fortenhorst beval belasting mderzoek Menten te stoppen Oppositie hekelt vrijspraak Menten Menten dient klacht in Een Amro Klimspaarbiljet kunt u tussentijds verzilveren. Maar hoe langer u wacht hoe méér rente u krijgt. Öl peen verandering in eeftijd menopauze Nieuw: Het Amro Klimspaarbiljet. erklaring ambtenaar aan commissie Schöffer: Protest Verzet tegen vrijlating )ok kritiek op houding regering C in onze parlementsredactie EN HAAG Anders dan de regeringspartijen CDA en WD, die meenden zich terughoudend moeten opstellen, hebben de linkse oppositiepartijen gisteren in het spoeddebat over entens vrijlating in min of meer scherpe bewoordingen het vonnis van de Haagse rechtbank ihekeld. Gestikt in tuigje Wegens meineed van getuigen 'Senaat hoeft wet ondernemingsraden niet te verwerpen' Na twee jaar: 7^%. Na drie jaar: VUL Na vier jaar: 8%. Na vijfjaar 8,49%. Jitkomst enquête Aan toonder, dus niet op naam. Elk jaar klimt de rente. Tussentijds verzilverbaar. sit OENSDAG 13 DECEMBER 1978 BINNENLAND 9 5| JSTERDAM De toenmalige voorzitter van de Tweede Kamer, dr. L. G. Kortenhorst, heeft n een onzer verslaggevers den ondernomen", aldus Emans in zijn brief aan de commissie Schöffer. 1948 de belastingdienst in Haarlem opdracht gegeven alle invordeilngsmaatregelen tegen eter Menten te stoppen. De belastingdienst heeft hieraan gevolg gegeven. Kortenhorst, j ast Tweede-Kamervoorzitter, ook de advocaat van Menten, had tot het geven van die jdracht geen bevoegdheid. t schrijft de Haarlemse belasting- ibtenaar P. Emans aan de commis- Schöffer, die het naoorlogse ver- gingsbeleid in de zaak-Menten on- ïoekt. Indien nodig zal Emans ie verklaring onder ede afleggen. heer Emans werkt sinds 1933 op belastingkantoor in Haarlem. Hij gisteravond in VARA-Visie dat n er bij de belastingdienst van ging „dat beslag gelegd moest wor- i op alle goederen van die perso- van wie het vermoeden bestond Bescherming Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Uit protest tegen de vrijlating van Pieter Menten zal za terdagmiddag na een stille tocht een krans met 25 linten worden gelegd bij het bevrijdingsmonument op het Burgemeester De Monchyplein in Den Haag. Aan de kranslegging. een initiatief van de Werkgroep recht en openheid in de zaak-Menten, wordt deelgenomen door 24 organisaties van verzetslieden en oorlogsslachtof fers. De stille tocht wordt voorafgegaan door een bijeenkomst in het Neder lands Congresgebouw in Den Haag. waarop verzet zal worden aangete kend tegen „de onaanvaardbare uit- spraak van de Haagse rechtbank". Sprekers op die bijeenkomst zijn on der anderen de oud-verzetsman Hans Teengs Gerritsen en de oud-journa list Hans Knoop, die zich beijverd heeft voor de berechting van Menten. De betrokken organisaties hadden eerder abusievelijk aangekondigd dat een krans zou worden gelegd bij het verzetsmonument in de Scheve- ningse Bosjes. Daar blijkt zich echter geen monument te bevinden Met de manifestatie is niet gewacht totdat de Hoge Raad uitspraak heeft gedaan in de zaak-Menten. omdat, naar een van de organisatoren giste ren zei. ook rechtsgeleerden als Lan- gemeijer en Belinfante nu al in het geweer zijn gekomen tegen het von nis van de Haagse rechtbank. In ver zetskringen. zo werd gisteren ook ge zegd. wordt het niet voor mogelijk gehouden dat de Hoge Raad tot de zelfde conclusie zal komen als de rechtbank dat zij zich tijdens de oorlog op onoir- bare wijze hadden verrijkt en hun geld na de oorlog vroegtijdig zouden kunnen verduisteren". Telefoontje „Die beslagname is bij Menten meer dere malen door onbekende krachten verijdeld", aldus Emans. „Kort nadat men er eindelijk in geslaagd was be slag te leggen op zijn goederen, kwam er een telefoontje op ons kantoor in Haarlem. Dat was in 1948. Ik nam het telefoontje aan. Aan de andere kant was mr. Kortenhorst, de voorzitter van de Tweede Kamer. Hij eiste dat alle invorderingsmaatregelen tegen Menten onmiddellijk gestaakt dien den te worden. Omdat ik mij niet competent achtte daaraan mijn fiat te geven, heb ik het telefoontje door gespeeld aan de toenmalige chef van het bureau. Deze chef gelastte na een kort gesprek met de heer Korten horst dat tot nader order geen maat regelen tegen Menten mochten wor- lgens deze partijen brengt de onaf- nkelijkheid van de rechter niet dat diens uitspraken niet zou- mogen worden bekritiseerd. M.