Vance naar Midden-Oosten Politiek Venezuela stabiel Spanning Iran stijgt Referendum schudt de kaarten in Baskenland 'Intimidatie bij stembus Namibië' luchtelingendrama Vietnam houdt aan •ennia Konstant Krediet Devende deti. nieuw Amerikaanse bemiddeling Afghanistan en Sowjet-Unie nu officieel vrienden Herrera nieuwe president litwisseling 'China Taiwan Meer financiële armslag- Voor die reis naar Indonesië, bijvoorbeeld. Snel geld zodra u 't nodig hebt. CONSITTUacd fepana decide su futuro. I lli denxho cs volar. \Ua Ubn-mmt ENSDAG 6 DECEMBER 1978 BUfTENLAND TROUW/KWARTET 7 e "ERUZALEM (UPI, Reuter, AFP) De Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken Cyrus Vance gaat het komende veekeipde naar het Midden-Oosten om de vastgelopen onder- iaj landelingen tussen Israël en Egypte uit het slop te halen. De in Amerikaanse bemiddelingspoging komt na eerdere recht se treekse contacten tussen Egyptische en Israëlische ministers te lie niets opleverden. n het Midden-Oosten is een groeiend imisme te bespeureh over de n op succes voor de vredesbe- ikingen. De krant van de Israëli- opposiUe, Dsvar, schatte de n voor een vredesakkoord op Iftig procent. Haöretz haalde minis- van buitenlandse zaken Dajan an die niet uitsloot dat de vredesbe- prekingen zouden mislukken. nmiddels is de zondag door premier ?c: legin geschreven brief voor presi- r c ent Sadat van Egypte in Cairo over- andigd door de Amerikaanse am- lassadeur in Egypte, Hermann Eilts. gèi Cairo werd meegedeeld dat de bi^rief aandachtig bestudeerd zal wor- •n op mogelijk positieve elementen. 30 )ri ;en duidelijk teken van de verkoe- or ing in de verhouding tussen Egypte •lstn Israël is de Egyptische veroorde- ils ing van de sloop van twee woningen Palestijnen die verdacht worden pafan terroristische activiteiten. Het is agie eerste Egyptische beschuldiging mfan deze aard sedert de Israëlische toeienis met Libanon. De verkla- defrng wordt gezien als een poging van Egyptische kant de Palestijnen in de «zette gebieden enigszins tegemoet komen. Waarnemers konden in de Jj rerklaring echter geen elementen ontdekken die mogeliik zouden wij- eéen op een afbreken van de vredesori- •u lerhandelingen. ai Gisteren werd ook gespeculeerd op de mogelijkheid van nieuwe Ameri kaanse compromisvoorstellen om te komen tot een doorbraak in de vre desbesprekingen. De Verenigde Sta ten zouden van plan zijn Israël te vragen akkoord te gaan met de Egyp tische eis dat het vredesverdrag met Israël niet belangrijker is dan de an dere Egyptisch-Arabische verdragen. Daartegenover zou dan staan dat Egypte bereid is akkoord te gaan met een soepeler tijdschema voor de auto nomie van de bezette gebieden. WINDHOEK, GENEVE (Reuter, UPI. AP) De Zuidafrikaan- se autoriteiten hebben in Zuidwest-Afrika (Namibië) „verhul de dreigementen" en zelfs fysiek geweld gebruik om zo veel mogelijk mensen te dwingen mee te doen aan de omstreden verkiezingen die momenteel in het gebied gehouden worden. Deze beschuldiging wordt geuit in een rapport dat het Chris telijk Centrum van Namibië gisteren in Genève bekend maakte. Voorzitter van de Turnhalle Alliantie, Dirk Mudge in Namibië, keuvelt zo te zien genoeglijk met een aantal kiezers die hun stem uitbrengen bij een van de stembussen in de hoofdstad Windhoek Volgens het rapport moet het aantal uitgebrachte stemmen en het aantal op een partij uitgebrachte stemmen worden beschouwd als een valse indi catie van de openbare mening. Het verslag is opgesteld door Justin Ellis, een voormalig leider van het Christe lijk Centrum. Hij zegt dat uit be trouwbare kerkelijke bronnen in Na mibië is gebleken dat in heel het gebied talloze mensen door politie en werkgevers geïntimideerd en ge dwongen zijn zich voor de verkiezin gen te laten inschrijven. Als gevolg van de voortdurende dwang