oe betrouwbaar is de klant? m idustrielanden in ban van 'Abu Dhabi' Onrustbarende daling pachtareaal "Geen boete,geen opzegtermijn*. Maar wel een premie** van een 13e maand. Zodat je dan bijna 6% rente maakt?" Bel 020-5204911 BANQUE DE PARIS ET DES PAYS-BAS NV jizend vragen bij bureaus voor handelsinformatie Prof. De Haan: maatregelen nodig enkorf wil weer stel in Utrecht Voor mensen die beter weten. Total krijgt „douceurtje' van 30 min ERDAG 16 DECEMBER 1978 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET 31 HAAG Bij een bandenfabriek stopt op een dag een handelaar die in zijn vrachtwagen een duizend autobanden wil meenemen. „Hoe denkt u die te betalen?" vraagt de lkant. Boter bij de vis? Nee, de koper maakt het geld per bank over. Hij wil dus levering op liet. De fabrikant kent de handelaar echter niet. Is die wel betrouwbaar? Ziet de rancier ooit een cent terug? r Peter van Lakerveld roord geven op dit soort vragen haft vele honderden mensen in rland een dagelijkse boterham, rerken voor handelsinformatie- »us. Van de Graaf Co in Am- am is de grootste op dit gebied, elmans financiële informatie, so en intermediair behoort ook grotere in dit wereldje. Zes of kantoren samen vormen de Ne- ndse vereniging van handelsin- atiebureaus. klanten komen uit vele geledin- fan de economie, zegt de heer N. ongelmans, algemeen directeur het gelijknamige bureau. Er zijn en en verzekeringsmaatschap onder, industrieën en handels- i maar bij voorbeeld ook advo- en deurwaarders. tig procent van de vragen ligt op gebied van de kredietwaardig- Betaalt degene wel aan wie ik eren geleverd heb? Of lost de van de bank zijn schulden wel en bank kan te rade gaan bij het au voor kredietregistratie in Tiel daar staan alleen de bankschul- van particulieren vermeld. Bo- ...jjen zijn in Tiel geen gegevens 'jk schulden bij de giro opgeslagen, jgl'mans meent daarom aanvul- feiten te kunnen verstrekken. re vragen van cliënten betreffen landelsmoraal". Als een assuran- ent bij een verzekeringsmaat- ipij heeft gesolliciteerd, wil het jf terdege weten wat voor vlees n de kuip heeft. Een verzeke- agent is een vertrouwensman de verzekerde, erg belangrijk is de maatschappij van de agent an kan, legt Dongemans uit. andere vragen liggen op het d van fusies. Een bedrijf heeft igstelling voor een andere onder- ng maar wil zich nog niet bloot Het informatiekantoor polst de gegadigde zonder namen te innen haalt het informatiebureau zijn rens voor de klanten vandaan? elmans: In,de eerste plaats heb- wij een miljoen archiefbladen: 800.000 van bedrijven of bedrijfjes met hun directeuren, de rest van par ticulieren. We gaan echter niet alleen op deze gegevens af. Ze verouderen snel, zegt de heer Dongelmans. Daar om krijgt het bedrijf waarover inlich tingen worden gevraagd een briefje met de volgende inhoud: Mijne Heren, Als nationaal en internationaal geor ganiseerd handelsinformatiekantoor krijgen wij dagelijks vele tientallen aanvragen te verwerken op bedrijven van uiteenlopende aard. Teneinde de gegevens waarover wij beschikken zo up to date mogelijk te houden doen wij u bijgaand enquête formulier toekomen om u in staat te stellen invloed op de samenstelling van de bij ons bekende gegevens uit te oefenen. Wij veizoeken u vriendelijk bij geslo ten, formulier liefst nog vandaag doch uiterlijk binnen twee dagen aan ons te willen retourneren in de antwoord- envelop. Onze dank voor uw medewerking. Een kort briefje. Je zal het maar thuis krijgen als je nooit zaken doet met een informatiekantoor. Ook een vol komen te goeder trouwe directeur kan geïrriteerd raken. Vaak zal men de bedoeling van de brief wel kennen en loyaal meewerken, soms evenwel niet. Dat is een van de redenen waarom Dongelmans (net als zijn concurren ten) een net van correspondenten heeft in het land. In totaal zo'n 350 a 400 man. Mensen die hun dorp of de streek waar zij wonen, goed