'ïipels: 'Besluit iu vernietigen' Internationale erkenning Rob Ridder Amsterdam gelooft in kansen op titel SÉ i-sectiebestuurslid waarschuwt profvoetbal Twente geeft dsted contract er kansloos en Connors Ondanks hegemonie Heerenveen juister Gardeniers sluikreclame TV terugdringen Duinwijck-speler uitgenodigd voor toernooi in Japan imises voor inna Sosonko in der Kuylen kent bij or twee jaar Esser bedankt als begeleider waterpoloteam flDAG 9 DECEMBER 1978 SPORT TROUW/KWARTET 33 TERDAM „Wanneer de bondsvergadering vanmiddag het besluit om shirtreclame per 1979 in te voeren niet vernietigd, dan vrees ik het ergste voor het betaalde voetbal. Ik dat staatssecretaris Wallis de Vries van CRM maar één ding wil: intrekking van het it van 18 november. Zo niet, dan kan het betaalde voetbal wat hem betreft te pletter l De toekomst van het profvoetbal hangt aan een zijden draadje. De guillotine staat als are al klaar, de bijl hoeft alleen nog maar te vallen." Aan het woord is mr Max Tripels, an de vijf opgestapte leden van het sectiebestuur betaald voetbal en namens de VVD s Tweede-Kamerlid, laatste hoedanigheid is hij be- wie ook uit de voetbalwereld hoogte van de politieke krach- er op 18 november in Zeist zijn maakt. Tripels is partijgenoot allis de Vries en wil ..om vijf waalf" het profvoetbal nog één iraarschuwen. Hij zegt: „Er is ïzalig besluit genomen en het de voetbal beseft kennelijk nog niet welke risico's er met het p de subsidies worden ge- is Tripels zijn Wallis de Vries parlement in het geheel niet te Matty Verkamman ÏEDE FC Twente heeft de ge Deen Sören Lindsted voor n een half jaar gecontracteerd, ed liep enkele weken stage bij eg van Spitz Kohn. Gedurende [elopen seizoen in Denemarken Lindsted dertig doelpunten tweede divisieclub Holbaek. e kwam hem op het spoor door istenrijkse trainer van Esbjerg Itrittich, een relatie van Kohn. ed zal niet direct in de eredivi- rden ingezet. RN Tom Okker heeft in de van het invitatietoernooi in Lu- [een schijn van kans gehad te- mmy Connors. De linkshandige aan veegde de veteraan uit swoude met tweemaal 6-1 van De 2800 toeschouwers in de Luzern zagen een teleurstel- djfinale. Connors had met Okker geen moeite. Eerder kreeg hij nulevic en Fibak veel sterkere and. Hoe onmachtig de Ne der was bleek bij de stand 3-0 tweede set. Okker drukte een jongen zijn racket in de hand lurde hem de baan op. ;ens kan Okker op korte ter revanche nemen. In Luzern nog een toernooi gehouden. In psJtoernooi stuit Okker al in de ronde op de in topvorm verke- Connors. spreken over de laatste ontwikkelin gen, die andermaal op het conto van de FBO (werkgeversorganisatie) van mr Eric Vilé kunnen worden geschre ven. Hij doelt op de brief die de FBO deze week aan Wallis de Vries deed toekomen en waarin nogmaals werd gesteld dat er alle ruimte voor overleg met de externe geldgevers, budget bewakingsinstituut en NOS bestaat alvorens tot shirtreclame wordt over gegaan. Zelfs werd de mogelijkheid door de FBO open gelaten om in geval van nood^maar af te dien van die hele shirtreclame. Let wel: nadat het beshiit is genomen om per 1 juli 1979 die commercie in huis te halen. Tripels, doorgaans de rust en de vriendelijkheid zelve, vloeien de krachttermen uit de mond bij wat hij noemt „de ongelooflijk oneerlijke praktijken die de FBO zich permit teert." Tripels: „De FBO geeft er een draai aan. De bandopname en de notulen van de algemene vergadering zijn duidelijk genoeg. Hier, lees de notulen maar, op bladzij 21: „De FBO stelt voor nü te besluiten om over te gaan tot invoering van shirtreclame, uiterlijk 1 juli 1979, met de opdracht aan het bestuur om dat uit te voeren en omtrent de effectuering van dit besluit uiterlijk op 15 maart 1979 te vergaderen." Alle deliberaties die daar aan vooraf zijn gegaan, daar heb je niks mee te maken als je tot be sluitvorming over gaat. Wat een on zin: een besluit nemen, met al die gevolgen, en dan achteraf allerlei ma ren aanvoeren. Geloof me. de staats secretaris is echt niet onder de indruk geraakt van die brief van de FBO. Hij Eric Vilé vindt zelfs dat hij niets met de FBO van meneer Vilé heeft te maken, die is zijn gesprekspartner ten slotte niet. Wallis de Vries praat met de KNVB. Het parlement en de regering vinden die FBO langzamerhand zelfs nogal onbetrouwbaar. Het komt er op neer dat de FBO de zaak bedondert. Dat kun je misschien nog bij een staatsse cretaris proberen, maars het parle ment kun je niet beledigen, althans niet ongestraft. Ik zal u vertellen wat er was gebeurd wanneer deze week de nu uitgestelde CRM-begroting was behandeld. Dan was er door de PvdA een motie tegen invoering van die shirtreclame ingediend, die waar schijnlijk door het CDA zou zijn ge steund." Ten aanzien van die motie had de WD. volgens Tripels, trouwens ge twijfeld. De WD pikt de gang van zaken niet, zonder zich echter direct uit te spreken over het principe. Wel is het natuurlijk zo dat een staatsse cretaris van onze signatuur net zo'n BBI heeft geïnstalleerd waar alle fi nanciële problemen aan de orde moe ten komen. En bij de eerste de beste gelegenheid, bij zo'n gewichtig onder werp. doet het profvoetbal net of dat* BBI niet bestaat. Lat is nogal wat." Vernietiging van het besluit, dat is volgens Tripels dus de enige wens van Wallis de Vries. Zo ver is het echter nog lang niet. Gisteravond laat waren de afgetreden sectiebe stuurders Hogewoning, Zwiksta en Tripels in Zeist bijeen om in een voor vergadering van het bondsbestuur alsnog het onderwerp shirtreclame op de agenda van de bondsvergade ring van vandaag te houden. Voorzit ter Meuleman twijfelt of dat nog wel moet. Tripels: „Als dat niet meer ter sprake komt, dan zie ik geen moge lijkheden meer. Dan ga ik het zin kend schip verlaten, dan zijn alle mogelijke wegen bewandeld. Ik be grijp dat het betaald voetbal bij ver nietiging van een besluit door het bondsbestuur min of meer onder cu ratele wordt gesteld wat volgens artikel 18 van het reglement mogelijk is maar het is de enige manier om de staatssecretaris weer met opgehe ven hoofd tegemoet te kunnen treden." Tripels vreest vooral de tegenwer king, of liever een zekere naïviteit van de bondsvoorzitter. „Ik weet dat Meuleman zich een beetje heeft laten inpakken door Vilé. Misschien is hij verblind door het verlangen naar een compromis, heeft hij die brief van de FBO aan Wallis de Vries ook niet goed begrepen. Ik besef maar al te goed dat we alle moeite zullen heb ben om het bondsbestuur van de dra- door Erik Oudshoorn Max Tripels (r) geflankeerd door Jacques Hogewoning: „Ik weet dat Meuleman zich een beetje heeft laten inpakken door Vilé." matische ontwikkelingen te overtui gen. In alle eerlijkheid zal ik uitleg gen hoe de vlag er voor staat, ik zal alles geven om te voorkomen dat men zich laat vermoorden." In die poging heeft Tripels de door hem zo fel becritkseerde Vilé (telefo nisch) ook betrokken. „HIJ weet over welke informatie ik beschik. Hij zou die vorige week in de FBO-vergade- ring brengen, maar in hoeverre dat is gebeurd, dat weet ik niet". Inmiddels heeft ook Max Tripels zich het hoofd gebroken over het waarom van de onbezonnen FBO-manoeu- vres. Hij heeft zich verbaasd over het stemgedrag van de clubs op 18 no vember. Pikant is daarbij dat zijn eigen club MW, waar de Maastricht se jurist nog altijd voorzitter van is, ook met de wolven in het (Zeister) bos huilde. Tripels: „Ja, ik kon maar moeilijk van achter de bestuurstafel naar onze manager Nico Jongen gaan roepen. Maar het is wel zo dat Jongen door de wethouder van sportzaken in Maastricht op de vingers is getikt". (Het zelfde gebeurde trouwens in Arnhem ten aanzien van het Vitesse- bestuur - red.). Tripels, voorts ook al denkend in de richting van een machtsstrijd die via het onderwerp shirtreclame ten koste van de Hogewoning-combo werd uit gevochten: „Bewijzen kan ik niets, maar zakelijk gezien was er in elk geval weinig te zeggen voor dat be sluit. dat was toch iedereen duide lijk". Tripels wist hoewel hij er zelf niet bij aanwezig was dat het binnen het sectiebestuur op 11 november in het Sheraton-hotel van Amsterdam onderling al tot een breuk was geko men. Tijdens die meeting distantieer de het Haagse koppel Choufoer-Van der Kroft zich van de rest. Tripels: „Het ls natuurlijk goed mogelijk dat de clubs daar ook van op de hoogte waren. Dat ze hebben gedacht: die shirtreclame is een goede methode om van die kerels af te komen. Ik mag daarbij aantekenen dat ik door ver scheidene clubs ben benaderd om te rug te keren, maar ik heb gezegd: alleen wanneer dat besluit van 18 november wordt teruggedraaid. An ders zie ik er geen heil in." Programma Eredivisie Vandaag: MVV-FC VVV PEC/ZWolle-Feyenoord NAC-Roda JC Morgen: AZ'67-Ajax FC Den Haag-Haarlem Sparta-Go Ahead Eagles NEC-PSV FC Utrecht-Vitesse FC Twente-Volendam Eerste divisie Morgen: FC Dordrecht-Fortuna SC Excelsior-Heracles FC Groningen-De Graafschap Wageningen-SVV FC Vlaardingen-SC Amersfoort Elndhoven-SC Veendam Telstar-Willem II Helmond Sport-FC Den Bosch FC Amsterdam-SC Cambuur Afgelast DEN HAAG Na de wedstrijden in het zaterdagvoetbal heeft de KNVB eveneens alle wedstrijden in het ama teurvoetbal voor zondag afgelast we gens de slechte gesteldheid van de velden. Dit betekent dat er in het weekeinde helemaal geen amateur voetbal is. Ook de wedstrijden van de betaalde jeugd gaan niet door. De keuring van de velden van de clubs in het betaalde voetbal wordt aan de consuls en in laatste instantie aan de scheidsrechters overgelaten. In verband met de slechte gesteld heid van de terreinen heeft de Ko ninklijke Nederlandse Hockey Bond het volledige programma voor dit weekeinde afgelast. SCHEVENINGEN De strijd om de Nederlandse ijshockey- beker is het afgelopen weekeinde voor de derde achtereenvol gende