zal de opkomst in Namibië waarschijnlijk hoog zijn, aldus Ellis. Afgezien van de dwang was ook de Zuidafrikaanse bewindvoerder in Na mibië. rechter Steyn. die mening toe gedaan. Hij zei dat de opkomst op de eerste dag van de verkiezingen „bo ven verwachting" was geweest. Bijna een kwart van de zowat een half mil joen ingeschreven kiezers had zijn stem al uitgebracht. Op de tweede verkiezingsdag, giste ren dus. heeft zich in de hoofdstad Windhoek nog wel een bomontplof fing voorgedaan. Slachtoffers werden niet gemeld. Het was de derde bom aanslag in vier dagen. Formeel is het doel van deze door Zuid-Afrika eenzijdig georganiseerde verkiezingen de aanstelling van een grondwetgevende vergadering voor de onafhankelijkheid van Namibië MOSKOU (Reuter. UPI) De Sow jet-Unie en Afghanistan hebben gis teren een verdrag van vriendschap gesloten. Het verdrag werd in het Moskouse Kremlin ondertekend door president en partijsecretaris Leonid Breznjew en de leider van Afghanis tan. Noer Mahammed Tarakki, die twee dagen de gast is geweest van de Russische leiders. Bijzonderheden over het verdrag zUn niet bekend gemaakt, maar waarne mers menen dat het veel zal lijken op de verdragen die Moskou de afgelo pen maanden gesloten heeft met Vietnam en Ethiopië. De Sowjet-Unie heeft altijd redelijke betrekkingen onderhouden met Af ghanistan en Moskou is de voor naamste hulpverlener. De contacten zijn sterk uitgebreid sinds de huidige sterke man Tarakki via een bloedige staatsgreep de macht overnam van de vroegere president Mohammed Daoed. Sinds die tijd is het aantal burgerlijke en militaire adviseurs uit de Sowjet-Unie met duizenden ver sterkt. zeer tot ongenoegen van om liggende landen als Pakistan en Iran. Tot op heden hebben de Russen al tijd volgehouden niets met de staats greep van doen te hebben gehad. De twee landen hebben gisteren te vens besloten een intergouvernemen tele commissie voor economische sa menwerking te vormen die de hulp vanuit de Sowjet-Unie moet regelen. Van een onzer redacteuren CARACAS De regering van Venezuela heeft gisteren bevestigd dat oppositiekandidaat Luis Herrera Campins de verkiezingen van afgelopen zondag heeft gewonnen. Hij wordt de zesde democratisch gekozen president van het land. luurkrant in Peking: 'EKING (Reuter) Op een muur kant in Peking is gisteren gevraagd gelingen te treffen voor uitwisse- g van post en het afleggen van izoeken tussen de Volksrepubliek ihina en Nationalistisch China (Tai- 'an). De muurkranten zeggen dat 'aiwan de laatste dertig jaar van hina gescheiden is geweest en dat e daardoor veel gezinnen uiteen zijn ;agerukt. De kwestie Taiwan is nog eateeds het grootste struikelblok voor ■volledige normalisering van de be dekkingen tussen China en de Ver- Igde Staten. De Chinese leiders wil- dat Washington eerst alle militai- en diplomatieke banden met Tai- >an verbreekt. De muurkrant zegt it de voorgestelde uitwisseling als ;rste stap voor hereniging van Tai wan met China kan worden gezien. TEHERAN (Reuter, UPI, AFP) In Iran neemt de politieke spanning hand over hand toe ondanks pogingen van de regering om de gemoederen te kalmeren. De olieproduktie is door de algemene staking, waartoe is opgeroepen door de geestelijke voorman Khomeini, gisteren verder teruggelopen. De militaire premier van Iran. gene raal Gholamreza Azhari moemde de ajatollah gisteren een instrument in de handen van de vijanden van Iran. Tijdens de eerste persconferentie die Azhari gaf sedert zijn ambtsaanvaar ding begin november, zei de premier, dat Khomeini - net als iedere andere Iranees kan terugkeren naar zijn land op voorwaarde dat hij zich fat soenlijk gedraagt. Er is sprake van dat Frankrijk van plan is Khomeini het land uit te zetten. Vanuit Parijs heeft Khomeini de afgelopen weken herhaaldelijk een beroep op de bevol