AR-leden verontrust over risie op politiek handelen i 'Stijging defensiebudgetten met drie procent handhaven' Uit Leef 2 gegrepen: Onderzoek naar politie dossier dinsdag debat over Menten Doe het '5 Minuten voor straks' is een boekje voor wie zijn gezin ook later goed verzorgd wil weten. jDA-commissie wijst evangelische grondslag af Minister Scholten in NAVO-vergadering Fleurop voor.. h Nieuw blad voormensen die actief, bewust,ontspannen rillen lev en gezond willen leven. 'n Woemengroet, waar ook ter wereld! Gegevens werden niet uit registers verwijderd ENSDAG 6 DECEMBER 1978 BINNENLAND TROUW/KW'-.RTET 3 ™e'jd-Kamerlid drs Schouten prof, dr Van Zuthem prof, dr Nauta Dr Rijnsdorp mi -d» '0 ;ref' 3n O o EN onze parlementsredactie HAAG Vijfendertig leden van de ARP, onder wie een aantal prominen- hebben de AR-partijraad van komende zaterdag opgeroepen het rapport n de speciale CDA-commissie „Grondslag en politiek handelen" af te ootizen. een gisteren uitgegeven verklaring nemen de ondertekenaars van de oproep krachtig rd{jlling tegen de conclusie van deze commissie, dat voor het CDA niet de evangelische skèndslag maar de politieke overtuiging het samenbindende element moet zijn. tc d. kens de verklaring dienen leden De ondertekenaars erkennen, dat een gemeenschappelijke politieke over tuiging van essentieel belang is voor een partij, maar voegen ze eraan toe: „Deze wordt niet gevormd door een eenmalige inspiratie van en een een malige toetsing aan de grondslag. De politieke overtuiging is in een partij met een christelijke grondslag, als het goed is, de weerslag van een voortdurend pogen het evangelie po litiek te vertalen en operationeel te maken." ns de verklaring dienen leden litici van het CDA persoonlijk reekbaar te zijn op de evangeli- grondslag van de partij. De AR- raad wordt gevraagd uit te spre- dat de ARP niet tot fusie met en CHU in het CDA zal over- indien de persoonlijke instem- tig en binding met de grondslag duidelijk in de statuten wordt e jteeiegd. zee» de ondertekenaars van de oproep iren de VU-hoogleraren prof. dr j'li Zuthem, prof. dr Veenhof, prof. te Kuiper Hzn, oud-VU-hoogleraar tnlf. dr Nauta, de oud-Kamerleden >ft en drs Schouten, de publicist dr dioisdorp en de VU-docent Zddema. data aanvaardbaar is dat het CDA zich openstelt voor twee categorieën le den: zij die het evangelie erkennen als grondslag voor hun politieke over tuiging en zij die persoonlijk een an dere levensovertuiging hebben. „De laatste categorie zal immers niet of niet adequaat kunnen deelnemen aan die vereiste continue toetsing." Volgens de verklaring wordt dit vraagstuk in het rapport van de CDA- commissie helaas omzeild. Volgens de verklaring dient de toet- GêVdrCfl sing van de politieke overtuiging aan de grondslag een continue bezigheid te zijn. De ondertekenaars vragen zich af of het in het licht daarvan wel De ondertekenaars menen dat het aanvaarden van het rapport twee ern stige gevaren inhoüdt. Aan de ene ii onze parlementsredactie EN HAAG De Tweede j fimer houdt volgende week lti isdag een spoeddebat naar eenleiding van de vrijlating den Menten. Dit gebeurt op J rzoek van het CPN-Kamer- Wolff. Vandaag al zullen PvdA-Kamerleden Kosto Molleman in verband met p.r zaak-Menten mondelinge J/Jagen stellen aan minister e Ruiter van justitie. iddels heeft Kamervoorzitter ideling zich al namens de gehele kreede Kamer tot minister De Rui- gewend met het verzoek om het n^iport van de commissie-Versteeg er de Velser-affaire onverwijld enbaar te maken, t Kamer besloot gisteren dr Vonde- g met deze boodschap op pad te iren, nadat minister De Ruiter eer- r op de dag had laten weten voor- midi n-faide alsnog niet tot publicatie van het rapport te willen overgaan. Als ver klaring gaf de bewindsman, dat dit rapport moet worden gezien tegen de achtergrond van een complex van gebeurtenissen, waarvan de commis- sie-Schöffer, die het naoorlogse ver