/ragen naar de mens aan nail Uit brieven van lezers h Geiten Nieuwe boeken :êrslag oen extra voor en advertenties Romans voor de jeugd! K.M.Pevton Jonathan,laat je niet kisten Uitreiking prijs wel en niet voor de televisie Verleden terug in oude ansichten or9en Deining over sleutel van gemeentehuis Teveel klachten over hulp bij spoedgevallen Veertien boeken! Negen banden! 25 rionno rlo lToo" vopcnKaon sncinlnpio Tn 1951 pinp hii naar 7.iin H. E. S. Woldring ranse wijsgeer Jean-Paul Sar as vooral gedurende de eerste twintig jaar na de Tweede doorlog erg populair. Althans omans en toneelstukken wer- reel gelezen. Deze spraken de rlogse mens aan; zij vertolk- jn „modern levensgevoel". as niet vreemd. Na de oorlog en de mensen bij wijze van en op hun benen te trillen; wereldoorlogen en een wereld- ttende economische crisis bin- ijftig jaar typeerden het leven g_ n „geschonden wereld" en in [ierspectief van een dreigende mst. Een situatie die vragen over de richting van onze ir, over de zin van ons leven en Sartre vertolkte een levens 1 dat gekenmerkt werd door diteit, tragiek en zinloosheid. andering sen werkte men in het westen aan de zogenaamde „wederop- Veel landen bereikten een u van grote materiële wei- Maar de oorlogen en de eco- sche crisis waren niet verge in toenemende mate werden zich bewust van de dreiging jekomst. ierde wereldoorlog met atoom- ns, de aantasting van de le- racht van de natuur, de toene- tegenstelling tussen rijke en landen met ontelbaren die longer sterven, riepen en roe- 5eds harder om aandacht en om een oplossing. Het komt op aan de wereld te interpre- noodzakelijk is haar te veran- Deze woorden herinneren •X, hoewel ze hopelijk niet marxisten zullen aan- en. geval won het marxisme in de js zestig aan invloed, met name studerenden en overvleugel- existentialisme. Sartre zelf rite na de oorlog ook een ont- Teling door in de richting van ïarxisme. 9"||ever Boom is een van de eerste wijsge- rvJgeschriften van Sartre in het rlands vertaald: „La transcen- dance de l'Ego" verscheen onder de titel „Het ik is een ding" (uitg. Boom te Meppel, 126 blz., 19,50). Dit boek verscheen ln een serie, waarin ook vertalingen van Descar tes, Bacon, Hegel, Hume, Durk- heim, Russell, Mill en anderen zijn gepubliceerd. De uitgever heeft veel lezers een grote dienst gewezen. Ook is deze serie een cultuurdienst te noemen. „Het ik is een ding" is niet gemak kelijk te begrijpen. De inleiding van Leo Fretz verheldert hier en daar wel iets, maar niet veel. Sartre wil in dit boek duidelijk maken hoe hij het menselijk bewustzijn ziet. In tegenstelling tot Descartes, Kant en Husserl komt hij tot de opvat ting dat het bewustzijn geheel leeg is. Het is niet als ons ik. Het ik is niet de „bewoner" van het bewustzijn, maar het is een produkt van de activiteit van het bewustzijn. Ons ik is, evenals andere voorwerpen om ons heen, een ding. De gerichtheid op die voorwerpen, ook op ons ik en ons lichaam, noemt Sartre bewust zijn; het is de gerichtheid op alles wat zelf niet bewustzijn is. Dit betekent dat de mens vrij is; het menselijk bestaan, het er-zij ri, wordt door vrijheid gekenmerkt, d.w.z. de mens behoort niet met de dingen samen te vallen; hij moet de feitelijke bepaaldheid van de din gen te boven gaan. De mens kan zijn vrijheid verliezen als hij de afstand tot de dingen om hem heen verliest en slechts als een ding of als een onderdeel van be staande structuren functioneert. Dan kan een gevoel van walging hem overvallen; de zinloosheid en absurditeit kunnen z'n bestaan do mineren. Plessner Een gezaghebbend wijsgeer uit onze tijd, die veel over de mens en de lichamelijkheid heeft nagedacht en geschreven, is de Duitser Hel- muth Plessner. In ons land geen onbekende. Hij is nu 86 jaar en woont in Göttingen. Vanaf 1936 tot 1951 was