jKorter werken mogelijk, tonder kostenstijgingen' PPR WIE IS LEO JANSEN? Hersenmetingen wekken ongerustheid JNO pessimistisch Raad saboteert vergadering 'Slochteren heeft geen tweede gasbel' HetGoudenTeamX staat voor u klaar Rita Wetenschappelijk bureau VVD komt werkgevers tegemoet Meijer (PvdA) Nu niet kiezen voor linkse meerderheid Inspectie onderzoekt handelingen in zwakzinnigeninstituut Ironinger wijk lag onafhankelijk 'Onderzoek mocht slechts in ziekenhuis' Minder doden in het verkeer Fleurop voor. Van Aardenne weerspreekt berichten: Van der Louw wil opheldering over vervoer kernwapens Albeda nam in '73 vliegtuigtickets aan Honderd procent inflatiecorrectie loonbelasting '79 SSDAG 13 DECEMBER 1978 BINNENLAND TROUW/KWARTET onze parlementsredactie I HAAG De Teldersstichting, het wetenschappelijk bureau van de WD, gelooft in er werken zonder de kostenstijgingen, waarvoor de werkgevers zo bang zijn. De stichting gisteren een plan uitgebracht onder de titel „Arbeidstijdverkorting op afbetaling", veérin wordt van werknemers een financiële bijdrage gevraagd, inruil voor kortere werktijden ïieuwe mogelijkheden voor werkloos geworden collega's. werknemers bereid zijn enkele i lang een loonstijging geheel of eltelijk „te laten zitten" kunnen gevers zonder te grote risico's mensen aan werk helpen, meent *hl tldersstichting. Voorwaarde is dat de overheid tijdelijk hij gt met loonkosten-subsidies, at de werknemers slechts gelei iets inleveren kan de werkge- iet van de ene op de andere dag loonkosten opstuwen. Daarom de overheid, in eerste aanleg, antrekken van nieuwe arbeids- i iten financieel mogelijk maken. asseren iverheid heeft daartoe ook de lijkheden, meent de Telders- ting, mits de nieuwe arbeids- sen gevuld worden door werklo- te^ppelijke tendens naar meer vrije tijd". Die tendens is w. -nationaal. Maar er moet niet worden gedacht dat geleide- e e korter gaan werken ook meer arbeidsplaatsen oplevert, der zal een tegengesteld effect worden bevorderd". vei zen. In plaats van uitkeringen ten laste van de overheid is er dan name lijk sprake van belastingen en pre mies. die de overheid kan incasseren. Naar verloop van jaren is de loonsom in het bedrijf aangepast aan de korte re werktijden. Dankzij de tijdelijke overheidshulp is de werkgever er dan per saldo niet „armer" op geworden. De Teldersstichting meent het be roep te kunnen doen „op de sociale functie van de werkgever in een tijd van snel afbrokkelende werkgelegen heid". De samenstellers van het VVD- rapport erkennen, dat de invoering van arbeidstijd verkorting op afbeta ling voor de bedrijven risico's met zich meebrengt. Dat heeft-inmiddels geleid „tot enige weerstanden van de onze sociaal economische redactie HAAG De werkgevers willen „inspelen op de maat- •oe etoogde gisteren VNO-voorzitter Veen op de maandelijkse pers- A^|rentie van zijn werkgeversver- Van Veen wees opnieuw op het aantal vacatures. Hij denkt dat lelijk korter werken door de be- in vooral zal worden opgevan- Jtloor maatregelen van rationali- Verkorting van werktijd zal ook i kunnen „op basis van reële lijkheden". verband wees Van Veen erop e FNV tot nu toe nauwelijks een age heeft geleverd voor de finan- x^g van korter werken. Aftopping Ie Brijscompensatie levert zo weinig terlat het volgens Van Veen niet rot|s dit als „inlevering" in verband iftjngen met arbeidstijdverkorting itie^vroegde uittreding van oudere laf emers. Van Veen wflde echter ste ritsluiten dat de afzonderlijke de bonden bij de komende CAO- ar handelingen in de