f 'Dorp toevluchtsoord voor chemisch bedrijf' Stakingsdreiging schippers blijft Negen Nederlanders in oerwoud LEERLING-ZIEKENVERZORGENDEN Minicomputer gevaar voor werkgelegenheid Zuidhollands Statenlid Van Amerongen: Cervantes Don Quichot jtfizio Voorstellen verdeeld ontvangen n lag anderhalve ek dood in huis van 7tot 30 deccmlxrr Grote (ê*>Miii;iüiieii(,Expositie in 50 boekhandels Avontuur in Panama in plaats van winterse gezelligheid Tocht van tweehonderd kilometer BINNENLAND TROUW/KWARTET G. H. van Amerongen ADVERTENTIE zen én kijken! n Quichot was er na- irlijk ooit zonder stave Doré, maar ns prenten zijn nu ontbeerlijk om echt Cervantes' schel- uroman te genieten, zevende druk van complete vertaling larmee J.W.F. Weru- us Buning en C.F.A. Dam Don Quichot de Nederlandse let- en hebben ingelijfd) ft weer alle 377 illu- ities van Doré. U gt 814 bladzijden, oi gebonden, voor 1,50. oop dit boek. U, nu. iedere boekhandel it u welkom. rido van Singel 262 boekhandelaar heeft Salamanders voor u ADVERTENTIE. >uut tid czer, vindt nu in ;re Nederlandse (khandel de eerste 'halenbundel van de lerlander die fizio Canaponi heet 11 Een gondel in de •ngracht gaan gren deuren en ogen u. nu ies dit boek. Koop 1 voor f24,50. U, nu 3> J frido van Singel 262 boekhandelaar heeft Salamanders voor u ADVERTENTIE door Hans Schmlt DEN HAAG Wie met chemische stoffen werkt, kan met zijn bedrijf het beste naar een kleine gemeente op het platteland verhuizen. Daar is die enkele ambtenaar lang niet zo goed op de hoogte als die lastige jongens van de milieudiensten in het stedelijke gebied, die alle finesses kennen. Bovendien hebben die Jongens, als je eenmaal een vergunning hebt, nog zoveel kennis van zaken dat ze, wanneer je iets in je bedrijfsvoering verandert, dat direct in de gaten hebben. Nee, je kunt beter naar een kleine gemeente verhuizen; daar kun Je veel makke lijker uit de voeten. Dat was. vrij vertaald, de strekking van een aantal vragen die het Zuid hollandse Statenlid J. O. H. van Ame rongen (PvdA) deze week aan het provinciaal bestuur voorlegde. Hij il lustreerde zijn vragen aan de hand TGQGnSDGl van een in nautische instrumenten en watersportartikelen handelend be drijf ln Plershil, waar echter voorna melijk chemische stoffen worden op geslagen en verwerkt. Het bedrijf ligt in de bebouwde kom en levert gevaar op voor de bevolking, terwijl in het bedrijf zelf veiligheids- en bescher mingsmiddelen ontbreken. huidige wettelijke structuur is niet geschikt om te voldoen aan de eisen van een modern milieubeheer. Er zijn nog te veel mazen". niet meer. Van Amerongen: „De zaak is niet zo maar uit de lucht komen vallen. Al een paar jaar geleden heb ben enkele raadsleden B en W van Piershil op de situatie geattendeerd. Er is echter niets gebeurd, waarop ik nu maar besloten heb vragen aan het provinciaal bestuur te stellen. De hin derwet functioneert slecht, dat weet iedereen. Uit onderzoek dat in op dracht van de regering wordt uitge voerd. is gebleken dat slechts een kwart van de bedrijven die een hin derwetvergunning moeten hebben, er ook werkelijk een hebben. Het nog lopende onderzoek zal verder duide lijk moeten maken hoe de hinderwet moet worden herzien." Uitvoering Het voorbeeld in Piershil staat niet alleen. Er zijn, zo vertelt de heer Van Amerongen, meer aanwijzingen dat ln