- t De Ruiter van justitie was het volledig mee eens. Hij meende iter, dat de regering zich van uit- ken over het vonnis van de reöht- dient te onthouden. minister zei. dat de regering geen tele verantwoordelijkheid heeft, t geen morele, voor rechterlijke spraken en de gevolgen daarvan, n een verantwoordelijkheid tegen- itjer de getuigen in het Menten-pro- is volgens hem dan ook geen éi^rake. „Stellig zal het vonnis onder getuigen, en anderen, een schok veeg hebben gebracht, maar de re- ring kan daarover niet worden aan- sproken". t oppositiewoordvoerders betwist- dit. Zij vielen de minister scherp diens houding aan. Kosto (PvdA) emde het „rigide en verwerpelijk" t de regering niet eens de moeite 1 nemen om de getuigen tekst en tleg te geven van het voor buiten- landers moeilijk te bevatten von- 3s. Wolff (CPN) vond de benadering ■<n de minister die „van een kille vis een kouwe kikker". ;d n iconfronteerd met deze kritiek, zeg- n> minister De Ruiter in tweede in- ir( mtie toe langs diplomatieke kana- alsnog een nadere toelichting te ven op het vonnis. Hij zei, dat hier- se j vooral zal worden gewezen op het It, dat Menten niet is „vrijgespro- in" maar „vrijgelaten". „Menten is ig steeds in staat van vervolging", dus de bewindsman. euk e kritiek van sommige oppositie- irtijen op het vonnis was bijzcr','%" ird. De D'66'er Zeevalking zei. dat i rechtspraak hiermee een deuk iu eft opgelopen. Volgens hem is kri- fk op zijn plaats wanneer rechterlij- uitspraken niet stoelen op het chtsgevoel van een grote meerder- aa id van de bevolking en van weinig te ticht getuigen voor de m^tschap- lijke gevolgen. v cl p CDA'er Van Dam zei begrip te Ibben voor de reacties op het von- dat volgens hem „een kloof heeft geslagen tussen het recht en het rechtsgevoel van hen die nog steeds slachtoffer van de Tweede Wereldoor log zijn". Anderzijds benadrukte Van Dam dat „het belang van de verdach te een essentieel element in ons straf recht is. waarvan de betekenis nau welijks genoeg kan worden beklem toond en uitgedragen". Motie ontraden Minister De Ruiter zei, dat hij zich ernstig beraadt over het verzoek van Israël om Menten uit te leveren. Op de uitkomst van dit verzoek wilde hij niet vooruitlopen. De minister meen de, dat een motie van de CPN overbo dig was. In die motie, waarvoer de Kamer nog moet stemmen, wordt de regering gevraagd om, mocht de Hoge Raad negatief beslissen op het cassatieberoep van de officier van justitie uitlevering van Menten ern stig in overweging te nemen. Toen CPN-fractieleider Bakker ver klaarde dat dit verzoek meer behelst dan alleen maar het onderzoeken van wettelijke mogelijkheden van uitle vering. waar de minister nu kennelijk mee bezig is, zei De Ruiter de motie te moeten ontraden. Minister Van der Klaauw bestreed dat de vrijlating van Menten het aan zien van Nederland ernstig zou heb ben geschaad, „laat staan nadeling zou zijn voor onze buitenlandse be trekkingen". Volgens hem kunnen die betrekkin gen niet in het geding zijn wanneer een onafhankelijke rechtbank een vonnis velt, ook als dat niet voldoet Moord opgelost Van een onzer verslaggevers VENLO Een 19-jarige inwoner van Venlo heeft gisteren bekend in de nacht van zaterdzg op zondag de 66- jarige alleenwonende Lei Beurskens in diens woning aan de Kaldenker- kerweg met messteken om het leven te hebben gebracht. Opzet was de man te beroven. De verdachte had zaterdag tijdens een ontmoeting in een café de indruk gekregen dat Beurskens niet onbemiddeld was. De buit was een portemonnee met zestig gulden. aan elders gekoesterde verwachtin gen of verlangens. De PSP'er Van der Spek zei in dit verband dat bezorgd heid over de reputatie van ons land niet nodig is, „omdat wij ten onrechte de naam hebben tijdens de bezet tingsperiode massaal in opstand te zijn gekomen tegen de Duitsers". De heer Emans zei in