jah trekt leger terug lit Teheran Van den Bergh in de slag met kabinet Zuid-Afrika >LO wapent zich met reeks verzoeningen 'Chinese mens wil ook zijn rechten' Israël negeert uitlating Carter 'Katholieke vorstin betekent eind van Britse monarchie' Stembussen in Namibië dicht Muurkrant doet beroep op Carter Toon uw solidariteit metdeannsten in Latijns-Amerika voor de opbouw van: vakbonden *koö- peraties boerenbon den ♦vrouwen organisaties ♦krot tenwijkorganisaties: Zij verdienen uw solidariteit! Giro 1918108 CUT Nederland' Ex-veiligheidschef: Erasmusrapport aanfluiting Prijsvraag: geef naam aan nieuw Ambassadeur van Saoedi-Arabië in Libanon gewond Assad niet naar Moskou IATERDAG 9 DECEMBER 1978 BUITENLAND TROUW/KWARTET LONDEN (Reuter. UPI) Als de Britse kroonprins Charles met een rooms-katholieke vrouw trouwt, is dat „het begin van het einde van de Britse monarchie. Dat heeft de eigenzinnige politicus Enoch Po well gisteravond gezegd ln een re devoering in het Noordierse stadje Newcastle. Religie is een zeer ge voelig onderwerp in Newcastle, waar één derde van de inwoners katholiek is en twee derde protes tant. Met zijn uitspraak heeft Powell zeer provocerend zijn bijdrage ge leverd aan een kwestie, die sinds geruime tijd de gemoederen in Groot-Brittannie bezig houdt. De godsdienstige overtuiging van de toekomstige Britse koningin is vooral een rol gaan spelen sinds de katholieke Luxemburgse prinses Marie-Astrid als serieuze huwe lijkskandidaat wordt genoemd. De wet verbiedt de drager van de Britse kroon of de troonopvol gers) met iemand te huwen, die niet behoort tot de kerk van Enge- ■EHERAN (Reuter, UPI, AP) Iran beleeft morgen het oogtepunt van de islamltl- the rouwmaand Moharram iet enorme processies die eelal het karakter zullen ebben van demonstraties te rn de sjah. De regering doet lar uiterste best botsingen ssen militairen en demon- ranten te vermijden en *ft het leger opdracht gege- m zich uit de hoofdstad te lg te trekken. l ie regering van generaal Gholam l eza Azhari hief gisteren het verbod rouwprocessies op en versoepelde it uitgaansverbod. De bevolking pg nu alleen tussen elf uur avonds en vijf uur 's morgens niet straat komen. Ondanks de door de gering aangekondigde versoepeling in de maatregelen houden waarne- irs er toch rekening mee dat er ts een klein vonkje nodig is om situatie weer te doen ontvlammen, tmadari, een van de meest ge teerde geestelijke leiders in heeft de soldaten gisteren ver- len te schieten op hun Islamiti- le landgenoten. Tot de morgen te len betoging ls opgeroepen door In Parijs verblijvende Khomeini, sjiitlsche leider die in balling- tp leeft. voornaamste oppositiepartij, het ionale Front heeft verklaard de nonstratie van zondag te steunen. 71-jarige dr Karim Sanjabi, de tóer van het front zal aan het hoofd nI m de demonstratie lopen, waaraan VJ «ar verwachting ongeveer een mil- eI jen mensen zullen deelnemen. Dr 0 injabi zat kortelings veertig dagen i de gevangenis wegens zijn uitlatin- tegen de sjah, maar werd door de v (gering vrijgelaten in een poging op Ie manier de gemoederen te beda- ;t^n. Sanjabi noemde gisteren de de- nstratie van morgen een „straatre- endum" waaruit duidelijk zal biij- 1 dat het volk van de monarchie af Iraanse vrouwen wenen op de graven van naamloze slachtoffers van demonstraties land. Vooral van katholieke kant is er op aangedrongen deze bepa ling te schrappen. Volgens Powell is de godsdienst van de kroondragers vooral een politieke kwestie. De drager van de kroon is op aarde het opperste hoofd van de kerk van Engeland' en de kroondrager is in het parle ment het hoogste gezagsorgaan als