king gedaan te staken totdat de sjah is verdwenen en bloed te vergieten voor het herstel van de islamitische principes. Azhari verklaarde gisteren op de persconferentie: „Ik verzeker de wereld dat hij niet zal worden aangehouden." Wie? Op de vraag wie de premier bedoelde met de buitenlandse vijanden van Iran. zei hij: „Ik weet het niet zeker. Het kunnen Fransen, Amerikanen of Russen zijn." Volgens de minister is het regiem van de sjah niet in gevaar. De meerderheid van de bevolking houdt van hem. De afgelppen weken zijn in Teheran slechts tweehonderd duizend mensen op de been geweest, terwijl er vi/f miljoen mensen in de stad wonen, aldus de minister. In Teheran was het gisteren vrij rus tig. Er deden zich geen grootscheepse betogingen of schietpartijen voor. In andere steden was het overigens nog wel onrustig. In de Zuidiraanse stad Sjiraz is gisteren het uitgaansverbod verlengd. In de havenstad Boesj er is een vooraanstaande islamitische lei der gedood in een vuurgevecht tussen de politie en aanhangers van de gees telijke leider. Dit gevecht zou uitge broken zijn. nadat de politie een po ging had gedaan de man te arreste ren. aangezien hij een opruiende toe spraak had gehouden. De Iraanse olieproduktie is gisteren verder teruggelopen door de zich uit breidende stakingen. Normaal be draagt de produktie zo'n 6 miljoen vaten 159 liter) per dag. Nu is dat nog maar zo'n 2,2 miljoen vaten. Ne derland ls voor twintig procent af hankelijk van olie-import uit Iran. De Amerikaanse ambassade heeft de Amerikanen in Iran gisteren gewaar schuwd uit de buurt te blijven van grote menigten Iraniërs. Momenteel viert Iran Moharram, de rouwmaand. De religieuze activiteiten gaan ge paard met enorme emotionele uitbar stingen die zich wel eens tegen de buitenlanders zouden kunnen keren. Alle Amerikanen hebben de opdracht gekregen zich zo discreet mogelijk te gedragen. De belangrijkste datum in de rouwmaand is 10 december, waar op de dood van de kleinzoon van de profeet Mohammed herdacht wordt. e [TAIPEI, KOE ALA LOEM- ajPOER (Reuter, UPI. AP) DiIHet drama rondom de vluch- 0 telingen die Vietnam in kleine scheepjes, die bij lange na ir niet zeewaardig zijn, verlaten ktioudt aan en heeft ook deze ie week weer zijn tol geëist. Uit de Taiwanese hoofdstad Taipei werd gisteren gemeld dat een vissers- loot 24 Vietnamese vluchtelinge;, ïeeft gered die meer dan veertig da ten op zee en een onbewoond eiland ladden doorgebracht. Een groep van 120 Vietnamese vluch telingen (de meesten van Chinese oorsprong) was ruim veertig dagen geleden op een boot gestapt op naar Taiwan (Nationalistisch China) uit te wijken. Eenmaal op zee werden zij door verschillende schepen gene geerd. In de buurt van een onbe woond eiland in de Zuidchinese Zee kqf£m hun schip tot zinken en slaag den de meesten erin het eiland te bereiken. Door honger en dorst stierf de helft van de mensen op het eiland. Kzdzi een Taiwanese visser de overi ge ?cstig mensen aan boord had geno men. stierven ook hier nog eens mensen, voor het grootste deel kinde ren. De Taiwanese regering heeft be kend gemaakt de overgebleven 34 vluchtelingen eerste hulp te hebben. verleend en voor een tijdelijke vesti ging doorgestuurd te hebben naar de Pescadoreseilanden. Men hoopt dat zij naar de Verenigde Staten of Frankrijk, waar ze volgens eigen zeg gen familieleden hebben, kunnen ver trekken. Ook gisteren werd bekend dat op nieuw een boot met vluchtelingen voor de kust van Thailand is gezon ken. 48 passagiers kwamen hierbij om. ,l6 Kritiek De Vietnamese ambassadeur in Pa rijs heeft maandagavond verklaard dat de vluchtelingen niet om „politie ke." maar om „economische" rede nen het land uitvluchtten. Ambassa deur Vo Van Sung zei dat zijn land nog vele „bureaucraten en corrupte mensen telt, alsmede personen die de