Herinnering aan oorlog in de kern verkwanseld Zieken aan de macht Twee boeken over UFO's Kermis van toen Jood in opstand tegen het verraad Avonturen van de Baron Von Münchhausen Geschiedenis van de dokter door een marxist verklaard s 1 1 HUUvv/tsWMi-t i c i nri door C. G. van Zweden De hernieuwde belangstel ling voor de Tweede Wereld oorlog heeft (ook) met ver raad te maken. Verraad je gens de historische waar heid. In duizenden boeken kan men lezen hoe die oorlog, en de geschiedenis die eraan voorafging, vervormd ls tot een romantisch avontuur en een spannend decor voor kleurrijke verhalen. Tegen dat verraad komen de men sen die de waarheid van de Tweede Wereldoorlog aan den lijve hebben ervaren, ln opstand. Zij grijpen op nieuw naar de pen. Een van die mensen die het er niet bij laat zitten, is de strijdbare Belgi sche hoogleraar Marcel Liebman. Zijn pas verschenen boek „Als Jood geboren", legt getuigenis af van zijn boosheid. De druppel die voor hem de emmer deed overlopen, was de verschijning van een Belgische ei gentijdse geschiedenis, waarin niet één woord te vinden was over de dertigduizend Joden die vanuit Bel gië zijn gedeporteerd. Liebmans boekje bevat de geschie denis van het eigen ouderlijke gezin in de oorlogsjaren. Een aangrijpend relaas, tegen de achtergrond waar van de gehele geschiedenis van de Jacht op Belgische Joden tot leven komt. Het verhaal van de eenzame deportatie van zijn destijds vijftien jarige broertje Henri, die in Ausch witz werd vergast, is de onvergete lijke spil van dit boek geworden. Symbool De schrijver wordt bezocht door de figuren uit het verleden. De gestalte van zijn broer Henri is niet tot een herinnering verkleind, maar omge keerd, in de loop der Jaren tot een hypostase vergroot, tot een sym bool. Marcel Liebman heeft despe raat gezocht naar elementen om zijn verloren broer opnieuw te leren kennen. HIJ ontdekte daarbij hoe schamel weinig we in feite van el kaar weten. Leugen Maar hoe komt het nu. dat die tur-, bulente Jaren opnieuw, ais een ver hevigde tegenwoordige tijd uitkris talliseren? Mardel Liebman zegt hierover: „Die dode schimmen zijn dus opge doken. spoken uit het verleden, waar ik hen voor altijd verborgen kon wanen. De tijd had hun spoor moeten uitwissen. Het tegendeel is gebeurd: deze personages zijn meer dan ooit aanwezig. Brengt de leeftijd mij ertoe om mijn Jeugd aan een onderzoek te on derwerpen? De actualiteit heeft ook tot deze terugkeer naar me zelf bijgedragen, want de Tetro- mode' is voor veel mannen en vrouwen die de oorlog meege maakt hebben, een onaanvaard bare uitdaging. De manier waar op hierin die woelige periode be schreven wordt, is een verleidelij ke leugen. Het kwaad neemt pas telkleuren aan. halftinten van een tijdvak dat minder banaal was dan de huidige tijd." Aldus Liebman. Men ziet hier het motief: niet alleen de leeftijd, ook de halftinten, het verraad, het ver kwanselen van de historische les. Liebmans relaas is doortrokken van diepe verontwaardiging, nu en dan ook van milde humor en zelfspot. Op bepaalde punten krijgt zijn be toog het karakter van een requisi toir. Niet in de dagelijkse moralisti sche betekenis van het woord, maar in de oerbetekenis van een els. De eis om te zien. Om toe te kijken, opdat we niet wegglijden in een herhaling. Ook kapitalisme Een paar kleine stukjes uit dat „re quisitoir" van Liebman laat ik u nog zien. Bij de dood van zijn broer tekent hij bij voorbeeld het volgen de aan: „Hij stierf als slachtoffer van het antisemitisme; dat door het nazis me werd verheerlijkt en tot