fliegtuigen en politiek egering tweeslachtig i kernwapenbeleid DEZE MEDEDELING OVERSLAAN KAN U UW SPAARPREMIE VAN DE OVERHEID KOSTEN! DE ZILVERVLOOT. SPAAREFFECTEN PREMIE SPAARPLAN. rste studie over vervanging Neptunes dateert van 1972 Taal als een van de argumenten orzitting over nota kabinet inse opties op optiebeurs FAMILIEBERICHTEN ETEN de krant helpt u op weg WINKELEN <£N5> 40 JAAR Mevrouw C. Burggraaf! SPAREN HEEFT ZIN VOOR HET HELE GEZIN. E RDAG 9 DECEMBER 1978 BINNENLAND TROUW/KWARTET Koelé HAAG Topman ttouw van Fokker heeft naar eigen zeggen, snel rd: vliegtuigen en vlieg- ïdustrie zijn politieke za- ,Je verkoopt met hulp je politiek en je verkoopt politieke redenen", zegt ttouw in een der vele in- ïws. waarin hij betoogt •er Fokker gebaat is bij »i franse opvolger voor het f I pne-patrouillevliegtuig. vervanging van dertien iderde Neptunes is van af aan een belangrijke eke kwestie geweest, en alleen in de laatste we- die een koortsachtige ac- it te zien gaven op en om diJ het Binnenhof en de betrok ken departementen. Twee opmerkelijke gebeurtenissen kunnen in herinnering geroepen wor den om de woorden van Swarttouw te staven. In het voorjaar van 1975 wordt de eerste verantwoordelijke politicus, minister Vredeling van De fensie. benaderd door prins Bern- hard. De prins, dan nog inspecteur- generaal van de krijgsmacht, beveelt Vredelimg sterk aan niet de Franse Breguet Atlantic, maar de Ariïeri- kaanse Orion te kopen. De heer Vredeling herinnert zich dat dit gesprek hem bevreemd had. Hij heeft het geïnterpreteerd als een ove rigens zinloze poging om enige druk uit te oefenen", meldt later de com missie-van-drie. die de contacten tus sen de prins en de vliegtuigindustrie heeft onderzocht. Een tweede gebeurtenis, in septem ber 1975, laat over de relatie tussen politiek en nieuwe vliegtuigen ook niets aan duidelijkheid te wensen over. Een aantal marinevliegers voert in de verouderde Neptunes een pro testvlucht uit boven het Haagse Bin nenhof. In marinekringen klinkt dan al enige dagen gemor over het doen en laten van „Den Haag". Een aardig detail: „Een hoge luchtmachtofficier verzuchtte niet lang geleden dat de Neptune-vervanging „de laatste tijd zozeer in het politieke vlak getrokken wordt." Hij bedoelde daarmee, dat regering en parlement steeds meer nadruk leggen op de werkgelegen heidseffecten die er vastzitten aan de keuze tussen Orion en Atlantic. De protestvlucht van '75 volgde op de beslissing van het kabinet-Den Uyl om de Neptunes voorlopig aan de grond te houden. „Die beslissing is onze parlementsredactie HAAG De regering zegt wel dat zij de rol van de wapens wil terugdringen, maar het beleid draagt daar toe bij. Dat is de kern van de kritiek die aan aantal lisaties en deskundigen gisteren naarvoren hebben ge it op een hoorzitting van de Tweede Kamer over de nota jewapening van de regering. iherpst in hun afwijzing van het e defensiebeleid waren de vre- veging Pax Christi en het Inter- ijk Vredesberaad (IKV), maar deskundigen in vraagstukken in jorlog en vrede zetten grote tekens. Zo zei prof. Röling van lal olemologisch instituut in Gro- X dat het in de nota aangege- ïleid eerder leidt tot een grotere iwedloop dan omgekeerd. teur Neuman van het instituut vredesvraagstukken verklaarde kregering in de nota wel spreekt _>Jet terugdringen van de kembe- ■ng. maar in diezelfde nota het ik van kernwapens rechtvaar- IVolgens dr. Boskma van het urn voor Wetenschap en Sa lving van de technische