het om de wetten van de staatskerk gaat. Een kroondrager die zich krachtens zijn geloofsop vatting moet onderwerpen aan het gezag van de paus. onder graaft zo zijn positie als hoofd van de Engelse kerk. WINDHOEK (Reuter. UPD De stembussen in Namibië zijn gister avond gesloten na een stemperiode van vijf dagen. Maandag wordt be gonnen met het tellen van de stem men en eind volgende week zal dan de uitslag van de verkiezingen be kend zijn. De Zuidafrikaanse autori teiten, onder wier toezicht deze door de Verenigde Naties algewezen en door de Namlbische bevrijdingsbewe ging SWAPO geboycotte verkiezin gen zijn gehouden, hebben met tevre denheid vastgesteld dat ruim 70 pro cent van de kiesgerechtige bevolking aan de verkiezingen heeft deelgeno men. Dat is meer dan men verwacht te en komt waarschijnlijk door de druk op de bevolking van onder Zuid afrikaanse Invloed werkende dorps hoofden en werkgevers. De pro-Zui- dafrikaanse Turnhalle Alliantie zal waarschijnlijk als winnaar uit de bus komen. Er wordt een onderzoek gehouden naar aanleiding van opmerkingen van journalisten dat men bij een stembureau in het gebied van de bos jesmannen stamleden heeft aange troffen met t-shirtjes, parasols en een lollie in de mond. De vraag is of men deze dingen heeft gekregen van par tijpropagandisten en of dit onder de huidige kieswetten niet illegaal is. PEKING (Reuter, UPI) Op de „muur van democratie" in de Chinese hoofdstad Peking heeft in de nacht van donderdag op vrijdag een muurkrant gehangen waarin er bij de Amerikaan se president Jimmy Carter op werd aangedrongen het Chinese volk niet te vergeten als het om de rechten van de mens gaat. De muurkrant was ondertekend door een „groep voor de mensenrechten" en is door Chinezen en buitenlandse diplo maten gelezen. Gisterochtend was hij weggehaald, hetgeen inhoudt dat de Chinese leiding er niet bijster gelukkig mee was. De muurkrant was gesteld ln de vorm van een open brief aan president Car ter en de schrijvers verwezen naar een toespraak die Carter woensdag hield en waarin hij een pleidooi hield voor naleving van de rechten van de mens. De Chinese media hebben niets vermeld over deze toespraak en waarschijnlijk hebben de opstellers van de muurkrant er via buitenland se zenders kennis van genomen. „We zouden graag willen dat u ook aandacht schonk aan de rechten van de mens in China," zo begon de muur krant. „Naast snelle industrialisatie wensen wij ook beweging in de rich ting van een positieve en doeltreffen de politiek aangaande de rechten van de mens, aangezien tot op heden de situatie van de mensenrechten hier niet erg overeenkomt met die in de rest van de wereld." „Als Chinese burgers." zo ging de muurkrant verder, „geloven wij dat de waarheid universeel is en dat het geweten van de mensheid de rech ten van de mens niet wordt be perkt door nationale grenzen. Op deze kleine planeet bestaan mensen, van verschillend ras, landen met ver schillende historische tradities, en mensen met verschillende talen en culturen. Maar het verlangen naar fundamentele rechten van de mens is gelijk voor allen." ADVERTENTIE 'dl ittocht e nu al elf maanden durende onrust Iran leidt tot een enorme uittocht [i buitenlanders. Gisteren zijn weer 'tulgen vol mensen vertrokken. behoeve van Amerikanen die j willen verlaten heeft de KLM f extra vlucht Teheran-Amster- In-New York uitgevoerd. Normali- vliegt de KLM drie maal per week ITeheran. I-Amerikaanse demonstranten n gisteren de kantoren van een trikaanse vliegtuigfabriek in het Ig kilometer ten zuiden van de Idstad Teheran gelegen Isfahan brand gestoken. Er vielen daarbij en slachtoffers. De laatste