iolda Meir, een noeder in Israel Menten s Sherlock Holmes bij het GAK s s ersonalia Bisdom Roermond nog meer apart mbtenaren oeten niet uren' ASOCIAAL BERECHTE Dr J. Blauw nam afscheid als hoogleraar VU Problemen verwacht bij beleidsoverdracht studentenhuisvesting ERDAG 9 DECEMBER 1978 ir James Dorsey IÜZALEM Toen de Egyptische president Sadat in november 1977 zijn historische oek aan Jeruzalem bracht, was hij met name nieuwsgierig naar Golda Meir, een van de legendarische figuren uit de jonge geschiedenis van de zionistische beweging in de staat j el. De door vriend en vijand vanwege haar politieke wijsheid en menselijke benadering specteerde Golda voegde een historische noot aan het bezoek van Sadat toe door een noeting te zetten in het kader van die van een grootvader en een grootmoeder. 4 anks Golda's hartverwarmende i| jeiijkheid bleek zij een harde ver- e ger van het bestaansrecht van de r |se staat. In 1898 in Kiew gebo- wljdde Golda haar leven aan de d van het Joodse volk. De herin- ïgen aan de afschuwelijke po- is in de Oekraïne vormden de srgrond van haar strijd. Reeds in zei Israëls grote oude man, Da- Ben Goerion, dat „ooit eens de BINNENLAND TROUW/KWARTET dag zou komen waarop de wereld zou beseffen dat het een Joodse vrouw was die het geld bijelkaar scharrelde om een Joodse staat te stichten". Geheime ontmoeting Ben Goerion deed deze uitspraak aan de vooravond van het vertrek van Golda Meir in 1948 naar de Verenigde ie|wvolS v«n pagina 1 „e zakken zich op. Deze actie zou van- worden beëindigd, maar giste- niet zeker of toch niet zal doorgegaan met de actie, lad MHP (hoger personeel) heeft ergernis" kennis genomen van annemen van de Tweede Kamer en D'66-motie, waarin wordt ge- voor aftopping van prijscom- 'afatie voor ambtenaren vanaf in ns van hoogstens 45.000 gulden, neer verdient krijgt dan per pro prijsstijging toch maar 450 gul- looncompensatie. Deze motie aangenomen doordat de linkse jen steun kregen van een meer- sid van de CDA-fractie. aad MHP vindt dat het parle- zich met loonzaken als deze niet bemoeien. Dat zijn zaken voor eweging' en werkgevers samen, aad MHP vindt aftopping bij gulden een „rigoreuze mati-. waarbij geen rekening zou wor- gehouden met de offers die de re inkomens de afgelopen jaren bben moeten brengen, inks de steun van de vakcentrale aan haar ambtenarenbonden 0 en ARKA, krijgen de ambte- in hun strijd met Wiegel geen van de voorzitter van de bouw- CNV, Dllo van Commenée. Die Jtze week op een spreekbeurt dat dï mbtenaren niet moeten zeuren". de roeg zich af of de acties van de maren wel 4erecht zijn. Hij wees ^Upat ambtenaren en trekkers van e uitkeringen in de afgelopen van dezelfde bruto verhoging lonen ondergingen, netto meer lielden. (Uitkeringen en salaris- ■Jran ambtenaren zijn aan de bruto gekoppeld.) „We hebben de tenaren en uitkeringstrekkers ld|gehoord toen ze netto veel meer enhaalden dan degenen die het hen moesten verdienen." lommenée gaf als voorbeeld een »rman die werkte voor een wo- id^ouwvereniging, maar na fusie te horen onder de gemeentelij- onderhoudsdienst. Terwijl zijn onderhoud van woningen ies hetzelfde bleef, kreeg hij toch gulden netto per maand meer, dat hij als ambtenaar allerlei so- n premies niet meer hoefde te len. Commenée vond dat de regering ed zo gek niet zit" met het voorstel us een half procent korting op de n lng van de uitkeringen. De en Isvoorzitter vergeleek ook het laai" over deze korting met het 'ei ingeslikte voorstel van het net-Den Uyl voor korting met irocent op WAO-uitkeringen. „Er emand in Nederland die zegt: wat i abinet voorstelt is redelijker dan Den Uyl voorstelde. Dat hoor ik 1 