taatssecretaris >os over truc Biesheuvel in commissie wijze Europeanen De eersteweisprogramma's zijn binnen! 4 U hebt een goed inkomen, meneerde directeur/eigenaar. Maar hoe staat 't met uw vooruitzichten? ~f\> Trouw ■ff. Menten yertentie voor ontduiken belasting Nationale-Nederlanden FAMILIEBERICHTEN Arts enthousiast over meepraten van zijn patiënten als u in de buurt bent? BD DAG 6 DECEMBER 1978 BINNENLAND TROUW/KWARTET nze sociaal-economische redactie HAAG Staatssecretairs Nooteboom (financiën) is gisteren in de de Kamer van leer getrokken tegen de beleggingsmaatschappij „Ameri nd Program". Deze firma adverteert met trucs om de belastingen te advertentie van deze firma in kranten van vorige week zei mr Nooteboom in de „De uitdagende schreeuwerige taal getuigt van een harde, welhaast antimaatschap- instelling". N' waarschuwde de staatsse- dat de Inhoud van de adver- iuist is. Twee weken geleden het kabinet wijzigingen in igwetten aan, om de belas van genoemde firma tegen Die wetswijzigingen krijgen ende kracht tot die datum :ondiging. De advertentie week, geschreven door „fi- momisch columnist Kramer', meldde dat de e wetswijziging „bewijst" dat iu toe gehanteerde trucs dus ian waren.l Staatssecretaris wra, die in d» Kamer genoem- ':%ia overigens niet bij name bestreed dit. r£j|9 december vorig jaar heeft »m zijn belastingambtena- ireven dat ze bepaalde door de firma gebezigde trucs weigeren, lot nu toe zijn er op van het ninisterie rond 200 ïgen bekend. Geen van deze echter al roor de belasting- uitgevocht*n. Dat moet nog De staatssecretaris betoog- hij natuurjjk niet weet wat "Nadeel van derechter, eventueel t de Hoge Raad, zal worden, ide firma weet dat echter n. De mededeling in de adver- iat de tot nu toe gebezigde een zijn geaccepteerd, is dus orbarig. ten. Zij kunnen daar dan niet aanko men, want dan zou het bedrijf, en dus hun inkomen, ten gronde gaan. Nooteboom vond het echter niet on redelijk wanneer bejaarden hun ei gen woning als het ware „opeten". De staatssecretaris wees erop dat hij zelf belastingconsulent is geweest, en als zelfstandige daardoor twintig jaar lang geen pensioenrechten heeft op gebouwd. Hij heeft toen voor zijn oude dag gespaard, onder meer door eeen eigen huis. Dan vindt Noote boom het redelijk dat hij, als hij straks 65 is, het in zijn huis belegde geld als pensioen verbruikt. Wel vond hij dat de financiële instellingen hier voor een aangepaste financierings- vorm moeten vinden, zodanig dat de betrokken bejaarde nog wel in zijn eigen huis kan blijven wonen en het niet eerst hoeft te verkopen. Niet zo best, met permissie. In het gunstigste geval immers haalt u (A.O.W. inbegrepen) een pensioen van 70%. Zeventig procent van uw salaris, wel te verstaan. Want nuttige bijverschijnselen als tantième, kostenvergoedingen en auto-van-de-zaak gaan voorgoed tot het verleden behoren. Maarzelfs als uw pensioen tot in de perfectie is geregeld, komt u vaak aan die 70% niet toe. Toch een somber vooruitzicht De remedie is even eenvoudig als fiscaal aantrekkelijk: sluit op tijd een aanvullend pensioen. Een Pluspensioen van Nationale-Nederlanden. De fiscus betaalt al gauw de helft van uw pensioenpremie. Want de premie mag u elk jaar voor de belasting aftrekken. Tot een maximum van maar even f 1L781,- per jaar. En dat maximum is geïndexeerd: het wordt jaarlijks aangepast aan de inflatie Koopkrachtbehoud door automatische aanpassing en winstdeling. Het Pluspensioen kan exact worden af gestemd op uw situatie. Het is een verzekering met ingebouwde winst deling. En met de mogelijkheid van automatische