kennen, gepensioneerde medewerkers van no tarissen of deurwaarders, ook boek houders. Ze werken incidenteel, in de grote steden heeft Dongelmans daar entegen full-time mensen rondlopen. De correspondenten benaderen de ondervraagden en na een toelichting komt het eerst geweigerde antwoord in veel gevallen toch. De correspon denten doen. als het een uitvoerig onderzoek betreft, ook elders in de omgeving wel navraag. Zo open mo: gelijk. Dongelmans noemt openheid erg belangrijk. Veelzijdigheid van in formatie eveneens. ,,Het is de veel heid van gegevens uit verschillende bronnen die het beeld bepalen", zegt de directeur van het Haagse bureau. Privacy Het kan haast niet anders of het werk van de handelsinformatiekantoren gaat langs de rand van wat we noe men de „persoonlijke levenssfeer". Dongelmans: Als leden van de vereni ging van handelsinformatiebureaus hebben we een erecode opgesteld. Daarin staat ondermeer dat gegevens over huidskleur of seksuele geaard heid nooit aan de cliënt verstrekt mogen worden. Ook meldt men niet of de directeur van het onderzochte bedrijf gescheiden is. In het algemeen trouwens worden lang niet alle feiten, die het kantoor verzamelt aan de cliënt doorgespeeld. Verder vernieti gen we elk persoonsgegeven, ouder dan vijf jaar. Toch zou de criticus zich kunnen voorstellen, dat voor betrokkenen pijnlijke zaken aan de cliënt van Dongelmans bekend worden. Stel dat een directeur alcoholicus is, wordt dat zo maar doorgegeven? Dongel mans: Alleen als de drank het beta lingsgedrag van de man beïnvloedt, die wetenschap is van belang voor de cliënt. Zijn er privé ernstige moeilijk heden met drank maar is er zakelijk niets aan te merken, dan blijft dit gegeven geheim. Omdat het een pri- vézaak is. „Ons hele werk beperkt zich trouwens tot zakelijke inlichtin gen. Wie bij ons uitsluitend om per soonlijke kwesties vraagt, krijgt nul op het request. Op de rand van privé en zakelijk liggen vragen over het milieu waarin men verkeert. Vragen die banken soms stellen in verband met persoon lijke leningen. Directie-secretaris Si moons: „Dat gaat om gevallen die tegen het criminele aanliggen. Een man die de ene BV na de andere failliet laat gaan en daar dik aan verdient, probeert ook wel een per soonlijke lening te krijgen. Dan mel den we het gedrag van de man aan de bank. BV's Over kwalijke praktijken met BV's gesproken, Dongelmans pretendeert dat hij bij 92 procent van de in 1978 ontplofte BV's materiaal had waaruit bleek dat men te doen had met lieden die een dubieus financieel verleden hebben. Het gaat bijvoorbeeld om koppelbazen. Die met veel meer men sen werken dan ze aan de bedrijfsver eniging opgeven en op die manier een deel van de sociale premies in eigen zak steken. Het zijn ook de mensen die met verschillende BV's tegelijk werken, bezittingen van de ene in de andere overhevelen en dan een van de BV's failliet laten gaan. De heer Dongelmans ziet niets in een idee, onlangs aan de hand gedaan door mr. J. van Rijn van Alkemade, raadadviseur bij het ministerie van justitie. Die stelde voor dat directeu- LUNTEREN De oppervlakte verpacht landbouwgrond In ons land is sinds 1963 op onrustbarende wijze gedaald, name lijk met meer dan tien procent van het totale areaal cultuur grond. Er zijn maatregelen nodig, om een verdere verminde ring van het pachtareaal tegen te gaan. N. J. Dongelmans ren van een BV of hun adviseurs bij oprichting een vragenlijstje invullen. „Naïef", noemt Dongelmans dat. Zijn inziens deugt er ook niet veel van het antecedentenonderzoek dat justitie verricht voor de oprichting van een BV. Dan wordt wel bekeken of be trokkenen strafbare feiten hebben gepleegd maar over een volledige lijst van faillissementen beschikt het mi nisterie kennelijk niet. Naar zijn ervaring gaat het om de handige jongens, die net geen straf bare feiten plegen. „Die kent justitie niet, wij wel". Daarom zou Dongel mans