruit gegaan. Opvallend is dat in het gehele land uiterst links winst heeft geboekt. Zo wel in Vlaanderen als in Wallonië behaalden de Belgische communis ten winst. In Brussel hebben de Franstalige christendemocraten onder aanvoe ring van Paul van den Boeynants, nauwelijks hun positie kunnen hand haven. Verwacht was dat zij het De mocratisch Front der Francofonen grote concurrentie zouden aan doen. Die verwachting was gebaseerd op het optreden van Vanden Boeynants als overgangspremier. Na het aftre den van Tindemans nam Vanden Boeynants tijdelijk de macht over, en hij maakte van de gelegenheid ge bruik om snel een aantal populaire maatregelen te nemen als hulp voor de Belgische staalindustrie, optrek king van sommige pensioenen en de toezegging dat achterstallige kinder bijslag snel zou worden uitgekeerd. Parlementaire controle op deze maat regelen was niet mogelijk, aangezien het parlement in afwachting van de vervroegde verkiezingen naar huis was gestuurd. Gisteravond laat werd de volgende prognose gemaakt: in de kamer van volksvertegenwoordiging zouden Christendemocraten (Vlaamse en Waalse samen) twee zetels winst be halen. De socialisten zouden ln totaal vier zetels verliezen. De liberalen zouden ln de kamer zo'n drie zetels vooruit gaan. Op grond van een gedeeltelijke uit slag kwam de computer gisteravond tot de volgende percentages: Chr. Volkspartij Socialisten Vlaamse liberalen Vlaamse Volksunie Brussel Franstalig Communisten Rass. Wallon Perc. '78Perc. '77 36.3 26.0 16.1 6.9 4.2 3.3 2.8 4.4 36.0 26.8 15.5 10.0 4.3 2.7 De Volksunie zou naar verwachting zeven zetels verliezen. De Waalse te genhanger van de Volksunie, het Ras- semblement Wallon zou zich handha ven. evenals de Brusselse taaipartij, het Democratisch Front van Fransta- ligea Het Vlaamse Blok, een nieuwe partij kon twee zetels halen. Winst werd tenslotte ook geboekt door de communisten die er twee zetels zouden bljwinnen. NUENEN (ANP) BIJ een overval op de groothandel Bohamy in Nuenen is anderhalf tot twee ton buitgemaakt. De twee overvallers waren gisteren nog spoorloos. Ook had de politie ondanks een grootscheeps onderzoek de auto nog niet teruggevonden, waarin het tweetal is gevlucht. De gewapende overvallers drongen het kantoor van de kassier binnen en dwongen de man op de grond te gaan liggen, en verdwenen met het geld. DORDRECHT (ANP) Twee dorpen ln de Hoekse Waard, 8trijen en Numansdorp, heb ben zaterdagavond in het don ker gezeten. Waarschijnlijk door een breuk ln een hoog spanningskabel bij Dordrecht viel de stroom urenlang uit. De twee plaatsjes waren ook don derdagavond al het slachtoffer van de kabelbreuk. De stroom voorziening kwam toen pas vrijdagmorgen vroeg op gang. 6 sprookjes op I LP (A) Verteld door Ton van Duinhoven. Ko van Dijk. Hetty Blok en Ina van Faassen. Lederen halstasje (C) Sierlijke eenvoud cn praktisch bovendien. Echt naturel leder met gevlochten koordje Lektuurh anger (B) Nooit meer zoeken naar de krant ol' tv-gkls. Dckoruüel jute lekiuurhanger Ketting met armband (D) Dc nieuwe modetrend: ketting cn armbandje van keramiek. Maak iemand abonnee op Trouw, het ochtendblad met een over tuiging. Uil erkentelijkheid ontvangt u cén van deze kadoos naar keuze. Naam nieuwe abonnee: Adres nieuwe abonnee:. Plaats en postcode: Giro: Uw naam: Uw iidrcs: Plaatsen postcode TcL. Dc nieuwe abonnee ontvangt de eerste twee weken alle nummers van Trouw gratis. Daarna gaat hel kwartaalabonnement automatisch in. met als welkomst-voonlcel 1*7.-" korting. Kado naar keuze DA. Ik C'. D. (aankruisen a.u.b Bon in open envelop zonder postzegel zenden aan Trouw Antwoord nummer 2?)2 l(HX) PA. Amsterdam. Of bel 020-659388 (uitsluitend voor opgaven). Voor bezorg- informatie 020-913456.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 1