Uitkeringen, nu en volgens de plannen Albeda Tekening van een lezer 'rouw Commentaar Renteverhoging bij de RPS. cr BELEGGINGS BEWIJZEN SPAARDEPOSITOS HYPOTHEKEN een munt met een boodschap irting gekort liting kantoren T wekt wrevel euter in sloot 'Marechaussees zijn vriendelijk genoeg' 3 jaar 8% (was 7%%) 4 jaar 8lA% (was 8%) 5 jaar 8A% (was 8'A%) 1 jaar 2 jaar 3 jaar 4 jaar 5 jaar 6 jaar 1/% (was 7%) 1Y*% (was TA%) 8% (was TA%) 8'A% (was 8%) 8%% (was 8 W) Eerlijk is eerlijk: hypotheekrente 9% tophypotheekrente 9'A% afsluitprovisie blijft 1% Meer informatie postgiro en rijkspostspaarbank 1 veilig loket oorlogspad waar gebeurd dubbel django ENSDAG 13 DECEMBER 1978 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 1A1 jet ernaar uit dat de fracties CDA en WD deze week een uit het ombuigingsplan Be- '81 belangrijk zullen verzach- mj In plaats van een ruwe globale t i ng op de stijging van de socia- iat tkeringen van een half procent januari accepteren de fracties alsnog slechts een nauwkeurig imenteerde korting van on er 0.3 procent. zijl n gei iet eerste gezicht lijkt het erop jek |e regering met deze opstelling het parlement krachtig tot de wordt geroepen: geen zes r ra procenten korting (in drie zoals zij nog in het Bestek- biijihad voorgesteld, maar slechts j korting, die dan ook nog te rg) :bracht moet worden tot 0,3. 3. somber zal de einduitkomst JjJ de regering echter wel niet kken. Zowel het CDA als de is met de regering van me- dat ook de sector van de lie zekerheid haar aandeel in Bestek-plan zal moeten racties hebben met deze op- ig de regering echter wel heel ■ukkelijk duidelijk willen ma- dat hel 8een Pas geeft zo il in een zo gevoelige sector k te gaan. Het is waar dat er stelsel van sociale zekerheid ntal onzuiverheden is inge- Het is ook waar dat het ngen van correcties zeker ijn plaats zal zijn. Maar het paald te ver daar nu alvast rschotje op te nemen in de van zes ruwe halve pro- I parlement wil terecht geen cheques tekenen voor nog brengen correcties, die het [niet op zijn merites heeft kun- beoordelen. Een consequente èlling van het parlement zou pm zijn geweest hét globale Vingsvoorstel in zijn geheel pe hand te wijzen. Dat dit niet prt, komt doordat de uitvoe HAAG De Vereniging van rlandse Gemeenten is verbaasd rontrust over het plan van de om 250 kleine postinrichtingen heffen. Per brief wordt staatsse- ris Smit-Kroes om opheldering agd. name het feit, dat de vereniging bij de zaak is betrokken, is ver- l gevallen. Het plan van de PTT rolgens de VNG indruisen tegen egeringsbeleid, dat er juist op is ht het voorzieningenniveau in e kernen te verbeteren. de Kamerleden De Hamer en tneijer (beiden PvdA) hebben [de hand van schriftelijke vragen r duidelijkheid over deze zaak TEREN (ANP) De tweejarige iena ^ul is levenloos in de sloot haar woning gevonden. Het kind «rïjïgaan spelen en moet daarbij in water terechtgekomen zijn op der, ia nezen uitgewezen ea vel GELO (ANP) Acht „illegale" tee ezen zijn gisteren uitgewezen. °v ferkten bij Chinese restaurants, [au èr< n de Horec a-mensen is proces- thjaal opgemaakt. Er is ook tien Chinees vuurwerk in beslag Imen ring van het Bestekplan niet nog langer op zich kan laten wachten. De tijd dringt. Vandaar dat een eerste stap gezet moet worden. In feite heeft de CDA-fractie zich al enkele maanden geleden tijdens de behandeling van Bestek '81 op dit standpunt gesteld. Om toch enigermate met het kabi net mee te kunnen gaan stelde de CDA-fractie vast dat een eerste voorlopige korting van 0,3 procent op zich wel gerechtvaardigd was. Daarmee zou worden bereikt dat uitkeringstrekkers niet langer van eenzelfde bruto verhoging netto meer overhouden dan loontrek kers, en voorts dat minder mini mumloners netto nog minder over houden van hun loon dan de laag ste netto uitkeringen. Daarmee had de CDA-fractie het kabinet duidelijk de weg gewezen, namelijk dat het met zijn kortin gen moet inspelen op