rouw m Commentaar bejaarde japanners in de kou schuldigingen rslag e$n- gere straffen Heli's Angels Tweede man (1) Tweede man (2) Vragen? Geen vragen! Geen succes (1) Geen succes (2) Geen succes (3) Agenda wenskaart alarm beter onbegrip dure muis SDAG 12 DECEMBER 1978 TROUW/KWARTET r Menten het is goed dat vast te stellen is nog steeds 1 verdachte in een strafproces, ie s vorige week door de Haagse i rr slechts op vrije voeten ge- maar beslist niet vrijgespro- Er is in deze zaak cassatie wjevraagd en de zaak-Menten als strafproces lopen, totdat definitief en onherroepelijk iitspraak over is gedaan. moet worden vastgesteld, dat iet goed recht van elke ver is om alle feiten naar voren ft cngen die tot zijn verdediging herstel van zijn goede naam m kunnen dienen. vi^r Menten maakt echter naar opvatting van dat laatste misbruik door nu links en (eerst in een gesprek met irslaggever van de Telegraaf iter nog eens in telefoontjes het ANP) beschuldigingen te strooien en de goede naam van levende en overleden enoten als prof. Gerbrandy leden van de commissie- er aan te tasten. is een nare zaak, die de jour- confronteert met wat in feite chilleshiel van zijn beroepsuit- lagelijks bestuur van Gronin- ^heeft zijn accountant ontsla- met als motivering dat deze intant geen inzicht heeft ge- 1 in de eisen, die aan zijn ie worden gesteld. S kan best waar zijn, maar de v gevolgde procedure deugt niet [aet is te hopen, dat daarvoor u ;stelde instanties (de ambte- irechter, bij wie de ontslage-' beroep kan gaan en anders de in Den Haag) dat de Gro- se bestuurders duidelijk zullen kan best waar zijn, dat de untant niet goed functioneer- let is misschien zelfs wel waar, le man bij het uitbrengen van v|rapporten buiten zijn boekje zich niet ontzag om die te spekken met persoonlijke en ;r lelemaal ter zake doende op- te ingen. Zo moesten een paar lingse gedeputeerden in het :r»g v n de accountant lezen zij gezien het grote aantal hen ingeleverde declaraties |lmaaltijden en etentjes ken- jjk belast waren met een verge- ■nde test van de kwaliteit van ■ei eetgelegenheden. is waarschijnlijk onzakelijk die accountant, want door zo'n leidt hij misschien wat al te kkelijk de aandacht af van toch de wezenlijke vraag hoort jn: „zijn deze uitgaven in deze B ang in redelijkheid te verant- den?" lijkt ons echter onjuist als puteerden van Groningen in geprikkeldheid alleen maar oefening is, namelijk dat hij zijn plicht verzaakt als hij zelfcensuur zou toepassen. Het is natuurlijk als journalist makkelijk net te doen of je neus bloedt als je geconfron teerd wordt met die wilde taal van Menten of diens niet te controle ren beschuldigingen hoort. Maar dan moet hij zich ook gelijk afvra gen: mag de lezer zelf niet oorde len en ben ik als journalist geroe pen de lezer te bevoogden? Ook deze opvatting willen wij onze le zers in deze zaak niet onthouden. Het beste zou misschien nog zijn als nu de nabestaanden van Ger brandy of leden van de commissie- Schöffer (die beschuldigd wordt van het verdonkeremanen van stukken) een procedure tegen Menten lieten instellen ter zake van smaad of laster. Dan zou de man misschien leren dat het beter was nu even een poosje zijn mond te houden. In elk geval zouden dan de rollen omgedraaid zijn in die zin, dat Menten zelf zich moet verdedigen en niet zoals nu een aantal te goeder naam en faam bekende landgenoten. In ieder ge val zou Menten dan precies moe ten aantonen dat deze wijze van verdediging voor hem noodzake lijk is. weten te reageren met ontslag van de kriticus. Een accountant en zeker een accountant van een overheidsinstelling dient onaf hankelijk te zijn en mag daarom beslist niet naar welgevallen be noemd en ontslagen worden. De vergelijking dringt zich op met de rekenkamer, die de uitgaven van de rijksoverheid controleert en daarvan in het openbaar verslag doet. Zo'n rapport van de reken kamer probeert gewoonlijk minder nadrukkelijk leuk te zijn dan de Groningse accountant, maar zake lijk gezien lijken het verslag van de