Z-Afrika kocht een Brits blad Bouwfonds geeft u uitstel van hypotheeklasten op uw nieuwe huis, totdat uw oude verkocht is. •verleg bij Times ordert moeizaam 'Industrie minder belangrijk' VBouwfonds Aanpassing subsidie woningwethuizen nodig ovinciale pers staakt voor hoger loon Actie Amnesty tegen Ethiopië 'Vijf miljoen voor vakbondswerk in derde wereld' Aanvangshuur te hoog Wereldhave biedt op groot Brits bedrijf BINNENLAND TROUW/KWARTET 25 een onzer redacteuren hoJbrokes. het befaamde Britse gokinstituut, heeft deze week nogelijkheid geopend om te wedden op de terugkeer van rimes. Wie nü de preciese datum van herverschijning speelt kan tezijnertijd 16 keer zijn inleggeld incasseren. n speculanten wagen zich aan voorspelling, want daarvoor zit g te weinig schot in de onderhan- om geri tussen de leiding van het tso sconcern en het personeel. On- ;iding van de minister van werk je enheid Albert Booth hebben genwoordigers van beide groe- leze week voor het eerst samen e tafel gezeten. Tl de 54 aparte groepen personeel, ^en er tussen 30 november de datum van de opschorting van irvaardiging van de Timesbladen 18 overeenstemming bereikt de leiding. Met 36, die samen dan 3000 mensen vertegenwoor- i, wil het minder vlotten. De laat- roep, die deze week tot een tus- jdse regeling kwam was die van urnalisten. De Timesleiding be- e over beloning en arbeidsom- igheden met name in ver met de invoering van nieuwe lische middelen te zullen pra- i zei dat de hoogte van de sala- i meer in overeenstemming zul- orden gebracht met wat de jour- n bij de Sunday Times ver- n. die van vergelijkbare groeperingen in de „witte boorden"-sector. De werkgevers van de 1200 regionale bladen en weekblaadjes verenigd in Persmaatschappij onderschrij ven de klachten van de journalisten maar hebben zich tot nu toe beroepen op de officiële loonpolitiek van de regering. Deze is er op gericht dat de lonen maximaal met 5 procent stij gen. Tot donderdagmorgen zette de regering deze maatregel kracht bij door te dreigen met acties tegen be drijven, die zich van dit plafond niets aantrekken. Nu het parlement pre mier Callaghan dit wapen heeft afge pakt. valt veel van de argumenten van de werkgevers weg. Een woord voerder van de krantendirecties sloot gisteren dan ook niet uit dat er spoe dig een regeling komt in het voordeel van de journalisten. Van een onzer redacteuren AMSTERDAM Amnesty In ternational in Nederland be gint vandaag een actie tegen de schending van de mensen rechten in Ethiopië. In novem ber heeft Amnesty al melding gemaakt van martelingen op grote schaal, het doden van vijfduizend jongeren tussen de 12 en 25 jaar en de voortduren de arrestaties op politieke gronden. De komende weken wil Am nesty wederom een beroep doen op Ethiopië om een einde te maken aan deze grove schending van de mensenrech ten. De actie in Nederland maakt deel uit van een inter nationale campagne. In 1974 nam in Ethiopië het leger de macht over en richtte de Dergue, de voorlopige mili taire raad, militaire rechtban ken op met de bevoegdheid om de doodstraf en langdurige ge vangenisstraf op te leggen. In 1976 kregen wijkraden (ke- belles) dezelfde bevoegdheid zonder dat de leden over enige juridische kennis beschikken. Gevolg: de doodstraf en ge vangenisstraf worden sinds dien willekeurig opgelegd, ter wijl de beklaagden geen recht van verweer hebben. Ver meende tegenstanders van de Dergue werden gedood tijdens de „rode terreur"-campagne van november 1977 tot midden 1978. Verder werden vak bondsleiders, academici, mili tairen, leraren, studenten en anderen om politieke reden ge arresteerd. De gevangenissen zijn overvol, de hygiëne is er uiterst slecht, van medische verzorging is vrijwel geen sprake en de gevangenen krij gen alleen maar eten als hun familie dat brengt. Bovendien Worden vele van deze gevange nen gemarteld (elektrische schokken, onderdompeling in hete olie of seksuele foltering). De Ethiopische regering noemt de beschuldiging van Amnesty International „gifti ge" propaganda en „contra-re volutionair". Van een onzer redacteuren AMSTERDAM Zuidafrikaanse bemoeienissen met Britse uitgeverijen hebben grote beroering teweeggebracht in Enge land. Eerder deze week gaven twee Zuidafrikaanse zakenlie den toe dat zij met geld