Voorhouter wil de 'koebosjes' in stand houden Van der Luit Moedig verkeersbeleid Leiden wekt veel verzi Raadslid wil werkgroepen in stadsvernieuwingsgebieden Joop Warmenhoven: 'Met deze bosjes verdwijnt veel meer' i Begrafenissen-Crematies KORT Delfts protest tegen levering van 3 korvetten aan Indonesië Tegenwoordig toch minder files in Beestraat WSi WOENSDAG 13 DECEMBER 1978 REGIO DEN HAAG. Joop Warmenhoven vóór een van dr verwaarloosde koebosjes in Voorhout: In de Elsseesterpolder tussen Voorhout en Rijnsburg. „De ringsloot is in geen twintig Jaar geschoond en dus dichtgegroeid. Het vee heeft zodoende toegang gekregen en vreet de schors van de bomen, met afsterven van de bomen als onherroepelijk gevolg." door Haro Hielkema VOORHOUT Vroeger kon je van Katwijk tot de Haar lemmerhout over de toppen van de bomen lopen. Dat ia verleden tijd. Nu maakt een inwoner van Voorhout een gemeente die haar naam aan dat bosrijke verleden dankt zich druk om een paar bosjes bomen, hier en daar verspreid in de weilanden. ..De gemeenschap heeft van de vroegere bossen praktisch niets be waard". zegt Joop Warmenhoven. die in de Bollenstreek en daarbui ten aandacht vraagt voor het schaarse geboomte dat er nog is. „Deze 'koebosjes' moeten in stand gehouden worden. Met deze bosjes verdwijnt veel meer dan men denkt." Warmenhoven. bouwkundige, vijfti ger. amateur vogelfotograaf Gek van Voorhout en de omgeving, waarin hij is opgegroeid. Lid van de Voorhoutse gemeenteraad voor Ge meentebelangen. al zo n vijfentwin tig Jaar. Ook al een kwart eeuw stimulator van de plaatselijke jeugd- en natuurclub. Ongeveer 380 kinderen hebben belangstelling voor de natuur in en om Voorhout. Joop Warmenhoven vertelt en schrijft vaak over de flora en fauna in de Bollenstreek, onlangs nog in het maandblad van de Stichting „Het Zuidhollands Landschap", waarin hij de gemeentebesturen In de provincie opriep de koebosjes in ere te houden Een zaak. die niet zo gemakkelijk ligt. ook niet in Voor hout zelf ..Velen kennen het woord 'koebosje' niet eens", zegt hij. le overheid gelastte een absoluut verbod op veevervoer; ter controle werden soldaten gepost op kruisin gen van wegen. „In Voorhout wor den we nog aan die tijd herinnerd door 't Soldaatje, dat toentertijd een wachthuis was." Veekerkhofjes ge boeren willen die stukjes grond bij hun weiland trekken". Broedplaats Het nog geen 7000 Inwoners tellen de Voorhout ligt op de uitloper van een strandwal In 800 na Chr. werd het dorp ..Phoranholte genoemd, vrij vertaald ..Voor aan t hout" Een naam. die z'n betekenis vrijwel verloren heeft, want er zijn slechts bollenvelden en weilanden over En de koebosjes of boerengenefbosjes. De koebosjes zijn. zo vertelt War menhoven. ontstaan tussen 1550 en 1700. toen in het lage land van Zuid- Holland het gevreesde „miltzuur" onder het vee heerste. De provincla- Voor de boeren bleef er weinig an ders meer over dan het door de ziekte aangetaste vee al te maken. „Aan het eind van de landerijen werd een stukje grond omheind met een sloot. Vaak was het niet meer dan tien bij vijftien meter. In elk geval zover mogelijk bij de boerde rij vandaan. Bij een tochtsloot, zo dat de kadavers per boot daarheen vervoerd konden worden. Dood vee werd zoveel mogelijk verbrand in diepe kuilen al of niet met onge bluste kalk begraven. Na verloop van tijd werden aan de rand van die weilandjes bomen geplant als wil gen en essen. Toen het miltzuur na