0 ens." aldus Van Commenée. >u Hc zitter Van Eijkelenburg van de lal i/-werkgevers „ergert het ver- n Ikkelijk" dat de vakcentrales, en CNV, niet hebben willen mee- en aan voorkomen van doorwer- rd van de bouw-cao op sociale uit-- 2- igen, minimumloon en salarissen vi ambtenaren. Werkgevers en vak- den in de bouw besloten dit jaar D deel van de losse toeslagen in het ,in sloon te verwerken. Dat hoefde a erkgevers geen cent te kosten, en P tie de werknemers meer zeker- 10 op. De werkgevers komen nu og voor extra kosten te staan als h i „papieren" verhoging van het 0 sloon nu alsnog tot feitelijke ver- ng van het minimumloon gaat b en. Van Eijkelenburg had van de 0 wbonden verwacht dat zij dit via vakcentrales zouden voorkomen. Vervolg van pagina 1 De Utrechtse hoogleraar in de inlei ding tot de rechtswetenschap mr. N. E. Algra zei ons gisteren desgevraagd dat ook naar zijn mening uitlevering van Menten aan Israël niet mogelijk zal blijken te zijn. Volgens Algra zou Menten wel kunnen worden uitgele verd aan Polen of de USSR, als een van beide landen daarom zou vragen. Menten is veroordeeld wegens mis drijven in de toenmalige plaats Pod- horodce. die nu op grondgebied van de USSR ligt. Uitgesloten Algra, auteur van het onlangs ver schenen boekje Enkele Juridische as pecten van de strafzaak-Menten, waarover ook de Haagse rechtbank beschikte, meent dat uitlevering aan Polen of de USSR zou kunnen volgen op grond van een in 1944 gesloten verdrag, dat bepaalt dat bij uitleve- TT A1 ring van oorlogsmisdadigers de natio- "%de" S5?£LÏT5." Staten om steun te werven voor de jonge door vijandige Arabische legers omgeven Joodse staat-in-wording. Vlak daarvoor had Golda in een ge heime ontmoeting met koning Ab- doellah van Jordanië hem ervan pro beren te overtuigen niet aan de Ara bische vernietigingsaanval op de Joodse staat deel te nemen. Twee jaar eerder had Golda, die vanuit Kiew op 8-jarige leeftijd naar het Amerikaanse Milwaukee emigreerde en in 1921 naar Palestina vertrok, de basis gelegd voor Israëls speciale be trekkingen met de Verenigde Staten. Deze speciale relatie bleek van essen tieel belang te zijn voor de overleving van de Joodse staat. Golda's oorspronkelijke opzet toen zij naar Palestina kwam om, in over eenstemming met het socialistische zionisme, terug te keren naar het platteland bleek zij slechts korte tijd vol te kunnen houden. Na vier jaar in een kibboets te hebben gewoond en o.m. kippen te hebben gefokt, stortte zij zich in de actieve zionistische strijd. In 1946 tijdens een missie in de Verenigde Staten werd zij door Pales tina teruggeroepen omdat de Britse autoriteiten vele van de in Palestina levende zionistische leiders hadden opgepakt. Ambassadeur Direct nadat Golda de Israëlische on afhankelijkheidsverklaring in 1948 mede had ondertekend, keerde zij terug naar haar geboorteland Rus land. Deze keer echter niet gewoon als eez\ Russische jodin maar als Is raëls eerste ambassadeur in de Sow- Bij de aankomst van president Sadat in Israel, nu al weer meer dan een jaar geleden, overhandigde mevrouw Meir aan president Sadat een cadeautje dat hoorde bij zijn en haar grootouderschap. nalitelt er niet toe doet. Oud-premier dr W. Drees noemde de uitlevering van Menten aan Israël gis teravond in het NOS-journaal „uitge sloten". Hij wees erop dat de uitleve ring alleen daarom al niet mogelijk is, omdat de Hoge Raad nog over de zaak-Menten moet oordelen. Drees zei ook dat de weduwe van mr L. G. Kortenhorst gevraagd zou moeten worden de brief van minister Donker, waarover zij in haar getuigenverkla ring sprak, uit het archief van haar man op te diepen. De oud-procureur-generaal