kleine krant Trouw de Menten op vrije voeten L» secretariaats medewerkster Auto-mïnis. Als u een goede auto zoekt. L J Financiering uitgaven! defensie onder de loep Losgeld voor Schuitema r O Staken -X China China sX O FAMILIEBERICHTEN PERSCOMBINATIE N.V In NAVO-lidstaten Politie beëindigt proef-kraakactie in Arnhems pand ft Schippers vrezerg noodsituatie Rijf TROUW/KWAI De Kleine krant Medewerkenden Piet Hagen Hanneke Wijgh Johanneke leestemaker Huib Goudriaan Wim Jansen Gilles Stoop 5 DECEMBER 1978 Brieven en reaches naar Trouw postbus 859 1000 AW Amsterdam Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Pieter Nicolaas Menten, de 79- jarige kunstverzamelaar, die meegedaan zou heb ben aan het vermoorden van Joodse mensen in Polen, is weer vrij. Twee jaar geleden kwamen kranten en televisie met verhalen van getuigen die erbij waren dat Menten in de Tweede We reldoorlog mensen liet doodschieten. Door de arti kelen in de kranten werd de Nederlandse justitie onder druk gezet en kwam er een onderzoek. Maar Menten ontvluchtte, waarna de Journalist Hans Knoop hem weer wist te vin den in Zwitserland. Vorig Jaar kwam Menten voor de rech ter: hij kreeg vijftien jaar ge vangenisstraf Maar de Hoge Raad, die er op let of de rech ters wel rechtvaardig oorde len. vond dat er niet goed was rechtgesproken en liet hem opnieuw voorkomen voor de Haagse rechtbank. Twee weken geleden kwam naar voren, dat minister Don ker van justitie in 1952 aan Menten had beloofd dat hij niet meer voor de rechter zou hoeven te komen. De Haagse rechtbank gelooft dat die be lofte inderdaad is gedaan en dat Menten daarom vrij moet komen. Veel mensen in ons land zijn hierover woedend en denken dat Menten is vrijgelaten om- Drie meter In Libanon woont een jon geman van twintig jaar die nu al twee meter lang is. Hij groeit vijftien centime ter per jaar. De artsen den ken dat de groei zal stoppen als hij een jaar of vijfen twintig is. Dan is hij drie meter lang. De meisjes kij ken naar hem op, maar hij kan nooit eens een lief meisje in de ogen zien. Dode vogels Honderden vogels hebben in de Haarlemmermeer het loodje gelegd. Ze zijn ver giftigd door een boer, die het zeer gevaarlijke para- thion op zijn akker had ge strooid. Hij wilde voorko men dat de vogels zijn zaai goed opvraten. De politie van de Haarlemmermeer heeft de boer op de bon geslingerd. Speelgoed il Meisjes spelen graag met treinen en jongens willen best een poppewagen voor Sinterklaas. Dat blijkt uit een onderzoek dat een ver eniging voor speelgoedza ken onder 20.000 Neder landse kinderen heeft ge houden. Tien tot vijftien procent van alle autobanen en treinen wordt voor meis jes gekocht. dat hij te veel zou weten van fouten in de oorlog van be langrijke Nederlanders. Si mon Wiesenthal, die in de loop der Jaren veel oorlogs misdadigers heeft ontmas- kers, vindt dat Menten niet kan worden vrijgelaten, om dat Nederland in 1945 een verdrag heeft ondertekend de internationale conventie tot bestrijding van oorlogs misdaden dat zoiets uit sluit. De Nederlander Schuitema zit nog steeds gevangen er gens in El Salvador, een klein landje in Midden-Amerika. Hij is directeur van de Phi- lipsfabrieken daar en werd meer dan een week geleden ontvoerd. Zijn ontvoerders willen hem pas vrijlaten als Philips eerst een paar miljoen gulden betaalt. Zij willen ook dat de hele wereld weet waar om ze Schuitema vast houden. Daarom stond er afgelopen zaterdag