imman Miles len rste aats Wiersma blundert tegen Gantwarg P50 Theo Gorter indoorkampioen Playtex Plato compleet in het Nederlands Trouw Goede opvoering Ora et Labora door Tryater boekhouder lerlands kampioen bewijst wereldklasse ir Louk Sanders in finale verslagen "f5 Karpov gülle gever Wereldkampioen 'zag spoken' Communicatie ontbreekt bij Ons Eibernest Zwemrecord Fred Eefting 't Uw favoriete Playtex dt""—beha's zijn in uw warenhuis laaggeprijsd! Vroom Dreesmann prijs Tamaela's lichaam in Nederland scheepvaart vereeniging zuid INLICHTINGEN TEL. 020-913456 Toestel 796 Meppeler protest tegen woningsloop Juristen bezorgd over ondertekenen terrorismeverdrag I 18 DECEMBER 1978 TROUW/KWARTET 11 van op olg it h net '6. i rTB£ e ei ppè •L mil ieer r d >ofs .ire». Max Pam ISjERDAM Jan Tim- heeft het afgelopen ifnde samen met de En ig jrootmeester Miles het smooi in Amsterdam ifien. De belde spelers zich daarmee ge- voor het Interzonale ii, de tweede schakel in lus om het wereldkam- :hap. itste en vijftiende ronde won van de Spanjaard Rivas. In was de Nederlandse groot- al snel in het voordeel geko- hoewel de zaak niet geheel was, won Timman al op de 1 Rivas gebruikte zoveel be- om de zwarte aanvalsgolven dat hij door zijn vlag ging. aafd, maar enthousiast ap- $heel overeenkomstig het re- palr elan van het schakers- ^jonk beneden op in de toe- ly rsrulmte, Hoewel dit toer- Wak bezet was om zijn ware tonen heeft Timman op- iwezen van wereldklasse te hij niet op zo een waanzinni- van Beiion had verloren, had ^tornooi beëindigd met een vol n >rsprong op zijn naaste con- en dat zou geheel overeen- de krachtsverhoudingen zijn OOIRLE Het toernooi om de natio nale tenniskampioenschappen op overdekte banen in Goirle hebben twee gloednieuwe kampioenen opge leverd: de pas 17-jarige Marianne van de Torre en de 22-jarige Theo Gorter. Bij de dames versloeg Marianne van de Torre in de eindstrijd Marcella Mesker met 6-4 6-2 en Gorter bleek veel te sterk voor titelverdediger Louk Sanders (6-1 6-3). De prestatie van Gorter is veelbete kenend. De linkshandige Amster dammer heeft de stijgende vorm van de laatste tijd kunnen voortzetten. Reeds tijdens het satellietcircuit in november bleek Oorter zich in het internationale gezelschap goed thuis te voelen. Hij eindigde steeds voorin en miste maar net de eindzege ln het masters toernooi. Ook op deze natio nale indoorstrijd heeft Gorter zijn huidige kracht getoond. Als tweede geplaatst kwam hij via overwinnin gen op achtereenvolgens Rob Men- tink, Otto Panman en Wouter Fok in de finale. In de finale werd Sanders in feite overklast. De keiharde spinservice van Gorter bracht de Leidenaar tel kens in moeilijkheden. De Amster dammer speelde vervolgens zo scherp in de hoeken dat Sanders geen enkele vat op Gorters spel kreeg. Nadat Gor ter de eerste set bijzonder snel met 6 1 naar zich had toegetrokken wefd duidelijk wie er het sterkste was. Een doorbraak op 4-2 in de tweede set op de service van Sanders betekende het einde: 6-3 voor Gorter. In de eindstrijd bij de dames bleek Marianne van de Torre conditioneel de sterkste. Marcella Mesker vergiste zich steeds op de „haif-court" ballen van haar tegenstander. Marianne van de Torre greep haar eerste nationale titel met de cijfers 6-4 en 6-2. Jan Timman in zijn partij tegen Rivas, die door te lang denken verloor. Anthony Miles neemt nog een slokje