Tekening van een lezer u rouw h m Commentaar 0 carter kreeg pak slaag van pa r lerzoek (3) Abortus en het boetekleed (1) Abortus en het boetekleed (2) Open huis (1) Open huis (2) Open huis (3) Agenda chauffeurtje ezel aan tafel 'AG 5 DECEMBER 1978 TROUW/KWARTET tierzoek (1) inkt wrang en cynisch: Pieter :n op vrije voeten, op grond n rechterlijke uitspraak, ge- jrd op overwegingen die Men- If met zijn gedrag in de willens en wetens en met heeft proberen te vernieti- - ja, die zelfs (in het geval et Europese Verdrag voor de en van de Merife, waaraan de tdere Haagse Strafkamer ar- ten ontleende) na de oorlog ;eformuleerd zijn op grond ervaringen met Menten en ■Slawanten. ylclinkt ongerijmd, maar de 3jjhouding is toch, onbevangen ogen te zien, wat de Haagse •jjti precies heeft geleid bij het woorden van de door de Raad geformuleerde vragen ijfels bij het Amsterdamse van vijftien jaar gevange- if. hifien van alle specifieke om- liigheden voor dit ene geval, t Jtde belangrijkste vraag, of terecht ervan uit is ge- dat volgens een beslissing uit jaivan de toenmalige minister it Jistitie hij niet verder vervolgd moorden en of daarom het pro- ^ajit 1977 wel in overeenstem- was met de algemene begin- ™van onze rechtspraak. aag was daarbij niet, of de lalige minister een dergelijke ak al of niet terecht had iderzoek (2) is waar: de misdaden waarvan |en werd beschuldigd, verja- jiet, maar die regel gaat alleen t op, als er sprake is van een t Jkende dader die plots naar komt of-van heel nieuwe d<ji. Daarvan is in het geval len geen sprake. En od 'aje in 1977 voor de Amster- ale strafkamer naar voren ge- d jite feiten hadden in 1952 ook et daglicht kunnen treden, als )e(en evenveel energie aan ge- ikfleerd was als in 1977. is een nuchter,'en voor misschien ontnuchterend il, temeer daar de uitspraak Haagse rechters het oordeel Ie]le Amsterdamse rechters uit ,-,De beschuldigingen van misdaden tegen Pieter h< ook nog een politieke kant v$it verhaal, en die kant is door c' itspraak van gisteren van de dse rechters klemmender dan ïtfceworden. Wat heeft de toen- rs*e minister Donker en zijn gjeurs indertijd bewogen zo te d^Ien als zij hebben gedaan? /ajuist handelingen na te laten? 'K8een aardige vraag, want iets jjoen, blijft in de geschiedenis gd al te vaak van evenveel be- rtals iets wèl doen.) aa jjjit ogenblik is in opdracht van weede Kamer de commissie- ndffer bezig met een historisch zoek naar alle feiten en om- ligheden in de zaak-Menten; k naar de gang van zaken op PARLEMENTPARLEMENTAIRPARLEMENTARIËRSPARLEMENTARISMEPARLEMENTENPARLEMENTEREN REDACTIE: FERRY MINGELEN TEKENING: TOM JANSSEN gedaan. Het ging er alleen om, of Menten de afgelopen vijfentwintig jaar terecht in die veronderstelling geleefd heeft en of het billijk is en in overeenstemming met het Euro pese Verdrag dat een strafvervol ging ..binnen redelijke termijn" voorschrijft, na zoveel jaar de zaak te heropenen. De eigenlijke vraag hebben de Haagse rechters niet kunnen be antwoorden, omdat de stukken daarover niet meer voorhanden zijn. Maar zij zijn, logisch redene rend, wèl tot een conclusie geko men. Enerzijds staat vast, dat in 1952 het ministerie van justitie op de hoogte was van de beschuldi ging die eerst in 1977 bij de behan deling voor de Bijzondere Strafka mer in Amsterdam aan de orde en in de openbaarheid zouden komen. Anderzijds staat vast, dat over een eventuele vervolging van Menten