keer beslecht in het voordeel van Heerenveen Flyers. Een hegemonie bleef daarmee ongeschonden. De objectieve ijshockeyminnaar vraagt zich dan ook in stilte af welke Nederlandse ploeg de komende jaren in staat zal zijn het Friese imperium op zijn grondvesten te laten dreunen. Het huidige competitieverloop lijkt op een film met een eenvoudi ge voorspelbare ontknoping. Slechts één formatie moet gezien de resultaten van de laatste weken in staat worden geacht het spanningselement enigszins op te voeren: Amsterdam. Amsterdam heeft afgerekend met een episode waarin de hoofdstedelij ke machine aan alle kanten gebreken vertoonde. Dat was kort na de aan vang van het nieuwe seizoen. Crucia le duels tegen Heerenveen, HY8, Til burg en Leiden werden toen verloren. Queen weet het zich nog goed te herinneren. De Canadees: „De disci pline ontbrak. Het bestuur wist niet hoe ze sancties moesten uitdelen en de spelers keken zozeer tegen West- berg op dat zij al hun, problemen bij mij kwamen uitpraten. De moeilijk heden zijn nu overwonnen. Westberg is een harde trainer, maar niet on menselijk. Hij heeft even tijd nodig gehad om de spelers ervan te door dringen dat je alleen klinkende resul taten boekt door hard te werken. Na de 8-7-overwinning in het voorseizoen op de Finse kampioen Tampere dacht ledereen: waarom zouden we twee keer per dag trainen? Zo gaat het toch ook goed? De spelers klop ten zichzelf op de schouders, ze verga ten echter in de spiegel te kijken. Ik had achteraf liever met 1-8 van Tam pere verloren." Het is voor Westberg en zijn secon dant Ejay Queen te hopen dat niet opnieuw de macht over het stuur wordt verloren. De beide coaches hebben van het Amsterdamse be stuur slechts één opdracht meegekre gen: kampioen worden, zodat er vol gend seizoen om de Europa Cup in de Edenhal gespeeld kan worden. Ejay Queen: „Ze hebben dat duidelijk la ten blijken. En ergens kan ik het begrijpen. De sponsors hebben be hoorlijk wat geld in dit team gesto ken Maar aan de andere kant zeg ik: iedereen moet nog even geduld heb ben. De competitie van de komende weken is niet belangrijk. We behoe ven alleen maar bij de eerste vier te eindigen om zeker te zijn van een plaatsje in de play-offcompetitle. We zullen dan ook niet meer dan 85% geven, om straks op het Juiste mo ment te kunnen „pieken". Want, ver geet niet: de competitie om de titel wordt in een week beslist; de laatste." Uitstagen Nederlandse beker HYS-Amsterdam 3- 11. Lelden Lions-Utrecht 7-4. NVJmegen-Heeren- veen Flyers 3-6. Olympia-TUburg Trappers 5-4, Red Eagles-Olympla 8-7. Heerenveen Flyers-Oro- n in gen 10-6. Utrecht-HYfl 4-6, Amsterdam-Lelden Lions 7-0. Gronlngen-Red Eagles 13-4. Tilburg Trappers-NIJmegen 3-4. Eindstand 1 Heerenveen Flyers 2 Amsterdam 3 HYS 4 Groningen 5 Tilburg Trappers 6. Olympla 7. Lelden Uons 8. Nijmegen 9. Red Eagles 10. Utrecht Het team van Hans Westberg en as- sistent-coach/captain Ejay Queen maakte na een redelijke start een korte inzinking door, maar kwam op de eindstreep toch niet meer dan twee punten te kort. Met name de laatste twee duels waren veelbelo vend. HYS en Leiden Lions werden mokerslagen toegediend (3-11 en 7-0). Het is dan ook niet uitgesloten dat de Nederlandse titelstrijd, welke gister avond van start