Oud naast nieuw in Heusden d Tekening van een lezer Brabants vestingstadje krijgt Europese onderscheiding ouw KONINGIN JULIANA DOET TROONSAFSTAND! Waarom en wanneer Ie iventeling (1) Commentaar. wenteling (2) lïlouwen komen bij branden om Weer graf ontdekt in Mariënberg -, even de oren opzetten baby twijgje laatste keer waterverf zieke koning ^INSDAG 6 DECEMBER 1978 BINNENLAND TROUW/KWARTET leli ie "An de vakcentrales FNV en wordt erover gedacht voor aanvullende looneisen te stel- verband met het ombui- j" beleid van het kabinet. In een di t opwelling kun je je afvragen bei it de vakbondsleiders soms in )l is geslagen na de botsingen eu roriêe w^ek met het kabinet, ng van loonkosten is nu exact aatste waaraan de Nederland- economie behoefte heeft. Er echter veel redenen om het bij deze eerste opwelling te sit vakcentrales motiveren een Uir luele aanvullende looneis met 3at<erke stijging van gemeentelij- isten en met de dreiging van feigen risico voor verzekerden tei t ziekenfonds. Deze lastenstij- it i n zouden veroorzaken dat tal wo verknemers beneden de grens s modaal (30.000 gulden inko- volgend jaar hun koopkracht ehandhaafd zien, maar zullen lalen. De aanvullende looneis us nodig kunnen zijn, om de rivj telling „nullijn voor de koop- is jit" te verwezenlijken. Ook abinet hanteert deze doelstel- sterker nog dan de vakbewe- heeft het kabinet uitgespro- dat het niet gewenst is de jnemers voor jaren achtereen [er te laten matigen dan de J) fraag is nu of het verwezenlij- van deze doelstelling, zoals abinet heeft voor de sanering de nationale boekhouding een :lijke koers uitgezet met Be- 1 '81, en die koers staande ge- j,en, ondanks druk vanuit het ment en ondanks verzet van schappelijke organisaties als beweging. Vorige week al iteerden wij dat het kabinet., de indruk wekt een harde >ntatie met maatschappelijke lisaties als de vakbeweging. week al constateerden wij iet kabinet thans de indruk een harde confrontatie met :happelijke organisaties niet weg te gaan om de uitgezette Q)S te realiseren. .^s dient de vraag zich aan of verstandig is met dit beleid op e vijze onveranderd door te J. Het kabinet kan menen dat ^vakbeweging een kabinet van huidige partijpolitieke samen- f|lng van meet af aan niet erg lig gezind is geweest, en dat n alve een botsing met deze vak- 3r vging nog niet bewijst dat de a nleving niet te winnen is voor es tgezette koers van Bestek '81. e redenering gaat echter niet )or de langere overheden. Het Ok voor het kabinet een veeg Kzijn dat de bezieling achter k '81 blijkbaar niet is overge- a tt naar de gemeentelijke be- rders. Een ander signaal wordt rmd door twee van elkaar on- :u^tkelijke opiniepeilingen die lie week in het nieuws kwa- geïnterpreteerd door de vakcentra les, thans opweegt tegen de nadeli ge gevolgen van een aanvullende looneis. De houding van FNV en CNV is kenmerkend voor een van de belangrijkere oorzaken van de economische impasse: de afwente ling. Nieuwe lasten, die de rege ring met een eigen risico bedoelt op te leggen aan verzekerden in het ziekenfonds, worden niet op de schouders genomen, maar worden afgewenteld, in dit geval op de bedrijven en instellingen die de hogere loonkosten moeten dragen. Het geheel wordt nog onwezenlij ker wanneer men bedenkt dat ook werknemers buiten het zieken fonds waarschijnlijk die aanvullen de looneis zouden ondervinden, en aldus compensatie krijgen voor een lastenverhoging die zij hele maal niet ondergaan. Hetzelfde geldt trouwens voor de gemeenten. Ook