in 1952 contact is geweest tussen de procureur-generaal in Amster dam en het ministerie van justitie. Dat heeft, blijkens de praktijk, niet geresulteerd in een vervol ging. Daaruit mag je afleiden, dat er besloten is tot niet-vervolging of als die conclusie iemand te ver gaat dat er reden is voor twijfel, die dan op dit ogenblik echter volgens de beginselen van ons recht in het voordeel van de ver dachte werkt. Menten zijn voor een deel juist," onverlet Iaat en Menten op dit punt dus niet wordt vrijgesproken. Enerzijds is de grote schuld van Menten vastgesteld, anderzijds wordt hij om principieel-juridische redenen daarvoor op dit ogenblik niet meer gestraft. Hoe moeilijk het ook te aanvaarden lijkt, er zit toch ook iets van een zelfoverwin ning in. In feite betekent de Haag se uitspraak, dat wij ook tegenover hen die de beginselen van onze rechtsstaat (mede de basis van onze democratie) bedreigen, die zelfde beginselen toch zullen hand haven en toepassen. Het is moeilijk, je daar blij over te tonen, maar toch is er wel enige reden tot voldoening hoe gek dat ook klinkt. „Congressen kopen geen straalja gers." Dat is de inmiddels gevleu gelde uitspraak waarmee de vroe gere PvdA-minister van defensie Vredeling aangaf dat er bij zaken van nationaal belang gescheiden verantwoordelijkheden bestaan tussen de politieke partij en haar vertegenwoordigers in het parle ment Zijn waarschuwing deze verantwoordelijkheden niet te vermengen, werd indertijd alom. zeker ook vanuit het CDA gepre zen als een moedige terechtwij zing aan de al te opdringerige PvdA. Het is goed dezer dagen nog eens aan die uitspraak te herinneren, nu CHU-voorzitter Van Leeuwen heeft voorgesteld om het CDA- congres in januari zich opnieuw over abortus te laten uitspreken. Waarom wil Van Leeuwen dat? Omdat het abortus-wetsontwerp, dat het kabinet Van Agt-Wiegel nu in het vooruitzicht heeft ge steld, belangrijk afwijkt van wat het CDA de kiezers heeft beloofd op dit punt. Erkent Van Leeuwen de eigen ver antwoordelijkheid van politici dan niet?, jawel, zo'n beetje. Hij vindt abortus „zo belangrijk voor het CDA dat je de behandeling daarvan niet zonder meer aan de politici kan overlaten. Geef het CDA-congres de gelegenheid te la ten horen hoe men erover denkt, en dan kunnen de CDA-politici uiteraard in hun eigen verant- woordelijkheid heel duidelijk hun eigen keuze doen," aldus Van Leeuwen. Het lijkt er echter meer op dat politici zo de kans krijgen zich aan de eigen keuze te onttrekken, want de CDA-politici weten toch hoe hun partij over abortus denkt. Daarvoor is geen herhaalde uit spraak nodig. En als je die uit spraak dan toch vraagt, dan maak je het wel erg bont als je je er vervolgens toch niets van aan trekt. Het maakt dan weinig uit of die uitspraak formeel wel of niet bindend was. Congressen kopen dus geen straaljagers, zij bepalen evenmin de abortuswetgeving. Het CDA- bestuur heeft dat zuiver ingezien en daarom het voorstel-Van Leeu wen afgelopen vrijdag afgewezen. Daarmee ligt het probleem weer waar het thuis hoort: bij de Twee- deKamerfractie van het CDA. Die zit nu voor een zeer moeilijke keus: enerzijds het door het eigen kabinet ingediend wetsontwerp dat strijdig is met het eigen CDA- program. anderzijds het probleem dat de huidige ongecontroleerde abortuspraktijk zich zorder nieu we wettelijke regeling ongehin derd voortzet, omdat de oude wet niet meer is uit te voeren. Dat