is gegaan, een nek- aan-nek-race gaat worden tussen Amsterdam en Heerenveen. De vraagt blijft alleen: zijn de hoofdste- delingen bij machte om de Friezen van hun voetstuk te stoten? Ejay Queen, doorgaans zeker geen predi ker van hooghartige taal. is ditmaal verrassend optimistisch. Zijn betoog: „Heerenveen ls voor ons Jarenlang onbereikbaar geweest. Nu geloof lk er in. Kijk, de defensie, daar draait het allemaal om. Dat is de sleutel die toegang gaat verschaffen tot de landstitel. Dit geldt zowel voor ons als voor Heerenveen. Iedereen ver gaapt zich altijd aan een Jack de Heer. Jan Jansen of Leo Koopmans. Maar deze spelers vormen in het tota le schaakspel slechts pionnen. De ware kracht van Heerenveen ls te vinden ln de defensie. Michael Po wers en Gordon MacDonald zijn goud waard voor de Friezen. ZIJ schuiven elkaar de puck toe en op het Juiste moment weten ze de beslissende ope ning te forceren. Als tegenstander moet Je hier een antwoord op zien te vinden. Tijdens de laatste confronta tie hebben we bewezen daartoe in staat te zijn." Queen spreekt geen fabeltjes. Exact een maand geleden troffen Flyers en Amsterdam elkaar in Heerenveen. De Mokummers speelden één periode lang ijshockey van uitzonderlijke klasse. De puck leek vastgekleefd aan de Amsterdamse sticks. Onder de bezielende leiding van Corkl de Graauw die avond voor het eerst zijn geld dubbel en dwars waard werd een 2-4-voorsprong bewerkstel ligd. De Friezen kwamen in de slotfa se nog langszij. 4-4. Heerenveen ont snapte niettemin. In het kader van de psychologische oorlogvoering gaat Ejay Queen ver der: „Door het aantrekken van nieu we spelers is Amsterdam individueel van gelijke sterkte. We bezitten op het ijs alleen een lijn minder. Dat moet gecompenseerd worden door een betere conditie. En geloof maar dat we daar hard aan werken. Sinds de komst van Hans Westberg trainen we tweemaal per dag. 's Morgens con ditie- en 's avonds ijstrainlng. In Heerenveen weten ze dat. De schrik zit er goed ln bij die jongens." De zelfverzekerde Indruk die Ejay Queen uitstraalt, leert bovendien dat 18 14 1 3 39 11»- 56 18 13 1 4 37 115- 55 18 11 1 8 23 103- 95 18 9 3 7 20 100- 89 18 9 1 8 19 81- 53 18 8 2 8 18 118-10.-. 18 7 I 10 15 73- 81 18 3 10 13 61- 87 18 5 1 12 II 83-120 18 2 I 15 5 53-141 HAAG Minister mevrouw ^Jeniers-Berendsen van CRM in antwoord op schriftelijke Ti van het eerste-kamerlid Nagel A) meegedeeld, dat voor een toe- ng van de huidige reclame op en plaatsen waar sportevenemen- -orden gehouden, geen toestem- aan de zendgemachtigden op li van de omroepwet wordt ver- Op basis van het overleg, dat ide is tussen het departement CRM en de NOS zullen binnen- richtlijnen op het terrein van de ime tot stand komen, in het bij- Ier met betrekking tot sportuit- 17 lingen via de televisie. door Fred Buddenberg ITERDAM Genna Sosonko beide afgebroken partijen in ïone schaaktoernooi in Amster- afgesloten met remise. Uit de lie ronde stond hij voor de moei- opgave om tot een puntendeling omen met de Spanjaard Belion. derwel slaagde hij hierin. Uit de tide ronde was de partij tegen de tlsman Miles al tweemaal afge- en. Ook hier had Sosonko een elige stelling, maar Miles wist zijn tieel niet in winst om te zetten, geweg won van Feller. lorrison <Sch>. zwart: Timman (Ned) partij: 1 e2-e4 e7-e5. 