die wentelen hun lastenstijging af. Terwijl de rege ring zich inspant de samenleving te winnen voor ombuigingen in uitga ven van overheid en sociale voor zieningen, trekken de lagere over heden zich hiervan kennelijk wei nig aan, en gaan rustig door met verhoging van hun tarieven. Het is zelfs niet onwaarschijnlijk dat in die sterk stijgende gemeentelijke tarieven het aandeel verwerkt wordt, dat het kabinet aan de lage re overheden heeft toebedeeld uit 'het ombuigingsplan „Bestek '81". men, en die aangaven dat de coali tiepartijen CDA en VVD bedui dend inboeten aan gunst bij de kiezers. Nu hebben zulke opinie peilingen in ons staatkundig bestel gelukkig geen enkele officiële be tekenis. Maar een signaal zijn ze wel. Al meteen bij zijn start is van dit kabinet gezegd dat het een smal politiek 77 van de 150 Kamerze tels en maatschappelijk draag vlak heeft. Er was echter na maan den kabinetsformatie praktisch geen andere mogelijkheid. Het ka binet heeft vervolgens een beleid ontwikkeld en een duidelijke koers uitgezet. Wij moeten thans vast stellen dat die koers (nog) onvol doende heeft aangeslagen in de samenleving. Boekhoudkundig heeft het kabinet volkomen gelijk wanneer het nu zegt dat er geen speelruimte is om wat gas van Bestek '81 terug te nemen. De vraag is echter of het alternatief boekhoudkundig meer resultaat zal afwerpen. Wanneer het kabinet de maatschappelijke weerstanden wil proberen te door breken, en het slaagt daarin niet, zijn we, vrezen we, met onze eco nomische situatie nog veel verder van huis. De afwenteling zal dan hoogtij vieren. Behalve met een nog verder in het slop geraakte nationale boekhouding zitten we dan bovendien met een bedorven sociaal klimaat. EBERGEN (ANP) Bij een kor- irand in een dameskapsalon in pergen is de zestigjarige me- iw N. C. Kroon om het leven pen. ind, die vermoedelijk door kort ing Is ontstaan, legde het kap- frijf in korte tijd in as. De woonde alleen in een etage ,t n het bedrijf. Doordat zij slecht **~n was, kon het slachtoffer niet meer op tijd ontkomen. De brand heeft naar schatting voor enkele ton nen schade aangericht. De 77-Jarige mevrouw M. W. Veer beek is bij een brand in haar woning te Zelhem (bij Nijmegen) om het le ven gekomen. De oorzaak van de brand is onbekend. Mevrouw Veer beek woonde eveneens alleen. Het huis brandde geheel af. door Barend Mensen HEUSDEN Het in Brabant liggende, maar eertijds Hol landse vestingstadje Heusden krijgt op 14 december de „In ternationale Europa Nostra onderscheiding" uitgereikt. Vijf Westeuropese gemeenten zijn bij een jurering in Londen aangewezen als de beste be hoeders en herstellers van wat uit het verleden aan de huidige generaties is toever trouwd. Durham In Engeland, het Zwitserse Werdenberg, Straatsburg, Bremen en tenslotte Heusden dat, hoewel het verreweg de kleinste van de vijf is, aan de top kwam. Het kreeg voor zijn prestaties op het gebied van restaura- Ue en renovatie namelijk het hoogste aantal punten. Nóg een Nederlandse stad deed mee, Deventer. Die drong dan wel niet tot het respectabele rijtje „medal-win- ners" door, ze schaarde zich wel bij Kopenhagen, Liverpool, Stockholm en Rothenberg, aan welke steden het certificaat van een eervolle vermel ding werd toegekend. Europa Nostra is een in 1963 opge richte internationale federatie van or ganisaties, instellingen en verenigin gen die ernaar streven Europa's cul turele erfenis in stand te houden en te beschermen. Er werken honderden, op een wijd cultureel genied actieve