volgingsbeleid in de Menten-zaak on derzoekt, verslag zal doen. Alvorens een definitief besluit te nemen, wil de minister, zo deelde hij mee, eerst overleg plegen met deze commissie. Geruchtvorming Het PvdA-Kamerlid Roethof zei dit antwoord „onbevredigend" te vin den, „vooral omdat met de vrijlating van Menten een nieuwe dimensie aan de zaak is toegevoegd". Volgens Roethof moet het rapport onmiddel lijk worden gepubliceerd „om verdere geruchtvorming tegen te gaan". De Kamer was het daarmee eens. De socialisten Kosto en Molleman zullen minister De Ruiter vandaag vragen er bij de familie Kortenhorst op aan te dringen het archief van dr ADVERTENTIE Vraag het aan! Kortenhorst, de voormalige Kamer voorzitter en Menten-verdediger. open te stellen voor het onderzoek van de commissie-Schöffer. Voorts willen zij van de regering een oordeel over het derde rapport van de com missie, nu is gebleken dat de conclu sies van dit rapport over de sepone ring van de zaak-Menten in 1952 strij dig zijn met het vonnis van de Haagse rechtbank. In PvdA-kring verzet men zich heftig tegen de door het vonnis gewekte suggestie dat de toenmalige minister van justitie, de PvdA-er mr Donker, door Menten zou zijn omgekocht. Men verwacht, dat het archief-Kor- tenhorst en het rapport over de Vel ser-affaire op dit punt meer klaarheid zullen verschaffen. Minister De Ruiter zal tot slot worden gevraagd wanneer het eindrapport van de commissie-Schöffer aan de Kamer zal worden uitgebracht. Aan vankelijk was de publicatie deze zo mer voorzien en later dit najaar. Het door de communist Wolff aange vraagde spoeddebat met de ministers De Ruiter en Van der Klaauw (bui tenlandse zaken) zal zich toespitsen op gevolgen van de 'vrijlating van Menten voor de betrekkingen met Polen, Israël, de Sowjet-Unie en Zwit serland. Hierbij zal ook aan de orde komen het bezoek dat de voorganger van De Ruiter, de huidige premier Van Agt, in 1976 aan Zwitserland bracht om de uitlevering van de ge vluchte Menten te bewerkstelligen. ADVERTENTIE EUROPA MEUBEL Omdat u niet elke dag meubelen koopt door Ferry Mingelen BRUSSEL De Nederlandse minister van defensie Scholten heeft er gisteren tegenover de Amerikaanse minister Brown nadrukkelijk voor gepleit dat de NAVO-landen vasthouden aan hun eerdere besluit om de defensiebudgetten jaarlijks met drie procent te laten groeien. Deze beslissing, die in mei van dit jaar op de NAVO-top in Washington werd genomen, is „een belangrijke factor voor de samenweking en sa menhang van het bondgenootschap", verklaarde minister Schol ten giste ren in Brussel in de vergadering van het defensieplanningcomité van de NAVO. Minister Scholten maakte zijn op merking in algemene termen, maar de waarschuwing was, zo bevestigde hij, nader bedoeld aan het adres van de Verenigde Staten Met name de Amerikaanse president Carter heeft dit jaar in Washington de NAVO- landen opgeroepen om de drie pro cent stijging te aanvaarden gezien de groeiende kloof in sterkte tussen de troepen van NATO en Warschaupact. staan in het defensiedebat in decem ber in de Kamer en in de openbare commissievergadering op 15 dfecem- ber over de kernnota van minister Scholten. Volgens de linkse fracties en Schol- tens eigen CDA-fractie liet hij zich in de nota veel te positief uit over moge- n lljke nuclearisering van de 150 milü- KadarpOSten meter artillerie. Dit vooral door de nadruk die hij legde op de noodzaak wapensystemen inzetbaar te maken voor zowel gewoon gebruik als het uitvoeren van atoomtaken. Hoe meer wapensystemen er zijn met een dub bele (atoom en conventionele) taak. hoe moeilijker het voor de tegenstan der zal zijn de wapens met atoomta ken bij de eerste klap uit te schake len, zo redeneert defensie. de aankoop van extra transportmid delen om het legerkorps sneller naar West-Duitsland te vervoeren ofwel opslag alvast van zwaar materieel (kanonnen en tanks) in West-Duits land. zodat in tijden