rechten van de arbeiders schenden." „Er zijn duizenden Vietnamezen. die, te zeer gewoon geraakt aan het leven onder het oude regime, dat wil zeggen ingesteld zijnde op consumptie zon der iets te produceren en een al te gemakkelijk leven leidend dankzij buitenlandse hulp, de fut en de moed niet kunnen opbrengen om te gaan werken aan de enorme materiële nood, die een direct gevolg is van dertig jaren oorlog. Vandaar dat zij vluchten," zo zei hij. De behoudende christen-democraat behaalde een kleine voorsprong op Luis Piftera, de kandidaat van de regerende partij. Aanhangers van de Copei, de partij van Herrera, vierden gisteren de overwinning in de straten van Caracas. Hen-era beloofde in een overwinningstoespraak een sociaal denkende regering, die de zich explo sief ontwikkelende economie „een menselijke dimensie" zal geven. Venezuela kent nu al twintig Jaar van ononderbroken democratie en valt daarmee sterk op tussen de andere Zuidamerikaanse landen. De eerste algemene verkiezingen van 1947 wer den al binnen een jaar ongedaan ge maakt door een militaire staatsgreep, maar in 1958 kreeg de democratie een nieuwe kans. Sinds dat Jaar heeft het volk vijf presidenten gekozen en is er een redelijk stabiele binnenlandse en buitenlandse politiek ontstaan. Olie In die tijd heeft Venezuela zich steeds verder verwijderd van de rest van Zuid-Amerika. Grote olievondsten gaven de economie een enorme injec tie; op het moment produceert het land ruim twee miljoen vaten 159 liter) per dag. Ondanks dat is er een tekort op de betalingsbalans van on geveer drie miljard gulden. Oorzaak hiervan is ondermeer het feit dat het hele economische leven zich concen treert op de olie. zodat zelfs de meest elementaire levensmiddelen van an dere landen moeten komen. Inzet van de afgelopen presidentsver kiezingen was dan ook: wat gebeurt er met het oliegeld? Herrera verweet de huidige regering een klimaat van verspilling te hebben geschapen en belooft nu de oliemiljarden aan te wenden voor het opheffen van de armoede. Want ondanks een brede middenlaag, die woont in van alle Noordamerikaanse gemakken voor ziene huizen, kent Venezuela nog vier miljoen inwoners die op de rand van het bestaansminimum leven, op een totale bevolking van dertien miljoen. De verkiezingscampagne van Herrera speelde zich dan ook voor het groot ste deel in de sloppenwijken van Ca racas af. Jonge kiezers Hij hoedde zich er echter zorgvuldig voor een „linkse" indruk te maken en liet geen gelegenheid voorbij gaan om te benadrukken dat hij niets met Luis Herrera Campins het marxisme te maken wilde heb ben. Daardoor was zijn campagne vrijwel identiek aan die van zijn enige serieuze concurrent. Pinera. Hoewel de laatste de steun kreeg van de regerende partij en tijdens de cam pagne twintigduizend kilometer in Venezuela aflegde, heeft hij door zijn schuchtere verschijning blijkbaar on voldoende indruk kunnen maken op de jongere kiezers, het belangrijkste stemmenpotentieel De andere acht presidentskandida ten zijn nauwelijks aan bod gekomen. Uiterst rechts is te veel versplinterd om serieus genomen te worden. Ex treem links heeft sterk aan invloed verloren sinds het argument van „im perialistische uitbuiting door de Ver enigde Staten" niet meer opgaat. De oliebronnen zijn genationaliseerd en doordat Venezuela lid is van de OPEC. is Noord-Amerika niet meer betrokken bij het vaststellen van de olieprijzen. Dat wil echter niet zeggen dat Vene zuela de Verenigde Staten de rug heeft toegekeerd. Herrera maakte gisteren bekend dat zijn regering de sterke vriendschappelijke en han delsbetrekkingen zal handhaven, maar ook de relaties met Cuba zal versterken. Herrera. die zich sterk maakte voor een nieuwe economi sche orde. zei zich in te gaan zetten voor een economische integratie en meer politieke