aardestijging huis ost meer belasting Varkenshouders boos op Brussel ;G: alleen handelsakkoorden iet aparte Comecon-landen Bij de BANQUE Suikerbietenoogst van Schiphol 2/0 F BSSBSSB Nagenoeg akkoord over 5 procent duurdere olie (jaarden moeten eigen woning 'opeten' Vermogens belasting bewindvoerder wil geen egrafenisondernemer hor bedrijfsleven zijn Biggencastratie blijft bestaan Noorwegen niet in EMS In Franse staat 20.000 ontslagen Volgens krant in Saoedi-Arabië Lieftinck adviseur van Rabobank Töonderpapier tot Bel020-5204911 afdelinglelébanque. BANQUE DE PARIS ET DES IAYS-BAS NY Voor mensen die beter weten. t SDAG 12 DECEMBER 1978 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET 13 een onzer redacteuren STERDAM De bezitter van een eigen huis zal in het algemeen met gemengde gevoelens rijken tegen de (in de afgelopen jaren) fors gestegen waarde van zijn onderkomen, rzijds is het een prettig gevoel dat het huis zoveel meer is waard geworden; anderzijds is pijnlijk dat over deze „papieren" winst veelal meer vermogensbelasting én inkomstenbe- ng moet worden betaald ontwikkeling bracht de Vereni- Eigen Huis onlangs tot de uit- dat „half Nederland vermo- is geworden. Steeds meer men- fforden namelijk geconfronteerd c het beruchte gele formulier van j Ermogensbelasting; ook mensen ;n laag inkomen. 4nd met een eigen huis loopt na- jk het risico voor vermogend te 5 en aangezien, omdat de belas- rije voet voor de vermogensbe- Hg niet aan de inflatie (geldont- ding) is aangepast. Daarnaast J et er in dat het huurwaardebe- wordt opgetrokken, omdat dit (het zogenaamde huurwaar- rfait) wordt afgeleid van de waar- - in het huis. is iffer ens de Vereniging Eigen Huis de belastingdienst vroeger nog eens soepel met de vaststelling le waarde van een huis. Intussen iter geconstateerd, dat de regels strenger worden toegepast. t verband wordt gewezen op de ing van een huiseigenaar, die woning te koop aanbood. Ook de tinginspecteur bleek die adver- e gelezen te hebben. Want op van de in de advertentie ge lde vraagprijs, werd de huiseige- een navordering in de vermo- én inkomstenbelasting opge- Het was de inspecteur opgeval dat de gevraagde prijs afweek de waarde, zoals die op de belas- ormulieren was ingevuld. Belastingvrije voet voor de vermogensbelasting voor het eigen huis; Tariefgroep II (ongehuwden tot 35 jaar 43.000; Tariefgroep III (ongehuwden boven de 35, ongehuwden met kind(eren) en gescheiden men sen) 59.000; Tariefgroep IV (gehuwde mannen) 59.000; Daarnaast is er een kinderaf trek van 15.000 voor elk „fis caal" kind. Bejaarden hebben een (extra) aftrek van 38.000; Het tarief van de vermogens belasting is 0.8 procent, over eenkomende met 8 per 1000 vermogen. De Vereniging Eigen Huis tekent hierbij aan, dat er een niet onaanzien lijk verschil kan zitten tussen de vraagprijs en de prijs waarvoor het huis uiteindelijk wordt verkocht. De conclusie is. dat de in een advertentie genoemde (vraag)prijs. nooit een ba sis kan zijn voor een naheffing. Ook in het blad „Facet" van de Am- LDENZAAL (ANP) De weigering van minister Van brdenne om het in financiële nood verkerende textielbe- rijf Höllandia te blijven helpen is voor mr E. Domsdorf it Oldenzaal aanleiding om niet meer als bewindvoerder fungeren bij firma's, waarvoor een faillissement dreigt, —lp korte termijn zal hij de president van de rechtbank besluit laten weten. Verenigde bedrijven Neder- >rst en De Batavier in Winters- Ijk, waarvoor Domsdorf nu nog erkt, zal hij blijven