rekenkamer en een accountants rapport dikwijls erg op elkaar. Zou de regering nu als een rapport van de rekenkamer haar in het verkeerde keelgat schiet kunnen reageren met het ontslaan van de leden van de rekenkamer? Natuurlijk niet, en gelukkig is ook wettelijk vastgelegd dat de rege ring (of Tweede Kamer) niet op die manier kan reageren. Zoals het bij de centrale overheid geregeld is, zo moet het in dit opzicht ook bij de lagere overhe den (provincies en gemeenten) toegaan. Wellicht moet er een ve rificatiebureau voor de provincies komen, zoals de Vereniging van Nederlandse Gemeenten een onaf hankelijk verificatiebureau heeft om de gemeentelijke uitgaven te controleren; als dat niet mogelijk is moet het toezicht op de provinci ale uitgaven ook maar bij de re kenkamer worden ondergebracht. Zoals het in Groningen nu is ge gaan, deugt het in elk geval niet. TERDAM (ANP) Het ge- tshof in Amsterdam heeft giste- anzienlijk lagere straffen opge- aan twee Heli's Angels, die op 1 samen met zes anderen een 19- meisje hebben verkracht in hun luis aan de Amsterdamse Wenc- chweg. Hoewel het hof schuld zen achtte, werden de 20-jarige Den Haag en de 25-jarige M. uit *5 veroordeeld tot respectievelijk anderhalf en één jaar. waarvan drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar Het vonnis werd niet nader gemotiveerd. De pro cureur-generaal had bevestiging van het rechtbankvonnis (twee jaar) te gen hen geëist. In de zaak van de overige zes ver dachten (allen Denen) zal het hof a.s. donderdag uitspraak doen. Tegen hen is eveneens twee jaar geëist. 'PARLÉMENTPARLEMENTAIRPARIJSMENTARIËRSPARLEMENTARISMEPARLEMENTENPARLEMENTERÉN Redactie: Ferry Mingelen Bijdragen: Hans Goslinga en Theo Koelé Tekening: Tom Janssen. De CDA-Kamerleden willen mor gen beslissen wie vice-voorzitter van de Tweede Kamerfractie wordt. Dat moet iemand worden uit het AR-smalledeel. Twee kans hebbers zijn Schakel (61) en Van Houwelingen (41): twee uitersten, die een duidelijke keuze mogelijk maken. Schakel lijkt veel voor te hebben om de „tweede man" naast Lub bers te worden. Na het afvallen van Aantjes, mevrouw Van Leeu wen. (minister) De Koning en drs. Boersma staat hij het hoogste op de kieslijst en van alle overge bleven anti-revolutionairen heeft hij veruit de meeste parlementaire ervaring. Verder is hij, anders dan loyalist en enfant terrible Van Houwelin gen. in de fractie niet omstreden en heeft hij onlangs indruk ge maakt met een staaltje van loyali teit door niet van de zijde te wij ken van de door zijn oorlogsverle den ingehaalde Aantjes. Schakel zit al sinds 1964 in de Tweede Kamer, waar hij vooral faam heeft verworven door zijn redevoeringen uit het hoofd en in rondborstige taal af te steken. Een uitstekende kandidaat dus, maar zo vanzelfsprekend is zijn verkie zing toch niet. Lubbers zóu de voorkeur geven aan Van Houwelingen om zijn greep op de loyalisten, die het regeerakkoord van CDA en VVD hebben afgewezen, niet te verlie zen. Een stel dolerenden in de fractie, dat schept risico's. Lub bers heeft een voorbehoud ge maakt bij zijn verkiezing tot frac tie-voorzitter en kan dat morgen uitspelen om zijn zin te krijgen. Aan de andere kant hebben de voorzitters van KVP en CHU dit weekeinde, niet zonder bijbedoe lingen, sen stevige aanval gedaan op de loyalisten Van Houwelingen en Scholten en de bijna-loyalist Faber. Het ligt allemaal moeilijk. Reden volop dus voor Schakel, zou je zeggen, om zijn kandidatuur met een stevig politiek verhaal te on derstrepen en te bewijzen dat hij niet alleen in zaken van verkeer en waterstaat, maar ook in de alge mene politiek zijn mannetje staat. Hij kreeg daarvoor een buitenge wone gelegenheid op de AR-par- tijraad zaterdag in Rotterdam, waar hij als waarnemend vice- fractievoorzitter het fractiebeleid moest verdedigen. Schakel had echter iets anders in het hoofd. Al jaren ergert hij zich aan de wijze waarop het parle ment naar zijn mening zijn wetge vende taak verslonst. Dit buiten kansje om die irritatie te luchten, wilde