een grote adverten tie van twee pagina's in de kranten van minstens twintig landen over de hele wereld. Philips heeft daarvoor onge veer een miljoen gulden moe ten betalen. Maar omdat ze in El Salvador Spaans spreken en de advertentie ook in die taal was, weten maar weinig mensen waar het precies om gait. De ontvoerders schrijven in de advertentie dat ze lid zijn van de FARN. een organisa tie die de arme mensen in El Salvador wil helpen. Ook vecht het FARN tegen de mi litaire regering, die almaar al les duurder maakt en de lo nen heel laag houdt en boven dien tegenstanders in de ge vangenis stopt. Arm Maar wat heeft Philips daar nu mee te maken? In de ad vertentie zegt FARN dat dit bedrijf maar heel weinig loon betaalt aan de mensen die er werken en dat alle winst naar het buitenland gaat. Daar door blijft het land erg arm. Ook zegt men dat Philips de militairen helpt. Het FARN wil nu met het geld, dat Phi lips betaalt voor de vrijlating van Schuitema, wapens ko pen om te vechten tegen de militairen. Trouw, wat maak je me nou? <n de Kleine Krant las ik een. itripverhaaltje over een kran tenbezorger die z'n hulpje uit buitte. Dit vind ik gewoon be- 'achelijk! Ik bezorg zelf al twee-en-een-half jaar de Trouw en heb het laatste jaar een hulpje, die twee ochten den in de week voor mij de kranten bezorgt. Hij krijgt altijd éenderde van mi/n weekloon en met oudjaar krijgt hij ook éénderde van de fooitjes. Ik neem het u zeer kwalijk dat u door het stripverhaal/je de in druk wekt dat een bezorger een slecht iemand is. Als u weer van die misselijke stuk jes over uw bezorgers schrijft, heb ik veel zin om de krant waar dat in staat een dag niet te bezorgen. Een bezorger uit Emmen. Roze kaartjes Op het station in Amsterdam en Rotterdam krijg je roze treinkaartjes! De kaartjes rollen uit epn mini-computer die de lokettisten op hun bu reau hebben staan. De mini- computers komen in de plaats van de kassa's die van die slappe witte bonnetjes produceren. De passagiers raakten de bonnetjes véél te gemakkelijk kwijt. Op den duur moeten alle stations roze kaartjes gaan verkopen. Het systeem met de ver trouwde kartonnen kaartjes is verouderd, het stamt uit de tijd van de eerste treinen in de vorige eeuw. Het computerkaartje heeft een aardigheidje: de compu ter schrijft op het kaartje wat het goedkoopste tarief is voor de reiziger. Dus als je met een groepje naar een andere stad wilt sporen en ieder koopt z'n eigen kaartje, staat daar op; „Een meermanskaart kan goedkoper zijn!" Je kunt de plaatsbewijzen dan nog inruilen tegen het goedkopere tarief. 5 december 197J De schoolkinderen in China gaan een drukke tijd tege moet. Ze moeten een heel nieuwe spelling onder de knie krijgen. De oude spelling met duizenden tekens is afge schaft. Er voor in de plaats een fonetischer spelling geko men. Dat wil zeggen dat het Chinees nu ongeveer wordt geschreven zoals je het uit spreekt. De nieuwe spelling brengt veel werk met zich mee. Alle schoolboekjes en atlassen moeten veranderd worden. China blijft echter China he ten. Ambtenaren mogen niet staken. Dat is wettelijk verboden. Toch leggen zij deze week het werk neer. Waarschijnlijk op donderdag, een dag nadat de Tweede Kamer een debat heeft gehouden over de salarissen van ambtenaren. De poste rijen en het openbaar vervoer zullen het eerst plat gaan. De ambtenarenbonden denken ook aan stakingen bij het onder wijs. Schoolmeesters en schooljuffrou