GOS-leiding prijst gereformeerde synode Regel uw bankzaken tijdig vóór de ketst. Het is om te huilen Tweede jaargang 'De eerste dag' Trouw Hulp Sri Lanka Paus pleit voor mensenrechten Aparte opleidingen leraren technische vakken afgewezen De laatste dagen van het jaar zijn razend drukke dagen voor uw bank. Daarom een vriendelijk verzoek: regel uw bankzaken die u vóór de jaar wisseling afgewerkt wilt hebben nog deze week. De gezamelijke banken en spaarbanken. Conferenties VANDAAG VOORBIJGANGER DINSDAG 12 DECEMBER 1978 Japanners trouwen graag christelijk TOKIO (EPD) Het christelij ke huwelijk Is in Japan nog nooit zo populair geweest als nu. Een op de vijf bruidsparen wil trouwen in een christelijke kerkdienst, hoewel verreweg de meesten helemaal geen chris ten zijn. Dat komt volgens kenners van de Japanse verhoudingen, om dat „te midden van het verval van waarden een christelijk hu welijk zekerheid biedt De ze gen van de „christelijke God" is In trek, omdat deze algemeen als een Waarborg tegen een mislukking van het huwelijk gezien wordt. Sommige christelijke groepen spelen op deze ontwikkeling in door speciale „huwelijkspalei zen" voor niet-christenen In te richten. Niet alle Japanse christenen zijn daar gelukkig mee, maar de initiatiefnemers vinden het zelf een geoorloofde vorm van evangelisatie. Van de 110 miljoen mensen in Japan zegt drie miljoen van zichzelf, dat zij christen zijn. De kerken zouden willen, dat zij ze allemaal kenden, want met hun eigen ledenadminis traties komen zij met elkaar maar tot één miljoen. Van een onzer redacteuren GRAND RAPIDS Het interim-comité van de gereformeerde oecumenische synode (GOS) maakt zich zorgen over de theologische en pastorale situatie binnen de gereformeerde kerken in Nederland. Maar het constateert ook, dat de synodeleiding in Nederland deze zorg „ten volle" deelt en dat de synode eraan werkt. Dit wordt gezegd in een verslag. datN aangesloten. De andere ledenkerken het interim-comité heeft gezonden hebben het verzoek gekregen, daar zo mogelijk nog voor Nimes-1980 op te reageren. UTRECHT Voor hulp aan het door een wervelstorm getroffen Sri Lanka (Ceylon) heeft de wereldraad van ker ken aan de aangesloten organisaties twee ton gevraagd. De stichting Oe cumenische Hulp te Utrecht heeft haar gironummer 5261 opengesteld voor „hulp cycloon Sri Lanka". De wervelstorm die het eiland op 24 no vember heeft getroffen, heeft grote schade berokkend. Het aantal doden wordt geschat op 1500. Er zijn onge veer een miljoen daklozen. De oogst is vernietigd. naar de ledenkerken van de GOS over de gesprekken, die het in april gevoerd heeft met het synodemode- ramen van de gereformeerde kerken in Nederland. De GOS is een losse organisatie van behoudende calvinistische kerken in de wereld. In Nederland zijn de gere formeerde kerken en de christelijke gereformeerde kerken aangesloten bij de G08. Op haar laatste vergade ring (in 1976 in Kaapstad) toonde de GOS zich zeer bezorgd over de ont wikkelingen binnen de gereformeer de kerken in Nederland. Gevraagd werd of zij nog wel te handhaven waren als lid van de GOS. Het inte rim-comité kreeg opdracht, met de gereformeerde kerken te gaan praten, met name over drie zaken: de aanslui ting bij de wereldraad van kerken en de behandeling van de zaken-Kuitert en -Wiersinga. Zelf sprak de GOS in Kaapstad al uit, het lidmaatschap van de wereldraad onverenigbaar te achten met dat van de GOS. Ten aanzien van dit laatste punt zegt het interim-comité, dat de GOS op haar eerstvolgende vergadering, in 1980 in NImes (Frankrijk) eindelijk eens tot een afronding zal moeten komen van een discussie, die al zo vele Jaren gevoerd wordt. Daarom vraagt het interim-comité van de Nederlandse gereformeerden of zij spoed willen maken met het toegezegde rapport, waarin zij zullen ingaan op de kritiek, die er in de GOS leeft tegen de wereldraad, en tevens de „bijbelse gronden" zullen aange ven, waarom zij zich toch hebben Getrouw Het Interim-comité is van mening, dat de Nederlandse gereformeerden getrouw zijn geweest in het uitoefe nen van de leertucht ten aanzien van de afwijkende opvattingen van dr. H. Wiersinga. Met name wordt het her derlijk schrijven „Verzoening met God en mensen" geprezen. Ook inzake de opvattingen van prof. 