lulderije zorgde voor stel rechtsvervolging' 'Menten niet naar Polen' tenten Advocaat 'geheimhouder' Man/Vrouw-Pölis Met deze kleine lettertjes hebt u 'n betere autoverzekering. ter Menten treedt opnieuw naar buiten: Lagere straf tegen vrouw die haar kind doodde geëist Royal Nederland Swart oneens met Algra Bibliotheken in Rotterdam krijgen zestig man meer Fout dagvaarding: ontslag vervolging 'Vormingswerk voor Haagse volwassenen ernstig belemmerd' van Nationale-Nederlanden. DAG 12 DECEMBER 1978 BINNENLAND TROUW/KWARTET 11 |een onzer verslaggevers SRDAM Pieter Menten heeft gisteren vanuit het waar hij zich schuil houdt opnieuw telefonisch contact nomen met het ANP, nu om te vertellen dat de toenmali- iinister van justitie mr. H. Mulderije, tegen hem heeft gd dat hij buiten vervolging zou worden gesteld. zr I augustus 1952 heeft Mulderije gehad met de procureur-ge in Amsterdam en hem ge ld of hij er mee akkoord ging dat üten vervolging zou worden ge- De procureur-generaal heeft toegestemd. Mulderije heeft ip in augustus van dat jaar te- lij gezegd: „Ik heb de zaak beke- 1 n ik heb geen enkele reden u te 1 ilgen. U wordt buiten vervolging d". aldus Menten A. Donker had als opvolger van erije een kant en klare zaak voor - liggen. Mulderije liet slechts de Ie afwikkeling over aan minis- .lonker, zo zegt Menten. Over het rijnen van de stukken die daar op slaan zegt Menten aan het adres van de commissie Schöffer: „Natuur lijk zijn die stukken zoekgeraakt, zo genaamd vernietigd door de commis- UitlcVCriniJ sie Schöffer. Daarvan ben ik hele- maal overtuigd. Alle documenten wa ren aanwezig. Door de beslissing van de Hoge Raad hadden ze buiten de waard gerekend en moesten die stuk ken verdwijnen, want die stukken waren in strijd met wat zij zelf wil den" aldus Pieter Menten gisteren tegen het ANP. dicht te houden genomen nadat een advocaat die hij de dossiers wel liet inzien, met het advies kwam ze maar niet openbaar te maken. Volgens Kortenhorst jr. heeft de commissie Schöffer een zevental stukken uit het archief, die slaan op de zaak Menten, mogen lenen. Het complete dossier bevat volgens de heer Kortenhorst jr. 360 stukken. rvolg van pagina 1 ,.E ommissie heeft blijkens het ver- gedeelten uit het politieke ar- van mr. Kortenhorst, de voor- ;e Kamervoorzitter en Menten- ,°0 ;diger, kunnen bekijken. Zij e:te een keuze van de papieren Ij wenste in te zien aan de hand :en overzicht dat de familie Kor- orst haar ter hand had gesteld, eren met een strikt privé-karak- renste de familie niet ter inzage ven. - ddels heeft een zelfstandige re- r-accountant een onderzoek in- i ld naar de juistheid van bewe- n dat mr. Kortenhorst destijds bedrag van 200.000 gulden van en zou hebben ontvangen. De untant heeft de hiertoe financië- scheiden van de overleden advo- en politicus nagezocht. Het ver van dit onderzoek zal worden nomen in het eindrapport van de nissie-Schöffer. dat niet eerder volgend jaar nazomer gereed zal Kortenhorst junior heeft een af- ft van het verslag gekregen on- de voorwaarde dat hij dit als ouwelijk zal behandelen. tvel ommissie-Schöffer, die het ver leeft gepubliceerd gezien de vele n die over haar werk zijn gere- ;iet geen aanleiding terug te ko op de hoofdlijnen van haar re- ;ructie van de gebeurtenissen ;ich in 1952/53 zouden hebben ipeeld in de zaak-Menten. In eindrapport wil zij gedetailleerd an op de verschillen tussen haar lusies en het vonnis van de ïse rechtbank. commissie lucht in het verslag wrevel over de losse publikatie het rapport over de Velser-affai- iraartoe minister De ruiter van tie vorige week tegen het advies de commissie in is overgegaan, ens de commissie is dit rapport er uitvoerige achtergrondkennis ilijk, of zelfs geheel niet, te beoor- n. Zij had het rapport als bijlage haar eindrapport, waarin ook de er-affaire zal worden besproken, n opnemen. Dossier Kortenhorst Mr J. Kortenhorst, zoon van Mentens verdediger in de jaren vijftig, dr L. G. Kortenhorst. wil geen stukken uit het dossier van zijn vader vrijgeven die schade kunnen berokkenen aan der den en hemzelf. De heer Kortenhorst vertelde dit gisteren, nadat zijn broer zondag had laten weten dat de op Menten betrekking hebbende papie ren waarvan de afgelopen weken sprake is „niet