dagen n steeds meer dreigementen geuit an het adres van Amerikanen in e" ran, hetzij door middel van telefoon- hetzij door middel van geschre- (en pamfletten. en olgens militaire woordvoerders v eeft ongeveer tachtig procent van )n e Amerikaanse vrouwen en kinde- tn in Iran het land verlaten. Glste- zaten nog enkele honderden Ame- nse, Westdultse. maar ook ise gezinnen op het vliegveld van ^Jeheran te wachten op een mogelljk- rld het land nog tijdig uit te kunnen, -iker vijftig procent van het passa- •j! iersaanbod moest op wachtlijsten orden geplaatst, omdat de lijnen raren volgeboekt. Volgens een s' oordvoerder van de KLM waren er p de vluchten van deze maatschap- U overigens geen wachtlijsten. Amerikaanse president Carter iteft gisteren bevestigd dat hij nog iteeds achter de sjah staat. Carter rilde hiermee een eerder gevestigde bdruk wegwerken dat hij de Iraanse •orst al zou hebben laten vallen.^Car- r verklaarde namelijk onlangs dat Verenigde Staten niet tussenbeide leofeouden komen als de monarchie in on Iran ten val gebracht zou worden. Nieuwe gracht 47, Utrecht Ontroerend door Hennie Serfontein De krtmt noemde de zorg van Carter voor de Russische dissidenten ont roerend. maar vond dat niet alleen internationaal bekende mensen als Sacharow deze zorg verdienen, „om dat al zoveel mensen sympathie voor hen hebben." „De Verenigde Staten moeten vooral protesteren tegen suc cesvolle onderdrukking omdat dat veel gevaarlijker en mensonterender is dan niet-succesvolie onderdruk king." Over het eigen land zei de krant: „In een land dat het marxisme ais een nieuwe religie beschouwt en dat uit naam van het proletariaat onderdrukkende methoden toepast, kan het elke burger die een afwijken de mening verkondigt overkomen dat dit wordt beschouwd als een contra revolutionaire misdaad en kan hij worden gearresteerd, gevangen gezet, gestraft, verbannen en zelfs geëxecu teerd. Het kan elke burger overko men dat hij wTeed wordt behandeld en wordt onderdrukt ln een politieke beweging waarvan hij niets begrijpt." Onlangs heeft Amnesty Internatio nal. de organisatie die zich inzet voor politieke gevangenen overal ter we reld. een rapport gepubliceerd over de situatie van de rechten van de mens in China. De Chinese regering heeft daarop nog niet gereageerd en uit de muurkrant bleek ook niet dat de opstellers ervan op de hoogte wa ren van het Amnesty rapport. 'Onrecht' Het centrale comité van de Chinese communistische partij heeft officieel bevestigd dat het een fout had be gaan toen het Teng Hslao-ping in 1976 wegzuiverde. Het besluit is te ruggedraaid, zo meldde radio-Peking gisteren. In opdracht van Mao Tse- toeng en onder druk van de radicalen zette het centrale comité Teng uit al zijn partij- en regeringsfuncties na de ongeregeldheden van begin april '76 op het Tien An Men-pleln (plein van de hemelse vrede) in Peking. Het be sluit om het „grote onrecht" tegen over Tepg te corrigeren is door het comité genomen op aandringen van partijleider en premier Hoea Kwo- feng, zo meldde althans de radio. Hoea Kwo-feng stemde indertijd sa men met andere leden van het comité voor het ontslag van Teng. Volgens de radio is de officiële herziening van Tengs ontslag bedoeld om de historie recht te zetten en de „eenheid en de stabiliteit" te bevorderen. Het comité noemt dat „een absolute voorwaar de" voor de ontwikkeling van de natie. KAAPSTAD Generaal Hendrik van den Bergh, het gepensioneerde hoofd van de Zuidafri kaanse veiligheidspolitie is ln rechtstreeks conflict gekomen met de regering en premier Botha door op een speciale persconferentie de bevindingen van de Erasmuscommissie inzake het informatieschandaal te bestempelen als „een grote aanfluiting" en eenzijdig. Botha had enoft Oïldcrwiis eerder verklaard dat de regering alle conclusies van de commissie aanvaardt. 