bedrijfstak- mi' og met aanvullende voorstellen n rondom de financiering van r werken. „Wij van onze kant n niet dat er op dit punt in 1979 Ha tan", aldus Van Veen. lini Ontweek een antwoord op de of de werkgevers onderling via 'erbonden bepaalde afspraken n gemaakt over het afwijzen >ertakbondsvoorstellen inzake kor- he trken. „De CAO-onderhandelin- jkl uilen door de centrale verbon- I oed worden begeleid", was alles U Ifan Veen kwijt wilde. (In het aar van 1977 hadden de werkge- iderling zeer stringente afspra- naakt om de vakbondseis voor iving van de automatische impensatie overal af te wijzen. ADVERTENTIE Daarop volgden toen de stakingen van februari.) De VNO-top bleek niet onder de in druk van hét WD-rapport „Arbeid stijdverkorting op afbetaling". De re kensommen gaan ervan uit dat de werknemers uit hun prijscompensa tie inleveren voor korter werken, en dat er op de arbeidsmarkt voldoende arbeidskrachten voorhanden zijn om de nieuwe geschapen arbeidsplaat sen te bezetten. Aan beide voorwaar den is thans niet voldaan", stelde Van Veen. kant van de werkgevers", aldus een der samenstellers van het WD-rap- port. Twijfel vakbeweging Vanuit de vakbeweging werd gisteren met enige twijfel gereageerd. Stafme dewerker Kroon van het CNV vroeg zich voor de AVRO-microfoon af, of het (gedeeltelijk) afzien van loonsver hogingen daadwerkelijk zal leiden tot nieuwe arbeidsplaatsen voor werklo zen. „Het is in de WD-opzet moeilijk te controleren of er echt nieuwe ar beidsplaatsen komen." Uit het oog punt van zekerheid geeft het CNV de voorkeur aan vervroegde uittreding. „Daarbij kan een oudere werknemer plaats maken voor een jongere," al dus Kroon. De heer K. W. Lewin, de belangrijkste auteur van het WD-rapport, pleitte gisteren voor een „selectieve toepas sing" van de arbeidstijdverkorting op afbetaling. Bij de CAO-onderhande- lingen zouden werkgevers en vakbe weging raamovereenkomsten kun nen afsluiten, en de juiste vorm (meer vakantiedagen, kortere werkdagen, enz) overlaten aan Individuele bedrij ven. Het WD-rapport ziet dan ook bij de uitwerking een belangrijke rol weggelegd voor de ondernemings raden. Geen wondermiddel Een en ander moet volgens de WD niet gezien worden als „wondermid del voor de oplossing van het werk loosheidsprobleem, maar wel als een belangrijke bijdrage daaraan. Wan neer bij voorbeeld 20 procent van alle bedrijven overgaat tot een arbeid stijd-verkorting op afbetaling van vijf procent, dan zouden circa 25.000 werklozen een blijvende arbeids plaats kunnen vinden," volgens WD- berekeningen. Vijf procent korter werken zou bij voorbeeld kunnen lei den tot elf extra vakantiedagen. De Tweede Kamerfractie van de WD zal minister Albeda (sociale zaken) aansporen afspraken tussen werkge vers en vakbeweging financieel te steunen. Naar de mening van de WD heeft Albeda enkele tientallen miljoe nen uit het „potje" voor arbeidsplaat senovereenkomsten beschikbaar. Van on2e parlementsredactie DEN HAAG Het Tweede Kamerlid Wim Meijer, kandidaat voor het voor zitterschap van de PvdA. gelooft vooralsnog niet in een linkse meer derheid. „Als je op korte termijn streeft naar een linkse meerderheid, dan kan dat alleen maar met uitslui ting van het CDA. Dat je op een langere termijn de optie naar een linkse meerderhied openhoudt, ja wie zou dat niet willen. Maar op dit mo ment moet je daar niet voor kiezen," aldus Wim Meijer in een vraagge sprek met het weekblad de Haagse Post dat vandaag verschijnt. Meijer toont zich huiverig voor het „activisme," waar een