VARA-Visie dat hij de stellige indruk had dat Menten na de oorlog speciale bescherming genoot. „Dat de vervolging van Men ten op dat moment werd opgeschort kwam omdat de naam Kortenhorst, bekend als voorzitter van de Tweede Kamer, op ons in die tijd bij de belas tingdienst grote indruk maakte." De heer Emans schrijft verder in zijn brief aan de commissie Schöffer „dat deze gang van zaken uitermate onge bruikelijk was. Pas later realiseerde ik mij dat de heer Kortenhorst geen enkele bevoegdheid bezat om op schorting van fiscale maatregelen te gen de heer Menten te eisen." „Dat ik mij nu met een brief tot de commissie Schöffer gewend heb, komt omdat ik bij de laatste ontwik kelingen herhaaldelijk de naam Kor tenhorst heb horen noemen. Ik heb ook de verklaring van mevrouw Kor tenhorst gehoord en meende toen dat het zinvol was dat ik mijn kennis van zaken aan de commissie ter kennis zou brengen", aldus de heer Emans in VARA-Visie. In verkeer omgekomen BUREN (ANP) De dertigjarige Joh van Kuilenberg uit Maurik (Gelder land) is bij een verkeersongeval op de Grotebrugsegrintweg tussen Tiel en Eek en Wiel ter hoogte van Buren omgekomen toen hij met zijn perso nenauto op de verkeerde weghelft terecht kwam en tegen een betonnen paaltje en een boom botste. GRONINGEN (ANP) De éénjarige Jacoba Geertje de Jong uit Gieten is bij haar grootouders in Groningen gestikt. Haar ouders hadden haar in een groot bed te slapen gelegd met een tuigje om. Het meisje was in bed gaan draaien en is verstrikt geraakt in het tuigje en gestikt. Van onze verslaggevers AMSTERDAM In het tele foongesprek dat Pieter Men ten gisteren met onze krant voerde, kondigde hij aan een „aanklacht wegens meineed" te zullen indienen tegen de getuigen die tijdens zijn pro ces in Amsterdam belastende verklaringen over hem heb ben afgelegd. Zijn raadsman, mr. L. van Heijningen, beves tigde gisteravond dat hij de officier van justitie in Amster dam zal verzoeken tegen zes getuigen een vervolging op verdenking van meineed in te stellen. Het gaat om drie Poolse en drie Rus sische getuigen, wier verklaringen de Amsterdamse rechtbank mede tot de overtuiging hebben gebracht dat Menten zich in Podhorodce heeft schuldig gemaakt aan oorlogsmis drijven. Volgens Van Heijningen heeft zijn cliënt zich gedwongen ge zien deze stap te nemen, vanwege „de hetze die nu is losgebarsten". Tijdens zijn proces in Den Haag had Menten gezegd dat hij na zijn eventuele in- vrijheidsstelllng geen processen meer zou aanspannen. Menten zei gisteren de cassatie bij de Hoge Raad. die de officier van justiti- te in Den Haag heeft ingesteld, als „een wassen neus" te beschouwen. „De officier moet dat doen tegenover de publieke opinie. Ik ben feitelijk buiten vervolging gesteld." aldus Menten. die eraan toevoegde zich niet meer als verdachte te beschouwen. Gerbrandy Over zijn relatie met Gerbrandy, die het na de oorlog voor hem zou hebben opgenomen, zei Menten dat hij het toenmalige Tweede-Kamerlid had le ren kennen via het Eerste-Kamerlid J. Reijers (CHU). „Gerbrandy was een vriend van Reijers en Kortenhorst. dus het lag helemaal in de lijn dat ik hem leerde kennen." Mr P. S. Ger brandy, premier in oorlogstijd, was volgens Menten als „bemiddelaar'- opgetreden in een conflict tussen hem en mr N. J. G. Sikkel, een zwager van Gerbrandy. In zijn telefoongesprek maakte Men ten gewag van „een oorlogstoestand tussen justitie en de commissie- Schöffer". Het ministerie van justitie zou er verbolgen over zijn dat de commissie-Schöffer documenten die voor Menten van belang zijn. opzette lijk heeft zoekgemaakt. Volgens Men ten is het de commissie-Schöffer er alleen om te doen „Amsterdam te redden, en nergens anders om". Met „Amsterdam" wordt de bijzondere strafkamer van de Amsterdamse rechtbank bedoeld. Uitlevering Menten zei niet bevreesd te zijn voor uitlevering aan Israël of enig ander land. „Het verzoek van Israël heeft mij niet verrast." aldus Menten. „Het is onzin, omdat de rechten van de mens uitdrukkelijk bepalen dat men niet kan worden uitgeleverd aan een staat waarin de doodstraf nog gang baar is. Mijn zaak is zo omringd met waarborgen, dat zoiets niet gebeuren kan." Volgens Menten is indertijd zijn uitle vering aan Polen geweigerd, omdat het door dat land opgestuurde mate riaal „hoogst onbetrouwbaar" was. „Omdat Polen zag geen poot aan de grond te krijgen." zei Menten. was het materiaal „via Israël naar Holland" gestuurd. Van onze soc.