in het waanzinnige logisch doorgevoerd. En ook als slachtoffer van het kapitalisme, dat het nazisme be schouwde als het laatste bolwerk tegen het rode gevaar". Vooral dat laatste komt natuurlijk hard bij ons aan. Niet minder hard is zijn oordeel over de scholen, de plaatsen waar men de Jeugd onder wijst. HIJ schrijft: „Tot vervelens toe werd er (op die scholen) over de grote morele principes gepraat, maar voor de dagelijkse schending ervan wer den de ogen gesloten. Uit de ge schiedenis was zelfs maar de vaagste verwijzing naar de wereld om ons heen geschrapt, evenals uit de literatuur de geringste her innering aan eigentijdse werken. Jonge mensen werden zoge naamd dankzij de humaniora ge vormd. maar het bestaan van le vende mensen werd hun verzwe gen. Naast de dode talen werd ons een dode wetenschap onderwe zen, en daarmee werd zouteloos onderwijs zonder ruggegraat ge vuld. De middelbare scholieren van tegenwoordig moesten eens weten hoe de middelbare scholie ren (van toen) in de zeer belangrij ke jaren werden behandeld: als breekbare, slappe en blinde kin deren. Die blindheid werd in de lessen van onze leermeesters volkomen aan vaard en in stand gehouden. Dat kwam niet doordat ze door angst of voorzichtigheid verlamd wa ren, ze waren futloos van aard, en dat werd bewezen door de stilte die ze na het eind van de oorlog bleven bewaren over alle gebeur tenissen die er de verschrikkelij ke structuur van hadden ge vormd. In een tijd waarin massa graven gedolven en gevuld wer den, spraken ze over een tijdloze moraal. Toen de massagraven ontdekt werden, herkauwden zij hun onbewogen verhandelingen, zonder ook maar enigszins in de war te raken." Aldus Marcel Liebman. Ik zou nog wel even door willen gaan met cite ren. maar beter is dit uitstekende boekje zelf te lezen en te overwegen. Marcel Liebman: „Als Jood gebo ren" (Een Joodse familie in de Tweede Wereldoorlog). Standaard uitgeverij, Antwerpen/ Amsterdam. Omvang 190 pag. Prijs 18.50. De Fransman Pierre Accoce en de Zwitser Pierre Rentchnick hebben een ziektegeschiedenis geschreven van bekende staatslieden uit de twintigste eeuw: Roosevelt. Eisen hower. Kennedy. Johnson. Nixon, Hitler. Mussolini. Churchill. Sala- zar. Franco. De Gaulle. Pompidou. Stalin. Chroesjtsjow, Brezjnew, Tsjoe En-lal en Mao Teneur van het boek is dat de beschreven heren op bepaalde momenten te ziek waren om belangrijke beslissingen te ne men. maar dit niettemin deden. Bij gevolg kan men zich afvragen hoe de wereld er had uitgezien als de heren gezond waren geweest wat niet zo'n erg vruchtbare gedachte is. We komen te weten dat Nlxon een dwangneuroticus was. Staiin, Chur chill. De Gaulle, Elsenhower en Roosevelt leden aan arteriosclero- se. Mussolini had neurosyfllls en Kennedy was een nier- en ruglijder. De beide auteurs gaan ln op de verantwoordelijkheden van de be handelende geneesheren ln verband met het staatsbelang, of zelfs ln verband met het belang van de hele wereld. Het boek leest vlot. al heb ben de auteurs af en toe uitweidin gen die gevoegelijk overgeslagen kunnen worden. De schrijvers menen dat de medici in feite de bevoegdheid zouden moeten hebben om regeerders op medische gronden af te keuren. Dat zou een staatsbelang dienen. De vooronderstelling is daarbij dat ge zonde staatslieden het algemeen belang beter dienen dan zieke. Af gezien daarvan is het duidelijk dat mensen als Hitler en Stalin zich niet hadden laten wegsturen door hun huisarts. Er zijn dus wel een paar vragen, die de auteurs zelf oproe pen, maar onbeantwoord laten. Bijvoorbeeld: Wie