CDA: met paradox leven r i Ét ^8 i f t-OUW Commentaar ictievoorzitter(l) iictievoorzitter (2) 5 ictievoorzitter (3) Draad vandaag opgepakt na drie jaar wapenstilstand srleg hervatten (1) Sirleg hervatten (2) Grondwetshof Karlsruhe: Kalkar mag stel er iets tegenover luchtje stuur 'n brief gegroeid papa adoptie blauwkapel RDAG 9 DECEMBER 1978 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 Weede Kamerfractie van het leeft Ruud Lubbers gekozen aar voorzitter, als opvolger de afgetreden Wim Aantjes. ers zelf heeft deze benoeming ven in beraad gehouden, om- ij eerst wil weten wie vice- itter wordt, nu Hans de Boer gezegd niet beschikbaar te oor het vice-voorzitterschap. vice-voorzitterschap van de is een functie, waarvan het niet moet worden onder- tmaar in het politieke kracht- Dch van minder belang dan orzitterschap van de ARP de in het federatieve CDA (erkende partijen. De Boer in de politieke discussie, die s een wat ingewikkeld ver- maar nodig voor goed begrip »te zaak. Bij de start van het I voor de Tweede Kamerver gen van vorig jaar is duide- ;n rolverdeling overeengeko- rtjdie de federatieve opbouw e et nieuwe CDA zou onder in n. Op die manier is ook de an kandidaten voor de Twee- U imer opgesteld en zijn ook jgende afspraken gemaakt- em het „gentleman's agree- over de verdeling van de illende politieke functies dat federatieve CDA. Op. van deze overeenkomsten nog binnen het CDA moet worden gevoerd, meer van zijn opvattin gen te kunnen inbrengen als partij voorzitter van de ARP dan als vice-voorzitter van de CDA-frac- tie. Daarom heeft hij zich niet beschikbaar gesteld voor het vice- voorzitterschap als de CDA-fractie hem niet tot haar voorzitter zou kiezen. Dat De Boer weigert te opteren voor het vice-voorzitterschap, na dat hem de kans op het voorzitter schap is ontgaan, mag niet ver klaard worden uit een persoonlijk dépit. Er ligt een reële afweging aan ten grondslag hoe en in welke functie het beste invloed kan wor den uitgeoefend en het uitoefenen zitterschap van Van Agt) de eerste fractievoorzitter van het CDA. Het is waar, in die stilzwijgende afspraak lag al even stilzwijgend besloten, dat hoe meer het integra tieproces van de drie partijen voortging, des te minder behoefte zou bestaan aan een onderstrepen van het federaal karakter van het CDA. Het is nu de tijd om de vraag te stellen of dat integratieproces al zover gevorderd is, dat de nog maar net één jaar geleden ingezet te ARP-er Aantjes (na het te werkwijze kan worden door- tp terimbewind bedoelde voor- broken. van invloed hoort mede tot de opdracht die een politicus heeft. Ook moet vastgesteld worden, dat De Boer vóór de verkiezingen in de fractie duidelijk dit standpunt heeft kenbaar gemaakt. Trouwens, ook Lubbers heeft voor de verkiezingen al laten weten dat hij erg gesteld is op de aanwezig heid van De Boer in het fractiebes tuur. Uit die stellingname ver klaart hij dan ook nu zijn voorbe houd. Lubbers wist echter ook dat zo'n plaats in het fractiebestuur voor De Boer niet het vice-voorzit terschap kon zijn en daaruit mag worden afgeleid dat Lubbers in feite opteerde voor een voorzitter schap van De Boer. Naar onze mening moet die vraag' voorlopig ontkennend worden be antwoord. Ten eerste is op dit ogenblik en wij schrijven dit aan» de vooravond van de afzonderlijke partijraden van KVP en ARP en de Unieraad van de CHU over de grondslag nog geen sprake van „een eenheid van uitgangspunt, programma en uitvoering van pro gramma", zoals de eindfase werd aangeduid. Ten tweede lijkt het ons niet gepast ten opzichte van de verdiensten van een man als Aan tjes, dat zijn vertrek onder zulke treurige omstandigheden