[assaal protest tegen jah verliep vredig larokkaanse kinderen weven onze textiel Premier van Angola weg Sociaal-democraten nog niet eens over gedogen Mota Pinto olda Meir wordt iltorgen begraven -> IÜ2j -+M >ositie Iran groeit en wint aan eenheid Kritische krant Chinees te veel nieuw geweld Baskenland Protest Russen op mensenrechtendag 'Zeegevecht' China-Vietnam Spannend debat in Portugal Motie tegen Botha maakte geen kans DAG 11 DECEMBER 1978 BUITENLAND TROUW/KWARTET tRAN (Reuter, AP, UPI) Meer dan een miljoen Iranezen hebben gisteren in een feame betoging de sjah duidelijk gemaakt dat de oppositie tegen zijn bewind nog steeds fen aan eenheid wint. De massale demonstratie verliep tegen de verwachtingen in zonder aten. t van vijftien kilometer lang man breed trok gisteren Jstraten van Teheran, in wat tste demonstratie tegen het bewind werd genoemd, me zee van mensen bewoog het centrum van de stad. ositieleiders de massa zou- ^spreken. De organisatoren. or de grote opkomst, riepen Jers echter op rustig naar huis Zij vreesden dat de mensen- jen haar zinnen zou raken. mstranten droegen portret- de verbannen leider Khomei- Ich mee en leuzen, die in het gematigd van aard waren, idoeken betuigden slechts de oppositie, andere eisten len van de sjah en gaven ook [kanen het advies te verdwij- it „de sjah moet dood" scan- ook veel betogers .Allah is betoging viel samen met igrijkste dag in de islamiti- iwmaand, waarop de gelovi- traditie in processie door de ipen en zich zelf kastijden, hoofd van de immense stoet Sanjabi, de leider van het oppositiefront. Hij was ir het weekeinde na een ge- hap van veertien door de tn vrijgelaten. Hij sprak van irische betoging, die aangaf hele volk achter de strijd lie dictatuur staat. Volgens mers toonden de verschillen- psitiegroepen een ongekende een teken dat het verzet sjah de laatste tijd sterk betoging werd betiteld als van vertrouwen van het volk in de religieuze leider Khomeini, die in Frankrijk in ballingschap leeft. Ook in andere plaatsen stroomden de mensen de straat op uit protest tegen het bewind van de sjah. Nergens kwam het tot een treffen met militai ren. De pantserwagens en tanks, die de laatste tijd een vertrouwd beeld in de straten van Teheran vormden, wa ren vlak voor de demonstratie terug getrokken. Alleen het noordelijk deel van de hoofdstad, waar de sjah woont en veel ambassades zijn gevestigd, was geheel door het leger afgegren deld. Ook het vliegveld stond onder zware bewaking en er mochten gedu rende de afgelopen twee dagen geen toestellen landen of opstijgen. In verband met de algemeen heersen de vrees voor een bloedbad hadden vele buitenlanders het land al voor het weekeinde verlaten. Bijna de helft van de 41.000 Amerikanen, die in september nog in Iran woonden, heeft inmiddels een goed heenkomen gezocht. Zaterdag zond de Ameri kaanse regering vijf grote militaire transportvliegtuigen naar Teheran voor de evacuatie van Amerikaanse burgers. De vliegtuigen bleken bij aankomst in Iran vol te zitten met helikopters, waterkanonnen en ande re uitrusting ter bestrijding van rel len. Het leger heeft deze middelen echter niet in hoeven te zetten. Na de demonstratie maakte de Iraan- se regering gisteravond bekend dat de sjah tijdens het weekeinde 705 gevangenen heeft vrijgelaten. Ruim de helft van hen was om politieke redenen opgepakt. De vrijlating hield verband met de internationale dag van de mensenrechten. Ruim een kwart van de totale bevolking: van Teheran begaf zich gisteren op straat met spandoeken tegen het bewind van de sjah en portretten van de verbannen leider Khomeini. PEKINO (AFP. Reuter) Onder woedende