van nood alleen de manschappen behoeven worden overgebracht. Twijfel 'Afschrikking' kant het gevaar, dat in het CDA, om een bepaalde groep leden niet voor het hoofd te stoten of om zoveel mo gelijk voorstanders van een zgn. cen- trumpolitiek aan te trekken, de grondslag niet meer gaat functione ren met als gevolg dat de continue toetsing meer en meer achterwege zal blijven. Aan de andere kant het gevaar, dat er in het CDA een groep tweederangs leden ontstaat, die niet kunnen deel nemen aan het toetsingsproces en die wellicht ook het slachtoffer kunnen worden van een bedekte of open dis criminatie, waar het gaat om het ver vullen van belangrijke vertegenwoor digende poften. De ondertekenaars wijzen erop, dat in het rapport van de CDA-commis sie, die onder leiding stond van oud- CH-voorzitter mr baron Van Ver- schuer, terecht wordt opgemerkt dat er een voortdurende spanning is tus sen het evangelie en de weerbarstig heid van de neigingen van de mens en dat het evangelie niet strookt met eigen belangen. „Is dat niet meer reden," zo vragen zij, „om het ver plichtende karakter van de evangeli sche grondslag voor alle partijleden centraal te stellen en deze dus ook bindend te verklaren?" Behalve de partijraad van de ARP. zullen komende zaterdag ook de Unieraad van de CHU en de partij raad van de KVP zich over het rap port uitspreken; Indien het rapport wordt aanvaard, wordt het in de par tij besproken. President Carter heeft echter deze week openlijk twijfel uitgesproken over de mogelijkheid dat de Verenig de Staten de verhoging zullen door voeren, nu er op de Amerikaanse be groting flink bezuinigd moet worden ■in verband met de bestrijding van de inflatie. Navo-secretaris-generaal Luns en de militaire staven hebben er reeds tegen gewaarschuwd de defen sie-inspanning te zeer te laten afhan gen van de algemene economische ontwikkelingen, omdat de kracht van het Warschaupact almaar doorgroeit. De voorzitter van het militaire comité van de NAVO, de Noorse generaal Gundersen constateerde gisteren in Brussel dat de balans tussen Navo en Warschaupact „ln toenemende mate verandert ten gunste van het War schaupact. Ik heb dit al eerder gezegd ^n ik besef dat generaals ervan be ticht worden op dit punt te overdrij ven, maar dit zijn de feiten." aldus Gundersen. Zijn verklaring werd later zowel door minister Scholten als de Amerikaan se NAVO-ambassadeur Komer wat verzacht door er nadruk op te leggen dat de verhouding tussen Navo en Warschaupact niet alleen uitgedrukt kan worden in aantallen wapens, maar dat die ook afhankelijk is van andere factoren zoals economische ontwikkeling, technologie, en de kwa liteit van de wapens als zodanig. Neutronenbom Van uit zijn militaire verantwoorde lijkheid herhaalde generaal Gunder sen zijn eerdere pleidooi voor invoe ring van de omstreden neutronen bom in de NAVO. Deze bom zou door haar verhoogde straling met name tegen tankbemanningen van het Warschaupact gebruikt kunnen wor den. Zoals bekend heeft president Carter de eindbeslissing over de in voering van dit wapen nog niet geno men en deze afhankelijk gesteld van de Russische reactie op eventuele niet-invoering. Minister Scholten heeft in de NAVO- vergadering .nadrukkelijk aangete kend dat de nucleaire problematiek in ons volk bijzonder leeft". De discussie tussen het Nederlandse kabinet en het parlement hierover is daarvan een bevestiging. Het Neder landse kabinet is echter niet voorne mens zich te onttrekken aan de aan gegane verplichtingen op dit gebied, heeft Scholten zijn collega's voorge houden. Kernnota Die verplichtingen bestaan momen teel uit nucleaire taken voor onder meer de Lance, de Nlke-Hercules luchtdoelraketten, atoommijnen en onderzeebootbestrijding met nucleai re dieptebommen. Nederland bestu deert momenteel of ook de 150 milli meter artillerie een atoomtaak moet krijgen. Deze vraag zal ook centraal „De nucleaire afschrikking zql on danks