'dr. H. M. Kuitert heeft de synode haar taak niet licht opgenomen, naar de mening van het interim-comité, al tekent het hierbij wel aan, dat de procedure hier langzaam, misschien wel te langzaam vordert. ROME (UPD Paus Johannes Pau- lus II heeft maandag opgeroepen tot het respecteren van de mensenrech ten. De oproep van de paus was ver woord in een brief aan secretaris generaal Waldheim van de VN ter gelegenheid van het 31-jarig bestaan van de universele verklaring van de rechten van de mens. De paus be steedde in het bijzonder aandacht aan de vrijheid van godsdienst, maar wees er ook op, dat de naleving van de rechten van de mens ook plichten met zich meebrengt. Ieder heeft de plicht zijn rechten op een verant woorde wijze na te leven, aldus de paus. js DEN HAAG (ANP) De Protestants Christelijke Onderwijsvakorganisa tie (PCO) vindt, dat voor de opleiding leraren technische vakken niet een afzonderlijk instituut moet worden opgericht. Ze moeten worden verbon den aan de tien nieuwe lerarenoplei dingen: de zeven bestaande en de drie nieuwe die in augustus van start gaan. Daarmee heeft de PCO zich gekeerd tegen de plannen die een structuur- commissie ontwikkelde. Minister Pais van onderwijs en wetenschap pen heeft deze voorstellen in een be leidsnotitie globaal overgenomen. De plannen dienen volgens de PCO met een jaar te worden uitgesteld. Intus sen moet de structuurcommissie meer onderwijskundigen aantrekken en de zaak opnieuw bekijken. De PCO stelt vast dat de bestaande commissie haar opdracht niet heeft uitgevoerd. Ze had moeten aanslui ten bij de bestaande nieuwe leraren opleidingen. Niet wordt aangetoond waarom aansluiting ongewenst en onverantwoord is. Een belangrijke re den voor de PCO om voor de eenheid van alle opleidingen te kiezen is dat een isolement van de technische le raar moet worden voorkomen. Met een aparte opleiding worden ook al lerlei vernieuwingstendensen afge remd, meent de onderwijsvakorgani satie. ADVERTENTIE waarin opgenomen: De Rotter dammer, met Oordts Dagblad, Nieuwe Haagse Courant met Nieuwe Leidse Courant Uitgave: Trouw/Kwartet BV Hoofdredacteur Jenze Tamminga Directeur mg O Postma HOOFDKANTOOR Postbus 859 1000 AW Amsterdam tel 020-913456 lelex 13006 Postgiro 66 00 00 Banti Ned. Credietbank Rekeningnr 23 00 12 574 REGIO ROT7EROAM/DORDRECHT: Postbus 948 3000 AX Rotterdam tel 010-115588 (abonnementen en bezorging) tel 010-115588 (redactie) lel 115700 (mtsfuilend voor REGIO DEN HAAGAEIDEN Poslbus 101 2501 CC Den Haag tel 070-469445 Parkstraat 22 Den Haag REGIO NOORD/OOST-NEDERLAND (uitsluitend administratie) Pestbus 3 8000 AA Zwofle tel 05200-17030 Abonnementsprijzen: 15.47 *6 *0 f 183 40 Ad verten fte Uneven op aanvraag Telefonische abonnementenopdrachten (x«e adressen boven) Opgave fam.hebenchien 9-19 30 van maandag t'm vri|dag Op zondag van 18- 20 uur teiet 020-913456 Opgave m.m-adver1enl>es tel 020-936868 ot schottel.