melk. fl »a> van het toernooi verklaar- dat de FIDE overwoog het systeem van zonetoernooien maar weer eens te wijzigen. Hoeveel in vloed Euwe nog heeft nu hij geen voorzitter meer is, blijft echter de vraag, hoewel hij in deze kwestie het gelijk aan zijn zijde heeft. In het huidige systeem blijft het mogelijk dat een sterke speler wordt uitge schakeld door een eenmalig geval van schaakblindheid. Met Timman plaatste ook Miles zich voor het zonetoemooi door met zwart van Sanz te winnen. De partij verliep vrijwel identiek aan die van Rivas- Timman in een opportunistische hoe- rastijl was Sanz aan een felle ko- nlngsaanval begonnen die hem ech ter zeer veel bedenktijd kostte. Op nieuw toonde Miles aan dat hij een uitstekend verdediger is en toen hij de beslissende tegenklap wilde uitde len, overschreed Sanz echter al zijn bedenktijd. Daarmee waren 8 te an en Sosonko definitief uitgeschakeld. Stean won met een handig loperoffertje op 07 van Langeweg en kon nog even hopen op een misstap van de belde leiders. Sosonko werd echter heel snel zonder illusie gelaten, toen hij tegen de En gelsman Speelman absoluut niets be reikte en wel met remise genoegen moest nemen. Wit: Rivas (Spa), zwart: Timman (Ned). 1. e2-e4 d7-d6, 2. d2-d4 Pg8-f6, 3. Pbl- cS g7-g6, 4. Pgl-e2 Lf8-g7, 5. g2-g3 Pb8-d7, 6. Lfl-g2 c7-c5, 7. 0-0 c5xd4, 8. Pe2xd4 0-0,9. b2-b3 Pd7-c5,10. Lcl-b2 Lc8-d7, 11. Tfl-el a7-a6, 12. a2-a4 e7- e6,13. Pd4-f3 Ld7-c6,14. Pf3-d2 b7-b5, 15. a4xb5 a6xb5, 16. b3-b4 Pc5-a6,17. Pc3-a2 Dd8-b6, 18. c2-c4 Tf8-d8, 19. Ddl-b3 Lg7-h6, 20. Tal-dl Ta8-c8, 21. c4xb5 Lc6xb5, 22. Lg2-h3 Tc8-c7, 23. Lb2-al Kg8-g7, 24. Pa2-c3 Lh6xd2, 25. Tdlxd2 Lb5rc4, 26. Db3-dl Pa6xb4, 27. Pc3-a4 Db6-a5, 28. Td2xd6 Lc4-b3, 29. DdlxbS Td8xd6, 30. Lal-c3 Tc7xc3, 31. Pa4xc3 Pb4-d3, 32. Tel-fl Da5-c5, wit verliest door tijdsover schrijding. Sosonko (Ned)-8p«lmen (Eng) Rivas (Spa)- TUnman (Ned) 0-1. Roos (FTa)-Morrlson (Sch) 0-1, Keogh (Ier>-Meulders (Bel) '/*-'/i. 8tean (Eng)-Lan- geweg (Ned) 1-0. Ugterink (Ned)-BeUon (8pa) i/i-i/i, Sanz (Spat-Miles (Bng)m 0-1. Feller (Lux) «as vrij. Eindstand: l.Ttmmantn Miles 11»/*, 3. Stean 11.4. Sosonko 10'/*, 5. Speelman 0. 6. Langeweg 7'/i. 7. 8ans 7. S. BeUon en Ltgterlnk #'/i. 10. Rivas 5. 11. Meulders, Roos en Morrison 4»/a. 14. Keogh 4,15. Feller 1'/*. MOSKOU Anatoli Karpov heeft het sportcomité van de Sovjet-Unie meer dan 300.000 dollar (ruim 600.000 gulden) ge schonken. Dit heeft de staats radio meegedeeld, erop wij zend dat dit „uit eigen initia tief" gebeurde. Het sportcomi té heeft de schenking te dan ken aan Karpovs overwinning op Victor Kortsjnoi in de schaaktweekamp om de we reldtitel, die dit jaar in Baguio op de Filippijnen gehouden is. Daarmee verdiende de wereld kampioen 350.000 dollar. Uit de berichtgeving van zowel de radio als het persbureau, Tass is af te leiden dat Karpov enkele tienduizenden dollars in eigen zak mag houden. Volgens het radio-bericht is de gift be stemd voor „de ontwikkeling van de sport in de Sovjet- Unie". AMSTERDAM De internationale damvierkamp in Amster dam kreeg een sensationeel einde door een onverwachte verliespartij in de laatste ronde van Harm Wiersma. „Ik zag spoken, maar ik was ook erg onzorgvuldig," verklaarde de wereldkampioen na afloop. Hij had Gantwarg de aanval gelaten en de kampioen van de Sovjet-Unie, die tot de laatste ronde twee punten achterstand had, maakte