kleinere gemeenten zaken worden getolereerd die elders niet zouden worden toegestaan. Het gaat hem er echter niet om een soort zwarte lijst aan te leggen en beschuldigende vin gers uit te stekèn, maar hij wilde vooral aandacht vragen voor een pro bleem dat nog te weinig wordt onder kend. Van Amerongen: „In het alge meen wordt de indruk gewekt dat alles goed geregeld is, dat je gerust kunt gaan slapen omdat we alles in de hand hebben. Maar dat is niet het geval. Het milieubeleid in Nederland staat nog ln de kinderschoenen. De De kleine gemeenten treft nauwelijks blaam dat ze zo weinig tegenspel aan de bedrijven kunnen bieden. Van Amerongen: „Die gemeenten zijn niet bedacht op de komst van dergelijke bedrijven. De technische dienst van zo'n gemeente kan niet zodanig ge kwalificeerd zijn'dat de vergunnings aanvragen kunnen worden beoor deeld. En als je dat door een inge nieursbureau of een grotere dienst wilt laten doen, kost dat veel geld. veel meer dan de maximale gemeen telijke leges die je op die vergunning kunt heffen. Als de vergunning -is verstrekt, zul je voorts er steeds op moeten toezien of er niets verandert en zo ja, wat dan de gevolgen zijn. Dat toezicht vraagt niet alleen man kracht, maar ook grote kennis." Piershil ia een van de voorbeelden die dit gebrek aan effectief toezicht illu streert. Het bedrijf ln kwestie heeft een vergunning volgens de hinderwet (de oudste milieuwet in Nederland), maar deze vlag dekt allang de lading De hinderwet is inmiddels gevolgd door een reeks andere milieuwetten. De uitvoering daarvan ligt vaak niet, zoals bij de hinderwet, bij de gemeen ten, maar bij de provincies (zoals over de luchtverontreiniging, afvalstoffen, ontgrondingen en geluidshinder). Bo vendien hebben de provincies ook nog greep proberen te krijgen op de milieuproblematiek door eigen pro vinciale verordeningen. Maar de on derlinge afstemming lukt niet altijd even best. Een voorbeeld: de provin cie Zuid-Holland heeft eens een ver gunning gegeven voor een ontgron ding. De vrijgekomen grond werd daarna in een natuurgebied opgespo ten. Daarvoor was ook een provincia le vergunning nodig, die zeker zou zijn geweigerd. Maar de provincie zag over het hoofd dat als je een vergun ning verleent voor het opgraven van grond, je die grond weer ergens an ders kwijt moet en dat daarvoor ook een vergunning nodig is. Met een betere afstemming van di verse bepalingen zou veel kunnen worden verbeterd. En, wat het geval van de kleine gemeenten betreft, zou Van onze parlementsredactie DEN HAAG De voorstellen van staatssecretaris Smit-Kroes om de toerbeurtregeling Noord Zuid te verbeteren zijn door de schippers-organisaties verdeeld ontvangen. Na het overleg gistermorgen lieten ontevreden vertegenwoordigers van de onafhankelijke Nederlandse Schippersvakbond weten dat zij hun leden zullen adviseren begin januari in staking te gaan. Vertegenwoordigers van de federatie van schippersbonden wilden de staatssecretaris wel het voordeel van de twijfel geven en het eerste half Jaar de uitwerking van haar voorstellen aanzien. vaartschippers begin januari acties zullen worden gehouden, die zo lieten vertegenwoordigers van de onafhan kelijke schippersvakbond weten, mo gelijk worden gesteund door Belgi sche en Franse collega's. Zelf vere nigt deze organisatie omstreeks dui zend