aanpassing aan de index verhogingen van de maximum premie aftrek. Met als resultaat dat als u straks jnet Pluspensioen gaat", de verzekering zijn koopkracht aardig heeft benouden. Dankzij -gerealiseerde- automatische aanpassingen en winstdeling. Stijgend weduwenpensioen. Mocht u uw pensioen niet halen, dan helpt de Pluspensioenverzekering uw vrouw haar inkomensniveau te hand haven. Wat des te beter lukt doordat haar pensioen elk jaar automatisch stijgt Jaar in, jaar uit Levenslang! Bel uw verzekeringsadviseur voor een afspraak. Hij keqthet Pluspensioen door en door, maakt voor u persoonlijk een pensioen analyse en komt vervolgens met een doordacht advies. Een informatief gesprek met hem is dus een zinnige zaak. U kunt ook met ons bellen: 010-652700, toestel 560. Want waarom zou u uw derde leven straks op een heel wat lager welstandsniveau beginnen? U bent gewend aan een goed leven. Dus denk aan straks, als u 65 wordt! Verzekert 't wel. En goed ;moed' Dteboom hekéde de houding Cïmde firmi, onder erken de uitspraik van de Hoge dat elke belstingbetaler de jm meest voo-delige methode ve ezen. „Maar fekunstelde vor- ogen geen geiade vinden. Ik '"'rtrouwen dat de Tweede Ka- j hierin zal vilgen", aldus de ecretaris. In de advertentie inoemde firmi mee ook in de wel weer in staat te zijn -belastingtrucs te vinden voor ®*%tèle. Hiervan zei de staatsse- r. „Hoogmoec komt voor de weigerè overigens te i aan het verzoek van zijn ter drs Van Rooijen, thans nerlid, om in de Kamer te n welke plannm het ministerie Staatssecretaris Nooteboom in petto heeft om verdere gaten in de belastingwetten te dichten. Die ko mende maatregelen zouden dan te rugwerkende kracht krijgen tot giste ren, de datum van aankondiging. Deze procedure is indertijd, toen Van Rooijen Staatssecretaris was, ook ge volgd met de belastingtruc rond de koopsompolissen. Staatssecretaris Nooteboom vond dit echter staatsrechtelijk geen juiste procedure. Hij vindt dat de aankondi ging eigenlijk pas goed kan geschle- Vervolg van pagina 1 Hij doelde daarmee op het beroep dat de recht bank heeft gedaan op het Europees verdrag tot bescherming van de rech ten van de mens. Volgens Burger had de Hoge Raad de Haagse rechtbank niet de opdracht gegeven dat verdrag in haar oordeel te betrekken. Prof. mr. A. D. Beiinfante, auteur van een boek over de bijzondere rechts pleging dat binnenkort verschijnt, vindt dat het vonnis van de Haagse den zodra de ministerraad zich heeft rechtbank geheel ten onrechte voed- Vfe' Want gij ajt gestorven en uw leven is verborgtn met Christus in God. Collossenzen 3:3 jgidroefd geven wij kennis dat onze broer, jjager en oom Pfeter de Lege luwnaar vanPieternella Luhrman êtbtterdam 5 deember 1978 di hulpplein 50 w( üze Waelesteir, kamer 708 as /iifcrr. adres: de leer A. Hergt gi ckermanstraatil3a Uit aller mam A. ftrgt verenigd met een plan van het minis terie van financien. Vermogensbelasting De staatssecretaris beloofde het CD A-kamerlid Van Amelsvoort te zullen bekijken of de vermogensbe lasting altijd wel redelijk is voor be jaarden met een eigen woning. Veelal is die woning hypotheek vrij. Door de onale federatieve raad van het voor- enorme stijging in de prijzen van hui- malig verzet Nederland. C. Brink, zen moeten deze bejaarden nu ineens zegt tijdens een bezoek aan Donker vermogensbelasting gaan betalen, in 1952 de indruk te hebben gekregen Van Amelsvoort vindt dat hier een- dat de minister Menten hard wilde zelfde soort behandeling vereist is als aanpakken. „De minister liet zich bij zelfstandige ondernemers die hun toen in niet mis te verstane