is een geweldig dilemma, zo wordt nu door menigeen in de fractie benadrukt. Het is alleen jammer dat slechts zo weinigen al eerder voor dit pro bleem oog hebben gehad, terwijl het zich al zo lang geleden liet voorspellen. De laatste keer dat de CDA-fractie echt inhoudelijk over abortus heeft gediscussieerd, was tijdens de kabinetsformatie in 1977. De meerderheid nam toen zeer principieel een afwijzend standpunt in tegenover mensen als Aantjes, die de noodzaak van compromissen verdedigen „om dat alles wat beter is dan de huidi ge situatie, moet worden be proefd". Toen zeiden verdedigers van de principiële lijn, als de CHU-voor- man Van Leijenhorst (fractienotu- len 22 augustus 1977): „Als de de mocratie in onze opvattingen zou betekenen dat de grenzen van de christelijke ethiek overschreden kunnen worden, dan voel ik me niet meer thuis in het CDA". De afgelopen maanden heeft Van Leijenhorst deze opstelling conse quent en openlijk doorgetrokken. Op 6 oktober schreef hij nog in De Nederlander: „Er zijn issues in de politiek waar we van geen wijken weten, waar we op straffe van poli tieke zelfvernietiging volstrekt op onze strepen blijven staan". Tot nu toe heeft Van Leijenhorst nog geen definitief standpunt over het nieuwe kabinetsvoorstel naar bui ten gebracht. Het oud-Kamerlid mevrouw Van Leeuwen, eens een gloedvolle ver dedigster van het eigen CDA-wet- sontwerp Gardeniers-Van Leeu wen. heeft van die strepen in ieder geval minder last. Zij wil het „to taal andere wetsontwerp" niet af wijzen omdat „iedereen die niet bereid is te kijken hoe we aan de huidige nog veel slechtere prak tijk een einde kunnen maken, toch erg veel boter op het hoofd laadt". Ook zij wil het congres inschakelen om het CDA-kader uit te leggen dat het CDA-pro- gram niet te handhaven is. „Ik begrijp heel goed dat we het al een beetje fout hebben gedaan. Dan hadden we dat beter eerder kun nen zeggen, ook tegen pnze kie zers. Maar, zo vervolgdde me vrouw Van Leeuwen bij de NCRV: Het boetekleed ontsiert geen en kel mens." Afgewacht moet worden of de CDA-fractie bereid is dit boete kleed ook zo snel aan te trekken. Wat moet de Tweede Kamer zijn, een open huis of een zwaar be- Tekeningen, bij voorkeur in liggend for maat. sturen aan Trouw, jury politieke prent, postbus 859, 1000 AW Amster dam Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon het ministerie van justitie en bij het openbaar ministerie in Amster dam in 1952. Het is van belang voor de duide lijkheid in deze zaak, dat professor Schöffer en zijn medewerkers op dit ogenblik alle mogelijke mede werking krijgen. Dat betekent bij voorbeeld, dat er geen terughou dendheid mag worden betracht ten aanzien van ambtelijke stukken in overheidsarchieven, maar ook dat de Tweede Kamer zich bereid ver klaart desnoods van haar bevoegd heden gebruik te zullen maken om betrokkenen te verplichten onder ede verklaringen voor haar af te leggen. - KLEINE WANNITJES EN VROUWTJES R'JKS- OMBUIGER'J GEMEENTELIJKE (yiT)PERS- DIENSTEN A ■VOOR E.N NA ENKELE AANSTAANOE OVSRHtlOS-teCjMANOEUNOgN - waakt fort? Hierover wordt bin nen het Kamergebouw al jaren gepraat. Daarbij staan twee op vattingen tegenover elkaar. De eerste ziet de Kamer als het huis van het volk. de toegang moet vrij zijn, er mag geen veiligheidsdrem pel zitten tussen kiezers en hun vertegenwoordigers. De tweede gaat uit van het groeiende risico van aanslagen enzovoort op