* aan MkV-Adv. afde'ing postbu9 433 1000 AK AMSTERDAM AdreswjZtg>ngen uitstotend schriftelijk aan onze Amsterdamse adressen De vernieuwing van de liturgie door het tweede Vaticaans concilie (n.a.v. de verschijning van de Neder landse uitgave van het romeinse mis saal), studie- en bezinningsdagen van het seminarie Rolduc voor priesters, religieuzen en leken, die met leven en streven van Rolduc kennis willen ma ken. 8-12 januari en/of 15-19 januari. Ini. en opg. tel. 045-457744. Gevoelens en gevoeligheden in en om het gezin (interkerkelijke gezins- week), beraad op 12-13 Januari, Kerk en Wereld, Driebergen (tel. 03438-2241). Omgaan met tijd en planning, voor pastores en pastorale werk- (st)ers, 15-17 januari, Eefde bij Zut- phen. Aanm. en inl. tel. 05712-2778. Kind en kerk, voor predikanten en theologische studenten, sprekers ds. T. Talsma en Meta Knecht, 5-6 janua ri, De Hooge Paaschberg, Ede. Inl. tel. 020-457215. Deze afbeelding staat op het omslag van de tweede jaargang van „De eerste dag", kwartaalschrift van de sectie eredienst van de raad van kerken, dat blijkens de ondertitel een „handleiding voor de jaarorde" is. Als eindredacteur van „De eerste dag" treedt op de Utrechtse hervomde bejaardenpastor P. Oussoren, die de foto voor het omslag meenam van een in de Spaanse Pyreneeën doorgebrachte vakantie. We zien een detail van een kloosterpoort te Ripoll. De prent is wel door de eindredac teur zelf betaald, doch niet vervaardigd; hij is dus slechts op zijn liturgische aspiraties aanspreekbaar. Wat heeft deze handreiking te bie den? Op deze vraag geeft de re dactie van „De eerste dag" een zesvoudig antwoord, dat hier on aangetast volgt: voor elke zon- en feestdag van het jaar aanwijzingen voor psal men, gebeden en schriftlezingen, volgens de door de Raad voor Contact en Overleg betreffende de Bijbel en de Raad van Kerken aangeboden plannen om in alle kerken „samen op" te zingen, te bidden en te lezen; voor elke zon- en feestdag een kort stukje liturgie-geschiedenis en enige meditatieve aantekenin gen over de samenhangen in de liturgie; voor elke zon- en feestdag een lied voor deze zondag of een lied voor het feest, gekozen bij de hoofdlezing van de dag; bij elke zon- en feestdag een rübriek „op het eerste gehoor": hoe de lezingen en liederen niet- theologen in de oren klinken, be langrijk voor voorgangers om te weten; tenslotte: rubrieken exegeti sche of homiletische aantekenin gen; deze aantekeningen makep eigen werk voor de prediking niet overbodig, maar willen wel „hints" geven daar waar de voor ganger of de liturgie-groep voor het blok zou kunnen komen zitten; incidenteel: tafelgebeden, psalmvertalingen, liederen, die niet in het liedboek staan (met muzieknotatie), kortom alles wat de interkerkelijke redactie U niet wil onthouden. Met dominee Oussoren, die een van de weinige predikanten in ons vaderland is die zich niet in het publiek met zijn voornaam aan dient (hoewel hij zich zeer eigen tijds kan uitdossen) en die mij aflevering I van jaargang II van „De eerste dag" met enige wèrven- de woorden ter hand.stelde, heb ik nog even snel de geschiedenis van deze „handreiking voor de jaaror de" doorgenomen. Een jaar of wat terug (toen in vrijwel alle pasto rieën was doorgedrongen dat het kerkelijk jaar niet begint wanneer de r in de maand valt) kwam tegen de achtergrond van een nogal roy ale verscheidenheid van leesroos- ters op zondag de vraag naar meer eenheid op dit punt. De sectie eredienst van de raad van kerken haalde hierop een aan tal liturgische topmensen bij el kaar, die veelvuldig onenigheid met elkaar hadden, want ook op dit terrein zijn er „richtingen". Op voorstel van de gereformeerde professor dr G. N. Lammens is er toen via de bijbelgenootschappen wat „gewoon" kerkvolk bijge haald en na anderhalf jaar praten lag het rapport-Lammens op tafel: een twaalf jaren-plan. Via de zon dagse Schriftlezingen in twaalf jaar de hele bijbel door. Laten we 't per jaar bekijken, zei de raad van kerken voorzichtig, en laten we voor begeleidingsmate riaal zorgen. Vandaar „De eerste dag", dat het tweede van z'n twaalf jaren is ingegaan. De kern van