2. Pgl-f3 Pb8-c6. 3 l7-a6. 4. Lb5-a4 Pg8-!6. 5. 0-0 Lf8-e7. 6 Tfl- 7 La4-b3 d7-d6. 8 c2-c3 0-0. 9 h2-h3 Pe6- 42-d4 Pb8-d7. 11 Pbl-d2 Lc8-b7, 12 Lb3-c2 113 b2-b3 c7-c6. 14 a3-a4 Le7-(8. 15. Lcl-b2 16 Pd2-f 1 Pf6-hS. 17 Pfl-«3 Dd8-c7. 18 d4- M5. 19 e4xd5 Ph5-f4. 20 g2-g3 Pf4xh3t. 21 8e5-e4. 22 Pf3-d4 Ph3-g5. 23 a4xb5 Pd7-e5. hi6 Ta8xa6. 25 Talxa6 Lb7xa6. 26. c3-c4 l 27 Tel-hl Lc8-d7. 28 Pd4-e2 Lf8-g7. 29 MI7-f5. 30 Pe2-(4 Pg5-f3. 31 Ld4-al Dc7-c8. 44 Dc8-d8. 33 Kg2-Jl Dd8-g5. 34 Pf4-e6 35 d5xe6 Pe5xg4, 36 Pe3xg4 f5xg4, 37 P Kg8xg7. 38 DdlxdS h7-h5. 39. Dd6-c6 g4- U geeft het op. HAARLEM Na zijn uitstekende prestaties tijdens de Euro pese badmintonkampioenschappen ln april van dit jaar ln het Engelse Preston is Rob Ridder een brok internationale erken ning ten deel gevallen. De 25-Jarlge Haarlemmer is met alle Europese topspelers uitgenodigd voor een toernooi in Japan. Een gebaar, waarmee de Japanse badmintonbond heeft be vestigd dat Rob Ridder behoort tot de absolute top. bROVEN Willy van der Kuy- beeft in Eindhoven zijn verbinte- met voetbalvereniging PSV met Maar verlengd. De 32-jarige spel- Jjicr van de Eindhovenaren speelt iertien jaar bij deze club. Van der l'en kreeg dit jaar de mogelijk- 1 van een vrije transfer, maai fc daar dus geen gebruik van Het toernooi, dat van 13 tot 21 janua ri wordt gehouden, valt ln het kader van de wereld badmintoncup invita- tietoernooien. Voor Rob Ridder, die al jaren Nederlands beste badmin tonner is, was de uitnodiging een vol ledige verrassing: „Het is uiteraard een enorme eer dat de Japanse bond mij rekent tot de wereldtop. Ik was wel verbaasd, want vóór de Europese kampioenschappen had ik dit seizoen in het enkelspel nog geen enkel inter nationaal succes geboekt. Een maand voor het toernooi in Preston heb ik zelfs met de gedachte gespeeld om te stoppen. Ik constateerde totaal geen vooruitgang meer". Bij de Europese titelstrijd in Preston kwam de ommekeer. Rob Ridder ver sloeg tweemaal de Engelse kampioen Derek Talbot, een speler waarvan hij alleen nog maar had verloren. Pas in de kwartfinales van het enkelspel werd Rob Ridder uitgeschakeld door de sterke Zweed Sture Johnsson. In april van 1980 krijgt de Duinwijck- speler een nieuwe kans, wanneer de Europese kampioenschappen in Gro ningen worden gehouden. Rob Rid der: „Een Europese.titel lijkt me niet haalbaar. Veel buitenlanders bedrij ven hun sport zo professioneel, dat ik daar gewoon niet aan tippen kan. Verleden week speelde lk in Cardiff (open kampioenschappen in Wales Red.) tegen de 19-jarige Kevin Joll Dit Engelse talent traint zes uur per dag en heeft veel meer faciliteiten tot zijn beschikking. Zelf train ik ander half uur per dag. Dat ik in Groningen voor eigen publiek speel is natuurlijk gunstig, maar lk geloof niet dat dit voordeel toereikend is om een titel te behalen". Het Nederlandse team hikt al jaren lang tegen de Europese top aan. Tij dens de landenwedstrijden in Pres ton kon Nederland, dat uitkomt ln de A-groep, zich maar net handhaven. Na driemaal met 4-1 te hebben verlo ren van Denemarken, Engeland en Zweden werd de degradatie-promo tiewedstrijd tegen West-Dultsland ternauwernood met 3-2 gewonnen. Rob Ridder is niet gelukkig