bestaan". Zijn moeder zou slechts uit haar herinneringen een boekje hebben opengedaan over de handelwijze van zijn vader. De heer Kortenhorst jr. heeft het besluit het dossier van zijn vader grotendeels DEN HAAG (ANP) De procureur generaal bij het Haagse gerechtshof heeft zeven maanden en veertien da gen gevangenisstraf en een voorwaar delijke TBR geëist tegen de 39-jarige Turkse vrouw Suheyla N. uit Den Haag. Zij wordt verdacht van dodelij ke mishandeling van haar zesjarig zoontje. Behalve deze straf, die bijna gelijk is aan het voorarrest, eiste de procureur-generaal dat de vrouw zich onder toezicht zal stellen van de re classering. De vrouw, die eerder dit jaar door de Haagse rechtbank werd veroordeeld tot twee jaar, zou het jongetje met een pantoffel hebben geslagen nadat het opnieuw zijn behoefte midden in de woonkamer had gedaan. Het hof wees midden november tus- senarrest: deskundigen moesten na der adviseren wat er het beste met Suheyla kan gebeuren als zij binnen kort op vrije voeten komt. Een maat schappelijk werker adviseerde de jongere zus van de vrouw naar Neder land te laten komen om haar elders dan in Den Haag verder te begelei den. De zus heeft zich daartoe al bereid verklaard en ook de man van Suheyla wil het gezinsleven weer her stellen, aldus de maatschappelijk werker. (ADVERTENTIE) hUorvrzckcnng vergoedt tic tiirfalftchappij de vrrzekcrinptemer l>cr gchcurtrim irti hoogste liet voor het motorrijtuig - niet inbegrip van zijn tt:tuduardiiitru»liii£ - verzekerde bedrag, vermeerdert) met: - Je waarde van de niet lol de standaarduitrusting behorende verzekerde accessoires. - de noodzakelijke kosten voor bewaking, voorlopige stalling, vervoer van het motorrijtuig naar de dichtst bijzijnde geschikte liersteliiiriciitiiig en ter bepaling van de schade vereiste demontage, - de t erpliclite bijdrage in avcrtj-gros.se of daarmede gelijk Ie stellen kosten, - dc verschuldigde invoerrechten, indien het motor rijtuig in het buitenland moet achterblijven. Natuurlijk wordt er uit üw auto nooit iets gestolen. Maar 't zal die éne keer maar zijn. En dat zult u nu altijd zien, het gebeurt nét nadat u die prachtige stereo radio hebt laten inbouwen. Met stereo cassette recorder erbij. Dus nu is alle apparatuur foetsie. En kost u dat geld? Het is Royal Nederland die betaalt. Dat betekenen die kleine lettertjes. Ingewikkelde juridische termen? Ze zijn er niet om het u lastig te maken, maar om u te helpen. Om uw verzekering meer inhoud te geven. Want Royal Nederland verzorgt ook de onwaarschijnlijke dingen. Royal Nederland zorgt ervoor dat er bij uw autoverzekering aan alle kanten muziek inzit. Op maat. Bij voorbaat. In üw belang. De kleine lettertjes van Roval Nederland geven ook u grotere zekerheid. Vraag maar aan uw verzekeringsadviseur. verzekering maatschappij nv Premier Begin heeft gisteren op een personferentie in Oslo gezegd dat alle joden, christenen en moslims diep verontwaardigd zouden moeten zijn over de vrijlating van Menten, die hij omschreef als „een oorlogsmisdadi ger van het ergste soort". Over het Israëlische verzoek om uitlevering van Menten zei Begin dat hij de juri dische problemen daarvan beseft, maar dat zijn regering „zeer resoluut" is in haar standpunt dat Menten niet mag worden toegestaan aan de ge rechtigheid te ontsnappen. Volgens de premier zal Israël alle mogelijkhe den onderzoeken voor een berechting van Menten in Israël. „Mentens plaats is in de gevangenis. Hij is een van de afschuwelijkste oorlogsmida- digers die nu vrij rond lopen", riep Begin uit. Al gr a Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Mr. A. J. H. Swart. verbonden aan de Universiteit van Amsterdam, acht het onwaarschijnlijk dat Pieter Menten aan Polen of de Sowjet-Unie zou kunnen worden uitgeleverd. Hij verschilt daarin van mening met de Utrechtse hoogleraar mr. N. E. Algra, die er rekening mee houdt dat Menten in een van beide landen op beschuldiging van oorlogsmisdrijven terecht zal moeten staan. In het Utrechts Universiteitsblad zegt Algra dat de vrijlating van Men ten „wel eens een Pyrrusoverwin ning" zou kunnen zijn. Hij beroept zich op de in 1944 in Londen onderte kende verklaring van St. James's Pa lace, waar in is bepaald dat inzake uitlevering de nationaliteit