controleert de controleurs? (In dit verband de artsen) En verder: Wat heet ziek in verband met politieke beslissingsbevoegd heid? Wanneer is' b.v. Amin ziek? Als hij verkouden is? En tenslotte: De geschiedenis zal voorbeelden genoeg hebben van staatshoofden die door hun ziekte hun land in gevaar hebben ge bracht. Maar het omgekeerde ls ook mogelijk. Het ls b.v. denkbaar dat het regime van Franco draaglijker was toen de oude man ziek was, dan toen de generaal gezond was. Daarom blijft het door Accoce en Prentchnick gesignaleerde pro bleem nog wel bestaan, maar hun verhaal komt niet uit boven het niveau van de „neus van Cleopatra" Niettemin een grappig boek, met veel eigentijdse historische bijzon derheden. P. Accoce en P. Prentchnick: „Zie ken aan de macht" Ultg. H. J. W. Becht, Amsterdam. Omvang 242 pag. Prijs 24,50 De vicieuze cirkel Deze roman over de schrijnende toe standen aan „Paramaribo's water kant" is het eerste boek van de nu 75- jarige Tonko Tonckens in Siddebu- ren. Opmerkelijk dat het zolang heeft geduurd want Tonko schrijft al vanaf zijn twaalfde jaar. Acht boeken had den aan „De vicieuze cirkel" vooraf kunnen gaan, maar die manuscripten verhuisden naar de vuilnisbak, om dat de schrijver geen zin had met zijn geesteskinderen te gaan leuren bij uitgevers. Dit boek speelt ln de jaren 1930-1950 en is volgens de flap van a tot z waar gebeurd. De gedachte drong zich bij me op dat de figuur van Flippie Struiken, die het van straat schoffie brengt tot tweede stuurman, sterk autobiografische kanten heeft. Tonko Tonckens woonde vele Jaren in Suriname. Vandaar dat hij zich typeert als „een kind van dat prachti ge land en van zijn door de geschiede nis zo zwaar geteisterde bevolking". „De vicieuze cirkel", Tonko Ton ckens, uitgeverij T. Wever B.V. Fra- neker, 253 blz, prijs 22,50 O O «W ..VI De Arbeiderspers heeft een erg fraaie uitgave van Baron von Müunchhausen" verzorgd. Terecht schrijft de uitgever dat de ondertitel van dit boek een goede samenvatting is van dit tijdloze boek, dat iedereen op de een of andere manier wel eens gelezen of gehoord moet hebben. De ondertitel luidt: „Wonderbare reizen te land en ter zee, veldtoch ten en vrolijke avonturen van de baron von Münchhausen, zoals hij deze in de kring zijner vrienden met de fles onder handbereik zelf pleegt te vertellen". Strikt genomen had er best mogen staan „te land, ter zee en in de lucht". De auteur die voor de tekst van het boek tekende, was Gott fried August Burger. De Nederland se vertaling is van Jeroen Brouwers. Bijzonder vermeld mogen worden de illustraties van William D. Kuik. Het boek is fraai gebonden en heeft een flink formaat. Gottfried August Bürger: „Baron von Münchhausen". Uitg. De Ar beiderspers Amsterdam. Gebonden en fraai geïllustreerd. Omvang 192 pag. Prijs 29,50. door Jelle Jan Kllnkert Een student medicijnen die tijdens zijn studie een marx istisch getinte geschiedenis van de medische opleiding gaat schrijven die zul Je niet gauw tegenkomen. Jaap Goudsmit ls er zo een en het resultaat van zijn werk ver scheen onlangs onder de ti tel „Anderhalve eeuw dokte ren aan de arts" bij de SUA (Socialstlese Uitgeverij Am sterdam). In een achttal hoofdstukken, elk voorzien van een Indrukwekkende notenlijst, beschrijft Ooudsmlt in chronologische volgorde de geschie denis van de medische opleiding vanaf het begin van de negentiende eeuw tot nu toe. De invloed van de geneeskundige wetten van 1865 komt aan de orde. de Eerste Wereld oorlog de crisis van de Jaren dertig, do Jaren na Eerste Wereldoorlog we reldoorlog. de