Salaris9 Kamerlid aan lage kant Garvey sherry. TTiTTTf Weinig lof voor onderwijsbeleid 'Pedofilie uit sfeer strafrecht halen' kus eens... fu geen behoefte aan >elichting proefboringen A en VVD in debat over politieke pensioenen: Al 200jaar de lekkerste. Dienstenbond NVV verlangt ander beleggingsbeleid tl MELBA TOAST CDA en PvdA verwijten bewindslieden gebrek aan visie U mag best weten dat er maar één echte Melba Toast is... NVSH noemt criminele benadering belemmering voor hulpverlening 'fente bericht minister piano Acht instituten vrezen sluiting IPOISII Kankerafdeling kan geen vrouwelijke patiënten opnemen DERDAG 14 DECEMBER 1978 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 ADVERTENTIE *in onze sociaal economische redactie HAAG CDA en WD vragen zich af of Kamerleden op het ogenblik wel genoeg dienen. De vergoeding voor leden van de Tweede Kamer is bijna 88.000 gulden per jaar. ik minister Wiegel (Binnenlandse Zaken) vindt dat er „misschien nog wel enige verbetering ii de (financiële) positie van de volksvertegenwoordiger zou moeten komen". der pensioenvoorziening per jaar politici na hun ambt een soort wacht- moeten sparen om eenzelfde pensi- geld ontvangen zo lang ze nog geen oenrecht op te bouwen nieuw werk hebben gevonden. zaak kwam gisteren in de Twee- 'amer aan de orde bij de behan- ong van de speciale pensioenwet 'lïpolitici. Die pensioenregeling is jijzonder gunstig. Het wetsont- Pé> van het kabinet wil dat flink jbrengen. CDA en WD vinden ;r het kabinet daarin eigenlijk te 1 gaat. De oppositiepartijen D'66, en DS'70 vinderi-dat het wets- rp nog niet ver genoeg gaat. n ird verband gelegd met de kor- le op de sociale uitkeringen, waaro- de Kamer vandaag moet beslis- De partijen die voor die kortin- zijn de regeringspartijen CDA D zijn dezelfden als die de risking van pensioen voor politici rer vinden gaan en het „salaris" Kamerleden aan de lage kant ■n. De partijen die de pensioen- lading nog verder willen inperken, larentegen minder voor korting sociale uitkeringen. PpvdA verweet het nieuwe kabinet dat het een jaar heeft getreuzeld afhandeling van de pensioenbe- king voor politici. „Kennelijk kost Vil aanzienlijk minder tijd en moeite en heilloze bezuinigingsoperatie als 3v|ek '81 af te kondigen, dan iets te yi nderen aan de bevoorrechte posi- isjran politieke ambtsdragers." al- het PvdA-Kamerlid Stoffelen. 'aWs (CDA), daarin later bijgeval- loor Evenhuis (WD), vroeg mi- 15 Wiegel om een studie naar de honoreringen voor politici en speciale ambtelijke functies. Zelf had Weijers al een lijstje gemaakt van functiona rissen. „die allemaal meer ontvangen aan inkomen dan een Kamerlid." Commissaris der Koningin 180.756 Burgemeester stad (100.000 inw.) 144.984 Wethouder Amsterdam 120.527 Wethouder Haarlem 105.339 Voorzitter 'Delfland' (water schap) 107.088 Gedeputeerde provincie 100.176 De vergelijkbare honorering voor een Kamerlid is 77.440 gulden. Een Ka- OdDOUW merlid heeft namelijk, in tegenstel- ling tot functionarissen uit het lijstje, geen vakantiegeld, ziektekostenrege ling of kinderbijslag voor de eerste twee kinderen De honorering is ver gelijkbaar met die van een ambte naar in de rang van hoofdadministra teur. tie op dat mensen uit alle lagen van de samenleving zich beschikbaar moeten kunnen stellen voor het Ka merlidmaatschap. Nijhof (DS *70) had erop gewezen dat de meeste Ka merleden in inkomen erop vooruit gaan als ze in de Kamer komen. „Dat bevestigt de stelling dat blijkbaar velen die een hoger inkomen hebben dan een Kamerlid en dat zijn er toch