begeleiden. Jammer takken en daarmee was het dood vonnis van Höllandia getekend. tiaar daarna is het echt afgelo- Ïn, want het klimaat dat dit ka- ïet schept voor probleembedrij- n is bijzonder slecht. Het beleid ;ekt schril af bij dat van de rige regering. Daardoor voel ik ie eerder een begrafenisonderne- ler voor het bedrijfsleven dan en bewindvoerder die probeert ndernemingen te redden." zo lidt zijn toelichting. nder supervisie van mr Doms- orf konden in de afgelopen jaren verse bedrijven worden voortge- Daaronder was de KNTU, vierduizend van de 4200 be- eigde arbeidsplaatsen met leun van het rijk werden gehand- ifd. Op die manier had. volgens omsdorf, ook Höllandia kunnen Pforden voortgezet. „Ik verwacht- dat ook. Maar als donderslag bij eldere hemel besloot het ministe- ie van economische zaken op 14 ïptember jl. de hulp aan afzon erlij ke bedrijven stop te zetten n die te vervangen door steun- atregelen aan totale bedrijfs- Erg jammer, omdat het bedrijf gunstige perspectieven had. Im mers, het verlies was in twee jaar tijd teruggelopen van 13,5 tot 2 miljoen gulden en raadgevend Bu reau Berenschot had becijferd dat er in 1979 een winst zou kunnen worden gemaakt van anderhalf miljoen. Een bedrag dat in 1980 kon stijgen tot drie miljoen," zo verklaart mr Domsdorf. Het is naar zijn mening intussen allemaal nog triester geworden voor Höllandia, omdat de minister zeer recent op aandrang van het parlement zijn beleid zo. heeft ge wijzigd dat hulp aan afzonderlijke bedrijven weer mogelijk is. Doms dorf: „Vooral triest aangezien die bedrijfscorrectie voor Höllandia te laat komt. want het merk Höl landia is intussen met enkele ge bouwen. machines en voorraden door de firma L. ten Cate uit Gees teren overgenomen, wat overigens geen voortzetting van het textiel- concern betekent. In feite gaat Höllandia failliet en komen er 350 mensen op straat." ro-Bank wordt gewezen op de interes se van belastinginspecteurs voor de waardestijging van de eigen woning; een belangstelling die ook geldt voor jaren waarvoor al definitieve aansla gen werden opgelegd. De belastinginspecteur kan dat doen, als zich een zogeheten „nieuw feit" voordoet. Ook is dat mogelijk als er een gegeven bekend wordt, dat de belastinginspecteur niet wist toen hij de definitieve aanslag oplegde en dit feit hem bij een behoorlijke ambts uitoefening ook niet bekend hoefde te zijn. In zo'n geval rolt er alsnog een navorderingsbesluit in de bus. Voor de vermogensbelasting is de waarde gebaseerd op de marktwaar de; voor de inkomstenbelasting op het huurwaardeforfait, beide per I januari van elk jaar. Degenen die zelf in zijn eigen huis woont, mag rekenen met de „bewoonde staat" (als het een tweede woning is dient altijd de waar de opgegeven te worden „vrij van bewoning"). In de rechtspraak wordt de vuistregel gehanteerd, dat de waarde van een huis in „bewoonde staat" zestig tot zeventig procent bedraagt van de waarde bij vrije oplevering. Dit is de situatie die zich doorgaans zal voor doen. Indien een huis echter binnen afzienbare tijd leeg wordt opgeleverd, komt de aan de fiscus op te geven waarde steeds dichter te liggen bij de waarde „vrij van bewoning", die dus hoger is. Om noè even terug te komen op het verschijnsel „nieuw feit". Dat kan zich voordoen, als de verkoopprijs van een huis bekend wordt, of als een woning wegens een nalatenschap wordt getaxeerd. Als dat een eigen huis betreft dat bij voorbeeld sinds jaar en dag voor 100.000 voor de vermogensbelasting