rofdammers: nu iets te klagen Toernooiwinst Nastase S? Zwemfederatie: geen boycot Aziatische Spelen - is dagen schuiven voor dertig mille 1«E 'Het is normaal dure geschenken te ontvangen' Situatie in Zuid-Afrika zit moervast China in Bangkok aan de start Ria Visser verslaat kernploeg Na drie uur tegen Gerulaitis osonko op alf punt an leiders SPORT TROUW/KWARTET PS 15 - RH 17 r Johan Woldendorp TERDAM De deelnemers aan de damvlerkamp in Amsterdam kunnen aan zes dagen iven een aardige cent overhouden. In totaal mogen de internationale grootmeesters Harm sma, Rob Clerc en de Russen Anatoli Gantwarg en Wjatsjeslav Tsjegolev dertigduizend sn „opmaken". Tien mille is beschikbaar als prijzengeld vierduizend voor de winnaar, luizend voor nummer twee, enzovoort de grote rest vormt de post startgelden. Kortom, improfessionals hebben niets te klagen. tvl5 r£ te on ki otor achter de dam vier kamp is aaïbeda, de vereniging van be- iammers. Deze organisatie is in jaar tijd uitgegroeid tot een sectie van de Koninklijke Ne- bepdse Dambond en behartigt met de belangen van de ongeveer 35 ve^jberoepsdenksporters, die de onder haar tienduizend leden oneigenlijk bekommeren we ons ull( maar om de zeven specifieke isdammers, die we in Neder- iebben", zet Wiebe Visser, de van de Vebeda, de werkwij- deze belangengroepering uit- i°|ê *t 1 :DAM Wereldkampioen Harm Wicrs- de eerste ronde van de vierkamp tegen niet verder gekomen dan remise Ook tussen Gantwarg en Tsjegolev, belden 'jet-Unie, eindigde ln een puntertdellng >e rest is in feite semi-prof. Die xs hebben overdag hun nor- baan en verdienen er 's avonds Zij hebben voldoende finan- ïekerheid. Wanneer je alles op igschaal legt, is de sociale po- 'an vijf dammers op papier on- Twee van de zeven zijn eigen- erzekerd van een vaste inkom- ost." ;beda is een umeke organisatie wereldje van de denksporters ns op de aardbol is een identie- p bte vinden. Zelfs de Nederland- lakers, qua professionele inslag Jpeter ontwikkeld dan hum dam- collega's. kennen niet de van een belangenvereniging in Trouwens, ook de dammers verwijt te maken, dat ze niet dan in 1976 tot het besef zijn n. dat ze de sociale jungle, zij dreigden te verdwalen. (ïodig moesten cultiveren. Zo Visser als voorbeeld: „Vroeger Frank Drost voor een briefje ijfentwintig en de vergoeding liet buskaartje naar een simul- fredstrijd in Uithuizermeeden. ganisatoren van dergelijke ont- ngen zijn nu gebonden aan re- Wiersma piekert, Clerc kijkt Een wereldkampioen heeft het op minimaal 500. een ex-we- toe. Het resultaat was om t impioen en een internationaal meester op 250 en een interna al meester op 150. Daarnaast aantal deelnemers gelimiteerd. ze niet meer langs zeventig ?n hoeven te hollen." febeda heeft bovendien voor werkgelegenheid ln Nederland gd; althans voor Wiersma en De beide twintigers maten el- krachten eerder dit jaar in een ling duel en zijn dus ook uitge- d voor de gisteren begonnen amp. Zelfs Harm Wiersma is ui- ite content met het bedrag, dat in deze wedstrijd kan overhou- Wanneer Je het over het prijzen- artgeld hebt. ga Je altijd met ■e takken van sport vergelijken k in dit opzicht naar schakers en naar tennissers. Gezien het klei- intal wedstrijden kun je natuur- relnig eisen stellen de keus om f niet mee te doen bestaat eigen- ilet maar voor een dergelijk toernooi zijn de voorwaarden acceptabel. Er staat geen titel et spel. dus lk doe .mee. Met de h om het wereldkampioenschap, end jaar, ligt het anders. Daar- vil ik zeker een ton bruto wijzer en. Nu kunnen de mensen wel ,Voor negentigduizend doe je even: remise. het eveneens," maar