politi ci en stelt daarom een afdoende bescherming van ministers en Ka merleden voorop. Centraal in deze discussie staat de vraag hoever de bevoegdheden reiken van de vei ligheidsdienst van de Tweede Kamer. Deze vraag kwam recent weer in de belangstelling door de beschul digingen van Vrij Nederland-re dacteur Rudie van Meurs, dat die veiligheidsdienst in feite een ver lengstuk van de binnenlandse vei ligheidsdienst (BVD) is. Met name veiligheidschef Heuker of Hoek en één van zijn gidsen voor de rond leiding van bezoekers, zouden zich aan clandestien spied- en snuffel- werk hebben schuldig gemaakt. Vorige week meldden wij in deze rubriek dat dit door Kamervoor zitter Vondeling, griffier Koops en betrokkenen zelf krachtig is ont kend Van Meurs houdt echter vol dat hij gelijk heeft en verwijst daarvoor naar vertrouwelijke bronnen. Vondeling heeft de zaak daarom nu maar voorgelegd aan de vaste Kamercommissie voor de BVD. „Volgens mij zijn die verha len van Van Meurs onzin, maar nu hij volhoudt, moet het maar pre cies worden uitgezocht," zegt Von deling. De commissie moet zich nog over Vondelings verzoek beraden. Goed, de veiligheidsdienst is dus waarschijnlijk geen BVD-filiaal, maar wat dan wel precies? Daar over zijn de meningen nog steeds verdeeld. De ontstaansgeschiede nis heeft daar direct mee te ma ken. De dienst begon in 1975 heel klein, met een man (de voormalige politie-inspecteur Heuker of Hoek) die de zaak een beetje in de gaten moest houden, alsmede vier gidsen, die bezoekers naar Kamer leden toe moesten brengen en hen later weer naar de uitgang moes ten begeleiden. Daarmee sloeg men twee vliegen in een klap: Mensen die anders hopeloos ver dwaalden in het chaotische Ka mergebouw werden nu geholpen en tevens werd voorkomen dat vreemdelingen zonder enige con trole in de gangen zwierven. In 1976 breidde de dienst zich uit met een adjunct-chef, een secreta resse alsmede twee extra gidsen. Vervolgens werd de portlersdienst „gemilitariseerd". De portier werd „beveiligingsbeambte" en moest zijn burger-blauwe pak verruilen voor een meer politieachtig uni form. Inmiddels waren vaste be zoekers van pasjes voorzien, kre gen de deuren automatische slo ten en werden er binnen en buiten het gebouw tv-camera's geplaatst Op 5 september 1977 leidde een en ander tot een verontruste brief van de Algemene Bond Van Amb tenaren (ABVA) aan de perso neelscommissie van de Kamer De ABVA waarschuwde daarin tegen een al te grote uitbreiding van de bevoegdheden van de veiligheids dienst uit „angst voor het ont staan van een staat in de staat". De discussie die op 28 september 1977 volgde in de personeelscom missie leverde een aantal vragen betreffende de zogenaamde docu- mentenveillgheld en de antece denten- en veiligheidsonderzoe ken op. Het heeft ruim een jaar geduurd voordat deze vragen, de afgelopen week naar aanleiding van de affai re-Van Meurs. formeel zijn beant woord Bij de ..documentenveilig heid" ging het erom of de veilig heidsmensen tot taak hebben ver trouwelijke documenten die zij in fractiekamers of persruimtes te genkomen. mee te nemen. In de personeelscommissie was daar een principiële discussie over ge voerd omdat zowel de politieke als persvrijheid hierbij in het geding kunnen zijn. Het meenemen van stukken zou ten slotte betekenen dat in ieder geval de veiligheids dienst weet uit wat voor bronnen, op grond van welke stukken erin de Kamer beleid