eer minder achten bij hbudsman Geen versoepeling van prijsbeleid Molkenboer: individuele bedrijfssteun uitzondering amro bank Belangstelling overheid voor consument ABN Bank Toeslag Debetrente Meest dringende zaken eerst 5 door afkoopregeling verzekering Draadklem voor NS bij Crane tslag dreigt Naarden Conclusie na overleg met Van Aardenne Harde Kern textielindustrie moet blijven lieren willen voor EG meer raffineren Toeslag debetrente. Staatslening 500 miljoen Opslag debetrente. Positie zal op aantal belangrijke punten verbeteren AG 13 DECEMBER 1978 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET 11 i onzer verslaggevers id )RDAM Het aantal bij de Ombudsman Levensverze- mr. R J. Erdbrink, ingediende en in behandeling g, :n klachten blijft zich in dalende lijn bewegen. Dit a it het achtste verslag van de werkzaamheden van de 11 sman, dat de periode 15 september 1977-15 september strijkt. v erslagperiode werden name- klachten (schriftelijke en ee) met betrekking tot de koming en uitvoering van le- ikeringovereenkomsten in- tegen 401 in de zevende, 475 Ie en 559 in de vijfde verslag- Hoewel het volgens de om- moeilijk te zeggen is, waar daling van het aantal klach- es is toe te schrijven, meent e vermindering van het aan- iri( iten dat betrekking heeft op in met de afkoop van levens- r ngen hier toch wel een rol st en en ander vooral als gevolg nvoering (in augustus 1974) verbeterede afkoopregeling. °P 2a eten W ,1e tgperiode werd voorts geken- Qn oor een aanzienlijk aantal aa che, mondelinge en schrifte- jt ntacten waarin informatie t, rraagd over kwesties op het iaj an de levensverzekering. Het n uitleg en adviezen voor een t i procedure had in een groot evallen tot gevolg, dat het 00 van een klacht achterwege lus de ombudsman. endeel van de afgehandelde 354 tegen 400 in de vorige eriode betrof de premie- ïg bij algehele of gedeeltelij- dsongeschiktheid en voorts n afkoopwaarde. In 103 van gehandelde klachten hadden IT/NAARDEN (ANP) Fi- problemen bij Naarden In- lal (smaak en reukstoffen) dagen ten gevolge hebben. ordvoerder van het bedrijf zegd dat natuurlijk verloop personeel onvoldoende zal de problemen op te lossen. De ieafdelingen zullen daarbij chot blijven. gezien moeten er de meeste weg in de indirecte sector. t het om een forse inkrimping was een uitspraak die de terder liet voor rekening van jonden. Bestuurder H. Th. made van de Nederlandse van Hoger Personeel had dat de zwaarste klappen zul- in de stafafdelingen. Voor 1 moet een projectgroep met len komen. kampt onder meer door de van de dollar, met liquidi- blemen. In de eerste negen in werd 2,2 miljoen verloren, Ifde periode van 1977 was er winst van 4,8 miljoen. klagers profijt van de tussenkomst van de ombudsman. Overigens, zo merkt deze op, was het bepaald niet zo dat er in alle gevallen waarbij een voor klagers gunstig re sultaat werd geboekt, sprake was van in alle opzichten gegronde klachten. De meerderheid van de geheel of ge deeltelijk positief afgehandelde klachten had betrekking op gevallen waafbij een duidelijke schuldige niet was aan te wijzen of waarbij de klacht niet of niet in de eerste plaats was veroorzaakt door de handelwijze of opstelling van de betrokken verze keraar. „Harde" adviezen De ombudsman memoreert voorts, dat het noodzakelijk was twee „har de" adviezen uit te brengen in geval len, waarin ook na langdurig overleg geen eenheid van visie tussen de ver zekeraar en hem kon worden bereikt. Eén advies werd onder protest opge volgd, terwijl in het andere geval de bezwaren van de verzekeraar tegen het oordeel van de ombudsman zo groot waren dat deze besloot het ge geven advies niet op te volgen. Van volstrekt ongegronde klachten was maa in een gering aantal gevallen sprake. Ook in de toekomst, zo stelt de om budsman, behoort een afname van het aantal