leden. Staatssecretaris Smit-Kroes zelf liet in het midden of het overleg wel het gewenste resultaat had opgeleverd. Zij hield vast aan een verdere uitwer king van haar voorstellen, ongeacht de dreiging met stakingen, die onmis kenbaar op tafel was gelegd door een gedeelte van de schippersdelegatie. mee te werken aan de voorstellen ter verbetering van de toerbeurtregeling, voldoende uitzicht bieden op een po sitief resultaat van de maatregelen. Zij zou zich persoonlijk garant stellen voor het welslagen van de operatie en vroeg aan de schippersorganisaties de tijd om haar beleid waar te maken. NGEN (ANP) - De 48-jarige Snoek heeft anderhalve week i zijn woning aan de Kruitlaan iningen gelegen. De man was r geleden ontslagen uit de Jiiatrische kliniek Groot Brons kin Wagenborg (Gr.) en woonde dien alleen in Groningen. Mevrouw Smit-Kroes wil de ln 1975 door schippers zelf ingestelde vrijwil lige toerbeurtregeling verbeteren, met steun van de overheid. Van een wettelijke regeling, zoals door de schippers gewenst, wil zij niet weten, omdat dat tot tegenmaatregelen van buurlanden kan leiden. De vrijwillige toerbeurt regelt de ver deling van vracht op de Noord-Zuid route, het vervoer tussen België, Frankrijk en Nederland. In tijden van een gering vervoersaanbod moet de regeling een moordende concurren tiestrijd onder de schippers voor komen. Kans op acties De vereniging Toerbeurt Noord Zuid heeft aangekondigd, dat zij haar acti viteiten per 2 januari zal staken, als er niet een wettelijke basis voor de verdeling is gekomen. Omdat het overleg gistermorgen een uitzicht bood op verwezenlijking van deze eis, is de kans groot dat onder binnen- De staatssecretaris zei, dat toezeggin gen van verladers en expediteurs om Selectief De federatie, die het volstrekt oneens ADVERTENTIE. In ons verpleeghuis en reaktiverings- centrum met een opnamekapaciteit voor 207 lichamelijk zieken en 84 geestelijk gestoorde bejaarden, kun nen nog leerling-ziekenverzorgenden geplaatst worden voor de opleiding, die begin maart 1979 van start gaat. De totale opleidingsduur bedraagt 2 ■aar, waarvan de eerste twee maan den bestemd zijn voor de theoretische voorbereiding op het toekomstige werk, de z.g. pré-klinische periode. Tijdens deze periode wordt dan ook geen salaris betaald. Na de eerste twee maanden bedraagt het bruto maandsalaris minimaal 1.358,03, exclusie! de onregelma tigheidstoeslag. Om tot de opleiding toegelaten te kunnen worden moet aan de volgen de eisen worden voldaan: tenminste 17 jaar oud zijn en in het, oezit van één van de volgende diplo ma s MAVO lil of MAVO IV. INTAS. L.H.N O op C-niveau of 4-jarige L.T.S. op C-niveau. Mevrouw J. Demaret, Hoofd Oplei ding. verstrekt graag telefonisch na dere inlichtingen. Leerlingen die niet m Amstelveen woonachtig zijn kun nen in onze personeetsflat een kamer huren. De sollicitatiebrief kan gericht worden aan de afdeling personeelszaken van het Zonnehuis Amstelveen Postbus 567 Laan van de Hetende Meesters 2 1180 AN Amstelveen Tel. 020-458351 Uitgaande van de Christelijke Vereni ging „Het Zonnehuis" met verpleeg huizen te Amstelveen, Beekbergen, Doorn. Vlaardingen, Zuidhorn en Zwolle. een betere samenwerking veel ellen de kunnen voorkomen. De provincie Zuid-Holland stimuleert daarom de totstandkoming van region&le mi lieudiensten: groepen gemeenten