4 4 Vance keert vroegtijdig terug 'Afluisteren advocaat Menten ambtsmisdrijf Scheuring Kïesuwkado 1 T P-ffl TUIN i deze krant Begin: geen akkoord voor 17 december Trouw Haagse/Nieuwe Leidse Courant Kans op hagel "V Gilhuis ziet gevaar voor christelijk I onderwijs 9tlm17dec. 'aaienmars van rode haan? id-verzetsman ïderik Slomp overleden Kerk Namibië voorspelt minder vrijheid Harde kritiek Kamerleden: per week met recht van koop Borg Warner en Fiat willen DAF-transmissie Fraude gaat PTT vier miljoen kosten Schakel (AR) tweede man CDA-fractie Trouw/ voorjaarsbootreis 1979 Rederij verkoopt geboycot schip Wie nog meer? Trouw |~Bezorg Trouw een nieuwe abonneê"] Lees een krant met overtoigiag: Trouw j rouw HET WEER Wisselend bewolkt met af en toe buien en soms hagel Krachtige tot harde aan de kust eerst nog stormachtige zuidwestelijke wind. Maximum tempera turen omstreeks acht graden. Morgen en overmorgen overgang naar kouder weer en af en toe buien. In de nacht plaatselijk lichte vorst Morgen zon op: 8.41 onder 16 29 maan op: 7.51 onder 18 55 36STEJAARGANG NR 10632 - DONDERDAG 14 DECEMBER 1978 Als u uw wilt opknappen I LOSSE VERKOOPPRIJS 60 CENT PAGINA 4: Geen winterslaap voor Jo Smit PAGINA 5: "■IPAGINA 7: —J Arabisch front tegen Sadat gesloten PAGINA 11 JDe klager en j hoger beroep PAGINA 5: Dichtbij en verder Koeien hebben ;ook gevoel 1 PAGINA 15 Oosterpoort onafhankelijk ADVERTENTIE la ra van AMSTERDAM Geopend van 10-17 en 19-22 uur zaterdag en zondag 10-17 uur uegang f 7,50. kinderen tot 14 jaar f 4.- VoordehgeTrein-Toegang-biljetten verkrijgbaar bij vele NS-stations keren op IJsbaanpad (Olympisch Stadion) Is bus naar RAI (met tijdens avonduren) een onzer verslaggevers BSEN Op 80-jarige leeftijd is ren in Vaassen de bekende oud- itsstrijder ds Frederik Slomp eden. Onder zijn verzetsnaam de Zwerver" werd hij de man IJdens de Duitse bezetting dui- rn onderduikers behulpzaam n met mevrouw H. Th. Kuipers- erg in Winterswijk („Tante richtte hij de landelijke orga- e voor hulp aan onderduikers te Riek" overleefde de bezetting Ds Slomp werd gevangengeno- maar uit „de koepel" in Arnhem jd door de verzetsgroep van Jo- ïs Post. oorlog werkte Frits de Zwerver waalf jaar in Hoorn als evangeli- >redikant, en was hij twee jaar rediker in Indonesië, tvaart is maandag 18 december inerwold, de geboorteplaats van erledene. Daaraan gaat een kor- luwdienst In de gereformeerde vooraf, die om half drie begint, er op de dag om half twaalf in de Open-Hof-kerk. Boerhaa- aat 60 in Apeldoorn de officiële dienst gehouden, ser nieuws op pagina 17 JERUZALEM (AFP, Reuter, UPI, AP) De Amerikaanse minister van buitenlandse za ken, Cyrus Vance, die zondag door president Jimmy Carter naar het Midden-Oosten werd gestuurd om de onderhande lingen over het vredesverdrag tussen Israël en Egypte uit het slop te halen, zal vrijdag avond naar Washington te rugkeren. Het voortijdige en verrassende ver- trek van de minister wordt opgevat als een mislukking van de pogingen om het verdrag nog voor 17 decem ber, de in Camp David afgesproken datum, rond te krijgen. Het besluit van Vance om te vertrekken werd genomen tijdens een telefoongesprek met president Carter. Vance zei na dit gesprek dat hij don derdag naar Cairo zou vertrekken en vandaar naar Washington terug zou vliegen. Zijn woordvoerder George Sherman voegde daaraan toe dat „minister Vance meent dat hij op het ogenblik van vertrek uit het Midden- Oosten alles gedaan zal hebben wat hij kon doen." Vance had volgens Sherman andere „belangrijke zaken in Washington" te behandelen. Over welke dan wel weigerde hij iets los te laten. In Israëlische politieke kringen werd gisteren gezegd dat tijdens de twee gesprekken die de Amerikaanse dele gatie gisteren had met de Israëlische premier Menachem Begin, minister van buitenlandse zaken Mosje Dajan en minister van defensie Ezer Weiz- man, er belangrijke meningsverschil len gerezen waren. Sherman vond het echter te vroeg om over mislukking te spreken. Vance zal vanochtend nog een onderhoud hebben met premier Begin en van avond naar Cairo vertrekken om daar de Egyptische president Anwar Sa- dat op de hoogte te brengen van zijn bevindingen in Jeruzalem. 