klachten door het ophef fen van de oorzaken tot de mogelijk heden. Bijvoorbeeld als het overleg dat thans nog gaande is tussen verte genwoordigers van consumenten, verzekeraars, tussenpersonen en vak organisaties tot het treffen van be paalde maatregelen leidt. Gedacht wordt hier aan de voorbereiding van het door de regering aan de SER gevraagde advies inzake wijziging van de Wet Assurantiebemidde lingen. Verder aan het onderzoek met be trekking tot de uitwerking van een aantal aanbevelingen inzake de ver koop van levensverzekeringen ge daan door de interdepartementale werkgroep financiële colportage. Het is duidelijk, aldus de ombudsman, dat wanneer de verzekeringnemer door verbetering van de advisering en voorlichting tot een meer bewuste keuze komt van de voor zijn situatie meest passende verzekeringsvorm, de gronden voor teleurstelling en daarmede de klachten zullen afnemen. •Verende draadklemmen zoals de NS die gaat gebruiken voor de bevestiging van rails op dwarsliggers. Crane Nederland in Deventer zal de klembevesti gingen vanaf 21 december gaan produceren in een nieuwe produktiehal. DEN HAAG (ANP) Minister Van Aardenne van economi sche zaken wil het prijsbeleid in 1979 niet soepeler maken. Dat heeft hij laten blijken in vooroverleg met de middenstandsor ganisaties, het grootwinkelbedrijf en de groothandel. De minister komt volgende week met zijn halfjaarlijkse prijzen- beschikking. Die geeft de ondernemers in het mid den- en kleinbedrijf weinig mogelijk heden kostenstijgingen in de prijzen door te berekenen, meent het Ko ninklijk Nederlands Ondernemers Verbond (KNOV). De werkgeversor ganisatie VNO heeft zich al tegen de voorstellen van Van Aardenne ver klaard. De minister heeft de indruk gewekt dat loonstijgingen in produ cerende bedrijven niet mogen worden doorberekend, omdat de arbeidspro- duktiviteit met 6 tot 6,5 procent is gestegen. Volgens het VNO ziet het ministerie die toeneming van de pro- duktiviteit echter altijd te optimis tisch. Daarom wil de werkgeversorga nisatie toestemming om 3 procent loonstijging door te berekenen. In feite wil men zelfs 14 procent, want, aldus het VNO, dat is de achterstand die is ontstaan omdat al enkele jaren de stijging van de arbeidsproduktlvi- teit te optimistisch is ingeschat door het ministerie. Het midden- en kleinbedrijf heeft om dezelfde reden gevraagd de prijzen met 8,3 procent te mogen verhogen. Dat is de achterstand, veroorzaakt in 1977 en 1978, omdat geen rekening gehouden mocht worden met geste gen lonen. Van Aardenne zou, aldus het KNOV, de tarieven van diensten (schilders, loodgieters, aanvoerders) hooguit 4 a 5 procent omhoog willen laten gaan. Het midden- en kleinbedrijf wil 11,94 procent. De middenstand wil een 3,46 procent ruimere handelsmarge maar ook daar zou de minister niets van willen weten. ADVERTENTIE Met ingang van 13 dec. 1978 zal de extra toeslag voor debet standen in rekening-courant, waarvoor de rente op het promessedisconto is gebaseerd, als gevolg van de ontwikkeling van de rentetarieven op de geldmarkt, tot nader order worden bepaald op 3% (was 2%). Bank Mees Hope nv DHABI (Reuter) De Arabi- e exporterende landen willen neer olieprodukten gaan leve- in de Arabische landen zelf leerd zijn. Ze gaan daar vol ar met de EG over onderhan- o is vernomen in Aboe Dhabi e Organisatie van Arabische porterende landen (OAPEC) PEC wil de EG voorstellen voor bouw en uitbreiding finaderijen te laten varen. Vo- heeft de OAPEC al laten dat men de olieleverantie wil en als de EG-landen niet aan (zoek voldoen. Vooral Enge- Pelt echter niets voor het ver- Britten willen hun raffinage- eit juist uitbreiden in verband un Noordzee-olie. Van de 20 vaten olie die per dag uit de che bodem naar boven worden 1, komen slechts 2,5 miljoen n raffinaderijen ter plaatse. KERKRADE (ANP) „Het