|iformatie over kernbewapening De NMB verhoogt de spaarrente. Hoogste rente nu 8%%. Dagbladen nog één jaar vrij van BTW n% n% Grote .'Miniatiïicn(,Exp<)sitie in 50 boekhandels Pensioen mijnwerkers zijn verbeterd Boek over Jelle Zijlstra Metro en kunst Moord opgelost van7tot30dcceml>cr Volkswagen zoekt beleggingen Vrije zaterdag veilingpersoneel stap dichterbij ABVA: bij Rijkswaterstaat 500 banen op de tocht Parochiehuis dicht na vechtpartij met dodelijke afloop 8 8'/4% 83/4% 8%% 7h% 7/2% fRDAG 9 DECEMBER 1978 1 BINNENLAND TROUW/KWARTET 27 U A. W PLTXy l^VI. SSEL De NAVO-ministers van buitenlandse zaken in dat de westerse publieke opinie beter en eerder ge meerd moet worden over belangrijke ontwikkelingen op fbied van de atoombewapening. Met name ook van >i rlandse zijde is hierop aangedrongen als verlengstuk op etere besluitvorming binnen de NAVO-organen zelf. ieidene NAVO-ministers noem- steren de opschudding die is i in rond de zogenaamde neu- bom het voorbeeld van slechte hting. NAVO-secretaris-gene- uns constateerde gisteren aan )t van de NAVO-ministerraad I" dat de propaganda van het ok tegen de bom succes heeft „President Breznjew heeft re- Ferry Mingelen legen een groep Amerikaanse 12 ren verteld dat ook de Sowjet- dit wapen heeft ontwikkeld, dit is in het Westen zonder reactie gebleven, zei Luns. Hij zich positief uit over het feit et name de Nederlandse defen- ister Scholten het probleem e publieke opinie had aange- i. er Van der Klaauw (buiten- zaken) waarschuwde gisteren 'tel dat openbaarheid over zaken ucleaire bewapening ook weer ver kan gaan. „De NAVO is aak voor openbare hoorzittin- zei hij. a ische wapens n communiqué dat aan het slot e ministerraad werd opgesteld, streepten de ministers naast treven naar wapenbeheersing lodzaak om de nodige middelen ven aanwenden voor de moder- ig en versterking van het po el van het bondgenootschap." aag rees in hoeverre hier reeds d mdslag werd gelegd voor de 'ndkoming van de modernise ren de zogenaamde tactische apens, waartoe ook de om- neutronenbom behoort. Van indse zijde werd echter gezegd zin ui,t het communiqué een algemene strekking heeft. .VO-landen zullen in ieder ge- ;r de ontwikkelingen op nucle- iied meer overleg met elkaar dan wel het geval is geweest. iVO-ministers waren het er over at de economische zwakkere i-landen, zoals Portugal, Tur in mindere mate ook Grieken- iconomische hiilp moeten krij- n hen in staat te stellen een defensie in stand te houden, ime geldt dit voor Turkije, dat "n gemeenschappelijke grens Sowjet-Unie, voor de NAVO langrijke strategische plaats t. onomische hulp zal echter niet door de NAVO als zodanig worden gegeven, maar wel door afzonderlijke NAVO-landen, eventueel in het ver band van de Europese Gemeenschap. Minister Van der Klaauw wil niet uitsluiten dat ook Nederland Turkije financieel bij zal staan, mogelijk via de begroting van ontwikkelingshulp. Hij zei echter dat een beslissing daar over in de eerste plaats door minister De Koning van ontwikkelingssamen werking genomen zou moeten wor den. Feit is echter dat Turkije tot enkele jaren terug een concetratie- land was voor de Nederlandse ont wikkelingshulp en Nederland zit nog steeds in een internationaal samen werkingsverband tot oplossing van de schuldenproblemen van Turkije. China De NAVO-ministers waren het niet eens over een gemeenschappelijke opstelling ten aanzien van de levering van wapens aan China. NAVO-secre- taris-generaal Luns verklaarde daar om dat dit geen taak van de NAVO, maar van de lidstaten afzonderlijk was. Minister Van der Klaauw had wel voor een meer gemeenschappelij ke opstelling ten aanzien van China gepleit. Nederland is overigens op dit ogenblik niet concreet met het pro bleem bezig, omdat China aan Neder land geen wapens heeft gevraagd. De NAVO-landen nemen nu al naar