'Niet tragisch' hij zit er te lang in! Premier Begin liet na zijn gesprek met Vance ronduit weten dat er voor 17 december geen akkoord onderte kend zou worden. „Er zijn verschillen van mening zodat de problemen na 17 december moeten worden opgelost. Maar daar zit niets tragisch in," aldus de premier. Israëlische regeringsfunctionarissen lieten gisteren weten dat de „Egypti sche denkbeelden zoals Vance die uit Cairo had meegebracht in wezen een uitholling betekenden van de akkoor den van Camp David". De „nieuwe denkbeelden" waarmee Vance uit Cairo in Jeruzalem aankwam, hou den volgens de Israëlische kringen in dat Egypte bereid is het ontwerp- vredesverdrag met Israël in zijn hui dige vorm te ondertekenen, mits daaraan documenten worden verbon den waarin Egypte zijn twijfels uit over artikel zes van het vredesver drag. Dit verbiedt Egypte zijn buiten landse militaire verplichtingen met de Arabische landen, ingeval van een conflict tussen die landen en Israël, na te komen. Verder zou ook de Egyptische eis van een tijdschema voor een regeling van de Palestijnse kwestie in een docu ment zijn opgenomen. Dan spraken de Israëlische kringen ook nog over de Egyptische eis dat de uitwisseling van ambassadeurs tussen beide lan den pas zou geschieden na de instel ling van een bestuursraad op een autonome westelijke Jordaan-oever. Hoewel meii zich in Israël tevreden toonde over het feit dat Egypte niet langer vasthield aan een herziening van het vredesverdrag, zijn de bijge voegde documenten blijkbaar onver teerbaar voor de regering in Jeru zalem. De Israëlische radio liet gisteravond weten dat de Amerikaanse minister „Israël met lege handen verlaat en dat hij niet de Israëlische goedkeu ring heeft kunnen verkrijgen voor de voorstellen die hij uit Cairo had mee genomen.' WINDHOEK (ANP) Kerkelijke lei ders in Namibië verwachten op korte termijn een sterke beperking van de vrijheid in dit gebied. Zij vrezen dat Zuid-Afrika na de verkiezingen van vorige week de te vormen „regering" van Namibië zal dwingen de noodtoe stand te verscherpen, de bevrijdings beweging Swapo te verbieden en de kerken onder strikt toezicht te plaatsen. Dr. Lukas de Vries, president van de Evangelisch-Lutherse kerk in Nami bië. verklaarde dit tegenover de infor matiedienst van de Lutherse wereld federatie in Genève. Hij verwacht zelf spoedig onder huisarrest te zullen worden geplaatst. De Evangelisch- Lutherse bisschop Leonard Auala van Oniipia deelt het pessimisme van De Vries. De Vries en Auala menen dat de Zuidafrikaanse troepen in Namibië alleen tot taak hebben de bevolking te intimideren. Zij verwachten dat de nieuwe regering deze troepen zal ver zoeken te blijven om het bewind in Windhoek te beschermen tegen de cSwapo Foto boven: Na het tromgeroffel van ontevreden muziekstudenten nu een stilzwijgend protest tegen het onder wijsbeleid van minister Pais. De Le rarenopleidingen tekenen, hand vaardigheid en textiele werkvormen protesteren tegen de afwijzing van het leerplan dat de acht opleidingen hadden ingediend. Foto links: Ondanks het verzet dat de bewindslieden van onderwijs treft vermag dit hun humeur niet bederven. Tenminste als men afgaat op de foto: minister Pais (links) en zijn ambtgenoot Peynenburg achter de regeringstafel tijdens de begro tingsbehandeling voor onderwijs, in de Tweede Kamer. Meer nieuws op pagina 3 De vragenstellers, de Kamerleden Roethof en Kosto van PvdA en Nij- pels en mevrouw Kappljne van de Cappello van de WD menen dat hier sprake is van een ambtsmisdrijf. Zij willen van de bewindsman weten of diens voorganger