dan vind ik, dat de resterende tien mille er ook maar moet komen Ik wek met dit verhaal de indruk, dat ik thuis al tonnen heb liggen, maar zo is het ook weer niet." Zeven Jaar geleden besloten de nu 25- jarige Harm Wiersma en de momen teel als internationaal dammer niet- actieve Ton Sijbrands om van hun passie een beroep te maken. Hun idee kreeg snel navolging, maar met de lawine van beroepsdammers stortte er ook een lading sociale problemen naar beneden. Het jaarlijkse interna tionale dam toernooi in Amsterdam, waar Visser geruime tijd op de voor- zittersstoel zetelde, maakte de huidi ge Vedeba-preases warm voor de op richting van de belangengroepering. Gezegd moet worden dat de „dou ceurtjes" (startgeld 100, partij-over winning 50, eerste prijs 4000) schril afstaken tegen de huidige toer- nooikoers. Visser: „Sijbrands heeft de doorbraak gecreëerd door te stellen: ,Ik ben beroepsdammer.' Enkele jon geren volgden zijn voorbeeld, maar dat vind ik geen probleem. In Neder land is heus wel plaats voor zeven beroepsdaihmers, al zitten we wat de financiële mogelijkheden betreft, aan ons plafond. Afgezien van mensen als Karpov en KortsnoJ doen we niet voor de schakers onder. Maar mis schien is Wiersma het er niet mee eens." Wiersma is inderdaad van mening, dat het wereldrecord financieel hoogspringen nog wel scherper kan. al is ook de Fries van mening, dat de bedragen, die onlangs aan Karpov. Kortsnoj en begeleidende dubieuze figuren zijn uitbetaald de grens van het absurde meer dan ruimschoots hebben overschreden. „Natuurlijk is het belachelijk, dat er met die schaaktweekamp zo veel viel te ver dienen. Maar aan de andere kant moet ik zo eerlijk zijn om te zeggen: „Wanneer ik de kans kreeg om zoveel geld te pakken, deed ik het waar schijnlijk ook." Het is aannemelijk, dat de geld stroom niet nog meer zal aanzwellen. „Het bedrag van de vierkamp is aan vaardbaar, omdat er maar weinig van dergelijke evenementen zijn," stelt Wim Jurg, sinds oktober secretaris van de werelddambond. „Wanneer zo'n wedstrijd iedere week op het programma zou staan, zou het een goede zaak zijn om de prijzen af te romen. In de huidige situatie moeten de schaarse toernooien goed worden gedoteerd. Uiteindelijk vergt de dam sport voor de deelnemers ook nog de nodige studie." GLASGOW De Schotse scheidsrechter Billy Reid heeft bekendgemaakt dat hij van de voetbalvereniging AC Milan ge schenken had ontvangen voor en na een Europese bekerwedstrijd. Enkele dagen eerder waren drie andere Schotse scheidsrechters voor drie jaar geschorst wegens iets dergelijks ook zij hadden van de Milanese club, als scheidsrechter en grensrechters, geschenken ontvangen tijdens een Europese wedstrijd. Reid. oud 38 jaar. die was afgetreden „om persoonlijke en zakelijke re denen". zegt dat hij zich er niet voor schaamde van AC Milan cadeaus te hebben gekregen. Dit was gebeurd toen hij in 1976 als grensrechter optrad tijdens een wedstrijd in het UEFA-toernooi tussen AC Milan en Dinamo Boekarest. Hij kreeg een zilveren presenteerblad, een waterproof jasje, een portefeuille van kroko dillenleer. een handtas, een lede ren riem, drie overhemden plus dassen en een halsketting. „Ik schaam me er niet om. het is normaal dure geschenken te krijgen. Dat ik ben afgetreden (als scheidsrechter) op het ogen blik van de zaak tegen mijn drie collega's is zuiver toeval." We gens de affaire met de drie scheidsrechters is AC Milan door de Europese voetbalbond ge straft met een boete van 16.000 dollar Wat betreft de wedstrijd AC Mi lan tegen Dipamo: het duel werd geleid door de Schot John Pat