met deze stress-situatie: „Het is ontzettend moeilijk om iedere wedstrijd op Je top te spelen. Dit vergt te veel van de spelers. Om ons in 1980 opnieuw te handhaven in die A-groep, moet er wel wat gebeuren. Er moet iets losko men uit de jeugd, dat er ln de bad mintonbond niet altijd sprake is van een goede lange-termijnplanning. Op dit moment zijn er wat verschuivin gen binnen de trainings- en wed strijdkaders en ons is beloofd dat er in de naaste toekomst meer planning te verwachten valt voor wat betreft het Nederlandse team". Rob Ridder, die al dertien Nederland se titels op zijn naam heeft, ls na Preston bezig aan één van zijn beste seizoenen. Het mag dan ook worden aangenomen dat hij dit weekeinde bij de nationale kampioenschappen in Groningen zijn titel in het enkelspel zal prolongeren. Verder lijkt het aan nemelijk dat de Haarlemmer de titels in het herendubbel (met zijn broer Piet) en het gemengd dubbel (met zijn vrouw Marjan) ook dit jaar weer moeiteloos zal behalen. De wedstrijd leiding is hiervan ook uitgegaan en plaatste Rob Ridder op alle drie de onderdelen als eerste. Rob Ridder over dit favoriet zijn: „Ik probeer dit niet meer als een belasting te zien. Het nationale kampioenschap vind ik geen prettig toernooi. Er wordt veel van me verlangd, waardoor ik toch onder een zekere spanning speel. Stel Rob Ridder vindt het Nederlands team belangrijker dan de nationale kampioenschappen die vandaag en morgen in Groningen worden gehouden. voor dat ik verlies. Iedereen zal dan zeggen dat ik niet meer de nummer één ben. Ik vind dit alles maar heei betrekkelijk." Rob Ridder schuwt het individuele succes uiteraard niet, maar de Haar lemmer is veel meer te porren voor het Nederlandse team. De interland tegen West-Dultsland, die op 15 en 16 december in Heerlen wordt gespeeld, is voor hem dan ook belangrijker dan de nationale kampioenschappen. Het duel tegen West-Duitsland is een on derdeel van de strijd om de Thomas Cup, die te vergelijken ls met de Davis Cup in de tenniswereld. Uit een Aziatische, Europese. Amerikaanse en Australische zone komen vier win naars te voorschijn, die ln het Interzo- netoempoi strijden om de Thomas Cup. Bij een eventuele zege op West- Duitsland is de volgende tegenstan der Denemarken, dat een te groot obstakel voor de Nederlandse ploeg is. Ook aan een overwinning op West- Duitsland twijfelt Rob Ridder: „West-Dultsland ls het enige sterke land ln Europa, waarmee we onge veer op gelijke hoogte staan. De Westduitsers hebben op dit moment echter een groter potentieel. Ik ver wacht geen overwinning of we moe ten echt alle winden mee hebben. We 'zitten net tegen de Europese top aan en voorlopig zullen we niet tegen de andere landen kunnen concurreren. Hiervoor is onze top te smal en stroomt er te weinig talent door van uit de jeugd. Die talenten zijn er wel. maar het zal zeker nog zes of zeven Jaar duren, voordat we daar profijt van kunnen trekken." De Nederlandse competitie kent al Jaren een vervelend verloop. De Haar lemse club Duinwijck is oppermach tig en behaalde twaalf jaar achtereen de nationale titel. Voor de badmin- to na port geen gezonde situatie, om dat van pulbieke belangstelling en publiciteit bijna geen sprake is. Aan het begin van het laatste seizoen