verloop van tijd vrijwel verdween, groeiden de bosjes dicht De naam 'koebosjes'. veekerkhofjes dus, bleef bestaan." Een stuk of negen zijn er in de buurt van Voorhout nog over. hoewel er veel meer geweest moeten zijn. „Ze verdwijnen langzamerhand", con stateert Warmenhoven tot zijn spijt Vaak vinden de boeren zo'n apart stukje weiland maar lastig: ze moeten er steeds omheen maaien, de sloten uitbaggeren en de bosjes onderhouden. Je ziet dan ook steeds meer dat men de sloten dempt, soms met het huisvuil van de boerderij. De wilgen en essen worden vernield door het vee. de laatste restanten van de bomen worden in brand gestoken. Somrru- Warmenhoven probeert in de Bol lenstreek de onverschilligheid ter aanzien van de koebosjes te door breken. omdat ze naar zijn mening meer betekenis hebben dan alleen een historische „Met name de rela tie weiland-koebosje is erg belang rijk. Zo worden de koebosjes ge bruikt als broedplaats. Neem de to renvalk, die weer in opmars is, de ransuil, de zwarte kraai. In het na jaar en voorjaar dienen de bosjes als slaapplaats voor trekvogels. Vanuit Noorwegen trekken vooral de lijsterachtigen naar Nederland, zoals de koperwiek en de kramsvo gel. Zij blijven hier de winter rond scharrelen in de polder; ze slapen in de koebosjes. En de Boekhorstpol der in Voorhout, die vier bosjes telt waarvan er nog maar twee goed zijn is de meest kievletsrijke polder." In het voorjaar wordt er in de koe- bosjes gebroed door de waterhoen, de karekiet, het bosrietzangertje en de braamsluiper. „Zelden klinkt de roep van de eenzame koekoek mooi er dan hier. schallend over de wei den." zegt Warmenhoven. .Als de koebosjes er niet waren, dan was er in deze omgeving niet één koekoek meer. Ook de zwaan broedt in de bosjes En de zwarte rat zit er. de wezel, de hermelijn, de bunzing. Je kunt zeggen dat de koebosjes in de natuur een regulerende taak heb ben De dieren die minder sterk zijn. moeten het afleggen." Blikseminslag Er zijn meer redenen om voor be houd van de voormalige veekerk hof ies te pleiten. ..Als er onweer is", aldus Joop Warmenhoven. „slaat de bliksem sneller in de koebosjes, waar geen vee loopt. Die liggen im mers hoger dan het weiland." Warmenhoven is er ook huiverig voor, als boeren de bosjes ontgin nen en aan hun weiland toevoegen. „Een chemicus en een keurmeester hebben mij verzekerd dat het milt zuur van driehonderd jaar geleden de kop weer opsteekt, als de koe bosjes tot ontginning gebracht wor den. De bacterie komt dan weer aan de oppervlakte. De boeren moeten wel bedenken dat hun vee weer gaat grazen over die voormalige koeien- kerkhoven. Op zich al een reden om van die vaak kleine stukjes uniek in het weilandschap gelegen bosjes af te blijven," aldus de inwoner van Voorhout. 'Warmenhoven vindt dat de ver schillende gemeenten de nog reste rende koebosjes moeten aankopen. „Voor zo'n vijfhonderd gulden zijn ze denk ik te koop. Ik heb het idee dat de grond voor ongeveer drie gulden per vierkante meter te krij gen is. De boeren zouden dan een 250 gulden per jaar als beheersloon moeten krijgen: voor het maaien en het schonen van de sloten." Weinig bosjes over Overigens liggen de best bewaard gebleven koebosjes niet op het grondgebied van Voorhout, maar op dat van Noordwijk: in de Hoog- wegsepolder. Een ander mooi bosje ligt in het Sassenheimse deel van de Elsgeesterpolder. In het Voorhoutse deel ligt ook een koebosje, maar de ringsloot is in