bewoor- vermogen in hun bedrijf hebben zit- dingen over Menten uit. Hij sprak sel geeft aan de gedachte dat Donker anders heeft gehandeld dan van hem verwacht zou mogen worden. Ook Belinfante, die, als ambtenaar op het ministerie van justitie, Donker goed heeft gekend, acht het uitgesloten dat toen een bepaalde „ruil" zou zijn gedaan. De toenmalige voorzitter van de Nati- zelfs over de gangster Menten." Brink, auteur van de in die tijd ver schenen brochure „Millioenendans van Menten", zegt zich niet te kunnen voorstellen dat Donker „door de knie- en ging voor eventuele chantage" van Menten. Het Centraal Orgaan van verzets- en vervolgingsslachtoffers onderzoekt welke Juridische stappen tegen de invrijheidsstelling van Menten onder nomen kunnen worden. Vandaag wordt op het Binnenhof in Den Haag gedemonstreerd tegen de vrijlating van Menten door het Auschwitz-co- mi té en Centrum '45 in Oegstgeest. Vanavond en zaterdag worden In Am sterdam protestbijeenkomsten ge houden. Uitlevering In Israël Is met grote verslagenheid op de vrijlating van Menten gerea geerd. Het Israëlische ministerie vtm justitie liet weten dat wordt overwo gen Nederland om de uilevering van Menten te vragen. Zo'n verzoek zou- naar alle waarschijnlijkheid niet kun nen worden ingewilligd. Niet alleen worden Nederlandse on derdanen gewoonlijk niet uitgele verd, maar de toenmalige minister van justitie Van Agt heeft in 1976 in Bem de Zwitserse autoriteiten ook de verzekering gegeven dat Menten, die toen net was aangehouden, niet aan een ander land zou worden uitgele verd. De Haagse officier van justitie, mr R. A. Schimmel, heeft gisteren beves tigd dat hij niet voetstoots akkoord zou gaan met de verstrekking van een nieuw paspoort aan Menten. Volgens de officier is het paspoort van Men ten, dat na zijn arrestatie door het ministerie van buitenlandse zaken is ingenomen, niet meer geldig. In Ierland is gisteren van officiële zijde meegedeeld dat Menten geen verlof zou krijgen zich daar te vesti gen. Menten bezit in Ierland een wo ning. die hij in de Jaren zestig heeft gekocht. Degene die er de hulshou ding waarneemt, had eerder gezegd dat alles in gereedheid was gebracht voor de komst van Menten. Mr L. van Heijningen, de raadsman van Menten, heeft gisteren bevestigd dat zijn cliënt „ter observatie en be handeling' is opgenomen Van een onzer verslaggevers BRUSSEL De Nederlandse oud-premier Barend Biesheuvel is een van de drie wijzen geworden die een studie moeten maken van de mogelijkheden om de werkwijze van de Europe se gemeenschappen te verbeteren. De andere twee wijzen zijn de Franse oud-Europees commissaris Robert Marjolin en de Britse oud-minister Edmond Dell. de leeftijd vai 68 jaar is overleden. geen bloénen, geen toespraken legenheid voo condoleance en rouwbezoek de rouwkaner van huize Waelestein, «thulpplein 46 Rotterdam-Zuid. Donderdag i n 19.00 tot 19..'0 uur. va i teraardebestdling zal plaatsvinden vrijdag -él december op te begraafplaats Charlois van Hervormde Gemeente Rotterdam-Zuid, larloise Lagedjk 680, Rotterdam Zuid. ■ef lorafgegaan d>or een dienst van Woord en iel ibed in de kapel van de begraafplaats, welke hl gint om ll.OOuur. ei (rtrek van huze Waelestein, Schulpplein 46 d< i 10.30 uur. Dit is mijt troost in leven en in sterven: dat ik nut meer mijzelf maar Christus toebehoo Zondag 1 H.C. ujlotseling heefide Here van ons weggenomen ze lieve broe en zwager Cornells A. van Zwol de ouderdon van 67 jaar. Geliefde e:htgenoot van Annie Teune nmeloord, 4 december 1978. ra ïltastraat 94. Canada: Ft Wiersema-van Zwol Sauwerc B.Datema-van Zwol Sj Datema