bij de Hoge Raad mr G, E. Langemeijer heeft in een radio-interview gezegd niet te begrijpen waarom de Haagse rechtbank zo veel waarde heeft ge hecht aan de verklaringen van me vrouw Kortenhorst en oud-Telegraaf- redacteur H. A. Lunshof. Volgens Langemeijer heeft de rechterlijke macht door de vrijlating van Menten „een deuk" opgelopen. Het CPN-Tweede-Kamerlid Joop Wolff vindt dat de regering maatrege len moet nemen om te voorkomen dat Menten de wijk naar het buiten land neemt. Volgens hem mag Men ten in geen geval een paspoort wor den uitgereikt. Dit blijkt uit vragen die Wolff volgende week aan de rege ring zal stellen in het door hem ge vraagde spoeddebat over de vrijla ting van Menten. Inzet van dat (Jebat zijn de gevolgen van de invrijheidstelling voor de be trekkingen van Nederland met Israël, Polen, de Sowjet-Unie en Zwitser land. Volgens Wolff zijn die betrek kingen ernstig geschaad. De regering, vindt hij, moet die landen een uiteen zetting geven over de vrijlating van Menten. spraken gemaakt op haar diensten in Israël zelf. Als minister van arbeid kreeg zij in 1948 de moeilijke taak om voor de opvang en integratie van dui zenden Joodse vluchtelingen te zorgen. Zeven jaar later, aan de vooravond van de Brits-Frans-Israëlische aanval op Egypte werd Golda minister van buitenlandse zaken. Een post die zij tien jaar lang bekleedde. In deze functie versterkte Golda niet alleen de nauwe banden tussen Washington en Jeruzalem maar boekte zij enorme diplomatieke successen voor de Joodse staat in de derde wereld en met name in Zwart Afrika. Eenheid Twee jaar na de zesdaagse oorlog van 1967 werd Golda premier van het kabinet van nationale eenheid. Toen haar bewind echter in 1970 met een Amerikaans vredesvoorstel akkoord ging. waarin tot territoriale conces sies op de door Israël veroverde wes telijke Jordaanoever werd opgeroe pen, nam Israëls huidige premier Me- nachem Begin uit protest ontslag als minister. In datzelfde jaar publiceerde Golda een schrijven van 18 joden uit het Russische Georgië, De openbaarma king van dit schrijven vormde het startsignaal voor de strijd van vele Russische Joden om naar Israël te mogen emigreren. Een strijd waarbij Golda zich nauw betrokken voelde. Na het aftreden van Begin en zijn aanhangers vormde Golda een kabi net dat voornamelijk op socialisti sche zionisten steunde. Haar voorge nomen aftreden als premier in 1973 Golda leed reeds sinds 1965 aan bloedkanker moest met het uitbre ken van de oktoberoorlog worden uit gesteld. Deze oorlog, en met name de aanvankelijke verliezen van het Is raëlische leger leidde tot massale pro testen in Israël. Begin 1974 trad Golda af ten gunste van haar partijgenoot Jitzhak Rabin. Deze regeringswisseling vormde een mijlpaal in de Israëlische geschiede nis. Voor het eerst werd de oude zio nistische garde, die door Golds werd vertegenwoordigd, vervangen door een sabre, een in Israël geboren Jood. Actief Ondanks haar ziekte bleef Golda po litiek actief. Als afgevaardigde van de arbeiderspartij in de Knesseth, het Israëlische parlement, nam zij op het .gebied van de buitenlandse politiek geen blad voor de mond. Hoewel het haar speet dat vrede met de Arabie ren niet tijdens haar bewind gesloten kon worden, leefde zij tot op het ogenblik dat het eerste vredesver-, drag tussen de Joodse staat en een Arabisch land binnen handbereik was. Tijdens het bezoek van Sadat leek zij op te leven. Zes jaar eerder had zij een aanbod van de Egyptische presi dent om elkaar in Europa te ontmoe ten van de hand gewezen. Golda was voorstander van een vredesverdrag met Egypte, maar vreesde dat de door premier Begin voorgestelde