hij verbon den aan de universiteit van Gronin gen, eerst als privaatdocent en later als hoogleraar in de wijsbegeerte en sociologie. In 1951 ging hij naar zijn vaderland terug, hij werd hoogle raar in Göttingen, en werd in Gro ningen opgevolgd door prof. Van Peursen. Hij was zeer gehecht aan de Gro ningse universiteit en zij aan hem. Plessner droeg zijn boek „Diesseits der Utopie" (1966) op aan de univer siteit in Groningen, die hem een eredoctoraat had verleend. Onder zijn Nederlandse collega's had hij goede vrienden: o.a. Buytendijk, P. J. Bouman en Van Peursen. Van Plessner is onlangs in het Ne derlands verschenen een vertaling van zijn 'Conditio humana'; bij uit geverij Samson te Alphen a. d. Rijn verscheen het onder de titel 'Hoe de mens bestaan kan' (inleiding in de wijsgerige antrapologie, 120 blz.. 22,50). Op een geheel andere wijze dan Sartre, spreekt Plessner over het menselijk ik. Bij hem kent de mens vanuit zijn ik zijn ex-centriteit, d.w.z. hij kan van zichzelf afstand nemen. De mens verschijnt in zijn lichamelijkheid, hij is een lichaam; tevens kan hij zijn lichamelijkheid objectiveren'en zeggen: ik heb een lichaam. In het eerste geval (de mens die een li chaam is) kunnen wij spreken van een doorlééfde lichamelijkheid. Een vraag is, of de doorleefde licha melijkheid niet medebepalend is voor de wijze waarop wij het li chaam als object (ik hèb een li chaam) beschouwen. Met name is deze vraag van belang in verband met ons functioneren en onze licha melijkheid in tussenmenselijke re laties en i.v.m. het ervaren van ziek ten en pijn. Een probleem waarover Sartre belangrijke inzichten heeft opgeleverd. Speelt de godsdienst nog een be paalde rol in het denken van de twee genoemde filosofen? Het is be kend. dat Sartre een a-theïstisch filosoof is. God kan in zijn filosofie niet bestaan; Hij is niet te verenigen met de menselijke vrijheid. Hoewel ook Plessner de godsdienst afwijst, is zijn afwijzing voorlopig en voor zichtig. Te denken geeft de opmer king van Plessner: „Wij zijn te ver licht om nog christen te kunnen zijn, maar niet verlicht genoeg om het weer te kunnen worden." Dr. Woldring doceert sociale wijs begeerte aan de Vrije Universiteit te Amsterdam. ADVERTENTIE le Constantijn- oijgensprijs! n' ter, vindt nu in *e boekhandel de ive verzamelbun- ran Elisabeth rs. In Gedigte 1958- m zijn vier sublieme leis in een mooie ii verenigd. On- ;a de 'edele een- I en stille groot- van deze gedich- es ze. Koop dit ivoor f45,-. U, nu. LLANS DERDAK «UU (HMl/NI rido van Singel 262 loekhandclaar heeft salamanders voor u parlementsredactie HAAG Het ministerie van landse zaken stelt voor dit miljoen gulden beschikbaar len als extraatje bij de kosten advertenties die de overheid in dag- en weekbladen. Tege- ïdt voor de rest van dit jaar het advertenties beperkt. tr Wiegel heeft dit geantwoord «en van de Kamerleden Van fn De Moor van de PvdA. De wijst erop dat het aantal «en voor personeelsadverten- i twee jaar van ruim 3600 tot B00 is gestegen. Als je goed kijkt naarreeks boe ken voor meisjes en jongens van tien tot veertien jaar, uitg. Elsevier,' Am sterdam, prijs per deel ƒ9,90. Deze boeken van 32 pagina's groot formaat en met een overvloed aan kleurenillu straties kunnen omschreven worden als: populair-wetenschappelijk voor de jeugd. De tekst is bevattelijk en boeiend, de afbeeldingen levendig en verhelderend. Twee nieuwe delen: „Oerwouden" en „Walvissen en dol fijnen". AO-boekje nr 1742. Canada door E. Wolvekamp. Uitg. Stichting IVIO, Le lystad. 