ntvoeringen antwoord op 'officiële' terreur Reparatiebedrijven slaan handen ineen errillabewegingen El Salvador hebben niets meer te verliezen Guerrilleros ontvoeren. Japanner ;RDAG 9 DECEMBER 1978 TROUW/KWARTET 19 >terk accent op r Dick Ringlever 1' Een van de voorbeelden van een breedspoor, in dit geval de Tabbert. de caravan op stap wil, maar iets aan comfort wil ontzeggen, eer nog dan voorheen eigenlijk anten uit. Op de Caravan-RAI tot en met 17 december in rdam) etaleert de industrie een onuitputtelijke spitsvondlg- de bouwer, die op het dak van aravan zonnecellen liet aan- n: de caravanner is niet meer :elijk van een stroomaanslui- unt; alle stroom (ook die voor lkast) komt van de zon. fabrikant van het paneel, dat t aangeeft hoeveel water er nog ank zit, hoeveel gas in de fles en tl stroom nog in de accu. Of de nieuwe box, die zowel koelt als verwarmt. Het zijn maar een paar van de vele nieuwe snufjes, die op de accessoires- stands op deze RAI zijn te vinden. Wie een royaal gevulde beurs heeft en op zijn vakantie beslist niet zonder het thuis gewende gemak kan, of gewoon wat wil pronken op de cam ping heeft een ruim gesorteerde palet van mogelijkheden voor zich. Luxe Van het traditionele beeld van de zwervende vrijbuiter, die liever het ongebaande pad zoekt dan de ker- missfeer van de grote campings en die zich nog liever wast In beekwater dan onder de door een druktank be diende caravan-kraan, lijkt weinig meer over als men afgaat op de luxe, die deze RAI ln de vitrine zet. Heleméél waar is dat niet. De trek kers van toen zijn er nog steeds. Maar zij vormen slechts een minderheid van de 360.000 caravanbezitters in ons land en van de ruim drie miljoen in Europa. Voor het gros van hen is de caravan niet meer dan een stukje eigen huis. dat gedurende enkele weken ver plaatst wordt naar een wat zonniger oord. En daarbij hoort dan ook de televisie, de translster-radio, het gas fornuis en de koelkast. Dat de fabri kanten juist in die groep commercieel perspectief zien, Ugt dus voor de Techniek igens b wikkeling in de caravan-branche lang niet beperkt tot het aan de lopende band produceren van steeds meer helpende handen in de vakantie-huis houding. Ook aan de wagens zélf is dit jaar veel verbeterd, zowel aan de onderstellen als aan de opbouw. Wat dat laatste betreft: steeds meer fabrieken gaan over tot de sandwich- constructie voor wanden, vloer en dak. Hierbij worden buiten- en bin nenwand met daartussen een isole rende stof met elkaar verlljmd. Span ten zijn daarbij niet nodig, wat ge wichtsbesparing betekent. Wat ook opvalt, is de hoekiger vorm van sommige modellen (vooral bij Chateau, Wilk en Dormoblle). Welis waar is dat aërodynamisch niet zo gunstig, maar de fabricagekosten lig gen wel een stuk lager. Om stevigheid en wegligging te ver beteren, zijn bij verscheidene model len nieuwe chassisvormen toegepast. Zo laat Wilk de buitenste langsllggers niet meer evenwijdig'verlopen aan de rijrichting, maar heeft er een knik naar binnen in aangebracht om de vloer gelijkmatiger te ondersteunen. Verscheidene Duitse en Engelse cara- vanfabrleken hebben de spoorbreed te 10 tot 20 cm vergroot, wat de stabiliteit verhoogt en het eenvoudi ger maakt een wiel te verwisselen. Ook worden banden met een breder loopvlak toegepast. Dat betekent een groter draagvlak, een groter draag vermogen en minder kans op slippen. Om de rlj-eigenschappen verder te verbeteren passen sommige fabrikan ten ook nieuwe veer-systemen toe. Dat in de discussie over de vraag „wel of geen reservewiel" de voorstanders aan de winnende hand zijn blijkt uit het gestegen aantal modellen (Cha teau, Wilk. Erlba, Knaus. Tabbert en Polar), waarin zo'n wiel is onderge bracht. Uiteraard allemaal verbeteringen, die de prijzen niet onaanzienlijk omhoog hebben gebracht. Al geldt dit niet over de hele linie. Want en dat is ook een tendens ook het aantal eenvoudig uitgevoerde kleine cara vans is toegenomen. De industrie richt zich hiermee vooral tot de doe- ihet-zelvers, die extra voorzieningen zelf wel kunnen aanbrengen én op de ruige kampeerder, die al dat comfort niet behoeft (voordelige uitschieter in deze groep: de Sprite 300 voor nog geen 4400 gulden). Sprite 300 (nog geen 4400 gulden). De lengte bedraagt 2.90 De kampeerder, die in het buitenland schade oploopt aan zijn caravan, zal volgend jaar wellicht wat sneller ge holpen kunnen worden dan tot nu toe het geval was. Organisaties van carrosseriebedrij- ven in een aantal landen hebben na melijk de handen ineen geslagen en gezamenlijk een gids uitgegeven met adressen van zo'n 300 bedrijven, die zich hebben gespecialiseerd in repa ratie van defecte caravans. Hierbij