terson. die nu niet meer actief is. Reids collega-grensrechter was Alistair Know, die nog wel bij het voetbal betrokken is Boskov BREDA/DEN HAAG - Vujadin Boskov. de voormalige trainer van FC Den Haag en Feyenoord, is vooralsnog niet van plan om het bestuur van zijn huidige werkgever Real Zaragoza te ad viseren om Dick Nanninga of Henk Van Leeuwen voor het vol gend seizoen te contracteren. Boskov bekeek het afgelopen weekeinde beide spelers in de wedstrijden NAC-Roda JC en FC Den Haag-Haarlem De Spaanse club. die momenteel op de dertiende plaats staat, be schikt over de nodige financiën om een nieuwe aanvalsleider aan te trekken. Boskov echter: „Van Leeuwen is me tegengevallen. Hij is in de lucht niet meer zo sterk." Over Nanninga was de Joego slaaf nog duidelijker in zijn oor deel: „Een grote teleurstelling voor mij. Nanninga speelde zon der agressie, als een oude man. Nee, daar zie ik verder maar van af." PARIJS De president van de inter nationale tennisfederatie (ITF), Phi lippe Chatrier, heeft in Parijs ver klaard, dat de poging van de ITF om een bijdrage te leveren in de tot stand-koming van een multiraciale tennlsbond in Zuid-Afrika geen enkel resultaat heeft opgeleverd. „De situa tie in Zuid-Afrika op dit moment zit moervast," aldus Chatrier Zuid-Afrika kent op dit moment drie tennisbondjes, een voor blanke spe lers, een voor zwarte spelers en een voor kleurlingen en halfbloeden. En kele maanden geleden bestudeerde een ITF-delegatie onder leiding van Chatrier ter plekke de mogelijkheden de drie bonden via een fusie aaneen te smeden tot een multii.u-iale bond. Bij zijn vertrek zei Chatrier destijds weinig hoopvol gestemd te zijn over de verwezenlijking ervan. In Parijs gaf hij nu toe ronduit pessimistisch te zijn over de kansen op één bond. Sinds zijn vertrek heeft met name dè bond voor blanke spelers getracht met de andere twee een dialoog op gang te brengen om tot een fusie te komen. Een logische stap gezien het feit dat het ITF-lidmaatschap van de „blanke" bond op de tocht staat als binnen afzienbare tijd geen eenheid, bereikt wordt. De bond voor zwarte spelers, en voor kleurlingen weigeren echter met de blanke bond te onder handelen zolang de laatste niet blijk heeft gegeven om tot serieuze ge sprekken te komen door. voor aan de onderhandelingstafel plaats te ne men het lidmaatschap van de ITF op te zeggen. Volgens Chatrier is daar geen kans op. Wel heeft de „blanke" bond een poging ondernomen de kloof te over bruggen door te verklaren dat het bereid is het lidmaatschap voor één jaar op te schorten. Noch de .zwarte" noch de „kleurlingen" gingen hierop De ITF heeft alle hoop nog niet verlo ren. Begin 1979 zal nogmaals een commissie onder leiding van een Se- negalees of Keniaan het land bezoe ken om de discussie rond de moge lijkheden voor een fusie op gang te brengen en zo mogelijk af te ronden. Als deze laatste stap ook niets mocht opleveren, zal de volgende algemene vergadering van de ITF over het lid maatschap van Zuid-AIrika moeten beslissen TOKIO De internationale zwemfe deratie heeft er geen bezwaar tegen dat de Volksrepubliek China uitkomt bij de zwemwedstrijden van de Azia tische Spelen in Bangkok. Deze Spe len worden door de internationale atletiekfederatie geboycot wegens de weigering om Israël toe te laten De FINA doet dat niet en staat zelfs toe dat de Volksrepubliek, die geen lid is van de federatie, uitkomt tegen lan den, die wel lid zijn. In het reglement van de wereldzwembond is voor deze uitzondering enige tijd geleden ruim te geschapen. Het zal overigens nog wel enige tijd duren, eer de Volksre