wel wat zich onvoldoende tot dit hoge ambt voelen aangetrokken." (Volgens „Globaal representatieve" cijfers van het ministerie van sociale zaken verdient 96 procent van de werknemers vanaf 23 jaar met volle dige baan minder dan 60.000 gulden, en 0,4 procent meer dan 120.000.) Volgens de bestaande regeling bou wen ministers en staatssecretarissen per jaar vijf procent van hun pensi oen op. Voor ambtenaren is dat 1,75 .procent, evenals in het bedrijfsleven meestal. Ambtenaren bouwen echter 40 jaar lang door, en bewindslieden slechts acht jaar. Weijers: „Nu zou je de eenvoudige filosofie kunnen aanhangen dat een* Een jaar langer minister zijn levert Nypels (D'66) betoogde dat de kosten van de jaarlijkse pensioenopbouw neerkomen op 75 tot 200 procent van het jaarsalaris van de minister, of bij een Kamerlid 50 tot 150 procent. „Mi nisters ontvangen een onzichtbaar, belastingvrij tweede inkomen van zo n 130 procent van hun salaris, en Kamerleden zo'n 90 procent van hun vergoeding." zo was de conclusie van Nypels. Kamerleden, wethouders en provinci ale gedeputeerden bouwen thans 3,5 procent van hun pensioen op per dienstjaar. Het kabinet wil nu als nieuwe regeling dat alle politici de eerste vier jaar van hun ambt 3.5 procent per jaar opbouwen, en daar na nog maar 1.75 procent zoals de ambtenaren. Het CDA wilde liever een opbouw van 2.5 procent per jaar alle jaren lang. en de WD wilde acht jaar lang 3,5 pro cent en pas daarna 1,75. Deze twee regeringsfracties hebben hun wensen overigens uiteindelijk niet neerge legd in wijzigingsvoorstellen. Minis ter Wiegel heeft hun wensen ook tot nu toe bestreden. 'Voldoende' Kamerlid redelijk wordt beloond en al die anderen dus onredelijk. Maar zo willen we dat niet benaderen". Hij wil in elk geval een stelsel van redelij ke verhoudingen, waar lijn in zit. Minister Wiegel merkte per interrup- dan straks, als de betrokkene 65 is geworden, 11.000 gulden per jaar meer pensioen op. De „gekapitali seerde waarde" van een jaar pensioenopbouw van een minister komt dan neer op rond 110.000 gul den. Dat bedrag zou een burger zon- PvdA, D'66 en DS'70 vinden de pen sioenvoorziening van ambtenaren „de beste van Nederland" ruim schoots voldoende voor politici. Zij zijn dus tegen de dubbel opbouw ge durende de eerste vier jaar. Zij vin den dat de pensioenopbouw dan wel moet doorgaan gedurende de tijd dat Ook minister Wiegel wil dan enige opbouw laten doorgaan, maar de op positie wil op dit punt verder gaan. Dan zou namelijk het argument ver vallen dat politici een snellere op bouw van hun pensioen nodig heb ben. omdat het politieke bedrijf zo wisselvallig is. en het risico bestaat dat men geruime tijd werkloos blijft. Overigens bleek uit een onderzoek van de Algemene Rekenkamer in 1973 dat 91.3 procent van de oud bewindslieden en tenministe 88 pro cent van de oud-kamerleden binnen een jaar een nieuwe baan had ge vonden. Het is nog niet bekend wanneer de Kamer beslist over het nieuwe pensi oenwetje. Ons commentaar staat op pagina 5 UTRECHT (ANP) Op het driedaag se congres van de dienstenbond NW Mercurius in Utrecht is gisteren het beleggingsbeleid van de FNV aan de orde geweest. Besloten werd aan de FNV te vragen haar beleggingsbeleid zo in te richten dat er geen gelden direct of indirect meer ten goede kunnen komen aan regeringen of be drijven die handelen in strijd met de mensenrechten. Dit heeft een woord voerder van de bond bekendge maakt. 