van hun regering Britse tijdschriften willen opkopen. En gisteren maakte het Britse dagblad The Guardian bekend dat het in Londen gemaakte weekblad West Africa voor een deel beheerd en geleid wordt door het Zuid afrikaanse departement van informatie. De redactie van het als betrouwbaar bekend staande West Africa, waarin zowel links als rechts zijn mening kwijt kan, heeft bekend gemaakt dat zij gaat uitzoeken of Zuid-Afrika in derdaad achter de schermen de macht heeft over het blad. De redac tie eiste voorts het aftreden van Jon Kimche, de voorzitter van de West- afrikaanse Uitgeversmaatschappij die het blad in handen heeft. In een commentaar zegt de redactie dat het „onmogelijk" is om met Kimche ver der te werken. Kimche wilde geen commentaar geven op de beschuldi ging dat West Africa na de verkoop in 1975 voor een deel in handen was van het Zuidafrikaanse departement van voorlichting. De redactie beweert dat er „nooit door wie ook maar invloed is uitgeoefend op de redactionele lijn te veranderen". De Zuidafrikaanse zakenman Stuart Pegg, aie heeft toegegeven dat hij via stromannen West Africa heeft opge kocht. verklaarde dat hoofdredacteur David Williams niets kon afweten van de Zuidafrikaanse bemoeienis sen in de zaken van het weekblad. David Williams blijkt volgens eigen zeggen al eerder zijn twijfels gèhad te hebben over Jon.Kimche, omdat deze onder Israëlische invloed zou staan -en voornamelijk geïnteresseerd was in het Midden-Oosten, terwijl West Africa zich op Afrikaanse zaken wilde richten. Israël ontkent overigens bij het blad betrokken te zijn. Stuart Pegg en een andere Zuidafri kaanse zakenman David Abramson, hebben in 1976 een poging gedaan om een van de grootste uitgeverijen in Engeland, Morgan-Grampian voor een deel in handen te krijgen. Zij hadden een aandeel van 28 procent in deze uitgeverij van 41 kranten en tijdschriften. Door een aantrekkelijk bod van an dere zijde zette zich de bemoeienis van de Zuidafrikanen in deze uitge verij niet voort. De beide zakenleiden werden er wel een stuk rijker van. Pegg en Abramson hebben verder een poging ondernomen om het in Afrika verschijnende blad Drum, de Investors Chronicle, Investors Re view en de uitgeverij Hutchinson in handen te krijgen. Dit jaar hebben de twee Zuidafrika nen besloten een eigen uitgeverij te beginnen met de naam Business Ma gazines International. Het bedrijf be schikt over veel geld, maar heeft tot- dusver slechts een „reis en vrijetijds- blad" uitgegeven. ADVERTENTIE MEDISCH COMITÉ NEDER LAND-VIETNAM 10 JAAR MCNV Het Medisch Comité Nederland-Viet Nam stuurt al tien jaar lang medicijnen, medische instrumenten en zelfs een compleet ingericht ziekenhuis naar Viet Nam. Deze hulp moet doorgaan. Zeker nu Viet Nam getroffen is door zware overstromingen, waardoor honderd duizenden ha rijstvelden zijn verwoest en 4,5 miljoen mensen direct getroffen. Het Medisch Comité stuurt daarom 1.000 ton rijst, 300 ton bloem, 200 ton suiker en 175 ton melkpoeder naar de getroffen gebieden. AMBULANCE - Vele tienduizenden donateurs en activisten hebben de afgelopen tien jaar de medische steun aan Viet Nam mogelijk gemaakt. Bij de viering van het jubileum gaven zij een cadeau voor Viet Nam: een ambulance. Deze is inmiddels op weg naar Viet Nam. De tweede is bijna binnen. Sturen wij samen vóór het einde van het jaar nog een ambulance? Dat kan. Postgiro 10 90400. Medisch Comité Nederland-Viet Nam, Postbus 5701, 1007 AS Amsterdam. BLIJF VIETNAM HELPEN 1090400 UTRECHT (ANP) De Federatie Nederlandse Vakbeweging wil vol gend jaar ruim vijf miljoen gulden, afkomstig uit de pot van minister De Koning van ontwikkelingssamenwer king. gebruiken om vakbondsprojec ten in de derde wereld te ondersteu nen. Deze week heeft de FNV een lijst van te ondersteunen projecten bij de minister ingediend. De steun aan de vakbèweging in de derde wereld loopt voor het grootste deel via de twee internationale vak bondsorganisaties waarbij de FNV is aangesloten, het Internationaal Ver bond van Vrije Vakverenigingen (IVW) en het Wereldverbond van de Arbeid (WVA). Via het IWV zal ongeveer 2,5 miljoen gulden ter beschikking komen van de internationale organisatie van land en plantage-arbeiders in de derde we reld (voor scholing, vorming en plat