hij zich niet laten ontglip pen. Onder het motto „veel besog nes, wéinig zaken" trok hij tegen de parlementaire gebreken van leer. Op de hem eigen wijze. Wat een politiek hout snijdend betoog had moeten zijn, werd al dus de rede van een feestredenaar die als zodanig wel op een ge slaagd optreden kon terugzien. Niet alle aanwezigen waren echter zo ingenomen met de Schakel show. Wellicht had men zijn a- politieke verhaal nog voor lief ge nomen, als hij niet uitgerekend de Kamerdebatten over Bestek '81 als voorbeeld had opgevoerd voor de wijze waarop de Kamer haar tijd verdoet. Nadat een afgevaardigde, doelend op de vijftien nevenfuncties van Schakel, had opgemerkt dat Scha kel er misschien aan moet wennen dat het Kamerlidmaatschap lang zamerhand een full-time baan is geworden, vroeg de lichtelijk ver bolgen AR-ondervoorzitter Kui per of het Bestekplan niet terecht de volle aandacht van de Kamer verdient. Daarop gaf Schakel toe, dat het voorbeeld ongelukkig was gekozen. Zijn andere voorbeeld was echter evenmin gelukkig. Dat betrof de parlementaire commissie die zal nagaan wat politici, oud-politici en anderen wisten van Aantjes' oorlogsverleden. Tijdverspilling vond Schakel het dat tien Kamer leden zich met die zaak bezighou den. Want, zei hij. nu al kan ik verkondigen dat wat er straks in het rapport van de commissie zal staan reeds voor 90 95 procent bekend is. Wat een wonderlijke uitspraak! Juist Schakel zou toch moeten weten wat het is om ruim dertig jaar met slechts 90 k 95 procent van de waarheid rond te lopen? Het zit het CDA-Kamerlid Lub bers niet mee. Begin dit jaar werd onthuld, dat hij zijn minister schap iri het kabinet Den Uyl had gecombineerd met een rol als on dernemer. De aankoop van onroe rend goed, mede voor hem door zijn broers gedaan, leverde hem een belastingvoordeel van circa drie ton op in de vorm van investe ringsaftrek. De zaak deed heel wat stof opwaaien en Lubbers ver klaarde schuldbewust het belas tingvoordeel ongedaan te willen maken. Hoe dat gelopen is meldde hij veertien dagen geleden aan Kamervoorzitter Vondeling. Niet om het officieel opgetekend te zien, maar zo schreef hij, „het kan U behulpzaam zijn bij mogelijke vragen". De vragen zijn, in de drukte van de afgelopen weken, niet gesteld, al was het collega-Kamerleden niet geheel duidelijk wat Lubbers precies met de fiscus heeft kunnen regelen. Uit Lubbers' brief blijkt namelijk dat het hem niet gelukt is het geld op de door hem voorge stelde wijze terug te geven. Lubbers had de belastinginspec teur het niet alledaagse voorstel gedaan hem niet als ondernemer, maar als privé-persoon aan te slaan om zo het zakelijk voordeel alsnog kwijt te raken. Dit bleek niet mogelijk. Wel ging de inspec teur ermee akkoord Lubbers' on roerend goed in prfjs op te waarde ren, maar volgens belastingdes kundigen kan dit nooit drie ton extra aan belasting opleveren. Ka mervoorzitter Vondeling is „te leurgesteld". dat de investerings aftrek intact gebleven is. „Het is jammer dat Lubbers een fout niet kan herstellen, maar goed, hij heeft het geprobeerd", aldus dr. Vondeling. Nederland streeft al jaren naar „terugdringing van de rol van kernwapens in de.NAVO-verdedi- ging". Het is een doelstelling, door dit kabinet van het vorige overge nomen. die tot nu toe veel binnen landse politieke bevrediging heeft opgeleverd (niemand vindt atoombommen leuk), maar slechts weinig internationale er kenning, laat staan successen. Het onderwerp staat aanstaande vrijdag centraal in het treffen van de ministers Van der Klaauw (bui tenlandse zaken) en Scholten (de fensie) met de Tweede Kamer commissies op dit terrein. Het tijdstip valt goed. Beide ministers hebben net een week van NAVO- besprekingen over de nucleaire problematiek achter de rug. Daar bij ging het echter nauwelijks om vermindering van de rol van kern wapens, eerder om het tegendeel. Wat voor vermindering Nederland nastreeft is een beetje mistig. In ieder geval niet van de afschrik wekkende rol die atoomwapens moeten vervullen