Beroemd fotograaf wierp nieuw licht op stillevens m Het NMB spaarpapier aan toonder. leder voor zich 'Hallo! een nieuwe ed van der elsken' Toon Hermans morge op Nederland 2 Vijf jaar Holland Animatior Sudek-tentoonstelling in Praag Land van belofte; verloren paradijs TV COMMENTAAR WOENSDAG 13 DECEMBER 1978 KUNST/RADIO/TELEVISIE TROUW/KWARTET door Louis Smit PRAAG De Tsjechische fotograaf Josef Sudek (1896-1978) werd ln de laatste jaren van zijn leven gerekend tot de tien beste fotografen van de wereld. Ter gelegenheid van het feit dat hij twee jaar geleden stierf, richtte de Nationale Galerie ln de Praagse Stadsbibliotheek een tentoonstelling van zijn werk ln. Deze tentoonstelling werd al twee keer verlengd en duurt voorlopig nog wel voort. In de Stadsbibliotheek zijn niet alleen foto's te zien, maar ook een deel van de uitgebreide schilde rijenverzameling die Sudek ln de loop der Jaren aanlegde. Die schilderijen heeft Sudeks vrouw Bozena aan de Nationale Galerie geschonken. De ex positie geeft een goed beeld van de verwantschap die de grootste Tsje- choslowaakse fotograaf met de schil ders voelde. Hij bewees dat een stille ven niet alleen geschilderd, maar ook gefotografeerd kan worden. Daarover zei hij eens: „Ik heb met Emil Filla (een Tsjechisch schilder L.8.) over de Hollandse stillevens van Van der Velde gepraat. Daar zit een imaginai re ruimte in. Die man heeft ongeveer 40 schilderijen gemaakt Op één klei ne reproduktle was er één appeltje. Toen heb ik bij mezelf gezegd: dat kan ik ook. Eén ding ln de ruimte. Het lukte niet Het ding dat ik had neer gelegd. paste er niet en met ruimte had het niks te maken. Na enige tijd ben ik weer begonnen Ik heb het gedaan met oude rommel. Opeens begon de ruimte te komen. Het licht- moet modelleren. Zodra we dingen bij elkaar zetten, begint het licht te doen wat we willen. Zo heb ik ge merkt dat licht zwart-wit kleur kan gevea" Uit deze woorden blijkt wel dat Su dek zich een beeldend kunstenaar voelde Hij componeerde zorgvuldig, maakte gebruik van diffuus licht en werkte met een abnormaal lange be lichting. Sudek gebruikte met groot geduld een groot en ouderwets fototoestel. Vergroten deed hij nooit, hij maakte alleen contactafdrukken. Toen ie mand hem aanried om een moderner en sneller werkend toestel aan te schaffen, antwoordde hij: „Waar is die haast voor nodig?" Sudek was een meester ln het vervaardigen van stil levens Hij maakte talrijke opnamen over hetzelfde onderwerp, maar met een telkens andere lichtval, een tel kens andere atmosfeer, een telkens ander perspectief. Als hij buiten wil de fotograferen, ging hij net zo lang naar dezelfde plaats tot hij er de sfeer aantrof, die hij zich had voorgesteld. De expositie bevat een groot aantal van Sudeks cycli. Zo is daar bij voor beeld „Glazen labyrinten" (1968-1972), waarin antieke kruikjes en rommel voor een stille en ontroe rende compositie zorgen. Nu eens is de achtergrond in donker gehuld, dan weer de voorwerpen. Er wordt let terlijk steeds een nieuw licht op de zaak geworpen. De cyclus van drie foto's „Herinnering aan Chinese ka kemono's" stelt het met minder attri buten. Een verrot blad dat zijn ner ven toont en twee noten, de één ge broken en de ander nog heel. Een En dat zint ze helemaal niet, zodat zij aan het slot de leuze hebben omge draaid tot „alleen voor allen" na een avond vol goed verwoorde, sterke kri tiek. goed gebracht met overtuiging. Ernstig dus. al valt er ook te lachen. En niet vrijblijvend om alleen maar leuk te zijn. Wat ze met zelfspot