nu aan gegrepen wordt om iets te forceren op een punt dat nog lang niet uitgekristalliseerd is. het openbaar voeren van fzijergelijk pleidooivis moeilijk m in de praktijk geen geschikte platen voor handen zijn. o< daarvan is hier geen sprake, n geen twijfel bestaan over maar de fractie moet daarmee toch terdege overwegen ten eerste dat het CDA-bestuur in een eerder stadium zelf ook een vingeraanwij zing heeft gegeven in de richting van Hans de Boer als nieuwe frac- *fwaamheid van de opvolger, tievoorzitter en ten tweede dat ook anti-revolutionairen in de "fractie kunnen leveren; een die impliciet ook is uitge- ;n door de man die nu na zijn «4zing zo wijs is van een voor- ei bli k te geven. leuze van een voorzitter is heel wat buitenstaanders zich mis schien verbaasd zullen afvragen of de KVP-ers binnen de CDA-frac tie niet wat al te snel van stapel lopen. Het is zelfs de vraag of het CDA op lange termijn gezien met zo'n gang van zaken gediend is. Als er één verwijt in deze zaak 'laad een zaak van de fractie, gemaakt zou moeten worden, dan "eerderheid van het parlement zich onomwonden op het leiunt gesteld dat het kabinet enig uitstel wil yan de door- ning van de bouw-CAO in van het overhejdsper- Met deze uitspraak heeft ner tevens duidelijk gemaakt ambtenarenbonden vanwe- uitstel niet van de onderhan- Mktafel mogen wegblijven. Bé :el is met deze uitspraak van ;n arlement iedere grond voor züfgaande acties van de zijde ambtenarenbonden voorlo- imen te vervallen. Immers ^dement fungeert in geschil- 1 ssen enerzijds de regering in van werkgever en anderzijds iden van ambtenaren als een roepsinstantie. Welnu, die mil ■t.»1 Ei< 'dl leébe, beroepsinstantie heeft ten gunste van de werkgever beslist en daar mee zijn, waar het stakingsrecht voor ambtenaren nog niet is gere geld, de erkende mogelijkheden' voor de ambtenarenbonden in deze zaak uitgeput. Gelukkig bevatte de opstelling van het parlement ook een aantal ele menten die het de bonden wat lichter kunnen maken de weg terug naar de onderhandelingstafel te vinden. In de eerste plaats heeft het parle ment zich niet vastgelegd op defi nitief afstel van doorberekening van de bouw-cao. De meerderheid van het parlement stemt nog slechts in met uitstel. Meer had de regering in dit stadium trouwens ook nog niet gevraagd. Er blijft jammer dat het parlement et conflict tussen kabinet en weging nog niets heeft ver- Weliswaar deed het kabi- toezegging dat er volgend ieder geval geen eigen risico voor verzekerden in het zie- nds. Maar het kabinet hand- tegen de wil van de meer- >esid van het parlement in, zijn 'emeo reeds per 1 januari de g van de sociale uitkeringen met een half procent te korten. Het kabinet handhaaft hiermee een bron van irritatie en conflict- met de vakbeweging. Dat zou straks bij de cao-onderhandelingen op bedrijfstaknivcau wel eens ne gatief kunnen uitpakken. Boven dien riskeert het kabinet een bot sing met de CDA-fractie. CDA- woordvoerder Lubbers heeft dui delijk gemaakt die korting zo niet kan. zou dat zich misschien moeten richten op de ARP-ers binnen de CDA-fractie zelf, die niet geko men zijn met een eigen kandidaat. Dat is waar, maar door zo te handelen hebben diezelfde ARP- ers ook het verwijt ontlopen van fractievorming binnen de fractie en dus van deloyaliteit. Ook aan de op deze manier ge toonde loyaliteit dient naar onze mening een argument ontleend te worden voor de keuze van Hans de Boer als voorzitter van de CDA- fractie. dus, ook voor de bonden, ruimte voor overleg over een definitieve oplossing, waarvoor alternatieven kunnen worden aangedragen. In de tweede plaats is duidelijk gebleken dat het