hinese politie leegt censuur >p muurkranten -Diomeini: sjah s krankzinnig Marokko wil Polisario in diskrediet brengen Europese eenwording schaadt derde wereld Turnhalle-alliantie behaalt in Namibië 41 van de 50 zetels ieschuldiging in Peking: Vluchtelingen willen meer vrijheid in Vietnam 'Aanslag op Spaanse vissersboot provocatie' Toon uw solidariteit metdearmsten in Latijns-Amerika voor de opbouw van: vakbonden *koö- peraties* boeren bon den ♦vrouwen organisaties* krot tenwijkorganisaties: Zij verdienen uw solidariteit! Giro 1918108 .urn CLAT Nederland Ook Ieren doen mee met EMS Staking van tolken:- geen VN-vergadering EG-staten laks met richtlijn straling Arafat redt rechtse leider in Libanon BUITENLAND TROUW/KWARTET 7 KING (AFP, Reuter, UPI) Muurkranten in de Chinese rfdstad Peking beschuldigen de politie van het verhinderen i de vrije meningsuiting. De golf van kritiek op Mao is geslagen naar Sjanghai. de „muur van de democratie", jhet volk van Peking zijn mening j geven, hingen gisteren protesten ien de arrestatie van twee mensen, ette karakters stond te lezen dat litie de twee had meegenomen het hoofdkwartier van de com- _stische partij, nadat ze com- ntaar hadden geleverd op een mili- r die nummers van bij de muur parkeerde fietsen opschreef. De mi- air had omstanders gezegd dat hij hoorde tot de geheime politie. lp papierstroken, die bij de muur- mt hingen, stond te lezen: „Wij boo dien sociaal-democratie, we willen lop ien KGB", daarmee verwijzend kt ar de Russische geheime dienst. De lieime agent werd met name ge- jemd en kreeg veel kritiek te verdu- De muurkrantencampagne, mo- n«4lljk sinds het eerder dit jaar in Wj irking treden van een nieuwe lil ondwet, lijkt na een korte rustige le weer te verhevigen. plichting uit komen. In de afgelopen 15 jaar heeft Peking meer dan 17 miljoen jongeren op het platteland aan het werk gezet, maar de maatre gel was niet erg populair. Afgelopen zondag en maandag demonstreerden in de havenstad Sjanghai driedui zend jongeren tegen deze verplich ting. In deze stad is ook de kritiek op Mao overgenomen die de afgelopen weken te lezen was op de „muur van de democratie" in Peking. Imperialisme r 'r. 08 crplichting studenten, die hun middel- t-schooloplelding hebben vol- zijn niet langer meer verplicht tijd op het platteland te wer- voordat ze verder kunnen stude- i. Ook degenen die niet naar de versiteit gaan kunnen onder be- ilde omstandigheden onder de ver- Communistische leiders uit het oost- blok, bijeen in een conferentie over de communistische ideologie in So fia. hebben scherp uitgehaald naar China. Zij beschuldigden de Chinese regering van Hoea Kwo-feng van op hitsing en steun aan het imperialis me. Volgens het officiële Bulgaarse persbureau BTA veroordeelde een meerderheid van de sprekers op de conferentie de „provocaties en an nexaties" tegen Vietnam en Mongolië en voor vijandigheden tegen de Sow- jet-Unie. De conferentie, die ook werd bijgewoond door communistische lei ders uit westerse landen, was bijeen geroepen door Moskou in een poging meer eenheid binnen de internationa le communistische beweging te scheppen. EHERAN Terwijl de Iraanse regering gisteren al haar achten verzamelde om de staking in de olie-industrie te aken, riep de verbannen leider Khomeini het volk op geen ilastingen meer te betalen en door te gaa n met de sta ngen. Terwijl de Vietnamese minister van buitenlandse zaken Trin een bezoek brengt aan zijn Japanse ambtsgenoot Sonoda, demonstreren Vietnamese vluchtelingen voor het ministerie van buitenlandse zaken in Tokio. Op borden en spandoeken eisen ze meer vrijheid en persoonlijke rechten voor de Vietnamezen. door Jan Keulen ja to II ah Khomeini, die in Parijs ze dat de sjah geestelijk ge- is en dat het recente geweldda- optreden van de politie het ge ls van zijn krankzinnigheid. „Ik acht dat de sjah meer en meer laden zal begaan," vreesde de ten oppositieleider. Hij ver maandag 18 december tot >nale