turbulente Jaren zes tig en het laatste decennium De auteur kijkt uiterst kritisch te gen de geschiedenis van de medi sche opleiding aan. En het feit dat hij dat doet ls op zichzelf belang rijk. Het ligt ln een lijn die ook bleek uit het boek dat Festen schreef ter gelegenheid van het 125- Jartg bestaan van de Maatschappij Oeneeskunst ln 1974. Die lijn ls: een herwaardering van de geschiedenis van de arts in Nederland Tot voor kort werd dit verleden door medici uitsluitend door een roze bril bekeken. De Jaarreeks van KNMO-voorzltters leverden daar sprekende en soms lachwekkende voorbeelden van alle activiteiten van medici werden beschouwd als uitgevoerd In het belang van de volksgezondheid. Ja. blJngMlt loute re naastenliefde en twist of onenig heid binnen de professie scheen niet voor te kunnen komen Zoals gezegd is er een nieuwe Ujn ln de geschiedschrijving ontstaan een meer realistische Ik denk dat dit een rechtstreeks gevoft ls van de veranderende en daardoor onzekere positie waarin de arts op dit mo ment verkeert Als de samenleving hem anders gaat bekijken dan wordt de arts gedwongen ook an ders tegen zichzelf en zijn ge schiedenis aan te kijken. Dit alles betekent niet dat er op de geschiedschrijving van Goudsmit geen kritiek te leveren is. Integen deel. En om maar meteen het be langrijkste te noemen: zijn boek lijdt sterk aan een simplificerende kijk op de werkelijkheid, die het marxisme kan meebrengen. Marx zelf kijkt ons vanaf de achterflap dreigend aan. dus we kunnen het wel verwachten; desondanks viel het me niet mee: het terugbrengen van al het gedrag van de overheid tot voortkomend uit de wensen van de ondernemers en bankiers; ai het handelen van de KNMG zien als eigenbelang, eventueel gekoppeld aan het belang van voornoemde on dernemers. Dit alles in het bekende spraakge bruik met termen als „wurggreep", „het belang van de bevolking" dat door overheid en medici stelselma tig over het hoofd wordt gezien, en niet te vergeten de „strijd van stu denten en arbeidersbeweging". Tegenover de tot nu toe veel gehan teerde Idealistische geschiedschrij ving stelt Ooudsmlt dus zijn mate rialistische: de economische onder bouw diteert de ontwikkeling van de medische opleiding. Het gevolg is dat lezing van het boek het vreemde idee geeft dat alles ln de afgelopen anderhalve eeuw hele maal verkeerd en steeds slechter ls gegaan: steeds minder opleidings plaatsen. steeds minder geld. onder zoek. slecht onderwijs, noem maar op Dit alles ln schrille tegenstelling tot het belang van de bevolking, die in Goudsmits visie gebaat is bij zoveel mogelijk artsen de vraagtekens die ik daarbij zet. zal ik nu niet uitwerken Toch weet leder weldenkend mens dat de gezondheidstoestand van de bevolking van Nederland de laatste anderhalve eeuw zeer sterk ls voor uit gegaan de gemiddelde leeftijd steeg van plm 35 tot plm. 70 Jaar. Dat heeft die steeds slechtere oplei ding kennelijk niet kunnen voor komen Mij brengt dat tot de conclusie dat Goudsmits geschiedenis even ver van de waarheid is als de roze-bril- verhalen uit het verleden. De werke lijkheid ls ingewikkeld, in elk geval veel ingewikkelder dan Goudsmit suggereert. Dat economische factoren van in vloed zijn op de medische opleiding is bulten kijf. Maar daarnaast zijn er andere: ontwikkelingen in de me dische wetenschap zelf, een plotse ling optredende charismatische lei dersfiguur. de democratiseringsbe weging. bepaalde elementen uit de gezondheidstoestand van de bevol king. Het lijkt me dat Ooudsmlt zelf hier ook mee gezeten heeft, vooral