parlement de voorstellen van de werkgroep- Kloosterman voor alternatieve be sparingen in de salarissfeer van ambtenaren, zeker de moeite waard vindt. Minister Wiegel toon de zich minder enthousiast voor deze alternatieven, die voor het grootste deel uit de koker van bonden kwamen, en die de lasten billijker verdelen naar draagkracht dan het kabinetsvoorstel voor een globale korting van een half pro cent voor iedereen. De bonden kunnen nu in deze in het parle ment een bondgenoot weten. Volgens het CDA zou volstaan moeten worden met een korting van 0,3 procent. Op het eerste gezicht lijkt het een kwestie van een puntje meer of minder, maar er gaat een dieper liggend me ningsverschil achter schuil. De CDA-fractie meent dat per uitke ringssoort bekeken moet worden welke correcties redelijk zijn. Vooralsnog accepteert zij alleen 0,3 procent. door Willem Breedveld DEN HAAG Als er tussen twee dorpen geen weg be staat, maar duizend mensen gaan van het ene dorp naar het andere, dan is er een weg. Bijna wanhopig deed Piet Steenkamp op 23 augustus 1975 een beroep op deze Chi nese wijsheid om KVP, ARP en CHU definitief over de streep te trekken. Voor het eerst was er in Den Haag een echt CDA-congres bij elkaar maar tegelijkertijd leek de weg erheen verder dan ooit. De partijen waren het grondig oneens geworden over niets minder dan de werking van hun eigen grondslag, name lijk de aanvaarding van het evangelie als richtsnoer voor het politieke handelen. Inmiddels zijn er drie jaar van wapen stilstand verstreken. Vandaag pak ken de drie partijen KVP, ARP en CHU de draad weer op aan de hand van het recent verschenen rapport „grondslag en politiek handelen", een voor een leek uiterst moeilijk lees baar geschrift dat desalniettemin in zeventig pagina's tekst duidelijk maakt dat opwinding van weleer wel iswaar begrijpelijk, maar voor het overige volkomen ten onrechte was. Het ziet ernaar uit dat de partijraden zich vandaag bij die conclusie zullen neerleggen. Weliswaar was er deze week in een geschrift van enkele vooraanstaande anti-revolutionairen nog iets te bespeuren van de oude opwinding. Maar verwacht wordt dat dit vandaag slechts een rimpeling te weeg zal brengen. Nieuwsgierigheid Deze te verwachten bedaarde afloop, maakte een bijna onbedwingbare nieuwsgierigheid los naar de opwin ding van weleer, maar minstens zo veel nieuwsgierigheid naar het ach terwege blijven daarvan nu. Hebben de samenstellers van het rapport wer kelijk kans gezien de tegenstellingen te overbruggen. Of zijn er andere fac toren in het geding? De verhitte gemoederen van weleer hebben ongetwijfeld iets te maken met gevoelens die iemand besluipen, vlak voordat hij/zij gaat emigreren. De nu definitieve stap naar nieuwe horizonnen herinnert pijnlijk aan wat men in feite achterlaat. Het vertrouw de huis maakt al een wat onttakelde indruk en bange voorgevoelens om trent de ongewisse toekomst maken zich va» de persoon meester. Weliswaar is de stap met de reisgeno ten bijzonder uitgebreid doorgepraat. En ook zakelijk gezien is alles in orde. Maar wat heb je aan elkaar als het tegenzit, als zich allerlei dingen voor doen waarin niet is voorzien? Het is in deze sfeer geweest waarin de reisgenoten elkaar nog eens diep in de ogen hebben gekeken en door al lerlei omstandigheden tekende zich toen een deprimerend vacuüm af. We liswaar had het CDA het evangelie als richtsnoer voor het politiek han delen aanvaard, maar tegelijkertijd realiseerde men zich dat de nieuwe partij zich tot iedereen zou richten,, ongeacht zijn of haar herkomst. Het CDA zou dus een open partij zijn, die zich bijvoorbeeld ook tot een moham medaan richt