beeld ten aanzien van de tex tielindustrie dient erop ge richt te zijn een harde, levens vatbare kern te handhaven. Individuele steun aan bedrij ven dient in dit beleid een uitzondering te zijn. Het over heidsbeleid is erop gericht de bedrijven op eigen benen ver der te laten gaan, waarbij een bijdrage van de overheid niet meer dan een smeermiddel kan zijn". Dit heeft de heer J. A. M. Molkenboer, directeur-generaal van industrie van het departement van economische zaken, gezegd bij de opening van een nieuw fabrieksgedeelte van Teska In ternational, een fabrikant van kam- garenstoffen. ADVERTENTIE In verband met de stijging van de tarieven op de geldmarkt zal de toeslag op de debetrente voor kredieten in rekening courant met ingang van 13 december 1978 met 1% worden verhoogd tot 3 ADVERTENTIE In verband met de ontwikkeling van de rentetarieven op de geldmarkt zal, met ingang van 13 december 1978, de op- slagrenle voor debetstanden in reke ning-courant worden verhoogd van 2% naar 3%. DEN HAAG (ANP) Het bedrag van de 8,5 procent staatslening 1978 per 1980/1989, waarop de inschrijving vol gens het tendersysteem gisteren openstond, is vastgesteld op 500 mil joen gulden. Dit heeft het ministerie van financiën meegedeeld. De koers van de uitgifte van de lening is be paald op 100,2 procent. De inschrijvingen op deze lening, die zijn gedaan tegen een hogere koers dan 100,2 procent worden ten volle toegewezen. Van de bedragen waar voor is Ingeschreven tegen een koers van 100,2 procent wordt 25 procent toegewezen. Op de inschrijvingen te gen een lagere koers dan 100,2 pro cent vindt geen toewijzing plaats. Volgens de heer Molkenboer is en blijft de herstructurering een primai re verantwoordelijkheid van de be- drijfsgenoten zelf, dis zelf zullen moe ten bepalen of een bepaalde operatie al dan niet de moeite waard is om te worden uitgevoerd. Wollen stoffen De heer Molkenboer betreurde het dat de herstructurering van de wol- lenstoffenindustrie is mislukt. De be langrijkste oorzaak van het falen van de oorspronkelijke opzet waren de wisselende en gaandeweg steeds ver slechterende omstandigheden van ondernemingen, die daardoor in nood raakten. Deze situatie leidde ertoe dat de Wolcon-stichting niet aan ge nerieke structuurverbeterende maat regelen is gekomen. „Er dient rekening mee te worden gehouden dat noch de textiel noch de confectie-industrie in de toekomst grote groeimogelijkheden zullen heb ben. Daarom is een eerste opdracht voor de Nederlandse wolindustrie het behoud van een eigen marktaandeel en de daaraan gekoppelde werkgele genheid", aldus de heer Molkenboer. De heer Molkenboer zei dat voorlopig niet ls te verwachten dat, los van handelspolitieke maatregelen voor de industrie aan de buitengrenzen van de EG, een gemeenschappelijk beleid ln Brussel van de grond komt, al was het alleen maar een afstem- mingsbeleid van de lidstaten. „Het is te betreuren maar het is goed het te weten", aldus de heer Molkenboer. Teska Teska International nam dinsdag een nieuw gedeelte van haar fabriek in gebruik. Deze uitbreiding betekent een stijging van het aantal arbeids plaatsen van 95 tot 160 en een ver dubbeling van de omzet tot 55 mil joen gulden (exclusief BTW). Een belangrijk deel van de nieuwe capaciteit is bestemd voor vergroting van het marktaandeel in stoffen voor damesbovenkledlng. Daarnaast zul len stoffen voor de vrijetijdssector aandacht krijgen, terwijl tevens wordt gestreefd naar vergroting van het exportaandeeL De zwakke positie van de consument zal de komende jaren op een aantal punten belangrijk verbeteren. Deze indruk blijft hangen na een gesprek met drs J. Koop man, directeur Consumentenbeleid van het ministerie van Economische Zaken. De belangrijkste punten daaruit zijn: de belangstelling van de overheid voor de consumentenproblematiek is groei