in de meer recente tijdvakken. Misschien dat het hem daarom niet gelukt ls om zijn stof goed te organiseren. De enige lijn ln zijn boek ls de chrono logie: verder wordt de lezer bedol ven onder een zeer grote maar onge ordende hoeveelheid gegevens. Kortom, als beschrijving van de ge schiedenis van de medische oplei ding acht ik Goudsmits poging niet geslaagd. Ik heb desondanks wel grote bewondering voor de hoeveel heid materiaal die de auteur ver werkt heeft; wellicht maakt dit het boek als naslagwerk voor belang stellenden bruikbaar. En bewonde ring verdient ook het feit dat het Goudsmit gelukt ls gewoon anders tegen de geschiedenis aan te kijken; dat is. zeker in medische kringen, moeilijk genoeg. Jaap Goudsmit: anderhalve eeuw dokteren aan de arts, geschiedenis van de medische opleiding in Ne derland. S.U.A., Amsterdam, 1978. 236 pag.. prijs: 17.-. Wie zoekt naar alternatieve wegen om gezondheid te bereiken kan een nieuwe wegwijzer tegemoet zien. H. Göre verrijkte de toch al florerende markt met een boek onder de titel: De natuur geneest. Een boek over de natuurgeneeswij ze. Hieronder worden al die behan- delings- en geneesmethoden ver staan. die ziekelijke stoornissen trachten te voorkomen of genezen door ondersteuning van de genees kracht die in ieder menselijk orga nisme aanwezig is. De auteur hanteert een brede op vatting van deze geneeswijze: hij beperkt zich niet tot behandelingen die uitsluitend gebruik maken van de „grote gaven der natuur": aarde, lucht, zon en water. Ook de homeo pathie, de biochemie (d.i. de genees wijze die gebruik maakt van twaalf anorganische zouten) en allerlei therapeutische methoden worden behandeld. Het boek is als volgt opgezet: een algemene inleiding over de natuur geneeskunde; nlet-allopathische ge neesmethoden; de vier-eenheid zon. lucht, aarde, water; een uitgebreide beschrijving van geneeskrachtige kruiden, compleet met 50 illustra ties. waarvan 37 in kleur, regels voor eten en drinken, verschillende kuur- methoden, een lijst van kuuroorden en tenslotte een ABC van de meest voorkomende ziekten: van aam beien tot zweetvoeten wordt op na tuurgeneeskundige wijze oorzaak en therapie behandeld. Wie in deze geneeswijze geïnteres seerd is kan in dit boek een grote hoeveelheid goed gebrachte infor matie vinden; het heeft het in zich een handboek te worden. Belang rijk pluspunt daarbij is, dat de au teur zich bescheiden opstelt: de na tuurgeneeswijze wordt niet als een nieuw medisch evangelie gepresen teerd en Görz hoedt zich ervoor overspannen verwachtingen te wekken. Vooral daardoor komen naar mijn gevoel de goede kanten van deze geneeswijze heel overtuigend over. Daarbij doel ik vooral op de nadruk die gelegd wordt op, ik zou haast zeggen, een nieuwe levensstijl, ge zond en bescheiden leven, overdaad schuwend, bewust van de mogelijk heden van het eigen lichaam en genietend van alles wat de aarde biedt. H. Görz: De natuur geneest Uitg.: Luitingh, Laren. Prijs 39,50 Rugklachten, hartinfact. slaap stoornissen en hoge bloeddruk. Wel- vaarts- of beschavingsziekten wor den ze wel genoemd, omdat de be langrijkste oorzaak ervan ligt in de levenswijze van de mensen in onze welvarende en beschaafde samenle ving. Het is dan ook niet verbazend dat deze aandoeningen veel voor komen. Een paar cijfers: één op de drie mensen heeft af en toe rugklachten, één op de vijf volwassenen heeft een te hoge bloeddruk, hart- en vaat ziekten vormen een zeer belangrijke doodsoorzaak en minstens twee procent van de Nederlanders ge bruikt regelmatig slaapmiddelen. Onlangs