van oor logsmisdadigers er niet toe doet. Op grond daarvan zou Menten, ook als hij Nederlander is, kunnen worden uitgeleverd. Polen en de Sowjet-Unie hebben belang bij Menten. omdat deze de oorlogsmisdrijven heeft ge pleegd in het toenmalige Poolse en nu Russische dorp Podhorodce. Volgens Swart. die wordt beschouwd als een autoriteit op het gebied van het uitleveringsrecht, is de door Algra bedoelde verklaring al 25 jaar lang DEN HAAG De Rotterdamse bibli otheken mogen volgend jaar zestig personeelsleden meer aantrekken. Dertig plaatsen mogen worden bezet op de part-time opleiding en de groei- gemeenten kunnen tien man extra aantrekken. De achterstand van het al bestaande bibliotheekwerk kan met 54 man enigszins worden opgelost en voor nieuw werk kunnen 46 plaatsen wor den opgevuld. Staatssecretaris Kraaijevelt-Wouters van CRM denkt op die manier 200 plaatsen bij het bibliotheekwerk te kunnen verdelen. De bibliotheekraad heeft een en an der van de staatssecretaris gehoord. Daarbij geldt van haar zijde het voor behoud dat de begroting van CRM nog door het parlement moet worden goedgekeurd. Die begroting wordt pas na het kerstreces in de Tweede Kamer besproken. De 46 plaatsen voor het nieuwe bibliotheekwerk heb ben nog geen bestemming in de plan nen van mevrouw Kraaijevelt. AMSTERDAM (ANP) Wegens een fout in de dagvaarding zijn twee jon gelui uit Amsterdam, verdacht van het stichten van brand in een dancing in Landsmeer, ontslagen van rechts vervolging door de Amsterdamse rechtbank. Een andere verdachte, de 18-jarige De R. kreeg zes maanden gevangenis straf opgelegd, waarvan vier voor waardelijk. De officier van justitie had tegen alle drie een jaar onvoor waardelijk geëist. De brandstichting werd in augustus gepleegd bij wijze van wraakactie, omdat De R daags tevoren wegens wangedrag de toegang tot de dancing was ontzegd. Vier mensen die in het gebouw sliepen konden de bewuste nacht op het nippertje door de eige naar van de dancing in veiligheid worden gebracht. Twee huisdieren kwamen in de vlammen om. De scha de bedroeg vele tonnen Drukproeven door onze juridische medewerker mr N. D. Jörg Hierbij enkele opmerkingen over het eventuele openen van het archief van wijlen Mentens advocaat Kortenhorst. Advocaten verlenen rechtshulp Zij zijn dus hulpverleners. Voor hulpverlening bestaat essentieel een vertrouwensband. Schending van een vertrouwens band doet afbreuk aan de hulpverlening afbreuk aan de hulpverlening aan een individuele persoon, én afbreuk aan de hulpverlening in het algemeen Toen het wetboek van strafproces recht in 1921 tot stand kwam, von den parlement en Kroon bepaalde vormen van hulpverlening zo be langrijk dat sommige beroepshulp verleners niet als getuige in het strafproces behoefden op te treden of bepaalde vragen mochten weige ren te beantwoorden. Zo is de wet nog steeds. Artsen, advocaten en geestelijken worden dan ook tot de zogenoemde „ge heimhouders" gerekend. Deze men sen kunnen hun beroep niet naar behoren uitoefenen als zij verplicht zouden zijn de feiten die zij bij de uitoefening van hun beroep aan de weet komen, openbaar te maken. Zelfs wat vaak het doel van het strafproces wordt genoemd het vinden van de materiële waarheid, komt hier op de tweede plaats. Een goede rechtspleging werd door de wetgever minder belangrijk geacht dan een van overheidswege on schendbare vertrouwensband tus sen hulpverlenende art* ariw of geestelijke en de hulpviagci Misdrijf Zelfs maken deze personen zich schuldig aan een misdrijf wanneer zij een hen beroepshalve ter ore gekomen geheim schenden. Mensen mogen niet bevreesd zijn hulp ln te roepen: een verdachte, die bij een steekpartij zelf gewond raakt, moet niet uit angst voor doorbrieven door het personeel van een polikliniek, zichzelf liever dood laten bloeden Het zogenoemde verschoningsrecht geldt niet alleen de hulpverleners zelf, maar ook hun personeel. Niet alleen mogen deze hulpverleners dus als getuige zwijgen, ook mogen brieven en andere geschriften waar over zij geheimhoudingsplicht heb ben niet door justitie in beslag ge nomen worden wanneer deze de waarheid aan het licht wil brengen. Ook huiszoeking mag bij geheim houders slechts plaatsvinden voor- het mogelijk is daarbij geen geheimen „aan