gevoerd, dan wel gepubliceerd wordt. Heuker of Hoek zelf zag een duidelijke taak voor zijn dienst zolang het om stukken van de rijksoverheid en niet van de fracties zelf gaat. De directeur der Kamerdiensten. Botting, is het daarmee niet eens en heeft vorige week dit onderdeel van de bevoegdheden van de vei ligheidsdienst „slapend" gemaakt. Voorts is vorige week iedere be moeienis van de dienst met ante cedenten- en veiligheidsonderzoe ken naar de personeelsafdeling overgeheveld. Om iedere schijn te vermijden dat de dienst deze on derzoeken zelf zou verrichten. Dat gebeurde al niet. maar de dienst vroeg die onderzoeken wel aan bij de BVD en stuurde ook het ant woord terug. Ook is besloten dat Heuker of Hoek niet meer zal na gaan of mensen die tijdelijk in het Kamergebouw werken (schilders en anderen) wellicht een veroorde ling hebben en deswege een veilig heidsrisico zouden kunnen vor men. De vraag was vorig jaar gere zen waarom die groep mensen wel werd gecontroleerd, terwijl ante cedenten van fractiemedewerkers en bezoekers niet worden nage gaan De begeleiding van bezoe kers door gidsen wordt trouwens ook beeëindigd. Het systeem bleek niet te werken, omdat de gidsen zelden werden gewaar schuwd als Kamerleden hun ge sprek met een bezoeker hadden afgerond. Iedere avond liggen er tussen de tien en twintig bezoe- kerspasjes bij de portiers, waaruit moet blijken dat de bijbehorende mensen nog steeds in het gebouw zijn, zonder dat dit het geval is. De gidsen worden binnenkort naar de afdeling voorlichting overgehe veld. Surveillerende veiligheidsbe ambten zullen hen in de wandel gangen vervangen. Met al die maatregelen is het rijk van de veiligheidsdienst binnen zeer korte tijd weer aanzienlijk ingekrompen. Vanuit zijn veilig heidstaak vindt chef Heuker of Hoek dat uiteraard niet leuk. „Ik begrijp de gevoeligheid in dit poli tieke huis wel. maar anderzijds als er iets misgaat, als vertrouwelijke fractiestukken uitlekken, komen de Kamerleden wel aan mij vra gen of ik daar niets tegen kan doen. Ik zal dus nee moeten ant woorden." Centraal staat deze week in de Tweede Kamer het op twee fron ten mislukte loonoverleg. De Ka mer kruist daarover morgen de degens met de ministers Albeda van sociale zaken en Wiegel van binnenlandse zaken Vandaag komt de Kamer slechts twee uur tjes bijeen in verband met het sinterklaasfeest. Op de agenda staan stemmingen over moties over de zaak van de Haarlemse spaanplaten en de voortzetting van het debat over een aantal wij zigingen in de belastingwetgeving. Op de agenda van deze week staan verder voorstellen voor de aanpak van de zaak-Aantjes, de pensioenen van politieke ambts dragers en het rijnzoutverdrag De Eerste Kamer vergadert deze week niet. Mocht u nog eens op een of ande re manier een uurtje in het Witte Huis verzeild raken en zouden er vragen over de president aan de rondleider gesteld mogen wor den. dan kunnen we nu al verra den wat die man of vrouw te vertellen zal hebben. Dat het kind Jimmy Carter op zijn der tiende zijn eerste afspraakje met een meisje had bij voorbeeld of nog leuker zijn zusje Gloria een klein kogeltje in haar achter werk schoot, wat hem op een flink pak slaag van vader Carter kwam te staan. Dat de arts die baby Jimmy in 1924 in Plains (in de staat Georgia) op de wereld hielp. S. P. Wise heette, dat de boorden van de president (de Amerikaanse) maat 15 zijn en zijn hoeden maat 7 ook al draagt