en, waar het niet pas send is eerste- en tweederangs leden te hebben, zou diezelfde mohamme daan dus ook het CDA publiekelijk moeten kunnen vertegenwoordigen. De vraag rees naar de persoonlijke aanspreekbaarheid op het evangelie van met name personen die het CDA publiekelijk zouden moeten verte genwoordigen. r i Een foto uit 197G: het CDA is een feit. Van links naar rechts de heren Aantjes, Kruiiinga. Steenkamp en Andriessen. Bergrede Hoe zwaar dat evangelie weegt, maakt Willem Aantjes duidelijk op hetzelfde CDA-congres in Den Haag, waarin hij zijn bekende „bergrede" hield met als zwaarwegende conclu sie: „Vanuit dat besef politiek te han delen, daarin wordt christelijke poli tiek herkenbaar. Daarin nemen we elkaar niet de maat. Daar lichten we elkaar niet op door. Daar spreken we elkaar wel op aan. Daar roepen we elkaar wel mee tot de orde. Daar binden we elkaar wel aan (en dat moet dan helaas wel formeel worden vastgelegd). Dat is ons richtsnoer. En wie het voorrecht te beurt valt (want dat is het) als vertegenwoordiger van deze richting op verantwoordelijke posten tot politiek handelen te wor den geroepen, wordt voor dat politie ke handelen geacht daarmee in te stemmen." In dit verhaal klonk duidelijk de zorg door dat het evangelie in het nieuwe CDA ondergesneeuwd dreigde te ge raken. Op zich was er voor die be zorgdheid ook alle aanleiding. De eensgezindheid waarmee de partij kopstukken in Woudschoten het evangelie aanvaardden als het richt snoer, vermocht niet het onderliggen de probleem van de persoonlijke aan spreekbaarheid aan het licht te bren gen. Ieder voor zich interpreteerde de grondslag vanuit de eigen achter grond en dacht (ten onrechte naar achteraf bleek) dat de anderen er ook zo over dachten. Dick de Zeeuw Het aftreden van KVP-voorzitter t)ick de Zeeuw in maart 1975, bracht echter de verschillen duidelijk aan het licht. De Zeeuw had de KVP- gelederen op de ziel getrapt, niet om dat hij een open partij nastreefde, maar omdat hij een open en een pro gressieve volkspartij nastreefde. Voor menig KVP-er die een open mid denpartij nastreefde, een partij dus van de behoudende soort, was dit meer dan men verdragen kon en bij gevolg werd De Zeeuw geofferd. Oud premier De Jong sprak op die bijeen komst woorden van troost. Het zou jammer zijn, vond De Jong, als de KVP-voorzitter om die reden uit de partij zou stappen. De partij zou van zijn kwaliteiten kunnen pro fiteren, bijvoorbeeld als leider van het KVP-studiecentrum. De nieuwe voorzitter Vergeer maakte de maand daarop al duidelijk dat er tussen hem en De Zeeuw geen ver schil bestond over het open karakter van de partij. Ook hij meende dat degenen die zich in het program kun nen vinden ook alle functies moeten kunnen bekleden. Fractievoorzitter Andriessen deed het in juli nog eens dunnetjes over in een interview met Hervormd Nederland, voor mensen die het evangelie geloven, is een be roep daarop doorslaggevend. Mensen die het evangelie niet aanvaarden, moeten erkennen da.t de meerderheid er wel door wordt gedreven. Iedereen die het eens is met de politieke doel stellingen kan lid worden en dus ook vertegenwoordigen. Nee, het CDA is dus inderdaad geen confessionele partij meer, aldus Andriessen. Kleurloos Met deze twee gegevens lag de muni tie op tafel. De geschiedenis met De Zeeuw had duidelijk gemaakt dat wellicht aangekoerst zou gaan wor den op een kleurloze middenpartij. Maar bovendien dreigde het ook nog een partij zonder beginsel te worden. Die twee elementen bij elkaar opge teld waren voor de anti's teveel van het goede. Het conflict werd manifest en het bleek op het eerste CDA-con gres niet meer terug te