wen zijn namelijk ook ambtenaren. - Waarom gaan ambtenaren in staking? Ze zijn het niet eens met de bezuini gingsplannen van de regering. Deze wil de komende drie jaar minder loonsver hoging betalen. Een half procent per half jaar. De regering is de werkgever van de ambtenaren. Officieel mogen ambtenaren niet sta ken. Als ze het toch doen. kunnen ze ontslagen worden en zelfs in de gevange nis worden gezet. Ambtenaren hebben geen stakingsrecht. Dat is heel lang zo. sinds 1903. Toen was er de grote spoor wegstaking. Die staking werd door de regering gebroken. Daarna is er een wet gemaakt, die het staken officieel vér- biedt. Handvest Het is de vraag of dat zo moet blijven. In juni van dit jaar is een dag door ambte naren gestaakt. Niemand is toen ontsla gen en niemand is in de gevangenis gezet. De ideeën over stakingsrecht zijn namelijk aan het veranderen. Werkne mers bij particuliere bedrijven mogen sinds kort officieel staken. De ambtena ren willen dit recht ook hebben. Het kabinet Van Agt heeft beloofd dat ze voor 1981 het stakingsrecht voor ambte naren zullen regelen. Nederland staat niet te springen. Maar het moet. Het Europees Sociaal Hand vest geeft aan elke werknemer, dus ook de ambtenaar, het recht om te staken. Nederland mag dus niet achterblijven bij de andere Europese landen. Daar wordt herhaaldelijk door ambtenaren gestaakt. In België, Frankrijk, Duits land, Italië en Engeland is staking het middel bij uitstek om loonsverhoging te eisen. kunnen van maandag tot en met vrijdag telefo nisch van 9 00-19 30 uur opgegeven worden op nummei 020-913456 Op zondagavond is dit alleen mogeli|k van 18 00-20 00 uur Heden nam de Heer tot Zich, onze Zuster Martina Maria de Haer diakones in de ouderdom van 71 jaar. Zij was 47 jaar aan ons huis verbonden. Jesaja 123 Dan zult pij met vreugde water scheppen uit de bronnen des heils. Bestuur. Directie en Zusterkring Ned. Herv Diakonessen Inrichting Amsterdam. 3 december 1978 Overtoom 295 Dc rouwdienst zal gehouden worden donder dag 7 december te 11 uur in de Aula van de begraafplaats „Zorgvlied" aan de Amsteldijk. waarna de teraardebestelling zal plaats hebben Vertrek van Overtoom 295 te 10.30 uur. Met ontsteltenis vernamen wij het droevige bericht van overlijden van de heer TV. A. Nelemans Tot de vele functies die de heer Nelemans bekleedde behoorde ook het lidmaatschap van de Ziekenfondsraad Als vertegenwoordiger van de FNV heeft hij vele jaren met grote inzet en bekwaamheid deelgenomen aan de werkzaamheden van de Raad en zijn commissies. Niet alleen op grond daarvan, maar ook van wege zijn collegialiteit en warme persoonlijk heid zullen wij hem node missen Namens de Ziekenfondsraad en zijn secretariaat H Berends, voorzitter L L. Marselis. algemeen secre taris Ter nagedachtenis aan de heer Nelemans wordt vandaag. 5 december een uitvaartdienst gehouden in de St Pauluskerk aan de Lin- naeuslaan te Utrecht welke om 10 00 uur zal beginnen Dc begrafenis is om ongeveer 11.30 uur op de begraafplaats aan de Prinsesselaan. Hiermee willen wij dank zeggen voor de vele blijken van meeleven, ontvangen na het overlijden van onze vader en opa Het heeft ons goed gedaan te ervaren dat nog zovelen een goede herinnering aan hem bewaren Namens allen P J ten Napel Van M.icrlantlaan 6 1985 HL Driehuis N H Heden nam de Here onverwacht tot Zich onze innig geliefde zuster Annechina Elizabeth de Boer op de leeftijd van 72 jaar Psalm 103:13 Gelijk zich een vader ontfermt over zijn kinderen, ontfermt Zich de Here over wie Hem vrezen. Sappemeer. 