tegenover het conventioneel (niet atoom)gebled veel sterkere Warschaupact. Schol ten wil wel dat de NAVO voor de daadwerkelijke verdedi ging minder afhankelijk wordt van atoomwapens. Dat kan door de eigen conventionele bewape ning op te voeren, maar een even wicht met het Warschau-pact is nog lang niet in zicht. Daarvoor zouden de defensiebudgetten met zo'n twintig procent verhoogd moeten worden. De afhankelijk heid van atoomwapens blijft dus bestaan. Die groeit ogenschijnlijk nog, nu de NAVO bepleit om meer gewone wapens (zoals het 155 millimeter geschut) ook bruikbaar te maken voor het afschieten van atoom koppen. De NAVO redeneert al dus: door de aanwezigheid van meer wapens met dubbel gebruik is het voor de tegenstander moei lijker alle atoomwapens bij een eerste verrassingsaanval uit te schakelen. Er blijven er nog ge noeg over en daardoor kan het besluit tot inzet van deze atoom wapens langer worden uitgesteld. Met deze redenering is het volgens de nota-Scholten zelfs mogelijk de uitbreiding van het aantal Neder landse atoomtaken te verdedigen als terugdringing van de rol (in dit geval uitstel van de inzet) van kernwapens. Een zuiverder vorm van „terug dringing" is de vervanging van atoomwapens door de steeds pre ciezer wordende gewone wapens die dezelfde taken kunnen uitvoe ren. Die mogelijkheid is echter be perkt tot de „kleinere" atoomwa pens die eventueel op het slagveld ingezet worden. Het is nadrukke lijk geen alternatief voor de zwaardere atoomwapens op de middellange en lange afstand. Over die lange afstands- of strate gische atoomwapens, waarmee de Sowjet-Unie en de Verenigde Sta ten elkaar over en weer kunnen raken, onderhandelen belde groot- machten al jarenlang in de zoge noemde Salt-gesprekken. Bedoe ling is een zeker strategisch even wicht te bereiken. Maar als belde grootmachten in staat zijn elkaar evenveel ellende te bezorgen, dan rijst de vraag of de VS die ellende ook op hun dak willen halen als zich alleen een conflict tussen West-Europa en het Oostblok voordoet. Die twijfel leeft vooral in West-Dultsland en wordt extra gevoed door de nieuwe Russische atoomwapens voor de middellan ge afstand (SS-20 raket en Backfi re bommenwerper), die weliswaar niet de Verenigde Staten kunnen raken, maar wel West-Europa tot in de verste uithoeken. Deze wa pens worden als „Eurostrate- gisch" aangeduid of ook wel wa pens in de „grijze zone" genoemd omdat ze niet voorkomen in de huidige OostrWest onderhandelin gen tot wapen- of troepenbeper king. Het NAVO-antwoord op deze nieuwe dreiging kan tweeërlei zijn: ofwel onderhandelen (maar wat zet de NAVO er zelf tegen over) ofwel zelf ook nieuwe raket ten in West-Europa stationeren die Moskou kunnen raken (zoals de kruisraket of de nieuwe Pers- hing-raket). Daarover wordt in de NAVO nu druk gepraat. Voor de speciale wensen en gevoeligheden van Nederland op dit punt bestaat daarbij weinig aandacht. Minister Scholten heeft in Brussel drie criteria voor besluitvorming over nieuwe atoomwapens ge noemd: zijn ze nodig voor de NA- VO-afschrikking, kan er niet over onderhandeld worden met het Oostblok, kan een conventioneel wapen die atoomtaak niet even goed uitvoeren. Zoals gezegd, voor de langere afstands-atoomwapens bieden de conventionele wapens geen alternatief. Voor de afschrik king heeft de NAVO naar eigen Inzicht zeker nieuwe wapens no dig. Blijft dus de vraag of er over onderhandeld kan worden. Lukt dat niet, dan leiden de criteria van Scholten logischerwijs tot een Ne derlands „ja" tegen nieuwe zware atoomwapens in West-Europa. Zover is het nog niet. maar de geschetste ontwikkeling hangt wel als een donkere bui aan de NAVO-horizon. Enkele druppels hiervan waren vorige week in Brussel al te voelen. Minister Scholten benadrukte dat Neder land zich niet aan zijn verplichtin gen zal onttrekken en minister Van der Klaauw tekende met zijn NAVO-collega's voor een door gaande „modernisering en ver sterking van het potentieel van het bondgenootschap." „Moderni sering" in NAVO-kring