die zich bundelen In Zuid-Holland zijn er nu drie: Rijnmond (de gemeenten mogen hier hun hinderwetbevoegd heden overdragen aan het openbaar lichaam), de Drechtsteden en de regio Den Haag/Westland. Die regionale diensten adviseren de gemeenten, maar ook de provincies. Van Amerongen: „De provincie heeft de gemeenten geadviseerd tot die re gionale milieudiensten toe te treden, maar niet alle gemeenten zien daar het nut van in. Daarom ook heb ik die vragen gesteld; om te laten zien dat het wel degelijk van belang is zich aan te sluiten bij deze diensten. Bo vendien wordt door de inschakeling van de^e diensten de hinderwet in de aangesloten gemeenten gelijk toege past. terwijl er nu nog wel wat ver schillen zijn. zoals uit de zaak in Piershil blijkt". De provincie Zuid Holland wil de komende drie jaar een milieupro gramma uitvoeren en dat kost nogal wat extra mankracht. Zo zal de pro vinciale griffie met 29 man moeten worden uitgebreid, terwijl bij de regi onale diensten plaats is voor 120 man. Ook de provinciale waterstaat zou moeten worden versterkt. Voorts be taalt de provincie steeds meer aan de regionale diensten voor adviezen en andere werkzaamheden: de milieu dienst van Rijnmond slokte ln het eerste half jaar van 1978 al bijna het gehele budget voor het gehele jaar voor alle drie de diensten op. Van Amerongen: „Binnenlandse zaken heeft goedkeuring onthouden aan de personeelsuitbreiding van dit Jaar, waaronder 35 milieumensen. Zo houdt de minister van binnenlandse zaken, Wiegel, tegen wat zijn collega Ginjaar van milieuhygiëne wil". Exclusieve hoogtepunten van boekverluchting, nu ter bezichtiging in uw boekhandel. Een unieke kans voor geïnteresseerden. Tassen 7 en 30 december vindt u bij onderstaande boekhandels het complete, voor Nederland unieke, miniaturen-facsimile-fonds van Uitgeverij Het Spectrum. Vele kostbare handschriften uit diverse periodes en gebieden. Perzische miniaturen. De hemelvaart van Mohammed, Het Book of Kells e.d. Een fraaie, uitvoerige catalogus is gratis verkrijgbaar. '•Deelnemers CyrolL'',>Dniatoiivn('Exp<>Mtic is met de schippersvakbond, wil de zaak een half jaar aanzien en haar leden adviseren niet mee te doen aan massale stakingsacties. Wél ziet de federatie nut in selectieve acties te gen verladers en expediteuren, die niet willen meewerken ^an de verbe tering van de vrijwillige toerbeurtre- geiing. Ook vindt de federatie, dat mocht het beleid van de staatssecre taris falen, dat een wettelijke verde ling van de vrachten dan opnieuw aan de orde moet komen. De onafhankelijke schippersvakbond meent dat het een illusie is dat de verdeling van de vracht op basis van vrijwilligheid eerlijk kan geschieden. Zij houden onverkort vast aan een wettelijke regeling. Alkmaar. Bockhandel Zwaan Zoon. Nieuwcslool 105, telefoon 072-113686. Alphen t/d Rijn: Boekhandel Haasbeek B VVan Mandersloostraat 19, telefoon 01720-73047 Amersfoort: Dc Algemene Boekhandel, Lcusderweg 184. telefoon 033-14935. Amsterdam: Ten Have- Standaardbockhandel. Kalvcrstraat 108, telefoon 020-249848 - Boekhandel Jan Haverman Amsterdam B V Buitenvel- dcrtsclaan 180. telefoon 020-422812 - Schcltema Holkema Vermeulen B V Spui 10a. telefoon 020-267212. Arnhem: Dc Gelderse Boekhandel B V., Koning straat 31. telefoon 085-452345 Assen: Iwema's Boek- en Kantoorboekhandel B.V., Gedempte