geen twintig jaar ge schoond en dus dichtgegroeid. In de Mottigerpolder is het laatste bosje praktisch verdwenen en in de Broekhorstpolder zijn er van de vier nog maar twee redelijk te noemen. Een somber verslag dat Warmenho ven doet. „In Voorhout is het Bosje waar 's winters vele dikke hazen droge voeten hielden en wilde rozen groeiden, al verdwenen Ook het Bosje van Hein Oostdam is niet meer te zien." Joop Warmenhoven blijft de ont wikkeling van de koebosjes nauw lettend in het oog houden: „Nog weet ik precies waar al de eendeëie- ren lagen, terwijl de aprilsneeuw nog viel; ook het bosje, waar in het nest van hét bosrietzangertje her haaldelijk een jonge koekoek werd groot gebracht." HTM blijft nog twee jaar een NV DEN HAAG Do HTM blijft nog twee jaar een naamloze vennootschap. Dat is het resul taat van de goedkeuring die de Haagse gemeenteraad heeft ge hecht aan de voorstellen van b en w. over de Juridische vorm van het Gemengd Bedrijf Haag- sche Tramweg-Maatschappij Het Haagse college wil tn die twee Jaar bestuderen wat de ge volgen zijn van een omvorming van de HTM tot gemeentelijke dienst De enige tegenstemmer ln de raad was het PPR-raadslid Verduyn Lunel. die vond dat twee Jaar bedenktijd te lang Van een onzer verslaggevers DEN HAAG In de Haagse stadsvernieuwingsgebieden moeten werkgroepen worden opgericht om op korte ter mijn met plannen te komen ter bevordering van de leef baarheid in die delen van Den Haag Een motie van deze strekking is maandagnacht ADVERTENTIE Rouwkamers te Leiden en Wassenaar Transporten in binnen- en buitenland Leiden. Willem de Zwijgerlaan 179 Postbus 432 2300AK Leiden, telefoon 071-14 26 44* Wassenaar Deijlerweg 127, telefoon 01751-1 24 36 Katwijk. Heinsiusstraat 10. telefoon 01718-1 51 85 Voorscfcoten.Hyacinthstraat 7. telefoon 01717-59 85 ingediend door het PvdA- raadslid Duivesteijn. Het debat over ae resultaten van de gemeentelijke activiteiten in de stadsvernieuwingsgebieden van de laatste paar maanden, was uitgelo pen door de uitgebreide behandeling van de drugnota's van b en w. Duive steijn. die op 3 juli de raad had ge ïnterpelleerd over de leefbaarheid in de actiegebieden, pleitte voor een or ganisatie van de stadsvernieuwing waarbij systematisch aan verbete ring van het woon- en leefmilieu in de urgentiegebleden kan worden ge werkt. Over wat er de laatste maan den in de actiegebieden is gebeurd zijn de bewoners niet onverdeeld te vreden. De instelling van noodploe- gen in Molenwijk en Schilderswijk is een stap in de goede richting maar nog te vaak worden noodsituaties af gedaan als normale klachten, aldus Duivesteijn Volgens het raadslid moet de ge meente bereid zijn soms meer geld uit gegeven voor het opknappen van dichtgespijkerde panden, dan op het eerste gezicht verantwoord lijkt. Me vrouw Otter te Kolsté iCDAi drong aan op bespoediging van het verschij nen van een structuurschets en be stemmingsplannen. Zij vond het een goed idee kunstenaars in de stadsver- De VismarKL Op de voorgrond de nieuwe, stalen beschoeiing van de walmuren. nieuwing mee te laten werken, b.v. voor het opschilderen van dichtge metselde muren Het WD-raadslid Heus achtte de groep mensen die na de voltooiing van de stadsvernieuwingsplannen niet in hun oude wijk terug kunnen, een van de grootste problemen Zoe: termeer zag hij als een geschikt oord om rechtstreeks naar te verhuizen. Mochten mensen uit andere delen van Den Haag naar Zoetermeer wil