hoge- I Twente stuurt de nota erop at vrijwel ieder conflict in Euro- de toekomst met atoomwapens, irden uitgevochten. isjima :v meent, dat het niet zal luk- TERDAM (ANP) Na maan- nge voorbereiding heeft het be- van de Europese optiebeurs In erdam besloten de Europese ba- in de beurs te verbreden. Met g van 14 december zullen opties aandelen van drie Franse maat- ipijen in de notering worden op- nen. Het zijn P.S.A. Peugeot- ken een beleid uit te stippelen dat leidt tot het verdwijnen van de kern wapens „zolang de regering de bevol king niet voorgaat in het gedenken van de slachtoffers van de atoombom op Hirosjima en Nagasaki." Het IKV pleitte voor concrete en systhemati- sche voorlichting van de bevolking over kernbewapening en de gevaren daarvan. Pax Christi sprak zich uit tegen elke goedkeuring van het kern- wapengebruik. Professor Alting van Geusau zorgde voor enige opschud ding op de hoorzitting met zijn uit spraak. dat de actie in Nederland tegen de neutronenbom vanuit Mos kou is gedirigeerd. Kamerleden van PvdA en PPR maakten verontwaar digd bezwaar tegen zijn uitlatingen. Volgens Alting van Geusau. voorzitter van de adviescom missie voor ontwapening en interna tionale veiligheid, heeft de actie daar door een zeer bedenkelijke kant ge kregen. „De Sowjet-Unie maakt mis bruik van de afkeer van atoombewa pening in het Westen," zei hij. ADVERTENTIE December fflb öalvatore 'Master met. ulUeoraatrndie niet uitgepraat o\lér die meesterlijlce frisdrank.. -VSKSSt Cltroën, Salnt-Gobain-Pont-a-Mous- son en Thomson C.S.F. De minister van financiën heeft, op advies van de commissie van toezicht op de optiehandel, met de notering van de drie Franse fondsen inge stemd, aldus de EOE (European Opti ons Exchange). Enkele dagen voor zijn 86e verjaardag nam de Here tot Zich onze zeer gewaardeerde zwager Abel Jan Bouwman sedert mei '73 weduwnaar van Gé Bakker H, van Pol-Bakker J. W. van Pol Ermelo. ien de zeer vele blijken van medeleven is het ons logelijk een ieder persoonlijk te bedanken Daar- wil ik u langs deze weg. ook namens mijn eren en ^'"kinderen iedereen hartelijk dank- cn die heeft meegeleefd tijdens de ziekte en na overlijden van mijn lieve man. onze lieve vader ndi »P«< ,7! Christiaan Riemens ons tot grote steun geweest. E. Riemens-Wisse pskerkedec. 1978 Midsweg 1 In t Vil en er het ons onmogelijk is ieder persoonlijk te iken voor de getoonde belangstelling en de vele n van meeleven, zowel persoonlijk als schrifte tijdens de ziekte en na het overlijden van mijn man, onze geliefde vader, groot- en overgroot- Wiebe Brandsma i wij u op deze wijze onze hartelijké dank H Brandsma-Niemeijer begint op deze en dè andere advertentie pagina 's ELKE OCHTEND OPNIEUW I i j voor en voor allen j LAND- EN TUINBOUWONDERWIJS IN GOUDA 1938-1978 Ter gelegenheid van het schooljubileum recipieert het bestuur van de Kring Gouda en omstreken van de C.B.T.B. op vrijdag 22 december 1978 van 19.30 tot 21.30 uur in de aula van de school. We stellen het op prijs als we op deze receptie vroegere bestuursleden en leraren, oud-leerlingen, ouders van leerlingen en overige belangstellenden kunnen begroeten. Chr. Lagere Land- en Tuinbouwschool Sportlaan 83, 2806 HC Gouda. Tel. 01820-15791. Op 19 december 1978 neemt afscheid als directrice van de 5e Chr. Huishoudschool te 's-Gravenhage. Receptie van 17.00 tot 19.00 uur in de aula van de Chr Scholengemeenschap „Veiuweplein/ Koningstraat", Veiuweplein 1. s-Gravenhage. later, na overleg met de