1780 1805 1781 1806 1782 1807 1783 1808 1784 1809 1785 1810 1786 1811 1787 1812 1788 1813 1789 1814 1790 1815 1791 1816 1792 1817 1793 1818 1794 1819 1795 1820 1796 1821 1797 1822 1798 1823 1799 1824 1800 1825 1801 1826 1802 1827 1803 1828 1804 1829 1930 1955 1931 1956 1932 1957 1933 1958 1934 1959 1935 I960 1936 1961 1937 1962 1938 1963 1939 1969 1940 1965 1941 1966 1942 1967 1943 1968 1944 1969 1945 1970 1946 1971 1947 1972 1948 1973 1949 1979 1950 1975 1951 1976 1952 1977 1953 1978 1954 ADVERTENTIE maar door minister Pais weer worden gestimuleerd, bezag hij met grote zorg. Van onze onderwijsredactie DEN HAAG Het CDA en de PvdA zijn niet onverdeeld gelukkig met het onderwijsbeleid, zoals dat door minister Pais en de twee staatssecretarissen Hermes en De Jong wordt gevoerd. Tijdens de eerste dag van de behandeling van de onderwijsbegroting in de Tweede Kamer Democratisering verweten zij de bewindslieden een gebrek aan visie op onderwijs. De bakkers van Buitoni maken hun heerlijke, knapperige, goudbruine Melba Toastjes speciaal vooru! Er is dan ook maar eén bedrijf in heel Europa dat het originele recept mag gebruiken en daarom ook als enige de originele naam Melba Toast mag voeren: Buitoni Alleen Buitoni maakt de echte Melba Toast0 i een onzer verslaggevers JSEN Het provinciaal bestuur van Drente zal aan minis- I Van Aardenne berichten voorlopig geen behoefte te heb- aan een nadere toelichting op de proefboringen in zoutla- i om na te gaan of die geschikt zijn voor de opslag van Bmafval. vindt dat de zaak niet meer actu- jis omdat de Tweede Kamer een fie van de CDA'er Van Houwelin- 1 heeft aangenomen. Daarin staat de besluitvorming over proef bo- jen moet plaats vinden als onder- van de brede maatschappelijke «ie die de minister op gang wil »n. jer Van Aardenne had om een loud gevraagd met de provin- •ningen en de zes Groningse en gemeenten waar geschikte pels aangetroffen worden, zich vooralsnog niet uit te spre- voorkwamen de Drenten dat ver- lheid in eigen gelederen aan het zou treden. Drentse CDA wil namelijk best discussie met de minister maar 'dA wil de bewindsman hooguit end aanhoren. Desbetreffende is werden gisteren ingetrokken it gedeputeerden aan provinciale m toezegden een brief naar de ster te sturen met een voorlopige sing van de ministeriële toelich- Volgens de CDA-gedeputeerde uilenbeek Brouwer zou het zonde als er een verschil van mening de procedure zou blijken, terwijl leen het volkomen eens is met uitgangspunt dat er geen opslag kernafval in Drente mag plaats en digs hebben provinciale staten Groningen besloten dat de be- aan van economische zaken ig komen, maar dat hij dat dan gezamenlijke vergadering van betrokken staten- en raadsleden tdoen. terwijl hem ook beperkin- Tworden opgelegd over de onder open waarover hij mag praten. Van Leijenhorst (CDA) merkte op. dat het drietal nogal wat zenuwach tig bezig is z'n draai te vinden. PvdA - woordvoerder Van Ooijen ging nog verder in zijn kritiek. „Het gebrek aan visie op de samenhang in de onderwijsproblematiek is fnuikend voor de ontwikkelingen in het onder wijs en brengt velen in onzekerheid." Van Ooijen vergeleek de inspannin gen van minister Pais met de titel van een spannend jongensboek 'Aaron ontdekt onderwijsland'. Hoeksteen De WD toonde zich wel tevrede over het tot nu toe gevoerde beleid. Me vrouw Ginjaar constateerde met vreugde, dat het beleid van minister Pais een hoeksteen van liberale poli tiek was gebleken. Mevrouw Ginjaar constateerde met vreugde, dat het beleid van minister Pais een hoeksteen van liberale polleek was gebleken. De Tweede Kamer toonde zich tame lijk bezorgd over de plannen voor het