de zaak is: de lezing van het zelfde bijbelgedeelte in alle ker ken, en hoe je daarmee verder liturgisch uit de voeten gaat, staat iedere kerk vrij. En als iemand bezorgd oppert, dat je dus niet meer kunt preken over een zelfge kozen onderwerp, wijs ik haar of hem op de predikant die elke zon dag een andere tekst voor zijn preek nam (uiteraard), maar te vens elke zondag kort na 't begin van zijn tekstverklaring zei: dit doet me sterk denken aanen dan lekker zijn stokpaardje ging berijden. Een jaargang van „De eerste dag" kost veertig gulden. Adres admi nistratie: Parkweg 20 A, Voorburg. A. J. KLEI Eén van de grootste schandalen van deze eeuw is voor mij de bio-industrie. Wat hier gebeurt is werkelijk ten hemel schreiend, godgeklaagd. De bio-industrie is om te huilen en de door een aantal dierbeschermingsorganisaties uitgeroepen „Dieren Rouw- en Gedenkweek" van 17 tot 23 december a.s. is dan ook wel zeer op haar plaats. In de blo-industrie bereikt onze tóch al niet zo verheven cultuur een een zaam dieptepunt. Het is onbegrijpe-. lijk, dat we het zo ver hebben laten komen. In de bio-industrie is onze cultuur afgezakt naar het immorele, erger nog: naar het amorele. We we ten niet wat we doen. Wat volstrekt onschuldige dieren moeten onder gaan in de bio-industrie je zou het je ergste vijanden nog niet toewen sen. De bio-industrie is de meest con sequente en systematische verkrach ting van het leven, die ik ken. Van het begin tot het eind worden dieren mis kend en gefrustreerd in hun primaire behoeften. Op geen enkele manier kunnen ze binnen.de machinale om standigheden, waarin ze verkeren, hun normale gedragspatroon uitvoe ren. Ze hebben maar mee te draaien in een technocratisch, industrieel proces, dat slechts één norm kent: produktie. Het dier in de bio-indu strie is niet meer dan een onderdeel, een radertje van een helse produktie- machinerie. Men spreekt dan ook heel eerlijk over „dierlijk materiaal". Het bio-industrieel gehouden dier is gedegradeerd tot grondstof. De blo industrie is de geraffineerde en mas sale uitwerking en toepassing van de reeds in de 17e eeuw door René Des cartes geponeerde stelling, dat het dier „een machine" is Verraad De blo-Industrie is een ernstige vorm van verraad. Nadat wij bepaalde dier soorten eerst gedomesticeerd heb ben. buiten wij ze vervolgens meedo genloos uit. Domesticeren betekent: afhankelijk maken. Dieren, die het uitstekend zónder ons konden red den, hebben wij in zó'n positie gema noeuvreerd, dat ze voor de bevredi ging van hun allereerste behoeften op óns aangewezen zijn. Uit hun natuur lijke milieu gelicht, zijn ze hoogst kwetsbaar geworden. En wanneer wij hun geen min of meer kunstmatig, vervangend milieu verschaffen, waar in ze alsnog een zekere mate van welzijn harmonie met hun omge ving) genieten, is hun leven geen le ven meer. Door dieren te domestice ren laad je een enorme verantwoorde lijkheid op je. Gewetensvolle domes ticatie houdt de belofte ln van een passend vervangend milieu. Wie do mesticeert is verplicht de natuurlijke functies, waarvan het dier beroofd is. zo perfect mogelijk over te nemen. Het structurele geweld van de bio- industrie heeft niets van een passend vervangend milieu. Op geen enkele manier kan het dier hier leven in harmonie met z'n omgeving. De bio- industrie bewijst, dat we de verant woordelijkheid die de domesticatie met zich brengt niet kunnen dragen. Beloften komen we niet na. Zonder blikken of blozen verraden we op alle fronten het eerst zo weerloos gemaak te dier. Kén het crimineler? industrie zich met geen mogelijkheid van z'n lijden distantiëren. Met huid en haar gaat het óp (en onder) in z'n lijden. Een dier valt samen met z'n lichaam en wat er met dat lichaam gebeurt raakt het dier onmiddellijk tot in het