buiten duidelijk verschillende opstel lingen in. De Verenigde Staten willen geen wapens aan China verkopen, maar bijvoorbeeld Engeland over weegt de verkoop van vliegtuigen. De NAVO-ministers hebben in hun gesprek over de recente internationa le ontwikkelingen ook stil gestaan bij de ontwikkelingen in Iran. Men kan zich voorstellen, zei NAVO-secretaris ALKMAAR (ANP) De moord op de 30-jarige Chinese restauranthouder Woo uit Alkmaar is opgelost. Een 23- jarige, uit Maleisië afkomstige Chi nees heeft tegenover de Alkmaarse recherche bekend het slachtoffer op zondag 12 november in zijn woning met een hakmes de keel te hebben afgesneden. De verdachte, die kok was in Woo_'s restaurant, bevond zich al in arrest wegens illegaal verblijf in Nederland. Hij bracht zijn werkgever om het leven bij een ruzie over de uitbetaling van zijn salaris. ADVERTENTIE Exclusieve hoogtepunten van boekverluchting, nu ter bezichtiging in uw boekhandel. Een unieke kans voor geïnteresseerden. Tussen 7 en 30 december vindt u bü onderstaande boekhandels het complete, voor Nederland unieke, miniaturen-facsimile-fonds van Uitgeverij Het Spectrum. Vele kostbare handschriften uit diverse periodes en gebieden. Perzische miniaturen. De hemelvaart van Mohammed, Het Book of Kells e.d. Een fraaie, uitvoerige catalogus is gratis verkrijgbaar. ^Deelnemers (_ynitL'''Mmi:itnivn''K\poMtk: Ikmaar: Bockhandel Zwaan Zoon. icuwcslnoi 105. telefoon 072-113686. hen a/d Rijn: Bockhandel Haasbeek Van Mandcrsloostra.il 19. telefoon '2(/-7.3047 Amersfoort: De Algemene oekhandel. Lcusdcrweg 184. telefoon "3-14935 Amsterdam: Ten Huvc- landaardhockhandel. kalverstraal 108. leloon 020-249848 - Boekhandel Jan overman Amsterdam B V Ruilcnvdl- xtselaan 180, telefoon 020-422812 - rhcltema Holkcma Vermeulen B V.. tui IOj, telefoon 020-267212 Arnhem: Gelderse Boekhandel B V Komng- lra.it 31. telefoon 085-152345 Assen: Aem.i's Bock- en Kantoorboekhandel Gedempte Singel 11. Mulderstraat 8. P Bcfoon 05920-12687 Breda: Boekhandel ircyns B V Ginnekcnwcg 40. telefoon 36-145670. Burg. den: liet Open Bock. innenburg 3. telefoon 02220-3657. Delft: tempers B V Winkelcentrum „In de Oven". Troclstralaan 47-49. telefoon 015- ^^07')7. Kruisstraat 44-46. telefoon 015- 34181 Drachten: Boekhandel M de '3 Jroot, Zuidkadc 3. telefoon 05120-12113 >r< indhn »e Bockhandel Hugo Jonkers, 'inkclcenlrum Wocnsel III. telefoon 121950 - Bockhandel M I van Piere Rcehtcstraat 62. telefoon 040- k045 Fmmeloord: Boekhandel Ijrsm.m. Lange Nering 88. tclclnon Ö70-2913 Lmmen: Van Wicren-Emmcn V Centrum De Wcicrt 88. telefoon (910-18072 Den Haag: Bockhandel A Jouischild. Papeslraat 13. telefoon 070- pl b7949 - Algemene en Wetenschappelijke <8 oekhandel Paagman. Fred. Hcndriklaan 01 Db. telefoon 070-543700 - Bockhandel P vjn Slockum. Buitenhof 36. telefoon 1-656808 Groningen: Academische ekhandcl Scholtens Zoon. Grote irkt 43-44. telefoon 050-139788 Jrlem: Bockhandel II C'ochcrgh. iedempte lindegracht 74. telefoon 023- ul i'198 - Firma A Vernout. VSarmocs- "nai 10. telefoon 023-321201 Haren: Bockhandel. Rijksstraatweg m 050-344011 Heerlen: C imburgsche Hoek- en Kunsthandel. S.iro- aal 35. telefoon 045-712266 Hengelo: Bockhandel Broekhuis B V rnschedesestra.it 19, telefoon 05400- 10267,"s-Hertogenbosch: Boekhandel Adr Hemen. Kerkstraat 27. telefoon 073-130012. Hilversum: Harkema's Roekhandcl B V Havenstraat 105-107. telefoon 035-45986. Leeuwarden: Boekhandel De Tille B V Ruiterskwartier 173. iclejbon 05100-35425 - Bockhandel Van der Velde B V Nieuwe- stad 90. telefoon 05100-29648. Leiden: B V Bockhandel v/h Kooykcr. Nieuwe Rijn 16. telefoon 071-144146 Lelystad: Boom Boekhandel. Waagpassagc 57-61. telefoon 03200-12414 Maastricht: Bock handel llcnric van Vcldckc. Kleine Stu3t 14. telefoon 043-15862 Middelbhrg: Bock handel Fanoy. Nieuwe Burg 26-28. telefoon 