Van Agt op de Vprniptifirinor hoogte was van het bevel tot afluiste- ren, dat is gegeven in opdracht van de rechter-commissaris en op vordering van de officier van justitie. De minis ter is politiek verantwoordeljk voor het optreden van de officier. Als de minister niet op de hoogte was. is dat wel merkwaardig, aldus de Kamer leden. legd. Volgens hen had de advocaat nooit mogen worden afgeluisterd op grond van het hem wettelijk toege kende verschoningsrecht. De vragen stellers willen weten of de minister het daarmee eens is. De Kamerleden menen, dat iedere burger zich in volledig vertrouwen met een advocaat dient te kunnen verstaan. Zij wijzen erop, dat dit be ginsel duideljkdin de wet is vastgge- De Kamerleden leveren ook kritiek op het feit. dat de processen-verbaal die van de afgeluisterde telefoonge sprekken zijn opgemaakt, niet onver wijld zijn vernietigd. Het wetboek van strafvordering bepaalt dat zulks zo soedig mogelijk dient te gebeuren. De processen-verb aal zijn meer dan twee jaar bewaard in het strafdossier van Menten. De Kamerleden willen weten, waarom de beschikkingen waarbij het afluisteren werd gelast, zich niet in het strafdossier bevinden. De Kamerleden dringen er bij minis- ADVERTENTIE kleuren t.v. al vanaf 9,95 per week met recht van koop. Color verstrekt alle informatie over zorgenvrij Nederlands grootste kleurenTV en Video speciaalzaak. Bergweg 64 - Korte Hoogstraat 10 - Slinge 149, tel. 010-654222 Color TV levert en geeft service in heel Zuid Holland. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Fiat en Borg War ner (versnellingsbakken) willen sa men het noodlijdende DAF-Trans- missie ln Tilburg overnemen, zo meldt het weekblad Finacieel-Econo- misch Magazine, dat vandaag ver schijnt. DAF wilde geen commentaar leveren op het bericht. Al enige tijd gonst het van geruchten over DAF-Trans missie, waar op dit moment 150 man werken. Volgens een ruim een week geleden versche nen studie van vijf studenten aan de Tilburgse Hogeschool zijn Ford, Borg Warner en Fiat fusiegegadigden. Fusie is, aldus het rapport, de enige overlevingsmogelijkheid voor DAF- Transmissle, waarin de overheid sinds vorig Jaar voor 25 procent deel neemt en de familie Van Doorne de resterende aandelen bezit. DEN HAAG (ANP) De PTT zal dit jaar als gevolg van fraudes met giro kaarten en kascheques naar schat ting een schade van vier miljoen gul den lijden. In 1977 bedroeg de schade 783.000 gulden, aldus gisteren een woordvoerster van de PTT. Die acht ton zijn „achterover gedrukt" in 964 fraudegevallen, waarbij 6484 betaal kaarten door onrechtmatige eigena ren zijn geïnd. In principe vergoedt de PTT de gedu peerden tachtig procent van de door hen geleden schade. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Tweede Kamerleden van PvdA en WD hebben ernstige kritiek geleverd op het feit, dat in 1976 op last van de rechter-commissaris telefoongesprekken zijn afgeluisterd van de Amsterdamse advocaat mr. Hoorneman,die destijds optrad als raadsman van Menten. Zij hebben minister De Ruiter van justitie in schriftelijke vragen om opheldering gevraagd. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De CDA-fractie heeft gisteravond de anti-revolutionair Schakel (61) tot vice-voorzitter geko zen. Er waren drie stemmingen nodig voor hij een meerderheid behaald t De uitslag van de laatste stemming was 21 stemmen op Schakel, 19 op Van Houwellngen en 2 blanco. Nog voor de stemmingen hief de eer der tot fractieleider gekozen Lubbers zijn voorbehoud op. Het handhaven daarvan was zinloos geworden, om dat het fractiebestuur er niet in was geslaagd de fractie een voordracht te doen. Met de verkiezing van Schakel over heerst het behoudende element in de top van de CDA-fractie. Tweede vice- voorzitter is het CHU-kamerlid Van LeljenhorsL De loyalisten die in het fractiebe stuur tot voor kort sterk vertegen woordigd waren