au tonomie voor de Palestijnen in de bezette gebieden noodzakelijkerwijs tot de zo door Israël gevreesde onaf hankelijke Palestijnse staat zou leiden. Deze vrees was in Golda's ogen zeer reëel. Arabieren associëren Israëls oude dame met haar vrees dat ooit eens het Arabische deel van de Israë lische bevolking groter zal zijn dan de Joodse. Niettemin was Golda een vrouw en een tegenstander die ook door haar ergste Arabische vijanden gewaardeerd werd. Een waardering die Sadat op het vliegveld van Tel Aviv in november verleden jaar tot uiting bracht toen hij Golda demon stratief zoende. UTRECHT/ROERMOND De bisschoppen van de r.k. kerk in Nederland zijn bij het opstellen van hun interdiocesane rekening in moeilijkheden gekomen, doordat bisschop Oijsen heeft laten weten, dat zijn bisdom aan een aantal posten niet meer wenst mee te betalen. De Roermondse bisschop heeft geen cent meer over voor de raad van kerken in Nederland, alsmede voor een aantal landelijke instellingen van de r.k. kerk, zoals het landelijk pasto raal overleg (LPO), de nationale raad voor de katechese en het centraal adviesbureau voor priesters en reli gieuzen (CAPER). De econoom van het bisdom Roer mond, drs. A. Tonnaer, zei gisteren, dat, bisschop Gijsen zwaarwegende en zeer ernstige bezwaren heeft tegen het functioneren van deze instellin gen Aangenomen wordt, dat de bis schoppen dinsdag op hun maande lijkse vergadering verder over deze zaak zullen praten. Weggelopen Bisschop Gijsen heeft zijn bezwaren tegen het LPO nooit onder stoelen of banken gestoken. Hij is zelfs een keer weggelopen en hij heeft bij herhaling ertegen geprotesteerd, dat ln Noord- wijkerhout zaken aan de orde gesteld werden, die daar volgens hem niet meer in discussie kunnen zijn. omdat Rome er al duidelijk ln beslist heeft, zoals de vrouwelijke priester en de celibaatsplicht voor priesters. Het hoger katechetisch instituut te Nijmegen, dat onder de nationale raad voor de katechese valt, is door de Roermondse bisschop al eerder in een brochure vrijzinnigheid verwe ten. Bisschop Gijsen werkt aan eigen katechismussen. Tegen het CAPER is vanuit het bisdom Roermond bij herhaling het bezwaar gemaakt, dat het in zijn adviezen aan priesters en religieuzen een te ruime uitleg zou geven aan het begrip celibaat, waar door intieme vriendschappen moge lijk zouden zijn. Bisschop Gijsen. landse kerkprovincie, om zich nog meer dan nu al het geval is op de r.k. kerk in West-Duitsland te oriënteren. Drs. H. van de Ven, econoom van het bisdom Rotterdam, zei gisteren des gevraagd. de situatie in hoge mate te betreuren. Volgens hem zijn beginse len van behoorlijk bestuur ln het ge ding. Hij verwacht, dat de zes andere bisdommen samen zullen opdraaien voor het nu ontstane gat van veertig duizend gulden. Eigen acties Reeds eerder had bisschop Gijsen gebroken met de nationale missie raad. de week voor de Nederlandse missionaris, de pauselijke missiewer ken en de bisschoppelijke vastenac tie en organiseerde hij eigen acties van het bisdom Roermond voor mis sie en ontwikkelingswerk. Ook ont trok hij zijn bisdom aan de samen werking in de priesteropleiding, om een eigen seminarie in Rolduc te stichten. De jongste stappen van de bisschop hebben de geruchten versterkt, dat hij zou aansturen op een afscheiding van bisdom Roermond van de Neder- door Huub Elzerman «Y*itter De ledenraad van het landse Christelijk Werkge- erbond heeft S. J. van Eijkelen- benoemd tot voorzitter. Hij t ir J. de Wit op. De benoeming in per 3 mei 1979. DEN HAAG (ANP) Volgens het ministerie van justitie is de kans op arrestatie van de oorlogsmisdadiger Toon S. nihil geworden, nu de naam