slaat altijd op de kernwapens. Met terugdringing van de rol van kernwapens heeft dit alles weinig meer te maken, en misschien kan dat maar beter eerlijk worden gezegd. De Tweeae Kamer houdt zich deze week uiteraard met de affai- re-Menten bezig. Maar liefst twee interpellaties (vandaag en donder dag) staan op de agenda. Voorts staan op de agenda de begroting van onderwijs, de politieke pensi oenen en de uitkeringswetjes waarmee het CDA de eigen soci aal-economische koers tegenover het kabinet wil benadrukken. Bij de nationale volkstelling van 1970 bleek 7 procent van de Ja panse bevolking 65 jaar of ouder te zijn. Naar verhouding tot bij voorbeeld ons land weinig be jaarden dus, maar dat is aan het veranderen. Het aantal ouderen groeit in Japan drie- tot viermaal zo snel als in de westerse wereld, schrijft dr. Soichi Nasu in het tijdschrift De Bejaarden, en dat betekent dat dit land over een jaar of veertig „bejaardennatie nummer één" zal zijn. Traditiegetrouw trekken de meeste oudere Japanners bij hun kinderen in. Dat heeft hun altijd een veilig gevoel gegeven: word Je ziek, dan is er altijd een lief hebbende dochter of schoon dochter in de buurt om voor je te zorgen. Nu nog woont meer den 75 procent bij kinderen in, maar het is niet meer als vroeger. Dochters en schoondochters heb ben in deze moderne tijd steeds méér kans om buiten de deur te werken en doen dat ook. Oma en of opa krijgen zodoende veel te doen het huis moet bijgehouden worden, de boodschappen moe ten gedaan, het eten klaarge maakt. en dan zijn er ook nog de kleinkinderen. Iedereen heeft het druk met z'n eigen bezigheden en als een grootouder ziek wordt moet ie zelf maar zien. Niemand heeft meer tijd. er is zelfs nie mand thuis. Weg is het veilige gevoel van rustig oud worden, en het is geen wonder dat één van elke vijf bejaarden daar over een zaamheid klaagt, terwijl zij of hij toch bij de kinderen woont. De overige bejaarden die kleine 25 procent dus is vaak tot alleen wonen gedoemd, doordat hun kinderen ook niet meer kunnen kiezen of ze dicht bij huis willen werken en vaak naar een heel andere streek moeten. Misschien dat daardoor wel zo veel' oudere mensen in Japan graag langer aan het werk willen blijven, terwijl de jongeren zich beijveren om een kortere werk week te krijgen. In dat land is het aantal 65-plussers dat nog werkt of zou willen werken, twee tot drie keer zo hoog als in het Wes ten. Erg veel oudere mannen èn vrouwen zijn er daar namelijk van overtuigd dat werken nood zakelijk is voor een menswaardig bestaan en om zelf in een goede conditie te blijven. In veel geval len is dat trouwens hoognodig: uit een onderzoek van 1973 bleek, dat meer dan 50 procent van de bejaarde Japanners wel gedwon gen is te werken om in hun le vensonderhoud te voorzien; hun pensioen is meestal veel te laag. Doordat zoveel bejaarde Japanse vrouwen en mannen zich in de moderne maatschappij nutteloos voelen, hopen velen van hen dat ze maar gauw en zonder moeilijk heden zullen overlijden, vooral zonder dat ze de kinderen tot last hoeven zijn. Ze gaan zelfs veel vuldig naar de tempel om daar voor te bidden. En als alle moeite niets uit lijkt te halen gaan ze zelf tot handelen over. Vergeleken met andere landen is het aantal zelfmoorden onder bejaarden in Japan hoog te-noemen; de zelf moordcijfers onder bejaarde vrouwen zijn zelfs de hoogste ter wereld. 'Vooral zieken, werklozen en zij die geen man of vrouw meer hebben, gaan er toe over. Dr. Nasu vindt het dan ook de hoogste tijd om de sociale zorg te verbeteren, krachtige pogingen te doen om de bejaarden bij soci ale activiteiten en creatieve be zigheden te betrekken, en de ou dere mensen er vooral van te overtuigen dat ook hun leven nog best de moeite waard is. Twijgje De dochter van Twijg je voormalig fotomodel Twig gy dus heeft nu toch een naam Toen de heer en mevrouw Mi chael en Twiggy Whitney zes da gen na de bevalling het Londen- sen ziekenhuis verlieten, bleken zij een „Carly" genaamde baby bij zich te hebben en dat