hier gretig ge bruik van. Toch behield Wiersma de betere positie. Er klopte iets niet aan de stelling, hoe aanvallend dan ook, van de man uit Minsk. De talrijke bezoekers, die de interes sante uiteenzettingen op de demon stratieborden met grote belangstel ling volgden, waren dan ook van me ning dat Wiersma op een gegeven moment grote winstkansen had. Die stand viel tenslotte erg tegen. Wiers ma moest halverwege de strijd een stuk offeren om zeker te zijn van remise. Dat deed hij ook, maar speel de daarna 10-15, terwijl 9-14 hem de toernooiwinst had gegeven. Een kapi tale blunder. De derde en vierde prijs deelden Clerc en Tsjegolev. De Amsterdam mer is in zijn laatste duel zeer dicht bij de winst geweest. De stelling was op een gegeven moment zo goed, dat Clerc niet meer wist hoe hij de partij moest voortzetten. De gekozen vari ant leidde, hoe sterk zijn positie ook bleef, niet tot winst, mede door het vakkundige verdedigen van Tsje golev. De eindstand: 1. Wiersma en Gant warg beiden 7, 3. Clerc en Tsjegolev beiden 5. Het bestuur van de internationale dambond heeft tijdens een vergade ring in Amsterdam besloten dat de herkamp tussen Wiersma en Gant warg, die moet beslissen over de eer ste plaats in het klassement van het toernooi om het wereldkampioen schap 1978, uit zes partijen zal be staan. Eindigt de match onbeslist dan behoudt Wiersma de titel. Ook de barrage tussen Clerc en Mltsjanski (Sov) zal over zes partijen gaan. In dien hier de uitslag 6-6 is, wordt Mlts janski officieel als zesde geklasseerd, dit door toepassing van het Sonnen- born-Berger-puntenwaarderings- systeem. De match om het wereldkampioen schap over 20 partijen tussen Wiers ma en Gantwarg zal in Oktober 1979 worden gehouden in het land met de beste condities. AMSTERDAM In de competitie voor de hoofdklasse A van het zaal korfbal dreigt voor het Haagse Ons Eibernest een drama te ontstaan. Ja renlang was de Haagse ploeg toon aangevend in zowel het zaal- als het veldkorfbal. Na vijf wedstrijden voor de zaalcompetitie staat de ploeg ech ter puntloos onderaan en ls een direc te kandidaat voor de degradatie. Ook tegen Deto kon weer geen winst ge boekt worden. Voornaamste oorzaak van het Haagse falen ls een gebrek aan goede communicatie. Die is vooral nodig omdat de ploeg een aantal nieuwe speelsters en spe lers telt. Bij de heren zijn bij voor beeld alleen Jan Gijssen en Ron Re geer als oude sterren over. Uitschake ling van deze twee routiniers bete kent een einde van de Eiberse schot- vaardigheid. Ook Deto begreep dat en maakte er een goed gebruik van. In de overigens rommelige wedstrijd was het bij rust 5-7 voor de Elndho- vense ploeg. Daarna kwam er pas een licht Haags overwicht, maar dat was niet voldoende om Jan van Heuven van zijn vierde en winnende treffer af te houden (11-12). ROSTOCK Fred Eefting heeft za terdag tijdens wedstrijden in het Oostdultse Rostock met een tijd van 56.51 seconden een nieuw Nederlands record op de 100 meter rugslag (25- meterbaan) gevestigd. Het oude re cord stond met 58.62 sinds april "74 op naam van Karim Ressang. Zij ran Playtex Body Language beha t p Met laag décolleté. In wit of skin. ït n Maten 70 t/m 80A, 70 t/m 85B, ikte 70 t/m 85C. In zwart. Maten in 70 t/m 80A. 70 t/m 80B. rbai ^aytex a£iv'€SP"js 34.95 aat lier ie d ;es jeen isie mo ;ndi gt. Playtex Comfort beha Bandjes op 3 manieren te dragen: normaal, kruiselings op de rug of in de nek. In wit of skin. Maten 70 t/m 80A, 70 t/m D0B, 70 t/m l)0C en 75 t/m Ü5D. Playtex adviesprijs 34.95 BONTMANTELS!! BONT- HOEDEN!! Kerst-kados bij Nederlands grootste bontma gazijn, vergelijkbaar 20% 30% goedkoper! Het be spaart u veel geld. Volle ga rantie. Kredietservice moge lijk. Het Bontpaleis, Hoog straat 153, Rotterdam-C, tel. 010-143337. Reisgeld terug bij koop. Koopavonden open tot 21 uur. Goed idee bont prachtig Kerstgeschenk!! De grootste en goedkoopste bontzaak v. Nederland. Duizenden korte en lange BONTMANTELS, nu werkelijk sensationele lage kado-prijzen, m. garantie!! Desgew. soepele kredietser vice. De Bontkoning, Hoogstraat 97, Rotterdam- C. Parkeren voor zaak. Tel. 010-117117. Bij koop reisgeld v. 2 pers. terug (ook benzine). Koopavonden tot 21 uur geopend! door Pieter Terpstra Om de blijvende betekenis van Herman Heljermans, vooral ln zijn uitbeelding van sociale wantoestanden ln het begin van deze eeuw te toetsen brengt de Friestalige toneelgroep Trya ter het in het zuidoosten van Friesland spelende stuk „Ora et labora". Ongeveer zeshonderd aanhangers van de overleden Molukse generaal Tamaela hebben zaterdag op Schip hol het lichaam van hun leider opge wacht. Begeleid door achttien leden van de ordedienst werd het lichaam in een auto van het vliegtuig naar het gebouw van de personeelsvereni ging Schiphol begeleid, waar een korte plechtigheid plaatsvond. Een vertegenwoordiger van de volksre publiek Benin, waar Tamaela is overleden, noemde de nabestaanden van de generaal het „volk van de vrije republiek der Zuld-Molukken". De reis met het vliegtuig van Benin naar Schiphol werd meegemaakt door drie zoons van de overledene en negen medewerkers. Woensdag is de uitvaartdienst in Vaassen. Maar er moest, vonden de dramatur gen Tynke Rienstra en Gerard Hem mes, meer gebeuren: het beantwoor den van de vragen of, ondanks alle materiële verbeteringen, de sociale ellende ls opgelost en de grote tegen stellingen tussen bevolkingsgroepen verdwenen is. Men heeft hiervoor een originele vorm gevonden door in het stuk „Dwaende mei Ora" (bezig met Ora) uit te beelden hoe een dorpsto neelgezelschap het stuk van Heljer mans in studie neemt en daarbij met de genoemde vragen wordt gecon fronteerd. Bij de ln de Harmonie te Leeuwarden gegeven première vond niet alleen de opvoering van het stuk op het toneel plaats, maar het publiek zat eveneens op het toneel, terwijl de zaal verder leeg bleef. De actuele „omlijsting" is gelukkig niet te nadrukkelijk aange bracht; de wijze waarop degene die aan het repeteren zijn steeds weer na de scènes uit het stuk naar voren Dames! BONTMANTELS kort en lang. Bonthoeden. Kerstkoopjes-aanbiedingen! Nu extra betaalbare lage prij zen!! Echte garantie. Krediet service mogelijk. La Reine, Jonker Fransstraat 75 (vijf an zeventig), Rotterdam-C., tel. 010-110756. Bij koop reisgeld terug. Koopavonden tot 21 uur open. door dr C. Rijnsdorp komen was niet storend en soms zelfs wel boelend. Maar het bleef (en om Heljermans geen geweld aan te doen moest dat ook wel blijven) bij korte dialogen zonder enige diepgang die de problemen van deze tijd zoals werkloosheid, geweld, de bedreigde middenstand, de drinkgewocmten en de vereenzaming van de bejaarden alleen even aanstipten. Door het zeer boeiende spel was het publiek na deze onderbrekingen steeds weer direct in de