telandsontwikkeling) en van nationa le vakcentrales. Het accent zal daar bij op Azië liggen. De IVW-projecten bestaan vooral uit vormings- en trai ningsprogramma's en projecten van sociaal-economische aard. WVA-projecten kunnen rekenen op een bedrag van 1,2 miljoen gulden. Het gaat bij die projecten om vor mingsactiviteiten in Azië. Afrika en Latijns-Amerika Ongeveer 800.000 gulden wordt door de FNV zonder tussenkomst van de internationale vakbondsorganisaties ter beschikking van de ontwikke lingslanden gesteld. Een groot deel is bestemd voor vakbonden en aanver wante organisaties in Zuidelijk Afri ka. voor cursuswerk van de organisa tie van Afrikaanse vakbondseenheid (OAVE) en voor scholing voor repa trianten' en arme plattelandsbewo ners in India. Ook de Surinaamse vakbeweging wordt door de FNV rechtstreeks met ontwikkelingsgel den gesteund. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De forse stijging van de aanvangshuren van nieuwe woningwetwoningen, heeft ernstige gevolgen voor de sociale woningbouw in ons land. a' king ieuws over de Times heeft een ie krantenconflict in Groot-Brit- ië naar de achtergrond gedron- Begin vorige week zijn ruim 8000 inciale journalisten in staking an. ómdat hun bazen niet ingaan en eis tot loonsverhoging van 85 iïn per wéék, of wel 8.9 procent, rovinciale journalisten, die voor lerst in het bestaan van de jour- S tenvakbond NUJ staken, menen hun salarisverhoging de afgelo- jaren ver achtergebleven zijn bij Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM De positie van de Nederlandse industrie op de wereld markt zal in de toekomst steeds min der belangrijk worden. Dit zei dr W. Bos, voorzitter van de Contactgroep van Werkgevers in de Metaalindu strie (CWM) .gisteren op de ledenver gadering in Rotterdam een slagvaardig beleid, dat het hoofd kan bieden aan deze relatieve achter uitgang. Alleen wanneer het bedrijfs leven in staat is tot een grotere effi ciëntie in de produktie te komen, de kwaliteit van de produkten te verho gen. zich verder te specialiseren en een actief marktbeleid te voeren, zul len die ondernemingen in de toe komst kans van slagen hebben. Over de gehele wereld zal de ontwik- Prnhlpmpn keling van de industriële produktie 1 ,uulcl,rc11 blijven toenemen. „Hierdoor wordt het industriële Nederland naar ver houding een steeds kleiner land op de produktie-globe." Volgens hem zal de belangrijkste taak van de Nederlandse onderne mers dan ook gericht moeten zijn op De heer Bos sprak voorts over de problemen, 'die met name de kleine en middengrote ondernemingen on dervinden wanneer zij voor hun pro dukten afzetmogelijkheden in het buitenland trachten te vinden. Wan neer de loonkostenstijging in de indu- striëlij sector niet door verstandig en fatsoenlijk overleg in de hand kan worden gehouden, zal ons land zich nog verder uit de markt prijzen". Hij was het overigens niet eens was met de verwachtingen van de minister van Economische Zaken met betrek king tot de stijging van de arbeids- produktiviteit. „De stijging van zeven procent, zoals genoemd in de Macro-Economische Verkenningen voor 1979, zal voor de kleine en middengrote ondernemin gen in de metaalindustrie onbereik baar blijken. Vóoral in deze bedrijfs tak, waar gerekend moet worden op een stijging van de loonkosten van negen procent, zal van een dergelijke aanzienlijke produktiestijging geen sprake kunnen zijn." Dit schrijft de Nationale Woning- Raad (NWR) te Amsterdam in een brief aan staatssecretaris Brokx (Volkshuisvesting). Hierin wordt erop gewezen, dat de overheid in hoge mate zélf verant woordelijk is voor deze toestand omdat: wél hogere eisen worden gesteld 1 aan de isolatie van nieuwe huizen. maar tot nu toe geen maatregelen zijn getroffen om de hieraan verbon den kosten op te vangen; ten onrechte is nagelaten, de sub sidies aan te passen aan de feitelijke kostenontwikkelingen De NWR dringt er daarom met grote nadruk op aan, de vraaghuurtabel per 1 januari 1979 zo aan te passen, dat de aanvangshuren van woning wetwoningen ten minste 60 per maand lager kunnen worden gesteld, dan nu het geval is. In dit verband wordt de staatssecre taris herinnerd aan de uitspraken, die hij in september.in de Tweede Kamer heeft gedaan over de kostenontwik kelingen in de bouw en aan