stimuleringsbeleid van minister Pais. De PvdA vreesde, dat door verbre ding van het stimuleringsbeleid de sociaal-economische factoren onder de tafel worden gewerkt. Ook het- CDA, bij monde van Deetman, sprak zich uit tegen de afbouw van het stimuleringsbeleid. „De activiteiten in de stimuleringsscholen zijn moei zaam op gang gekomen. Deze lijn mag in geen geval worden afgebro ken," aldus Deetman. De PvdA onderstreepte het belang van een goed stimuleringsbeleid door de indiening van een amendement, waarin vijfhonderd extra arbeids plaatsen worden gecreëerd ten be hoeve van het onderwijs aan scholen in achterstandsgebieden. Actieplan ADVERTENTIE i.z.g.st. gevr. Br. m. prijsopg. onder no. 7107 Trouw, A'dam. Het actieplan van minister Pais dat tot en met 1981 4700 arbeidsplaatsen extra moet scheppen, werd door veel fracties bekritiseerd. D'66 woordvoer der Mertens pleitte voor uitbreiding van het actieplan. „Wat moet ik in vredesnaam zeggen tegen al die men sen, die vragen, waarom bijna twaalf duizend leerkrachten in kleuter- en lager onderwijs werkloos rondlopen, terwijl hun honderdduizend collega's graag de groepsgrootten van 31 naar 27 leerlingen zagen dalen", vroeg Mertens aan de minister Van Ooijen noemde het actieplan vol strekt onvoldoende. Door middel van een amendement vroeg de PvdA om verlaging van de leerlingenschaal van 31 naar 30. Dit zou circa 1400 nieuwe arbeidsplaatsen moeten opleveren Evenhuis (WD) zag als één van de oplossingen voor de werkgelegenheid in het onderwijs verlenging van de opleiding voor het basisonderwijs van drie naar vier jaar. Daarnaast bood hij als oplossingen voor de werkgelegenheid in het onderwijs verlenging van de opleiding voor het basisonderwijs van drie naar vier jaar. Daarnaast bood hij. als oplos sing de kans op professionalisering van de opleidingen. Ook zouden hier door vierhonderdvijftig arbeidsplaat sen op de instituten moeten worden gered. Van Leijenhorst uitte kritiek op de plannen van minister Pais over de middenschool. „De experimenten hangen te veel in de lucht." Volgens het CDA moet worden doorgegaan .met de middenschool. Binnen de ex perimenten moeten vernieuwingen en ontwikkelingen beter op elkaar worden afgestemd. Van Leijenhorst noemde het een groot bezwaar, dat er te weinig voeling was tussen de men sen die met onderwijsontwikkelingen bezig zijn en de mensen die met ver nieuwingen aan de gang zijn. Ook Mertens zag toekomst voor de middenschool, juist om de plurifor miteit in het onderwijs te bevorderen. Evenhuis stelde de minister voor. het tweede vak op de nieuwe lerarenop leiding facultatief te stellen. Hij meende dat het twee vakken-systeem de verschoolsing in de hand werkt en verbreding van de opleiding tegen houdt. Leijenhorst zette vraagtekens bij de studentenstops die de tien NLO's hebben opgelegd gekregen. Hij vroeg de minister, op welke gron den dit was gebeurd. Ook de ontwik keling van de MO-opleidingen die eerst zouden worden afgebouwd. Mevrouw Ginjaar (WD) vroeg de mi nister om een eigen regeling voor de democratiseing voor het openbaar onderwijs. Het bijzonder onderwijs is in de gelegenheid gesteld om zelf op lossingen te bedenken voor de in spraak van docenten en ouders in het bestuursbeleid. Deetman en Van Leijenhorst verdedigden dit eigen be leid van het bijzonder onderwijs. Zij wensten geen overheidsbemoeienis op het gebied van de interne demo cratisering. Vanuit de PvdA. CDA. D'66 cn VVD werd de staatssecretaris gevraagd, de besnoeiingen op de verzorgingsinsti tuten voor het onderwijs terug te. draaien Zij