van de man in de publiciteit is geko men. De naam van Toon S. is ge noemd door een Groningse groep burgers die zich al geruime tijd bezig houdt met de opsporing van oorlogs misdadigers. De groep zegt ook vier andeTe uitgeweken oorlogsmisdadi gers achterhaald te hebben. S., nu 60 jaar, afkomstig uit Coevor- den, is na zijn vlucht naar Duitsland aan het einde van de oorlog tot le venslang veroordeeld. Hij was in de oorlog medewerker van Wilhelm B. in Drente, die ook naar Duitsland is uitgeweken. Een woordvoerder van de groep heeft het als onzin bestem peld dat 8. door de justitie zou wor den gearresteerd, wanneer hij tijdens de feestdagen naar Nederland zou komen. Volgens de groep staat het onomstotelijk vast dat S. nooit meer de grens over is geweest. De groep zal binnenkort nog meer namen bekend maken van oorlogsmisdadigers die hun straf hebben weten te ontlopen. Een oorlogsmisdadiger die levens lang kreeg, maar in 1947 naar Duits land wist te ontkomen, blijkt in 1964 gratie te hebben gekregen. Het be treft de SS-er Lukas V.. die is opge spoord door de Winschoter Courant. Op voordracht van de toenmalige mi nister van justitie, mr. Y. Scholten, werd hem op zijn verzoek gratie ver leend. Volgens het ministerie van Jus titie moet dit worden gezien in het licht van een soepeler gratiebeleid tegenover politieke delinquenten, dat in de jaren '60 opgeld deed. „Ik maak zelf wel een verklaring. Daar heb ik u ni.ft bij nodig", schreeuwde de man. „U bent verplicht mij in te lichten over de werkzaamheden die u verricht", antwoordde de opsporingsambtenaar stijfjes. „Niets mee te maken", riep de man. Laat de heren van het GAK maar weten dat ik het niet neem. Ik dien een klacht ln". Hoe de opsporingsambtenaar ook aandrong, de man wilde niets meer vertellen en de be ambte kon weinig anders doen dan zijn akten- tas pakken en opstappen. Later zou de rechter het relaas van de opsporingsambtenaar met gefronste wenkbrauwen lezen. „Het Is duide lijk, z d de rechter, dat de man heeft geweigerd een verklaring af te leggen". De magistraat greep naar de pen en schreef een vonnis, dat d halsstarrige figuur om het maar eens popu lair te zeggen definitief de das zou omdoen. Het was allemaal drie jaar eerder begonnen,' toen de man een kantoorbediende voor honderd procent arbeidsongeschikt werd ver klaard. Hij kreeg een uitkering en hij mocht naar huis. Nu is de WAO niet bedoeld om het verder bij een maandelijkse uitkering te laten. Integendeel, de bedrijfsvereniging de uit voerder van deze wet is zeer geïnteresseerd in mogelijkheden om iemand bij voorbeeld via omscholing terug te laten keren in het arbeidsproces. Ook arbeidsongeschikte werk nemers. die na een periode van invaliditeit zelf weer willen proberen aan de slag te gaan, kunnen op steun rekenen. Uiteraard wil de bedrijfsvereniging wèl precies weten of iemand zijn werk hehrat en voor hoe lang dat gebeurt. Kinderachtig is de bedrijfsvereniging in zo'n geval niet, want als iemand laat weten dat hij wil proberen terug te keren ln het arbeidspro ces dan behoeft dat niet te betekenen dat de bedrijfsvereniging onmiddellijk gaat korten op de uitkering. Ook onze kantoorbediende was het thuiszitten kennelijk al gauw spuugzat, want hij vroeg al na een paar maanden aan de bedrijfsvereni ging toestemming om op proef enkele dagen per week een paar uur te mogen werken. De bedrijfsvereniging liet prompt weten dat de beloning voor die paar uren geen Invloed zou hebben op de uitkering. „Maar", schreef de bedrijfsvereniging, „laat ons wel weten wan neer u uw werkzaamheden uitbreidt". Hoewel dat breifje aan duidelijkheid niets te wensen overliet, ging de