diepst van z'n ziel. Een dier kan duizendmaal sterven. Voor een dier is er geen gisteren en geen mor gen. Een dier kent alleen maar een hier en een nu en wat zich hier en nu voltrekt komt in z'n volle zwaarte op het dier neer. Wij, mensen, beschikken over allerlei ontsnappingsmogelijkheden: cultu rele. sociale, religieuze. In tegenstel ling tot het dier hebben wij onze herinneringen, onze verwachtingen, onze dromen en onze inspiraties. Wij kunnen ons lijden een zin geven, su blimeren, transcenderen we heb ben tal van instrumenten, waarmee we ons lijden kunnen verlichten. Al leen al het feit, dat we lijden kunnen verwoorden! Maar de dieren zij hebben er geen woorden voor, hun lijden is onuitsprekelijk, niet commu nicabel ze moeten er helemaal al leen mee klaarkomen. Het lijden van de dieren heeft een diepte, die ons volslagen onbekend is. Lijden Medeplichtig En dan te bedenken, dat het door ons verraad veroorzaakte lijden een wel bijzonder pijnlijke, extra-dimensie heeft. Zoals dat bij ieder dier het geval ls, kan ook het dier in de bio- Het zou onjuist zijn degenen, die in de bio-industrie werkzaam zijn, dus de boeren, voor het drama van de bio- industrie speciaal of zelfs uitsluitend verantwoordelijk te stellen. Natuur lijk gaan ze allerminst vrii uit. maar wie van ons gaat dit wel? Cultureel en ethisch gezien, zijn we óllen mede plichtig aan het kwaad van de bio- industrie. We maken immers allen deel uit van een samenleving, die feilloos geconditioneerd is voor bio- industrie. Vanzelfsprekend moest er wel zoiets als bio-industrie ontstaan in een wereld, waar slechts één recht geldt: het recht van de superieure mens. Een wereld, waar de natuur (en dus ook het dier) exclusief wordt be keken en gewaardeerd op nut en ren dement. Een wereld, waar alles dat nlet-menselijk ls principieel gediscri mineerd wordt. Een „speciesistische" wereld een wereld, waar de soort (species) „mens" een absolute mono poliepositie heeft. De bio-industrie is de exponent van een cultuur, waarbij we allen groot zijn geworden en waar we in talrijke opzichten volop van profiteren. Het is daarom niet over dreven, maar volkomen terecht om (zoals ik zoëven deed) over „óns ver raad" van het dier te spreken. NOG NIET AFGESLOTEN Allerwegen blijkt de zaak-Meritei de behandeling daarvan door de rechtbank te 's-Gravenhage nogl M discussie-tezijn. Wie.onlangs dr. Langemeyer daarover voor de televisie hoorde spreken, zal bevestigd zijn in zijn mening, dat de laatste vrijlating van Menten allerminst het laatste woord gesproken is. Overal houden men t zich, en niet zelden op emotionele f wijze, bezig met wat hier aan de kan zijn. Er zijn ook belangrijke vragen gesteld. Vragen die ervan getuigen dat vrijwel niemand de opmerkelijke blijdschap van de h Van Heijningen, zijn advocaat, de H Wat valt hier dan zo met vreugde begroeten? Afgezien van het geloic dat deze rechtbank heeft gehecht de helft van de bovendien nog tegenstrijdige verklaringen van t j| betrokken, namelijk mevrouw Kortenhorst en de hëer Lunshof, daar de hamvraag: valt de behandeling, die deze zaak nu gekregen heeft, onder het beroep, men doet op artikel 6 van het Europese verdrag tot beschermin van de rechten van de mens? Nu 1 dertig jaar geleden is, dat de verklaring van de rechten van de mens zelf is aanvaard, geen onbelangrijke vraag. Ik denk er ni naast te zijn, als ik veronderstel d die verklaring van de rechten van r mens vooral opgesteld is met de intentie om de goeden te beschem,, tegen de willekeur van despoten e dictatoren, die maar al te graag t mensen laten oppakken om hun proces dan eindeloos uit te stellen t' domweg te vergeten. Indonesië is daarvan een droevig voorbeeld. Al dat zo is, slaat de/ toepassing op iemand van wie vastgesteld is, in hetzelfde