samenhang in Latijns- Amerika. ADVERTENTIE Of welk doel dan ook Met het Ennia Konstant Krediet hebt u altijd geld achter de hand dat u op( elk gewenst moment kunt besteden En wat de maandelijkse aflossing betreft u krngt 2 unieke vrnstellingskaarten om in te zetten wanneer betaling u niet gelegen komt. Vraag uw verzekeringsadviseur over het Ennia Konstant Krediet Hij regelt het vliegensvlug door Jan Keulen jiSAN SEBASTIAN Met een „dag van overdenking" kwam er gisteren 'leen eind aan de overweldigende campagne in Spanje. Vandaag kunnen de Spanjaarden zich bij referendum uitspreken over de nieuwe grond wet. Niemand twijfelt eraan of de uitslag wordt „ja". Maar het aantal nee-stemmers kan grote invloed hebben op de politieke ontwikkeling in het land. ,De kerk heeft zich de afgelopen veertig jaar vergist." zegt de voorzitter van het Spaanse congres. Fernando Alvarez de Mi randa. Harde woorden uit de mond van een ^vooraanstaand christen-democraat en lid van de regeringspartij UCD. Het is een felle reactie op de pastorale brief die negen bis- ■schoppen, onder wie een kardinaal, hebben ■ondertekend en waarin zij in feite oproepen ■tot nee-stemmen. Sin de nieuwe grondwet wordt God niet genoemd en komt het recht voort „uit het volk". Hoewel de termen „scheiding" en ..abortus" niet In de grondwetstekst staan, blijft volgens de katholieke ultra's „de deur open staan". Ook het feit dat de staat - Invloed kan krijgen op het katholieke on derwijs is de negen bisschoppen een doorn in het oog. religieus gemotiveerde nee-stemmers n moeilijk te onderscheiden van de „poli- leke" nee-stemmers van uiterst rechts, leimwee naar de autoritaire katholiek-na- ionale staat zal echter slechts enkele pro- :enten van de kiezers doen besluiten nee te eggen. 1 {interessanter is de situatie in Baskenland. |De PNV, de nationalistische partij van Bas- nland heeft de Basken opgeroepen niet te immen. Voor de PNV. die zich christen Spook De schijnwerper is gericht op een soort vogelverschrikker in een hoek van de zaal Het is „hau", het spook dat de grondwet moet voorstellen. Meer dan tweeduizend mensen luisteren ademloos hoe het spook achtereenvolgens met de stem van de socia list Felipe Gonzalez, de president Adolfo Suarez. de rechtse leider Fraga Iribarne en democratisch noemt, is het onaanvaard baar dat de „historische rechten" van Bas kenland niet worden erkend in de nieuwe grondwet. De PNV stelde voor de „eenheid van Spanje" zoals het nu heet in de grond wet. te veranderen in „unie". De grondwet is de PNV te centralistisch, de mogelijkheden voor een autonoom Baskenland blijven haar te beperkt. In tegenstelling tot de PNV roepen de links- nationalistische partijen in Baskenland op nee te stemmen. Het aantal nee-stemmers in Baskenland kan duidelijk maken hoe populair de gewapende organisatie ETA nog is. Meer dan honderdduizend personen kwamen het afgelopen weekeinde luisteren naar de links-nationalisten en de ETA strooide zondag vanuit een gekaapt vlieg tuigje duizenden nee-oproepen uit boven Bilbao. es volar. V*a librvm^nf.-. r»'nv Hv/creiKfumlNU^,!. Affiches op vele muren roepen de Spanjaarden op te gaan stemmen voor de nieuwe grondwet. de communist Carrillo de nieuwe grondwet „aanprijst" Het is zaterdag 2 december San Sebastian Buiten regent het Tijdens de bijeenkomst van Euskadiko Eskerra (Baskisch links) wordt erop aangedrongen nee te stemmen in het referendum. Er zijn argumenten in overvloed. De grondwet staat niet toe dat de Basken een ruime mate van zelfbestuur krijgen. De grondwet heeft ernstige gevol gen voor de Basklsche vakbonden omdat de collectieve onderhandelingen op centraal niveau zullen moeten plaatsvinden. Het sta kingsrecht wordt wel erkend, maar blijft beperkt. De nieuwe grondwet is. ondanks zijn liberale karakter, centralistisch. Euskadiko