zijn ook de zestig bij de Ne derlandse vereniging van carrosserie- bedrijven Focwa aangesloten cara vanspecialisten opgenomen. Andere landen, die aan het als eerste opzet bedoelde experiment deelnemen zijn Denemarken. Engeland, Luxemburg, West-Dultsland, Oostenrijk en Zwit serland. Met organisaties in andere belangrijke vakantielanden als Italië, Spanje, Frankrijk en Belgié wordt nog onderhandeld. Hoewel het hier gaat om gespeciali seerde bedrijven, zal de caravanner er niet van moeten verwachten, dat ze defect geraakte onderdelen ook on middellijk zullen kunnen vervangen. De service zal zich in de meeste geval len slechts beperken tot het improvl- sorisch weer rijklaar maken van de caravan. De originele onderdelen zul len veelal later bij importeur of fabri kant moeten worden gehaald. Groot voorstander van het initiatief is vooral de ANWB, die zich al Jaren lang zorgen maakt over het grote aantal caravans, dat gerepatrieerd moet worden omdat het ter plaatse' onmogelijk blijkt de schade hersteld te krijgen. Met het oog ook op het stijgend aan tal ongelukken met caravans zou de bond eveneens graag een betere tech nische informatie van de caravan- handel aan de caravan-koper zien. Nu is die nog maar zeer summier. Een instructieboekje, zoals men dat bij de koop van een auto krijgt (met alle technische informatie erin) wordt maar door een zeer gering aantal ca ravanfabrikanten geleverd. De alarmcentrale van de ANWB komt daardoor vaak in de grootste problemen. „In de meeste gevallen weet men, als men ons vanuit het buitenland belt, nog wel de merk naam en de lengte van de caravan op te geven", aldus een caravandeskun- dige van de bond, „maar daarmee houdt het veelal ook op. Bouwjaar en type zijn bij de gemiddelde caravan-" ner onbekend, met als gevolg, dat wij niet weten wélke onderdelen we moe ten toe sturen. Meer kennis bij de caravanner van zijn vakantiehuis en daar moeten fabrikanten en im- Een van de vele accessoires, een kogeldruknieter om de druk op de trekhaak te meten. porteurs voor zorgen zou een heel wat snellere service mogelijk maken." ntvoeringen van de Nederlander Frits Schuitema, twee Britten en een Japanner in El idor staan niet op zichzell. Ze maken deel uit van een lange reeks: de afgelopen twee jaar venen enige tientallen zakenlieden en twee ministers voor kortere of langere tijd. Een van hen overleefde het niet, toen de regering van El Salvador niet bereid bleek op de van de ontvoerders in te gaan. Wim Jansen leidene guerrillabewegingen ei- Dorgaans de verantwoordelijk- op voor de ontvoeringen. Zij lit in een wanhopige poging de :ht van de wereld te trekken e beroerde situatie waarin het te deel van de 4,5 miljoen Sal- anen leeft. De strijd van het jelegen Nicaragua lijkt de ver- vegingen te Inspireren met als een toeneming van het geweld de dictatuur van president Car- imberto Romero. Uitaire regering stuit op veel and in het land. Het geweld- erzet komt hoofdzakelijk van gale boerenbonden en de ka- kerk. De nieuwe aartsbis- van El Salvador, die als conser- bekend stond en onder bijval rijken zijn ambt aanvaardde, laatste tijd fel van leer tegen willekeurige arrestaties en igen door de overheid. Op trekt hij elke week een volle aal en zijn preken hebben ig van een politieke manlfes- et frvolg daarvan zijn de toch al f betrekkingen tussen kerk en kot het vriespunt gedaald. Vori- i is opnieuw een politiek actie- tster door onbekenden ver- L Daarmee lijkt de vervolging katholieke geestelijken, die in t77 onder internationale druk weer hervat. Bisschop Rome- ikte vorige week bekend dat [druk uitoefent om de relaties t bewind te verbeteren. „om- Iers de kerk haar aanzien zal i" Hij zei echter aan die druk f te zullen geven. dernemingen moeten weten dat het volk hier wordt onderdrukt en uitge buit en dat wij ons daardoor verplicht voelen de situatie waarin wij leven aan te klagen." En het FARN hekelt de steun die het dictatoriale bewind ontvangt van het buitenland. Israël en West Duitsland zouden wapens sturen, terwijl financiële steun hoofd zakelijk van de Verenigde Staten en Japan zou komen. Het FARN zegt zich verplicht te voe len door te gaan met het ontvoeren van zijn onderdrukkers. De oprich ting van een goed getraind guerrilla- leger en volksmilities en infiltraties zullen dit proces volgend Jaar ver snellen, schrijven de ontvoerders. Moorden Tegenover de ontvoeringen en aan slagen door de verzetsbewegingen staat een lange rij van gewelddaden en schendingen van de mensenrech ten door het regime. Amnesty Inter national telde in anderhalf Jaar dertig moorden op vakbondsleiders; 36 an deren verdwenen nadat ze gevangen waren genomen. Op grond