aanwijsbare onzuiverheden in ons sociale ver zekeringsstelsel. Kortom dat voor iedere korting een afzonderlijke rechtvaardigingsgrond zou moeten aanwijzen, gebaseerd op een bij zondere onzuiverheid. Dan kun nen alle partijen binnen en buiten het parlement zich erover uitspre ken of men deze specifieke onzui verheid in aanmerking vindt ko men voor correctie. Met het deze week te behandelen wetsontwerpje om de korting per 1 januari mogelijk te maken heeft het kabinet die kans echter laten liggen. Met als gevolg een toch nog pijnlijke aanvaring met beide rege ringsfracties. Het kabinet heeft dat echter zelf pver zich afgeroepen. Sociale uitkeringen in guldens netto per maand voor gehuwden zonder kinderen. Nu kabinet CDA PvdA AOW echtpaar 1308 31 33 (2) 44 (13) WAO modaal 1511 37 +40 (3) 50 (13) WAO maximaal 2712 46 43 (3) 67 (21) In de bedragen is het effect van de vakantietoeslag verwerkt. De be dragen onder ,,nu" zijn dus iets ho ger dan de uitkeringstrekkers deze maand op hun girorekening ontvan gen. De laagste sociale uitkeringen anders dan de AOW de „sociale minima" kunnen in de tabel wor den gevonden door 9,50 op te tel len bij het maandbedrag van de AOW. De tweede kolom onder „KAB" geeft aan hoeveel de uitkeringen in januari stijgen als de kortingsplan nen van het kabinet doorgaan. Die plannen zijn: blokkering van het effect van de bouw-CAO. en een half procent korting op de stijging van de uitkeringen. (Het effect van de bouw-CAO is ietsje meer dan een half procent). De vierde kolom geeft aan wat er gebeurt als deze kortingsplannen niet doorgaan, zoals de PvdA voor staat. Tussen haakjes staat het maandbedrag in guldens dat de uit keringen dan meer stijgen dan on der de kabinetsplannen. Uit de ta bel blijkt dus dat ook bij het kabi net de netto uitkeringen in januari nog zullen stijgen (31 gulden of meer), en niet zullen dalen. De derde kolom onder 'CDA' geeft aan wat de uitwerking wordt van het voorstel dat de CDA-fractie in de maak heeft. Tussen haakjes het kleine verschil met wat het kabinet voorstelt. Het CDA stemt wel In met de opschorting van de doorwerking van de bouw-CAO. maar niet met het tweede kabinets voorstel om alle uitkeringen te kor ten met een half procent. In plaats daarvan wil het CDA een korting van 0,3 procent voor de „sociale minima" en van 0,15 tot 0,65 pro cent voor de uitkeringen even bo ven het minimum oplopend tot de maximale uitkeringen Ruim driekwart van de mensen met een sociale uitkering heeft een mini mum-uitkering. Het gaat hier om ongeveer twee miljoen gevallen, voor een groot deel AOW'ers. Rond de helft van deze twee miljoen trek kers van een minimum-uitkering heeft echter nog enige andere in komsten. Zo heeft van de AOW'ers slechts omstreeks een kwart uitslui tend AOW om van te leven. Daar naast is er nog zo'n half miljoen personen met een sociale uitkering boven het minimum. Driekwart van hen heeft WAO (arbeidsonge schikt), en twintig procent WWV (langdurig werkloos). advertentie Het zou immers voor alle partijen beter zijn geweest als de regering Voorschot in dit soort zaken zelf het voor touw had genomen. Vervolg van pagina 1 Het CDA-voorstel slaat een bres van 55 miljoen gulden in het pakket bezuinigingen voor 1979. Dit gat komt deels voor rekening van de rijksbegroting, deels voor rekening van de sociale fondsen. Aan de ande re kant van de rekening komt dit bedrag vrijwel geheel terecht bij de laagste uitkeringen (sociale minima). Die worden bij het kabinet ook 0,5 procent gekort, maar bij het CDA 0,3 procent. Bij de uitkeringen tussen minimum en bijna anderhalf maal modaal (rond 45.000 gulden bruto pei jaar) groeit bij het CDA de korting van 0,15 tot 0,5 procent, en daarboven oplopend tot 0,65 procent. Het deel van het CDA-voorstel voor de uitke ringen boven het minimum brengt vrijwel hetzelfde op als het kabinets voorstel voor deze „boven-minima". Minister Albeda benadrukt in de memories van antwoordt