zal dus dezelfde wel zijn. Ter ondersteuning van de la- tijns-amerikaanse arbeiderscen trale CLAT geeft de Nederland se afdeling van deze organisatie, zoals elk jaar, een setje van vier wenskaarten uit. De boven staande is een houtsnede van Frans Masereel, de overige drie ook houtsneden zijn alle van P. P. Bata. Eén setje van deze enkele kaarten kost inclusief de kosten voor toezen ding ƒ2,80. Twee sets zijn te be stellen door overmaking van 4,80, drie voor 7,20, vier voor 9,20 en vijf voor 11,70; in het laatste geval ontvangt de bestel ler dus twintig kaarten. Het geld moet worden gestort op postgiro 1918108 ten name van CLAT-Ne- derland te Utrecht met vermel ding van „wenskaarten". „Prostitutie hoort bij het leven. Het verschijnsel is niet weg te denken en daarom is het beter om dat maar toe te geven en te proberen de prostitutie in de hand te houden dan net te doen of het helemaal niet bestaat". De gaullistische afgevaardigde Joel le Tac die dit in het Franse parle ment naar voren bracht, heeft dan ook een bepaald doel voor ogen heropening van de borde len. In 1948 moesten ze allemaal gesloten worden, maar de prosti- tuées bleven natuurlijk. Dat mag officieel, zolang ze maar ln be paalde, daarvoor aangewezen buurten en straten blijven en be slist niemand lastig vallen. Vol gens een schatting van de politie zijn er in heel Frankrijk ongeveer dertigduizend „beroeps" en meer dan het dubbele aantal aan „part-timers Le Tac wil nu, dat de bordelen in de grote steden weer open mogen om „wildgroei" tegen te gaan. Omdat er zoveel mensen in Italië ontvoerd worden, was het geen wonder dat de politie onmiddel lijk reageerde toen in het hartje van Rome een moeder luidkeels roep dat haar dochter ontvoerd was. De auto waarin het meisje met haar ouders zat, was aange reden door een rode auto met vier Inzittenden. De vader stapte uit en begon een heftige woorden wisseling met de bestuurder. Ter wijl de moeder angstig toekeek miste ze opeens haar dochter en dacht direct dat het de vier man nen om haar kind te doen was. Die vier schrokken zo van het tumult dat ze onmiddellijk in hun auto sprongen en wegreden, een reden temeer voor politie en omstanders om de schreeuwende moeder te geloven. Straten wer den afgezet en alle wagens ge alarmeerd om naar de rode auto uit te kijken. De politie bracht de wanhopig snikkende moeder naar huls. waar ze het meisje, de zeventienjarige Slmonetta Mat tel. rustig op "haar kamer vonden. Ze had haar bulk vol van de ruzie tussen haar vader en de andere bestuurder, zei ze. en daarom was ze maar vast naar huis gegaan Prof. dr. G M J Veldkamp, de vroegere minister van sociale za ken. Is zoals bekend be noemd tot bijzonder hoogleraar ln de leer der sociale zekerheid. Bij de aanvaarding van dat ambt (ln Leiden) sprak hij van „veel onbekendheid met en veel onbe grip van de sociale zekerheid". Dat is geen wonder als je ziet met welke onbegrijpelijke woorden de nieuwe hoogleraar dat toe licht. Om het niet al te moeilijk te maken citeren we maar een paar uitdrukkingen van hem, alles uit diezelfde rede: „de broodnodige vereenvoudiging en codificatie van de sociale zekerheidswetge ving" en „het gekunstelde verze keringsbegrip". waarvan men volgens hem moet afstappen, want „daardoor kan er ruimte komen voor een meer coherent en vereenvoudigd systeem". En dan had hij het ook nog over „sociale zekerheid in enge zin" en „een financieringssysteem waar- In het draagkrachtbeginsel beter tot uitdrukking komt". Zeg nou zelf: welk gewoon mens, welke modale Nederlander dus. kan zoiets nou volgen? Een eenvoudig veldmuisje heeft in z'n eentje meer schade aange richt dan iemand voor mogelijk zou houden het zette een stad van 170 000 Inwoners (Rampoer. ten oosten van India's hoofdstad New Delhn zestien uur in het donker en liet een deel van een elektriciteitscentrale in die stad afbranden. De muls rende de cen trale binnen en maakte daar kortsluiting, het diertje zelf was op slag dood.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 5