1 Ingediende namen moeten vergezeld gaan van een korte beschrijving en motivering van de keuze en moeten voor 15 januari 1979 persoonlijk aan de staatssecretaris opgestuurd wor den. De winnaar van de prijsvraag zal een royale boekenbon ontvangen. BEIROET (Reuter. AP) De ambas sadeur van Saoedi-Arabië in Libanon raakte gisteren gewond toen hij in de helikopter waarin hij zat, geraakt werd door een kogel uit de loop van een geweer van een lid van de rechtse militie. Op het moment van de be schieting vloog de helikopter over de stad Jounieh, waar op dat moment een gevecht aan de gang was tussen de rechtse militie en eenheden van het Libanese leger. Leden van de mili tie hebben kennelijk gedacht dat er met de helikopter versterkingen wer den aangevoerd. De helikopter werd door de beschieting gedwongen een noodlanding te maken en vloog kort daarop in brand. Vier Syrische militairen raakten gis teren gewond toen een bom tot ont ploffing werd gebracht op de weg tussen Damscus en Beiroet. Door de ontploffing werden een Syrische tank en twee Syrische legervoertuigen ver nield. Het is de derde aanslag van dit soort in de afgelopen paar weken. De afgelopen 15 jaar was generaal Van den Bergh de Zuidafrikaanse Beria eerst als hoofd van de veilig heidspolitie en later van de speciaal ingestelde BOSS, het veiligheidsbu reau de op één na machtigste man van Zuid-Afrika. Enkele uren na zijn openbare verklaring werd hij in het parlement openlijk gekapitteld door minister Schlebusch van binnenland se zaken. De minister vroeg hem zijn mond te houden. Generaal Van den Bergh is vooral gebelgd over het feit dat in het rap port van de commissie-Erasmus hij, de voormalige minister van voorlich ting Connie Mulder en diens staatsse cretaris Eschel Rhoodie de schuld krijgen van het informatieschandaal. Hij zei tijdens zijn persconferentie dat al zijn handelingen en bevoegd heden eerst ter goedkeuring zijn voorgelegd aan de voormalige pre mier Vorster, die nu president is. V^n den Bergh vroeg de commissie-Eras mus alle bewijsstukken vrij te geven. Hij wilde weten welke feiten hij pre cies voor Vorster heeft verborgen en welke hij had geselecteerd voor door gave naar de premier. De generaal verwierp de beschuldigingen dat hij in naam van Vorster had gehEmdeld. Rol Vorster De verklaring van de generaal is daarom zo ernstig omdat ze duidelijk de rol van Vorster in de hele kwestie aangeeft en duidelijk maakt dat de voormalige premier wist van de ge heime activiteiten van het ministerie van voorlichting zoals de financiering van het regeringsgezinde blad The Citizen. Al eerder had oppositieleider Colin Eglin in het parlement gezegd dat zowel Vorster als de huidige pre mier Pieter Botha de verantwoorde lijkheid moeten dragen voor het in formatieschandaal. Schlebusch' aanval op Van den Bergh omvat ook kritiek op Vorster omdat hij zijn veiligheidschef abso luut onbeperkte vrijheid van hande len had gegeven. Schlebusch stelde de grote macht, die Van den Bergh als hoofd van de BOSS had. aan de kaak en meende dat zulke bevoegd heden onder toezicht van het hele kabinet moesten staan. Het speet hem dat de generaal zich nu met cynische en onevenwichtige uitspra ken over de kwestie roert. Volgens hem was het uit het rapport van de commissie-Erasmus duidelijk gewor den dat Van den Bergh uitgebreide bevoegdheden had. Schlebusch zei dat hij Botha zal vragen dit soort bevoegdheden te onderwerpen aan de controle van