protesten van omstanders heeft een oudere Chinees, waar schijnlijk een lagere functionaris, gis teren een muurkrant verwijderd, waarin de Amerikaanse president CEirter werd gevraagd werk te maken van de schending van mensenrechten in China De man riep dat de tekst reactionair was en afkomstig moest zijn van een agent provocateur van de Sowjet-Unie. Al eerder was een muurkrant aan Carter weggehaald, maar deze daad was al eerder veroor deeld Bij de gisteren weggegriste krant hadden de vele belangstellen den Instemmende opmerkingen ge schreven. Intussen is gisteren opnieuw een hoge functionaris, die tijdens de cul turele revolutie in ongenade was ge vallen, in ere hersteld. Het volksdag blad wijdde een stuk aan Tao Tsjoe, die in 1966 hoofd van de propaganda- afdeling van de partij en vierde in de partijhiërarchie was. Op muurkran ten was op zijn rehabilitatie aange drongen. Het persbureau Nieuw Chi na prees gisteren het revolutionaire verleden van vice-premier Teng Tsjao-ping aan wie de afgelopen tijd veel lovende muurkranten zijn gewijd. osi .O (AP, AFP) In hpaans Bas- d zijn het afgelopen weekeinde w slachtoffers gevallen als ge- jan terroristische aanslagen. gemaskerde mannen schoten Igochtend in een café een 61- militair dood. idere bezoeker liep verwondin- In Hernani, bij de Baskische bij San Sebastian, schoten ge- j Tde mannen een ontvoerde in- iel door de knie, nadat hij ge- d had geld aan zijn ontvoer- vge betalen. Volgens de politie lide aanslagen het werk van de èen Baskische afscheidingsbe- MOSKOU (AFP. Reuter) Een groep van 30 tot 40 dissidenten heeft gisteren in het centrum van Moskou een betoging van slechts vijf minuten gehouden ter herdenking van de 30ste verjaardag van de universele verklaring van de mensenrechten. Circa 20 dissidenten werden gearres teerd. Een deel van hen kwam later weer op vrije voeten. De Chileense politie hield zondag in Santiago 30 mensen aan tijdens een betoging voor de ongehinderde uitoe fening van de mensenrechten. De po litie liet weten dat er geen verlof was gevraagd voor de demonstratie, waar een duizendtal mensen aan mee deed. -De Russische pers heeft gisteren ter gelegenheid van de internationale dag van de mensenrechten scherpe kritiek geuit op de levensomstandig heden in de Verenigde Staten. Vol gens de in totaal zes zondagskranten zijn in de VS miljoenen mensen het slachtoffer van armoede, vooroorde len en werkloosheid. Commentator Joeri Kornllow zei on der meer dat de Amerikaanse onaf hankelijkheidsverklaring niet veel meer inhoudt dan een verzameling woorden. Dit vanwege de schendin gen van de mensenrechten. HONGKONG (UPI. AP. Reuter) Het Chinese persbureau Nieuw China heeft Vietnam er gisteren van be schuldigd dat zijn patrouillevaartui gen Chinese vissersboten heeft be schoten. Hierbij zouden één visser gedood en twee gewond zijn. De „bloedige provocatie" vond plaats in schuldigd dat het een opstand leidt, de wateren ten zuiden van China. Het waardoor het bewind in Phnom Penh is niet duidelijk of het binnen of bui ten Chinees territoriaal gebied was. Volgens Nieuw China namen vijf vaartuigen, voorzien van machinege weren en lichte automatische wapens aan de beschietingen deel. Combodja heeft Vietnam ervan be ten val moet worden gebracht. Vol gens een Combodjaanse woordvoer der worden de acties geleid vanuit Ho Tsj Minhstad, het vroegere Saigon. Radio-Hanoi maakte vorige week melding van een guerrillabeweging in „het bevrijde deel" van Cambodja. Een hoge Thaise militair heeft gezegd dat Vietnam de meeste van haar 40.000 in Laos gelegerde militairen naar de grens van Combodja heeft gestuurd. Als voorzorgsmaatregel