nogmaals dat beide wetsontwerpen korting en blokkade effect bouw-CAO slechts bedoeld zijn voor het eerste halfjaar van 1979. Beide voorstellen zijn een „voorschot" op een definitie ve regeling. De regering zal nu „zo spoedig mogelijk" advies vragen aan de Sociaal-Economische Raad over eventuele opschoning van de koppe ling van bruto sociale uitkeringen en bruto lonen. Het probleem met de bouw-CAO is een onderdeel van deze koppeling. Dat dit advies niet al eer der aan de SER is gevraagd, is „louter en alleen te wijten aan de grote hoe veelheid andere te verrichten werk zaamheden die eveneens spoedeisend waren," aldus Albeda Voorts zal de regering „op zo kort mogelijke termijn" een tweede advies aan de SER vragen, namelijk over de wijzen waarop de berekening van de netto uitkeringen geschiedt. Deze vraag moet een definitieve oplossing bieden voor de zaak van het half procent korting op sociale uitkerin gen. Het kabinet wil die oplossing al vóór 1 juli gevonden hebben. „Mocht dat ondanks de uiterste inspanning van alle betrokkenen niet mogelijk zijn," dan zal, aldus Albeda, opnieuw een voorschot op de definitieve oplos sing worden genomen. Dit betekent dat dan op 1 juli opnieuw een korting van een hafl procent op de stijging Tekeningen, bij voorkeur in liggend for maat, sturen aan Trouw, jury politieke prent, postbus 859, 1000 AW Amster dam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon van de uitkeringen moet worden doorgevoerd. Terugwerkenden kracht Wat het kabinet uiteindelijk wil be reiken, is „herstel van het evenwicht" tussen inkomens uit uitkeringen en looninkomens, waaraan die uitkerin gen gekoppeld zijn. Dat evenwicht is thans „als gevolg van systeemfou- ten" verstoord. Albeda zegt over her stel van dat evenwicht: „Waarbij is geen sprake is van terugwerkende kracht." Maar in bijlagen met cijfers bij het betoog van Albeda worden de kor- tingsvoorstellen gemotiveerd met be rekeningen die aangeven dat de soci ale uitkeringen de afgelopen jaren sneller zijn gestegen dan de bedoe ling was. doordat op die uitkeringen geen sociale premies worden inge houden zoals op de lonen, terwijl die premies de afgelopen jaren zijn geste gen. De netto lonen stegen daardoor trager dan de netto uitkeringen. Dat verschil zou dan de komende jaren geleidelijk moeten worden afgebro-' ken. Het CDA is het hiermee echter nog helemaal niet eens. Het CDA vindt wel dat het verschil niet nog groter moet worden. Op die gedachte is ook het CDA-voorstel voor de uit keringen boven het sociale minimum gebaseerd. Te hoog Albeda gaat ook in op het verwijt van de PvdA dat de sociale minima feite lijk worden losgekoppeld van het mi nimumloon. Dat verwijt-stoelt op het feit dat bij doorvoering van de kabi netsplannen de koopkracht van de sociale minima in 1979 stijgt met 0,3 procent, maar die van de vergelijkba re minimumloner met ongeveer het dubbele. Albeda ontkent dat niet, maar wijst erop dat ln de redenering van het kabinet de sociale minima nu netto iets te hoog zijn. Wanneer dat teveel geleidelijk Is ingelopen, zullen ook de koopkrachtcijfers van jaar op jaar weer gelijk zijn. Het kabinet laat de gedachte van koppeling van netto uitkering aan netto uitkering derhal ve niet los als uitgangspunt, zo be toogt de minister. DEN HAAG (ANP) De mare chaussees die de grensbewa king verzorgen, zijn beleefd en vriendelijk genoeg. Dat vinden de bewindslieden van het mi nisterie van defensie, zo blijkt uit antwoorden op vragen van Kamerleden over de begroting. De bewindslieden zien voorals nog geen aanleiding om de le den van de Koninklijke mare chaussee (een militaire organi satie) een „cursus vriendelijk heid en beleefdheid in het in termenselijk verkeer" te laten volgen. In aansluiting op de jongste ontwikkelingen op de kapitaalmarkt heeft de RPS per 11 december 1978 de rentetaneven voor meuwe beleggingsbewijzen en spaar- deposito's verhoogd. De rentetaneven voor nieuwe hypotheken zijn