geleden verliezen aan materi aal langer werken en de eventuele inzet van nucleaire wapens zal naar een later tijdstip kunnen worden ver schoven," zo heeft minister Scholten gisteren aan de kamer geantwoord ter voorbereiding van de debatten over de kernwapennota. Volgens Scholten moet uit het vermelden van deze overwegingen niet de conclusie worden getrokken" dat hiermee wordt getracht het pad te effenen voor uitbreiding van het aantal nu cleaire inzetmiddelen voor de Neder landse krijgsmacht. Dit probleem is nog in studie. Wel willen wij er mee zeggen dat het terugdringen van de rol van kernwapens niet zonder meer op gespannen voet behoeft te staan met de toename van het aantal mid delen dat dit wapen kan overbren gen," aldus Scholten. In de Kamer was namelijk nogal kri tisch gereageerd op het feit dat Scholten enerzijds zegt de rol van de kernwapens in de NAVO-verdediging te willen terugdringen, maar ander zijds de uitbreiding van het aantal wapensystemen met een dubbele taak niet wilde uitsluiten. De NAVO wacht voorlopig rustig de binnenlandse beslissing over de 150 millimeter artillerie af. Verwacht wordt dat Nederland over deze beslis sing nog wel enige tijd zal doen om dat de zaak politiek zo gevoelig ligt. De NAVO wacht ook op wat Neder land gaat doen om de reactiesnelheid van het eerste legerkorps op een eventuele aanval van het Warschau pact, te verhogen. De NAVO wilde het liefst dat Neder land hiertoe een tweede brigade per manent in West-Duitsland legert, maar dat kost erg veel geld. Aangeno men wordt daarom dat minister Scholten liever andere, goedkopere maatregelen neemt om de gewenste grootste reactiesnelheid te bereiken. Mogelijkheden op dit terrein zijn o.a. ADVERTENTIE &»r, Tegen de verwachting in zijn de NA- VO-ministers het gisteren nog niet eens geworden over de invoering van het zogenoemde Awacs-systeem. Dit systeem bestaat uit achttien vliegen de radarposten die vroegtijdig moe ten waarschuwen tegen vijandelijke luchtaanvallen De verdeling van de kosten van dit project, ongeveer 1900 miljoen, staat allang vast. Nederland draagt zo'n 130 miljoen bij, Amerika en WestrDuitsland nemen het leeuwe- deel voor hun rekening. ADVERTENTIE Het tweede nummer van Leef, het nieuwe tijdschrift uit het huis van Margriet, ligt nu op u te wachten. Het heeft u en uw gezin weer heel wat te bie den. Zoals: Als je echt geen kinderen meer wilt. Een zeer uitvoerig artikel over sterilisatie. Ken je lijf. Wie gezond wil leven, zal z'n eigen lichaam moeten kennen. Slanke gids voor een vette maand.'n Wegwijzer bij het kopen van de minst ongezonde olieën en vetten. Moord op zee. De zwarte feiten over de jacht op de walvis. Verder: wegwezen in de winter, verse groente in de vensterbank, plus een cadeau tje: het Speelse Binnenhoekie. Vol spelletjes, treiterproblemen en puzzeltjes. De Internationale Flora Bloemen Cheque is inwisselbaar in 130 landen Veffcnigbaar bij uw Fleurop-bloemist. Overal verkrijgbaar, voor f 4,95. door Theo Koelé DEN HAAG Een geschrokken dr. Peijster, hoofdcommissaris van de Haagse politie, laat onderzoeken welke persoonsgegevens zijn korps in huis heeft. Peijster gaf daartoe gisteren opdracht, enkele uren na een opmerkelijk feit in het Haagse paleis van justitie. De politierechter las daar tot zijn verbazing in een proces-verbaal over een verdachte: „lijdt aan hoogmoeds waanzin, is PSP'er en leeft van de steun". Bij uw verzekeringsadviseur of bij Bureau Voorlichting Verzekering Antwoordnummer 89, Den Haag. 5 minuten voor straks. Denk aan straks. Publikatte Bureau Voorlichting Verzekering, Den Haag. Rechter mr. baron Van Was- senaer van Catwijck zei over deze aantekening, die in de jaren zestig was gemaakt door een Haagse politieamb tenaar: „zoiets ben ik nog niet eerder tegengekomen". Hij verzekerde, dat hij deze informatie uit het politiedos sier geen enkele rol zou laten spelen bij zijn oordeelsvor ming. Ook officier