20 blz 1,75. In de Salamanderreeks van uitgeverij Querido te Amsterdam zijn de vol gende deeltjes verschenen: Kind in de buurt, van W. Brakman (2e druk, 112 blz); Onder de huid, door B. Bro- phy (7e druk, 128 blz); De zwarte ruiter van S. Vestdijk (5e druk, 121 blz); De tijgerkat van G. Tomasi di Lampedusa (8e druk, 219 blz.). Prijs per deeltje: 5,95. Van dezelfde uitge verij is De zonen van de Paardekop, van Herman de Man: 3e druk, 454 blz. 39. De ontwikkeling van het ik, essay over Freud van dr F. van Raalten. Uitg. Wereldvenster, Baam. 329 blz. ƒ44.50. Van uitgeverij Zomer en Keuning te Wageningen kregen we toegezonden een roman van Dolk Kloek, de trilo gie Een vreemde zomergast (646 blz. 24,90) en Timmeren, leer het zelf, door Mar Groen (87 blz. 17,50). Eemland, beschrijving van een weer barstige landstreek door S. de Hoog. Uitg. Hollandia, Baarn. 141 blz 14,90. De schakels van het leven, histori sche familieroman van A. Bennett, spelend aan het eind van de 19e eeuw. Uitg. De Boekerij, Amsterdam. Topconditie-topprestaties, L. E. Mo rehouse en L. Gross geven in dit boek de wegen aan waarlangs men zijn lichamelijke prestaties kan opvoeren en verbeteren. Uitg. Meulenhoff, Am sterdam. 284 blz. 24,50. De Europese bibliotheek te Zaltbom- mel stuurde ons deel 1 van Spoorwe gen in Nederland in oude ansichten. 135 blz 29.90 De knopen van mijn staart, het pro zadebuut van de Vlaamse schrijfster I. van Kerckhoven. Uitg. Dap Rei- naert, Zele. 206 blz. 19,90. Feit en theorie, kernproblemen in de wetenschapsleer door J. P. M. Geurts. 2e herziene druk. Uitg. Van Gorcum, Assen. 253 blz 29,50. ADVERTENTIE M 4 Gekidnapt! K.M. Peyton schrijft in Jonathan, laat je niet kisten over een ontvoe ring, zoals die tegenwoordig vaak in de krant staat. Letterlijk allemaal die erbij betrokken zijn als Jonathan gekidnapt is zijn onzeker, ook de onvoerders, en dan kan er van alles gebeuren. Jonathan haalt het. Lees dit boek. Koop het voor f 17,90. Hoe moet dat nou? In Zoek het zelf maar uit laat Alison Prince twee meisjes, Bobbie en Fanny, volwassen problemen oplossen. Bobbie heeft grote moeite met de wereld om haar heen. Ze droomt maar wat weg. Fanny, die het ook moeilijk heeft, vindt alles veel gewoner en kan er ook om lachen. De meisjes hebben veel aan elkaar. Lees dit boek. Koop het voor f 16,90. In iedere boekhandel te koop Querido van Singel 262 J Querido DEN HAAG (ANP) - In het licht van de huidige noodsituatie heeft de rege ring besloten opnieuw een bedrag van 1 miljoen gulden beschikbaar te stellen ten behoeve van de hulp aan Indochinese vluchtelingen. Minister Van der Klaauw (buiten landse zaken) heeft dit de Tweede Kamer meegedeeld in antwoord op vragen van de WD-Kamerleden Ploeg en Bolkestein. Querido van Singel 262 Uw bockhandelaar heeft ook Salamanders voor u Deze rubriek is uilsluitend bestemd voor korte reacties op in deze krant gelezen berichten, artikelen en commentaren, en niet voor open brieven, gedichten, oproepen of reacties op advertenties (deze laatste dienen tot de directie gericht te worden). De redactie behoudt zich het recht van bekorting vopr Hierover of over het niet plaatsen (meestal door ruimtegebrek) kunnen wij helaas niet corresponde ren Brieven adresseren aan Secretaris _hoofdredactie Trouw, Postbus 859, Amsterdam. Bij publikatie worden naam en woonplaats van de schrijver vermeld Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM Van de uitreiking van de Nobelprijs voor de Vrede, zon dag in de Noorse hoofdstad, zal de NOS-televisie voor zover thans be kend, geen reportage uitzenden, dit in tegenstelling tot eerdere berichten. De reden is dat de Egyptische presi dent Sadat niet komt opdagen. Pre mier Begin van Israël zal wel naar Oslo gaan. Getracht zal worden be richten te brengen in het NOS-jour- naal. De AVRO-televisie komt maandag met een reportage over alle Nobel prijswinnaars voor 1978. Vragen wor den gesteld als: wie zijn het, wat doen ze? Behalve de prijs voor de vrede worden ook prijzen uitgereikt voor natuurkunde, scheikunde, genees kunde en fysiologie, economie, vrede en