ende; er ligt een schema van de meest drin gend geachte activiteiten ten behoeve van de consument, namelijk het prioriteiten- overzicht van de Interdepartementale Commissie voor Consumentenzaken (ICC). Ofschoon de directie Consumentenbeleid nauwelijks eigen Instru menten heeft om het consumentenbeleid te beïnvloeden, gaat er wel degelijk een belangrijke werking van deze Instan tie uit. De heer Koopman daar over „Ons belangrijkste middel ls overreding, ge baseerd op kennis. Wat we doen is duwen en trachten het belang van de consumenten-aspec ten in het beleid elders, te benadrukken." Koekoeksei Wat het benadrukken van het „consumenten belang elders" kón bete kenen (ln het vraagge sprek kwam deze zaak overigens niet aan de orde) werd een half jaar geleden duidelijk. Toen deponeerde de heer Koopman een koekoeks ei op een bijeenkomst van de Nederlandse Ver eniging van Levensver zekeraars door te zeggen dat: er een vergelijkend onderzoek van levens verzekeringen moet ko men, zodat de consu ment weet wat er alle maal is; het met de colportage ln levensverzekeringen maar eens afgelopen moest zijn; er een betere winstde ling dient te komen op Individuele verzeke ringspolissen. Voorzitter mr P. A. Nou- wen kwam onmiddellijk tegen deze benadering ln het geweer, maar twee maanden later waren de verzekeraars nóg niet van de schrik en veront waardiging bekomen. In het Verzekeringsblad werd er nog eens fors te genaan gegaan, waarbij het optreden van drs Koopman misbruik van gastvrijheid werd ge noemd. Opgemerkt werd voorts, dat „behartigers van consumentenbelan gen in ons land nog steeds maar heel weinig of niets van levensverze keringen willen be- grijpen." Veeg teken Met een ondertoon van angst en vrees werd over „de grote serie misver standen" van de heer Koopman nog de ver zuchting uitgesproken dat, „hoewel we ons niet kunnen voorstellen dat de mening van drs Koop man representatief is voor die van de overheid als geheel, zijn lezing toch een teken aan de wand vormt". Dat zou inderdaad wel eens het geval kunnen zijn. maar dan voor het totale consumentenbe leid. De heer Koopman meent, dat de machts verhouding tussen pro ducent en consument in de loop van de jaren is scheefgegroeid. In dit verband wijst hij erop, dat vlak na de tweede wereldoorlog het herstel van de economie voorop stond. Daarna was de aandacht sterk gericht op de economische groei. De consumentenproble matiek acht hij min of meer het logische gevolg van die groei, waarin de belangen van producent en consument ln een aantal gevallen tegenge steld aan elkaar waren. De huidige zwakke posi tie van de consument schrijft hij voor een be langrijk deel toe aan ver stoorde machtsverhou dingen tussen producent en consument. Vruchtbaarder De laatste jaren is er evenwel een meer genu anceerde belangstelling ontstaan voor de gevol gen van die groei. Daar mee is het klimaat voor de (bescherming van de) consument vruchtbaar der geworden. Op vele departementen wordt volgens de heer Koopman al heel wat ge daan, om de positie van de consument te be schermen en te verbete ren. Ook op die departe menten is het consumen ten-aspect echter een on derdeel van een veel rui mer beleid, waarin met name zaken als werkge legenheid, milieu en vei ligheid ook van belangd zijn. Al deze zaken moe ten tegen elkaar worden afgewogen, om tot een verantwoorde beslissing te komen. De speciale taak van de directie Consumenten beleid is. In samenwer king met de verschillen de ministeries, de consu menten-activiteiten te coördineren. „Bij ons staat de consument cen traal". zo verduidelijkt de heer Koopman. Daartoe beschikt de di rectie Consumentenbe leid ook over financiële middelen. Het budget voor dit begrotingsjaar bedraagt een kleine'zes miljoen gulden. Veel tijd Het is verheugend, dat staatssecretaris Haze- kamp (Economische