publiek China als lid van de internati onale zwemfederatie kan worden be groet. „In ieder geval niet voor de Spelen van Moskou." aldus FINA- president Javier Ostos. „Zolang Chi na erop staat dat Taiwan wordt uitge sloten, kunnen wij niets doen. In elk geval niets tot aan het eerstvolgende congres, dat in 1980 in Moskou plaatsvindt. Dan kunnen op zijn vroegst de reglementen worden aan gepast Kort voor het begin van de Aziatische Spelen zijn de sportbonden van een groot aantal „Aziatische" landen in eikaars armen gevallen. De nieuwe organisatie heet. „Sportgemeen- schap van dit continent Slechts Is raël en Taiwan, die wel lid zijn van de Federatie van de Aziatische Spelen, zijn niet in de nieuwe organisatie opgenomen Op deze manier hoopt men dat atle ten van Israël en Taiwan alsnog van de Aziatische Spelen uitgesloten kun nen worden. Toen een groot aantal landen enige weken geleden stelde dat Israël van de Aziatische Spelen geweerd moest worden sprong de in ternationale atletiekfederatie in de bres en verklaarde dat alle atleten die wel aan de Aziatische Spelen zouden deelnemen een schorsing voor enkele jaren met daarin de Olympische Spe len in Moskou, zou krijgen Nu Israël en Taiwan officieel geen lid zijn van deze nieuwe organisatie zien de initiatiefnemers niet de noodzaak ervan in om de atleten van Israël en Taiwan in Bangkok te laten starten. De internationale atletiekfederatie heeft nog niet gereageerd. HAARLEM - De 17-jarige schaat- senrijdster Ria Visser was tijdens na tionale wedstrijden op de kunstijs baan in Haarlem de leden van de dameskernploeg van trainer Ab Krook te snel af. Vooral door haar fraaie tijd op de 3000 meter <4.53.2. een baanrecord) eindigde zij als eer ste in het klassement over twee af standen. Ria Visser behoort tot de ploeg van Jong Oranje, evenals Trij- nie Nieuwenhuls trouwens, die vierde werd. Een andere verrassing was de tweede plaats van Ineke Kooiman op de 3000 meter in 4.57.7 Deze rijdster behoort tot geen enkele kernploeg. Vermeldenswaard was voorts dat Haitske Valentijn de 500 meter won in 43.8 seconden. Ook dit betekende een nieuw baanrecord, en tevens eve naring van de beste tijd. ooit in Ne derland gereden. Ria Visser deelde op de 500 meter de negende plaats in 45 1 Tijdens selectiewedstrijden voor het toernooi om de B-kampioenschappen heeft Ton Oudshoorn op de kunstijs baan De Uithof in Den Haag de 500 meter gewonnen in 41.62 seconden, .los Pronk won de 5000 meter ln 7.39.36 FRANKFORT De Roemeen Ilie Nastase heeft de finale herenenkel spel van het internationale tennis toernooi in Frankfort gewonnen. Hij versloeg voor 10.000 toeschouwers (de Festhalle was uitverkocht) de Ameri kaan Vitas Gerulaitis met 6-7, 6-3, 2-6. 6-1 en 6-4. Nastase had in de halve finales verrassend van de Amerikaan Jimmy Connors gewonnen. In de finale van het herendubbelspel ging Tom Okker met de Pool Wojtek Fibak met 1-6 en 2-6 ten onder tegen de Amerikanen Vitas Gerulaitis en Marty Riessen. De 22-jarige Australische Dianne Fromholtz heeft in Sydney de finale van een internationaal tennistoer nooi voor dames, dat gedoteerd is met een prijzengeld van 150.000 gul den, gewonnen. Zij versloeg in de eindstrijd haar landgenote Kerry Reid in drie sets (6-1, 1-6 en 6-4) en kwam daardoor in het bezit van de eerste prijs (30.000 gulden). De Verenigde Staten heeft voor de 25e maal de Daviscup veroverd. Tij dens de finalewedstrijd tegen Groo-t- Brittannie namen de Amerikanen in Palm Springs een beslissende voor sprong van 3-1. In het voorlaatste enkelspel won de 19-jarige John McEnroe op hetzelfde moment dat zijn landgenoten