3 december 1978 Boslaan 22 T. P. de Boer E. A. de Boer De overledene is opgebaard in de aula bij de Hervormde Kerk te Sappemeer. De begrafenis zal D V. plaatsvinden op de Hervormde Be graafplaats te Sappemeer donderdag 7 decem ber om 14 uur. Zij die de overledene de laatste eer willen bewijzen, worden verwacht in het verenigingsgebouw, Noorderstraat 167 te Sap pemeer om 13.30 uur. Thuis liever geen bezoek Geen bloemen Na een ernstige ziekte is in Christus Jezus ontslapen, mijn lieve vrouw, onze lieve mam ma, dochter, zus, schoondochter, schoonzus en tante Pieternella Catrina Redelijkheid geboren Noordsij op de leeftijd van 26 jaar. T. A. Redelijkheid Liesbeth Ton Familie Noordsij Familie Redelijkheid Voorburg, 1 december 1978 Kersengaarde 301 Geen bloemen. De dienst van Woord en gebed zal worden gehouden op woensdag 6 december 1978 in de Opstandingskerk aan de Rembrandtlaan te Voorburg en worden geleid door Ds. St. Span- jer v.d.m. Deze dienst vangt aan om 10 uur; alvorens is er in het kerkgebouw gelegenheid tot condoleren. De begrafenis zal plaatsvinden op de begraaf plaats te Sliedrecht aan de Thorbeckelaan; aankomst omstreeks 12 uur. Voor de vele blijken van belangstelling die wij moch ten ontvangen na het overlijden van mijn lieve man. vader en grootvader Arie Hoogendoorn betuigen wij u onze hartelijke dank. Het is ons onmogelijk ieder persoonlijk hiervoor te bedanken. Uw medeleven is ons tot grote steun geweest. Mevr C. Hoogendoorn-Verhoeff Kinderen en kleinkinderen Breukelen. december 1978 Eendrachtlaan 13 is de uitgeefster van de dagbladen Het Parool, de Volkskrant en Trouw, en een aantal week- en huis-aan-huisbladen, met name in de regio N.Holland Op het secretariaat van de centrale marketing- en mediaresearch afdeling bestaat een vacature voor een Leeftijd vanaf 21 jaar. Het secretariaat verzorgt de oplevering van rapporten, brieven, e.d. voor de gehele afdeling. De werkzaamheden, die na een inwerkperiode met een grote mate van zelfstandigheid verricht zullen worden in nauwe samenwerking met een collega, bestaan uit; het typen van tabellen, rapporten en brieven, o.a. met behulp van dictafoon-apparatuur verzorgen van kopieerwerk het bijhouden van de afdelingsbibliotheek bijhouden van de afdelingsagenda Bij afwezigheid van de secretaresse van het hoofd van de afdeling zal deze medewerkster haar vervangen. Vereisten voor deze functie zijn middelbare schoolopleiding goede type- en taalvaardigheid grote mate van accuratesse bij voorkeur ervaring in een soortgelijke functie. De werktijden zijn van maandag t/m vrijdag van 8.30-17.00 uur, onderbroken met een half uur pauze. Belangstellenden kunnen hun schrijftelijke sollicitaties richten aan Perscombinatie N.V.. Wibautstraat 131,1091 GL Amsterdam, t.a.v. mevr. E. Verwilligen. Voor telefonische inlichtingen kunt u contact opnemen met mevr. M. Stein, tel. 020-926870, toestel 373. Van een onzer verslaggevers f BRUSSEL Op initiatief van minister van Defensie Sch hebben zijn Europese NAVO-collega's besloten een stud te stellen naar de financieringstechnieken voor defs uitgaven in de verschillende NAVO-landen. i De ministers hebben over deze stu die overeenstemming bereikt op de vergadering van de zogenoemde Eu ro-groep gisteren in Brussel. Op de achtergrond van deze studie staat een in de toekomst mogelijk meer op elkaar