van. justi tie mr. De Wit zei later de gegevens als onbelangrijk te beschouwen. Was hij niet verbaasd zoals de rechter en de advocaat? De Wit: „Er staat op de verifi catie- en informatiestaten, die ik van de politie ontvang, wel vaker gegevens die niet relevant zijn. In dit geval gaat het om aanduidingen door een niet-deskundige, na melijk de opstelleT van het proces-verbaal. Ik neem het voor kennisgeving aan." De Wit zag geen aanleiding ^>m „aan de bel te trekken". Beroering Bij de Haagse politie ont stond gisteren echter wel be roering. Een woordvoerder: „Het betreft hier gegevens die ten onrechte niet uit onze registers gezuiverd zijn. De korpsleiding is daarvan zeer geschrokken. Dit kan natuur lijk niet. het gaat om gege vens. die niet voldoen aan de geldende normen. De hoofd commissaris laat zo snel mo gelijk nagaan of er soortgelij ke gegevens in ons bezit zijn. Is dat het geval, hoe onwaar schijnlijk ook. dan wordt de informatie direct verwij derd." V De dertigjarige Hagenaar, op wie de gewraakte aanduidin gen betrekking hadden, was bang dat de politiële informa tie was uitgelekt naar de ge meentelijke sociale dienst. Hij had begin dit jaar tever geefs geprobeerd een aanvul lende uitkering te ontvangen. Daarop had hij geweigerd het gebouw van de sociale dienst te verlaten, wat hem gisteren op een voorwaardelijke boete kwam te staan. Critici van de registratieprak tijken en de politie, zoals de voormalige hoofd inspecteur Kalma en de Rotterdamse Ju rist Kneepkens, toonden zich gisteren niet erg verbaasd over de curieuze aantekenin gen. Kalma: „Door toeval is de verdachte zeil te weten gekomen, welke gegevens de politie aan de officier van Jus titie heeft verstrekt. Uit mijn jarenlange politle-ervaring weet ik. dat allerlei gegevens verzameld en bewaard wor den. waar de betrokkenen VER00FJKLINGEN kh. h.ag 19- 8-1969 dgn* ht8# °*V* ^P#V* - Codj.tcfliJk niet normaal? Lijdt ac.n hoogmoedswaanzin, is P.S.P.-er en leeft van de steun. Opgelegd net geen strafbaar feit gepleegd (p.v. 3865). Sepot geen termen p.v. 3244) Sepot geen termen p.v. 3361) geen weet van hebben. Ik overdrijf ook niet als ik zeg. dat de politiedossiers makke lijk toegankelijk zijn, niet ai- leen voor het openbaar minis terie. Dat is een griezelige zaak." Ontkenning Ook de heer Kneepkens. ver bonden aan de vakgroep strafrecht van de Erasmus- universiteit in Rotterdam, „valt niet meer van verbazing achterover". Kneepkens: ,.Ecn onderzoek naar de mis daadpreventie. dat ik in En schede verrichtte, toont aan dat werkgevers de beschik king kunnen krijgen over ge gevens van burgers, zoals de politie die verzameld heeft. Waarom zou een gemeentelij ke sociale dienst dan geen informatie toegespeeld kun nen krijgen?" De Haagse politie en de socia le dienst in de residentie ont kennen ten stelligste, dat er Informatie doorgespeeld wordt. „Wij hebben geen toe gang tot de registers van de politie. De informatie daarin is niet van belang voor een beslissing over sociale uitke ringen," luidt het commen taar van de sociale dienst. Volgens Kneepkens moet zo snel mogelijk wettelijk vast gelegd worden wat er wel en niet mag gebeuren met infor matie, waarover de politie be schikt. Mensen, op wie die informatie betrekking heeft, moeten in elk geval inzage kunnen krijgen in de regis ters. Volgens Kneepkens moet dit bepaald worden in de nieuwe privacy wetgeving, die overigens door forse ver tragingen pas in de loop van de jaren tachtig z'n beslag zal krijgen. De hoofdofficier van Justitie in Den Haag zal dezer dagen een brief krijgen van mr Hat- tinga Verschure. de raads man van de dertigjarige Ha genaar Daarin wordt de on gerustheid over belangstel ling van de politie voor het privé-leven van verdachten 1 nog eens naar voren ge- 1 bracht. „Het kan niet vaak genoeg onder de aandacht ge bracht worden." menen Kneepkens en Kalma

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 3