Jimmy Connors en Vitas Gerulaitis uitkwamen in een hoog gedoteerd toernooi in Frankfort met gemak van de lange Buster Mot tram: 6-2 6-2 6-1. De ontmoeting tus sen Brian Gottfried en John Lloyd werd daarmee onbelangrijk. De Ame rikanen hadden de leiding genomen door een overwinning van Stan Smith en Bob Lutz in het dubbelspel. - Dc eerste afdaling voor de wereldbeker iwerd in Pianeavallo (It i gewonnen door itenrijkse Annemarle Moser voor dp Zwit- Doris de Agostini. De reuzenslalom werd fincn door dc Francalse Perrunc Pelen Je Amerikaanse Tamara McKinney BIJ dc die in Schladming streden won Ingmar ttrk de slalom voor de Zltscr Peter Lu- Murray. .RENNEN In het Rotterdamse sportpa- Mioy' werd Gaby Mlnneboo Nederlands kampioen bij de amateurs Martin Riet- werd tweede top 2'rondei en Barend neers derde op drie ronden KEN Pro Patria uit Zoetermeer is bij de en de heren Nederlands verenigingakam- keurturnen geworden De strijd om de dbeker in Sao Paulo iBraz i werd beheerst Rusland Mana Fllatova won de vierkamp 1 dames, Alexander Dltjatln won de zes bij de heren KDESPORT Tijdens het concours ui :ht van september heeft hel paard Gamain ping gebruikt Dit bleek na onderzoeken op Uversitelten van Utrecht en Nijmegen Ge weten te melden dat Oamarn B vlak voor Jcours vaak is gesignaleerd ln verschillen potheekzaken De berijdster, mejuffrouw voorlopig geschorst STERDAM Door zijn afgebro- partij uit de twaalfde ronde te nen, is ook Sosonko volop in de gebleven voor de twee „promo- iaatsen" in het zonetoernooi in sterdam. Sosonko versloeg Meul- in tweede zitting en deelt nu met an de derde plaats. Beiden heb- een half punt achterstand op het ende duo Mlles-Timman Ncllon-Roos na 12 ronder. Miles. Timman 9 uit 11 Sosonko 8 5 uit 11.5 Speelman 7.5, 6 Sanz Mgeweg 6.5 uit 11 8 9 Brllon. Ugtennk Suit Rivü 4 uit 11.11 12 Momson. Keogh 3.5 uit 1 Meulders 3 uit 11 14 Roo* 2 5 uit II 15 15 OPPORTUNISME (1) Opportunist', m. -en (iemand die zijn houding, mening, politiek door wisselende omstandigheden laat bepalen). Dat menen Koenen-Endepols In het KRO-radioprogramma „Goal" vhnd vrijdagavond de aan bidding plaats van de nieuwe sterke man van het betaalde voetbal, mr Eric Vilé. Het was Eric voor en Eric na. als waren twee neefjes op thee visite bij oudoom Eric die zo mach tig spannende verhalen kan vertel len. En vanwege de erfenis natuur lijk Vertel eens Eric, wat heeft jou nou de afgelopen weken het meest ver baasd? Daar loopt Eric reeds leeg. „Het feit dat de pers nu inderdaad aan het omdraaien is, tekent de grote mate van opportunisme die er geheerst heeft en ik vind dat dat het enig juiste beeld is. Ik verwacht dat als er een nieuw bestuur komt, dat de pers dat bestuur weer kritisch zal begeleiden, misschien ook weer erg opportunistisch zal begeleiden. Maar eerlijk gezegd, als we ons nu daar al weer druk over zouden ma ken. dan kunnen we helemaal niet meer rustig besturen" Even adem happen, slokkie thee en vooruit weer rpet de geit. „Ik ben het meest verbaasd dat er in de voetbalpers allerlei tendenzen zijn geweest maar dat eigenlijk nie mand heeft willen of kunnen begrij pen dat de clubs helemaal niet met oogkleppen op shirtreclame gaan invoeren of de overheidsbijdrage op het spel zetten. Dat de clubs wél eens heel hard en duidelijk hebben willen maken, hoe hard shirtrecla me nodig is. Daarom heeft het mij zeer verbaasd, alle tendenzen. zoals Bep ze net ook noemde, alle oppor tunistische stromingen, dat het wel of niet goed is dat er een nieuw bestuur betaals voetbal komt. Ik heb me in het totaalbeeld inder daad verbaasd over de zo vele en