Ambtenaren willen weer praten fTT sluit 250 leine kantoren I Caravan Commissie-Schöffer heeft brief van Menten aan prins Bernhard Kiesttwkado Zoekplaatje Acties bonden opgeschort, maar niet ingetrokken Telefoon advocaat Menten afgeluisterd deze krant rNieuwe Haagse/Nieuwe Leidse Courant Trouw Hier en daar regen Het is om te huilen Eis FNV-bonden Marius Bauer in de ban van de 'Oriënt' Zambia naar de stembus 'Pais heeft geen visie' JAWS 2 Van Thijn wil geen voorzitter PvdA worden Protest Orde van advocaten ilodetrend 9tlm17dec. SALT-akkoord vrijwel rond TNO wil verbod zwaar vuur werk Misverstand over brief die mevrouw Koning in 1945 zag Gewoon hier Trouw Bezorg Trouw een nieuwe abonnee Lees een krant met overtuiging: TrOUW rouw 36STE JAARGANG NR 10630 - DINSDAG 12 DECEMBR 1978 HET WEER Hier en daar regen er. enkele opklaringen Matige, tijdelijk krachtige wind. draaiend van zuidoost naar zuidwest Maximumtemperaturen omstreeks tien graden Vooruitzichten voor morgen en overmorgen nu en dan regen en middag- temperaturen ongeveer negen graden zon op 08 39 maan op 16 20 onder 16 29 onder 07 04 Advertenties vooi d®J«zai«rdagsc rubric* moeien uiterlijji donderdag (ie poii) >n ons berd zijn Inlichtingen lel 0Z0-9I34S6 Isl 783 LOSSE VERKOOPPRIJS 60 CENT Ij PAGINA 2 H IS PAGINA 3 PAGINA 4 PAGINA 5 Parlementsrubriek PAGINA 7: PAGINA 10 PAGINA ECONOMIE Waardestijging huis kost meer belasting PAGINA 12 De Kleine Krant PAGINA SERVICE: Rubriek toerisme, radio- en tv- programma's, strips, feuille ton, puzzel, wecroverzicht. i onze redactie economie HAAG De PTT gaat de komende tien jaar 250 kleine fetkantoren op het platteland sluiten. Deze vestigingen pen voor het merendeel vervangen worden door rijdende itkantoren, in sommige gevallen door postagentschappen. p woordvoerder van de PTT zei dat [sering van de plannen geen ar- atsen zal kosten. De bewuste ^"ïntoren zijn over het algemeen chts enkele uren per dag open en irden bemand door postbeambten ook andere werkzaamheden ver- Iele hten. zoals de bestelling. Er zijn c. t\ oudere mensen onder die binnen t al te lange tijd met pensioen >1 en gaan. Weliswaar wordt arbeid i een paar uur per dag niet vervan- i. maar daar staat tegenover dat personeel nodig is voor de rij pe kantoren. Illedig pakket I voordeel van de rijdende kanto- I is. aldus de woordvoerder, dat zij volledig pakket aan PTT-dien- li kunnen aanbieden. In de platte lskantoortjes is dat vaak niet het ral, klanten moeten voor „moeilij- I" diensten vaak naar een kantoor een grotere plaats. (ADVERTENTIE) Van 14 december af juni lotn u a»im weer veni| ie kunnen iwimmm. ^g. Minister Wiegel en de vertegenwoordigers van de ambtenarenbonden hervatten gisteravond het overleg. Van links naar rechts: voorzitter Wieringa van de christelijke ambtenarenbond, zijn collega Dutman van de algemene bond van ambtenaren en de minister. Een ander voordeel noemde de PTT- zegsman het dat woonkernen die geen postkantoor meer hebben of dit zelfs nooit gehad hebben, nu door de rijdende kantoren bediend kunnen worden. In kleine plaatsen waar hulp secretarieën van de gemeente zijn opgeheven, kunnen vanuit de wagen bijvoorbeeld ook paspoorten ver strekt worden. Sinds een aantal maanden draaien rijdende kantoren op proef in de om geving van Leeuwarden en in de Bommelerwaard. De resultaten zijn zo bevredigend, dat inmiddels vijf tien wagens besteld zijn. Die worden door een bedrijf in Limburg vervaar digd. Rijdende kantoren komen er ondermeer in Zeeuws-Vlaanderen. Het zal slechts in beperkte mate mo gelijk zijn de plattelandskantoren te vervangen door postagentschappen. Door het afnemende aantal winkels in kleine woonkernen wordt het steeds moeilijker winkeliers te vin den die een agentschap op zich willen nemen. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Ed van Thijn. waarne mend voorzitter van de Tweede Ka merfractie van de PvdA zal niet be schikbaar zijn voor het partijvoorzit terschap. Die functie komt vrij, om dat mevrouw Ien van den Heuvel heeft laten weten als voorzitter te willen terug treden. Van Thijn heeft dat gistermiddag be kend gemaakt in een reactie op zijn kandidaatstelling door een Haagse afdeling van de partij. De Kamerleden Van der Doef en Meijer hebben zich evenals de vroege- re Groningse wethouder Max van den Berg wel kandidaat gesteld. Op het partijcongres, dat in april wordt ge houden, zal worden gestemd over een nieuwe voorzitter Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De Nederlandse orde van advocaten heeft er bij de minister van Justitie krachtig tegen gepro testeerd dat eind 1976 de telefoonaansluitingen (zowel thuis als op kantoor) van een Amsterdamse advocaat zijn afgeluisterd. De Haagse advocaat mr. L. van Heijningen bevestigde gisteren dat het hier gaat om een gewezen raadsman van Pieter Menten. De orde zelf wilde de identiteit van de Amsterdamse advocaat en diens cliënt niet bekend maken. Vorige maand, tijdens de behan deling van de zaak-Menten door de bijzondere strafkamer van de Haagse rechtbank, sprak Van Heijningen er zijn verontwaardi ging over uit dat de telefoon van zijn collega was afgeluisterd. Naar hij ons gisteren zei. was hij daar op 13 oktober achter geko men. toen hij bij de stukken twee processen-verbaal met de inhoud van afgeluisterde telefoonge sprekken aantrof. Volgens hem zijn bij de behandeling van de zaak-Menten in Amsterdam de stukken die op het afluisteren be trekking hebben. achterge houden. Geschokt De orde van advocaten deelt mee dat de telefoon is afgeluisterd op last van de rechter-commissaris. na een vordering van de officier van justitie. Het ging. aldus de orde. „om een voortvluchtige ver dachte, en omdat het bij de justi tie bekend was dat de advocaat in andere zaken van deze verdachte was opgetreden, zou het afluiste ren van de telefoon van de advo caat een eventuele mogelijkheid zijn om achter de verblijfplaats van de gezochte te komen". Vol gens Van Heijningen is de telefoon afgeluisterd, toen Menten in de cember 1976 de wijk had genomen naar Zwitserland. De Orde van advocaten schrijft de minister „ernstig geschokt en ver ontwaardigd te zijn" over deze gang van zaken, en die niet voor mogelijk te hebben gehouden. Van Heijningen zei ons gisteren te weten dat de president van de rechtbank in Amsterdam heeft ge weigerd hierover zijn afkeuring uit te spreken. De betrokken advocaat, die door Van Heijningen is ingelicht, heeft zich tot de Raad van toezicht in Amsterdam gewend. De Amster damse deken mr. J. M. Jonker heeft daarop contact opgenomen met de president van de recht bank en de hoofdofficièr van justi tie in Amsterdam, wat naar zijn zeggen niet tot resultaat heeft geleid. De Orde van advocaten noemt het „extra betreurenswaardig" dat de hoofdofficier van justitie in Am sterdam niet de verzekering wil geven dat in soortgelijke gevallen niet opnieuw de telefoon van ad vocaten zal worden afgeluisterd. De algemene raad van de orde zal trachten over deze kwestie een uitspraak van de Hoge Raad te krijgen. Van Heijningen heeft zich inmiddels al tot de procureur-ge neraal bij de Hoge Raad gewend met het verzoek een onderzoek in te stellen. ADVERTENTIEI Van onze verslaggevers DEN HAAG/AMSTERDAM De commissie-Schöffer. die het naoorlogse vervolgingsbeleid in de zaak-Menten onderzoekt, beschikt over en request van Pieter Menten aan prins Bem- hard uit 1945 met een verzoek om steun. Volgens de commissie heeft dit ver zoekschrift. zoals er zoveel aan leden van het koninklijk huis werden ge richt. de normale administratieve weg omhoog en omlaag gevolgd en geen aanwijsbare gevolgen gehad. Dit heeft de commissie meegedeeld in het gisteren uitgegeven tussentijds verslag. Verklaard wordt dat de com missie niet beschikt over een brief van prins Bemhard met het verzoek Menten vrij te laten Zij gaat hierbij tegen haar gewoonte in op een pers bericht. namelijk een bericht van 7 december in dagblad Trouw dat vol gens de commissie „tot ernstige mis