vreesden kwaliteitsver lies. Ook de bezuiniging op de institu ten die het onderwijs onderzoeken, moet worden teruggedraaid. De WD diende een amendement in. waarin de minister wordt gevraagd, de bezui nigingen bij de Stichting voor Onder zoek van het onderwijs voorlopig voor een jaar uit te stellen. Zowel Van Ooijen als Van Leijen horst stelden zich kritisch op tegen de plannen van minister Pais om de deelnemers aan het onderwijs een eigen bijdrage te vragen Van Leijen horst: „De toegankelijkheid tot het onderwijs, één van de belangrijkste basisvoorzieningen, mag niet door fi nanciële barrières belemmmerd worden." Van onze onderwijsredactie DEN HAAG Namens acht institu ten. die opleiden tot eerste graads leraren in de faculteiten handvaar digheid en textiele werkvormen, is gistermiddag een petitie aangeboden aan de voorzitter van de Tweede Ka mer dr. Vondeling. De instituten vre zen dat door de afwijzing van het leerplan door minister Pais de oplei dingen die in augustus van dit jaar zijn begonnen alweer moeten gaan sluiten. /II ll Inderdaad. Met schrale, gesprongen lippen CaA-"»- kan kussen zéér doen. Labello houdt uw lippen zacht en soepel. Labello. de stick die verzorgt, verzacht en beschermt. Zomer Winter. (Met Labello als ondergrond, blijft lipstick langer mooi.) Van onze parlementsredactie DEN HAAG Ongedwongen seksuele contacten tussen volwassenen min derjarige kinderen moeten uit de sfeer van het strafrecht worden gehaald. De strafwetgeving vormt veel meer dan een bescherming van, een bedreiging voor het kind Dat is de kern van een rapport dat de Nederlandse vereniging voor seksuele hervorming (NVSH) gisteren aan de Tweede Kamer heeft aangeboden. spannen sfeer" te brengen Volgens NVSH-voorzitter T van der Loo „kunnen enkele conclusies erg schokkend overkomen bij de goegemeen te Veel volwassenen zien sek sualiteit nog steeds als een bedreiging. Maar men moet de moeite nemen achter de conclusies te duiken" Het rapport pleit voor intrek king van de bepalingen in het wetboek van strafrecht die seksueel verkeer met kinde ren op straffe van gevangenis straffen. variërend van vier tot twaalf jaar, verbieden. Seksuele contacten die aan toonbare schade toebrengen aan het kind, zoals verkrach ting en kinderprostitutie, moeten volgens het rapport wel strafbaar blijven. De NVSH heeft het rapport gepubliceerd met het oog op het Jaar van het kind (1979) en de ophanden zijnde herzie ning van de zedelijksheids- wetgeving. Doel van het rap port is de discussie over het vraagstuk in „een meer ont- In het rapport staat, dat we tenschappelijk onderzoek heeft uitgewezen, dat seksue le contacten op zich geen schade berokkenen aan het kind. „Gebleken is dat er con tacten voorkomen waaraan kinderen, ook wanneer zij vol wassen zijn geworden, een po sitieve waarde hechten". Dat het beleefde contact in de sfeer van de misdadigheid wordt getrokken is daarente gen dikwijls voor het kind schokkend, beangstigend en traumatiserend. Ook een af keurende en geschokte hou ding van ouders en naaste om geving van het kind doen. evenals politie-verhoren. doorgaans veel meer schade dan een dergelijk contact ooit zou hebben kunnen doen Het rapport draagt een aantal alternatieven aan voor straf rechtelijk ingrijpen. In de eer ste plaats wordt ervoor ge pleit dat ouders zelf met hun kind en de betrokken volwas sene een oplossing zoeken, althans de zaak bepraten. Hierbij kan ook de hulp wor den ingeroepen van hulpverle ningsinstanties of een ver trouwensarts. In ernstige ge vallen kan. aldus het rapport, de