ban van het oorspronkelijke enigszins bekorte Ora et Labora en er kan dan ook gezegd worden dat Tryater onder re gie van Joop Wittermans voor een voortreffelijke opvoering heeft gezorgd. De grootste eer komt toe aan Jeltsja Das die aan de verbitterde vrouw van de door het noodlot getroffen koemel ker Watse op Indrukwekkende wijze gestalte gaf. De koemelker zelf werd door Plter de Vries ook prima ge speeld. Verder blonken Tine Winters in de rol van de oude moeder en Roel Nljboer ln de rol van schipper Hidde uit. Zwakke plekken vielen ln de op voering nauwelijks aan te wijzen. Het niveau van het binnenkort waar schijnlijk als beroepsgezelschap door het Rijk gesubsidieerde Tryater stijgt snel. tuginsvM ondernemingen en organisaties in de Mien .eervoer en aanverwante Mdrinen vraagt voor haar Centrale Financiële Administratie met praktijkervaring, In het bezit van een M.BA-diploma of daarvoor stu derend. Leeftijd 23-30 jaar. Gunstige gratificatie-, pensioen- en stu diekostenregeling behoren tot de ar beidsvoorwaarden. Sollicitaties te richten aan de vereni ging, t.a.v. de Centrale Financiële Ad ministratie, Pieter de Hoochweg 110, 3024 BH Rotterdam, tel. 010 - 76 06 00, toestel 136 UIT FAILLISSEMENT TE KOOP Enorm# partijen wollen en nylon kamerbreed tapijt, vinyl en plavuizen. Voor helve prijzen. Goedkoper kan met. Bezorgen ot leggen is mogelijk, ook verkoop aan particulieren. TAPIJT SOLID Nieuw Metheneeseratraat 32, Schiedam |k). Tel. 010-732562 of 732469. over de aantrekkelijke advertentie tarieven van worden u gaarne verstrekt Aanvankelijk was het hele maal de bedoeling niet van de Vlaamse leraar Xaveer de Win de complete Plato te ver talen. Het begon met af en toe een stukje, om zijn leerlingen te helpen. Van lieverlee wer den het grotere fragmenten. Pas later kreeg Plato de Ant werpenaar helemaal in zijn ban. Toen reeds was bijna éénderde broksgewijs ver- taald. Het werd een levens werk: vijf en twintig jaar on afgebroken arbeid ging er in zitten. Was de vertaling van de duizenden pagina's tekst, met alle moeilijkhe den en kwesties daaraan verbonden, al zwaar genoeg een halve eeuw filosofische werkzaamheid van Plato het was ook nodig de situatie in Hellas en speciaal Athene ten tijde van Socrates en Plato uitvoerig te schetsen. Bovendien moest de Inlei ding voor een uitgave van het vertaal werk onvermijdelijk een afzonderlij ke beschouwing over Plato en een over Socrates bevatten. De uitverkochte dundrukuitgave in drie delen uit de jaren zestig maakte een herdruk nodig. Deze ls nu bij Ambo, Baarn, verschenen in vijf de len, elk van ruim 600 bladzijden, ge bonden ln een linnenachtige omslag. Ze staan bij elkaar ln een cassette, met op elk deel een letter van de naam Plato. De prijs is 135,-, doch na 15 maart 1979 150,-. De classicus en filosoof Cornells Verhoeven, bij uitstek bevoegd en geschikt over dit grote werk te oordelen, heeft De Wins vertaling geprezen. „Zij is zeer Pla toons, met mooie lange zinnen en speelse kronkels." Hij wijst er op, dat men over het algemeen een veel te star beeld heeft van de grote Griek. Plato was denker en woordkunste naar Inéén; zijn dialogen zijn tegelijk scherpzinnig en speels. Plato wijst er zelf op (ln de Phaedrus), dat de ge schreven tekst nooit mag worden ver absoluteerd. Aan zichzelf overgela ten, dus zonder de persoon van de auteur, is de tekst weerloos. Want als de lezer