stroming bin nen de PvdA sterk voor voelt Het gaat daarbij om een groep leden van de partijraad rond Piet Reckman. Meijer uit de vrees dat er „een belan gengroep-democratie" ontstaat, waardoor de parlementaire democra tie naar het tweede plan verschoven wordt. „Dat is niet iets wat Piet Reck man wil, maar hij werkt er wel aan mee, en dat vind ik betreurenswaar dig," zegt het Kamerlid. „Ik vind dat de koers, die de PvdA de afgelopen jaren is ingeslagen, name lijk meer verantwoordelijkheid leg gen bij de leden, onvermoeid moet worden voortgezet." betoogt Meijer. Hij pleit wel voor „duidelijke en goed gedisciplineerde procedures," zodat, duscussies niet steeds herhaald of' opnieuw begonnen worden. Naar zijn opvatting is het voor de PvdA nodig „de komende jaren naar de grootst mogelijke eendracht te streven. ADVERTENTIE Van een onzer verslaggevers WESTERVOORT De gemeen teraad van het dorpje Westervoort bij Arnhem heeft maandagavond de maandelijkse vergadering in het honderd laten lopen. De tien raadsleden waren wel in het ge meentehuis aanwezig, maar zij vertikten het in de raadzaal te verschijnen. Daar bleven burge meester drs F. C. W. Grienberger, secretaris Th. J. M. Beerling en de wethouders Vos en Van Eldik tot kwart over acht wachten of de raadsleden toch nog zouden ko men opdagen. Dat geduld werd niet beloond, zodat de burgemees ter uiteindelijk wel moest conclu deren, dat er geen vergadering zou worden gehouden. De raadsleden waren intussen in een nevenvertrek, dus onofficieel, druk aan het vergaderen. Punt 12 van de agenda, over een grond aankoop voor het nieuwe bestem mingsplan Hogeeind was hen in het verkeerde keelgat geschoten. De prijzen die de gemeente daar voor wil betalen vinden de raads leden te hoog. Zij verwijten b en w tevens onvoldoende informatie over deze zaak te hebben gegeven in de raadsvoordracht. Pogingen van de burgemeester de raadsleden alsnog om de tafel te krijgen, nu in de raadszaal, liepen op niets uit. B en w willen het vanavond opnieuw proberen. De raadsleden zijn uitgenodigd om acht uur over dezelfde agenda te gaan praten. Burgemeester Grienberger is niet erg te spreken over het gebeurde: „De raad is het hoofd van de ge meente. Als je als raad de officiële vergadering van de gemeente gaat verstoren ben je op de verkeerde weg en dat heb ik ze maandag avond dan ook goed duidelijk ge maakt." Prins Claus heropende gisteren in Deventer het geres taureerde Buiskens kloostercomplex, waarin de stadsbi bliotheek is ondergebracht. De openingsceremonie be stond uit het hijsen van een stokvis, het symbool voor Deventer en zijn inwoners De minister weerspreekt ook, dat er proefboringen in het bewuste gebied gedaan zijn, zoals de milieuorganisa tie had beweerd. In het recente verle den zijn wel bij Akkrum boringen verricht waarbij een gasvoorraad van ongeveer eenmiljard kubieke meter werd aangetroffen (ter vergelijking: in Nederland wordt per Jaar 100 mil jard meter gas gewonnen). Een en ander blijkt uit het antwoord van Van Aardenne op vragen van het PvdA-Kamerlid mevrouw Epema- Brugman. Aanleiding vormden me dedelingen van de Waddenvereni ging, als zou een aanzienlijke gas- vondst zijn gedaan onder het gasveld van Slochteren. De organisatie zag daarin een argu ment tegen geplande gasboringen in het Waddengebied. Het boorplan Ameland komt vrijdag ter sprake in een onderraad van de ministerraad. Minister Van Aardenne en de Neder landse Aardolie maatschappij (NAM) zijn in beroep gegaan tegen het „nee", dat de provincie Friesland heeft