zouden de Thaise troepen in staat van paraatheid zijn gebracht. Enkele duizenden in West-Europa verblijvende Vietnamese vluchtelin gen hebben gisteren in Parijs gede monstreerd tegen het bewind in Viet nam. Bij gelegenheid van de 30ste verjaardag van de internationale ver klaring van de mensenrechten werd bij de UNESCO een protestbrief bezorgd. LOEANDA (Reuter) De premier en vice-premier van Ango la zijn zaterdag uit hun functies ontheven. Volgens president Agostinho Neto was deze stap nodig om „een beter contact tussen het staatshoofd en zijn ministers" te krijgen. Het ontslag van premier Kopo do Nascimento, sinds de onafhankelijk heid in novmeber 1975 eerste minister van Angola, kwam na een drie dagen durende ontmoeting van de leiders van de MPLA, de regerende partij in het land. In een toespraak voor de radio zei president Neto dat de func ties van premier en vice-premier wa ren afgeschaft om een betere ver standhouding tussen de ministers en het staatshoofd te bewerkstelligen. „Het centrale commitee van de Volksbeweging voor de Bevrijding van Angola (MPLA) heeft zich uitge sproken tegen hen die zich tussen de partij en het volk opstellen, met het doel ze te verdelen.", lichtte Neto de beslissing toe. Volgens waarnemers buiten Angola moesten Lopo en vice- premier Rocha opstappen, omdat zij zich te veel pro-Russisch opstelden. beuren te geven. In zijn radiotoespraak gaf Neto toe dat de staat tot nu toe niet in staat is gebleken een aantal problemen van het volk op te lossen, vooral op het platteland. Daarom zullen handela ren en andere zakenmensen in de toekomst meer vrijheid krijgen. „Dit betekent nog niet dat we onze plan nen voor nationalisatie van bedrijven op zullen geven", voegde hij hieraan toe. Om de contacten met de presi dent te verbeteren zullen zestien pro- door Jan Halkes LISSABON De debatten in het Portugese parlement over het lot van de nieuwe regering lijken op het laatste moment toch nog spannend te worden. De sociaal-democratische partij die tot nog toe het kabinet van Mota Pinto leek te zullen steunen riep gisteren onverwachts haar partijraad bijeen om zich opnieuw over haar standpunt te beraden. Volgens het officiële Angolese pers- vinciale commissarisen de titel van bureau ANGOP zijn ook de hoofdre dacteur van de staatskrant en het hoofd van de televisie vervangen. De veranderingen worden gezien als een poging om de discipline In de MPLA te herstellen en president Neto een betere grip op het binnenlands ge- mlnister krijgen. Neto ging niet in op geruchten, dat ook hij binnenkort zou aftreden. Volgens waarnemers in Loeanda zou Neto ernstig ziek zijn. Als zijn opvolger wordt de naam van generaal Kochioko Rochi genoemd. IZALEM (Reuter, UPI, AP) Golda Meir, de vrijdag eden Israëlische oud-premier, zal morgen worden begra- fp de Herzl-berg, waar ook veel andere Israëlische leiders atste rustplaats hebben gekregen uw Meir wordt begraven naast j Isjkol, de man, die zij destijds [de als eerste minister. Vooraf gop begrafenis zal zij 20 uur liggen jaard aan de ingang van de Xs eth, het de gebouw. t M Israëlische parle- fmier van Israël Menachem Be- lle left zaterdagavond, na afloop aale sabbath, de nagedachtenis ar®ievrouw Meir gehuldigd met de dlt aak dat zij met toewijding, lief- v onbevreesdheid voor de bevrij- *%an haar volk heeft gestreden. -0al in de harten van ons volk 3 n gegrift voor alle nog komende aPaties". aldus Begin. Zij kwam 1 de Verenigde Staten naar ons ae lis een jonge pionier en vocht le bevrijding van haar volk met tuI (ding, bloed en onversaagdheid. Zij was de eerste ambassadeur van Israël in de Sowjet-Unie en kon onze