aan de tekst vragen stelt, krijgt hij altijd hetzelfde antwoord, terwijl daarentegen de levende wijs geer varianten en nuances kan aan brengen. Maar ja. Plato leeft nu alleen nog maar in zijn geschriften, al hebben we die dan ook, naar verzekerd wordt, compleet. Wel zijn er twee kwesties in het geding: welke dialogen zijn echt, dubieus of duidelijk onecht, en voorts: hoe ls de volgorde van ont staan? De Win telt dertig authentieke stukken, zes betwiste en acht apo criefe geschriften. Hij zet ze ook naar hun vermoedelijke tijdsvolgorde op een rijtje. Een opstel over Socrates kon natuurlijk niet worden gemist, want hij is de voornaamste gespreks deelnemer. Van hemzelf is geen ge schreven tekst bekend; schrijvers- bloed, zoals Plato had, zal hij wel niet hebben bezeten. Daarom kennen wij Socrates alleen maar via anderen en hoe verschillend dat beeld kan uitval len is in dit geval duidelijk als men de Socrates van Plato vergelijkt met die van Xenophon. Indertijd kwam ik ln een Engels arti kel de uitspraak tegen: „Plato is een van de belangrijkste hedendaagse denkers." Gewaagder, maar ook bon diger, kan de blijvende actualiteit van Plato als gespreksgenoot niet worden aangeduid. In zijn Verant woording verdedigt De Win het scheutje Vlaams dat hij welbewust hier en daar in zijn Nederlands heeft gedaan. Het soepele Grieks van Plato vraagt soms om een lenigheid die de boven-Moerdijkers minder goed af gaat, oordeelt de vertaler. Het was uiteraard ondoenlijk te wachten met een aankondiging tot na de lectuur van deze 3100 pagina's; veeleer is deze korte bespreking (door een nlet-graecus) een aansporing tot een gespreide lectuur. Al was het maar om Plato uit de eerste hand en volledig te ontmoeten en hem vloei end Nederlands, een tikkeltje Vlaams bijgekleurd, te horen spreken. Deze heruitgave zou zeker niet onder nomen zijn. indien men er niet van overtuigd was geweest, dat vooral de onderwijspraktijk ervan kan profi teren. MEPPEL Inwoners van de Indi sche buurt in Meppel hebben een protestdemonstratie gehouden bij de opening van een nieuw gebouw door de woningstichting in Meppel. LEIDEN (ANP) Het Nederlands Juristen Comité voor de Mensenrech ten (NJCM) is ernstig bezorgd over de ondertekening van een tweede inter nationaal verdrag tegen terrorisme door Nederland. Volgens het comité zal die ondertekening vermoedelijk nog voor de jaarwisseling plaatsvin den. Het NJCM heeft zijn bezorgd heid overgebracht aan de minister De Ruiter (Justitie) en Van der Klaauw (buitenlandse zaken). In een gisteren uitgegeven verklaring zegt het NJCM zich erover te verba zen, dat de regering overgaat tot on dertekening van een verdrag dat be trekking heeft op de toepassing van het Europees-terrorismeverdrag zon der dat het parlement hierover ls in gelicht. Dit laatste verdrag moet nog door het parlement worden goedge keurd. Het comité vraagt zich af of de rege ring op die manier het parlement niet onder druk zet en een vrije oordeel vorming over de goedkeuring van het Europees terrorismeverdrag door de volksvertegenwoordiging niet nade lig beïnvloedt. Het NJCM vindt het ook teleurstel lend. dat het tweede verdrag is voor bereid binnen de Europese politieke samenwerking (EPS), omdat „de be sluitvorming binnen dit overlegor gaan zich onttrekt aan de controle van het Europees parlement".

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 11