kantoorbediende een paar maanden later fors over de schreef. HU wist voor zo'n twee- tot vierhonderd gulden per week een tweede baan te versieren. En niet zo maar een baan. Nee, meneer ging optreden als I bedrijfsleider. De bedrijfsvereniging liet hU geheel in het I ongewisse, maar zijn nieuwe activiteiten ble- I ven daar toch niet onopgemerkt. De bedrijfs vereniging rook onraad en stelde een onder- I zoek in. Nu hebben ze bU de bedrijfsvereniging I naast de wetboeken vast niet de verzamelde werken van Sherlock Holmes op de boeken- I plank staan, want er werd eerst een opspo ringsambtenaar op de affaire gezet en toen die onverrichter zake terugkeerde, vroeg de be drijfsvereniging of de kantoorbediende voor een nader gesprek wilde langskomen. De kan toorbediende verscheen, praatte als brugman, maar het antwoord op de klemmende vraag wat hU nu precies uitvoerde, kwam er niet uit. Er werd een tweede opsporingsambtenaar op pad gestuurd en deze man kwam beter besla gen ten ijs. Hij had fotokopieën van een onkos- tennota en van de overeenkomst tussen de kantoorbediende en zUn nieuwe baas bij zich. Of de kantoorbediende alias bedrijfsleider daar een verklaring voor had? Die had hU niet. In het geheel niet. En toen de grond onderzijn voeten te heet werd, schreeuwde de nieuwbak ken bedrijfsleider tegen de speurneus van de bedrijfsv aeniging dat hij helemaal niets te zeggen had. Toen was de zaak rond De bedrijfsvereniging sloeg het wetboek open en las: „Indien degene, die in het genot is van een arbeidsongeschiktheidsverzekering wei gert de door de daartoe aangewezen deskundi ge gestelde vragen te beantwoorden, is de bedrijfsvereniging bevoegd de uitkering geheel of gedeeltelijk buiten aanmerking te laten". Er ging een velletje in de typemachine en de dienstdoende ambtenaar tikte: „Nu u meerde re malen geweigerd heeft de door de bedrijfsvereniging gestelde vragen te beant woorden en daardoor een vanwege de bedrijfs vereniging Ingesteld onderzoek onmogeUJk heeft gemaakt is het bestuur op grond van de wet op de arbeidsongeschiktheid bevoegd, nu voor de weigering geen deugdelijke grond aan wezig was, de aanspraak op een uitkering geheel of ten dele, tijdelUk of blijvend buiten aanmerking te laten". Uit de rest van de brief bleek al snel dat de toevoeging „ten dele" en „tijdelijk,, louter een formaliteit was. De bedrijfsvereniging trok de uitkering in verband met „de pertinente weige ring om inlichtingen te verstrekken" met on middellijke ingang geheel ln. Het hoger beroep dat de kantoorbediende Instelde tegen deze beslissing mocht niets baten, want ook de Raad van Beroep vond dat de bedrijfsvereni ging het volste recht had om de uitkering in te trekken. Ook bij deze uitspraak legde de kan toorbediende zich niet neer en hij wendde zich tot de Centrale Raad van Beroep. Daar wacht te hem een onaangename verrassing, want de centrale raad beschikte Inmiddels over een rapport, uitgebracht door een hoogleraar ln de psychiatrie. In dit rapport concludeerde de professor dat de man op het moment dat zijn WAO-uitkering werd Ingetrokken geschikt moest worden geacht voor zijn werk als kan toorbediende. Aangezien dit standpunt op het moment van de intrekking zelf nog niet be kend was, verdiepte de raad zich toch nog ln de vraag of de intrekking wel „in overeenstem ming met de redelijkheid" was. Opnieuw lag daar het rapport van de opspo ringsambtenaar van de bedrijfsvereniging op tafel. De conclusie was toen snel getrokken. „Het is duidelijk dat de kantoorbediende be greep welke informatie van hem werd ver langd; stelde de raad vast. En zelfs wanneer hem door de opsporingsambtenaar onjuiste inlichtingen