broeders daar het bericht brengen, dat het land van onze voorvaderen was hersticht, aldus de premier. In haar laatste wilsbeschikking heeft Golda Meir gevraagd geen lofredes te houden en niets naar haar te vernoe men. Ondanks dit verzoek stond de Israëlische pers het afgelopen week einde vol met eerbetoon aan de over ledene De Jeruzalem Post roemde de wijze waarop zij ontwapenend door het cynisme wist heen te breken. De verwachting is dat vele buitenlandse delegaties bij de begrafenis aanwezig zullen zijn. Namens de Amerikaanse president Jimmy Carter komen zijn moeder en minister Cyrus Vance van buitenlandse zaken. Het Israëlische kabinet herdacht Golda Meir zaterdagavond tijdens haar wekelijkse beraad. Verwacht wordt dat de twee grootste partijen, de socialisten en de sociaal democraten, zich zullen onthouden bij de stemming over een communis tische motie van afkeuring. Mota Pin to heeft dan alleen de steun van de centrum-democraten tegenover een kleine meerderheid van communis ten en links-radicalen. Om de rege ring naar huis te sturen is echter een absolute meerderheid noodzakelijk. Na een langdurige formatieperiode zijn vorige week de debatten over het programma van de nieuwe regering begonnen. Het kabinet-Mota Pinto is een tweede poging van president Ea- nes om tegen de zin van de socialisten in het land een stabiele regering te geven tot de nieuwe verkiezingen in 1980. De socialisten lijken nu bereid het kabinet van partijloze ministers te gedogen om op die manier ver vroegde verkiezingen te voorkomen. Sinds de overweldigende nederlaag van de socialisten bij de tussentijdse gemeenteraadsverkiezingen iin Evo- ra probeert de socialistische partij tijd te winnen om de gelederen te reorganiseren en de verloren aanhang terug te winnen. Hetzelfde geldt voor de centrum-de mocratische partij die tegen elke mo tie van afkeuring zal stemmen. Maar vanwege het rechtse karakter van dit kabinet kunnen de socialisten zich hooguit van stemming onthouden. Aan de basis van de partij wordt druk uitgeoefend om tegen te stemmen en daarmee een laatste rest van geloof waardigheid bij de linkse achterban te bewaren. Verkiezingskoorts Verkiezingskoorts is ook de reden waarom nu plotseling de sociaal-de mocraten, Portugals tweede grootste partij, hun taktiek willen herzien. Zij hebben steeds aangedrongen op het vervroegen van de verkiezingen. Zo als in Evora bleek kan de PSD reke nen op een spectaculaire vooruit gang. waarmee zij de socialisten van de parlementaire troon zouden sto ten. Mota Pinto wil echter de regeer periode tot 1980 volmaken. Nu het er naar uitziet dat de socialisten zich met deze toezegging laten paaien, voelen de sociaal-democraten er weer minder voor Mota Pinto hun volle steun te geven. De Portugese partijen met uitzon dering van de communisten blij ken nog steeds hun eigen Identiteit niet gevonden te hebben. Binnen de socialistische partij.verrijzen nieuwe linker- en rechtervleugels, die strijd voeren om de richting van de reorga nisatie van de partij. De christen democraten van het democratisch so ciaal centrum (CDS) hebben dit weekeinde op hun partijcongres de vroegere coalitiepolitiek met de soci alisten „definitief" afgezworen. Ze zoeken het centrum nu weer aan de rechterzijde van het politieke spectrum. De koerswending bij de sociaal-democraten duidt op nieuwe moeilijkheden tussen de liberale vleugel van de P8D en de meerder heid rond de leider Sa Carneiro. De inhoud van het regeringsprogramma zelf ondergaat intussen alleen maar vormveranderingen. De Portugezen zullen de buikriem moeten blijven aanhalen en de revolutionaire ver worvenheden. de