rouwdag om de ongeveer tig doden te herdenken, die dinsdag in de grote steden door en zijn doodgeschoten. I1 b meraal Azhari, eerste minister van Iin, noemde de staking in de oliesec- it# r een 'nationale tragedie'. De pro- va ictie is gedaald tot een vijfde van de e 1 brulkelljke hoeveelheid.Iran, het i di leen na grootste oliepodcucent ter oi ireld, ziet zich nu genoodzaakt ge- zj llineerde olie in het buitenland te De regering heeft gedreigd de UI ADVERTENTIE yNJieuwe gracht 47. Utrecht stakers te ontslaan, als zij vandaag niet op het werk verschijnen. In de zudelijke gelegen stad Shiraz braken opnieuw gewelddadigheden uit, toen militairen het vuur openden op een rouwstoet, die de lichamen van tijdens de straatgevechten van afgelopen week omgekomen mensen naar de begraafplaats bracht. In de vroegere hoofdsad Isfahan werden ze ven pro-sjahbetogers doodgeslgen door een menigte, uit wraak voor de vele slachtoffers van de laatste dagen. DUBLIN (Reuter) Ierland zal op 1 januari meedoen aan het Europese Monetaire Stelsel, het nieuwe geld stelsel vai) de landen van de Europe se Gemeenschappen. Het Ierse pond zal echter wel verbonden blijven met het Britse pond sterling, zo heeft de Ierse premier Jack Lynch gistermid dag in het parlement verklaard. Met de beslissing Van de Ieren is Groot-Brittannië het enige EG-land geworden dat niet meedoet aan het wisselkoerssysteem. Samen met de Ieren en de Italianen stelden de Brit ten als voorwaarde voor deelneming dat de hulp van de rijke EG-landen aan de arme, bijvoorbeeld via de fondsen van de gemeenschap, aan zienlijk zou worden vergroot. De wij ken hebben hier niet op willen ingaan. Vooruitlopend op de Ierse beslissing hadden de Italianen dinsdag al beslo ten aan het EMS deel te nemen. Tij dens het EMS-beraad van de Europe se regeringsleiders hadden beide lan den uitstel van de definitieve beslis sing bedongen. MADRID Marokko is verantwoordelijk voor de moord op zeven Spaanse vissers. Deze beschuldiging werd donderdag geuit door het front Polisario. Ook de Spaanse pers heeft gegevens aangedragen die wijzen op de schuld van Marokko in de slachtpartij van 28 november. De Marokkaanse actie zou bedoeld zijn om de steeds beter wordende relaties tussen Spanje en het Polisario te verstoren en om het positieve image van het Polisario als bevrijdingsbeweging te veranderen in een negatief beeld als van een bende terroristen. Op 28 november werd de vissersboot - - - - - - een wijd en zijd bekend staand voor man van het Polisario, was op het moment van de aanslag in Algiers. Deze laatste, Mohammed Salem oeld Embarec, verklaarde aan een dag blad van Las Palmas dat hij Juist op de dag van de overval een gésprek in Algiers had gehad met twee Spaanse journalisten. Verder verklaarde hij dat „het Polisario trots is op zijn militaire acties en die-altijd opeist". Cruz del Mar voor de kust van de westelijke Sahara overvallen door twintig Spaans sprekende kikvors mannen. Na met de bemanning van de vissersboot gegeten en gepraat te hebben, schoten de overvallers zeven van de tien vissers in koelen bloede dood. Drie bemanningsleden wisten te ontkomen. Deze drie verklaarden later dat hun overvallers Saharawi waren geweest. Naar nu bekend geworden is, vertrok een dag voor de overval op de Cruz del Mar een convooi van zes landro vers en twee AML-60-voertuigen uit de Marokkaane kustplaats Cabeza de Playa. Het convooi volgde de kust zuidwaarts, richting Kaap Bojador in de westelijke Sahara. Diezelfde 27 november vertrok van een punt dat bekend staat als Bir L een rubber boot type Zodiac (van het zelfde type als de rubberboot die gebruikt werd in de overval). Aan boord bevonden zich zes Spaans sprekende Marokka nen. De zes zijn allen afkomstig van de marinebasis Al Hoceima in noord Marokko, een gebied dat tot 1956 door Spanje bestuurd werd en waar nog veel Spaans wordt gesproken. Het front Polisario kondigde donder dagavond in Madrid aan nog meer bewijzen te