Kritiek op nota kunstuitleen - Li IJ Vogelcholera eist veel slachtoffers Sportief, zuinig,uiterst kompleet. Hanoc YANHET MINIMUM DE BKR Ziekte mogelijk door verzwakking Demonstratie kunstenaars tegen CRM Minister CRM wil ander beleid trouw/kwartet! Van een onzer verslaggevers ZEIST De afgelopen weken is rondom het Haringvliet f Biesbosch een groot aantal grauwe ganzen gestorven. U eerste onderzoekingen van de ruim tweehonderd gev kadavers is komen vast te staan dat de vogels zijn ges aan vogelcholera. 10 Het onderzoek naar deze vogelsterfte wordt uitgevoerd door het centraal diergeneeskundig instituut in Doorn. Nu wordt geprobeerd zoveel mogelijk dode dieren te verzamelen voor nader onderzoek. Het is mogelijk dat de vogelcholera is ontstaan doordat veel dieren verzwakt zijn. Het is daarom van belang te weten waardoor deze verzwakking is ontstaan. Ook voorgaande jaren is er sprake geweest van een epidemie. Twee jaar geleden stierven op het Veerse Meer tussen veertien- en achttienhonderd meerkoeten, bergeenden en scholek sters aan de vogelcholera en ook vo rig jaar stak deze ziekte weer de kop op. maar de epidemie van dit jaar is duidelijker dan in het verleden, aldus de heer H. van den Brink van de vogelbescherming in Zeist. gemaakt. In West-Europa verb meer dan honderdduizend gi ganzen, waarvan het merendee al eind november Nederland verlaat om naar het winterkwar Zuidwest-Spanje te trekken, vreesd wordt dat ook andere gt soorten door de vogelcholera zijn getroffen, maar dat is tot niet gebleken. In het Delta-j overwinteren ook de uiterst kw re brandganzen, waarvan er nog tachtigduizend op de gehele zijn. Hiervan overwintert mee de helft in Nederland: in het Lat meergebied en in de Delta. Opgegeten De tot nu toe gevonden grauwe gan zen maken slechts een klein deel uit van het werkelijke aantal aan vogel cholera gestorven grauwe ganzen. De vogels zijn schuw en kruipen bij ziek te weg in het riet of andere onbereik bare plaatsen. Bovendien zijn de meeste dode vogels binnen enkele dagen opgegeten door aaseters als kraaien en meeuwen. Hoewel de ziek te voor vogels besmettelijk is, is niet bekend of ook kraaien en meeuwen besmet zijn. Van deze vogels zijn in ieder geval nog geen besmette kada vers gevonden. Overigens is voor zo ver bekend de ziekte niet besmette lijk voor mensen. De ziekte heeft tot nu toe alleen on der de grauwe ganzen slachtoffers Twee voorlichting: films in première DEN HAAG Het minister!) sociale zaken heeft twee korte in première genomen: „Daar dan" en „Ik leef nog". De eerst is gemaakt voor aanstaande s< verlaters, vooral degenen die MAVO en HAVO komen en op gaan naar een baan. De film zai de arbeidsbureaus gebruikt w< om met vertoningen op schole een discussie en een bewustwon proces op gang te brengen, waa schoolverlaters een meer reële k de arbeidsmarkt krijgen. De Ui film, „Ik leef nog", werd gemat samenwerking met het mini van landbouw en visserij met doeling een beeld te geven vt gevaren in de landbouw en voo wijzen op de noodzaak van heidsmaatregelen. WOENSDAG 13 DECEMBER 1978 Van onze Haagse redactie DEN HAAG Ongeveer vierhonderd kunstenaars hebben gisteren op het Binnenhof het parlement duidelijk proberen te maken dat de regelingen voor kunstenaars niet mogen worden aangetast door het kabinet Van Agt Zij vinden dat de BKR. de Beeldende Kunstenaarsregeling niet mag wor den opgeheven voor er een nieuwe is. die minimaal net zo goed is. Uit uitspraken van bewindslieden. minister Gardeniers van CRM en staatssecretaris De Graaf van sociale zaken in wiens portefeuille deze regeling zit, hadden zij opgemaakt dat een en ander op til is. De kunstenaars wilden opheldering over die uitspraken maar kregen van deze bewindslieden althans op he Binnenhof niets te horen. Later op sociale zaken, waar de hal van het gebouw werd bezet hadden zij een gesprek met staatssecretaris De Graaf. Ook lieten de demonstranten horen dat de nota kunstuitleen, zoals die juist door minister Gardeniers was uitgebracht geen uitzicht op ver betering geeft. Al langer hoort men uit de wereld van de kunstenaars dat het steeds moei lijker wordt in de BKR te komen, dat de overheid minder voor de werken over heeft en dat de kwaliteitseisen onredelijk hoog worden. Dat dat zon der enig overleg met de kunstenaars gebeurt, ervaart men als ondemocra tisch en uiterst bedenkelijk. De de monstranten kwamen van het Haag se theater Dillgentia en liepen met spandoeken als „Bloed aan de kwast." „Wel Bestek, geen eten", en „Wij eisen brood en geen erkenning na de dood", vla het Binnenhof naar sociale zaken. VOORST De 25-Jarige Dirkje Mid dendorp uit Zutphen is bij een onge val op de Rijksstraatweg in Voorst omgekomen toen zij de macht over het stuur van haar personenauto ver loor en tegen een boom en een voor gevel van een woonhuis reed Een groep demonstrerende kunstenaars op het Binnenhof in Den Haag. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De nota kunstuitleen van minister Garde niers van CRM, die gisteren is uitgebracht, heeft nu al de kritiek gekregen van de drie grootste partijen, en de kunstuit leen zelf. De nota leidt een verandering in van het beleid ten aanzien van kunstuitleen. De aandacht komt nu te liggen op de kwaliteit van de kunst die door het rijk aan kunstuitleencentra wordt aangeboden, de algemene voorlich ting aan het publiek, de informatieve begeleiding van het rijksaanbod en het bevorderen van de deskundigheid van het personeel in de kunstuitleen. In de praktijk komt het er op neer dat de huurvergoedingssubstdie zoals het rijk die tot nog toe verstrekte in tien jaar tijds wordt afgebouwd. Daar staat tegenover dat een aantal kunst werken die het rijk heelt aangekocht ter beschikking wordt gesteld aan de artoteken. In totaal gaat het om een bedrag voor volgend jaar van bijna drieënhalf mil joen gulden. In dat bedrag zitten ook de gelden die vrijkomen door de af schaffing van de zogeheten ASK. De ASK, de aankoopsubsidieregeling kunstwerken was een aanmoedi gingssysteem voor mensen, die in de galerie kunst aankochten. Inmiddels moet nog 1.9 miljoen gul den worden verdeeld tussen gemeen ten die aan kunstuitleen doen. Dat bedrag is uitgetrokken voor 1978, maar er is nog altijd geen officiële bestemming voor. Vandaar dat de Kamer vandaag nog in een mondeling overleg met de mi nister wil bespreken waar het geld naar toe moet en onder welke voor waarden. Vertegenwoordigers van artoteken noemen deze nota even waardeloos, als de raamnota kunstuitleen, die eer der dit jaar verscheen. Het bezwaar is vooral dat het rijk zich blijft richten op de verwerving van kunstbezit, ter wijl daar in Rotterdam en Den Haag bijvoorbeeld geen enkele behoefte aan is. Die gemeenten hebben vol doende aanbod, alleen al uit hun ge meente. Het rijk wil echter ook een vinger in de pap bij de beoordeling van de kwaliteit van het werk. Minis ter Gardeniers is daar op het ogen blik ontevreden mee. Selectie Tegen die selectie van kwaliteit heb ben véél artoteken bezwaar. Het werk is immers al geselecteerd door een commissie die het BKR-werk bekijkt (de BKR: de Beeldende Kunstenaars regeling. is een sociale voorziening voor noodlijdende kunstenaars. Dat wil zeggen, kunstenaars, die hun werk niet op de vrije markt kwijt kunnen. Zij verschijnen met hun werk voor een commissie die bekijkt of het van voldoende gehalte is. Dat werk zou volgens CRM nog eens moe ten worden uitgezeefd, vooral wan neer het publiek het mag lenen). Een algemener bezwaar: men vindt bij de artoteken dat meer gekeken zou moeten worden naar de kwaliteit van de uitleenorganisatie en de ver betering er van. De overheid zou haar subsidie niet moeten richten op het aankopen van kunst, de selectie er van en de verspreiding, maar zou moeten bijspringen in huisvestings kosten en personeel, hetgeen nu alle maal voor rekening komt van de ge meenten. Nieuw. Renault 14TS. Zachibekleed stuur met modem "monoblok" dashboard waarin ook een elektronische toerenteller. MKttPM Extra bcdicnings- console met quartz-klokje, opbergvak, temperatuur meter, schake laars voor de elektrische zijruiten voor,de elektrornagne tischc portiervergrendeling, de achtemiit wisser/ sproeier en het mist- achtcrlicht. Zuinig! Het grotere motorvermogen (top 155 km/u) dankt de 14 TS aan één dubbele carburateur die zorgt voor een perfekte cilindervuiling, waardoor benzineverspilling wordt tegengegaan. Bij 90 km/u verbruikt hij maar 1 liter super op 16 km. Bij 120 km/u slechts 1 op 12^ km! Rembekrachtiging op schijfremmen voor en trommelremmen achter. Speciale sportvelgen. Nieuw ontwikkelde stoelen vóór. Zeer komfor- tabele rugleuning. Aparte kussens voor zijdelingse steun en verstelbare hoofdsteunen. De nieuwe TS is de sportiefste telg uit de hele 14 kollektie. Naast zijn krachtige en veilige kwaliteiten biedt hij veel wat menig sportieve auto ontbeert: luxe, zuinigheid en een zeer volledige uitrusting. De elektrisch bedien- bare ramen en de elektromagnetische portier- vergrendeling zijn daar duidelijke voorbeelden van. Zoals het een 14 betaamt, biedt hij zeer veel ruimte en komfort voor een auto van maar vier meter lang. Tel daarbij het praktische aspekt van de verrassend grote vijfde deur (uiteraard met wis-was installatie) die toegang geeft tot de bagageruimte en de wegklapbare achterbank, en het zal u duidelijk zijn, waarom een proefrit met de Renault 14 TS zeer hoog op uw k prioriteitenlijstje hoort te staan. HfH /Nieuwe 'grille met TS monogram. Kunststof bumpers die een ideale afweer tegen parkeerschade zijn. Renault 14 TS. Een kombinatte van sponteve dgnamiek en uiterste bruikbaarheid. Een auto die door zijn sportieve en komplete uitrusting mei de geest van zijn tijd meegaat Maar tegelijkertijd door zijn zinnigheid, ruime interuvr en veiligheid aan de eisen van de tijd beantwoordt. Een auto met I.O. Renault 14TS116 450.- mkhjsief BTW Renault 14 vanaf 114 560,- mklusief B.T W. Pri|swi|ztgmgen voorbehouden. Renault adviseert Elf Otien. ÏÏ4}-

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 10