genationaliseerde bedrijven, het arbeiders zelfbeheer, de landbouw-coöperatieven, verlie zen hun laatste privileges ten opzich te van de private onderneming. JOHANNESBURG - De regering van Zuid-Afrika hoeft niet op te stap pen als gevolg van het informatie- schandaal. Aan het slot van een twee daags debat over het onwettig ge bruik van staatsgelden vroeg de op positie in een motie het aftreden van de regering. Deze weigerde de verant woordelijkheid voor het schandaal op zich te nemen, met het gevolg dat de regerende Nationale Partij tegen de motie stemde. De motie werd verwor pen met 130 tegen 30 stemmen. d ,ve een medewerker v e AT Terwijl wij ons in Nederland bij tijd en wijle druk maken over ,aSr aag of een kind van dertien in een film of tv-produktie op mag on n. is kinderarbeid in zeker de helft van de wereld nog een alledaags iis ?en. en an ipport van de I.A.O. (Internationale Cfcs Organisatie) schatte onlangs het kinderen vanaf 6 Jaar, dat lichame- aaj i geestelijk wordt bedreigd door het tei dat zij (moeten) doen. op 52 miljoen. Er veel en veel méér. vaak erg jonge 5Pj en leveren onder iets gunstiger om- eU gheden hun aandeel in de keiharde om het bestaan, met name in ontwik - 0 «landen. :ht anj en dan vermelden de kranten gespitst A zijn op incidenten, een tragisch geval ar inderarbeid. Dat geldt ook voor de der in Marokko, die onlangs vol ver- en ardiging een snoepgoedfabriek in so' tok in het nieuws bracht, waar kinde- )et anaf 8 jaar) in barbaarse omstandig er i gedwongen waren te werken. Een dei s van tien verloor er het leven bij. Dit lar t de zaak daar. niet voor het eerst ens. aan het rollen. rCUJ erontwaardiging over wat zich elders Wereld afspeelt is niet erg overtuigend ;ld vie de situatie in Marokko zelf kent. Je hier slechts in dorpen en steden rond te lopen om te constateren dat kinderen vrijwel overal worden ingeschakeld: In de handel op straat en in de „souks". in thee- en eethuisjes, in de gezinnen der wat beter gesitueerden (waar tienduizenden jonge meisjes als hulpje onafgebroken in de weer zijn). Ateliers Maar bovendien in de talrijke grote en kleinere ateliers van de textielindustrie. De winst van menig kledingstuk of tapijt, is ook in Nederland voordelig verhandeld, wordt over de ruggen van Marokkaanse kinderen opgestreken. Een Engelse organisatie die zich al sinds het midden der negentiende eeuw bezighoudt met de bestrijding van kinderhandel, -mis handeling en -uitbuiting, de Anti Slavery Society, doet sinds 1975 in Marokko onder zoek naar dit soort misstanden. Haar eerste rapport uit 1975 dat aan de regering in Rabat werd gepresenteerd, vormde de neerslag van een onderzoek in zes privé-ondernemingen, twee staatsbe drijven en één staats-ambachtsschool. Hier uit bleek dat kinderen vanaf vijf Jaar op grote schaal te werk werden gesteld, soms 12 uur per dag, onder zeer ongunstige om standigheden, (sombere benauwde ruimtes, een waar schrikbewind enz.). De „school" er zijn er tientallen zo in Marokko bleek een verkapte fabriek te zijn waar de „leer lingen" zonder beloning de staatskas spek ten, zonder er zelf wijzer van te worden. In haar antwoord hierop stelde de Marok kaanse regering dat kinderen onder de twaalf niet mogen werken, maar dat hier en daar mogelijk de hand werd gelicht met dit verbod. Op naleving der wet zou meer toe zicht worden gehouden. In 1977 besloot de Anti Slavery Society tot een grootscheepser onderzoek, dit keer in tweeënzestig privé- en zeventien staatsbe drijven (weer voornamelijk in de textielin dustrie). Veel fabrikanten weigerden hun medewerking (Ook mij overkwam dat vaak; de informatie strekt dan niet verder dan