hij nooit zo'n ding. Opzijn vijfde jaar kreeg Jimmy ook al slaag van vader, omdat hij een geldstukje van de collecteschaal in de kerk gepikt had. Dat staat allemaal in een gidsje dat is samengesteld voor staf functionarissen van het Witte Huis. die veel met persmensen en andere nieuwsgierigen in contact komen. Weliswaar zijn er nog ge noeg vragen te bedenken die bui ten het boekje gaan. maar de alledaagse dingen staan er wel in. Bij voorbeeld ook dat de presi dent niet rookt en maar heel wei nig drinkt, dat hij van een groot aantal sporten houdt, inclusief jagen en vissen, dat hij een lief hebber is van dansen, trimmen en lezen (een van zijn favorieten is Tolstoj's Oorlog en Vrede) en dat hij flessen en pijlpunten Ver zamelt. Volgens het gidsje is de president een matig eter. Hij ont bijt met sinaasappelsap, koffie en een stukje fruit, zijn lunch bestaat uit een kommetje soep en een half broodje (met pinda kaas?). zijn avondeten uit wat hij het lekkerst vindt; daar horen in elk geval biefstuk en perzikijs bij. maar hij zal ook wel eens iets anders eten. President Carter is allergisch voor Zwitserse kaas. een groot verschil met zijn naamgenoot die 23 jaar geleden uit Amerika naar Bazel trok om daar medicijnen te studeren, zijn studie nooit af maakte. maar wel in Zwitserland bleef hangen. Deze Jimmy Car ter. een jaar of tien jonger dan de* president, is een soort beroemd heid in Bazel geworden Het is begonnen, vertelt hij in het Zwit serse weekblad Wir Brückenbau- er. toen Carter president werd. In die tijd moest hij op het Ameri kaanse consulaat zijn pas laten verlengen, en toen hij zijn naam noemde werd de man van het consulaat echt kwaad: „Hou die flauwe grappen voor u. meneer!" En toen hij in een winkel zijn naam en adres opgaf om goede ren naar huis te laten sturen, schamperde de verkoopster: „Dat is ook toevallig zeg! Laat ik nou de koningin van Engeland zijn!" De Zwitserse Jimmy Carter is nu wel aan zulke opmerkingen ge wend en eigenlijk vindt hij het wel leuk. Hij werkt als hoofdkas sier in een groot hotel, waar de meeste gasten er tegenwoordig op staan de rekening door hem gepresenteerd te krijgen, omdat ze dan meteen de handtekening van „de president" hebben. Een tje bleef er zelfs langer voor. om dat Carter een dagje vrij was. Hij heeft in allerlei kranten gestaan en was alleen wegens zijn naam meermalen op de radio in Zwit serland. Duitsland en Luxem burg. Vrouwen bellen hem bij bosjes op om met deze Carter kennis te mogen maken. Maar met zijn grote naamgenoot rui len, daar voelt hij niets voor „Als politicus en zeker als president, ben je niet meer dan een slaaf', vindt hij. „Geef mij mijn eigen baantje maar." niet (w)aardig „Uw sarcastische opmerkingen van zojuist neem ik niet, meneer Van Dam. Ik verwacht u om twee uur op mijn kamer." Een Sinterklaasgrapje uit het maandblad De Koppeling van het gemeente-energiebedrijf Amsterdam, en meteen een waarschuwing voor alle be- drijfssinterklazen: niet iedereen weet zich (w)aardig tegenover Sinterklaas te gedragen. Jonestown De twee boeken over de gruwelij ke gebeurtenissen in de nederzet ting Jonestown in Guyana die zoals eerder gemeld vrijwel on middellijk na het drama door twee Newyorkse uitgevers op sta pel zijn gezet, zijn op tijd uitge komen. Nog voordat alle slacht offers van ..Peoples Temple" be graven waren, lagen de beide boeken al in de winkel. De uitge vers. die in eerste instantie