ook erkennen. Toch zijn ze. dacht ik. wat losser en vlotter geworden. Frits en Wlm schrijven goede teksten en maken er mooie muziek bij. Als Wim eigen liedjes zingt, zit Frits aan de piano. Bij een gevoelig „ik hou van jou"-lledJe. maar nu eens tot een ou dere vrouw gezongen, en bij een bal- Speciaal vandaag Na het eerste deel van een documentaire ver bet leven In de grensstreek tussen Libanon en Israël volgt Kenmerk. On derwerp: een reportage over de verkiezingen in Namibië. Ned. 2/18.59 In Van Gewest tot Gewest ojl: ruilverkaveling bedreigt Maasheggengebled; varende veiligheidsexpositie en Cor Koppies, eens stroper nu Jach topziener. Ned. 1/18.59 De NOS start een Engelse trilogie over echtscheidingen. Ned. 1/29.0® Een reportage van bet Vo- lendams Operakoor (21.30) gaat vooraf aan de Ameri kaanse film The war of the worlds naar de roman van H. G. Wells. Ned. 2/21.55 Peter Zadek regisseerde een Duitse voorstelling van Tsje- chofs beroemde toneelspel De Meeuw. DuitsL 2/22.35 De zangeres Elisabeth Cooymans en organist Gerard Dekker vertolken werken van Hendrik Andriessen. Hilv. 414.30 eenzaam en sober zooitje tegen een van tint veranderende achtergrond. Eenvoud kenmerkt Sudek. Tuinen Dat 2ie Je ook aan de cycli „Praagse tuinen", „De tuin van mevrouw de beeldhouwster" (met die beeldhouw ster wordt Hana Wlchterlové be doeld) en „Het tovertuintje". Tuinen in de regen, tuinen in de zon, tuinen in de nevel, tuinen in de nacht Har monieus, geen boom, geen blad. geen bloempje te veel. Het toppunt van soberheid vinden we in de series „Het glas" en „Het raam van mijn atelier". Op de ene foto is het glas leeg, op een andere geheel gevuld, op weer een andere half gevuld, op een vierde alleen bewasemd met een paar dup- peltjes. Ook de f Dto's van „Het raam" zijn alle hetzelfde en toch op subtiele punten verschillend. Het door de re gen geteisterde raam is nu eens don ker, dan weer licht en de regenstraal tjes zijn telkens anders gegroepeerd. Het is allemaal heel subtiel en je kunt eigenlijk niet zeggen waarom het mooi i$. Maar mooi (s het. Josef Sudek. Een foto uit de cyclus (1968). Glazen labyrinten" Beatrijs Sluijter, Wim van de Meebergen Frits Lambrechts in „Ieder voor zich door Ber Huising AMSTERDAM Maandagavond zijn Frits Lambrechts, Wim van de Meeberg en Beatrijs Sluyter in Amsterdams Brakke Grond begonnen met „Ieder voor zichen God voor ons allen", zoals zij hun nieuwe cabaretprogramma genoemd hebben, en waarvan zij ook Ironisch uitgaan, want zo moet het toch in deze wereld. ADVERTENTIE lade over het meisje met het rode haar. de door de Duitsers vermoorde Hannie Schaft. Frits is sterk in zijn gezongen verba zing „lk leef nog". Zijn conference brengt hij als een schoonmaker op het Binnenhof die met een sarcasti sche welwillendheid over zijn bazen, de politici, babbelt. Hij speelt ook een monoloog van een man. die eenzaam voor zijn televisie zit en ook wel eens wat terug zou willen zeggen. Maar al die vlotte televisiepraters komen niet in Je kamer om te luisteren. Beatrijs Sluyter past er'goed bij. Ze brengt een paar liedjes, een over de roddel bladen. en ze werkt verder geestdrif tig met de belde anderen mee. Een programma met de nummers, de ti tels. was er niet en daardoor kan ik best wat vergeten. Er was een wrang lied over de opmars van de gonor- roea-coccen. ook niet zo vrolijk dus. maar wel satirisch geestig. Dit caba ret kan het best getypeerd worden met zijn eigen woorden: „Ieder voor zich de mentaliteit, die on-christe- lijk. a-sociaal. Inhumaan Is. Die de