met Aantjes als frac tieleider, hebben nu alleen nog Van Houwellngen als representant. Hij werd gekozen als bestuurslid ln de vacature-Schakel. Al bij de eerste stemming voor de vice-voorzitter bleek dat het een nek- aan-nek race zou worden tussen Schakel en Van Houwelingen. De eer ste haalde 17 stemmen, de ander 16. Negen stemmen werden uitgebracht op Beumer en De Boer. In de tweede ronde vergaarde Schakel precies de helft van de stemmen. ADVERTENTIE Attentie! In de TROUW/Kwartetbladen van a.s. zaterdag, 16 december zal een aankondiging verschijnen van een nieuwe TROUW/ Voorjaarsbootreis 1979!! ter De Ruiter op aan om het open baar ministerie onmiddellijk de in structie te geven om het afluisteren van telefoongesprekken van advoca ten achterwege te laten. Het afluiste ren van gesprekken is mogelijk, in dien het vermoeden bestaat dat een verdachte daaraan deelneemt. Nu er ln de afluisterkwestie in de zaak-Menten kennelijk sprake is van een ambtsmisdrijf, willen de Kamer leden dat de procureur-generaal bij de Hoge Raad stappen onderneemt tegen de rechter-commissaris in Am sterdam. Leden van de rechterlijke macht kunnen worden ontslagen we gens handelen of nalaten dat ernstig nadeel toebrengt aan de goede gang van zaken bij de rechtspraak. ROTTERDAM (ANP) Omdat de bemanning blijft staken voor hoger loon. hebben de Amerikaanse eige naars van de bulkcarrier ..Tropwind" het schip verkocht. Volgens de vak bonden heeft de rederij de stakers een onmogelijk ultimatum gesteld met de mededeling dat ze het schip als verkocht moeten beschouwen, als de acties aan boord niet gestaakt worden. „Een eerste klas Griekse re der" is de nieuwe eigenaar, aldus een telexbericht van de rederij aan de stakers. Het bericht is gisteravond gepubli ceerd door de Federatie van werkne mersorganisaties ln de zeevaart in Rotterdam. Een woordvoerdr vande FWZ noemt de gang van zaken ui terst merkwaardig, omdat de eige naars eerst van plan waren hoger beroep aan te tekenen tegen een von nis van de Amsterdamse rechtbank president die in kort geding bepaalde dat de staking en de boycot van het schip door Amsterdamse havenwer kers niet in strijd zijn met de wet. De eigenaars, rederij Navicom in New York. zeggen in het telexbericht dat de actie onwettig is. De stakers moe ten dat ook toegeven en ze moeten volgens de FWZ bovendien ervoor zorgen dat de International Tran- sportworkers' Federation in Londen (die de stakers steunt) een bedrag van ruim dertien dollar per man per sta kingsdag op tafel legt als vergoeding voor de rederij. Hoe moeten wj ons opstellen wanneer een stadswijk van Groningen zich in arren moede losmaakt uit het Nederlandse staatsverband? Wij sturen daar ge woon een verslaggever heen. Wij schrikken niet zo gauw. We kijken rustig wat er achter zit. En u leest dat. 6 sprookjes op I LP (A) Verteld diKir Ton van Duinhoven. Ko Min Dijk. Hetty Blok cn Ina Min hnissen Lektuurhanger(B) \ooii meer zoeken naar de kram ol n-gids Dcknr.iticl jute Ickluurhangcr. Lederen halstasje (C) Sierlijke eenvoud en pmkiiseh bovendien. Echt naturel leder met gevloehlen koordje Ketting met armband (D) De nieuwe modetrend ketting en arm handje van keramiek. Maak iemand abonnee op Trouw, hel ochtendblad mei een over tuiging. Uit erkentelijkheid ontvangt u een van deze kadoos naar keuze. Naam nieuwe abonnee:- Adres nieuwe abonnee.-. Plaats en postcode-. Giro: Uw naam:. Uw adres:- Plaats en postcode:. TeL_ De nieuwe abonnee ontvangt de eerste twee weken alle nummers vap. Trouw gratis. Daarna gaat het kwartaalabonnement automatisch in. me*, als welkomst-voordeel f 7- koning Kado naar keuze:DA B. DC. D. (aankruisen au.b.) Bon in open envelop zonder postzegel zenden aan Trouw. Antwoord nummer 2792.1000 PA. Amsterdam Of bel 020-659388 (uitsluitend voor opgaven). Voor bezorg- informatie 020-913456

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 1