verschenen bij uitgeverij Elsevier vier boekjes die elk een van deze welvaartsziekten behandelen. Ze vormen het begin van een nieu we serie die onder de titel „Spreek uur Thuis" verschijnt. Het zijn ver talingen van een oorspronkelijk in het Duits verschenen gelijknamige serie. Van deze eerste vier delen valt veel goeds te zeggen. Ze zijn duidelijk geschreven en systematisch opge zet. Ze bieden in kort bestek veel informatie over voorkómen, ooiza ken, daignose en eventuele thera peutische mogelijkheden. Bovendien wordt ruime aandacht besteed aan de levensmogelijkhe den die iemand met hoge bloeddruk of na een hartinfarct nog over heeft. Ik denk daarbij bij voorbeeld aan het deel over taboes en angsten rondom seksualiteit na een hartin farct. Eigenlijk zeggen de vier deeltjes steeds over elk onderwerp wat alle maal in een gesprek tussen arts en patiënt ter sprake zou moeten ko men of uitgelegd zou moeten wor den. Dat dat om allerlei redenen niet steeds gebeurt in zo'n gesprek is jammer; deze boekjes kunnen dit corrigeren en tevens een basis leg gen voor de patiënt om gericht vra gen te stellen. De tekst is niet altijd eenvoudig. Er worden nogal wat moeilijke woor den gebruikt die niet altijd tijdig worden uitgelegd. Daar staat tegen over dat de vertaling uit het Duits erg goed is. In de serie Spreekuur thuis, uitg. Elsevier, Amsterdam, verschenen tot nu toe: H.P. Wolff: Hoge bloed druk (101 p); D. Langen: Slaap stoornissen (85 p); C. Halhuber, MJ. Halhuber: Hartinfarct (132 p); K. Zauner, A. Göb: Rugklachten (122 pi. Prijs: 14,90 per deel. „UFO" is de afkorting van „uniden tified flying object", of „niet-ge- ïdentiflceerd vliegend voorwerp". Sedert de rage omstreeks '50 in de VS begon, is de wereld bij vlaagjes in de ban van UFO's, die in de verhitte fantasie vaak worden voor gesteld als „vliegende schotels", of de voertuigen waarmee vreemde be schavingen uit het heelal de wereld bezoeken. Praktisch gelijktijding zijn er twee boeken verschenen die de pretentie hebben werkelijkheid en fictie (enigszins) te scheiden. Hans van Kampen schreef „UFO's boven de lage landen". Op de omslag wordt ten onrechte gesproken van „op zienbarende onthullingen", want er zijn geen onthullingen, laat staan opzienbarende. De meeste onbegrepen verschijnse len zijn terug te voeren tot vogels, vliegtuigen, kunstmanen, weerbal lons, licht- en luchtspiegelingen, toevallige samenloop van atmosfe rische omstandigheden, poollicht, effecten die grappenmakers weten te bereiken, en verder wat de men selijke suggestie daar allemaal aan kan toevoegen. Van Kampen heeft ondanks de hol heid van zijn onderwerp toch nog ruim 200 pagina's volgeschreven, maar zijn taal is vaak verre van helder. Dan hebben Koert Broersma en Arie de Snoo het een tikkeltje beter gedaan. ZIJ schreven „UFO's (Waar nemingen boven Nederland en Bel gië). en bedienden zich van een rus tiger taal. In beide boekjes worden geruchtmakende gevallen beschre ven en tot nuchtere proporties te ruggebracht. Vanzelfsprekend blijven er altijd dingen over die op het eerste ge zicht vreemd lijken, en waarvoor geen verklaring aanwezig is. De boekjes zijn duidelijk voor liefhel£ bers. Hans van Kampen: „UFO's bovej de lage landen". Uitg. De Kerf, Bussum. Omvang 215 pag. GeïlliL streerd. Prijs 24,90. Koert Broersma en Arie de Snoi „UFO's (Voorwoord van kolonel 1 J. Creemers). Omvang 146 paft» Uitg. HoUandia. Baarn. Geïll^tè I streerd. Prijs 17,50. Mystieke romantiek Voor hen, die romantiek in een mys tieke sfeer waarderen, is er de nieu we roman van de Engelse schrijf