is aangegeven en het huis door de eigenaar voor 300.000 leeg te aan vaarden wordt vetkocht, dan is het duidelijk dat die woning in de vooraf gaande jaren te laag is opgegeven. Dit ook, als rekening wordt gehouden met het feit dat de waarde in bewoon de staat volgens de vuistregel op het moment van de verkoop 200.000 zou bedragen. De opbrengst van de verkoop is voor de belastinginspecteur het „nieuwe feit", dat hem het recht geeft navor deringen op te leggen over de laatste vijf jaar. In 1978 kan dus nog vermo gensbelasting worden nagevorderd vanaf 1 januari 1974. Op dezelfde manier gaat de belastinginspecteur te werk bij de inkomstenbelasting, als daarbij een te laag huurwaardeforfait in aanmer king is genomen. Hierbij geldt, dat het huürwaardeforfait wordt afgeleid uit de waarde van de woning aan het begin van het belastingjaar. Hieruit volgt, dat de waarde per 1 januari 1978 beslissend is voor het voor de inkomstenbelasting-1978 in aanmer king te nemen huurwaardeforfait. Prioriteit Staatssecretaris Nooteboom (Finan ciën) voelt er niets voor. zo zei hij vorige week in de Tweede Kamer, een algemene optrekking van de belas tingvrije voet voor de vermogensbe lasting door te voeren. Hij vindt dat er aan functionele vrijstellingen (in bepaalde gevallen) voorrang moet worden gegeven boven een verhoging van een algemene vrijstelling. Uit een aantal wensen wil hij een keuze doen. waarbij hij met name denkt aan functionele vrijstelling voor die groep van woningbezitters, die geen pensioenrechten hebben op gebouwd en van een bescheiden inko men moeten rondkomen. De staatssecretaris zei het echter re delijk te vinden, als bejaarden hun eigen woning als het ware „opeten". >*k,'¥m PPifrjHwWi :j-4r t Schiphol heet tegenwoordig „luchthaven" maar het is nog wel degelijk een „vliegveld" met de nadruk dit maal op de laatste lettergreep. Van de 1.750 hectare die het complex groot is wordt namelijk 700 ha. veld verpacht voor agrarische doeleinden. Tarwe, gerst, suikerbieten en aardappels zijn de voornaamste pro- dukten. Er zijn zeven boerderijen. Gemiddeld is. 100 tot 160 hectare bestemd voor de bietenteelt. Dit jaar is de opbrengst per hectare zeer goed en ook het suikergehalte geeft reden tot tevreden heid. Normaal moeten de boeren de bieten zo snel mogelijk van het land verwijderen. Dit om geen vogels aan te trekken die het vliegverkeer kunnen hinderen. Een brand in een suikerfabriek bij Groningen verhinderde echter afvoer, daarom zijn de gerooide bieten met plastic afgedekt (zie foto). door Piet Westra De Nederlandse varkenshouders zijn boos op Brussel. De oorzaak is, dat de ministers van Landbouw van de Europese Gemeenschap in meerderheid tegen het voorstel van de Europese Commissie zijn gebleven, het handelsverkeer van vers vlees van mannelijke varkens tussen de lidstaten van de Europese Gemeenschap toe te staan. Door deze halstarrige houding, blij ven alle varkenshouders verplicht hun mannelijke varkens, die voor de. slacht zijn bestemd, te castreren. Het veehouderijbedrijfsleven in ons land en ook de overheid zijn er al jarenlang grote voorstanders van. de castratie bij biggen af te schaffen. Het bespaart de biggen pijn, vraagt geen onplezierige operaties door de varkenshouders en het levert zelfs nog een beter rendement op voor de varkenshouderij. De kans op een afwijkende vleesgeur is te verwaarlozen, zoals wetenschap pelijk onderzoek in alle lidstaten heeft aangetoond, omdat de vleesvar kens reeds op een gewicht van 85 kilo netto worden geslacht.