het kabinet en het parlement. Sinister trio Harry 8chwarz van de oppositionele Progressieve Federale Partij zei gis teren in het parlement dat Zuid-Afri ka op een haar na ontsnapt was aan de machtsgreep van een sinister trio: Mulder, Van den Bergh en Rhoodie. Schwarz zei dat het openbreken van het informatieschandaal tot een wa terscheiding in de Zuidafrikaanse po litiek had geleid. De vraag was vol gens hem gerechtvaardigd wat er was gebeurd als Mulder eerste minister was geworden. Volgens hem was uit het Erasmusrap port duidelijk geworden dat Van den Bergh werd gestuurd door mensen, die zich op de achtergrond hielden. Deze mensen hebben overheidsgel den kunnen gebruiken voor illegale doeleinden, zonder zich voor parle ment of kabinet te hoeven verant woorden. Er is geprobeerd, zoals uit het rapport blijkt, om Mulder pre mier te maken en zo het drieman schap aan de macht te brengen. Vol gens Schwarz is het onvermijdelijk dat Vorster niet gedurende enige tijd heeft geweten van de onregelmatig heden op het ministerie van voorlich ting. Waarom, zo vroeg hij zich af. is de zaak niet openbaar gemaakt voor de algemene verkiezingen van vorig jaar november of voor de verkiezing van Vorsters opvolger. DEN HAAG (ANP) Staatssecreta ris drs K. de Jong (Onderwijs) wil dat er zo snel mogelijk een goede naam wordt gevonden voor de nieuwe on derwijsvoorzieningen voor zestien tot achttienjarigen. Hij heeft hiervoor een prijsvraag uitgeschreven waar aan iedereen kan meedoen De proefprojecten voor de nieuwe on derwijsvoorzieningen zullen op 1 au gustus 1979 starten. De naam die in de prijsvraag gevraagd wordt moet goed in het gehoor liggen en duidelijk te onderscheiden zijn van namen van andere onderwijssoorten, ook als af korting. Volgens de staatssecretaris moet de naam gebaseerd zijn op de bedoeling van de proefprojecten zes tien- tot achttienjarigen, zoals deze onlangs door de Tweede Kamer werd aanvaard. DAMA8CU8 (Reuter) De Syrische president Assad heeft een voorgeno men bezoek aan Moskou afgezegd wegens een verschil van mening tus sen Syrië en de Sowjet-Unie over de levering van Russische wapens. Pre sident Assad is van oordeel dat Mos kou wel veel belooft, maar feitelijk onvoldoende doet. Syrië riep op 30 november zijn ambassadeur uit Mos kou terug en deze is tot op heden daarheen niet teruggekeerd. BERN, PARIJS, OSLO (Reuter, UPI, AP) Israël trekt zich niets aan van het dreigement van de Amerikaanse president Carter dat het vredesproces in het Midden-Oosten ernstig ln gevaar komt als er voor 17 december geen akkoord bereikt is. Zowel de Israëlische premier Begin als minister van buitenlandse zaken Dajan liet zich gisteren in deze geest uit. De Israëlische minister van buiten landse zaken Dajan beëindigde giste ren een driedaags bezoek aan Zwit serland. Hij verklaarde dat Israël ook na 17 december, de datum die was overeengekomen in de akkoorden van Camp David, bereid is met Egyp te te praten over een vredesregeling. De minister voorzag geen ontmoeting met de Egyptische premier Khalil, die gisteren van Frankrijk naar West- Duitsland reisde. Voor zijn vertrek herhaalde Khalil zijn bereidheid om met Dajan en diens collega van de fensie Weizman te spreken. Minister Dajan zei verder dat er na 17 december geen beletselen meer zijn voor de vestiging van nieuwe Joodse nederzettingen in de door Israël be zette gebieden. Daarmee keerde hij zich openlijk tegen opmerkingen van president Carter van de Verenigde 8taten. die eerder zulke nederzettin gen onaanvaardbaar noemde. Dajan beklemtoonde overigens dat het Is raëlische kabinet nog geen besluiten heeft genomen over de hervatting