Singel 11, Mulderstraat 8. telefoon 05920-12687. Breda: Bockhandel Krcyns B V Ginnekenweg 40. telefoon 076-145670. Bur*, den: Het Open Boek. Binnenburg 3, telefoon 02220-3657, Delft: Kempers B V Winkelcentrum „In de Hoven". Troclslral3an 47-49, telefoon 015- 140797. Kruisstraat 44-46. telefoon 015- 134181 Drachten: Bockhandel M. dc Groot. Zuidkadc 3. telefoon 05120-12113. Eindhoven: Bockhandel Hugo Jonkers. Winkelcentrum Woensel 111. telefoon 040-421950 - Bockhandel M. F van Piere B.V., Rcchtestraat 62. telefoon 040- 444045. Emmeloord: Bockhandel Marsman. Lange Nering 88. telefoon 05270-2913 Emmcn: Van Wieren-Emmen B.V.. Centrum De Weiert 88. telefoon 05910-18072. Den Haag: Bockhandel A. Houtschild, Papestraat 13. telefoon 070- 467949 - Algemene en Wetenschappelijke Boekhandel Paagman, Fred. Hendriklaan 217b. telefoon 070-543700 - Boekhandel W P van Stockum, Buitenhof 36, telefoon 070-656808. Groningen: Academische Bockhandel Scholtcns Zoon, Grote Markt 43 44. telefoon 050-139788 Haarlem: Bockhandel H Coebergh, Gedempte Oudcgrachl 74. lelcloon 023- 319198 - Firma A Vemout, Warmoes- straat 10. telefoon 023-321201 Haren: Boomker's Boekhandel. Rijksstraatweg 205. telefoon 050-344013. Heerlen: CA' limburgsche Boek- en Kunsthandel. Saro- leastraat 35, telefoon 045-712266. Hengelo: Bockhandel Broekhuis B V Fnschcdcsestraal 19. telefoon 05400- 10267 's-Hertogenbosch: Bockhandel Adr Hemen. Kerkstraat 27, telefoon 073-130012 Hilversum: Harkcma's Boekhandel B.V., Havenstraat 105-107. telefoon 0354 5986 Leeuwarden: Bockhandel Dc Tille B V Ruiterskwarticr 173. telefoon 05100-35425 - Boekhandel van der Velde B V Nieuwc- stad 90. telefoon 05100-29648 Leiden: B V. Bockhandel v/h C Koovker. Nieuwe Rijn 16. telefoon 071-144146 Lelystad: Boom Boekhandel. Wjagpassagc 57-61. telefoon 0320042414 Maastricht: Bock handel Hennc V3n Vcldekc. Kleine Staat 14. telefoon 043-15862 Middclbftrg: Bock handel Fanoy. Nieuwe Burg 26-28, telefoon 01180-12114. Nijmegen: Dekker van de Vcgt B V.. Plein 1944 nr 129. telefoon 080-221010 Oegstgeest: Rijn landse Boekhandel B V Lange Voort 35- 37. telefoon 071-151510 Roermond: B V, Boekhandel WillemS, Steenweg 23. telefoon 04750-17645 Rotterdam: Voor hoeve en Dietrich. Nieuwe Binnenweg 29. telefoon 010-362144. Rijswijk: Algemene en Wetenschappelijke Bockhandel Paagman. Hendrik Ravcslcynplciri 4243. telefoon 070-984050. Sassenheim: Wagner Sassenheim B V., Hoofdstraat 181, telefoon 02522-12778. Sittard: Het Bock- huis Sittard B V., Limbrichtcrstraat 44. telefoon 04490-10555. Sncck: Boek- en Kantoorboekhandel Baarda. Groot/and 4345. telefoon 05150-12203 Tilburg: Pillot-Sundaardbockhandcl. Heuvel 32. telefoon 013426252. Utrecht: Bockhandel Broesc Kemink B V., SLidhuisbrug 5, telefoon 030-313804 - Van Rossum- Standaardboekhandel. Oudkerkhof 24, telefoon 030-310455 Vlissingcn: C V. Vlissingse Bockhandel en Handels drukkerij Dc Vcy Mcstdagh, St. Jacobs- straat 20-22. telefoon 01184-12186 Wassenaar: Boeckhuys Wasscnacr B V.. Langstraat 11. telefoon 01751-14014. Zaandam: A P Standaard Boekhandel. Gedempte Gracht 47. telefoon 075- 123247 Zoelermcer Bockhandel Ribberink, Dorpsstraat 39. telefoon 079- 166944 Zwolle: Waandcrs B V.. Grote Markt 9. telefoon 05200-15392 Van onze sociaal-economische redactie UTRECHT De Federatie Druk en Papier vreest dat de verdergaande