verbanden in samen. Nederland is er onder meer in vertegenwoordigd door het ministerie van CRM en de Bond Heemschut. Europa Nostra heeft ste den met opmerkelijke restauratiepro jecten opgeroepen daarvan docu mentatie ter beoordeling in te zen den. De Inzending van Heusden, dat al gedurende tien jaar zichzelf aan 't restaureren is, viel in Londen bijzon der op, omdat in die kleine stad aan de Bergse Maas sprake is van een even belapgrijk als gaai stuk restau ratie van middeleeuwse vesting- en stedebouw. Een kijkje op Heusdense huisjes vanaf de gerestau reerde stadswallen. ten'de stadje voor ogen staat. Dat doel is niet een openluchtmuseum te creëren. Integendeel, met hoeveel zorg men ook restaureert en reno veert. voorop staat dat het stadje voor zijn ongeveer 1750 Inwoners en voor hen niet alleen moet blij ven functioneren als plaats waar goed te leven en te werken is. M&ar wat er aan moois is, moet be houden blijven en wat niet met Heus- dens eigen karakter harmonieert, moet buiten de poort gehouden wor den. Geen projecten dus die de klein schaligheid verstoren. Nieuwbouw? Goed. maar dan naar aangepaste ar chitectuur, hoe moeilijk en, met het oog op mogelijke stijlvervalsing, hoe gevaarlijk dat ook is. Kerkdorpen Vestinggordel Wie Heusden met zijn mooie, uit 1581 daterende vestinggordel kent, zal zich net zo over de verleende onder scheiding verheugen als het gemeen tebestuur dat doet. De Heusdense 'vroedschap' ziet er met recht een waardevolle erkenning in van de be tekenis van wat haar met het in zijn wallen ingeklemde, nauwelijks acht honderd bij vijfhonderd meter me- Nu moet gezegd worden dat men in Heusden gemakkelijk „streng in de leer" kan zijn omdat men voor mo derne woningbouw terecht kan in de vijf kerkdorpen die bij de stad horen. Dat zijn Herpt, Hedikhuizen, Hees been, Doeveren en Oud-Heusden. In laatstgenoemd plaatsje staat merk waardigerwijs geen enkel oud huis. De inwoners van de kerkdorpen en die van de kleine buurtschap De Hoe ve meegeteld komt de gemeente Heusden op een zielental van 5500. De kerkdorpers met uitzondering van die van Oudheusden werken voornamelijk in de landbouw. Heus den zelf biedt met zijn scheepswerf vijf- a zeshonderd man. een conser- venfabriek met eenzelfde personeels bestand en nog een twintigtal kleine re bedrijven variërend van vijftien tot 150 man personeel, voldoende werk gelegenheid. Er zijn zelfs meer ar beidsplaatsen dan werkkrachten en dus is er een inkomende pendel. In het seizoen komen er zelfs uit België bussen met arbeiders. Bepaald geen openluchtmuseum dus, maar een levend en levendig stadje, dat op wens van zijn inwoners en zijn bestuur zichzelf moet blijven. Van daar het met een indrukwekkend re sultaat bekroonde herstel van de ves tingwerken met hun wallen, bastions, ravelijnen en grachten. Aan de noord kant wordt het silhouet van de stad beheerst door drie standermolens, zo als die vroeger ook op de vestingwal hebben gestaan. Een is origineel en aangekocht in België, de beide ande re zijn volgens de oude tekeningen 'geconstrueerd en ook operationeel. Lantaarnpalen Opvallend in Heusden is ook dat het moderne leven zich kennelijk uitste kend kan afspelen in een sfeer die doorlopend aan het verleden herin nert. Geen moderne lantaarnpalen, maar in stijl gehouden openbare ver lichting. Geen asfalt of klinkers maar kelen als plaveisel in de straten, die nog in hetzelfde patroon liggen als op een kaart van 1550 is aangegeven. Prachtig getinte tuinmuren, boeien de gevelwanden