ongenuanceerde geluiden." Hè, hè, is me dat praten, Effe een slokkie thee en dan gaan we weer. „Ik wil in z'n algemeenheid zeggen dat er weinig concrete berichtge ving is geweest, weinig is gezocht naar het goede in het besluit van de FBO. maar d'r zo ongenuanceerd is gezegd dat allerlei dingen niet mo gelijk zijn. allerlei dingen op dram- merij leken. Dat ik me daur inder daad op z'n zachtst gezegd over verbaasd heb. ja" OPPORTUNISME (2) Zo. en dat moet nu voorzitter van het betaald voetbal gaan worden V 54- C- 5- Ongenuanceerdheid en opportunis me Weet je wat opportunisme is meester? Opporttunisme is als je maar gaat meedraaien met een me neer waar je in de toekomst toch van afhankelijk denkt te worden. Ik bedoel dus. zo'n aanbidding op de vrijdagavond, dat is pas opportu nisme Daar heb ik me over ver baasd. Maar goed. We gaan de zaken wel een beetje begrijpen. Dat hele ge doe, dat gedraai, dat verdraaien van besluiten, dat net doen alsof de dis cussie belangrijker is dan het be sluit, dat met opzet verkeerd uitleg gen van de notulen, die plotseling optredende doofheid bij het beluis teren van een bandopname, dat was dus allemaal bij elkaar eigenlijk een noodkreet van het betaalde voet bal. Ze liepen met oogkleppen op en stelden de overheidsbijdrage in de waagschaal omdat ze niet gewoon „help" kunnen roepen. Misschien kan het nieuwe bestuur iets aan zo'n stumperige presentatie ver helpen. En dat de pers dat dus maar niet heeft willen begrijpen. O, Ja? Sinds wanneer Is besturen hetzelfde als een cryptogram maken? Krijgen we dat nus vaker? Dat de Vilé-groep voornamelijk mist verspreid om dan later te zeggen dat de pers te dom is om er lets van te begrijpen Het WD-kamerlid Tripels die zo handig werd gewipt door Vilé c.s. sprak over de onbetrouwbaarheid van de FBO Wat had die man gelijk Op dat moment komt de meester weer terug: de berichtgeving was zo weinig concreet geweest. Wat leest die man eigenlijk? Het weerbe richt? De berichtgeving was zo con creet als maar zijn kon in de gege ven omstandigheden. Het was al leen niet de aangepaste concreet heid waar Vilé op zat te wachten. Die zat te wachten tot het goede in zijn voorstel ontdekt zou worden. Nou. dat hebben we nog steeds niet kunnen ontdekken En als ik het goed begrepen heb. besloten de clubs zaterdag om Vilé terug te sturen on z'n huiswerk op nieuw te maken en met het voorstel Hogewoning voor de dag te komen. En dan gaat de meester even met opportunisme om zich heen mep pen. Hoe droevig. OPPORTUNISME (3) Zoals bekend is taxeren niet Vilé's sterkste punt. Dus kwam hij ook met zijn bekende stellingen over het omver praten van politici. Shir treclame kan parallel lopen met subsidie, vindt Vilé. Dus gaat hij dat de komende weken de parle mentariërs ook even duidelijk ma ken. Zo simpel is dat allemaal. Vilé bekende trouwens ook nergens ongerust over te zijn. „Ik weet dat we op dit moment de overheidsbij drage hebben, dat is een vast ge geven". En wij maar denken dat die opge schort was. Zoiets had Vilé ook ge hoord. maar geen zorg: „Die over heidssteun is er, die nemen ze ons niet zomaar af". Want. zo tovert hij zijn .konijn tevoorschijn, de Partij van de Arbeid moet eens gaan luis teren naar de arbeiders in het voet bal. Die willen ook shirtreclame. „Ik hoop dat er in die partij eens goed geluisterd wordt naar werknemers- zijde". Dat wordt dik lachen als die man gaat lobby'en in het parle ment. Tenslotte had Vilé voor zijn goede vriend Hogewoning die uiteraard helemaal niet ter discussie stond, ook nog een aardige bedacht. „Als er een nieuw bestuur betaald voet bal