Hoogkek: K van Zwol-Elzinga Oldekei^: H S. van Zwol-Veenema Thesingi: A van Zwol R van Zwol-Lise Giekerk M A. Eldering-van Zwol H Eldering Hoogkek: A Eldering-van Zwol H. Eldering Canada h van Zwol K van Zwol-Vogel Als we leven, leven we voor de Heer en als we sterven, sterven we voor de Heer Of we nu leven of sterven, wij zijn altijd van de Heer Rom. 14:8 Na een kort moedig gedragen lijden heeft de Heer van ons weggenomen onze zorgzame va der, behuwd-, groot- en overgrootvader Jan van der Linden weduwnaar van Adriaantje Oudenaarden op de leeftijd van 91 jaar. Rotterdam: J. van der Linden Jr J. van der Linden-Vaandrager M. P. van der Linden W. van der Linden A. van der Linden-van den Haak M. van der Linden Bilthoven: Chr. van der Linden S. van der Linden-van der Bijl Rotterdam: A. van der Linden M. van der Linden-Benders Zoetermeer: M. van der Linden W. P. van der Linden-van Spijk Klein- en achterkleinkinderen Rotterdam, 5 december 1978 Provenierssingel 18a Liever geen bezoek Geen bloemen De teraardebestelling zal plaatshebben vrijdag 8 december op de Herv. begraafplaats „Oud- Kralingen", Kralingseweg 334, na aankomst in de kapel om 15.00 uur. Gelegenheid tot condoleren in de kapel na afloop der begrafenis 'k Zal eeuwig zingen van Gods goedertierenheén In Jezus ontslapen onze lieve broer en zwager Jacob Wassenaar op de leeftijd van 66 jaar. Ook door ziekten en tegenspoeden heen mocht hij het geloof behouden. Wageningen: C. Wassenaar Warmond: P. Wassenaar N. Wassenaar-van der Voet Leiden: A. Wassenaar Santpoort: C. Wassenaar Leidschendam: G. Wassenaar Voor de blijken van medeleven betoond tijdens de ziekte en na het overlijden van onze lieve moeder, groot- en overgrootmoeder Pietje Houwer-Driebergen betuigen wij onze oprechte dank. In het bijzonder dank aan Ds. T. Vrolijk voor de geestelijke bijstand, de huisarts Meewisse, zr. Moer kerk, doktoren en verplegend personeel van Acade misch Zieken en Verzorgtehuis „Wijckersloot" wor den allen dank gezegd voor de liefderijke verpleging, de buren, de fam. Zandbergen, dank voor de jaren lange hulp en tot slot begrafenisonderneming D. C. Vis en Zn voor de keurige verzorging van de begra fenis. Uit aller naam: J. Houwer. Katwijk aan den Rijn, december 1978. Molentuinweg 10. Bij beschikking d.d. 4 okto ber 1978 heeft de Arrondisse- ments-Rechtbank te Dor drecht onder curatele gesteld Johanna Annigje Wervers, geboren te Strijen op 4 juni 1895, thans verblijvende in het verpleegtehuis voor ge stoorde bejaarden 't Park- huis aan de Haaswijkweg 69 te Dordrecht, op grond van een geestelijke stoornis, met benoeming van Mr. Pieter Hendriks, Donker*ind 35, Go- rinchem tot curator cn Nico- laas Hendriks, Dorsvloer 32. Veenendaal, tot toeziend curator. Dordrecht. Boomstraat 31. Mr. J. A. M. Verwaijen, procureur. ELKE ZATERDAG IN advertentie; pagina't voor ONDERWIJZEND- VERPLEGEND- VERZORGEND EN HOGER PERSONEEL Inlichtingen Advertentie- exploitatie Tel. 020-913456 Toestel 794 reep. 763 en 750. Biesheuvel is zeer bekend met de problematiek van Brussel. Als minis ter van landbouw had hij dikwijls te maken met de marathon-zittingen van de raad van deze vakministers. Biesheuvel, die van 1972 tot 1973 eer ste minister was, is niet alleen vanwe ge zijn Europese kennis aangezocht in deze commissie van drie, maar ook omdat men binnen de commissie zo wel een geografisch evenwicht wilde als een goede partijpolitieke verhou ding. Biesheuvel is christen-demo craat. terwijl zijn medewljzen als ge matigd socialist bekend staan. De drie krijgen zes maanden om een rap port uit te brengen over de proble