en zelfs een aange paste en van een pannendakje voor ziene telefooncel inplaats van het ge- Tekeningen, bij voorkeur in liggend tor- maat, Sturen aan Trouw, jury politieke prent, postbus 859, 1000 AW Amster dam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. De hervormde kerk. bruikelijke glazen geval dat de PTT overal elders plaatst. De voorbeelden van tot garages, pak- huisjes en bergplaatsen gedegene reerde woonhuizen, die dank zij res tauratie weer in volle luister hun wer kelijke doel dienen, liggen voor het grijpen. Ze zijn, evenals andere objec ten, tot in de kleinste details onder handen genomen. Er is geen „rijke" architectuur, zoals bijvoorbeeld in Enkhuizen of Hoorn Heusden be wijst echter dat dit gemis niets be hoeft af te doen van de schoonheid van een oude. gerehabiliteerde stad in haar geheel. Een beetje tragisch is dat het ge meentebestuur zelf zetelt in een niet bij dit alles passend stadhuis. Vóór tot grootscheepse stadsrestauratie werd besloten zette men in de Jaren vijftig een gebouw van de Delftse school neer. dat met zijn horizontale lijnen de verticale van de oude be bouwing pijnlijk doorbreekt. Het prachtige oude stadhuis werd in de oorlog opgeblazen nadat de Duitsers er een groot aantal mensen hadden ingejaagd. Het kleine Heusden heeft zwaar geleden en kent nog veel droef heid over de toen omgekomen 434 inwoners. Visbank Opgeblazen werd ook de toren van de oude kerk, waardoor twee van de vier traveeën verdwenen. Met een zorg vuldige restauratie van wat overbleef en een stukje aangepaste nieuwbouw werd de functie van het verminkte gebouw hersteld Er is verder nog een visbank uit 1796 te bewonderen, een van de weinige gedateerde gebouwen uit de Napoleontische tijd. Wat In Heusden gepresteerd is en wordt, zou niet mogelijk zijn als be volking en gemeentebestuur het niet eens zouden zijn wat betreft de staat van hun stad. Het gemeentebestuur voert een zeer actief beleid en heeft ten aanzien van het kopen en verko pen van objecten een eigen metho diek. Dat maakt het mogelijk de ont wikkeling te sturen, het gebruik van de panden in de hand te houden en ongewenste commercie buiten de deur te houden. Het kleine Heusden heeft grote daden verricht en blijft daarmee bezig. Vandaar die Europa Nos tra-onderscheiding. MARIENBERO (ANP) De ama teur-archeoloog W. Timmerman uit het Overijsselse Mariënberg (gemeen te Hardenberg) heeft maandag op nieuw vondsten gedaan uit het meso- lithlcum (ongeveer 9000 jaar geleden). Op zijn land legde hij zes grafkuilen uit dit tijdperk bloot. Daarin ontdek te hij vijftig brandhaarden met cre- matieresten en diverse gebruiksvoor werpen. ADVERTENTIE Uleesl het deze week allemaal in 't enige echte familie blad. Maar het ziekenhuis moeten is nooit leuk. maar als je behalve ziek bovendien slechthorend of doof bent, kan het verblijf daar bepaald problematisch worden. Wat er allemaal mis kan gaan en hoe moeilijk een normale situatie kan worden, beschrijft zo'n pati ënte in „Omega", het maandblad van de Nederlandse vereniging voor slechthorenden. De problemen begonnen al op het moment dat ze in een van de dertien bedden op de zaal stapte: „Mijn overbuurvrouw begon te gen mij te praten, en ik verstond er niets van. „Het spijt me. ik kan u niet verstaan", zei ik. „Ik ben slechthorend en draag een paar kunstoortjes, maar als u van die afstand tegen mij praat kan ik nog niet verstaan wat u zegt". Toen was het gesprek afgelopen. De eerste dag was er een van puur Isolement, buiten het con tact