- Half september was er nog enige hoop-, dat de verplichte castratie bin nen afzienbare tijd afgelopen zou zijn, toen het betreffende voorstel van de Europese Commissie, het da gelijks bestuur van de Europese Ge meenschap. werd ingediend Inmiddels is duidelijk geworden, dat Duitsland. Frankrijk. Italië en Luxemburg zich tégen het voorstel hebben uitgesproken om vers vlees van mannelijke varkens in het intra communautair handelsverkeer toe te laten. De Belgen moesten intern nog overleg plegen, terwijl Denemarken, het Verenigd Koninkrijk en Ierland Sta verschillende voorwaarden stelden, waaraan tegemoet gekomen moest worden, alvorens zij het voorstel kon den goedkeuren Alleen Nederland accepteerde het, Commissie-voorstel zonder meer. Hiermee was het voor stel dus verworpen Het is triest dat door dit besluit, alle verwoede pogingen van Nederlandse zijde ten spijt, Brussel de weg blok keert om aan de castratie van de jaarlijks méér dan 59 miljoen biggën in de Europese Gemeenschap een einde te maken. OSLO (Reutér) Noorwegen neemt niet deel aan het Euro pese Monetaire Stelsel (EMSt. Het land zal zich verder met ingang van vandaag terug trekken uit de „slang", het monetaire samenwerkings verband met West-Duitsland, de Benelux-landen en Dene marken De Noorse premier Nordli heeft dit in Oslo meegedeeld na kabinetsberaad Noorwegen was het enige niet-EG lid van de slangovereenkomst en zou bij deelneming ook het enige land buiten de Gemeenschap zijn geweest in het EMS Premier Nordli zei op een persconfe rentie dat de waarde van de Noorse kroon voorlopig zou worden geba seerd op een „mandje", samengesteld uit die muntsoorten, welke voor de Noorse internationale handel belang rijk zijn. Nordli hield de mogelijkheid open dat Noorwegen op een later tijd stip wel zou gaan meedoen aan het EMS. Hij wil eerst afwachten of het systeem inderdaad de beoogde mone taire stabiliteit teweegbrengt. Vorige week. tijdens de Europese top in Brussel is daarover niet genoeg dui delijk geworden, aldus een woord voerder van de regering. Op de Londense valutamarkt daalde de Noorse kroon direct een kleinig heid na het bekendworden van het nieuws maar valutahandelaren von den het nog te vroeg om de gevolgen te kunnen beoordelen. Naar hun me ning zou het Noorse besluit de waar de van de overige Scandinavische munten echter kunnen benadelen Vertraging in de oliewinning heeft naar schatting 9 miljard gulden aan inkomsten. In de eerste helft van dit jaar had het land een tekort van 3 miljard gulden op zijn betalingsba lans. In Rome heeft premier Andreotti gis teren bver het EMS gesproken met ondermeer vice-president Ortoli van de Europese Commissie en de presi dent van de Europese Investerings bank. Vandaag begint in Rome een parlementair debat over deelneming van Italië. Zoals bekend doet van de overige EG-landen Engeland niet mee en heeft Ierland zijn beslissing opgeschort PARIJS De komende twee jaar zullen ruim 20.000 werknemers in de Franse staalindustrie worden ontsla gen of vervroegd gepensioneerd. Het gaat hierbij om werknemers van de concerns Usinor-Neuves-Maison en Sacilor. die enige maanden geleden werden genationaliseerd. Dit heeft de Franse regering maandag meege deeld. De meeate ontslagen zullen vallen in de ..staalgebieden' rond Valencienne (bij de Belgische grens) en Longwy (bij Luxemburg). Alleen al in Longwy zullen 5000 mensen hun baan ver liezen. BEIROET/JEDDAH De olieprijs zal volgend jaar 5procent omhooggaan. Dat zegt het