komt, komt er rust en zakelijk heid. Het betaalde voetbal kan ook goed geleld worden" Dat kan inderdaad. Maar met wat er nu aan zit te komen, zie ik niet direct hoe. NAMEN Helnze Bakker, sportbaas van de NCRV, maakte deel uit van de com missie Mulder die onderzocht heeft wat de media aan moesten vangen met de namen van sponsors Die commissie kwam uiteindelijk met enkele aanwijzingen, waarbij de eerste het verststrekkendst was stop met het noemen van sponsors namen. Een mooi stukje werk dat echter weinig effect sorteert omdat nogal wat bladen en omroepen gewoon doorgaan met. het noemen van sponsors. Sterker nog. de NCRV-sportshow. het wekelijks werkstuk van com missielid Heinze Bakker, noemt de sponsors ook weer Hoe zit dan nou? Dan maar de versie zoals die in de volleybalwereld de ronde doet. En kele clubs hebben verslaggeefster Bonna van der Kooy benaderd met de vraag oT ze wel weer even de sponsornamen wilde gaan noemen Als dat niet door zou gaan. waar het gezien de opstelling van Heinze Bakker even op leek, dan zou het wel eens mogelijk kunnen zijn dat bepaalde volleybalclubs hun aan vangstijden wat zouden verzetten, zodat de NCRV-sportshow kon flui ten naar toch al gauw tien minuten flitsen van topvolleybal Per slot van rekening heeft de NOS op zater dagavond ook „Langs de Lijn", in de lucht en de NOS geeft nu een maal met alle soorten van genoegen en zonder enige schroom gratis pu bliciteit aan sponsors. Of de NCRV dus eventjes wil kiezen Die keuze valt nu ln Bakkers ru briek te beluisteren. Zegt men in het volleybalwereldje Heinze Bakker was gisteren ln ver gadering en niet bereikbaar POEN Onder het pseudoniem Inter Soccer gaat het bureau Inter Football een aanval openen op de Amerikaanse voetbalmarkt De plannen beston den al lang, maar zaterdag mocht De T. dan toch officieel 'de publici teit voor de nieuwe campagne ver zorgen terwijl het ANP daar op zon dag het nieuws uithaalde dat Johan Cruljff weer actief werd. Directeur van Inter Soccer wordt ene George Taylor, een ex-marketlng man van de De T. Holding en broer van Char les Taylor, chef sport van De T. De wereld is nu eenmaal k^ein. IF dus naar Amerika, want in Ne derland lopen de zaken niet meer zo gesmeerd en ln Amerika weten ze nog van niks. Trouwens de handel in voetballers via IF maakte toch nog maar één procent, zegt IF, van de hele zaak uit. Waar nog bij komt dat Nederlandse voetballers eigen lijk rotjongens zijn Maarten de Vos „Ik kan hier gerust verklap pen. dat wij in het gedrag van veel voetballers heel erg zijn teleurge steld. Het laatste wat in ons plan de campagne overschiet is het geven van adviezen aan voetballers, die de oversteek willen maken". Stik dus maar, Hollandse sukkels Want het moet allemaal commerci eel verantwoord blijven. Vandaar ook dat bij alle plannen om Ameri ka aan een beetje behoorlijk soort voetbal te helpen, steeds weer de „contacten" met het bedrijfsleven opduiken Dat bedrijfsleven heeft zo fantastisch veel belangstelling Daar valt zoveel mee te doen Bij voorbeeld het volgende belachelij ke voorbeeld over de uitwisseling van jonge Amerikaanse voetballers: „Het moet een vice-versa verkeer tussen Amsterdam en New York worden. Met trainingen bij eredivi sieclubs en bezoeken aan het Rijks museum. maar ook aan bedrijven als Adidas en Wastora, die erg in de sportieve richting denken" Persoonlijk denk ik dus dat het hier gaat om een poging tot zakkenvul- lerij zoals wij die uit Amerika bij het profschaatsen hier hebben mee gemaakt. Daarvoor worden IF con tactpersonen als Johan Cruijff en Rlnus Michels gebruikt. De terug keer van Johan