men en de mogelijke oplossingen. De drie wijzen mogen zich gaan bezig houden met mechanismen en proce dures. Nadrukkelijk is gesteld dat hun mandaat zich niet uitstrekt tot de instellingen. ZIJ mogen dus geen wijzigingen voorstellen ln de verhou ding: raden van ministers-commissie- parlement. Men heeft de Franse minister-presi dent Valéry Giscard d'Estaing, die het voorstel voor de commissie van wijzen heeft ingediend met als voornaamste beweegreden de proble men die voortvloeien uit de toetre ding van de Zuideuropese landen Griekenland. 8panje en Portugal er vaak van verdacht dat hij de posi tie van de Europese commissie wil ondergraven en het bestuur van de gemeenschappen in handen te leggen van een soort directorium. Weinig ervaring Van de collega's van Biesheuvel heeft de Brit Dell weinig Europese erva ring. HIJ heeft tussen 1968 en 1970 en tussen 1974 en dit Jaar ministerspos ten bezet in de economische hoek. Tot enkele weken terug was hij minis ter van handel. Hij gaf die functie op voor een leiderschap in het bank wezen. Robert Marjoling is momenteel in dienst van een oliemaatschappij. Hij heeft tussen 1947 en 1955 het algeme ne secretariaat aangevoerd van de organisatie voor Europese economi sche samenwerking, de voorganger van OE80. Tussen 1958 en 1967 was hij vice-president van de Europese commissie en 1975 presideerde hij een studiegroep over de tot stan<Jko- ming van een Europese economische en monetaire unie. De ministers van buitenlandse zaken hebben geen beslissing genomen over het salaris van de in Juni rechtstreeks te kiezen Europese parlementariërs. Er is wel een voorkeur uitgesproken voor een „nationale oplossing". Het meest voor de hand ligt daarbij het vasthouden aan de nationale salaris sen met een extra vergoeding of be lastingfaciliteiten. De kwestie van de salarissen heeft de afgelopen weken aanleiding gegeven tot fricties binnen en buiten bet par lement van 8traatsburg. De Neder landse staatssecretaris van Europese zaken Van der Mei nam bijvoorbeeld heel andere standpunten in dan zijn baas minister Van der Klaauw. Het Euro-parlement heeft al een ont werpregeling liggen en men staat op het standpunt dat salariëring van Eu ropese volksvertegenwoordigers ln de eerste plaats een zaak van dat parle ment zelf Is Het voorstel van 8traats burg bestaat uit een salaris, dat 40% beslaat van het salaris van een Euro commissaris, dat is ongeveer 90.000 gulden. De Britten vinden, gerugge- steund door de Franse president, dit bedrag veel te hoog. HENGELO (ANP) Een huisarts die vindt dat zijn cliënten best kunnen meepraten over hoe zijn praktijk werkt, boekt daarmee zo veel succes dat hij misschien subsidie van de gemeente krijgt. Dokter R. Jonqulère verspreidt ln zijn praktijk een krantje met resultaten van de gespreksavon- den die hij organiseert. Dankzij de discussies krijgen de mensen meer inzicht in hoe een artsenpraktijk werkt. Tegelijk komt Jonqulère er beter achter wat er onder zijn cliën ten leeft. Zo bleek onder meer dat veel klach ten waarmee men bij de dokter komt, van psychologische en/of sociale aard zijn, en eigenlijk beter thuishoren bij het maatschappelijk werk. Dat was voor Jonqulère aanleiding om patiën ten ln contact te brengen met een maatschappelijk werker. Maar dat gebeurde dan ln de vertrouwde spreekkamer van de dokter, waar ze tenslotte met hun probleem heen ge komen waren. Dat idee bevalt zo goed dat het mogelijk door andere Hengelose hulsartsen wordt overge nomen. ADVERTENTIE Komtuevenlangsgglj^ljgjjj, gWj geld en goede raad

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 9