draaien. De afwikkeling van het conflict leid de niet tot een oplossing, maar tot een wapenstilstand. Er zou voortge- werkt kunnen worden aan de tot standkoming van het CDA. Onder tussen zou een commissie zich bera den over de beginselstrijd. Twee maanden geleden produceerden zij het laconieke antwoord, dat de vraag stelling of men elkaar kan aanspre ken op eikaars christen-zijn niet aan vaardbaar is. De commissie houdt overeind, „dat anderen van mening zijn dat hun godsdienstige ontwikkeling niet zal leiden tot een christen-zijn in de bete kenis die men daaraan hecht, terwijl zij zichzelf toch als volwaardig lid van het CDA willen beschouwen, aange zien de overtuiging van het CDA met inbegrip van het hart daarvan, de toetsing aan de grondslag, de hunne is." Overtuiging Waar het volgens de commissie op aankomt, is de politieke overtuiging, die het resultaat is van de samenstel lende delen, waarin zowel de grond slag, als het programma en noem maar op van belang zijn. Het CDA is dus geen open partij, die met een verwijzing naar het programma vol staat, maar het is ook geen confessio nele partij. De verdienste van de commissie ligt dus in de overtuigende wijze waarop zij beide partijen gelijk heeft gege ven: de voorstanders van de pure evangelische beginselpartij, inclusief de persoonlijke aanspreekbaarheid krijgen gelijk, omdat het evangelie inderdaad van essentieel belang wordt bevonden voor het CDA. Maar ook de voorstanders van de open ge dachte krijgen gelijk, omdat zij kun nen volstaan met de politieke over tuiging die het resultaat is van dat evangelie. Of anders gezegd: de commissie con cludeert dat de tegenstelling in wer kelijkheid slechts een schijnbare is. een paradox. Beide gedachten zijn belangrijk en onmisbaar. Interessant is het om te zien dat het CDA naar vandaag zal blijken, nu wel met die paradox kan leven en in 1975 nog niet. Het verschil is dat de scherpe kantjes van de stellingname toen in middels wat zijn afgesleten. Ook KVP'ers blijken nu in de politiek ge ïnspireerd over het evangelie te kun nen praten. Het verschil is echter ook dat men al een eind onderweg is naar het CDA. Halverwege de reis wil men nogal eens wat vergeten. Soms ook wordt men wat onverschilliger. Dat laatste zou jammer zijn. KARLSRUHE (DPA) Het constitu tionele hof in Karlsruhe heeft giste ren verklaard dat de wettelijke bases voor de bouw van snelle kweekreac toren zoals Kalkar niet in strijd is met de Westduitse grondwet. De kwestie van de wet op de kernenergie was aan de orde gesteld door het hooggerechtshof voor bestuurszaken van de deelstaat Noordrijn-Westfa- len, waarin Kalkar ligt. Naar het oordeel van het hof in Karls ruhe gaat het bij de in Kalkar te bouwen snelle kweekreactor om een prototype van dit type, waarvan de bouw en het bedrijf overigens nog niet de beslissing betekenen voor het gebruik der snelle kweekreactoren in technische zin. De wetgever, aldus gaat het hof in Karlsruhe voort, heeft met de atoomwet van 1959 en talrijke bijkomende regelingen alles gedaan om mogelijke gevaren van deze in stallaties vroegtijdig te onderkennen en hun met de vereiste wettelijke middelen het hoofd te bieden. De uitspraak van het hof in Karlsru he slaat in eerste Instantie op een klacht van een boer in oktober 1973 tegen de eerste gedeeltelijke vergun ning voor het project in Kalkar. Deze klacht werd in 1973 afgewezen. De volgende instantie, het genoemde hooggerechtshof van Noordrijn-West- falen, was van mening, dat verschei dene voorschriften van de wet op de kernenergie, tegen het beginsel van de Trias Politica, de parlementaire democratie alsmede tegen het begin sel van de rechtsstaat