Cruijff behelst dan ook voornamelijk dat er in Amerika een boek wordt uitgebracht dat on der het pseudoniem Cruijff is ge schreven en er worden filmpjes met Cruijff vertoond. Leuk. commerci eel en toch didactisch De slagzin van de IF-promotie luidt: „Waarom de Verenigde Sta ten ln 1990 wereldkampioen kan worden". En Johan Cruijff heeft het over prachtige dingen als „Het leukste lijkt me nog. dat er een stuk Holland Promotion op gang komt" Hou me vast Een stuk Holland Pro motion „Take the money and run", dat is toch een Amerikaanse film? FC NOSTALGIA Jij nog wat Brak? Onze J C Brak Jazeker. Ik heb namelijk net de prima Voetbal International Spe cial over het amateurvoetbal achter de kiezen Weet je wat ik daarin heb ontdekt, dat die Joop Niezen, dat is dus die man die zonder versterker 7000 toeschouwers bij het mini voetbal overschreeuwt, dat die Nie zen dus eigenlijk de Nederlandse Zamora is geweest. Luister, ik zal eens wat zinnen uit zijn terugkeer naar de FC Nostalgia voorlezen „Geschoold door Wim en Ben Tap was ik hL een keeperstalent, waar van ADO zich voorstelde dat ik na de junioren linea recta zou doorsto men naar het eerste elftal", en: „Qüick was dus een eliteclub die slechts spelers'van ADO overnam als ze zéér veelbelovend waren. Zo één was ik er", en: „Ik bedankte voor de eer (voor het UEFA elftal) hoewel lk een reeks prima verlopen oefenwedstrijden achter de rug had", en „Talent oi niet, ik kwam nauwelijks aan de bak bij ADO", en: „Na een. eerlijk is eerlijk, fantas tisch gespeelde proefwedstrijd te gen Wageningen. kreeg ik een AGOVV-contract", en: „Ik denk dat de coach van een eenmaal samen gesteld vertegenwoordigend elftal het niet meer in zijn hoofd zal halen om alsnog zijn eigen clubkeeper in het doel te zetten, zoals Fadrhonc mij ooit flikte met het oostelijk elf tal". en: „AGOW liet mij, z'n aan voerder, gaan toen ik mijn mini mumsalaris van drie- naar vierdui zend gulden wilde verhogen. Het kocht liever een plaatsvervangende keeper van enkele tienduizen den Wat 'n rotstreek hè. Hoe wel. Niezen geeft toe dat hij ook wel een een keertje geblunderd heeft Dat Is nog niet helemaal over. ge loof ik. Heel fijn Brak. nou gaat hij onze primeurs weer een jaar lang voor VI primeurs verslijten Kan het iets positiever0 Onze J C. Brak Ook dat kan. Zon dagavond Studio Sport gezien? Daar hadden ze deze keer een repor tage over het Nederlands kam pioenschap kunststoten. Voor bil jarters. Dan moet je dus 72 kunstjes uithalen met die ballen en als de helft lukt dan ben je kampioen. Prachtig D'r loopt een scheidsrech ter met een boek bij die zegt wat ze nou weer moeten doen en tegelijk met lichtbeelden erbij voor het pu bliek, dat ze dus weten dat het niet is dat zo'n man d'r niks van kan. maar dat het zo hoort. „Korte band, korte band, lange band, witte bal, lange band, zonder klos, rode bal. weghuppelen over de korte band en dan nog genoeg snelheid over hou den om die pijp van De Graaf eruit te stoten". Dat was dus de enige die bij niemand lukte Ja. daar hoef je dus ook niet meer te solliciteren Verder nog iets? Onze J C. Brak Alleen nog dat ze bij Go Ahead een nieuw systeem voor de staanplaatsen hebben. Dat je dus met Je Icaartje onder de rust achter het andere doel mag gaan staan om daar dus verder te gaan met het huisvuil gooien naar de keeper van de tegenpartij. Een goed plan. Ik hoop alleen niet dat ze dat bij FC Amsterdam oVernemen want ik hoor Stoop bij het begin van de tweede helft al zeggen: „Zou d'r iets mis zijn0 Onze supporter is niet gaan verzitten"

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 17