literatuur. ADVERTENTIE Ook uw verleden! U, lezer, hebt te maken met de mensen van de oudheid. F.L. Bastct wandelt met u door hun wereld. Zijn Duizendjarig dolen brengt u naar Paestum, Palmyra of elders. Zijn rijk geïllustreerde bock geeft u de smaak van de archeologie met tekens van antiek leven. Lees dit boek. Koop het voor f 29,-. U, nu. Iedere boekhandel heeft het. II..Bastct Duizendjarig dolen Vrede Ik ben geen lid van het IKV, maar als ik in Trouw van 4 december lees, dat de classis Harderwijk tegen het IKV is, word ik echt verdrietig. Als argu ment wordt dan aangevoerd dat de gerechtigheid van God bulten be schouwing gelaten wordt in de vre- deskrant van het IKV. Als dit waar zou zijn dan was het inderdaad een ontluistering van de „Middelaar". Móór ik denk juist dat protesteren tegen menselijk leed, dat wij elkaar aandoen, alles te maken heeft met die gerechtigheid. Laten wij als mensen die christen proberen te zijn (dus ook classis Harderwijk) werkelijk probe ren vrede op aarde te krijgen. En laten we dan vooral niet vergeten dat Jezus, als vervulling van het toch wel vol geweld staande O.T., wars was van al het menselijk geweld, in welke vorm dan ook. En daar wapens alleen gebruikt kunnen worden om geweld mee te plegen, moeten we ze kwijt. Steun daarom initiatieven als het IKV, die met dat oogmerk een hoop goed werk verzetten. Den Haag Jan Timmer Ad de Boer Aldert Schipper heeft Ad de Boer raak getypeerd, en niet begrepen: „Een spannend begin van een nieuw leven" (1-12-78). Het „vertrouw op God en Hij zal het maken" begint inderdaad bij Jezelf. En het geldt ver volgens voor alle mensen, ook de Afri kaanse. Het ls het enige evangelie dat moet worden omgeroepen. Krommenie J. H. Veefkind Navo In 30 jaren heeft de NAVO geen kans gezien de vrede één stap naderbij te brengen; jammer maar het zo gepre zen militaire gelijkgewicht, biedt geenszins een blijvende zekerheid op vrede. Het laatste blijkt duidelijk ge noeg uit de uitlatingen van de secre taris-generaal mr. Luns, inzake de N- bom en datgene wat Haig en de naar het presidentschap solliciterende se nator Jackson zegt. Laat men het Warschau-pact uitnodi gen om gezamenljk de defensielasten b.v. 10/0 terug te schroeven, immers ook de landen in Oost-Europa gaan zwaar gebukt onder de defensielas ten, in Ijet westen zou men de gelden van deze besparingen kunnen aanwe- den in de werkgelegenheid, om daar na tot atoomvrije West- en Oosteuro- pese zone's te komen, en successieve lijk de militaire overuitrusting gelei delijk af te bouwen. Ommen Stakingen (7) J. Wezenaar Stakingen (6) Volk van Nederland, waar zit toch uw versland? De wereld staat in brand. In ons land voeren wij acties tegen een half procent minder verhoging, spreken van de broekriem nog nau wer aanhalen. Hoeveel guldens zijn er uitgegeven met St. Nicolaas, hoeveel zullen er nog volgen met de Kerstda gen? Voor hoeveel geld zal er vuur werk afgestoken worden? Hoeveel miljoenen gaan naar het buitenland van de Nederlandse vakantiegan gers? Hoeveel auto's zijn er in ons land? Vader en moeder hebben een auto, maar ook dochter en zoon wan neer ze achttien jaar geworden zijn. Hoeveel wordt er gevreten, aan patat, croquetten e.d. wordt er gedronken of liever gezegd „verdronken" aan fris drank. En dan niet te vergeten de sterke drank en de tabak. Hoeveel armoede wordt er geleden in de ons omringende wereld? Hebben wij dan nog de moed om van de „broekriem aanhalen" te spreken? Ik behoor ook tot de groep met de zwakke schou ders. ik ben pensioen- en AOW-trek- ker Ik spreek vele mensen in dezelfde omstandigheden. Bijna iedereen is De Europese Bibliotheek in Zaltbom- mel blijft velen aan zich verplichten met de ononderbroken publikatie van de bekende langwerpige boekjes, waarin oude prentbriefkaarten van dorpen en steden zijn