len. dan zouden de leeggekomen hui zen voor Schilderswijken bestemd kunnen worden. In zijn antwoord zei wethouder Har don (ruimtelijke ordening en stads vernieuwing) dat de maatregelen uit het b en w-voorstel slechts als delen van een voorlopige tussenstand ge zien moeten worden De derde ver- volgnota stadsvernieuwing zou vol gens hem veel duidelijker worden. Hoewel het merendeel van de raad de motie van Duivesteijn inzake de werkgroepen had ondertekend, zag Hardon er niets in. Wegens tijdgebrek moest het debat over de stadsver nieuwing halverwege worden onder broken. Volgende week maandag is het vervolg, met tevens het staartje van de behandeling van de drugpro blematiek. PAUZEBIJEENKOMST Don derdag wordt van 12.55 tot 13.10 uur een pauzebijeenkomst gehouden in de Kloosterkerk. Lange Voorhout 2 te Den Haag. Medewerking wordt ver leend door Hein Meens (tenor) en Gerard Akkerhuis (orgel). PALESTIJNEN - Drs. W. J. Bar- tels. wetenschappelijk medewerker aan de universiteit van Nijmegen spreekt donderdag om 20.15 uur in het Nederlands Instituut voor het Arabisch Cultuurgebied, Nieuwe Parklaan 56 te Den Haag over „De Palestijnen in Israël en bezet gebied". Deze avond (met dia's) wordt georga niseerd door de Nederlands-Arabi sche Kring. KLEDING BEURS Donderdag wordt door de Bljna-Nieuw-Winkel in de Koningkerk. Kon. Julianalaan/ hoek Br Ingenhoeslaan te Voorburg een kledingbeurs georganiseerd. Met name wordt aandacht gevraagd voor de feestelijke kleding en de winter- sportkleding Tweederde van de ont vangen verkoopprijs is voor de aan bieder van de kledingstukken, een derde wordt vereeeld over een project van het werelddiakonaat en een plaatselijk kerkelijk doel. De ope ningstijden van de beurs zijn 10-12, 13.30-17 en 19-21 uur. Nadere inlich tingen alleen telefonisch via de num mers 861.977, 865.704 of 872.689. DELFT De jongerenvereniging SSRD, het Indonesië Komitee Delft en „Christenen voor het So cialisme" organiseren een mani festatie tegen de levering door Rijn Schelde Verolme <RSV) van drie korvetten aan de Indonesi sche marine. Donderdag wordt in het Filmhuis, Kromstraat 27 in Delft de film „Het Indonesië van de generaals vertoond", waarna gelegenheid tot discussie is. De avond begint om 20 uur. Zaterdag wordt vanaf 12 uur op de Koorn- beurs, Voldersgracht 1 in Delft een tentoonstelling over Indonesië ge houden. Ook worden er films ge draaid over de situatie in Indone sië. 's Avonds om 20 uur is er een manifestatie net vier sprekers, die ieder over een aspect van Ind sië en zijn problemen zullen ten. Daarna volgt een optr van de cabaretgroep „Ascl Puyn" met een speciaal op I nesië gericht programma. De organisatie van deze mar tatie vindt het onaanvaard dat Nederland wapenmateriai vert afen een land. dat in een g pend conflict gewikkeld is. gens haar zal de Indonisischi gering de oorlogsbodems inze om te trachten het verzet va) eigen bevolking (onder andere West-Irian en Kalimantan) te derdrukken en om het onafha lijkheidsstreven van Oost-Ti in bloed te smoren. DELFTS SYMFONIE ORKEST - Het Delfts Symfonie Orkest concer teert donderdag om 20 uur in het Open Hof aan de Ruijs de Beeren- brouckstraat te Den Haag. Op het programma staan werken van Rossi ni. Beethoven en Gounod. Verder wordt medewerking verleend door Jaring Walta (viool). An Stolk (sop raan), Ken Weekenstroo (tenor). Hans Nilsson (bas), de koren „Non nobis serf Deo" en „Cantate Domino" en de