van de bouw van nieuwe nederzet tingen. >or J mes Dorsey iMMAN Het Palestijnse verzet staat waarschijnlijk voor de ernstigste risis van zijn geschiedenis. De plannen voor een autonome status voor pn( le door Israël bezette gebieden kunnen leiden tot een openlijke confron- ld atie tussen de Palestijnse en de Egyptische benadering van het Pales- 3u« ijnse vraagstuk. Iet >m zich te verzetten tegen de verdeel- en ïi fcrspolitiek van Egypte is de Palestijnse 4 tvrijdingsorganisatie PLO bezig zich te d wzoenen met een aantal van haar aartsvij- Art *nden. In tegenstelling tot de meeste Arabi- i e# the staten stelt Egypte dat het bestaans- dlt jjcht van de PLO geen doel in zichzelf is. gdgechts wanneer de PLO zich daadwerke- t Inzet voor de bevrijding van de westelij- Jordaanoever en de Gazastrook van de in ïaëlische bezetters, kan de verzetsbewe- fl Hg serieus genomen worden. uil rd< tae stelling sluit aan bij wat velen in de bette gebieden denken, maar niet open- Ie durven uit te spreken, zeker nu Israël en ygpte het nog lang niet eens lijken te zijn *er de bezette gebieden, terwijl Jordanië akkoorden van Camp David in de huldi- vorm verwerpt. Bovendien heeft de PLO i) monde van haar woordvoerder Moham ad Labadi laten weten, dat wie aan de Prtvoering van de plannen voor autonomie de bezette gebieden meewerkt, in moei lijkheden zal raken. „We hebben onze waar schuwingen al verstuurd. Wie met de vijand collaboreert, zal als verrader van ons volk worden beschouwd." Geen kreten Egyptische en Westelijke diplomatieke kringen in Amman geloven dat Labadi's dreigementen geen holle kreten zijn. Zo zou er twee maanden geleden in de Gazastrook een aanslag gepleegd zijn op de religieuze leider, sjeik Khazendar. Khazendar had de akkoorden van Camp David openlijk toege juicht en zijn zoon was regelmatig te gast op de Egyptische ambassade in Jordanië. De sjeik bleef ongedeerd. Het hoofd van de militaire afdeling van de PLO Zohelr Moksen, tevens leider van de pro-Syrische guerrillaorganisatie Al Saika. zou de burgemeester van Gaza, Rasjied al Sjawa, hebben laten weten dat de arm van de PLO lang genoeg is om met iedereen af te rekenen die meewerkt aan de akkoorden van Camp David. In de ogen van de PLO en Jordanië bieden deze akkoorden geen waar borgen voor een uiteindelijke oplossing van het conflict in het Midden-Oosten. Daarom weigeren ze aan het vredesproces mee te werken. Uitstel Toch zijn de PLO en Jordanië niet echt ongelukkig met de onderhandelingen tus sen Israël. Egypte en de Verenigde Staten over de uitvoering van de autonomieplan- nen in de bezette gebieden. Deze besprekin gen geven de PLO en koning Hoessein de gelegenheid rustig af te wachten wat de uitkomst van deze besprekingen zal zijn, zonder dat ze zich hoeven te compromitte ren. Binnen de PLO leeft echter wel het besef dat deze tactiek uiteindelijk alleen maar uitstel van executie betekent. Als de autonomieplannen rond zijn. worden de PLO en Jordanië voor het blok gezet. De PLO staat dan voor de keus tussen een boycot van de verkiezingen voor de Pales tijnse raden van zelfbestuur, zoals tijdens de gemeenteraadsverkiezingen van 1976 op de westelijke Jordaanoever. of de Palestij- nen in de bezette gebieden stilzwijgend toestemming geven aan de verkiezingen deel te nemen. Besluit de PLO tot het laatste dan zal de meerderheid van de leden van de raden ongetwijfeld bestaan uit PLO- aanhangers. De PLO zou dan die raden beheersen, zonder officieel iets te maken te hebben met de uitvoering van de akkoor den van Camp David. Voorlopig ziet het er echter naar uit dat de PLO de verkiezingen gaat boycotten. Dan loopt