Eskerra is tegen de meuwe grondwet, dat Ls duidelijk. Een van de spre kers op de meeting: „Het is absurd om te zeggen dat er niets is veranderd tn Spanje. Het verandert alleen niet op de manier zoals wij willenEen communiqué van ETA- gevangenen. de gevangenis van Basauri uit gesmokkeld, wordt voorgelezen en krijgt een luid applaus. De straten van San Sebastian zijn helemaal volgeplakt met affiches. Slechts weinig roe pen op tot een Ja-stem; het zijn de affiches van de „landelijke" partijen de regerings partij UCD. de communistische PCE en de socialistische PCOE. De kreten „nee" en „onthouding" overheersen. De politie heeft zich op strategische punten in de stad op gesteld. In het postkantoor staat de Guar- dla Cl vil op wacht, een mitrailleur in de aanslag, een kogelvrij vest over het groene uniform. Er hangt een lugubere sfeer. Het blijft regenen. Politlebusjes rijden voortdu rend rond, een geweerloop steekt altijd uit een van de raampjes. Regeringsorder Zondagochtend. 8an Sebastian. De PSOE. de socialistische arbeiderspartij van Span je. roept de bevolking op ja te stemmen. In een sporthal zijn 6000 mensen, velen ge tooid met een rode anjer. Zij komen luiste ren naar Felipe Gonzalez en andere belang rijke mensen van de partij Benegas, alge meen secretaris van de socialistische partij in Baskenland, roept uit: „Het gaat nu niet om een onafhankelijke revolutie, het gaat ook niet om een socialistische revolutie, het gaat op 6 december om de revolutie van de vrijheid!" Vakbondsleider Nicolas Redondo houdt zijn gehoor voor: dictatuur of grondwet De keus ligt voor de hand. De nee-stemmers worden voor de socialisten tot autoritaire en terroristische minderheden. Vaak wordt ook de PNV aangevallen die heeft opgeroe pen tot onthouding. „Dan nog liever de nee stemmers." roept Gonzalez uit. „die zijn tenminste duidelijk „Onthouding werkt verwarring In de hand. het vertekent de politieke verhoudingen want politieke ont houding is nu eenmaal niet te onderschei den van onthouding uit onverschilligheid. „Deze grondwet schaft de doodstraf af Daar zijn wij voor. Iedereen heeft het recht op leven Ook de levens van politiefunctio narissen zijn waardevol. Het zijn vaak men sen afkomstig uit de laagste sociale klasse en de armste streken van 8panje." Felipe Gonzalez raakt een gevoelig punt. De socia listlsche aanhang in Baskenland bestaa' voor het grootste deel uit immigranten Arbeiders die uit Zuid- of Mldden-Spanj» naar het rijke Baskenland kwamen om t« werken. Ze moeten gaan Zondagmiddag. Dezelfde sporthal in 8ar Sebastian. De sfeer is totaal veranderd. Ei zijn meer mensen, meer dan twee keer zc veel als 's ochtends bij de socialistisch» vergadering. Veel Baskische vlaggen Eer blaasorkest speelt een luid meegezonget „Ze moeten gaan" Die ..ze" zijn de groenen de leden van de Guardla Civil, en de grijzen de gewapende politie Herri Batasuna" (co alitie van de uiterst linkse nationalistisch» partijen Hasi, LAIA en ANV) roept luid keels op tot een nee In het grondwetsrefe rendum Twaalfduizend man publiek laat e geen twijfel over bestaan. De kreet,,ETA het volk is tevreden" wordt vele malei aangeheven. Telesfor Monzon, in de Jarei dertig minister In de autonome Baskisch» regering, wordt luid toegejuicht als hij d- ETA „onze Basklsche strijdkrachten' noemt. „Dit is dan de extremistische minderheid dit zijn dan de terroristen in Baskenland, roept de grijze Monzon uit. HIJ strekt zlji armen ten hemel. „Nee we zijn met velen we zijn met duizenden, in alle delen vai Baskenland We zijn Basken en geen 8pan jaarden." Het publiek begint te schreeu wen: „Onafhankelijkheid, onafhankelijk held. onafhankelijkheid". Bulten regent het Morgen zal duidelljl worden hoe de kaarten liggen in Basken land en 8panje.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 7