per 12 december 1978 verhoogd. U kunt beleggingsbewijzen kopen van f 1.000,- en f 5.000,-. Rente-op-rente: aan het einde van de gekozen looptijd ontvangt u automatisch uw aankoopbedrag plus de totale rente. LOOPTITD VASTE RENTE De rentevergoeding op vóór 11 december 1978 afgegeven beleggingsbewijzen blijft ongewijzigd. Minimum deposito storting) f 1.000,-. Elk deposito komt na de gekozen looptijd automatisch vrij. De rente is jaarlijks beschikbaar. LOOPTIJD De rentevergoeding op vóór 11 december 1978 gestorte spaardeposito's blijft ongewijzigd. VASTE RENTE 8Va% (was8/2%) ook de hypotheekrente is aangepast. Nieuwe taneven per 12 december 1978: U kunt bellen naar de rijkspostspaarbank in Amsterdam: (020) 591 2173 afd. Beleggingsbewijzen (020) 591 21 38 afd. Spaardeposito's (020) 591 80 12 afd. Hypotheken Folders en inlichtingen over al onze diensten zijn verkrijgbaar op het postkantoor, en via tel. 0017 (gratis). Oppermachtig voelden ze zich, de heersers van het oude Ro-' meinse rijk. Ze beschikten over leven en dood. over oorlog en vrede en iedereen had maar te doen en te latenwat de caesar goeddunk te. Dat wilden ze weten ook en ze wensten bovendien dat ledereen daarvan doordrongen was. Maar hoe verkondig je zo iets den volke als je niet de beschikking hebt over een krant, radio of televisie? Natuurlijk hadden ze wel htm dure boodschappenjongens, maar desondanks moet het niet eenvoudig geweest zijn alle uit- hoeken van het grote rijk te be reiken. De keizers hadden daar een mid del op gevonden, zegt Rufus - Fears, wetenschappelijk mede werker van de universiteit van Bloomington. in de Amerikaanse staat Indiana Hij kan het weten, want hij heeft al zoveel onder zoek gedaan dat hij vier boeken over de oude Romeinen vol heeft geschreven. Om hun propagan da boodschappen tot het hele 'volk te laten doordringen, maak ten ze gebruik van munten, zegt hij. Gouden munten voor de be ter gesitueerden en bronzen voor soldaten, handelsmensen en an dere gelukkigen onder het gewo ne volk die geld in handen wisten te krijgen. „Onze Amerikaanse democratie gaat ervan uit dat de macht van het volk komt", aldus Fears, „maar de meeste Romeinse kei zers stelden zonder blikken of blozen dat zij hun onbeperkte macht rechtstreeks van de goden ontvingen." Eerlijk gezegd lijken al die boodschappen dan ook erg veel op elkaar. Dat kwam natuur lijk doordat alle keizers zich zo'n beetje dezelfde hoogmoedige waanzin in hun hoofd haalden. De Amerikaanse onderzoeker haalt er als voorbeeld een paar munten bij. Eentje met de opper god Jupiter er op, een bliksem straal ln de hand benevens een afbeelding van de keizer. De kei zer. betekende dat, werd door Ju piter persoonlijk beschermd: de bijbehorende tekst „Jupiter. mijn beschermer" maakte dat nog eens dubbel duidelijk. Een andere munt die keizer Trajanus had laten maken, toonde een per soon die de senaat symboliseer de. die overhandigde een wereld bol aan de keizer, waarmee ge zegd moest zijn dat dankzij de voorzienigheid de senaat alle macht aan de keizer overdroeg Hadrianus was een gans -ander type, zegt Fears. Die maakte zich om geen senaat druk en had dan ook munten laten slaan met een adelaar Jupiters vogel die als geschenk van de goden recht streeks de macht aan de keizer kwam brengen. Julius Caesar, de eerste Romein die zich op mun ten liet portretteren en propa- ganderen, had deze boodschap voor zijn volk: „Jullus Caesar is "uw koning; hij ls aan de macht omdat Venus hem de overwin ning, rijkdom en overvloed heeft gegeven". De Romeinse heersers brachten volgens Fears hun munten in om loop zoals in onze tijd postzegels worden uitgegeven. Maar daar mee drong het belang dat zij op het oog hadden, nog niet altijd tot het volk door: een paar maan den nadat zijn eerste munten in omloop waren gebracht werd Ju lius Caesar al vermoord, zo wei nig indruk had zijn boodschap blijkbaar gemaakt Opslag De Italiaanse sol daat een van de