kinderrechter worden ge vraagd in te grijpen. Volgens drs J. Schuijer. een van de opstellers van het rap port, is ook bij ongewenste contacten het strafrecht niet altijd het meest geschikte middel voor een oplossing. „Dat maakt het vaak alleen maar erger". Belemmering De strafbaarstelling vormt volgens het rapport vaak een belemmering voor hulpverle ning. doordat ze leidt tot ge heimhouding en isolement van de betrokkenen „Bij poli tie-verhoren worden kinderen nogal eens gedwongen hun vriend te verraden, omdat de politie per se moet bewijzen dat er ontucht is gepleegd Met name wanneer de relatie voor het kind belangrijk was zal strafvervolging het kind achterlaten met verdriet, ver ontwaardiging en schuldge voel". Een ander bezwaar tegen de huidige wetgeving is. dat deze voorbijgaat aan het bestaan van seksueel getinte verlan gens en initiatieven bij kinde ren. „Zij brengt lichamelijke intimiteit van kinderen in de criminele sfeer zonder onder scheid te maken tussen opge drongen en gewenste con tacten." Voorts leidt de strafbaarstel ling tot rechtsonzekerheid en willekeur, omdat het optreden van politie en justitie sterk van plaats tot plaats en van persoon tot persoon verschilt en ontdekking vaak een kwes tie is van toeval Geen leeftijdsgrenzen Volgens het NVSH-rapport moeten alle leeftijdsgrenzen die in verband met zedelijk heidsdelicten in het wetboek van strafrecht voorkomen, verdwijnen. Enigszins aarze lend staat men slechts tegeno ver intrekking van de bepa ling die seksuele gemeen schap met een meisje bene den de twaalf jaar strafbaar stelt. Hierop staat de hoogste celstraf: twaalf jaar Bepalingen die seksuele con tacten met minderjarigen be neden de zestien jaar verbie den. dienen volgens het rap port te worden geschrapt, evenals de bepalingen die be trekking hebben op seksueel verkeer tussen volwassenen en minderjarige kinderen waarover zij het gezag uitoe fenen De forste celstraffen waarin het wetboek voorziet, worden de laatste jaren niet meer uit gedeeld. Onlangs legde de rechter in een zaak van een pedofiel een geheel voorwaar delijke celstraf op De acht instituten in Amsterdam. Groningen, Maastricht. Tilburg. Amersfoort. Arnhem. Den Haag en Rotterdam moeten de oude dagoplei dingen gaan vervangen Daarvoor hebben zij gezamenlijk een leerplan ontworpen dat voorziet in een vijfja rige opleiding evenlang als de oude MO-opleidingen. Minister Pais heelt op 4 augustus de instituten laten dat hij het leerplan afkeurt. Juist op 1 augustus waren de opleidingen gestart Het verwijt aan de minister is dat hij het overleg heeft laten sloffen. Herhaalde pogingen tot overleg over de instelling van een programma-commissie hebben niets uitgehaald. Op 19 december zullen de besturen van de instituten een beslissing over de voortgang. Nu financiële zeker heid en de benodigde outillage uit blijven. acht men het te riskant om door te gaan. Bij de Raad van State zijn de acht instellingen in beroep gegaan tegen de afwijzing door de minister Zij verwijten hem onbe hoorlijk bestuur GRONINGEN (ANPi - De kankeraf deling van de chirurgische kliniek van het academisch ziekenhuis in Groningen zal voorlopig geen vrou welijke patiënten meer aannemen voor onderzoek en behandeling Het aantal bedden en de operatieruimte, voor de vrouwenafdeling zijn ontoer- eikend. Dit heeft het hoofd van de kankerafdeling, prof. dr Oldhoff. gis teren meegedeeld „Toen kwam de Vliegende Kidder en at alle vitamine-pillen p. die Kita in de bloempot had verstopt

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 3