01180-12114 Njjmegen: Dekker van de Vcgt B.V Plein 1944 nr 129. telefoon 080-221010 Oegstgecsl: Rijn landse Boekhandel B V Lange Voort 35- 37. telefoon 071-151510 Roermond: B.V Boekhandel Willcms. Steenweg 23. telefoon 04750-17645 Rotterdam: Voor hoeve en Dietrich. Nieuwe Binnenweg 29. telefoon 010-362144 Rijswijk: Algemene en Wetenschappelijke Boekhandel Paagman. Hendrik Ravcstcynplcin 42-43. telefoon 070-98405O Sassenhcim: Wagner Sasscnheim B V Hoofdstraat 181. telefoon 02522-12778 Sitlard: Het Boek huis Sitiard B.V Limhrichtcrslraal 44. telefoon 04490-10555 Sneck: Bock-en Kantoorboekhandel Baarda. Groot/and* 43-45. telefoon 05I5Q-I2203 Tilburg: Pillot-Standaardhockhandcl. Heuvel 32. telefoon 013-426252 Utrecht: Bockhandel Brocsc Kcmink BV. Stadhuisbrug 5. telefoon 030-313804 Van Rossum- Standaardboekhandcl. Oudkerkhof 2-4. telefoon 030-31045 8 Vlissingen: C V Vlissmgse Bockhandel en Handels drukkerij De Vcv Mestdagh. St Jacobs- straai 20-22. telefoon 0118412186 Wassenaar: Bocckhuvs Wasscnacr B V l angstraat II. telefoon 01751-14014 Zaandam: A P Sland.urd Bockhandel. Gedempte Gracht 47, telefoon 075- 123247 Z.oclermcer: Boekhandel Rihberink, Dorpsstraat 39. telefoon 079- I66U44 Zwolle: Waanders B V Grote Markt 9. telefoon 05200-15392 HEERLEN (ANP) Diverse maatregelen van het Algemeen Mijnwerkersfonds van de Steenkolenmijnen tn Limburg heb ben in 1977 geleid tot een verbetering van de pensioenuitke ringen voor de leden. Extra aandacht werd gedurende dat jaar gegeven aan de weduwen en aan de gepensioneerden van 65 jaar en ouder, zo blijkt uit het jaarverslag van het fonds. De heer De Gaay-Fortman (links) heeft gistermiddag in de Noenzaal van het Eerste Kamergebouw het boek „Dr. Jelle Zijlstra" gepresenteerd. Het boek is geschreven door dr. G. Puchinger (rechts). In het midden Zijlstra met het eerste exemplaar. Door deze maatregelen, die o m. een aanzienlijke vereenvoudiging van het zeer ingewikkelde uitkeringenstelsel inhielden, pakten de verbeteringen zo uit. dat zij vooral ten goede kwamen aan de weduwen en gepensioneerden van 65 jaar en ouder, zonder dat de anderen uit het oog werden verloren. Zo werd het loonbedrag, dat als basis dient voor de berekening van het excedentpensioen. verhoogd. Tot dan was dat „pensioenkasloon" gelijk aan 86 pet van het verdiende loon. Vanaf 1 januari 1978 werd het 95 pet van het verdiende loop, aldus het verslag. Per begin 1978 werden ook de mini mumpensioenen met 50 pet ver hoogd, waardoor tevens extra aan dacht werd besteed aan de laagste pensioenen. Per zelfde datum werden voorts o.m. de toeslagen verhoogd voor diegenen, die hun pensioenrech ten ontlenen aan de regelingen van voor 1 mei 1945. Eind 1977 was het totale aantal verze kerden 94.164, van wie 38.542 gepensi oneerd. 2.347 premiebetalend en 53.275 oud-leden met premievrije Luns dat landen die voor hun olie van Iran afhankelijk zijn, bezorgd zijn voor een staat van anarchie in dat land waarin een niet pro-westerse re gering eventueel de macht over zou kunnen nemen. De minister van buiterflandse zaken van de NAVO hebben formeel inge stemd met het idee van de Britse minister Owen om het initiatief te nemen tot een gemeenschappelijke ontmoeting van de ministers van bui tenlandse zaken van NAVO en War- schau-pact. Zo'n ontmoeting zou ove rigens pas moeten plaatsvinden als er een redelijke kans bestaat dat dit overleg succes oplevert. Minister Van der Klaauw benadrukte dat zo'n con ferentie negatieve gevolgen heeft als succes zou uitblijven. De ministers spraken hun waardering uit over de bereidheid van de landen van het Warschau-pact akkoord te gaan met even sterke strijdkrachten aan beide zijden van de scheidslijn, maar verklaarden tegelijkertijd dat het daarvoor noodzakelijk is eerst tot overeenstemming te komen over de huidige getallen. Het Westen