res pectievelijk 500000 en 350 000 exemplaren hebben laten druk ken, verwachten dat er minstens een miljoen stuks van verkocht zullen worden. Ze verwachten ook dat de concurrentie de boe kenmarkt binnenkort zal over stromen met nog meer geschrif ten over het drama, dat er gram mofoonplaten over zullen ver schijnen en zeker ook films. koot en bie Kwaliteitsbewakers Koot en Bie zullen nooit, maar dan ook nooit naar een andere omroep over stappen. „Néén. Als we nu bij de VPRO aan de kant worden gezet, of door Onno van der Panne wor den ontslagen, zullen we zeker van het scherm verdwijnen." ver klaart Koot beslist in Televizier. En hoe lang denkt het Simplis- ties Verbond de strijd in het Gooi vol te houden? Bie „Lang gele den hebben we tegen elkaar ge zegd als we op ons veertigste nog bezig zijn. dan wordt het wat. Ik ben negenendertig. Koot zeven endertig. Dus dat punt gaat ko men. „De jongens", dat is er dan een beetje af. Het criterium is dan: is het nog leuk? Zijn er nog stappen te maken?" Vraag aan Koot: is er een alternatief? „Die vraag gaat uit van de angst. Angst kennen we niet. Vandaag is het enige dat we zeker weten. Nou ja, misschien hoofd amuse ment worden, ergens. Dat is toch niet zo moeilijk, denk ik?" Waarschijnlijk wilden de jonge tjes altijd al chauffeur worden en hadden ze stiekem al eens in va ders auto gereden, want ze kon den er wat van. Een elfjarig jon getje had een auto van een par keerplaats in de Duitse stad Kai- serslautern gepikt, was er de snelweg mee opgereden en wist zich een tijdlang met gemak de politie van het lijf te houden die hem al gauw in de gaten had. Met loeiende sirenes probeerde de po litie het joch tot stilstand te dwingen, maar dat liet zich niet voor één gat vangen. De jongen scheurde over de autobaan en toen hij ten slotte klem gereden kon worden, had hij al een paar versperringen weten te passeren Hij beschadigde een paar auto's, maar verder maakte hij geen on gelukken, net zomin als de der tienjarige Darryl die er in de VS met een hele autobus vandoor ging. Darryl wilde zijn tante in New York opzoeken en gapte daartoe in zijn woonplaats San Francisco een bus Pas 240 kilo meter van huis liet hij zich tot stoppen dwingen. Daarvoor wa ren acht politiemannen, twee snelle politie-auto's en een weg versperring nodig geweest. Een van de agenten zei later: „Dat was vakwerk van die jongen. Ik zou me als passagier echt veilig bij hem voelen." Darryl is naar de kinderpolitie in San Francisco gebracht, zijn broertje is nog niet gevonden. Dat broertje, pas tien jaar oud. had intussen namelijk óók een bus gestolen, was ermee naar een andere stad gereden en had het voertuig daar laten staan, zonder lets of iemand tij dens zijn ritje te beschadigen overigens. Maria Delgado en Enrique Agui- lar wonen in het dorp Puente Qenil in de buurt van de Spaanse stad Cordoba. Toen ze onlangs trouwden zat het hele dorp uiter aard mee aan het bruiloftsmaal, inclusief een ezel Dat vonden Maria en Enrique niet meer dan eerlijk: na dé trouwerij in de kerk had het dier hen op een soort triomftocht door het dorp rond gereden en na de maaltijd zou het opnieuw hard moeten wer ken. Dan werd van het dier ver wacht dat hij het bruidspaar op zijn rug naar hun nieuwe huls. tien kilometer verderop, zou brengen, zodat de ezel zijn plaats aan tafel bij voorbaat eerlijk ver enend had

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 5