eenzamen eenzamer zal maken, die de rijken rijker zal maken, die de minderen in de samenleving minder zal maken Ieder voor zich en God kan ook niet voor iedereen zorgen. Wij hopen deze gedachten met u te kunnen bespreken Daarover gaat het dus. Radio serie in zes delen over dementie HILVERSUM (ANP) In het NOS-, radioprogramma „meer over minder" zal vanaf aanstaande vrijdag een se rie van zes afleveringen worden uitge zonden over dementie als onderdeel van het ouder worden. Volgens prog noses van het centraal bureau voor de statistiek zullen er ln Nederland in 1980 ruim twee miljoen bejaarden zijn. van wie vier tot vijf procent het risico loopt dement te worden. In de serie zullen alle facetten van de dementie en de omstandigheden, waaronder vele bejaarden daardoor komen te verkeren, worden bekeken. In de eerste aflevering Wordt een aan tal gesprekken met demente bejaar-1 den en hun familieleden uitgezonden en wordt een nadere beschouwing gegeven op het begrip dementie. Spaarwinstbiljet rfci met vaste U)optijd. Het Spaarwinstbiljet is een spaarvorm, speciaal voor hen die van tevoren weten hoe lang ze hun geld kunnen vastzetten. Dat kan kort zijn, dat kan lang zijn. Twee jaar vast met een rente van 7V2 of zes jaar vast met een rente van 81/2 Berekend op basis van rente op rente. De vier mogelijkheden in de tabel laten u precies zien wat u betaalt en hoeveel u straks ontvangt. U bepaalt uw eigen winst. Premiespaarbiljet met variabele looptijd. Rente tot De flexibele tussenvorm.Vindt u een vaste looptyd van 2 jaar wat te kort en 6 jaar te lang, dan is het Premiespaar biljet een winstgevend alternatief. Premiespaarbiljetten kunnen namelijk na 2,3,4 of 5 jaar worden uitbetaald. U ontvangt dan bij uitbetaling boven de jaarlijkse basisrente van 5% rente op rente een progressief oplopende premie. De tabel geeft de mogelijkheden op een rijtje. U stort nü f 1.000.- en wij betalen u terug: u stort spaartermijn rente u ontvangt- f 865.33 2 jaar 7 v,% f 1.000,- (4 326,65 2 jaar 7v? f5.000,- f 612.95 6 jaar 8v>% f 1.000.- f3.064,73 6 jaar 8 'h% f5.000.- spaar- termijn hoofdsom+ basisrente premie waardoor u ontvangt totale* rente 2 jaar 3 jaar 4 jaar 5 jaar f 1.102.50 f 1.157.63 f 1.215.51 f 1.276,28 f 55.- f 95.- f 145.- f230.- f 1.157,50 f 1.252,63 f 1.360,51 f 1.506,28 7VÏ% 7V.% 8 8'/? De NMB denkt met u mee. 'De percentages vermeld onder „totale rente" zijn afgerond en berekend op basis van samengestelde interest. Er zijn ook Premiespaarbiljetten van f 5.000,-. Behalve 5% basisrente krijgt u een premie tot maximaal f 1150,- na 5 jaar. Het NMB Spaarpapier aan toonder is ook voor niet-kliënten onmiddellijk aan de balie verkrijgbaar. Vraag folder en inlichtingen. Rentcwijzigingcn voorbehouden. Een boek vol gevonden rariteiten door Ber Huising „Een nieuwe ed van der elsken", een fotoboek, heet HA Zo van daar ben lk weer, en ik wil mijn rare Hektor 73 mi ruilen met iemand tegen een oude Leica M4. Dat staat 1 bijschrift van een wassen pop en twee opgewonden schat de naakten, nou...bloterikken. Op de ouwejongestoer dus nog. De scène is allang veranderd, provo's zijn al ver over tijd. maar gewild- wilde ed. met een kleine letter. Is dezelfde nog. Overal zijn ogen er. een handige camera bij zich om even vast te leggen wat te gek is jo. Een opge zette krokodil in Brazilië, een grote tor ln „waar was het ook alweer?, namaakvoedsel in een Japanse etala ge, een koe die een café in wil, een paard in de keukendeur, wassen beel den overal, houten poppen en papier- maché-koppen ln