van de nieuwe wet op de openbare orde zijn in een half Jaar 716 mensen opgepakt. De meesten van hen wachten nog steeds op een proces. Om de rust bulten de hoofdstad San Salvador te handhaven, bedient de regering zich van terreurorganisaties. Berucht is de ORDEN, een beweging die banden heeft met de officiële par tij PCN en minstens 50.000 leden telt. Zij trekken in bendes over het platte land en intimideren de kleine boeren of slaan ze letterlijk van hun land. „De regeringen en buitenlandse on- Het overgrote deel van de bevolking De ontvoerde Nederlander Frits Schuitema, directeur-generaal van Philips in El Salvador. Sinds er in november vorig Jaar een nieuwe wet op de openbare orde van kracht is geworden, is het gewapende verzet sterk toegenomen. De belang rijkste guerrillabewegingen zijn het Volksbevrijdingsleger (FPL of Fuer- zas Populates de Liberacion) en het Revolutionaire Volksleger (ERP, EJerclto Revolucionario del Pueblo), die al jaren actief zijn in El Salvador. Het FARN, dat verantwoordelijk is voor de ontvoering van Schuitema en een aantal andere zakenlieden, is een betrekkelijk jonge guerrillabeweging. In de door Philips betaalde en in het Spaans gestelde advertentie, op za terdag 2 december in 32 kranten over de hele wereld verschenen, geeft het FARN uitleg van zijn daden. Een vertrouwd beeld ln El Salvador: troepen zetten een stadswijk af om verzet tegen de militaire regering ogenblik kelijk de kop In te drukken. bestaat uit campeslnos (landarbei ders), die ln het kleine landje nauwe lijks nog een akkertje kunnen vinden om op te werken. Vroeger bestond er een grote trek naar het grotere, en aanzienlijk dunner bevolkte Hondu ras. Sinds de voetbaloorlog in 1969, uitgebroken naar aanleiding van een door Honduras verloren voetbalwed strijd tegen El Salvador, zijn de gren zen echter gesloten voor de campesi- ninos. 8ommlgen van hen nemen de veerboot naar Nicaragua, maar veel beter is het daar niet. Voornemens Bijna zestig procent van alle land is ln handen van slechts twee procent van de bevolking. Met veel poeha aangekondigde landhervormingen zijn op niets uitgelopen. Minister Flo- res Lima van voorlichting heeft dit onlangs toegegeven. Hij zei dat er een nieuw wetsvoorstel voor de herverde ling van het land in voorbereiding is. Ook hier lijkt voor het volk de weg naar de hel geplaveid met goede rege- ringsvoomemens. El Salvador teken de in juni van dit Jaar de Amerikaan se conventie voor de mensenrechten, maar het rapport van Amnesty Inter national wijst er op dat de toestand voor de armen alleen maar beroerder wordt. In dit land met een naar La tijns-Amerikaanse begrippen redelijk bloeiende economie leven nog velen op de rand van het bestaansmini mum. De kindersterfte is ongekend hoog en ruim zeventig procent van de kinderen die het eerste jaar wel heb ben overleefd, lijdt aan ondervoe ding. Het is dan ook niet waarschijnlijk dat de guerrillabewegingen in alle rust ojj de beloofde landhervormingen zullen wachten. De advertentie van het FARN duidt er op dat een verhevi ging van de strijd op komst is. Net als de Sandinisten in Nicaragua heeft de plattelandsbevolking van El Salva dor weinig meer te verliezen 8AN SALVADOR (AFP, Reu ter, AP) Opnieuw is er ln El Salvador een buitenlandse za kenman ontvoerd, zo heeft gis teren de politie ln de hoofdstad San Salvador meegedeeld. Deze keer is het de Japanner Takakazoe 8oezoeki, vertegen woordiger van de Japanse tex tielonderneming Insinca. De auto van de Japanner werd donderdag geramd door een andere auto. waaruit vijf gewa pende mannen kwamen, dié hem lieten overstappen in hun eigen voertuig. Volgens oogge tuigen is de ontvoering zonder geweld verlopen. Lokale radio stations maakten echter mel ding van een vuurgevecht. De Japanner is de vierde bui tenlander die binnen twee we ken werd ontvoerd. Twee we ken geleden verdween de Ne derlander Frits Schuitema en enkele dagen daarna over kwam twee Britse bankiers hetzelfde. De verantwoorde lijkheid voor deze ontvoerin gen werd opgeëist door de „ge wapende troepen van het nati onaal verzet van El Salvador", FARN Een half Jaar geleden ontvoer de deze organisatie al de presi dent van Insinca. de Japanner Foejlo Matsoemoto. HIJ werd ln oktober dood terug gevon den. De regering van generaal Carlos Humberto Romeros had geweigerd een aantal politieke gevangenen vrij te laten. Ook nu weigert de regering te onderhandelen met de ontvoer ders, waarop het FARN al heeft aangekondigd nog meer buitenlanders te zullen ontvoe ren. Men zou zich daarbij met name richten op Amerikanen, Westduitaers, Japanners en Is raëli's

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 19