sters, Catherine Marchant: KATE. Het ls het uitzonderlijke gegeven van een mannengemeenschap in een afgelegen landhuis in het ruwe grensgebied van Schotland en Nort humberland. Een aantrekkelijk meisje, dat een teleurstelling achter de rug heeft, gaat er als secretaresse werken bij Maurice, een talentvol schrijver, maar gehandicapt door polio en daardoor een afhankelijk en verbit terd mens. Hij Is één van de twee broers, de ander is „de grote kerel". Logan, die deze eenzijdige familie financieel in stand houdt. Dan schuifelen er nog drie schimmigz oude ooms rond, een in zichzelf gekeerde butler en nog twee bedienden. Zij allen geven een onwerkelijke sfeer aan een aparte leefgemeen schap. waarin de onbevangen Kate geleidelijk met verborgen spannin gen ln de groep kennismaakt. Gege vens te over voor een vreemd ver haal. met zowel een catastrofaal als een romantisch einde. Andermaal een „Marchant" met talent ge schreven. Catherine Marchant (pseudoniem Catherine Cookson): Kate. Uitg. Zuid-Hollandsche Uitgever smaatschappij, Amsterdam-Brus sel. Prijs 29,50. In Zaltbommel gaan ze maar do( met die boekjes over hoe het vro< ger was. rondom het begin van dezi eeuw, toen van alles overal „ansicl ten" werden gemaakt, verzondei en gelukkig ook wel bewaard. Sag zijn al zo'n duizend boekjes ve schenen over noem maar een sta *h of een dorp, en over molens, kast» len, stations, paarden-, stoom- e di electrische trams en nu is er oo een over kermis, circus en variét4>tt< Niet iedereen ging, toen naar di hu tenten en kramen, maar wie er w< lizi van mochten genieten voelen vas weer een warme, een beetje opwinnrr dende. of melancholische, nostalgifck< aanwaaien als ze de draaimolen, d zweef, de rodelbaan, de barokk stoomcarrousel weer zien. de poffer tjes en oliebollen weer menen b ruiken, en de knallen van de kop van jut nog eens nahoren. tle Je had dansende beren en aapjes oj straat, dikke dames en lilliputter hu in de tenten, wonderlijke toeren l^n de paardespullen. Het leven wafe ti één week in het jaar. of in ééldei voorstelling, helemaal anders. Nlef gewoon meer. H. W. Kekes uit Leeuwarden heel al die herinneringen niet los kunnei )b< laten. Uit zijn verzameling ansicht gii kaarten, foto's, prentjes, biljettei irt advertenties aangevuld uit and» n 1 re archieven zijn honderdveerti afbeeldingen gekozen. Van de ket m mis dus. van circussen die we had den. of die hier kwamen, van varié téartisten en nummers die al, o Juist niet, vergeten zijn. Er zijn we wat vaag geworden reproductie bij, en volledig kan zo'n boekje uiQte teraard niet zijn. Maar de herinne - ringen worden weer levend, ooi door de korte, prettige bijschriftei van de samensteller, die duidelijl een liefhebber is, en weet waarove hij schreef. Ber Hulsinf boo 121 :fboi d( Kermis en Circus in beeld, van W. Keikes uitg. Europese Biblii theek, Zaltbommel. 140 illustn ties, prijs 29.90 Een atoomonderceeër vol gehard» mannen vaart onder de Noordpool Niemand mag dat weten, maar op een gegeven moment moeten vin jonge vrouwen van een vlot worden gered. Toevallig weten die wat zeel lui. die maandenlang geen contacj hebben gehad met leden van hel zwakke geslacht, toekomt. Voeg ej wat moorden en Russen aan toe efl andermaal is een nieuwe roman aan de tientallen produkties van dl man die eens als oorlogsverslagg« ver in Rusland vertoefde, toegei voegd. Samen tellen zijn werken al meer dan 25 miljoen exemplarenj Heinz G. Konsalik „Het vrouwen schip". Uitgave Elsevier Boekerij! 22,50, 240 blz.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 8