hebben, dat het Marokko is geweest dat de barbaarse actie uitvoerde. „Als de Spaanse regering ons er om vraagt zullen we binnen 24 uur de bewijzen leveren," aldus Poli- sario-vertegenwoordiger Achmed Boejari. Beschuldiging Ondanks de heftige ontkenningen van het Polisario heeft een rechtbank op de Canarische eilanden toch vijf leden van de Saharaanse bevrijdings beweging in staat van beschuldiging gesteld. De vijf zouden herkend zijn toen de politie de drie overlevenden foto's zien van Saharawi's. De foto's komen uit het archief van identiteits bewijzen uit de toenmalige Spaanse Sahara. Het dagblad El Pais publi ceerde woensdag twee van de foto's. De reactie van het Polisario was iel en enigszins triomfantelijk omdat deze foto's juist aantonen dat het Polisario niets te maken heeft met de moordpartij op de Cruz del Mar. Een van de twee studeert al sinds jaar en dag in Havana en de ander, nota bene „De aanslag op de Cruz del Mar is het werk van desperado's of gekken en wij zijn het één noch het ander", aldus de Polisario-leider. De these dat juist de Marokkanen wel eens de „desperado's" zouden kun nen zijn. is niet geheel ondenkbaar. Een week geleden ontdekte een Ma rokkaanse patrouille dat een groep Marokkaanse militairen een aanslag wilden plegen op de Mauretaanse ij zermijn Zoerate-Noeadiboe. De Mau- retanlërs achtervolgden de Marok kaanse eenheid, die zich ten slotte verschanste in een Marokkaans mili tair kamp op Mauretaans gebied. Ook bij deze gelegenheid was het zeker de bedoeling geweest het Poli sario de schuld in de schoenen te schuiven om zo de vredesbesprekin gen tussen het Polisario en Maureta- nië te doorkruizen. Marokko bevindt zich in een steeds geïsoleerder positie en een kat in het nauw kan r*are sprongen maken. Na een tijdje opgeschort geweest te zijn zijn de onderhandelingen tussen het Polisario en Mauretanië deze week heropend, onderhandelingen die Ma rokko afkeurt omdat voor haar de zaak om de Sahara een „gesloten dossier" is. waar niets meer aan valt te veranderen. Voor de meeste landen ter wereld is de Sahara echter in het geheel geen afgesloten zaak. Dit bleek woensdag toen in de algemene vergadering van de Verenigde Naties een resolutie aangenomen werd, waarin het recht van de Saharawi op zelfbeschikking en onafhankelijkheid erkend werd. Daarin werd voor het eerst, het front Polisario genoemd als organisatie die strijdt voor de onafhankelijkheid van de Sahara. De resolutie werd ge steund door negentig landen, tien landen stemden tegen en negenen dertig landen onthielden zich. In een tweede resolutie werd de orga- Van een onzer redacteuren AMSTERDAM Bij de verkiezingen in Namibië heeft de DTA (Democratische Turnhalle Alliantie), zoals verwacht, met grote meerderheid gewonnen. Ze krijgt in de grondwetge vende vergadering 41 van de SO zetels. De opkomst was 82 procent. De grote overwinning van de DTA is voor niemand een verrassing, omdat de twee andere grote partijen in Na mibië. de SWAPO (Zuidwestafrikaan- se Volksorganisatie) en de NNF <Na- mibisch Nationaal Front) de verkie zingen hebben geboycot en omdat de DTA van een grootscheepse, dure en door Zuid-Afrika gefinancierde, ver kiezingscampagne gebruik heeft ge maakt. De verkiezingen werden door de Verenigde Naties en de westerse landen van „nul en generlei waarde" beschouwd. Zuid-Afrika hecht wel groot belang aan de uitslag en vooral aan het opkomstpercentage bij de verkiezingen. Volgens beschuldigin gen van het Christelijk Centrum in Windhoek en de SWAPO heeft Zuid- Afrika gebruik gemaakt van intimi datie bedrog en andere praktijken om de kiezers te registreren en te dwingen naar de stembus te gaan. Steun nisatle van Afrikaanse eenheid uitge nodigd te bemiddelen in het Sahara- conflict. Uit deze laatste resolutie kan Marokko meer hoop putten om dat het bemiddelingscomité, samen gesteld uit de presidenten van Soe dan, Mali. Liberia. Tanzania en Gui nea, in meerderheid pro-Marokkaans is. Het Polisario