NAVO-part- ners, ingetrokken. Sindsdien is echter wat minder prioriteit toegekend aan de vervanging van de Neptunes", al dus de genoemde commissie van drie. De Orion Al ln 1972 werd door de marineleiding een studie opgezet naar vervanging van de Neptunes, vliegtuigen die een „onderzeebestrijdlngstaak" hebben. Het was toen de bedoeling, dat de aanschaf in de periode 1974-1978 z'n beslag zou krijgen. De Orion kwam als beste uit de bus. Belangrijste argumenten: het. tech nisch kunnen, de beschikbaarheid (de Orion is eerder leverbaar dan de Atlantic) en het kostenverschil (voor de totele order van dertien vliegtui gen meer dan 300 miljoen). Er is ook nog gedacht aan een argument dat al in 1968 gold bij de aanschaf van vlieg tuigen door defensie: „de mate van zekerheid, dat er in oorlogsomstan digheden vliegtuigen aangevuld kun nen worden, is veel groter bij aan koop van Amerikaanse toestellen dan van Franse." De taal Een curieus, maar niettemin serieus argument was destijds de „gewen ning" bij het marinepersoneel. De marine had altijd met Amerikaanse toestellen gevlogen en kende de Ame rikaanse handboeken, noodzakelijk voor het onderhoud, bij wijze van spreken uit het hoofd. Men zag erg op tegen nieuwe Franse, dus Franstali ge. lectuur. Ook de afgelopen maan den is in marine-kring weer de vrees geuit, dat „meters papier" vervangen moeten worden en vertalers langdu rig aan het werk moeten. Welke argumenten ten gunste van de Orion ook een rol gespeeld hebben, de Breguet Atlantic komt pas het afgelopen voorjaar als een serieuze concurrent van het Amerikaanse vliegtuig naar voren. Het werd duide lijk dat een bestelling in Frankrijk de Nederlandse vliegtuigindustrie Fok ker werk zal opleveren, met name in de vorm van tegenorders. Fokker zelf, vakbondsmensen en kamerleden ge ven blijk van verhoogde activiteit. Dit jaar werd ter gelegenheid van het vijfenzestig jarig bestaan van de Koninklijke Luchtmacht de Brequet Atlantic aan het publiek getoond op het vliegveld Deelen. Zo maant Henk Vos (industriebond NVV) de regering „het ijzer te smeden nu het heet is." Zijn pleidooi: de Fransen azen op de Nederlandse aan schaf van de Atlantic, Nederland moet proberen zoveel mogelijk Fran se steun voor de Nederlandse vlieg tuigindustrie in de wacht te slepen. Vos denkt vooral aan financiële steun voor de F28 Super, dat op de tekenta fels uitgroeit tot „het belangrijkste project voor de toekomst van Fokker." Advies lekt uit Kamerleden dringen bij de regering aan op stevige onderhandelingen met de Fransen. In juni lekt een belang rijk advies aan de regering uit. Het is het (eerste, ongevraagd) advies van de adviesraad voor militaire produk- tie. De daarin vertegenwoordigde grote bedrijven, vakbondsmensen en ambtenaren van economische zaken en buitenlandse zaken geven de voor keur aan de Atlantic. Het trekt aan het Binnenhof de aandacht, dat de ambtenaren van defensie in de ad viesraad geen voorkeur voor de Orion uitspreken. Na de zomer krijgen Kamerleden van de betrokken bewindslieden meer dan eens te horen, dat het welslagen van het nieuwe Fokker-project F28 Super sterk afhankelijk is van de Fransen. Echter, op bezoek in Parijs stellen Kamerleden medio oktober vast dat de concrete Nederlandse ver langens nog niet bij de Fransen gede poneerd zijn. Dat gebeurt niet lang daarna: druk contact op ambtelijk en ministerieel niveau volgt. De Fransen zouden het liefst zien dat het nieuwe Fokker-toestel wordt Ingebracht in het Europese