gezegd tegen de voorgenomen boringen. De Raad van State heeft een niet openbaar advies uitge bracht, dat Van Aardenne zou steu nen. Binnen twee weken moet het kabinet daarover nu een standpunt bepalen, gebeurt dat niet, dan moe ten de ministers het advies van de Raad van State zonder meer overne men. In de discussie binnen de minis terraad zullen ook de boorplannen ADVERTENTIE PPR-televisie vanavond Ned. I 19.50 uur UROPA MEUBEL a* Omdat u niet Ike dag meubelen koopt 'an een onze verslaggevers IRONINGEN De Groninger ijk Oosterpoort heeft zich tot nafhankelijke staat uitgeroe- en. Vandaag kunnen alleen ewoners met een paspoort de ijk in. „Buitenlanders" ko len er niet meer in. Een „rege- ngsdelegatie" van de nieuwe hjstaat. bestaande uit vijftig un. gaat vandaag naar Den laag om de wijkbelangen te epleiten. Reden voor de actie i namelijk dat de provincie kroningen in een deel van de ijk, grenzend aan het Win- f choter Diep met aan de ande- t kant de omstreden chemi- che fabriek Aagrunol, woning- ouw wil, die onder meer extra loop tot gevolg heeft. Er staan 'er veel particuliere wo- ingen. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De inspectie voor de geestelijke gezondheidszorg is bezig met een onderzoek naar hersenmetingen die gedaan zijn op het zwakzinnige ninstituut huize Assisië in het Brabantse Udenhout. In dit instituut, waar onge veer 640 patiënten worden verpleegd, zijn van 1969 tot en met 1972 luchtencefalogram- men (LEG's) gemaakt. Dit ge beurde op iniatief van de aan de inrichting verbonden huis arts dr. Huijsmans, die een medisch inzicht wilde verkrij gen in het ziektebeeld van de patiënten. -Hij deed dit echter in veel gevallen zonder de ou ders van de pupillen hierin te kennen. Geneesheer-directeur E van Dongen was van deze activiteiten ook niet op de hoogte, heeft hij verklaard De huisarts werd geholpen door de assistent-röntgeno loog broeder Dionysius. die in het instituut rondvertelde, dat deze metingen onder meer waren bedoeld om de persoon lijkheidsstructuur van ie mand te kunnen ontleden. Er zouden ook zogenaamde lum- baalpuncties een prik in het ruggemerg om hersenvocht weg te halen bij het herse- nqnderzoek zijn toegepast, zonder geldige medische rede nen en zonder dat daar even eens toestemming voor was •gegeven. Publikatie De inspectie is tot dit onder zoek overgegaan na een puli- katle in het Brabants Dag blad eind vorige week. Daarin stelt broeder Dionysius wei nig op te hebben met pedago gische en psychologische the rapieën voor zwakzinnigen. „Dat is allemaal zinloos, want als een zwakzinnige bijvoor beeld onzindelijk is, helpt een therapie niets. Dat is het op pompen van een lekke band. Je pest er de mensen alleen maar mee en Je kunt ze dan maar beter aan een ketting binden", aldus deze broeder. Hij liet ook weten röntgenfo to's te hebben van zwakzinni gen en achthonderd vrijwilli gers om te kunnen vergelij ken, maar „we hebben nog meer foto's en gegevens no dig. alvorens tot publikatie over te gaan in een vakblad. We zijn bezig met het uitvin den van een nieuwe natuur wet, waarbij de stand van de schedel op de wervel bepalend ls voor de persoonlijkheid van een pupil", zo vervolgt hij in deze krant. Bij het personeel, de pupillen en met name hun ouders is er nogal wat onrust ontstaan over het gebeuren op huize Assisië. Directie en bestuur van het instituut hebben in middels een brief aan de be trokkenen geschreven, waarin zij beloven alle resultaten van het onderzoek van de inspec teur bekend te maken. Brief In deze