schat dat het Warschau-pact 150.000 solda ten meer heeft dan het zelf opgeeft. De NAVO-ministers hebben hun be zorgdheid uitgesproken over de groei van de kracht van het Warschau pact. De Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken Christopher, die de Amerikaanse minister Cyrus Vance verving, wees op het feit dat landen van het Warschau-pact de nei ging hebben tot een toenemende zelf standigheid. Hij doelde daarbij met name op Roemenië. Toch zullen deze ontwikkelingen er nooit toe kunnen leiden dat de NAVO in Oost-Europa ingrijpt, aldus secretaris-generaal Lqns. Een mogelijkheid van een in grijpen sloot hij echter niet uit voor Joegoslavië, dat niet tot het War schau-pact behoort. Replica's van de Franse beeldhouwer Auguste Rodin zijn te bewonderen op het perron yan de Parijse metro. Zo wordt in Frankrijk het publiek in contact gebracht met de kunst. Op de foto een replica „De Denker" aanspraken of uitgestelde rechten Ondanks enige daling van de rente bleef het rendement op beleggingen in de vastrentende sfeer op een aan trekkelijk niveau. Deze sector bood nog de beste gelegenheid tot vergro ting van het fondsvermogen, die no dig is om de gepensioneerden te laten delen in de mogelijkheden, die het vermogen nu en in de toekomst aan pensioenverbeteringen biedt, aldus het verslag. MüNCHEN (DPA) Na een geslaagd 1978 zoekt het Westduitse Volkswa genconcern naar beleggingsmogelijk heden voor zijn overtollige miljoenen. De omzet van het concern zal dit jaar met tien procent toenemen tot onge veer 27 miljard mark. In de eerste negen maanden van dit jaar steeg de winst met 100 miljoen tot 375 miljoen mark. Volgens directeur Toni Schmucker mogen de aandeelhou ders dit jaar op meer dividend rekenen. VW wil de werkzaamheden ook naar andere terreinen verleggen. Dit bleek onlangs al. toen VW zich geïnteres seerd toonde in de overneming van 51 procent van het computerbedrijf Nix- dorf. De besprekingen leidden echter niet tot resultaten Bij het zoeken naar diversificatiemogelijkheden Is echter geen sprake van tijdnood of andere dwang. Voor 1979 verwacht VW niet, dat er in West-Duitsland opnieuw meer perso nenauto's zullen worden verkocht Dit jaar wordt gerekend op 2.6 mil joen auto's, maar na vier jaar „auto- hausse" is de waarschijnlijkheid" van een geringe vermindering groter ge worden. Het marktaandeel van VW in West-Dultsland blijft bij verwachte verkopen van 860.000 auto's (twee procent meer dan In 1977) bevredi gend UTRECHT (ANP) De vrije zater dag voor veilingpersoneel is dichter bij gekomen, nu de groothandelaren zich unaniem hebben uitgesproken voor sluiting van bloemenveilingen op zaterdag. Bovendien besloot een meerderheid van de groothandelaren als gevolg van deze stellingname niet meer op zaterdag naar de veiling te gaan om bloemen te kopen. Alleen de veilingen en de kwekers liggen nu nog dwars over de vrije zaterdag, daarbij is overigens opmer kelijk. dat de kwekers zelf wel een vrije zaterdag in hun CAG hebben opgenomen. Van onze sociaal economische redactie DEN HAAG Dag- en nieuwsbladen houden nog één jaar hun vrijstelling van BTW. Het CDA-voorstel lnertoe is met steun van de linkse partijen aangenomen. Een PvdA-voorstel om deze bladen blijvend van BTW vrij te stellen, werd verworpen, doordat alleen de linkse partijen het steunden. De Kamer besliste deze week over een aantal belastingplannen van de regering voor 1979. Het CDA vindt dat vanaf 1980 vier procent BTW ge heven kan worden bij dag- en nieuws bladen, omdat het de bedoeling is dat volgend jaar een regeling voor adver tentiecompensatie van de grond komt. De Kamer aanvaardde verder met grote meerderheid het CDA-voorstel om dierentuinen, circussen en ker missen blijvend te handhaven onder het btw-tarief van vier procent, in plaats van achttien procent. De Ka mer vond dat de