verdenkt het OAE-be- middelingscomité er van het Sahara- conflict te bekijken als een „regio naal conflict tussen Marokko en Al gerije" in plaats van als een „klassiek geval van de-kolonisatie", wat het volgens het Polisario is. Een snelle en korte regeling tussen Mauretanië en het Polisario. die geenszins uitgesloten is, zou de OAE- commissie wel eens de wind uit de zeilen kunnen nemen. Zo'n regeling wordt ook voorgestaan door Frank rijk, een zeer invloedrijke macht in noord-Afrika. Het afgelaste bezoek van koning Hassan aan Parijs, (dit bezoek had woensdag plaats moeten vinden) zou dan ook wel eens een diepere oorzaak kunnen hebben dan de negenoog die de Marokkaanse mo narch voorwendde. Hassan zou met Giscard het Sahara-probleem bespre ken maar liet het, vanwege zijn pijn lijke billen en rug, zo heette het, afwe ten. Na de resoluties in de Verenigde Naties, de besprekingen Mauretanië- Polisario, Hassans mislukte reis naar Washington, de toenadering Polisa- rio-Spanje en de verhevigde militaire acties van de Saharawi tegen Marok ko. bevindt het Marokkaanse regime zich in een benarde positie. De barbaarse actie tegen de beman ning van de Cruz del Mar zou wel eens een wanhoops poging kunnen zijn om het tij te keren. NEW YORK (AFP) Een bijeen komst van de algemene vergadering van de Verenigde Naties kon gister avond in New York niet doorgaan, omdat de tolken staakten. De verta lers vrezen bestaande plannen voor een herwaardering van hun functie, die een achteruitgang in zouden hou den. De enige tolken die wel versche nen, waren de Russen. Zuid-Afrika ziet de grote opkomst als een steun in de rug bij de onderhan delingen over de toekomst van het land en de komende verkiezingen on der toezicht van de Verenigde Naties. Met dit hoge opkomstpercentage kan Zuid-Afrika zich „neerleggen" bij af wijzing van nieuwe verkiezingen door de grondwetgevende vergadering, waarin de Zuid-Afrika welgezinde DTA het voor het zeggen heeft. Volgens de Zuidafrikaanse gouver neur in Namibië, rechter Steyn, kan de DTA-uitmaken of er een tweede ronde van verkiezingen komt of dat er onmiddellijk om onafhankelijk heid gevraagd wordt. Het westen zal op Zuid-Afrika grote druk uitoefenen om in Namibië verkiezingen te laten houden onder toezicht van de Vere nigde Naties. Tot nu toe heeft Zuid- Afrika steeds beweerd dat het gesteld is op een tweede ronde en dat deze voorverkiezingen slechts bedoeld wa ren om leiders in Namibië te kiezen. Uitslag De DTA kreeg bij deze verkiezingen 268.130 stemmen van de 327.264. De uiterst rechtse blanke groepering Ak- tur vergaarde 38.716 stemmen. De Namibische Christendemocratische Partij kreeg 9.073 stemmen, de Her- stige Nasionale Partei 5.781 stemmen en het Liberation Front 4.564 stem men. Van deze partijen, die allen rechts van het midden in Namibië opereren, krijgt Aktur drie zetels in de grondwetgevende vergadering en de drie andere partijen ieder één. De zwarte hoofdomroeper tijdens de verkiezingen, Timoteus Namahuya. is donderdagavond in zijn woning doodgeschoten. Namahuya. die vo<)r de Zuidafrikaanse omroep werkte, heeft de kiezers in de taal van dc Ovambo's opgeroepen te gaan stem men. Het hoofd van de politie in Windhoek, generaal Verster. heeft dc SWAPO beschuldigd van de aanslag, omdat gebruik gemaakt was van een Russisch wapen. LUXEMBURG (ANP) Het Europe se parlement heeft „geen enkel be grip" voor het feit dat alle negen lidstaten in gebreke zijn gebleven, hun nationale wetgeving aan te pas sen aan Europese normen voor be scherming tegen ioniserende straling (radioactieve en röntgenstraling). Volgens een op 1 juni 1976 van kracht geworden EG-richtlijn hadden de na tionale regelingen uiterlijk 12 juli 1978 moeten zijn aangepast. Gegeven het feit dat de voorbereiding van de richtlijn al in 1972 was begonnen, hebben de lidstaten in feite zes jaar de tijd gehad om iets te doen. De Europese Commissie wil de richt lijn nu aanpassen aan nieuwe aanbe velingen die de Internationale com missie voor stralingsbescherming (ICRP) inmiddels in 1977 heeft ge- daan. Het gaat hierbij niet om diep- gaande wijzigingen. De herziene richtlijn zou dan alsnog voor 12 Juli 1980 in de nationale wetgeving moe ten worden verwerkt. Het parlement gaf vice-voorzitter Haferkamp van de Europese Commissie „onder groot voorbehoud" de ruimte om een voor stel in deze zin aan de ministerraad voor te leggen. 