Airbus-project, waarin Frankrijk het voortouw heeft. Zorg voor Fokker Vooral minister Van Aardenne (eco nomische zaken) is bang dat Fokker er al te bekaaid van af komt. of zoals in zijn omgeving wordt gezegd „de Fransen zelf bouwen, en Fok ker daarna haar naam op de vleugel mag schilderen." Van Aardenne en staatssecretaris Van Eekelen (defensie) staan gretig de pers te woord om te vertellen dat de Fransen helaas nog niet vol doende toehappen. D» opgetogen heid van Van Eekelen wanneer een journalist zich aandient als corres pondent van een gezaghebbend Frans dagblad is duidelijk: via de pers kunnen de Fransen ervan door drongen worden dat Nederland zich niet laat afschepen. Ook Kamerleden als Van Zeil (CDA) en Van den Bergh (PvdA) lopen zich het vuur uit de sloffen. In de hoop dat de Atlantic wordt aangeschaft, met alle gunstige gevolgen voor Fokker, van dien. Van den Bergh krijgt van zijn fractiegenoten een reprimande („een Kamerlid behoort ten slotte het regeringsbeleid te controleren"). Van Aardenne ls echter Ingenomen met de druk uit de kamer, waardoor hij. tegen de zin van zijn collega Scholten (defensie), langer met de Fransen kan doorpraten. Op aan drang van Scholten laat het kabinet echter nog eens het standpunt horen, dat uiterlijk voor 1 januari een vlieg tuig besteld moet zijn. Scholten heeft in elk geval op dit punt zijn zin ge kregen. Klinken de woorden Zilver vloot, spaareffecten of Premie Spaarplan u bekend in de oren? Dan bestaat de kans dat u deze maand (d.w.z. 29 december op z'n laatst) uw belasting vrije premie van de overheid moet aan vragen. Doorlezen dus. Want 't gaat om geld waar u recht op hebt. Als u meevaart op de Zilvervloot is het in uw eigen belang om nü direct na te kijken wanneer u daarmee bent begonnen Want was dat in 1969. dan hebt u uiterlijk tot het eind van deze maand de tijd om uw spaarpremie binnen te halen. U weet wel. die 10 procent (belastingvrij) over spaarbedrag- plus-rente. U moet de premie aanvragen bij de instelling waar u hebt gespaard. Doe dat Nü1 Natuurlijk de Zilvervloot blijft varen. Alle jongeren van 15 t/m 20 jaar kunnen aanmonsteren Vraag'een tolder aan bij „De Zilvervloot", postbus 51.2500 RR Den Haag. Kijkeven na of u in 1971 spaareffecten kocht, want u kunt nog tot het eind van deze maand spaarpremie daarover aanvragen U weet wel: de 35% spaarpremie (belastingvrij Publikatie van het ministerie vjii Sociale Zaken over maximaal f 250,- van het aankoopbedrag uit 1971 Ook hier moet u de premie aanvragen bij de instelling waar u hebt gespaard. Voor dit jaar voorbij is! Tussen haakjes: u kunt ieder |aar opnieuw deelnemen aan de spaareffectenregeling En nu jaarlijks een spaarpremie over f 500,- van de gekochte spaareffecten verdienen Vraag de folder „Sparen in spaareffecten" aan bij postbus 51,2500 RR Den Haag Hebt u in 1973 gespaard volgens de voorwaarden van het Premie Spaar plan? Dan kunt u dit jaar voor de laatste keer uw premie aanvragen over het gespaarde bedrag Dat sparen kon gebeuren door middel van spaarbewijzen, effecten effectenbewijzen, levensverzekering, spaarkasinschrijving, via aflossing op hypotheek of garantiekrediet ol via een bedrijfsspaarregcling U weet dat die 20% spaar premie belastingvrij is en dat u die alleen kunt aanvragen bi| de instelling waar u in 1973 hebt gespaard Niet vergeten Want na 29 december is hel te laat! Overigens: deelnemen aan het Premie Spaarplan gaat niet meer

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 11