verstanden en onnodige opwinding" zou kunnen leiden. „In dit artikel deelt mevrouw C. Ko- ning-Stroink mede van de commissie te hebben vernomen, dat in de dos siers waarover de commissie beschikt een brief aanwezig zou zijn van prins Bemhard met het verzoek Menten vrij telaten".aldus de commissie- Schöffer. die meedeelt mevrouw Ko ning te hebben gehoord op grond van haar mededeling in de pers in 1977 een brief van prins Bemhard te heb ben gezien in 1945. waarin deze pleit te voor de vrijlating van Menten. Haar is toen géén brief van prins Bernhard getoond, maar wel een ver zoekschrift van Menten aan prins Be mhard uit 1945 met een verzoek om steun, zoals aldus de commissie „er zeer veelvuldig verzoekschriften aan leden van het Koninklijk Huis werden gericht". Tot zover de com missie-Schöffer In ons beicht van vorige week stond in tegenstelling tot wat de commis sie nu schrijft in het tussentijds ver slag niet dat mevrouw Koning zou hebben vernomen, dat ln de dossiers van de commissie een pro-Menten brief van prins Bemhard aanwezig is. Er stond dat mevrouw Koning als medewerkster van het Haarlemse Mi litaire commissariaat voor Inbewa ringstelling en Vrijlating had ver klaard tegenover de commissie zo n brief van prins Berhard in 1945te Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG De bonden van ambtenaren hebben gister avond besloten de komende maanden met minister Wiegel (binnenlandse zaken) het overleg over bezuinigingen op sala rissen van overheidspersoneel voort te zetten. Zij leggen zich er nu bij neer dat de effecten van de bouw-CAO niet meer al vanaf januari zullen doorwerken in de salarissen van ambte naren. Dit is trouwens ook al technisch on mogelijk geworden, doordat de com puters niet meer tijdig zullen kunnen worden geïnstrueerd, om het effect van de bouw-CAO voor januari neerkomend op 0.4 procent salaris-' stijging als eerste voorschot nog mee te kunnen nemen. AMSTERDAM Geopend van 10-17 en 19-22 uur zaterdag en zondag 10-17 uur toegang! 7.50.kinderen tot 14 jaar 14,- VoordeligeTrein-Toegang-biljetton verkrijgbaar bij vele NS-stations Paikeion op Usba3tipjd (Olympisch Stadion) Oralis bus naar RAI (mot tijdens avonduren) NEW YORK (AFP. Reuter, UPD De Russische president Breznjew en president Carter van de Verenigde Staten kunnen al in januari bij elkaar komen voor de ondertekening van een akkoord op de beperking van strategische wapens. Het Amerikaanse weekblad Time schrijft dat de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Vance en de Russiche ambassadeur in Washing ton Dobrynin er de vorige week in geslaagd zijn de belangrijkste ge schillen. die een nieuwe SLAT-ak- koord in de weg stonden, te regelen. Algemeen wordt nu verwacht dat Vance nog deze maand een gesprek heeft met zijn Russische ambtgenoot Cromiko. Als dan ook de laatste pro blemen worden opgelost, kunnen Carter en Breznjew in de derde week van januari het langverwachte SALT-akkoord ondertekenen. Zaak bespreekbaar Namens de bonden van ambtenaren zei ABVA-voorzltter Dutman dat de acties van ABVA en KABO opge schort blijven, maar rtog niet worden ingetrokken. „Op 30 november zei minister Wiegel dat de zaak van de bouw-CAO nu niet en nooit niet zou mogen doorwerken. Vanavond heeft hij verklaard dat die zaak nu wel bespreekbaar is. Wij .zullen nu zien wat de minister de komende maan den van zijn intenties vermag te reali seren", aldus Dutman. HIJ vertelde voorts dat in het overleg door de bonden aan de minister is gevraagd: „Mogen we erop rekenen dat we met U zaken zullen doen". De minister heeft daarop geen neen ge zegd. zo vertelde Dutman. Hij benadrukte dat de situatie nu zo is dat uitstel van de doorwerking van de bouw-CAO nog geen afstel in houdt. De bonden hadden op 30 no vember van minister Wiegel de in druk gekregen, dat er van definitief afstel sprake was. Wieringa (voorzit ter christelijke ambtenaren vertelde dat in het afgebroken overleg van 30 november niet de bonden, maar mi nister Wiegel het mes op tafel had gelegd. 