-econ. redactie DEN HAAG De Eerste Kamer hoeft van de werkgeversverbonden de nieuwe wet op de ondernemingsra den niet te verwerpen. Dit zei VNO voorzitter Van Veen desgevraagd op de maandelijkse persconferentie van het VNO. VNO en NCW (christelijke werkge vers) hebben onlangs in een brief aan de Eerste Kamer hun ernstige bezwa ren tegen de nieuwe wet uiteengezet. De wet is al door de Tweede Kamer goedgekeurd. De Eerste Kamer kan echter geen wijzigingen meer aan brengen in de wet. Deze Kamer kan alleen nog goedkeuren of verwerpen ADVERTENTIE woo amro bank oooooo klims^Vrbiuet <«<f> r-5)-- 'an onze redacteur wetenséhappen TRECHT De gemiddelde leeftijd van de menopauze, het inde van de vruchtbare periode van de vrouw, is de afgelopen I en jaar niet veranderd. Nog steeds 517, jaar. concludeerde dr. E C. Brand uit de herhaling van een omvangrijke enquête e nder de vrouwen tussen veertig en zestig jaar in Ede. Hij romoveerde gisteren op zijn bewerking van de gegevens bij irofdr. A. A. Haspels in Utrecht. och zijn er in die periode wel dege- Ik dingen veranderd, zo blijkt uit de lidie an de invloed van verschillen- e factoren. Roken bijvoorbeeld, ver- roegt de menopauze. Daarvan had en effect op het gemiddelde kunnen orden verwacht, omdat juist vrou- en laatste jaren meer zijn gaan oken Dit kan onder andere gecond enseerd zijn, meent dr Brand, door e toegenomen lichaamslengte, die en invloed in de andere richting eeft hand acht zijn nuttig voor praktijk 'nderzoek nuttig voor de medische 'raktijk omdat sommige aandoenin- en. et alle en gynaecologische, va- w voorkomen bij vrouwen die een h>ege menopauze hadden of zullen ebben. Andere komen Juist vaker voor in combinatie met een late me nopauze. Factoren die volgens de stu die de menopauze vervroegen zijn behalve roken en een geringe lente: de ongehuwde staat, de leeftijd waar op het laatste kind geboren werd (niet ouder dan 27) en een late eerste menstruatie. Het onderzoek werd bemoeilijkt door het toegenomen gebruik van de anti conceptiepil. Gebruiksters krijgen immers maandelijkse bloedingen ook al zijn ze de overgang al gepasseerd. Van de ondervraagde vrouwen tussen 40 en 60 gebruikte bijna acht procent de pil en had 22 procent die ooit gebruik. Aan het onderzoek werd door 6000 van de in aanmerking ko mende 9000 Edese vrouwen meege werkt. U hebt wat geld om opzij te leggen en u wilt dat zoveel mogelijk in waarde zien stijgen. En bovendien weet u niet van tevoren of u het jarenlang kunt missen. Dus wilt u de mogelijkheid openhouden om nog aan uw spaargeld te kunnen komen... Dan is het nieuwe Amro Klim spaarbiljet een prima spaarvorm vooru. Het Amro Klimspaarbiljet is aan toonder Door dit principe staan deze spaarbiljetten niet op naam en zijn daarom volkomen vrij overdraagbaar U kunt zo'n Amro Klimspaar biljet dus bijvoorbeeld ook aan iemand cadeau geven. Een Amro Klimspaarbiljet kunt u in twee verschillende geld waarden kopen: in biljetten met een nominale waarde van f 1.000,- en in biljetten van f 5.000,-. Allebei hebben ze een maximale looptijd van 5 jaar En elk jaar klimt de rente. Die stijgt als volgt: na 2 jaar 7ti °/i rente, na 3 jaar 7h% rente, na 4 jaar 8% rente, na 5 jaar 8,49% rente. Hoe langer u dus spaart hoe meer rente u krijgt. Met het Amro Klimspaar- oiljet zet u uw geld alleen de eerste twee jaar vast. Als u wilt kunt u er daarna aankomen. Want na 2, 3 en 4 jaar looptijd kunt u uw klimspaarbiljet gedurende één maand verzilveren. Maar nogmaals: hoe langer u met verzilveren wacht hoe méér rente u krijgt. In 5 jaar groeit een biljet van f1.000,- naar f1.503,27 en een biljet van f 5.000,- naar f7.51634. Kortom, met het Amro Klimspaarbiljet ziet u uw spaargeld groeien.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 9