het niet gek vinden, als het natrekken van handelsinformatie bij oprichting van een BV wettelijk ver plicht werd. Daar zou het bedrijf van Dongemans natuurlijk niet minder van worden. De directeur zegt echter: „bij. een kredietaanvraag van een par ticulier bestaat ook al de wettelijke verplichting zijn kredietwaardigheid na te gaan. Waarom hier niet"? Laatste vraag: In deze economische sombere tijd zullen handelsinforma tiekantoren het wel extra druk Jieb- ben. Kijk naar het toenemend aantal faillissementen. Dongelmans: Het is merkwaardig genoeg omgekeerd. Me nig bedrijf probeert uit bezuinigings overwegingen zelf informatie in te winnen in plaats van dat uit te be steden. Dit zei prof. mr. P. de Haan, hoogle raar aan de TH in Delft en aan de VU in Amsterdam gisteren in Lunteren. Hij sprak daar op een conferentie OvprnpmPli over grondgebruik van de CBTB vrvcmciiicii pachter te blijven, in plaats van zes jaar zoals nu in de Pachtwet staat. Hij wees erop, dat de daling in 1963 inzette, toen de Wet Vervreemding Landbouwgronden werd afgeschaft. Die wet regelde de beheersing van de koopprijzen van landbouwgronden. Prijsverschil Als oorzaal van de teruggang, zag hij het grote verschil tussen verpachte en onverpachte waarde, ontstaan door de grote ongelijkheid in rechts- regime tussen pacht en eigendom. Pachtprijzen worden op grond van de Pachtwet nog wel beheerst; koopprij zen niet meer. Prof. De Haag suggereerde een aantal maatregelen om verdere verminde ring van het pachtareaal tegen te gaan. Zo zou de Grondbank grond niet alleen in erfpacht, maar ook in pacht moeten gaan uitgeven, als hulp bij grondfinanciering in geval van bedrijfsopvolging of bedrijfsvergro- ting. of als het voor een zittende pachter moeilijk is gebruik te maken van zijn voorkeursrecht op koop. Zo'n regeling, bracht prof. De Haan in herinnering, komt ook voor in het CDA-programma. Verder zou de pachter, als de aan hem verpachte grond aan een ander verkocht wordt, nog twaalf jaar na de overdracht het wettelijk recht moeten houden om advertentie ECHT (ANP) Tussen de Ko- ijke Bijenkorf Beheqr (KBB) en meente Utrecht is grote onenig- ontstaan over de bouw van een nhuis aan de Lange Viestraat. zou daar in juni 1982 een nieuwe ikorffiliaal openen, maar KBB dat het gebied door de „zui- IZ1 van het nabijgelegen Hoog Ca- jne te onaantrekkelijk is gewor- im er zonder meer een warenhuis stering 100 miljoen) neer te n. meent dat de omgeving meer heeft dan alleen een warenhuis voldoende publiek naar toe te ten. Gedacht wordt aan meer els. sportaccommodaties, cultu- objecten, kantoren en woningen. alles is het gemeentebestuur van cht echter volkomen in het ver- de keelgat geschoten. B. en w. even de argumenten van KBB bouwplannen Op te schorten, imen onaanvaardbaard te vin- Het college wijst erop dat de inen in 1976 op verzoek van KBB |C n keer zijn opgeschoeven. B. en gisten niet beter of het zou deze de definitieve bouwplannen ir ogen krijgen. hrderdaadmeneer van Houwelingen, van zo'n „reservegeld-rekening" kunt u per maand* tot f5.000,- vrij opnemen, daarboven geldt een opzegtermijn van één maand. **De normale rente van zo'n resewegeld-rekeriing is op het ogenblik 5Vi%, zonder boete, retourrente of opnamekosten. En ah u gemiddeld over een Ireel jaar gezien, minder dan de helft van uw gemiddelde jaarsaldo opneemt, ontvangt u in januari 1 /12 van de jaarrente extra 13e maand). Dit is bijnameer! (de werkelijke rente wordt dan 5,9583%)." Spaar bij de Banque de Paris et des Pays-Bas N.V. via uw bank-, post- of gemeentegirorekening. Ook telefonisch kunt u zo'n reservegeld rekening openen. Bel 020 - 5 20 4911 en vraag naar afdeling Télébanque (Wij bellen u terug). afdeling Télébanque (Dat is snel en modem) PARIBAS Amsterdam (Herengracht, van Baerlestraat, Willem varT Wehlammelaan. StadiOnweg)-Amhem-Breda-Dnr'dreeht-Eindh<iven-Ensihede-Gr<inineeiv Den