4 De Jordaanse koning Hoessein, die momenteel met een diplomatiek of fensief bezig is in Europa tegen de akkoorden van Camp David, bracht gis teren een bezoek aan paus Johannes Paulus II. BEIROET (UPI, Reuter) Dany Chamoen. de zoon van de rechtse Libanese leider Camille Chamoen en leider van diens militie, is gisteren aan de dood ontsnapt dank zij do bemoeienis van de Palestijnse leider Jasser Arafat. Dany Chamoen bracht een beleefd heidsbezoek aan de Saoedlsche am bassadeur in Libanon, die onlangs gewond raakte toen de helikopter waarin hij zat werd neergeschoten Toen Chamoen in het ziekenhuis in het westen van Beiroet was. werd dit gebouw omsingeld door linkse mos lems. Het kwam tot een gewapend treffen waarbij een Libanese officier gedood en drie andere mensen ge wond raakten. Na een beleg van ze ven uur en bemiddeling van een groot aantal Libanese leiders en de Pales tijnse leider Arafat kon de christelij ke leider ongedeerd naar huis. Dany Chamoen zei het te betreuren dat de manier waarop zijn leven war gered niet toegepast kon worden op de andere conflicten in zijn land. Uit eindelijk kreeg Chamoen gisteren een vrijgeleide van Syrische militairen van de Arabische vredesmacht en en kele leden van de PLO. Frankrijk zal het aantal militaireö dat in Libanon gelegerd Is als onder deel van de vredesmacht van de Ver enigde Naties op korte termijn tot een derde van het huidige aantal te rugbrengen. Franse eenheden zijn ge legerd in het zuiden van Libanon. Een Franse functionaris verklaarde dat Parijs tot beperking besloten heeft om de internationale strijdmacht ook daadwerkelijk internationaal te ma ken. Tot dusver heeft Parijs een on evenredig groot deel van de vredes macht geleverd >r Nico Kussendrager olgende week beginnen in Brussel nieuwe besprekingen tussen de Sropese Gemeenschap, en meer dan vijftig ontwikkelingslanden (voor- toelijk in Afrika). Binnen een jaar worden Europese verkiezingen (houden. wat een nieuwe stap is naar verdere eenwording van de "Deenschap. 'int Faber zal daar niet zo gelukkig mee 1 Hij promoveerde gisteren aan de Vrije diversiteit op een proefschrift, waarin hij ft dat een verdere bundeling van de Euro 's® Gemeenschap nadelig is voor de derde tteld. De huidige manier van samenwer- nt komt evenmin de ontwikkeling van de ^rde landen ten goede. Ondernemingen - proefschrift De Europese Gemeen- •jap en ontwikkelingssamenwerking dreef Faber overduidelijk vanuit de ach- ^?ond dat die samenwerking de onderiig- !I|de groepen in derde wereld moet helpen. 5 beëindiging van honger en armoede daar >°et bewerkstelligen. In de huidige verhou ding tussen de EG en de derde landen gebeurt dat niet Zo zijn. zegt Faber. investeringen van Euro pese ondernemingen op zijn zachtst gezegd niet bevorderlijk voor de ontwikkeling van de derde wereld. Zij bevorderen de ongelijk heid. bijvoorbeeld door het gebruik van technieken die verhoudingsgewijs veel geld maar weinig arbeid vragen (terwijl er in de derde wereld zoveel werklozen zijn). Of vra gen infra-structurele voorzieningen (ha vens. wegen), te betalen door de ontwikke lingslanden. die de belastingopbrengsten van de buitenlandse ondernemingen goed deels weer teniet doen. Tenslotte bevorde ren buitenlandse bedrijven elitevorming in ontwikkelingslanden. Naar die elites gaat. aldus Faber. ook een groot deel van de uitvoerprodukten van de Europese Gemeenschap. Er worden geen zaken geëxporteerd waar de arma massa wat aan heeft, maar luxe produkten die alleen de bovenlaag kan betalen. Onder andere die