automatisering met behulp van minicomputers de werkgelegenheid van veel werknemers in gevaar zal brengen. „Het Is onaanvaardbaar dat alleen voor het gewin van enkelen, honderd duizenden mensen slachtoffer wor den van dat automatiseringspakket, aldus voorzitter H. J. van der Werff gisteren in Utrecht op het oprich tingscongres van de Federatie Druk en Papier. In de nieuwe federatie die de belangen van 50.000 werkne mers behartigt gaan de grafische bonden van NW en NKV samen werken. Van der Werff zei dat de verfijning van de elektronica aan de ene kant zal lelden tot een spectaculaire pro- duktlviteitsverhoging en mogelijk tot grotere welvaart. Anderzijds zal de factor menselijke arbeid in het pro- duktleproces steeds minder nodig zijn. Er zullen nieuwe beroepen ko men, ipaar dat die beroepen kunnen worden uitgeoefend door dezelfde mensen die door de technologische ontwikkeling uit het arbeidsproces zullen worden gestoten is niet te ver wachten. Daartoe zullen begeleicTen- door Barend Mensen AMSTERDAM De free lance cineast Aad den Ouden, de journalist Bergt van Hoogenhuijze. de psychiaters Alex Korzec, Pieter Koen Blom en Martrui van der Linden, de arts Anneclaer Goris (allen wonend en/of werkend in Amsterdam», de student industriële vormgeving Klaas Wertenbroek uit Breda, de fotografiestudent Gideon Hardy uit Enschede en de bedrijfssecre- taresse Ineke Bouman uit Delft zijn met Kerst en Nieuwjaar niet thuis. Als zij met zijn negenen zwoegen in het Panamese oerwoud om zich een weg te banen in de richting van de Colombiaanse grens zullen kerstbomen en oliebollen voor hen volslagen onwerkelijke dingen zijn geworden. dringbare Junglegebiad. waar- van bepaalde delen nog niet eens in kaart zijn gebracht, te zien en ons er doorheen te worstelen. Nevendoel van de expeditie, waarvoor hard is getraind en die naar beste we ten is voorbereid, is een film te maken. Geen junglefilm zoals een dozijn er twaalf telt maar een die getrouw weergeeft de belevenissen van negen men sen die normaal achter een bureau zitten maar die nu sa men met Iets totaal anders bezig zijn." Vandaag vertrekt het groepje van negen, in leeftijd van 24 tot om en nabij de 30 jaar variërende Jonge mensen van Schiphol. Zondag komen ze in Panama City aan. Vandaar gaat het naar een Amerikaans legerkamp waar ze een door Vietnam-veteranen te geven, korte maar intensieve jungle training zullen ondergaan. Vervolgens brengen twee Cessna-vliegtuigjes de zes mannen en drie vrouwen naar Yaviza. Dat is de startplaats voor de expeditie die ze op initiatief van Alex Korzec op touw hebben gezet. De bedoeling is dat ze een tweehonderd kilometer lange tocht gaan maken door een licht bergachtig junglegebied met dichte regenwouden en moerassen. „Het is", aldus Klaas Wertenbroek, „het stuk dat nog ontbreekt aan de enorme autoweg de Pan American Highway die van noord naar zuid aan de west kant van Amerika loopt. Die weg begint in Alaska en loopt door tot ln Panama, waar hij echter op een gegeven mo ment eindigt. Hij begint weer in Colombia. Geruime tijd al is men bezig met werkzaam heden om de ontbrekende schakel in die weg te voegen. Dat betekent dat het stuk oer- natuur waar wij naar toe gaan ten dode is opgeschreven. Doortrekking van de weg zal onherroepelijk meebrengen dat nieuwe steden en handels plaatsen ontstaan