te raken". Het ligt in de lijn van de beschermde hulpver- t lening dat ook het archief van een overleden hulpverlener voorzover dat geheimen uit zijn beroep of ambt bevat, niet van Justitiezljde ln beslag mag worden genomen of on derzocht. Ook bij een parlementaire enquête hebben geheimhouders verschoningsplicht. Tenslotte is het zelfs ontoelaatbaar om aan een verdachte te vragen of hij zijn hulpverlenende advocaat <of zijn nabestaanden) toestemming wil geven bepaalde geheimen te openbaren. Want men zou in geval dat de verdachte weigert die toe stemming te geven, al snel geneigd zijn te denken dat de verdachte dus kennelijk iets heeft te verbergen! Daar kunnen al van andere redenen voor bestaan en bovendien mocht de verdachte er Juist op vertrouwen, toen hij hulp zocht, dat mededelin gen nooit in zijn nadeel zouden kun nen worden gebruikt. niet meer toegepast, en heeft het stuk nu zijn geldigheid ook verloren. Swart wijst erop dat de Verklaring niet wordt genoemd in de in 1954 in werking getreden Wet overlevering inzake oorlogsmisdadigers. Hij ont leent daaraan het vermoeden dat het document slechts tijdelijke betekenis had. In het Utrechts Universiteitsblad wordt gezegd dat het onverwachte vonnis van de bijzonere strafkamer van de Haagse rechtbank in grote trekken overeenkomt met de visie van Algra, die in Utrecht inleiding tot de rechtswetenschap doceert. De rechtbank beschikte over drukproe ven van een vorige ^eek verschenen boekje van Algra, „Enkele juridische aspecten van de strafzaak-Menten". In oktober vorig jaar ^iitte Algra ern stige kritiek op de gang van zaken bij de berechting van Menten. Hij baar de toen opzien met de uitspraak dat hij de bijzondere strafkamer van de Amsterdamse rechtbank als ..een rot te apel in de mand" beschouwde. Volgens hem heeft premier Van Agt als minister van Justitiejde rechter op partijpolitieke gronden opgezadeld met een onmogelijke zaak- Van Agt. aldus Algra in het Utrechts Universiteitsblad, „had het openbaar ministerie niet tot vervolging mogen laten overgaan voordat hij had uitge zocht of er geen bindende beslissin gen van zijn voorgangers lagen,die- Mentens vervolging verder onmoge lijk maakten". Met de verwijzing van de zaak-Menten naar de Haagse rechtbank heeft de Hoger Raad vol gens Algra waarschijnlijk kritiek op Van Agt willen uitoefenen. De Utrechtse hoogleraar veronder stelt dat de KVP-er Van Agt. via de berechting van Menten de suggestie uit de wereld heeft willen helpen dat Menten in de jaren vijftig met hulp van KVP-politicl de dans is ontspron gen. Volgens hem heeft de Haagse rechtbank met de vrijlating van Men ten terecht „een politiek zwaar bela den zaak" van zich afgeschud. DEN HAAG B en W van Den Haag hebben staatssecretaris Kraaijveld- Wouters (CRM) per brief laten weten dat ze het plaatselijke vormings- en ontwikkelingswerk voor volwassenen op ernstige wijze belemmert. Dit naar aanleiding van het besluit van de staatssecretaris om een in februari gedaan verzoek om een rijksbijdrage voor het Stedelijk Educatief Plan af te wijzen. Dit plan van de gemeente Den Haag ls in het bijzonder afge stemd op groepen in achterstandssi tuaties. Volgens het college zorgt de veranderde opstelling van de staats secretaris voor ernstige problemen. Staatssecretaris Kraaijeveld wordt dan ook verzocht de aanvraag van Den Haag opnieuw in overweging te nemen. Het gaat hierbij om mede financiering van de herstructurering van de Haagse Federatie van Cultu rele Organisaties en het Haags Cultu reel Trefpunt in een stedelijk educa tief centrum, dat een plaatselijk edu catief netwerk moet opbouwen. Het gaat tevens om een coördinator voor de opbouw van het educatieve werk in de Schilderswijk er. om planning en uitbreiding van het educatieve werk met volwassenen (ADVERTENTIE) De Man/Vrouw-Polis van Nationale-Ncderlanden verzekert vader en moeder allebei. Want als vader overlijdt, moet er geld zijn. Maar als moeder overlijdt, moet er óók geld zijn. Anders worden de kinderen de dupe. De Man/Vrouw-Polis is niet duur. Uw verzekeringsadviseur komt graag langs om erover te praten. Bel 'm even op! Of bel Nationale-Nederlanden: 010 - 65 27 00 toestel 560 voor een uitgebreide brochure.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 11