Saoedi-Arabische blad Al Bolad uit goed-geïnformeerde bron uit Aboe Dhabi te weten. In dat sjeikdom begint vandaag de conferentie van Arabische olie-pro ducerende landen. Het is een soort voorgepsrek voor de OPEC-conferen- tie die zaterdag begint, eveneens in Aboed Dhabi. Volgens het blad Al Dibad Is er al bijna een overeenkomst over een prijsstijging van 5 procent. De krant weet verder te melden dat de dollar een overheersende plaats zou behouden in de olie-transacties van de OPEC-landen maar dat een nieuwe prijsformule ontworpen zou kunnen worden als de Amerikaanse munt verder in waarde zakt. Vrij re cent zijn er binnen de OPEC stem men opgegaan om de dollar te ver vangen door een „mandje van mun teenheden" voor de berekening van de olieprijs. Een andere krant in Saoedi-Arabië. „Okaz" zei in een commentaar dat twee zaken belangrijk zijn bij de prijsstijgingen: ten eerste dat de we reldeconomie er geen schade door mag lijden en ten tweede dat de ge matigde stijging in etappes zou moe ten plaatsvinden. Prijsstijging van lichte olie en prijsdaling van zware olie zou de marktsituatie weergeven. De Venezolaanse olieminister Her nandez wil de olie tien procent duur der maken Dat zou echter ook in etappes moeten gebeuren om de spe culatie te voorkomen die zich nu voor iedere OPEC-conferentle voordoet De laatste verhoging van de olieprijs vond plaats op 1 januari 1977 AMSTERDAM Dr P. Lieftinck, mi- bobank nister van financiën van 1945 tot 1952 en oud bewindvoerder van de Wereld bank en het Internationaal Monetair Fonds, is benoemd tot adviseur van de hoofddirectie van de Centrale Ra- De advisering van de heer Lieftinck zal zich vooral richten op de buiten landse bedrijfsactiviteiten van de bank. ADVERTENTIE a een medewerker Europese Gemeenschappen zijn bereid handelsakkoorden te sluiten met afzonderlijke den van de Comecon, het communistische economische samenwerkingsverband De ckopese Commissie, het dagelijks bestuur van de EG, wil als een uiterste concessie de j, emene principes van die akkoorden vastleggen in de préambule van een verdrag met de ai mecon. Met dit gegeven is onlangs een Comecondelegatie onder leiding van de Rus Nikolaj m iejew naar Moskou teruggereisd. Het overleg in Brussel was de derde gespreksronde dit Ir tussen „Brussel" en de Comecon. <f'k: lorspronkelijke bedoeling van het blok was om een gemeenschap handelsakkoord met de „ne- af te sluiten, maar dit is het «te waar men in Brussel aan kt. De Comecon heeft daar. zo Ut geredeneerd, in de eerste its het handelsinstrumentarium voor. De organisatie in 1949 ericht als tegenhanger van de terse OESO (Organisatie voor nomische Samenwerking en Ont- 1 keling) heeft geen gemeenschap- jke handelspolitiek. Er komt ook politiek argument bij. Men ver- ïdt. dat enkele Comeconpartners Roemenië voorop weinig voelen r een te grote coördinatie van de idelspolitiek. Dat zou de greep van skou op hen alleen maar verste en EG heeft daar ook geen enkel bij Het gaat er alleen om de ingen met organisaties als de m te normaliseren. Onder nor- ttatie wordt In Brussel verstaan: fissêling van gegevens uit de han- statistiek. standaardisatie, mi- esties en economische progno ses over produktie en verbruik. In feite kan de Europese Commissie de zaken zonder verdragen afhandelen, maar beide partijen willen nu toch een overeenkomst sluiten. Eerste toenadering Een belangrijk gegeven is dat de Co mecon sinds een jaar bereid is de Europese Commissie als vertegen woordiger van het instituut