indruisten. Het hof in Karlsruhe heeft geweigerd een principebesluit te nemen, hetzij vóór of tegen kernenergie. Het hof vindt dit de uitsluitende taak van de wetgever. m III i ïlli og i!!!11 I! I Alle marsepein, gevulde specu laas, chocoladeletters, suiker beestjes en banket al achter de kiezen? Alle lekkere hapjes en slokjes die u dinsdagavond onder het uitpakken, het spelletjes doen of misschien onder het Rhinemann-spel haast onge merkt binnenkreeg, al verwerkt? Of kijkt u nog zuchtend tegen een berg lekkernijen aan die maar niet kleiner wil worden, om dat bezoekers die nog met bele gen paaseitjes in de maag zitten, er ook al geen hap meer van door de keel kunnen krijgen? En op móet het. want weggooien doe je zoiets niet. Er lijkt dus niets an ders op te zitten dan alles op te eten en een paar pondjes of kilo's aan te komen. En er wellicht maag- en darmklachten van over te houden. Overdaad schaadt nu eenmaal, dat is bekend. Maar met dat dik worden kan het wel meevallen. In Welzijn, het voorlichtingsblad van de ziekenfondsen, lezen we deze troostrijke gedachte: „Van één avond snoepen wordt nie mand te dik. Overgewicht kweek je alleen door langdurig veel te eten". Zich zorgen maken om één zo'n eetavondje is dus niet nodig behalve natuurlijk als de dok ter bepaalde dingen strikt verbo den heeft. Er moet dan wel iets tegenover die overdadige maal tijd of dat overdadig snoepen staan: „Zo'n enkele uitspatting kun je gemakkelijk wegwerken door het op andere dagen met eten en drinken kalmer aan te doen", zegt Welzijn, dat bijvoor beeld deze tips geeft: beperk eet- en snoepuitspattingen tot de feestdagen zelf, en houd het de rest van de maand sober. Ook in de weekends dus geen feestelijke maaltijden, niet meer dan één keer opscheppen, geen koek bij de koffie en geen andere zondag se hapjes. Of deze tip: neem tus sendoor eens wat extra bewe ging. Dat scheelt weer caloriën. of joules zo u wilt. Wie verstandig eet en snoept zal deze maand wel zonder brokken doorkomen. Tenslotte kunnen er tegenover vijf dagen dik-op doen nog altijd zesentwintig magere dagen staan. En die restanten moeten dan maar zoveel moge lijk tot de komende feestdagen wachten. Sterren De politie van Mün- chen is een bende dieven op het spoor gekomen die zich bezig houdt met het stelen van ster emblemen van een bekend merk auto. Het blijken allen schooljon gens te zijn die de sterren op school voor twee gulden verhan delen. Dat gebeurt er als je op je dooie gemak op de w.c. gaat zitten le zen: het vertrekje wordt gevuld met 'schlechte Luft', zoals de Duitse fabrikant van een peper dure luchtververser het uit drukt. Iedereen zal dat wel al weten, maar zwart op wit zien is nog wat anders. Vandaar dat we dit vrolijke prentje uit het be- drijfsmagazine Prospekt afdruk ken. Een plaatje met een luchtje, want volgens die fabrikant is zijn middeltje veel beter dan een open raampje. Op 17 augustus van dit jaar werd om drie uur 's nachts in de Ar gentijnse hoofdstad Buenos Ai res de 38-jarige advocaat Abra ham Hochman, verdediger van politieke gevangenen in zijn land, door een groep gewapende mannen van zijn bed gelicht; de ontvoerders namen ook geld en boeken mee. Sinds die nacht heb ben zijn vrouw en dochter niets meer van hem gehoord. De advo caten in Argentinië vormen een speciaal doelwit voor de onder drukkers. Velen van hen zijn ge vangen gezet of helemaal ver dwenen. Sinds de militaire staatsgreep in maart 1976 heeft Amnesty International informa tie bereikt over de verdwijning van minstens vijftig Juristen. An deren werden gedwongen hun be roep op te geven en terwille van hun eigen veiligheid het land te verlaten. In