met de verpleegsters". Die ..kunstoortjes'' had ze 's nachts natuurlijk niet nodig en dus lagen die dan op het nacht kastje. Er lag een kaart met de aantekening „slechthorend" in een bakje aan het voeteneind, zodat het personeel toch wel op de hoogte was. „Opeens stonden er twee verpleegsters aan mijn bed. Ze vroegen mij iets. „Wacht even", zei ik, „even mijn oren opzetten Toen hoorde ik dat ze tegen mij fluisterden, maar wat? „Het is zo donker", zei ik, „ik kan Jullie lippen niet zien". Daarop schenen zij met een zaklantaarn op hun gezicht, maar dat was zo'n lachwekkend gezicht, dat liplezen nog onmogelijker werd. Ten slotte vroeg ik, terwijl lk mezelf realiseerde dat ik toch niet zo goed kon liplezen als lk zelf had gedacht, of ze wilden opschjrijven wat ze zeiden. Dat deden ze. „Kunt u niet slapen?" stond er op het briefje, het resul taat van minutenlang gehannes". Een derde pijnlijke toestand deed zich voor in de röntgenka- mer. De patiënte vroeg de dokter van tevoren te zeggen wat er van haar verwacht werd. maar de dokter vergat zelf te vertellen dat hij „niet ademhalen" zou gaan vragen. Zo'n man staat in eën soort hokje, moeilijk te zien en helemaal niet te horen in dit ge val. en voor een slechthorende is er maar weinig verschil tussen 'niet' en 'diep' ademhalen. Het gevolg was dat er diep in plaats van niet geademd werd. en dat de dokter boos was. 'Spijt me dok ter", zei de patiënte lachend. „Ik heb u van tevoren gewaar schuwd. maar u leert nog wel met slechthorenden omgaan als ik hier maar vaak genoeg kom". Twiggy, eens het broze, breek baar-dunne fotomodel wier broodmager lijfje talloze meis jes en jonge vrouwen als ideaal voor ogen stond, is moeder ge worden. Ze kreeg een dochter en niet eens zo'n magere, want de baby weegt ruim zes pond. „Twijgje" en haar eega, de Ame rikaanse acteur Michael Whit ney, hebben nog geen naam voor hun dochter bedacht. Voor de laatste maal heeft de aftredende Japanse premier zijn december-tantième van 2'/> maand salaris in ontvangst geno men. net als de rest van de 1,1 miljoen ambtenaren van Japan Voor de gewone man betekent dat iets minder dan vijfduizend gulden, voor de ministers een kleine dertigduizend gulden, en voor de premier veertigduizend, wat in yens uitgedrukt 3,9 mil joen yen voor Fukuda natuur lijk veel meer lijkt. En misschien krijgt de scheidende premier' daar nog wel een gouden hand druk bij. Na twee weken met zijn berijder in de uitgestrekte wouden van Rhodesië te hebben doorge bracht kwam het paard te voor schijn: egaal bruin van vacht, zo als het véértien dagen tevoren van zijn standplaats vertrokken was. Geen wonder? Juist wel, want het dier is eigenlijk wit en het was maar de vraag of de verf zou houden. Samen met nog elf paarden was het dier een tijdje geleden bij een onderdeel van het Rhodesische regeringsleger gear riveerd. Een cadeau van een Zui- dafrlkaanse groep die zich „vrienden van Rhodesië" noemt, waar de ontvanger echt blij mee was. Behalve toen bleek dat de paarden stuk voor stuk wit wa ren. want ze moesten Ingezet wor den bij het opsporen van guerril lastrijders Een wit paard valt nogal op en dus besloot de leger leiding de dieren een donker kleurtje te geven. Maar hoe? Schoensmeer zou niets uithalen, daarvan was men al gauw over tuigd. Eén regenbui en het bruin zou er af zijn. Alle schoonheidssa lons in Salisbury samen waren niet in staat ook maar één water vast verfje te leveren, en dus gin gen een paar militairen zelf met diverse soorten haarverf aan