Haag-Haarlem-Heerlen-Hengelo-Maastncht-Nijnugen-Riiirmond- Rotterdam (van Vollenhovvnsrraiit. Oo.stplem)-Tilhurg-l ftavht-Vcnlo-Weer De boerenzoon die zijn vader op diens eigen bedrijf opvolgt moet dat bedrijl in pacht kunnen overnemen, of in eigendom tegen verpachte waarde. In de nieuwe Wet Vervreemding Land bouwgronden (die minister Van der Stee volgend jaar aan het parlemenl wil voorleggen en waarin hij, via de zogenaamde landbouwkundige toet sing, de koopprijzen van landboüw grond wil beteugelen) zou daarvoor een regeling moeten komen. Voor de opvolging op pachtbedrijven kent de Pachtwet al een regeling van deze aard. Het argument van de hoogleraar was. dat het erfrecht geen oplossing biedt voor de financieringsproblemen bij bedrijfsopvolging in de landbouw Aan de andere kinderen, zo meende hij, dient een recht op verrekening te worden toegekend. Het voorkeursrecht op koop van de pachter, vond prof. De Haan, moet in de toekomst in de nieuwe Wet Ver vreemding Landbouwgronden wor den geregeld, in plaats van zoals nu in de Pachtwet. Door die verhui zing. kan de Grondkamer controle gaan uitoefenen op de naleving van de regeling, desgewenst met vaststel ling van de verpachte waarde als prijs. Ir. J M. Koopman, directeur van de Landinrlchtingsdienst. sprak over de gevolgen van de ruilverkaveling voor de landbouw. Door middel van ruil verkaveling, zo betoogde hij. worden niet alleen de leef- >en werkomstan digheden van de agrarische bevol king verbeterd, ér wordt ook een be langrijke bijdrage tot inkomensver betering gegeven. Van het deel van de rullverkavelings- kosten dat in overwegend agrarisch belang wordt gemaakt, betalen de grondeigenaren volgens de huidige regelingen ongeveer dertig procent Angst bij de landbouw voor ernstig grondverlies in ruilverkavelingen ten gunste van natuur en landschap wordt vaak te zeer overdreven, vindt ir. Koopman. MIDDELBURG (ANP) - Gedepu teerde Staten van Zeeland hebben zich bereid verklaard om, na over leg met de minister van Economi sche Zaken, Total-Nederiand in Vlissingen-Oost te ontheffe/i van de koopverplichting van de hon derd hectaren grond in Vlissingen- Oost waarop dit bedrijf al jaren optie heeft. Total Nederland zou deze grond per I januari 1979 moeten kopen van het Havenschap Vlissingen. Dit gebaar van het provinciaal be stuur levert Total een financieel voordeel op van 30 miljoen gul den, Total ve/keert in gTote finan ciële problemen. Het bedrijf zou jaarlijks met een verlies werken van honderd miljoen gulden. De sluiting van het bedrijf wordt dan ook door de moedermaatschappij de Compagnie Frangaise de Petrol (CFP) overwogen. Momenteel zijn er onderhandelingen gaande tus sen het ministerie van Economi sche Zaken en de directie van To tal in verband met het behoud van de werkgelegenheid van de onge veer 280 werknemers. ndtr J. G. Wolters weekeinde gaan de olieministers van de dertien bij de OPEC 'ganisatie van Petroleum Exporterende Landen") aangesloten lan- in Abu Dhabi aan de Perzische Golf vergaderen over de prijzen van egj( e olie, die het komende jaar van kracht zullen zijn. Deze landen zijn: erije. Irak, Koeweit, Libië, Qatar, Saoedi-Arabië, Syrië en de Verenig- ,at Arabische Emiraten te zamen de Arabische leden van de OPEC ■nakende en Nigerië, Ecuador, Gabon, Venezuela en Indonesië. bijzonder belangrijke bijeenkomst. Im- me|5 de besluiten, die in Abu Dhabi worden wen. zullen medebepalend zijn voor de otostige economische ontwikkeling de industrielanden in de wereld. Met e zullen deze besluiten een rol spelen jet al dan niet voortbestaan van de idsplaatsen van vele duizenden werk ers. ingfis deze OPEC voor een club? De Orga- tie van Petroleum Exporterende Lan- werd in 1960 opgericht door Saoedi- 'ië, de grootste olieproducent ter we- Iran, Irak. Koeweit en Venezuela. La- 'erden Qatar, Indonesië. Libië. Algerije, tie. Ecuador, Gabon en de Verenigde >ische Emiraten ook lid