EG te aanvaarden. Tot eind 1977 liep „Mos kou" met een grote boog om de com missie heen en zocht uitsluitend con tacten met de EG-raadsvoorzitters, die elk halfjaar wisselen. Tot 1973 wilden de Sowjets niets te maken hebben met de EG als zodanig In dat jaar deed Gromyko op een receptie in Helsinki de eerste poging tot toena dering. maar zijn gesprekspartner de toenmalige EG-raadsvoorzitter. de Deense minister Andersen had het belang van dit gesprek niet door Dat bleek enkele weken later pas bij een bezoek van de Luxemburgse eerste minister Thom aan Moskou Nog in 1973 organiseerde men een ontmoeting tussen Comecon en EG. maar dan zou namens de gemeen schappen wel de commissie als part ner moeten optreden Een jaar later kreeg commissievoorzitter Ortoli in derdaad een uitnodiging voor een ge sprek in Moskou. Die eerste ronde, in februari 1975 met de EG-delegatie onder leiding van de Nederlander Wellenstein, werd een grote misluk king, omdat de Comecon-onderhan- delaar niet over volmachten beschik te. Het bleef bij een uitwisseling van gedachten. Tijdens het bezoek van de Roemeense vice-premler Marinescu in september 1977 aan Brussel werd officieel besloten tot een akkoord tus sen Comecon en EG Voorkeur De onderhandelingen zijn moeizaam begonnen Marinescu. die in Brussel met de toenmalige raadsvoorzitter Simonet dacht te kunnen onderhan delen. werd vriendelijk voorgesteld aan commissaris Haferkamp. de offi ciële gesprekspartner namens de ge meenschappen. Sindsdien laat ook de Comecon de leiding over aan haar secretaris Fadejew De Europese Gemeenschappen heb ben inmiddels met verscheidene Co- meconlanden akkoorden en handels besprekingen lopen op het gebied van staal en textiel Roemenië en Cuba krijgen van de EG dezelfde voorkeursbehandeling ais de Lomé- landen Bulgarije heeft hiervoor een verzoek Ingediend, dat nog In studie is. Vorig jaar december hebben de EG met Roemenië als eerste Oostblok land een textielakkoord gesloten: met Hongarije en Polen zijn de onder handelingen nog gaande. Dit jaar zijn met Tsjechoslowakije en Hongarije contacten gesloten over staalleveran- ties, terwijl Polen en Roemenië nog met de Europese Commissie praten Visserijbesprekingen van Brussel met de DDR. Polen en de Sowjet- Unie zijn afgebroken. Ongeveer een kwart van de produk- ten die de Comeconlanden nu naar de EG uitvoeren, is gebonden aan toege wezen aandelen. Via akkoorden zou een aantal van dergelijke handelsbe lemmeringen aanzienlijk kunnen worden verminderd Daarvoor in de plaats zouden dan bijvoorbeeld prijs afspraken. garanties, ontsnappings clausules en consultaties over en weer kunnen komen. Er wordt nu gezocht naar een vast kader, waarin dit zou kunnen gebeuren. De Banque heeft betaalpromesscn aan toonder van f 1.000,-, f 5.000v- en f 10.000,-. De aankoopbedragen luiden als volgt: Looptijd Coupure 11000,- Coupure f5000.- Coupure f 10.000,- 2 jaar 7'4% 861,32 4.306,61 8.613,22 3 jaar 8 793.83 3.969,16 7.938,32 4 jaar 8'/i% 728,26 3.641.32 7.282,63 5 jaar 8'/:% 665,05 3.325,23 6.650.45 De rente is op basis van samengestelde interest (rente op rente). Hen hetaalpromesse is een waardevol cadeau voor de kinderen. Ook telefonisch kunt U betaal promessen bestellen. PARIBAS Amsterdam (Hen m.T* hl. van ha.-rk sir.mi. m iii.t •Ji-üronmeiNvDcn ILui'-lialrfi .fraai, Oostpliin)-Tilbutü-l ttn J.imm.-ljjn. Stadtonuvx)-Arnhem-Bfeda-Dotilret V-Hcnjp.'lo -M.iasfnchf-\i|inc?;en-RtH'rm«»rnl-Ri>fU

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 13