brief wordt erop gewe zen, dat het hersenonderzoek van dr. Huijsmans volledig bevoegd en gerechtigd is ge daan. Van de kant van het ministerie van volksgezond heid, waar men over dit alles geschokt is. wordt echter ge steld. dat dit onderzoek voor zover dan geoorloofd in een ziekenhuis had moeten plaatsvinden. „En dit ls niet gebeurd", aldus een woord voerder van het ministerie. Waanzin Na de interne publikaties heb ben directie en bestuur beslo ten dat aan het instituut geen luchtencefalogrammen meer zouden worden gemaakt. Na 1972 is het nog één keer ge beurd. maar dan op verzoek van de betreffende ouders, zo heeft de directie laten weten. Hangende het onderzoek wil de deze verder geen commen taar verstrekken. Uit de voorlopige resultaten van het onderzoek van de in spectie is inmiddels wel ko men vast te staan, dat er in dit zwakzinnigeninstir.uut hande lingen zijn verricht die niet door de beugel kunnen en waarvoor directie en bestuur verantwoordelijk worden ge houden. Het ouderbestuur komt morgen bijeen om zich over deze kwestie te beraden „Waanzin" Mevrouw C. F. Anderson, be stuurslid van de stichting Bui tenbeentjes, die zich inzet voor de integratie van zwak zinnigen in de maatschappij. noemt het hele gebeuren in huize Assisië enorme waanzin. „Ouders moeten veel meer het recht in eigen hand nemen en hun kind niet loslaten, als het in een inrichting Ls opgeno men. Ze weten vaak niet wat hun rechten zijn en kunnen wel degelijk verlangen dat dit hun kind niet overkomt", al dus mevrouw Anderson. De heer A. Jongerlus, verbon den aan het werkverband van de vereniging ouders rond in ternaten. zei in een voorlopig commentaar, dat „de schrik hem bij dit soort zaken om het hart slaat. Er moet bescher ming komen tegen deze we tenschappelijke onderzoekin gen, waarbij je als leek nog kunt afvragen in hoever dat allemaal noodzakelijk is. En de ouders moet natuurlijk om toestemming worden ge vraagd. We zijn dan ook van plan zelf een onderzoek in te stellen en als dat niet voldoen de opheldering verschaft, zul len we zeker een klacht indie nen bij de inspectie". Van onze parlementsredactie DEN HAAG In de eerste negen maanden van dit jaar zijn bij ver keersongevallen 159 doden minder gevallen dan in dezelfde periode het vorig Jaar. Dat blijkt uit cijfers van het'Centraal Bureau voor de Statis tiek. Vorig jaar overleden 1864 personen als gevolg van verkeersongevallen ge durende de eerste negen maanden. Dit jaar zijn het er 1705, een daling van ongeveer acht en een half procent Het totale aantal verkeersongevallen over de periode, waarbij doden of gewonden vielen daalde met ruim ééh procent ten opzichte van het vorig jaar. De grootste daling van het aantal verkeersdoden viel te constateren bij passagiers van personenauto's en bij motorrijders. Onder bestuurders van personenauto's en fietsers was daar entegen sprake van een hoger aantal doden. Bij ruim negen procent van alle ver keersongevallen werd alcoholgebruik geconstateerd. Dat was ook het geval bij veertien en een half procent van alle dodelijke ongevallen. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Minister Van Aardenne (economische zaken) ontkent, dat er nabij Slochteren een „tweede gasbel'' is aangetroffen. Berichten daarover, afkomstig van de Landelij ke vereniging tot behoud van de Waddenzee, zijn volgens de bewindsman van elke grond ontbloot. wie op "Kerst"tijd wil zijn fleurop Interflora «tut or voorin Koninginnegracht IJS. 