overweging brengt dr. Faber tot de stelling dat snelle groei van het inkomen en de invoer in de ontwikkelingslanden, slechts „in beperkte mate kan bijdragen tot de opheffing van de economische recessie waar de geïndustrialiseerde landen in ver keren". Afzetverlies De promovendus heeft daar nog twee argu menten voor. de uitvoer van de geïndustria liseerde landen naar de derde wereld is al sterk gestegen (en zal nu vertragen), en willen we markten scheppen in ontwikke lingslanden. dan zullen die landen eerst deviezen (buitenlandse betaaldmiddelen) moeten hebben. Dat betekent dat onze grenzen open moeten voor hun produkten. en het houdt betere prijzen voor hun grond stoffen in. Geen zaken die ons uit het econo misch moeras trekken Opvallend is dat een paar dagen voor de promotie van Faber. professor Mennes van de Erasmus-universiteit een afzetverlies voor Nederland op de markten in ontwikke lingslanden voorspelde. De veel geroemde „interdependentie" (onderlinge afhanke lijkheid tussen arme en rijke landen; de ene hand wast de andere) blijkt toch niet zo'n wondermiddel. Hoewel minister Jan de Koning «ontwikke lingssamenwerking) in een recent vraagge sprek nog zei: „Interdepentie betekent koopkrachtvergroting, economische groei, toegenomen welvaart en vermindering van de armoede, en daardoor dus vraagvergro ting", Volgens Faber wordt een economi sche teruggang niet beëindigd door meer produktie, maar door andere produkten. Een ander belangrijk nadeel van de Europe se samenwerking met de derde wereld, dat door Faber niet nadrukkelijk wordt ge noemd. zijn de toeslagen op de uitvoer van grondstoffen door de derde wereld. Dat heeft in de praktijk tot gevolg gehad dat industrialisatie werd afgeremd (Op onver werkt hout is er subsidie, voor planken niet. de uitvoer van ongebrande koffie is voorde lig. de export van gebrande niet) Europese gemeenschap, en particuliere iiv vesteringen Europeaan Gelijkgezinden Juist minister De Koning is een volbloed Europeaan, die snel verder wil op de weg naar meer samenwerking Zijn voorganger Jan Pronk stond daar veel aarzelender te genover. hoewel die volgens Faber zeker geen rechtlijnig beleid heeft gevoerd Zijns ondanks zijn de afgelopen Jaren bijvoor beeld voedsel- en noodhulp naar „Brussel" overgebracht. En wat wil een klein land als Nederland ook. Het ontwikkelingsbeleid van de Europese Gemeenschap is de grootste gemene deler en die heet doorgaans West-Duitsland. dat een uitermate liberaal ontwikkelingsbeleid voert, met sterke nadruk op de belcngen van het bedrijfsleven. Nederland richt zich op papier maar lang niet altijd in de praktijk op de armste groepen De EG- landen. aldus Faber. verschillen sterk van mening over wat een gewenst ontwikke lingsproces is. Een grote mate van over stemming is er echter over nevendoelstel- lingen: bevordering van de uitvoer van de Faber zegt in een gesprek over zijn proef schrift dat Nederland zich daarom sterk moet maken binnen de groep van gelljkge zinden (onder andere de Scandinavische landen*. Pas als de huidige „ontwikkeling»- conceptie" wordt doorbroken, en de Euro pese Gemeenschap zich inzet voor een wer kelijke ontplooiing van de derde wereld, moet met de negen worden verder gegaan. Dr Faber verrichte zijn onderzoek als ha van de werkgroep polemologie van de VIT en dat is uit zijn toelichting op het. proef schrift te merken. Er bestaat alleen blijven de kans op vrede als de ontwikkelingsland den de kans krijgen zich uit de armoede te verheffen. Zo niet, dan dreigt mogelijk voor alsnog geen derde wereldoorlog, maar wej worden de kansen op terroristische acties van „verworpenen der aarde" steeds groter. Zonder wereldwijd overleg dreigt ook strijd over de hulpbronnen die eindig zijn „De omstandigheid dat de grenzen aan de groef tegenwoordig als minder knellend ervarep worden, betekent niet dat deze grenzen minder reëel zijn geworden", zegt Faber

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 7