zijn maat regel om de grens, waaronder in de premiekoopsector nog subsidie wordt gegeven, met 9.000 op te trekken. HOOGOVENS: Binnen een paar maanden zal een tweede delegatie van Estel (Hoesch-Hoogovens) naar China reizen om de problemen te bezien waarmee dit land kampt bij de grote uitbreiding van de staalpro- duktle. Dit zei de vooreitter van de raad van bestuur van Estel, drs. J. D. Hoog- landt, gisteren op Schiphol na zijn aankomst uit Peking. Volgens drs Hooglandt is China van plan de staalproduktie op te voeren van 30 min ton in 1980 tot 60 min ton in 1985. Daarvoor zullen bestaande fabrieken worden uitgebreid en ge moderniseerd. terwijl ook nieuwe be drijven zullen moeten worden opge richt. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De beleggingsmaat schappij in onroerend goed Wereld- have heeft een bod aangekondigd op een van de grootste Britse onrocrend- goedmaatschappijen, de English Pro perty Corporation (EPC). Hoewel volgens Wereldhave besprekingen met de Engelsen in goede sfeer zijn verlopen is uiteindelijk geen volle dige overeenstemming bereikt. We reldhave zal het bod gestand doen als tenminste 90 procent van dc aande len wordt aangemeld. Ook als minder dan 90 procent wordt aangemeld, be houdt Wereldhave zich het recht voor het bod gestand te doen. EPC heeft de aandeelhouders geadviseerd nog niets te ondernemen in afwachting van directie-mededelingen. Het rechstreekse bezit van EPC heeft een waarde van 800 miljoen. (Dat Wereldhave 180 miljoen biedt, bete kent dus dat EPC veel met geleend geld heeft gefinancierd, red,) De be zittingen liggen in Frankrijk, België en Engeland. EPC heeft verder 51 procent in handen van de Canadese onroerend-goedmaatschappij Trizec. die genoteerd is op de beurzen van Montreal en Toronto. Trizec heeft in Canada en de VS bezittingen ter waarde van 1,5 miljard ADVERTENTIE Stel dat u morgen een geweldig huis ont dekt. Precies wat u zoekt. Wat doet u dan? Misschien waagt u 't erop, koopt meteen, in de hoop uw oude huis snel te kunnen ver kopen. Maar 't gevolg is dan wel, dat u een tijdje met twee huizen zit, dus ook met twee hypo theeklasten. En dat kan behoorlijk zenuw slopend zijn. Vandaar dat vele, vele mensen zoiets niet wagen en eerst wachten tot ze een koper hebben voor hun oude huis, voordat ze naar iets nieuws kijken. Zo krijgen we 't probleem van de kip en het ei: A zet z'n huis te koop, B wil 't huis van A wel kopen, maar éérst z'n eigen huis verkopen, C wil 't huis van B wel kopen, maar éérst z'n eigen huis verkopen, D wil 't huis van C wel kopen, maar éérstEnfin, op 't laatst zit ieder een op elkaar te wachten, krijgt niemand z'n zin, maakt niemand een goede prijs voor z'n huis. Dan zegt men: 'Tjade huizenmarkt loopt slecht Hoewel wat versimpeld, geeft bovenstaand verhaal toch aan dat wij van het Bouwfonds het probleem niet zozeer zien in de huizenmarkt, als wel in de hypotheek verstrekking. De angst om een tijdlang met twéé hypo theken te zitten, weerhoudt een hoop mensen om een huis te kópen. Vandaar dat we u vanaf heden aanbieden uw nieuw gekozen huis te financieren, zonder u hiervoor meteen te belasten. Zo komt u nooit in die ongelukkige dwangsituatie. Zolang uw oude huis in de verkoop is betaalt u gewoon uw bestaande hypotheek- lasten bij uw huidige hypotheekverstrekker. Pas na dé verkoop schakelt u over op uw nieuwe hypotheeklasten bij het Bouwfonds. Uiteraard bent u Bouwfonds wel rente en aflossing verschuldigd over de periode tussen aankoop van uw nieuwe huis en verkoop van uw oude, maar deze lasten stellen we uit, om ze later in de totale financiering, over de volledige looptijd van zeg 30 jaar te verwerken. Op die manier voelt u er maar weinig van. Waarom - vraagt u zich nu misschien af - doet Bouwfonds dit en anderen niet? Wel, laten we zeggen dat wij ons meer verplicht voelen door datgene wat we altijd zeggen: "Bouwfonds-hypotheken helpen mensen in een eigen huis". In dat helpen, daar zit 't hem in. Voor informatie kunt u terecht bij de Bouwfonds-Info centra en uw plaatselijke makelaar. nv Bouwfonds Nederlandse Gemeenten U koopt een nieuw huis, maar hoeft cr nog niet voor te betalen. Pas als uw oude huis verkocht is, gaat U voor uw nieuwe betalen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 25