gemeentelijke belas tingen voor deze activiteiten al ge noeg zijn verzwaard. Staatssecretaris Nooteboom (financiën) had beide CDA-voorstellen ontraden. Een PvdA-voorstel om ook muziek- en to neeluitvoeringen blijvend onder het lage BTW-tarief te zetten, haalde het niet. De Kamer aanvaardde verder de ver hoging van de motorrijtuigenbelas ting. PvdA en CPN stemden tegen. De PvdA had een eigen voorstel inge diend. waarin vooral de belasting voor zware (en dure) auto's werd ver hoogd. naast enige verhoging van de benzine-accijns. De staatssecretaris had dit voorstel zeer sterk ontraden, vooral vanwege die accijnsverhoging. Het D'66-voorstel om vrachtwagens buiten de verhoging te houden, haal de het niet. De belastingverhoging varieert van zeventien gulden voor de lichtste tot 154 gulden voor de zware auto's. De verhoging moet 210 miljoen gulden opbrengen. DEN HAAG (ANP) Volgens de ambtenarenbond ABVA staan er bij Rijkswaterstaat 400 a 500 arbeids plaatsen op de tocht. Dit geldt met name binnen de kring van de lagere HEINO (ANP) Op last van burge meester J N. L. M Berger is het parochiehuis van het Overijsselse Heino voorlopig gesloten De burge meester besloot daartoe, nadat In een Deventer ziekenhuis de achttienjari ge D Wielink uit Wijhe overleed aan verwondingen die hij in het weekein de opliep bij een massale vechtpartij in het Heinose parochiehuis. De laat ste tijd hebben zich daar al eerder, ongeregeldheden voorgedaan. en middelbare technische functies, zo heeft de ABVA meegedeeld De bond komt tot deze conclusie aan de hand van een rapport van de be leidsgroep personeelsplanning en personeelsinzet, uitgevoerd door de hoofddirectie, waarin de aanbeveling staat een groot aantal onderhouds- en controlediensten uit te besteden aan particuliere bedrijven. De ABVA meent dat deze aanbeveling Indruist tegen de stelling dat de overheid be houd en uitbreiding van werkgele genheid moet stimuleren Het ministerie van verkeer en water staat ontkent dat de aanbevelingen uit het rapport 400 tot 500 arbeids plaatsen binnen Rijkswaterstaat op de tocht zetten. „Het is de bedoeling, dat waar taken worden afgestoten naar de particuliere sector de mensen binnen Rijkswaterstaat herplaatst worden. Daarvoor zal omscholing no dig zijn", aldus een woordvoerder van het ministerie. Als gevolg van de stijging van de rente op de kapitaalmarkt worden de volgende rentetarieven met ingang van 11 december 1978 gewijzigd: VasteTèrmijn Spaarrekeningen. op spaarrekeningen mei een vaste termijn van 2 jaar (was 7'/?%) op spaarrekeningen met een vaste termijn van 3 jaar (was op spaarrekeningen met een vaste termijn van 4 jaar (was 8%) op spaarrekeningen met een vaste termijn van 5 jaarlwas 8'/?%) op spaarrekeningen met een vaste termijn van 6 jaar* (was 8'VW Spaarwinstbiljetten aan toonder met een vaste looptijd. Voor bijstortingen op reeds eerder geopen de Vaste Termijn Spaarrekeningen met een looptijd van 7 iaar geldt eveneens een rente van 83/«% (was 8'/?%) Op reeds gestorte bedragen op lopende Vaste Termijn Spaarrekeningen wordt gedurende de looptijd geen rentewijziging doorgevoerd. op Spaarwinstbilietten met een O spaartermijn van 2 jaar (was 7V«%) Q|/ O/ °P Spaarwinstbilietten met een O /2 /O spaartermijn van 6 jaar (was 8'/4%> Percentages berekend op basis van rente op rente Premiespaarbiljetten aan toonder met een variabele looptijd. op Premiespaarbilietten met een looptijd van 2 jaarlwas 7V«%I op Premiespaarbilietten met een O looptijd van 3 taar (was 7'/>%) 8 0/ °P Premiespaarbilietten met een /O looptijd van 4 iaar(was7V«%) Ql/ O/ °P Premiespaarbilietten met een O /2 /O loopmd van iaar 'was dVli) Percentages afgerond en berekend op basis van rente op rente. De rentevergoeding op alle overige spaarvormen is ongewijzigd. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 27