vonnis, dat hij medeplichtig geweest is aan j massamoorden op Joden in Polen nergens op. Ook het wegwuiven vj „de eisen van een nog zwaarder wegend belang", welke eisen volgt j het vonnis ook in 1952 niet gespee c hebben is op z'n minst problematisch. Immers, die eisen e kunnen zich juist bij een hernieuw strafvervolging voordoen. Dat is hjr punt namelijk. Niet of ze er vroege j waren of niet onderkend zijn, maa v ze nu aanwezig zijn. Daarop gaat 1 vonnis niet in. Al met al een e onbevredigend geheel. Vele zullen zich dan ook met enige spanning betrokken weten bij de uitslag var|( het cassatieberoep. Ik ben geen jt en besef dat ik hier boven mijn mai spreek. Maar waar leken zich ook eindeloos met mijn terrein bemoei meen ik het recht te hebben uitini geven aan de overwegingen die bi_ een niet-jurist bij de lezing van hel vonnis bovenkomen. Men doe er maar mee. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Zoetermeer: F. C. Roodenburg te Middelburg; Utrecht: P. Kikstra te Hoogeveei Aangenomen naar Arnhem: C. Berg te Sellingen; te Hoogeveen: Hartingsveld te Deventer. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Werkendam: v.d. Hout te Heerenveen. N GEREF.KERKEN (VRIJG.) Beroepen te Grijspkerk-Niezijl combinatie) J. G. v.d. Hoeven ka te Groningen. Aangenomen naar Barendrecht: Grashoff te Rijswijk ZH) CHR. GEREF. KERKEN Bedankt voor Middelburg: A. Veer te Zwolle; voor Emmen: G. kerk te Eschede; voor Den Ha West: H. v.d. Schaaf te Dordrei Zuid; voor Groningen: A. W. Drei Ier te Haarlem-Noord. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Aalst: A. Moerkerkel Nieuw-Beijerland. Bedankt voor Enkhuizen: J. Karei Werkendam; voor Hilversum: C. 1 se te Kootwijkerbroek; voor Grol gen: J. v. Haaren te Amersfoort. Bluyssen Maar om terug te komen op de Dieren Rouw- en Gedenkweek. Miljoenen dieren zijn de afgelopen maanden weer gemarteld, getreiterd en tenslot te geslacht om het Kerstfeest (dat oorspronkelijk ook en niet weinig de verlossing van het dier inhield!) de nodige luister bij te zetten. Er is niets meer aan te doen. Het leed is ge schied. We, kunnen ons alleen nog maar postuum solidair verklaren met die talloze zo wreed veiTaden dieren door stem te geven aan hun onuit sprekelijke lijden door te rouwen en te gedenken. En door tegen deze achtergrond vervolgens alles op alles te zetten om het lijden van dieren in te toekomst te voorkomen. Hans Bouma, gereformeerd predi kant, is godsdienstleraar en woont te Utrecht. Met applaus heeft de diocesane torale raad van het bisdom Bosch ingestemd met de uitspi van een van de leden, dat er vertrouwen bestaat in bisscl Bluyssen en de manier waarop d zijn bisschoppelijk gezag uitoefe Dit steuntje in de rug kreeg hij het oog op de bisschoppenverga ring van vandaag, waar gesproken 11 worden over de abortus en de fin 2 ciering' van landelijke r.k. instel J gen. De bisschoppen Gijsen en Sii nis hebben zich vrijdag over de al tuskwestie uitgesproken, terwijl bisschoppen daar samen dVer zout spreken. In de Bossche raad werd een onbehoorlijke gang van zal genoemd. De zaak van de financ ring van r.k. instellingen betreft opschorten van de Roermondse drage aan een aantal posten. In een korte terugblik op het lat lijk pastoraal overleg (LPO) van ol ber zei bisschop Bluyssen, dat slot mede zo teleurstelde, omdat bisschoppen het moeilijk samen e kunnen worden over belangrijke ken. Het bisschoppencollege als heel is daardoor machteloos ge* den, zo zei hij. In de raad werd bet» feld of het nog wel zinvol is, door gaan met het landelijk pastor overleg. Voorgesteld werd in het gen bisdom door te gaan. Omdat vragen ook leven binnen de Boss£ LPO-delegatie, is besloten deze later uitvoeriger te behandelen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 2