de slag. Ze mengden en roerden, en smeerden met het uiteindelijke resultaat zes paarden van onder tot boven in. Toen de proefdieren eenmaal goed droog, waren, ble ken er twee zachtgeel, drie oranje en de zesde felrood uitgevallen te zijn. Waterverf dus, om met Wil lem Parel te spreken. Na nog et telijke malen afboenen, mengen, smeren en weer afboenen kregen de paarden een nootkleurige verf op het lijf, die eindelijk bestendig schijnt te zijn. Een zieke koning is geen gewone zieke en dat laat hij merken ook. zeker als hij koning Chaled van Saoedi-Arabië heet. Deze (64-jarl- ge) koning heeft onlangs 37 da gen voor een hartoperatie in het ziekenhuis van Cleveland (in de Amerikaanse staat Ohio) gelegen en daar is nu een tamelijk lijvig rapport over uitgekomen De ko ning lag er natuurlijk niet op een zaal. Zelfs niet in een dure kamer alleen. maar hij had er een hele afdeling met achttien kamers, waarin 36 bedden. Al die kamers waren nieuw ingericht en voor zien van (door de koning betaal de) vaste tapijten. Plaatselijke musea hadden schilderijen uitge leend en de vorst had de beschik king over rechtstreekse telefoon- en telexverbindingen met zijn land. Bijna alle achttien kamers werden bezet door een deel van 's konings vijftig man sterke ge volg en tot driemaal toe heeft een vorst een echt Arabische maal tijd met in hun geheel gerooster de schapen laten aanrukken. Daar moest het ziekenhuisperso neel voor zorgen, dat toch al de handen vol had aan de verzor ging van het hoge gezelschap. De tientallen Arabische en Ameri kaanse bewakers hielden iedere buitenstaander op een afstand (zo werd ook een dame die de koning gratis „haar persoonlijke diensten' aanbood, teruggewe zen). maar behalve dat soort za ken viel er nog genoeg te doen. De vele overuren werden grif be taald, net als de talloze zeer roya le bestellingen die de koning en zijn gezelschap plaatsten om zich het ziekenhuisleven te veraange namen. Beide partijen zijn achteraf volkomen tevreden. Het ziekenhuis heeft nog nooit een betere klant gehad. Er zullen ook wel niet eerder zoveel patiënten geweigerd zijn wegens plaatsge brek. doordat één patiënt zoveel bedden in beslag nam. Babysitter Zo'n vijftiendui zend Amerikaanse soldaten heb ben het privé te druk voor het leger. Ze hebben geen man of vrouw, maar wel een kind en moeten daar zo vaak op passen, dat de legerleiding ze voor de keus gesteld heeft: óf gauw voor hulp zorgen, óf ontslag. „Als er plotseling iets gebeurt kunnen we niet hebben dat het hele leger aan het babysitten is." zegt luite nant-generaal Dewitt 8mith Gespuugd Op een station in Tokio is een man onder de trein gekomen, doordat hij zijn even wicht verloor. De man raakte uit balans toen hij vanaf het perron op de rails spuugde. Mondovisië Ter gelegenheid van het Jaar van het kind (1979) gaat de VN-organisatle Unesco een televisieprogramma maken, waaraan zeven staatshoofden meewerken. In deze 'mondovlsle- ultzending' zullen de presidenten Carter (V8). Brezjnew (Sowjet- Unle). Tlto (Joegoslavië), Giscard d'Estaing (Frankrijk), Kaoenda (^ambia), Perez (Venezuela) en koning Bhoemibol (Thailand) te zien en te horen zijn. Spijkerbroek Duizenden echt Amerikaanse spijkerbroe ken worden (voor ruim 150 per stuk) in een aantal Oostduitse fabrieken te koop aangeboden. De Oostduitse regering heeft ze uit Amerika laten halen nadat de arbeiders geklaagd hadden dat ze nooit es aan een originele Amerikaanse broek konden komen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 5