februari 1978 heeft de internationale commissie van ju risten haar verslag over 1975 aan gevuld met informatie over de situatie van rechters en advoca ten in Argentinië. Dat rapport eindigde zo: „Hoewel de geweld daden op zeer grote schaal ge pleegd worden en vele sectoren van het openbare leven hiervan het mikpunt zijn, is de situatie waarin advocaten en leden van de rechterlijke macht zich bevin den buitengewoon ernstigSom mige bronnen schatten het totaal aantal verdwijningen die aan de veiligheidsdiensten toegeschre ven moeten worden, al op ruim vijftienduizend. Alleen al in de periode mei tot oktober 1978 heeft Amnesty informatie ont vangen over de ontvoering van meer dan tachtig mensen. Wie de Argentijnse autoriteiten een uiteraard beleefde brief wil schrijven, kan daar het vol gende in verzoeken: bevestiging van het feit dat Abraham Hoch man zich officieel in hechtenis bevindt; informatie over zijn ver blijfplaats en zijn rechtspositie; garantie met betrekking tot zijn veiligheid. De brief kan gericht worden aan: Vice-Almirante Ru ben Franco Secretario de In- formación Püblica Casa de Go- biemo'. Balcarce 50 Buenos Ai res, Argentina. Drieënveertig Franse steden heb ben de strijd aangebonden tegen de maatregelen van het Kremlin om emigratie van Joden uit de Sowjet-Unie te verhinderen. De steden hebben elk een Russische Jood geadopteerd, voor wie ze geld inzamelen en verder onder meer brieven naar de autoritei ten schrijven. Vergelijkbare Franse acties hebben net als in ons land en andere landen meermalen tot resultaten geleid. De Duitse acteur Heinz Rüh- mann (nu 75 jaar en zondag te zien in vier Ierse korte verhalen) schijnt zich moeiteloos in te le ven in de personen die hij moet uitbeelden. „Ook zonder voor beelden uit de werkelijkheid kan ik in een rol groeien", zegt hij in Televizler. „Onlangs had ik een gesprek met mijn vrouw over een nieuwe rol. Ze keek me aan en zei: Je ziet er heel anders uit, je bent dik geworden. In werkelijk heid was ik geen gram aangeko men, maar ik had me kennelijk zo met die rol geïdentificeerd, dat mijn vrouw de illusie had dat er werkelijk een dikke man voor haar stond". Gewoonlijk vinden in de oecume nische „onderwegkerk" in Blauwkapel langs de oude weg Utrecht-Hilversum alleen dien sten plaats tussen Pasen en de eerste zondag van november De belangstelling was het afgelopen seizoen zo groot, dat de „vereni ging van vrienden van blauwka pel" besloten heeft ook advents- diensten in de kerk te houden. De eerste is zondag al geweest, maar iedereen kan er ook op 10. 17 en 24 december nog terecht, steeds 's middags om vier uur Net als de paus zal de 63-jarige aartsbisschop Joseph Plourde van Ottawa binnenkort met „papa" worden aangesproken, maar in dit geval door maar één papazegger. De aartsbisschop gaat volgende maand naar Frankrijk om er zijn adoptiezoon Huot Thea uit Cambodja op te halen. De zestien-Jarige jongen zit nu nog in een vluchtelingen kamp in Thailand. Drie Jaar gele den stierven zijn ouders in een kamp van de Rode Khmers; zijn broer en zusje werden door solda ten doodgeschoten, en alleen hij wist naar Thailand te ontsnap pen. Mgr. Plourde wil een echte vader voor de jongen zijn en de volle verantwoordelijkheid voor hem dragen. „Later moet hij dan zelf maar uitmaken of hij mij ook als wettelijke vader wil hebben," zegt de bisschop. „Als hij toch liever zijn eigen naam wil houden vind ik het ook best." Kennedy Volgende maand komt er in de Verenigde 8taten een postzegel in omloop ter nage dachtenis aan presidentskandi daat Robert Kennedy, die tien jaar geleden vermoord werd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 5