tot wat je ziet aan horden bleke jonge meisjes die de werkplaatsen verlaten; een glimp van zo'n werkplaats, de broeihitte, het tumultMaar door interviews, slink se manoeuvres en een grote dosis volhar ding wisten de onderzoekers toch een scherp beeld te krijgen van wat er In Marok ko gaande is. Exporteur De situatie bleek aanzienlijk verslechterd vergeleken bij 1975. Dankzij de lage lonen groeit de Marokkaanse textielindustrie ra zendsnel. het land is nu al de belangrijkste Noordafrikaanse exporteur naar Europa in deze sector. De middelgrote stad Kenitra bijvoorbeeld, acht Jaar geleden nog geheel zonder textielfabriek, heeft er nu dertig, elk met honderden werknemers (mannen, vrou wen en kinderen). Waar leerplicht ontbreekt, gaan anderhalf miljoen meisjes. Jonger dan 15 Jaar. nooit naar school. Zij zijn. behalve als goedkope en gewillige arbeidskracht, óók erg „ge schikt" omdat kleine, lenige vingertjes het weef- en andere werk goed verrichten De lonen, aldus het rapport, variëren van hele maal niets voor wie het vak leert, tot rond de ƒ2.50 per dag voor de wat ouderen. Werkdagen van 12 tot 15 uur vormen geen uitzondering. Betaald verlof is er niet bij. Maar geklaagd wordt er niet want in de krottenwijken van de grote en kleinere ste den (fabrieken verrijzen meer en meer óók op het platteland), is iedere cent bitterhard nodig. Onder het personeel bevindt zich menig ziek en ondervoed kind. Beter af is slechts de „maalema" (maltres- se), die toezicht houdt op een werkeenheid, vaak ook de werving en betaling op zich neemt, met alle mogelijkheden tot corrup tie vandien. Aanklacht Het 71 pagina's tellend rapport bevat een zware aanklacht tegen koning Hassan II en de andere machtigen van Marokko. Rabat heeft zich dit keer van elke commentaar onthouden. Bulten het onderzoek vielen de buitenland se bedrijven, die grondstoffen, modellen en machines Invoeren, om na goedkope ver vaardiging van het produkt, dit weer uit te voeren naar Europese markten. Al zijn uit „humanitaire" overwegingen de werkom standigheden in westerse bedrijven meestal iets minder ongunstig, ook zij maken ge bruik van jeugdig, goedkoop personeel. En van de bemiddelingsdiensten der „maalema" In de vlakte van Oharb, rond Larache en Casablanca, vindt in feite hetzelfde plaats als in de Marokkaanse bedrijven, uitbuiting van kinderen. Naarmate de economische situatie (mede dankzij de Sahara-oorlog) verslechtert, slaat ook het buitenlands ka pitaal meer munt uit de misère der mensen hier. Als je Je afvraagt hoe zulke misstanden zich 1 zo snel kunnen ontwikkelen, stuit Je behal ve op economische, ook op sociale factoren. De Marokkaanse maatschappij drijft van oudsher op landbouw en handel, en net als bij ons in de tijd van vóór de industrialisatie (en het hiermee groeiend onderwijs), is de scheiding tussen Jong en oud weinig scherp gemarkeerd. Sociaal lijkt het zeker aanvaardbaar dat kinderen in buurt- en familiebedrijfjes, wor den ingeschakeld. Waar je dit waarneemt (een kind dat Je thee brengt, Je een broek verkoopt, thuis op de kleintjes past, metz'n ouders de oogst binnenhaalt, enz heeft het zelfs iets aantrekkelijks; zeker als Je Je realiseert dat hier scholing en vorming (con tact met volwassenen) aan verbonden is; en dat ons schoolonderwijs ook een. nJet steeds zó plezierige, vorm van tewerkstel ling is Maar en ook dit kennen wij uit onze eigen geschiedenis waar de industrialisatie op gang komt en de sociale tegeastelllngen groeien, wordt kinderarbeid in de fabrieken en huizen der rijken een gruwel die niet krachtig genoeg bestreden kan worden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 5