slechtsbetaal- de dienstplichtigen van West-Eu ropa krijgt opslag: zijn soldij van ruim een gulden per dae wordt opgetrokken tot 2,25. Om het hoofd te kunnen bieden aan de steeds brutalere roofo vervallen sijn de Franse poste rijen begonnen met een naar zij hopen effectieve beveiliging van mensen en goederen. Het nieuw ste postkantoor in Parijs is al met de laatste snufjes uitgerusL. de loketten zijn voorzien van ko gelvrij glas en er is een apart loket voor postpaketten, waar geen mensen achter zitten. Het enige wat overvallers hier nu nog kunnen uitrichten is een bom door het loketje schuiven. Het Canadees-Indiaanse opper hoofd Alex Akiwenzie is op het oorlogspad. Met een van zijn vrienden is hij begonnen aan een voettocht van Windsor in Onta rio naar Toronto, een afstand van driehonderd kilometer, om zijn bezwaren kenbaar te maken te gen de aanleg van een autoweg dwars door een Indiaanse be graafplaats van ongeveer dui zend jaar oud. De mars ls onder deel van zijn protestactie tegen het schenden van Indiaanse gra ven door oudheidkundigen en wegenbouwers. Opperhoofd Aki wenzie heeft al gedreigd het ge beente op te graven van Sir John Alexander MacDonald, als het overhoop gooien van Indiaanse graven niet ophoudt. Sir John was de eerste premier van Cana da. die in 1891 ln Kingston (Onta rio) is begraven. Echt gebeurd meneer Tatort, althans de producer van de ge lijknamige Duitse politieserie, zit thuis in zijn luie stoel een nieuwe aflevering van de serie over een autodiefstal te lezen, terwijl zijn grote, dure auto voor zijn eigen huisdeur wordt gestolen „Nu weet ik tenminste zeker dat onze serie realistisch genoeg is". mOet hij volgens de NCRV-gids gezegd hebben. „Voor bezitters van de Bescheur kalender duurt het Jaar twee maal zo lang, omdat men 365 dagen dubbel ligt van het la chen". Een uitspraak van Prof. Dr. Ir. J. H. het Mannetje, Esq., althans volgens de samenstellers van deze kalender zelf Koot en Ble dus, die al enige Jaren kans zien tal van mensen zich te laten bescheuren om hun kalender. Of niet, want wie geen liefhebber ls van het Slmpllstles Verbond en zijn directeuren zal zich ook om de kalender niet kunnen be scheuren. En wie de directeuren wèl met graagte op het scherm volgt, zal om een typische Koot- uitspraak als die op 6 februari („Nee! Juist niet! Het ls Je Yin niet! Ik heb nooit moeilijkheden met Je Yin gehad. Het ls Je Yang, ben ik bang") ten minste kunnen lachen. Of om de fllmplannen (13 februari) „Bie op latere leeftijd zal waarschijnlijk worden ge speeld door Oregory Peck, terwijl voor de rol van Ble op jongere leeftijd John Travolta wordt aan gezocht". Lachen of niet, het is maar hoe je het (en hen) bekijkt Zoals Koot en Bie zelf (op 3 januari) zeggen „Troost u. Wij zijn dus een Suk- ses, Maar: in een Middelmatige Wereld". De Bescheurkalender- 1979 ligt voor 15,90 In de winkel. Django is geen geschikte voor naam voor een Duits kind, heeft de burgerlijke stand van Wiesba den aan een aantal ouders gezegd die hun pasgeboren zoons die naam graag wilden geven. De burgerlijke stand ls afgegaan op het advies van het genootschap voor de Duitse taal. dat uitge zocht heeft dat „Django" teveel opgevat zal worden als iemand die wreed van aard is. Dat komt door de titels van een tamelijk recente reeks namaak-cowboy- films die bijvoorbeeld zo heetten: Django een doodkist vol bloed; Django doodt langzaam; Django de doodgravers staan al klaar. De naam Django komt veelvul dig voor ln zigeunerkringen en wordt beschouwd als een verbas tering van de Slavische en Hon gaarse afleiding van Johannes In Hongarije bijvoorbeeld heten jongens in dat geval „Janko". Een mooie uitleg, maar evengoed een teleurstelling voor al die Duitse ouders die hun zoon naar de Franse jazz-gitarist Django Relnhardt hadden willen noe men. „Jean zou nog wel mogen van de burgerlijke stand, maar daar vinden ze niks aan

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 5