organist André Boone. Het geheel staat onder leiding van Gerard van Weers. Hoorneswljk KATWIJK Een grote groep woners van de torenflats in d neswijk in Katwijk weigeren i nog de huurverhoging van jul talen. De 130 bewoners zijn eens met het uitgebrachte I van de huuradviescommissie, ten zich gesteund door een uit van de Raad van State die dt ging van de huur van een flat Colljnstraat ongedaan he« maakt. De flatraad gaat hief gesprek met b. en w. van Kati op deze wijze een oplossing 1 conflict te vinden. TROUW/KWARTET door Marcel ten Hooven LEIDEN De verkeerssituatie in de Leidse binnenstad begint wat overzichtelijker te wq Leek de eerste maanden na de invoering van het tweerichtingsverkeer in de Breestra autoverkeer hopeloos te stagneren, een soort hutspot van ronkende en stinkende vehik«| doet er zich duidelijk minder opstoppingen voor. Zelden staat er bijvoorbeeld nog zoal tijdje geleden bij het stoplicht bij het Kort Rapenburg een rij motorvoertuigen totr Steenstraat. Dat wil echter niet zeggen, dat leder een tevreden is. Sterk lobbyende be langenorganisaties van Leidse mid denstanders, zoals het Leids City Centrum (LCC) en de Stichting Leid se Binnenstad (Raad voor het Groot winkelbedrijf. Kamer van Koophan del. LCC en andere), blijven zich sterk tegen het tweerichtingsverkeer in de Breestraat verzetten. De binnenstad moet goed voor de automobilist be reikbaar blijven, zeggen zij. Ook het openbaar vervoerbedrijf NZG, dat z'n bussen in de Breestraat veel tijd ziet verliezen, is niet bepaald enthousiast over het verkeersbeleid van de Leidse bestuurders. Promenade Vier maanden geleden besloot de ge meenteraad dat het tweerichtings verkeer in de Breestraat definitief moest zijn. De zogenaamde Markten- route de herstelwerkzaamheden aan de kademuren en riolering daar waren de aanleiding om het tweerich tingsverkeer in de parallel eraan lo pende Breestraat in te stellen kan dan ingericht worden als voetgangerspromenade, waarop al leen fiets- en bromfietsverkeer toege laten wordt. Het verkeerstechnisch bureau Dwars, Heederik en Verhey uit Amersfoort, dat bezig is met het opstellen van een verkeerscirculatieplan voor Leiden, moet nu op korte termijn een rapport uitbrengen over de verkeersafwikke ling in de Leidse binnenstad. Het bureau moet er daarbij van uitgaan, dat alle auto's en bussen in beide richtingen definitief door de Bree straat gaan. Voor het busverkeer, al dus de tweede opdracht aan de Amersfoortse verkeersdeskundigen, moeten dan wel maatregelen voorbe reid worden, die een goede doorstro ming waarborgen. De bussen moeten inderdaad sneller door de stad kunnen rijden dan nu. Duidelijk is, dat het tijdverlies in de Breestraat nog te groot is. De chauf feurs raken behoorlijk geïrriteerd, dat is wel gebleken uit de gesprekken die de NZH met wethouder Waal (ruimtelijke ordening en verkeer) heeft gehad. Het ziekteverzuim onder de busbestuurders is gestegen na de invoering van het tweerichtingsver keer; niet verwonderlijk als je be denkt dat ze door het tijdverlies in de Breestraat in hun rustpauze bij wijze van spreken niet eens mer tijd had den om naar het toilet te gaan. Vrije busbaan Die snelle doorstroming voor het openbaar vervoer wordt onder meer bereikt door de aanleg van een vrije- busbaan over de Steenstraat, de Prin- sessekade en het Kort Rapenburg. Wat er dan tegenwoordig nog aan files bij het stoplicht bij het kruis punt Noordeinde-Breestraat staat, kan