pretparken, hier of In Hong Kong. Ook wel mensen als ze daar op lijken als beeldrijm ernaast. De ex glimlach van Mathilde en het gebit op een tandartsenreclame in Pakistan; een zwangere buik tegenover een reuzeei. Kinderen alleen als ze mal doen, tong uitsteken, gekke bekken trekken. Heli's Angels, al vindt ed „dat gedoe met hakenkruisen ontzettend stom". Toch aardige jongens al krijgen meis jes die met ze meegaan „geen brei les". Kikkers, hondjes of mens< het doen" met „Liever lesbies" muur er naast. HALLO! is een boek vol gev rariteiten dus. vakkundig gek kleur. Soms afbeeldingen van dingen, als ze maar gek zij onderwerp moet het doen, n foto. Meestal dan. Een paar troffen doorgezakte travestie Delhi, een ondergesneeuwd wa terbad in Moskou, de blote bi" nudisten rond een haringkar, pers langs de zeedijk, (wel erg) foto's van geliefde en kind, kring vair Amerikaanse toerisl twee negerkindertjes fotogr bijvoorbeeld, laten zien dat der elsken ook wel een gewone fotograaf kan zijn. HALLO! een nieuwe ed van d ken, ruim honderd kleurei Unieboek van Holkema en dorf Bussum 27.50 Van onze radio tv redactie AMSTERDAM De AVRO televi sie zendt morgen via Nederland 2 van 20.27 tot 22.50 uur fragmenten uit van de „Toon Hermans One Man Show", die dit voorjaar in het Circustheater in Scheveningen zijn opgenomen. Het programma wordt eveneens op de AVRO-radio op Hilversum II uit gezonden, waardoor de vaste radio onderdelen vervallen. Toon Hermans maakte ook voor deze show zelf alle teksten en muziek. Er zijn ln onze tijd veel conflict situaties die ondoorzichtig blijven.. Ondanks de informatiestroom die Je daarover bereikt, waarvoor je je niet afsluit. Ook kinderen steken er het een en ander van op en stellen dan vragen. Dikwijls blijft het ant woord uit en dan kunnen die jonge ren zich geen behoorlijke voorstel ling maken van de begrippen waar over ze ie^s hebben horen verluiden. In de volgende vijf regels ligt een complex onduidelijke begrippen en problemen besloten. De kinderen van Matsoeba en Ain Helwe hebben met elkaar gemeen dat zij leerden leven met voortdurende bedreiging. Zij wonen amper 40 kilometer van elkaar, maar ze lijken op verschil lende planeten te leven. Matsoeba is een kibboets, een vriendelijke aanziende en welvarende nederzet ting in het noorden van Israël. Ain Helwe heet het kamp dat even over de Libanese grens ligt, onverzoegd en propvol Palestijnse vluchtelin gen. Niemand probeert er iets van te maken, want iedereen zegt: „Wfj horen hier niet thuis". De IKON stuurde er een camera ploeg heea De opdracht was jonge door Ton Hydra a Nederlandse kijkers wat meer zicht te geven op het vreemde bestaan dat kinderen aan weerszijden van een met wapens en elektronische middelen beveiligd grensgebied. Een magisch begrip aan beide kan ten van het hek is „Het beloofde land". Dat moest ook wel de titel worden voor een filmverslag waar van het eerste deel vanavond aan Kenmerk voorafgaat. Van harte beveel lk het volgen van deze serie aan. De wijze waarop Ben Sombogaart en Kees Samson met hun medewerkers de Joodsen Pa lestijnse kinderen hebben benaderd en in hun eigen waarde hebben ge laten. doet bijzonder sympathiek aan. Van een voorkeursbehandeling Is geen sprake en er wordt niet getracht de Nederlandse kijker te manipuleren. Slechts de feiten spre ken, en wel zodanig dat ze ook voor veel ouderen verhelderend zullen werken. De grote verschillen in leven en denken worden geplaatst tegen de achtergrond van de geschiedenis die Joden en Palestljnen uiteen dre- ven. Door de