van de OPEC. gerustheid tergrond van de oprichting van de ■"fC was de ongerustheid bij de regerin- van de olieproducerende landen over de toudende verlagingen van de prijzen hfwe olie door de grote oliemaatschap- 1 in de jaren 1959 en 1960. Verlagingen, het gevolg waren van een stijgende •uktie en de bestaande produktlecentra en de ontdekking van belangrijke nieuwe voorkomens van ruwe olie elders. Door deze prijsverlagingen kregen de olie producerende landen echter steeds minder geld in het laatje. Vandaar dat zij besloten de koppen bij elkaar te steken. Zij namen een tweetal resoluties aan tijdens de oprich tingsvergadering van de OPEC. In één daarvan heette het. dat de olieprodu cerende landen niet langer onverschillig wensten toe te zien bij het doorvoeren van de prijsverlagingen door de olieconcerns., Zij verklaarden zich te zullen gaan bezig houden met het bestuderen en formuleren van een systeem, dat hen meer stabiele prijzen voor hun olie zou moeten garande ren. De tweede resolutie bevatte formeel het besluit van de vorming van de OPEC, waarvan het voornaamste doel werd om schreven als een unificatie van de oliepoli- tiek van de betrokken landen teneinde zo hun belangen op de best mogelijke manier te waarborgen. Oliekartel De OPEC beheert thans zo'n 80 procent van de reserves aan ruwe olie en ongeveer drie kwart van de produktie daarvan in de niet- communistische wereld. Omdat de OPEC- landen zo'n groot deel van de reserves aan en de produktie van ruwe olie in de wereld controleren en zij als één groep naar buiten optreden, kan in zekere zin van een oliekar tel worden gesproken. Dit is met name de laatste jaren duidelijk aan de dag getreden. 1. door de prijsverhogingen die de OPEC heeft toegepast en 2. doordat de organisatie erin geslaagd is deze prijzen ook hoog te houden. Gedurende deze jaren zijn de OPEC-landen voorts steeds meer de eigenaren geworden van de produktiefaclliteiten voor die olie. Daardoor zijn de grote olieconcerns in toe nemende mate in de positie gedrongen van kopers in plaats van eigenaren van ruwe olie in de OPEC-landen. De laatste tijd gaan in de OPEC in toene mende mate stemmen op, dat de OPEC- landen meer dan tot nu toe ook de raffinage van de ruwe olie in handen zouden dienen te krijgen. Momenteel beschikken de Arabi- ssche olielanden over niet meer dan 4 pro cent van de totale wereldraffinagecapaci- teit, die 61 miljoen vaten (van 159 liter) per dag bedraagt. De Arabische OPEC-leden zouden in de jaren '80 zeker 30 tot 50 pro cent van hun ruwe olie zelf willen raffineren. Hoe ziet het er nu uit met de toekomstige olieprijzen? Zoals de zaken thans, vlak vóór de bijeenkomst van de olie-ministers in Abu Dhabi, ervoor staan, lijkt het er veel op dat er sprake is van een verharding van de onderlinge standpunten van de OPEC-lan den vóór en tegen een verhoging van de olieprijs. Deze is zoals bekend mag wor den verondersteld momenteel „bevro ren" op een niveau van 12.70 dollar per vat (van 159 liter) voor standaardkwaliteit ruwe olie. Irak. altijd al een voorstander van een flin ke verhoging, heeft bij monde van zijn olieminister gisteren laten weten, dat het in geen geval zal instemmen met een prijsver hoging van minder dan tien procent. De olieminister van de Verenigde Arabische Emiraten, het gastland voor de OPEC-con- ferentie. daarentegen heeft verklaard, dat een eventuele prijsverhoging belangrijk be neden de vijftien procent zal moeten liggen om voor hem acceptabel te zijn. Het voornaamste olieproducerende land van de Arabische wereld. Saoedi-Arabië, neemt als steeds een gematigd stand punt in. Algemeen wordt aangenomen, dat dit land genoegen zal nemen met een prijs stijging van de ruwe olie met vijf procent. Zoals veelal het geval is, zal ook hier de waarheid wel ergens in het midden komen te liggen en zal uiteindelijk een prijsstijging in de orde van grootte van vijf a tien pro cent