afstemmen van de financie ringstechnieken. Dit is echter nog lang niet aan de orde, omdat dan nationale wetgevingen aangepast moeten worden. Voorlopig zal de studie zich daarom beperken tot een vergelijken en ana lyseren van de verschillende technie ken, om. zoals minister Scholten zei. wat meer begrip te krijgen voor de problemen in de verschillende lan den. Hij wees erop, dat bijvoorbeeld in het ene land de inflatie wèl auto matisch wordt gecompenseerd (De nemarken). terwijl dat in het andere (Nederland bij voorbeeld) niet gebeurt. Ook bestaat er verschil van inzicht in wat wèl en wat niet tot defensie uitgaven gerekend mag worden. De Nederlandse defensiebegroting kent bijvoorbeeld uitgaven voor het loods wezen. die in andere landen niet on- ARNHEM (ANP) De Arnhemse po litie heeft gistermorgen op verzoek van de eigenaar een pand aan de Rijnstraat ontruimd, dat vorige week donderdagavond mede door twee wethouders was gekraakt. De kraak- actie was bedoeld om een proefproces uit te lokken tegen het anti-kraakar- tikel in de Arnhemse politie-verorde- ning. De actie is in zoverre een mislukking, dat de politie gistermorgen geen der vijf op dat moment aanwezige kra kers op grond van het anti-kraakarti- kel iartikel 84) heeft aangehouden. De ontruiming verliep zonder moei lijkheden en was binnen vijf minuten een feit. aldus een politiewoord voerder De deelname aan de kraakactie door de wethouders van de Meeberg en Altena (beiden behorend tot de pro gressieve PPP-fractie in de gemeen teraad) heeft overigens kwaad bloed gezet bij de collega-wethouders van CDA en VVD. Deze beschuldigen Van de Meeberg en Altena ervan college- afspraken te hebben geschonden il iit belf VO-fl der defensie vallen. Versckil cieringstechniek kan heel b< zijn. als verschillende N/.VO- samen een defensieprojfet ij betalen. K Sommige landen mogen uitga*, melijk niet van het ene begrji jaar naar het andere overbb Daardoor kan de situatie onti dat een project, dat niet op tijde is. door een bepaald land niett mee-betaald kan worden omd betreffende begrotingsjaa- inrrf* is afgelopen en de post niet |1 nieuwe jaar is opgenomex h Wat er precies met het resultai. de studie wordt gedaan, kon b nister gisteren nog niet aeggeil wordt pas bepaald, als dit resib op tafel liggen. We moeten, zols heer Scholten. nu eerst maar e*( feiten op een rijtje hebban. E A DEN HAAG (ANPi Als d« waterstand van de Rijn aanhc* verslechtert, dan zal er wat h« voer van zand en grind b?tref(i maand een noodsituatie ontstel Dit hebben de zand- en grin<^ dersorganisaties gisteren bekei maakt Hierbij tekenen zij aai" door het aanhoudende mooie W de afgelopen maanden, de h niet ls kunnen toekomen aan r brulkelijke voorraadvorming t betonindustrie en wegenbouw! de winterperiode. 1 Hier komt nu bij dat er dooi d< waterstand van de Rijn twe zoveel scheepsruimte nodig is dl, een normale waterstand, wamr schepen dus dieper geladen kilc worden. Daar komt bij. dat e: n4 uitzonderlijk hoog aanbod i; vu lerlei soorten bulkgoederen, zou t het binnen- als buitenland In augustus werden er in ons la hogere vrachttarieven berialcF normaal. De zuigkracht op schikbare scheepsruimte in on: is thans zo groot, dat de tai volgens de verladers exorbtan gestegen. Op de in normde I beschikbare reservecapaciteit scheepsruimte is een ..aanslag pleegd, door de bietencampagr eind deze maand afloopt

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 10