verhalen van hun kin deren wordt ons misschien veel meer duidelijk gemaakt dan in lan ge verhandelingen. Maar, scherper ook gaan wij zien hoe uitzichtloos de toestand voor jonge generaties moet zijn. Er valt niet aan te den ken de kinderen uit de kibboets en het kamp in dat grensgebied bij elkaar te brengen. De afstand tus sen aarde en maan is gemakkelijker te overbruggen. Na vanavond te hebben kennisge maakt met het leven in Matsoeba kunnen wij volgende week woens dag de kinderen aan de andere kant van de grens volgen. Zij oefenen zich met wapens en herhalen dage lijks de belofte hun bloed te zullen offeren voor Palestina. Iemand zegt: „Het hopeloze van geweld is, dat je er nooit iets anders dan ge weld voor terugkrijgt". Wordt het beloofde land een land van belofte of een verloren paradijs? Een heel ander verloren paradijs vraagt vanavond onze aandacht ln de driedelige film „Een echtschei ding". De NOS kocht deze BBC- .produktie nadat zij in Engeland grote belangstelling had getrokken vanwege de uitdieping van de ka rakters en de suggestieve wijze waarop in de film wordt weergege ven hoe scherp de omstandigheden op de betrokkenen inwerken. In het eerste deel is de zes jaar oude huwelijksrelatie tussen Laurence en Linde al kapot. De man woont bij zijn vriendin Gemma maar het feit dat hij nog steeds met de ander getrouwd is, staat haar geluk ln de weg. Gemma probeert de zaak te forceren door Linda persoonlijk het recht op Laurence te gaan be twisten. De ontmoeting tussen de twee vrou wen is een bewogen scene in de film, die op dat moment voelbaar maakt, dat weldra niemand meer de span ningen in de hand zal houden. Beide partijen roepen de hulp in van een advocaat. Door het knappe spel er vaart de kijker dat twee steriele figuren de verkilling alleen maai erger maken. Temidden van toenemende verwar ring en groeiende onvrede staat Ja son, het zoontje van Linda en Lau rence. Hij is de bindende schakel en tegelijk een blok aan het been. Gemma probeert zijn genegenheid te winnen en de moederrol over te nemen. Tevergeefs; haar frustraties verergeren als de kleine Jason zijn gevoelens uitspreekt. De situatie leidt bij allen tot verharding. Als kijker ontkom je niet aan de be klemming die van deze film uitgaat. Evenals bij zijn voorgaande ligt de nadruk in het luchtif gramma op nostalgische herii gen, liedjes en „pure kolder". Hermans beroept zich erop amusement te brengen, zonder schappelijke betrokkenheid, mensen komen naar een thea de zorgen van alledag te ve dan moet je niet de dominee priester willen uithangen." Ov maand zal de nieuwe One Man van Toon Hermans ln premièn De repetities hiervoor zijn th volle gang DEN HAAG De Nederlands niging ter Bevordering van de l tiefilm. Holland Animation, b vijf jaar. Ze viert dit 16 decen het Nederlands Filmmuseum sterdam. De bijeenkomst vo eerste lustrum is tevens de twil contactdagen de vereniging, vijf Jaar haar ledental zag stijg 58 tot 110. Aangesloten zijn o. roeps- en amateur(animatie)l regisseurs, producers, illustf ontwerpers en belangstellend vereniging ontstond uit behoef producenten en consument* animatiefilms om gezamenll betrekkelijk nieuwe medium te ontwikkelen. De vereniging i neert. samen met o.a. de mini van CRM en Buitenlandse Za inzending van Nederlandse films naar internationale fil vals, die speciaal aan de anima zijn gewijd. Voor 1979 staat e derlands animatie-filmfestival programma van Holland Anil Het wordt op 7 en 8 april in fl ningen gehouden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 4