dan gepasseerd worden. De ruim te voor de busbaan, die er tot de brug over het Galgewater wel is, wordt op het Kort Rapenburg gevonden door rechtsafslaan naar het Noordeinde te verbieden. De rechtsafstrook komt dan vrij. Het autoverkeer stad-uit wordt daarna over het Galgewater en over een aan te leggen weg over het terrein van de voormalige zeevaart school geleid. Op de Breestraat wordt de doorstroming nu al bevorderd door het strenge optreden van de politie tegen foutparkeerders die vaak enorme stagnaties veroor zaakten. Fietsers Wel tevreden is de Eerste Enige Echte Nederlandse Wielrijdersbond (ENWB). Het besluit om tweerich tingsverkeer in de Breestraat in te stellen en zo de Marktenroute vrij te maken voor het langzame verkeer, is een goede en moedige beslissing, al dus de fietsbond. Het is belachelijk om in Leiden met de auto booschap- pen te gaan doen. De afstanden in de stad zijn zo klein, dat ze makkelijk met de fiets overbrugt kunnen wor den. Bovendien gaat dat nog sneller ook: voor je fiets vind je altijd wel een „parkeerplaatsje" en als je fietstas sen achterop doet kun je daar al je boodschappen in kwijt, vinden de fietsers. Als de Leidse consument dan toch met z'n auto wil, moet hij de stagnatie in de stad maar op de koop toenemen. Nog meer doorbraken en nog meer sloopwerk ten behoeve van de auto kunnen gewoon niet meer, aldus de fietsbond. Ondertussen vordert het werk aan de Marktenroute gestaag. De kades en de riolering van de Botermarkt zijn klaar, in de Vismarkt gaapt nog een groot gat ln het wegdek, maar ook daar zijn de beschoeiingen van de nieuwe kademuren al te zien. De markten, waar niet gewerkt wordt (naast de Botermarkt, de Aalmarkt en de Boommarkt) dienen als| ke parkeerplaatsen. Middenstand Voor het Leids City Centrum, Stichting Leidse Binnenstad] duidelijk: het besluit dat heli richtingsverkeer op de Bri finitief is, moet teruggedraa den. De Marktenroute moet herstelwerkzaamheden weer v toverkeer opengesteld worden j aldus de middenstanders, de ven in de binnenstad staan ol bij een goede bereikbaarheid m autoverkeer. Hebben de Leid denstanders in het verleden nen voorkomen dat een gedee de Breestraat tijdelijk ingerii worden als voetgangerspron n nu vestigen ze al hun aandacht tegenhouden van de gemeei plannen voor de Marktenrout S P Wethouder Waal kan het niet middenstandsorganisaties eei Het risico, dat de winkels uit geving van de Breestraat bij 1 o breken van een voetgangerspn t de op de Marktenroute zich r u Haarlemmerstraat gaan vest! t niet denkbeeldig, vindt de Pv Botermarkt j In eerste instantie waren de be èn de winkeliers aan de Bote het met de wethouder eens. Zj den het herinrichtingsplan gemeente: bomen in het midd het wegdek, een voetgangersp de winkelzijde en een fietspad waterkant. Nadat de Stichting Binnenstad op hen ingepraa slikten de winkeliers hun voorl de bomen moeten, vinden zij i de kant van het water kom Botermarkt kan dan later alti weer voor de auto open worden. Over anderhalf jaar is de reco tie van de Marktenroute kli maart wordt met de aankledi de Botermarkt begonnen), meente heeft de middenstand misschien van overtuigd Marktenroute voor het auto\ afgesloten moet worden. Of, dfc natuurlijk ook. mogelijk hebl middenstanders de gemeei tuurders tegen die tijd duidelij nen maken, dat een autovrije tenroute echt niet kan. De tijd leren. C B 4-Fr I

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 6