verzameld. Beelden en teksten van een halve eeuw of langer terug, waarin tal van ouderen facetten van hun jeugd her kennen. „Loosduinen in oude ansich ten" heeft het zelfs tot een derde deel gebracht. Een kloek werkje met meer dan honderd nostalgie-verwekkende afbeeldingen, met een voorwoord van H. van Zon en met als belangwek kend onderdeel een opsomming van gewijzigde straatnamen. De uitgave kost 27.90. Vergeelde ansichten van Bergen op Zoom zijn in een tweede uitgave on dergebracht, voor de samenstelling hebben getekend F. Dons en J. C Roelands. Een reeks van stadsgezich ten van het „goeie, ouwe Bergen", met de geur van panharing en ansjo vis en herinneringen aan de suiker campagnes. In totaal 140 foto's, prijs 29,90. Schoonhoven in oude ansichten deel n vermeldt onder meer uitvoeri ge teksten van C. van Holten; in dit kijkleesverhaal wordt onder meer de invloed van de rivier de Lek belicht, met uiteraard straatfiguren van wel eer en zoals in alle boekjes oude •schoolgroepsfoto's. Ruim 140 afbeel dingen voor 27,90. Van de Delflandse dorpen staat Ke- thel en Spaland in de schijnwerper met 76 prentbriefkaarten en foto's, met teksten van Jaap de Raat, prijs ƒ27,90. ADVERTENTIE Cobra! U, lezer, vindt nu in iedere boekhandel het perfecte facsimile-in kleur van goede morgen haan, de gedichten en tekeningen waarmee Gerrit Kouwenaar en Constant Nieuwcnhuys in 1949 (net voor Vijf tig!) de Experimentele Groep in Holland in troduceerden. Koester dit boekje. Koop het voor f24,50. U, nu. 90edf m tekri. gerrit kAuwenaer tevreden, men kan veel meer doen dan vroeger. Den Haag T. van Dam CDA-grondslag Het karakter van het CDA moet ver plicht blijven, het is juist het zout waardoor de pap eetbaar blijft. Juist door het zich kwetsbaar opstellen, dus door jezelf christelijk te noemen, dwing Je jezelf om te bouwen aan een positieve ontwikkeling van de maat schappij. Wie zich liberaal of socialist noemt, werkt alleen aan een stuk zelfvoldaanheid. Ik ben geen CDA lid om een deel van een kleurloze groep te zijn, maar om daarin functioneel christen te zijn, al is het met vallen en opstaan. In zoverre heeft de ARP gelijk, wordt niet langzaam kleurloos. In zoverre heeft Hans de Boer gelijk niet van ARP-voorzitter tot fractie voorzitter, zonder eerst zeker te zijn van een principiële opvolging in de ARP Zevenaar K. Bakker Zij is voor plus minus 50 jaar geleden als verpleegster ƒ10,- per maand haar loopbaan begonnen, is plus mi nus 26 jaar wijkverpleegster geweest, ook geen vetpot. Mag nu met sociale voorzieningen, spaargeld, en eigen huis en een auto, ook van spaargel den. doorgaan. Deze voorzieningen zijn door onze generatie tot stand gekomen. Voelt zij zich te kort ge daan en is zij ongelukkig geweest? God zij dank nee! Zij heeft een goed leven achter de rug. Denkt zij aan de vroegere toestand terug? Nee!!! Nu een offer gevraagd wordt door onze regering, staan de bonden op hun kop, en dreigen met acties. Hoe moet ondergetekende haar huis verwar men, eten koken en koffie en thee zetten als de elektriciteitscentrales stil komen te liggen. Zij doet een dringend beroep op allen die hiervoor verantwoordelijk zijn. Laatst vertel de een minimumloontrekker voor de tv, „er wordt zo gepraat over de Der de Wereld, maar aan ons wordt geen aandacht besteed". Heeft deze man nooit tot op het bot vemagerde kinde ren gezien en heeft hij en zijn gezin ooit echte honger geleden? Mannen staakt uw wild geraas en komt tot bezinning, dit gaat handen vol geld kosten, en dat kan beter aan de hon gerende kinderen in de Derde Wereld besteed worden. Nunspeet J. .A. Wierda Raadsleden boos VRIEZENVEEN (ANP) In de gemeenteraad van Vriezenveen is beroering ontstaan over de weigering van burgemeester C. van der Wolf om elk raadslid een sleutel te geven van het gemeentehuis. Om