Za ken) veel tijd beschik baar stelt voor het con sumentenbeleid. Zo heeft de staatssecretaris een nuttig kader gescha pen. waarin regelmatig gesprekken plaats heb ben tussen hem en de consumentenorganisa ties. Op deze manier kan de staatssecretaris bij de consumentenorganisa ties zijn „licht" opste ken. terwijl de consu mentenorganisaties hun verlangens en wensen bij de staatssecretaris op ta fel kunnen leggen. Daarnaast gaan de indu strie en de handel hoe langer hoe meer inzien, dat er een overheids-con- sumentenbeleid bestaat en ontwikkelt zich, aldus de heer Koopman, „een steeds vruchtbaarder contact met onze tegen spelers. Wat dit betreft hebben we het gevoel, dat deze relaties volwas- sener aan het worden zijn." Er zijn vele zaken, die ten behoeve van de con sument noodzakelijk ge regeld dienen te worden. „Maar." zo zegt de heer Koopman, „je kunt niet alles tegelijk." In het ka der van de Interdeparte mentale Commissie voor Consumentenzaken (ICC) is daarom een over zicht een prioriteiten lijst mét tijdschema van de meest dringend geachte zaken samen gesteld. Dit prioriteiten-over zicht is twee keer onder werp van discussie in de ministerraad geweest. Dit beraad leidde niet al leen tot de uitkomst dat de genoemde onderwer pen beslist geregeld moeten worden, maar ook tot een nadere aan duiding wanneer deze za ken hun beslag dienen te krijgen. De samenleving is zó in gewikkeld geworden, dat een regeling over vele schijven moet lopen, wat tot verlies van tempo leidt. Dit ls te betreuren, maar niet altijd te ver mijden. aldus de heer Koopman. Hard bezig Een van de onderwerpen waaraan op het ogenblik hard wordt gewerkt, is te komen tot een wettelijke regeling ter voorkoming van misleidende prijs aanduiding. Voorts wordt haast gemaakt met een betere wettelij ke bescherming van mensen die leningen op nemen, waarbij met name wordt gedacht aan een verplichting het wer kelijk rentepercentage bij de aangeprezen kre dieten te vermelden. Aan de verbetering van de consumentenvoor lichting op radio en tele visie wordt hard ge werkt. De verwachting is. dat het komend voor jaar hierover meer dui delijkheid zal ontstaan. Intussen is een vooront werp van wet inzake de consumentenkoop bij de Sociaal-Economische Raad ingediend. De wet telijke regeling hiervan zal in elk geval enig soe laas bieden. In dit kader kan ook wor den gedacht aan een re geling voor de stan- daardvoorwaarden (de bekende kleine letter tjes), die nogal eens een zijdige bepalingen be vatten. De heer Koop man vindt het Jammer, dat een wettelijke rege ling niet op korte termijn kan worden doorge voerd. Maar het zal nog wel tijdens deze kabinet speriode beter worden geregeld Klam zweet Toch is de heer Koop man niet helemaal tevre den. Zo zegt hij: „Het Mening over reclame J. M. Bothoven (Jaloezieën-fabrikant): Reclame is vaak misleidend. Ook wel kinderachtige tv-spots. (Bijeengebracht door FHV/VBBO). klamme zweet breekt mij uit bij de gedachte, dat de herziening van de Warenwet zo lang duurt." Uiteraard vindt de heer Koopman de klachten behandeling een van de onderwerpen die hoog op de prioriteitenlijst hoort. De mogelijkheid voor de consument om zonder veel moeite en kosten te klagen, zijn nog onvol doende geregeld. Een vereenvoudigde proce dure bij de kantonrech ter zit er op korte termijn niet in. omdat daar geen geld voor ls. Maar mis schien komen er in de toekomst meer branche- geschillen-commissles Ook zullen de mogelijk heden voor de consu ment toenemen via de bureaus voor rechtshulp. Dan zal er. als het aan de heer Koopman ligt, óók het een en ander moeten verbeteren op het terrein van de garantie. HIJ vindt dat fabrieksgaran ties op duurzame pro- dukten ln een aantal ge vallen veel langer zou den moeten zijn dan één jaar.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 11