uit de bus komen. Troeven Want dat het ditmaal op een prijsstijging zal uitdraaien daaraan twijfelen maar wei nigen meer. Daartoe hebben die OPEC- leden, die voor een hogere prijs van de ruwe olie zijn, thans te veel troeven in handen in de vorm van een belangrijke inkomstender ving als gevolg van de gedaalde dollar en de inflatie. OPEC-economen schatten die in komstenderving in de orde van grootte van zo'n 57 procent sedert januari 1977. Voor alles zullen de OPEC-landen ernaar streven in Abu Dhabi te komen tot een unanieme beslissing over de olleprijsverho- ging. Indien de verharding van de stand punten. die zich aan de vooravond van de bijeenkomst aftekent, echter ook tijdens de conferentie zal blijven voortbestaan, dan lijkt het niet uitgesloten dat er sprake zal zijn van een herhaling van de situatie van december 1976. Toen namelijk weigerden Saoedi-Arabië en de Verenigde Arabische Emiraten tijdens de OPEC-conferentie in Doha (Qatar) mee te doen aan de door de andere OPEC-leden overeengekomen prijsverhoging van tien procent ingaande 1 januari 1977 Een verho ging die medio 1977 zou worden gevolgd door een verhoging met nóg eens vijf procent. Dit laatste ging evenwel niet door, omdat de beide dissidenten, die in Januari 1977 hun prijzen met slechts 5 procent verhoog den in juni van dat jaar daar nog eens vijf procent 'bij deden. Daarmede zaten zij op het peil van de verhoging van tien procent door de andere OPEC-landen. Wat zal een eventuele prijsverhoging van vijf a tien procent van de prijs voor ruwe olie voor de uiteindelijke consument bete kenen? De vraag stellen is oneindig veel gemakkelijker dan hem beantwoorden. Als we eens even naar de benzine kijken, dan moeten we vaststellen dat de consumenten prijs daarvan (door Economische Zaken in overleg met de oliemaatschappijen vastge steld) voor een belangrijk deel mede wordt bepaald door de zogenaamde marktnoterin- gen in Rotterdam, alsmede door de ontwik keling van de dollarkoers. Wat een eventuele prijsverhoging voor ruwe olie voor consequenties zal hebben op deze marktnoteringen is een hoogst onzekere zaak. D&t er gevolgen van een prijsverho ging zullen zijn lijkt wel zeker. Zo ook. dat de economieën van de diverse industrielan den niet onberoerd zullen worden gelaten door een eventuele prijsverhoging. Kijken we alleen maar eens naar de chemi sche industrie, een belangrijke afnemer van grondstoffen, dit zijn afgeleid van ruwe olie zoals bijvoorbeeld naphta. Dit produkt, dai in het afgelopen jaar op de vrije markt met 30 procent in prijs is gestegen, zal ongetwij feld nóg duurder worden. Klappen Voor de chemie, die toch al in het hoekje zit. waar de klappen vallen (de prijzen voor tai van eindprodukten staan sterk onder druk: zal een verdere verhoging van haar grond stoffenprijzen daarom niet anders kunnen uitwerken dan in een hogere prijs voor talrijke van de door deze bedrijfstak gefa briceerde eindprodukten. En dat vermoede lijk al vrij spoedig in het nieuwe Jaar. Daarbij praten we dan nog niet over de gevolgen van de roerselen in Iran. die het olie-aanbod uit dit land hoogst onregelma tig hebben gemaakt. Iets, dat Inmiddels al niet zonder effect is gebleven op de markt prijzen van een aantal van ruwe olie afgelei de grondstoffen voor de chemische Indu strie. Kijken we ter illustratie van een en ander even over de grns bij onze Oosterburen, met chemiegiganten als Hoechst, BASF en Bay er, Er zijn voor de chemische industrie in totaliteit in de Bondsrepubliek ruwe beclj feringen gemaakt, die aantonen dat een verhoging van de prijs van ruwe olie met tien procent door de OPEC-landen tot extra kosten voor deze bedrijfstak zal leiden van liefst 600 miljoen gulden. Een cijfer, dat door bijvoorbeeld prijsaanpassingen van aardgas en steenkool wel eens tot meei'dan één miljard gulden zal kunnen stijgen....

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 31