ook buiten de normale openingstijden toe gang tot het gemeentelijk on derkomen te hebben, had de raad hiertoe besloten. De burgemeester, gesteund door een van de twee wethou ders, liet weten dat hij dat be sluit niet zou uitvoeren. Van der Wolf en wethouder Van Duyne beriepen zich op een nota van de gemeentesecretais, waarin deze pleit voor een ge controleerd gebruik van het stadhuis Dit betekent dat als er geen concierge is niemand naar binnen mag, een opvat ting die de raadsleden de op merking ontlokte dat zij zich dan zouden voelen als school kinderen die onder toezicht huiswerk moeten maken. „Zo kan ik als raadslid niet werken. Als het toch op die manier moet trek ik mijn consequen ties." zei een raadslid. Mevrouw Timmer van de 'ge meenschapspartij' kondigde aan dat ze stappen tegen het college van b. en w. en met name tegen de burgemeester zou ondernemen als gedepu teerde staten het raadsbesluit goedkeuren en b. en w. bij hun mening blijven. Mevrouw Tim mer: „Het mag dan weliswaar gaan om een sleutel van het stadhuis, maar voor mij is het een principiële zaak." Querido van Singel 262 Uw boekhandelaar heeft ook Salamanders voor u, ook van Gerrit Kouwenaar Voorzitter tandartsen Van een onzer verslaggevers UTRECHT „Tandartsen regelen het opvangeh van spoedgevallen on derling vaak soepel en geruisloos, maar er komen toch nog teveel klach ten binnen van mensen die buiten het weekeinde geen tandheelkundige hulp kunnen krijgen". Dit zei gisteren voorzitter A. J. C. Schoemaker in Utrecht op de algemene vergadering van de Nederlandse maatschappij tot bevordering der tandheelkunde (NMT). Bij het hoofdbestuur bestaat de in druk, dat er in Nederland geen „witte plekken" meer zijn voor wat betreft de regeling van weekenddiensten door tandartsen. De manier echter waarop spoedgevallen kunnen wor den opgevangen laat evenwel nog het een en ander te wensen over. NMT-voorzitter Schoemaker „Over dag gaat het dan om patiënten die ondanks vele pogingen ook voor hun „geregelde verzorging" geen tandarts hebben kunnen vinden, 's Avonds zijn het behalve mensen met pijn- klachten ook patiënten met nabloe- dingen, die dan meestal in de polikli nieken van de ziekenhuizen terecht komen". Hij riep de besturen van afdelingen en kringen van de maatschappij op te zorgen voor een goede organisatie, waarmee deze klachten over dr dienstverlening van de tandartsen uit de wereld kunnen worden geholpen. Menten vrij (6) Menten vrij! Een klap in het gezicht van het Nederlandse volk. Het rechts gevoel wordt hierdoor ernstig ge schokt. Welke invloedrijke groeperin gen of personen hebben hier opnieuw hun verderfelijke invloed doen gel den? Zonder twijfel zijn hooggeplaat ste RK-kringen beangst geworden voor bekend worden van hun ge knoei. Kamerleden, mest deze stal grondig uit! U heeft de middelen daartoe. Rotterdam J. van Grondel Menten vrij (7) Met diepe afschuw en verontwaardi ging heb ik kennis genomen dat Men ten op vrije voeten gesteld is. Ik vraag mij af of in dit land nog recht bestaat en hoe het mogelijk is dat zo iemand vrijgesproken kan worden. Het wordt meer dan tijd om de bezem erdoor te halen. Het zou wel eens kunnen gebeuren dat mensen uit het verzet onder wie ook ik, het recht in eigen hand nemen. Amstelveen J. Vos Van Herman de Man zijn nu maar eventjes veertien boeken weer te koop, in negen naar toetasten ogende ban den. Zo juist zijn Geiten (256 bladzijden, f 29,-) en Zonen van de Paarde kop (454 bladzijden, f 59,-) verschenen, Herman de Mai beide over mensen in 'Hollands midden' die niets gemiddelds hebben. Lees Herman de Man. Koop Herman de Man, U, nu. Iedere boek verkoper heeft hem. Hermande Man Zonenvan de Paardekop Uw boekverkoper heeft ook Querido van Singel 262 Salamanders voor u

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 25