leek er een kleine nivellering op komst. Piet en Marja (een zuster van Rob) Ridder bedankten voor Duinwijck. Haarlem leek een concurrent te wor den, maar na het wegvallen van één schakel won Haarlem slechts zelden. Rob Ridder, die een opleiding volgt voor computerprogrammeur, weet niet met welk programma de compu ter gevoed moet worden om een op lossing te vinden: „Misschien zouden er meer clubs ln de hoofdklasse moe ten spelen. Zonder veel motivatie winnen we altijd gemakkelijk en dat is niet leuk. Duinwijck moet echter oppassen. Wanneer over drie Jaar een aantal topmensen stopt, moet er wel opvolging zijn. Duinwijck heeft nu een buitenlandse trainster, Shella Ty- rell. Een goede trainster. maar lk vind dat ze te weinig overkomt om de jeugd alsmaar nieuwe impulsen te geven." DEN HAAG Joep Esser zal niet langer fungeren als chef d'equipe van het Nederlands waterpoloteam. De Brabander, die als zodanig optrad bij de Europese kampioenschappen 1977 in Jönkoping en de wereldkampioen schappen van dit Jaar ln Berlijn, ls bij het vaststellen van zijn taak-om- schrljving in conflict gekomen met de nieuwe voorzitter van de werkgroep nationale selecties Henk Lichten- veldt. Deze ziet de chef d'equipe bij het waterpolo als iemand, die de ma teriële zaken tijdens de tournees voor zijn rekening neemt. Dus zorgt voor transport, verblijf en financiële aan gelegenheden. Terwijl Esser van me ning is dat de chef d'equipe ook een taak heeft bij de vorming van de spelers en de handhaving van de dis cipline. Llchtenveldt wil deze taken uitsluitend toebedelen aan waterpo- locoach Ivo Trumbic. Nu de zaken zo liggen, haakt Esser af, ook al zijn er de afgelopen twee jaar geen conflic ten van enige betekenis geweest tus sen hem en Ivo Trumbic. De waterpo- locommissie heeft vooralsnog geen opvolger voor hem gevonden. Llchtenveldt heeft een negatieve re actie gekregen op zijn poging om Gljs Stroboer te behouden voor de natio nale waterpoloselectle. De ACZ-spe- ler heeft laten weten geen kans te zien studie en topsport ln het komen de seizoen te combineren. Nico Lan- deweerd. één van de andere routi niers, die Llchtenveldt er graag bij zou hebben, heeft bedenktijd ge vraagd tot januari. JUDO - De Nederlandse damesploeg dlr op zaterdag 16 Januari aantreedt tegen Belgit en Frankrijk, ziet er alt volgt uil Jose H ommin ga (48). Henny Matteman (S3). Llesbeth Beek» (58i, Jose Math on (61). Jolanda van Meggrien (66i. Anita van Bon (72) en Marjolein van Unen (72 De geUJlen tussen haakjes geven niet de leef tijd aan. maar de gewtchlskJastcn SCHAATSEN - Plet de Boer heeft In het Friese Spanna de eerate kortebaensfedstrljdrn op na tuurijs gewonnen. In de finale versloeg hij Henk Hospes Plet Kleine haalde de eindstreep niet Door zijn verbluffende snelheid zakte hij vlak voor de finish door het Ijs SCHAKEN Nt vijf ronden heeft oud-wereld kampioen Michael Tal de leiding ln de stnjd om het schaakkampioenschap van de Bovjet-Unie Tal heeft 3"i punt en wordt gevolgd door Bell avskl. RoemanUJtn en Svetajnlkov met 3 pun ten en 1 afgebroken parUj HONKBAL De Edropeae kampioenschappen zullen van 28 Juli tot en met 5 augustus 197® ln het Italiaanse Rlminl worden gehouden In pou-

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 33