zij evenwel de kans dat de bewoners van de bezette gebieden haar links laten liggen. Nu al bereidt de PLO zich op die mogelijkheid voor Strijdbijl Op verzoek van de PLO bekrachtigde de Arabische topconferentie begin november in Bagdad het besluit van de top in Rabat van 1974 dat de PLO de enige wettige vertegenwoordigster is van het Palestijnse volk. In Bagdad begroeven Irak en de Pales tijnse Bevrijdingsorganisatie de strijdbijl. Daarmee kwam een eind aan een bloedig conflict, waarbij Iraakse ambassades in Li banon. Frankrijk en Pakistan en PLO-ver- tegenwoordigers in Londen, Koeweit en Pa rijs het moesten ontgelden. Ook aartsvijand Hoessein, die in 1970 de Palestijnen met een bloedige strijd uit zijn land Joeg, werd gepaaid. Een Palestijns- Jordaanse verzoeningscommissie werd in Bagdad in het leven geroepen en onlangs bezocht een hoga FLO-delegatie Amman. De PLO maakte zich zorgen over Hoesseins verklaring dat hij zich zou neerleggen bij elke uitspraak van de bewoners van de westelijke Jordaanoever. De Palestijnen lie ten hun eis vallen dat Hoessein hun toe stemming moest geven voor militaire acties vanaf Jordaans grondgebied in ruil voor een herstel van de betrekkingen. En na Hoes- selns expliciete verwerping van de akkoor den van Camp David legde de PLO zich feitelijk erbij neer dat de koning en niet de PLO de vertegenwoordiger is van de ruim één miljoen Palestijnen met een Jordaans paspoort. Tenslotte zocht de PLO ook nog toenade ring tot de rechtse Libanese christenen, die de afgelopen jaren keer op keer hebben beloofd door te vechten tot de laatste Pales tijn is gedood of uit Libanon is verdreven. De rechtse christenen en de Palestijnen werden het eens over de stelling dat de Palestijnse aanwezigheid in Libanon tijde lijk is. Geen van belde partijen wil dat de Palestijnen opgaan in de Libanese samenle ving; zij dienen het recht te krijgen naar Palestina terug te keren. Op deze manier hopen de Palestijnen een wig te hebben gedreven tussen de Libanese christenen en Israël, hun vroegere beschermheer. Radicalen In hoeverre al deze manoeuvres van de PLO ook tot eenheid in de eigen gelederen lei den, moet worden afgewacht. Nog deze maand wil de PLO de Palestijnse Nationale Raad (het „parlement in ballingschap") bij eengeroepen om een ontwerp-akkoord over de nationale eenheid te bespreken. Verte genwoordigers van alle verzetsgroepen heb ben aan de opstelling daarvan meegewerkt Het ontwerp komt tegemoet aan de wensen van de radicalen onder leiding van Volks front-leider dr. George Habasj, die in mei een openlijke aanval op de „autocratische" bestuurswijze van Arafat lanceerde. Het nu ontworpen akkoord bepleit een collectief leiderschap, waar meer ruimte is voor de radicalen. Ondanks deze concessies van Arafat zijn vele radicalen ongelukkig met de nieuwe bondgenoten van de PLO. Habasj en Ha- watmeh. leider van het Democratisch Volksfront voor de Bevrijding van Palesti na. zijn de „misdaden van Hoessein" uit 1970 nog niet vergeten. Kort na het vertrek van de PLO-delegatle uit Amman kwam het vorige week in het noorden van Jordanië dan ook tot botsingen tussen het leger en guerrillastrijders van het Democratisch Volksfront. Ook de contacten met de Liba nese christenen hebben kwaad bloed gezet. Toen hij op dat punt werd aangevallen, zei Aboe Ijad. de tweede man van de grootste Palestijnse guerrillabeweging Al Fatah, dat de PLO en dus Al Fatah zich door niemand de wet laat voorschrijven „Wij mogen niet eens hoesten zonder dat met verscheidene mensen te bespreken. Wij wil len hoesten wanneer dat ons uitkomt."

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 7