zouden zijn voorgelegd, had het op zijn weg gelegen om op openhartige wijze terstond duidelijkheid te verschaffen. De be drijfsvereniging heeft derhalve ln overeen stemming met de redelijkheid van haar be voegdheid gebruik gemaakt de uitkering ln te trekken", besliste de raad. Daarmee was de kous af. Want al beschikt de bedrijfsvereniging dan niet over speurneuzen van het type Sher lock Holmes en al moet er óók in de sociale verzekeringsrechtspraak met „harde" bewij zen worden gewerkt, het uitspitten van een fraudegeval is de sociale verzekeringsmannen best toevertrouwd. Daar hebben ze niet eens een Holmes bij nodig. Geloof en wetenschap Van onze onderwijsredactie AMSTERDAM De oude tegenstel ling tussen geloof en wetenschap is min of meer overwonnen. Het pro bleem waarmee wetenschapsmensen zich nu bezig houden is veel meer. wélke rol speelt het geloof in de we tenschap? Dat zei dr J. Blauw gisteren bij zijn afscheid als hoogleraar in de wijsbe geerte der sociale wetenschappen aan de Vrije Universiteit. Prof. Blauw was tot 1947 gerefor meerd predikant. Van 1947 tot 1962 was nij secretaris van de Nederlandse Zendingsraad. Sinds 1962 was hij hoogleraar aan de Vrije Universiteit Het afscheidscollege van prof. Blauw ging over „Wetenschap als wereld beeld". Achter het wetenschappelijk bedrijf ligt een visie op mens en we reld, aldus prof. Blauw. Wetenschap veronderstelt niet alleen een mens en wereldbeeld, maar vormt zelf ook een wereldbeeld. Vooral ln de vorige eeuw heeft het rationalisme triomfen gevierd, maar achter de rede kwam toch steeds weer de ethiek te voor schijn. In de Jaren dertig van deze eeuw heeft o.a. de Frankforter School de span ning tussen rede en ethos bloot ge legd. Sindsdien wordt in de sociale wetenschappen „op gedemptere toon over het verlossende licht van de rede gesproken". Volgens prof. Blauw komt de vraag naar de mens- en wereldbeschouwing vooral aan de orde in de methodolo gie. „Het verstand is als gave en opga ve, maar niet als wereld- of levens principe te waarderen." Van onze onderwijsredactie AMSTERDAM De beleidsover dracht van de studentehuisvesting van het ministerie van onderwijs naar het ministerie van volkshuisves ting en ruimtelijke ordening, zal voor de toekomst grote problemen opleve ren voor de studentenhuisvesting. Deze sombere voorspelling staat ln een brief, die de colleges van bestuur van twaalf Instellingen voor weten schappelijk onderwijs te zamen met de besturen van de stichtingen voor studentenhuisvesting hebben ge stuurd aan staatssecretaris Brokx van volkshuisvesting. De besturen onderschrijven de ge- dachtengang dat de studentenhuls- vesting ln de algemene volkshuisves ting moet worden Ingepast. Zij vrezen echter dat door deze beleidsover dracht het aantal nieuwe woonvoor zieningen voor studenten ver zal ach terblijven bij de vraag. De steeds grotere toeloop naar de universiteit en de hogeschool vraagt volgens de besturen om een snelle oplossing, waarvoor extra-middelen ter beschik king moeten worden gesteld. ZIJ vragen de staatssecretaris om de instelling van een werkgroep die een plan moet gaan formuleren voor de huisvesting van studenten op korte en middellange termijn. toiet minder Met geen enkel medisch of psychologisch argu ment valt te bewijzen dat vrou wen niet in alle takken van „man- nensport" kunnen meedoen, al dus de conclusie op een driedaag se internationale conferentie in Londen van vrouwen die in de sport actief zijn. Een andere be wering crp deze bijeenkomst: in sommige sporten zullen vrouwen de prestaties van mannen zekei evenaren, zo niet voorbijstreven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 9