met alle cultivering die daarmee ge paard gaat. Wij worden gedre ven door het avontuurlijk ver langen dit nu nog ondoor- Afspraken Of de groep van negen erin slaagt de hele afstand door de onberekenbare jungle af te leggen Is vooralsnog de vraag. Een van hen ls in het kader van de voorbereiding naar Pa nama geweest om met rege ringsinstanties te spreken en afspraken te maken. In Yavi za wacht een Amerikaanse trapper, die in de jungle zijn brood verdient met het van gen van slangen, hen op. Hij zal als hun eerste gids optre den. Heeft hij zin en tijd, dan vergezelt hij de groep gedu rende de gehele barre tocht. Zo niet, dan zullen de niet van moed gespeende woudlopers in elk Indianendorp dat ze te genkomen een andere gids moeten zoeken. En te hopen is dan maar dat zij die vinden. Er zijn drie routes uitgestip peld. Ter plaatse zal moeten worden bekeken welke moet worden gevolgd. Dit houdt verband met de vraag of in het net begonnen regensei zoen rivieren al zo „hoog" staan dat ze niet kunnen wor den overgestoken en hoe de mogelijkheden liggen om wat gerieflijker terug te reizen dan op de heenreis het geval zal zijn. De tocht moet wat dit laatste betreft altijd eindigen bij een van de weinige air strips vanwaar per vliegtuig naar Panama terug kan wor den gevlogen. Het ls ook heel goed mogelijk dat de terug reis overzee gemaakt wordt. De expeditie zal ln elk geval een maand duren. Daar is de uitrusting niet overdadig maar berekend op veel op afgestemd „We nemen geen uitgebreide technische hulp middelen mee," zegt Klaas Wertenbroek. „Ook al met het oog op onze film, die in sterk contrast zal staan met de film die gemaakt ls over een in 1960 door 140 Engelsen ln dit gebied gemaakte expeditie, Die lieden maakten met een overvloed aan wagens, bulldo zers en dergelijke een soort zegetocht door het oerwoud. Ze hadden zelfs een helicopter tot hun beschikking Wij zijn van plan fragmenten uit die „echte" junglëfilm in de onze op te nemen om de tegenstel ling tussen de Engelse expedi tie en het gezwoeg van .een stelletje Hollandse stumpers die het ook eens gaan probe ren' zoveel te sterker te laten uitkomen". Uiteraard zal voornamelijk Aad den Ouden de camera hanteren. „Hij ls een jungle- gek'. Al eerder heeft hij een film gemaakt waarvoor hij zich met een metgezel had la ten droppen in een oerwoud ln 8uriname. Met een rubber bootje moesten die twee over water de weg naar de bewoon de wereld terugzoeken. Ze zouden er drie weken over doen. Doordat ze echter ver dwaalden kwamen ze na drie maanden pas weer boven wa ter Aad heeft dan ook veel ervaring." de maatregelen moeten worden ge troffen. Van der Werff voorspelde dat door deze ontwikkeling de els tot eerlijk delen van de beschikbare arbeid on getwijfeld steeds luider zal gaan klin ken. ADVERTENTIE. Ook uw verleden! U, lezer, hebt te maken met de mensen van de oudheid. F.L. Bastet wandelt met u door hun wereld. Zijn Duizendjarig dolen brengt u naar Paestum, Palmyra of elders. Zijn rijk geïllustreerde boek geeft u de smaak van de archeologie met tekens van antiek leven. Lees dit bock. Koop het voor f 29,-. U, nu. Iedere bockhandel heeft het. F.t. Bastet Duizendjarig dolen mek M Querido - r IE1»??. Querido van Singel 262 Uw boekhandelaar hecfl Ook Salamanders voor u

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 11