'v-Cravenhagr van de Franse onderneming Petro land aan de orde komen. Deze plan nen, die door de Waddenvereniging eveneens verfoeid worden, gelden de zuidwal in de westelijke Waddenzee. ROTTERDAM (ANP) De Rotter damse burgemeester André van der Louw is verontrust door berichten die in de Maasstad de ronde doen als zou de Rotterdamse haven worden ge bruikt als Europees centrum voor de aan- en afvoer van Amerikaanse kernwapens. In een brief aan de mi nister van defensie Scholten vraagt Van der Louw of die berichten juist zijn en zo ja. welke Nederlandse auto riteit verantwoordelijk is voor de ver scheping (doorvoer en uitvoer) van de Amerikaanse kernwapens. Verder wil Van der Louw weten, wie er verant woordelijk is voor het vaststellen van veiligheidseisen en voorschriften bij de afhandeling van deze versche pingen. De Rotterdamse burgemeester schrijft Scholten zijn gedeeltelijke verantwoordelijkheid voor de veilig heid en de rampenbestrijding in het Rotterdamse havengebied onmoge lijk waar te kunnen maken als hem vitale informaties in deze zaak ont breken. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Minister Albeda van sociale zaken heeft gisteravond in het televisieprogramma „Den Haag Vandaag" toegegeven dat hij zich in 1973 tot twee keer toe door de KLM, voor bewezen diensten, met vliegtickets heeft laten betalen. Hij Is met deze tickets met zijn vrouw naar Istanboel gereisd en later voor studie doeleinden naar Genève. Dat gebeur de in de periode dat hij lid was van de Eerste Kamer. Den Haag Vandaag interviewde de minister naar aanleiding van een arti kel dat deze week in „Vrij Nederland" zal verschijnen en waarin zijn handel wijze aan de kaak wordt gesteld. Do minister zei niet te kunnen zeggen of hij de ontvangst van de tickets aan de belastingen heeft gemeld. „Dat laat ik altijd aan mijn belastingcon sulent over. Die kon het niet zo gauw nakijken maar het is heel goed moge lijk dat het niet is opgegeven". aldti$ de heer Albeda. die zich niet schuldig acht aan laakbare fieten. „Ik vind het onzin er zo'n ophef van te maken. Het ging om enkele lezingeh die ik voor de KLM gaf. Zij lieten mtf zelf de keuze tussen geld of tickets. l( koos voor het laatste. Het ls vrij nor maal dat een bedrijf betaalt met diensten die het verleend." DEN HAAG De Tweede Kamer j heeft gisteravond besloten tot hon-! derd procent Inflatiecorrectie op de tarieven voor loon- en Inkomstenbe- lasting in 1979. PvdA-voorstellen om die correctie te beperken tot 80 pro- cent en voor de hoogste inkomensde- len tot 50 procent, kregen alleen steun van PPR en PSP D'66 stemde dus voor het regeringsvoorstel. De Kamer bracht uiteindelijk slechts een paar wijzigingen aan in de belas tingplannen van het kabinet voor vol- gend jaar. De Kamer verwierp PvdA voorstellen om bewoners van een ei gen woning zwaarder te belasten door verhoging van het „huurwaardefor fait" voor met name dure woningen. Het CDA staat niet zonder meer af wijzend voor gedachten in deze rich ting, maar nam genoegen met het geen het kabinet op dit punt al zelf had toegegeven, en met de belofte van de bewindslieden om deze kwes tie in onderzoek te nemen en daarbij vooral te kijken naar een eventueel hoger forfait voor tweede woningen. De Kamer nam wel enkele wijzigings voorstellen van het CDA aan op ge- bied van belastlngfaclllteiten voor ondernemingen. Zo werd met algeme ne Instemming van de Kamer de zelf standigenaftrek voor de inkomsten belasting versterkt door mldden-ln- komens. „Geef maar even een seintje als Je eruit wilt

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 3