'Smaller dan smal' Het overleg tussen de minister en de bonden zal nu de komende maanden gaan over drie zaken: de bezuinigin gen voor overheidspersoneel zoals voorgesteld in Bestek '81. de alterna tieven daarvoor uit de werkgroep- Kloosterman. en de vraag of de bouw- CAO wel of niet zal doorwerken en zo ja. hoe die doorwerking zou zijn. Mi nister Wiegel: „Alle mogelijkheden zijn in discussie, maar de marges zijn smaller dan smal" De raden van de verschillende bon den moeten nu nog kiezen wat hun opstelling wordt tegenover eventuele alternatieven voor de bezuinigingen, zoals het kabinet die had voorgesteld. Die alternatieven zijn de afgelopen maanden aangedragen in een werk groep van mensen van de bonden en van het ministerie van binnenlandse zaken. De bonden hebben zich al po sitief opgesteld ten aanzien van een aantal van deze alternatieven, maar nog geen definitieve keuze gemaakt. Minister Wiegel vertelde gisteren ln het overleg, dat wat hem betreft „de- marges voor het overleg smaller zijn dan smal". De nieuwe opstelling van de bonden van ambtenaren betekent, dat er voorlopig geen acties meer zullen komen. DEN HAAG (ANP) TNO heeft de overheid geadviseerd vuurwerk dat meer dan 150 de cibel aan lawaai produceert te verbieden. Uit een onderzoek van het instituut voor zintuig fysiologie van TNO in Soester- berg is gebleken dat vier van vijf soorten onderzocht vuur werk op twee meter afstand tussen de 155 en 160 decibel produceren. In de arbeidsge neeskunde vindt men 140 deci bel vaak het hoogst toelaatba re niveau, aldus TNO gisteren. In het rapport „Kans op ge- hoorechade door vuurwerk" schrijft TNO dat uit onderzoek in Scandinavië in 1974 al was gebleken dat één tot drie pro cent van de jongens in de tie nerleeftijd daar blijvende ge- hoorschade oplocnt tijdens het afsteken van vuurwerk gedu rende de feestdagen 'nebben gezien. En ln januari 1946 bleek deze brief uit het dossier-Men- ten te zijn verdwenen. Mevrouw Koning zei in dit bericht tevens te hebben gehoord van de commissie dat er destijds een tweede brief door de Prins zou zijn verzon den. In ons bewuste bericht is ook over deze „tweede brief" niet naar voren gebracht dat mevrouw Koning deze zou hebben gezien. Mevrouw Koning-Stroinck zei gisteren in een reactie hierop zich niet te kunnen herinneren zoals de commissie nu stelt in haar onderhoud met de commissie-Schöffer met bepaalde do cumenten en met het request van Menten aan de Prins te zijn gecon fronteerd. Zij blijft bij haar eerder afgelegde verklaring. Vervolg op pag. 11 Ons commentaar staat op pag. 5 Waar is de visie achter het onderwijsbeleid van Pais? Vriend en vijand zijn het spoor bijster. Waar ligt de invloed van de maan op het weer? Nergens,-zegt de weerman. Waar is het dorpspostkantoor? Nèt wegge reden, zegt de PTT. Wéér is de krént die in deze ongewisse tijden geen verstoppertje speelt? 6 sprookjes op I LP(A) Verteld door lort van Duinhoven, k' Lederen halstasje (O Sierlijke eertvuild en praktisch bovendien ut Dijk.Helly Blok en ln;i v;in Russen, tehl naturel leder mei gevlochten knordie Lektuurhangcr(B) Ketting met armband (D) Nooii meer zoeken naar de kr.inl of tv-gidv Dckor.iiicl julc lekluurh.ingcr De ntcuwv modetrend ketone en ann bandje van keramiek Maak iemand abonnee op Trouw, hel ochtendblad met een over tuiging Uit erkentelijkheid ontvangt u een van deze kadoos naar keuze Naam nieuwe abonnee:. Adres nieuwe abonnee:.. Plaatsen postcode: Gilt): Uw naam l'w adres: P1:i:iK i-ll [Vivlimli- Tel De nieuwe abonnee ontvangt de eerste twee weken alle nummers van Trouw gratis. Daarna gaal hel kwariaulalxMinemcnl automatisc h in. met als welkomst-voordeel I 7- koning Kado naai keuze:DA. R ÜC'. D D. Iaankruisen a.u.h Hon in optil envelop zonder postzegl'l zenden aan Tuuiw. Antwooid- nummei 2792.1(MH) PA,Amsterdam. Of bel 020-659388 (uitsluitend voor opgaven). Voor bezorg- informatie 020-913456.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 1